DEEN HANSEN WINNAAR WERELDCUP YNGLINC-KLASSE Wethouder W. van Gilst legt funktie loco-burgemeester neer Veenbranden bij Moskou bijna bedwongen DANSEN STREEKNIEUWS Slecht water voor Vlissiitgen DIPLOMATEN VERLATEN LIBIË i ZrERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 augustus 1972 Nr. 21130 Geslaagde wedstrijden op de Grevelingen Burgemeester Schouwenaar overhandigt de World Cup '72. aan 'de' Deense zeiler Hansen. BROUWERSHAVEN, 10-8. Donderdagmiddag is er een eind gekomen aan de spanning rondom het offi cieuze wereldkampioenschap zeilen in de Yngling- klasse Worldcup 1972, welke wedstrijden werden ge houden van 7 t/m 10 augustus op de Grevelingen bij Brouwershaven, georganiseerd door de Kon. Water sportvereniging „De Kaag" uit Warmond en de Water sportvereniging „Brouwershaven". Het was de eerste keer na de afsluiting van het Brouwershavense Gat dat er internationale zeilwedstrijden op de Grevelingen zijn gehouden. Principiële zaak in Bruse raad BRUINISSE, 11-8. In de donderdagavond gehouden raadsvergadering van Bruinisse hield het raadslid de heer M, J. v. d. Velde een fel requisitour tegen loco-burgemeester W. van Gilst. De heer v. d. Velde nam het de loco burgemeester zeer kwalijk dat hy aan mevrouw Bergman van Hotel Storm een dansvergunning had geweigerd tijdens de afgelopen Grevelingendagcn, en wel op principiële gronden. Het gebeurt zelden dat op Schóuwen-Duiveland politieke hoofden rollen om principiële re denen, al zijn wel voorbeelden te noemen van - op zichzelf niet ver werpelijke - politieke machinaties, die verschuivingen teweeg brach ten en uiteindelijk ook „een poli tiek hoofd kostten'. Een recent voorbeeld is er thans wel. De loco-burgemeester van Bruinisse heeft voor die funktie bedankt, aangevallen zijnde op zijn „dansbeleid", als men het samen vattend zo eens noemen wil. De loco in casu gaf geen toe stemming voor dansen op de Gre- velingendag. Er is wat technisch geharrewar over liet hoe en wat van deze affaire, maar achtergrond is natuurlijk de principiële anti- dansovertuiging van betrokkene. We zitten met dit probleem on middellijk zo'n vijf en dertig jaar terug, toen dit alles in hevige mate opgeld deed. liet was de tijd van de „Mannenbroeders" en vooral in streng Calvinistische milieus is men nooit zo enthousiast geweest over de danteske lichtvoetigheid, die toen al heel duidelijk inzet was van allerlei besprekingen, beschou wingen, maar vooral verboden. In sommige kringen heersen deze op vattingen kennelijk nog onver zwakt en wil men echt democraat zijn, dan zal daar rekening mee moeten worden gehouden. Bij dergelijke zaken evenwel gaat het altijd om spel en adequaat tegenspel. De andere (in dit geval anti-dans)-partij moet ook rekening houden met de opvattingen en ge voelens van andersdenkenden - en voelenden. Omdat zulks - weder zijds trouwens - lang niet altijd gebeurt, zijn er overal nog in ra den (vooral ook in Zeeuwse raden) merkwaardige spanningen, die zich ontladen in op zichzelf spijti ge debatten, die soms konsekwen- ties heben voor degenen, die op hun principiële strepen blijven staan. We geloven alleen in de opvat ting van: leven en laten leven. Hier in steekt de wijsheid die mensen niet van elkaar verwijdert, maar hen vol begrip doet samenleven en werken. Men kan en mag ultra-opvattin gen niet met een lachertje af doen, maar anderzijds moet een overac centuering van principes niet zo worden „gespeeld" dat wrevel wordt gewekt. Daardoor verzuurt een samenleving. Bovendien is het nodig wederzijdse principes (het zijn geen wetten van Meden en Perzen) eindelijk eens te halen uit de sfeer van emotionaliteit en ze nuchter te bekijken en eventueel te herwaarderen. Dat is op een heel aparte manier ook sleutelen