DE KRING Amerikaanse Senaat probeert verloren macht terug te winnen BLIK DOOR HET WERELD Weer druk week einde verwacht BANGLA DESJ OVERSTROOMD Schrijfmachine als wapen... Bijna 3 miljoen personenauto's in Nederland Rusland kampt met ontzettend hete zomer J)e A.O.W. en Wat biedt de BEELDBUIS? Fatale vlucht van pony's voor onweer de vakantietoeslag Nog maar een paar jaar geleden was in de Amerikaanse Senaat de „duiven" een groep die nauwelijks serieus te nemen was: een klein aan tal lieden - onder wie presidentskan didaat McGovern zeker niet de eerste xoas - die met alle middelen pro beerden de V.S. uit de Vietnamese oorlog te halen. En het middel bij uitstek is de kas. Volgens de Ameri kaanse grondwet regeert de president (met de ministers die hij nagenoeg geheel zelfstandig kan kiezen) naar welgevallen. Besluit hij echter tot zaken die geld kosten dan kan de Senaat met het Huis van Afgevaar digden samen hem dwarsbomen door geen geld beschikbaar te stellen. Een paar keer zijn dergelijke po gingen .gedaan, zonder succes. Voor het eerst nu is echter een Senaats besluit met meerderheid van stem men aangenomen waarin bepaald wordt dat Nixon geen dollar meer krijgt behalve dan voor het terug halen van de troepen binnen vier maanden nadat Hanoi de krijgsge vangenen heeft losgelaten. Nu maakt dit Se?iaatsbesluit niet veel kans ver werkelijkt te worden. In de eerste plaats moet een gezamenlijke kom missie van Senaat en Huis het er nog over eens worden, omdat het Huis eveneens zeggenschap over de kas heeft en tot dusver nog niet zo'n bindend besluit heeft genomen. Zou - wat onivaarschijnlijk is - het Se naatsbesluit ook in dit kollege aan genomen worden, dan kan Nixon nog weigeren te tekenen en een nieuw, ander voorstel indienen - een lang durige procedure waarin hij, zij het met een beetje moeite, nog wel aan geld kan komen ook. Opmerkelijk is dat het Senaatsbe sluit voortkomt uit een initiatief van een partijgenoot van Nixon de Re publikein Brooke. Hem wordt het speciaal kwalijk genomen dat hij op deze manier de Amerikaanse dele gatie bij de Parijse onderhandelin gen geen voet meer gunt om op te staan. Wat zouden de Noord-Vietna- mezen nu eigenlijk nog toegeven als ze door de krijgsgevangenen naar huis te sturen in veertig dagen ver lost zijn van de hele Amerikaanse oorlogsmachine? En als McGovern de volgende president wordt is het nog eenvoudiger want die wil het zelfde nog sneller. Terugdraaien Dit alles is natuurlijk wel een beetje waar, tenminste als men aan neemt dat het in deze alleen om Vietnam gaat. Wat in de Senaat ech ter de doorslag heeft gegeven is dat dit lichaam er genoeg van heeft dat allerlei bevoegdheden die het had geleidelijk zijn uitgehold. Het is er mee begonnen dat men achteraf al lerlei door Kennedy genomen be sluiten aksepteerde, zich niet verzet te tegen de toepassing van grote be dragen die voor „geheime diensten" uitgetrokken waren ongekontroleerd in zuidoost-Azië werden besteed door Johnson aan wie men later trouwens een ongelukkige vrijbrief gaf na een vlootincident voor de kust van Vietnam. De Senaat heeft het onaangename besef dat door eigen schuld zijn macht is vervlogen en stilzwijgend overgenomen door de president en die ontwikkeling, die ook strijdig is met de uitgangspunten voor goed be stuur die in de grondwet zijn vast gelegd, wil men terugdraaien. En tot de bevoegdheden van het kongres - Senaat en Huis tezamen - behoort bijvoorbeeld het verklaren van oor logen, ook het eventueel beëindigen ervan. Vietnam is natuurlijk een oorlog - hij heet alleen formeel niet zo, van daar dat het meer een presidentiële aangelegenheid is geworden dan een van de volksvertegenwoordiging. En waarom dit terugdraaien nu opeens gepropageerd? Wel: in november worden ook nieuwe senatoren geko zen en vooral door de propaganda van McGovern en de zijnen is dit aspekt naar voren gekomen. Moet men stemmen voor Senatoren die dit machtigste instituut van de Ameri kaanse demokratie hebben laten verworden tot een marionet? Om herkozen te worden moeten de sena toren flink zijn - en dus zijn ze flink, ook al krijgt hun partijgenoot en presideni het er niet makkelijk door. DEN HAAG, 9-8 Het komend weekeinde wordt de zes weken du rende vakantieperiode voor collec tief sluitende bedreven beëindigd. Bovendien beginnen aanstaande maandag de meeste scholen aan hun nieuwe leerjaar. Een en ander houdt volgens de al gemene verkeersdienst van de rijks politie in, dat komend weekeinde alle aan collectieve vakanties gebon den toeristen weer thuis komen. Naar verwachting zal dit vrij gespreid ge beuren, doch bij mooi weer kan het recreatieverkeer daarbij toch voor enige filevorming zorgen. DACCA, 9-8. Honderden men sen zochten hun toevlucht in de bo men toen in het district Comilla van Bangla Desj, ten zuidoosten van de hcofdstad Dacca, drie dorpen door het kolkende overstromings water volledig werden weggevaagd. De drie dorpen werden bewoond door ongeveer 2000 mensen. Een groot gedeelte van hen had aanvan kelijk een veilig heenkomen gezocht op de daken van de huizen maar toen die met het water werden mee gesleurd moesten zij ijlings naar een andere toevluchtsplaats uitwijken. In het reddingscentrum in Dacca zijn tot nu toe geen berichten bin nengekomen over slachtoffers in Comilla maar door de grote verwar ring die in het land heerst grijpt men over het aantal slachtoffers in het duister zolang het water niet is te ruggeweken. Een vijfde deel van het land is nu overstroomd. Taudheelku ndige fakulteit >vil waterfluoridering UTRECHT, 9-8. Ce subfaculteit tandheelkunde van de rijksuniver siteit in Utrecht heeft het bestuur van het waterleidingbedrijf Midden Nederland gevraagd de fiuoridering van het drinkwater opnieuw aan de orde te stellen. Of dit ook zal gebeuren wordt op 14 augustus door het algemeen be stuur van dit bedrijf bepaald, als de