aan een betere sa menleving en wie zou daar tegen kunnen zijn! Prinses Margriet en echtgenoot naar V.S. DEN HAAG, 10-8. Prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhoven zijn uitgenodigd op 9 september deel te nemen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van de 125ste verjaardag van de stad Holland in de Ameri kaanse staat Michigan. De prinses en haar man zijn ver der uitgenodigd aanwezig te zijn op de internationale dag, die op 8 sep tember gehouden wordt op de „Chi cago Machine Tool Show", georga niseerd door de „National Machine Tool Builders Organisation" in de Ver. Staten. Gedurende hun verblijf in Ameri ka zullen de prinses en de heer Van Vollenhoven een aantal leidende fi guren uit het maatschappelijk leven ontmoeten en bezoeken brengen aan verschillende organisaties, zowel in Washington als elders in het land. Tijdens hun reis zal het echtpaar een bezoek brengen aan het „Rocky Mountain National Park" in Colora do, dat een belangrijk centrum is op het gebied van het natuurbehoud in de Verenigde Staten. Dordlenaren niet tevreden met vergoeding DORDRECHT, 10-8. Veel Dordte- naren, die in de nacht van 5 op 6 juli schade aan hun huisraad hebben ge leden doordat zich boven het eiland van Dordt een wolkbreuk voordeed tengevolge waarvan straten blank kwamen te staan en het water in laag gelegen stadsdelen in de huizen drong, zijn niet tevreden over de te gemoetkomingen, die de gemeente van plan is te verstrekken. Een comité „Wateroverlast" heeft een protestbrief naar het gemeente bestuur gestuurd. Marokkaan verdronken DORDECHT, 10-8. - De 38-jarige Marokkaanse arbeider D. Charhaoui uit Dordrecht is donderdagmiddag in de Merwede verdronken. De man. die bij een Papendrechts bedrijf werkte, was in de lunchpauze in de rivier gaan baden. Hij kon vermoedelijk niet zwemmen. Hij laat in Marokko een vrouw en acht kinderen achter. Dat is misbruik maken van macht wat niet te pas komt en terecht heeft mevrouw Bergman zich beroepen op de Commissaris der Koningin en als nog een dansvergunning gekregen, aldus het raadslid V. d. Velde. Hij las vervolgens een gedeelte voor uit de brief van de Commissaris der Koningin aan mevrouw Bergman. De motivering van de heer Van Gilst tegenover de Commissaris was (Advertentie) NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor Aan- en verkoop en bewaarnerning effecten BTIRGII-IIAAiVf STEDE: Julianastraat/Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. volgens de heer V. d. Velde heel an ders en onjuist, dan tegenover me vrouw Bergman. Tegen de laatste was gesproken van „een principe". De heer Van Gilst zou als S.G.P.- wethouder geen dansvergunningen kunnen afgeven. Maar bij de stem ming voor de gemeenteraad, zo had de heer V. d. Velde berekend, werden 608 stemmen op rechts en 731 op links uitgebracht. „Bij de stemming voor wethouder heeft het lot u als wethouder angewezen. Nu verklaart u aan de Commissaris der Koningin dat mevrouw Bergman te laat was met haar aanvraag. Dat is onjuist: op 19 juli werd deze reeds telefonisch aangevraagd", aldus de heer V. d. Velde. Burgemeester Hok ken was toen echter in vergadering. Inderdaad is de aanvraag toen enige dagen blijven sloffen, maar in goed vertrouwen werd reeds aan de Zierikzeesche Nieuwsbode een ad vertentie doorgegeven. Op 24 juli werd de aanvraag echter geweigerd. „Dat had u niet gemogen, u is wet houder qnn de gehele gemeente, niet voor uw eigen groep, en de meerder heid is niet tegen dansen", aldus de heer V. d. Velde. „Zwaar gewogen" Wethouder Van Gilst gaf zijn ei gen lezing van het geval. Het feit dat de advertentie reeds in de krant stond voordat de vergunning was aangevraagd had bij hem zwaar ge wogen, maar ook het principe speel- In het clubhuis café-restaurant Ja cob Cats werden de deelnemers ont vangen door de voorzitter van „De Kaag" de heer J. Vollebregt, die de prijzen uitreikte. Alvorens dit te doen sprak hij nog een hartelijk dankwoord aan het adres van het gemeentebestuur van Brouwersha ven, vertegenwoordigd in de per soon van burgemeester A. P. Schou wenaar, tot de havenmeester de heer C. Jonker en de haven-commissaris de heer J. van Schelven. Dankbaar was de heer Vollebregt voor de ont vangen gastvrijheid van de zijde dei- inwoners en de medewerking op ve lerlei gebied. Prijsuitreiking De heer J. Tummers, voorziter van het Ynglingklassecommité stak zijn bewondering niet onder stoelen of banken voor de overdonderende or ganisatie die perfect liep. Het was in één woord fantastisch. Hierna volgde de prijsuitreiking. No. 1 werd B. E. Hansen, Dene marken, officieus wereldkampioen met „Ypsilon". Hy ontving met zijn bemanning uit handen van burge meestér Schouwenaar de fraaie World Cup. No. 2.: Thunbo Christensen, Dene marken met „Yarrow"; 3. de best ge plaatste Nederlander met „Antoinet te": J. J. Straus Jr. van de W.V. „Maas en Roer"; 4. T. Bergman, Noorwegen met „Luringen"; 5. D. Holm, Denemarken met „Minna"; 6. H. J. W. Hansen, Noorwegen met „Ann II"; 7. R. S. Alberda, Neder land van de K.Z.V. „Sneek"; 8. F. H. Imhoff, Nederland met „Yellow Jo ker", K.W.V. „Den Haag"; 9. B. Han sen, Noorwegen met „Yenka II"; 10. P. K. Kaan, Nederland met „Lady be good", K.W.V. „De Kaag". De heer Vollebregt dankte ieder recht hartelijk voor de ontvangen medewerking en de sportiviteit en hoopte op een spoedig weerziens. Binnenkomst van de Yngling-vloot in de haven van Brouwershaven. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). de een rol en ook dat is aan de Com missaris meegedeeld. Tenonrechte, meende de heer Van der Velde, die geen motie van wan trouwen tegen de wethouder wilde indienen maar die wel wilde stel len wethouder Van Gilst niet meer als loco-burgemeester te willen er kennen. Wethouder Jumelet wees er de heer V. d. Velde op dat men ie mands principe dient te eerbiedigen, maar de heer V. d. Velde beriep zich op de democratie, die door burge meester Hokken wel juist wordt toe gepast. Hij geeft wel dansvergun ningen af. Desgevraagd verklaarde mevrouw Van Leeuwen-Sicling de handels wijze van de beer Van Gilst on-juist te achten. Wethouder Van Gilst ver klaarde daarop het niet tot een stemming te willen laten komen maar in het vervolg niet meer als loco-burgemeester te willen optre den. WESTERSCHOU1VEN Afschot houtduiven Opnieuw heeft de Jagersvereni ging K.N.J.V. afd. Zicrikzee in de Schouwsc Westhoek een jacht ge houden op de schadelijke Houtdui ven, welke nog in grote getale aan wezig zijn. Tijdens deze jacht wer den er 151 afgeschoten. MOSKOU, 10-8. Koeien, geiten en ander vee zijn omgekomen bjj de veenbranden die twintig dagen lang ten oosten van Moskou heben ge moed, maar inmiddels büna bedwon gen zyn, aldus kranteberichten in de Sowjethoofdstad op donderdag. Of de branden ook aan mensen het leven hebben gekost of schade aan boerderijen hebben toegebracht, ver meldden de berichten niet. De branden - die zich over 3.600 hectare uitstrekten - zijn bestreden RENESSE Taptoe „Luctor et Emergo" Donderdagavond verzorgde de plaatselijke muziekvereniging „Luc tor et Emergo" een taptoe, onder lei ding van de vaste dirigent de heer J. H. Blom. Een groep muzikanten van de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" bevond zich op de toren en speelde enkele koralen. Een bijzonder effekt werd verkre gen door trompetsignalen beneden - als echo - zich te laten herhalen van af de torentrans. Het zeer talrijke publiek was dan ook bijzonder enthousiast en beloon de ieder onderdeel van koraalgroep, muziekkorps en drumband (o.l.v. de heer A. Padmos) met een gul ap plaus. De voorzitter van de V.V.V. „Re- nesse Vooruit", de heer A. C. W. van der Vet, dankte het korps voor de verschillende optredens, gedurende het seizoen. „Hoewel veel leden van het korps het in deze tijd bijzonder druk hebben, ziet „L. et E." toch nog kans zich verschillende malen aan het publiek te presenteren". Concert Brass-band In een geheel gevulde Ned. Herv. Kerk te Renesse concerteerde woens dagavond de Brass-band Excelsior uit Kloetinge, o.l.v. Ko den Toonder. De verbindende tekst over muziek stukken en componisten werd uitge sproken door de heer J. H. Blom, die namens de werkcommissie de toe hoorders welkom heette, in het bij zonder de burgemeester van Wester- schouwen. Excelsior, in 1969 nog kampioen van Nederland bij de fainfarekorpsen ging in 1971 over op brassband-be zetting. Reeds in de eerste koraal gezang 135, bleek de prachtige klankkleur van dit orkest en konden de toehoor ders tegelijk merken, dat de akoes tiek in de kerk voor zulke concerten uitstekend is. Met groot vakmanschap leidde Ko den Toonder de band en liet o.a. in het symfonisch gedicht Lorenzo van Thomas Keighley horen, dat zijn mu sici een verbluffende techniek aan een zeer goede klank paren. Wim van Boven excelleerde in de cornetsolo Carnaval de Venice van W. Rimmer. Ook bekende werkjes als „Cent jMCilIe Chansons" en „De 12 rovers" kregen een fijnzinnige vertolking. De toehoorders toonden hun en thousiasme aan het eind van het con cert door Excelsior een staande ova tie te brengen. De band mocht niet vertrekken zonder toegift. De reeks bijzondere diensten wordt woensdag 16 aug. afgesloten met een optreden van het bejaardenkoor Con Agitazione uit Vlissingen en het mandoline-orkest Tovido. BROUWERSHAVEN Openluchtavond Morgen (12 augustus) wordt een openluchtavond gehouden, ter afslui ting van het toeristenseizoen. Voor bijzonderheden mogen wij verwyzen naar de agenda. Wij maken er hier speciaal de le zers op attent i.v.m. een ter zake in de Badcourant gemaakte redaktio- nele vergissing. (Red.). Lampionoptocht Zaterdag 12 augustus wordt - ter afsluiting van het toeristenseizoen - een lampionoptocht gehouden en een kampvuur. Medewerking verlenen de muziekvereniging „Nut en Uit spanning" te Zonnemaire en de Boe- renkapel „De Gruttepikkers". VLISSINGEN, 10-8. - Een onder zoek van het Westerscheldewater voor de Vlissingse kust, ingesteld in de maanden mei, juni en juli van dit jaar, heeft uitgewezen dat de kwali teit van het zwemwater op verschil lende tijdstippen varieert van vol doende tot matig en slecht. Onder zoekingen gedaan op 17 mei wezen uit dat het aantal coli-achtige bac teriën in twee gevallen boven de T. N.O. norm lag terwijl tevens faecale streptokokken werden aangetroffen. Even voorbij dc Vlissingse boule vard, op het zogenaamde Nollestrand - een zeer druk bezocht gedeelte - was het water op 17 mei zelfs slecht tc noemen. Tiener kaapt zeven auto's BERGEN OP ZOOM, 10-8. Dc 14- jarige J. M. uit Schoten (België) is in de nacht van woensdag op donder dag gearresteerd, omdat hij sinds zondag zeven auto's had gekaapt voor joy-riding. De jongeman was in Ber gen op Zoom begonnen en kwam via Haaksbergen, Breda Eibergen en Apeldoorn in Tilburg terecht, waar hij de auto van twee Deense toeris ten meenam. Hun auto werd later in Bergen op Zoom teruggevonden. door meer dan vierduizend soldaten, brandweermannen en arbeiders. Ook donderdag hing boven Moskou een door de wind aangevoerde vaal grijze rook en kwam roet neer. Mos kou heeft er al vier dagen last van. Volgens Rode Ster, het blad van het Sowjetrussisché leger, zijn er van de 125 vuurhaarden in de streek van Sjatoera, 61 nog actief. Ze bestrijken een gebied van 1.350 hectare. Rode Ster en het dagblad „Lenins Vlag", schreven dat de veenbranden op 22 juli uitbraken door het hete, kurkdroge zomerweer. Senaat verwerpt terugtrekking troepen per 1 oktober WASHINGTON, U-8. Het Ameri- kaanse Huis van Afgevaardigden heeft vrijdag met 228 tegen 178 stem men een amendement verworpen dat inhield dat de Verenigde Staten alle gevechtsactiviteit in Indochina moe ten stopzetten en alle troepen voor 1 oktober moeten terugtrekken als de tegenpartij de krijgsgevangenen vrijlaat en een bestand in acht neemt dat veilige troepenterugtrekking mo gelijk maakt. Het amendement was door een commissie van het Huis toe gevoegd aan de wet op de militaire hulp aan het buitenland, die later wel door het Huis werd aanvaard. PARIJS, 10-8. De afgelopen weken heeft een ware uittocht uit Libië plaatsgevonden van Russische Ame rikaanse en Britse diplomaten, zo is donderdag in Parijs uit diplomatieke bron vernomen. De uittocht was het gevolg van een besluit van de Libische regering, het personeel van de drie ambassades in Tripoli tot zeven diplomaten en ze ven ondergeschikte employé's te be perken. Frankrijk werd als enige van de „grote vier" van de maatregel uitgezonderd. Taalles in schooltrein KOPENHAGEN, 10-S. - De Deense spoorwegen stellen op 3 oktober op het traject Hei- singoer (Elseneur)-Kopenha- gen een trein in dienst waarin passagiers de reistijd rendabel kunnen maken door het vol gen van taallessen. Het traject is 50 km. lang en de reistijd bedraagt een uur. Talrijke in woners van de stad van Ham let werken in Kopenhagen en maken 's morgens en 's avonds van de trein gebruik. Voortaan zullen zij onderweg tegen bij betaling Frans, Engels en, Duits kunnen leren. Het idee is af komstig van een schooldirec teur, C. Gaardoe, die de lessen zal geven in een speciale, in drie „klaslokalen" onderver deelde wagon. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Drie samenwerkende bouwbonden en de vakverniging „Het Zwarte Corps", de categorale bond van machinepersoneel in de bouwnijverheid, hebben besloten tot een gereglementeerde samenwerking. De bouwbonden van N.V.V., N.K.V. en C.N.V. heben in totaal ongeveer 235.000 leden, Het Zwarte Corps 5000. GRONINGEN. Uit een niet-afge- sloten auto van een farmaceutische groothandel is in Groningen een fles je dodelijk gif verdwenen. De politie neemt aan dat kinderen het hebben gestolen. HAARLEM. De 28-jarige Ma rokkaan A. M. Belamkamden is don derdagmorgen in een ziekenhuis te Haarlem, waar hij woonde, overle den aan de gevolgen van een ver keersongeluk. AMSTERDAM. Uit een zoldei wo ning aan de Oostenburgergracht in Amsterdam is een bedrag van 20.000 gulden aan spaarbankboekjes en -brieven gestolen. Een deel van de -brieven is betaalbaar aan toonder, de rest staat op naam. UTRECHT. De Amsterdamse ge meenteraad heeft op 16 augustus de gevaarlijke kans het toerisme in dc hoofdstad een dodelijke slag toe te brengen als het voorstel tot invoe ring van een toeristen belasting wordt aanvaard, zo meent het vak blad „Horica". Gevangenis- directrice huwt met moordenaar ROME, 10-8. Een tot veertien jaar gevangenisstraf wegens moord ver oordeelde inwoner van de gevange nis in Rome is donderdag achter de tralies in hel huwelijk getreden met de ex-adjunct-directrice van de ge vangenis, Giuliana Meogrossi. De romance tussen heiden begon toen de knappe en als hartenbreker bekend slaande Marino Vvlcano tij dens zijn straftijd als adminstratieve hulp aan de adjunct-directrice werd toegevoegd. Toen de romance buiten de gevan genismuren bekend werd, moest Giu- lana Meogrossi haar ontslag nemen. Vulcano zit wegens moord op zijn geliefde in 1964.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3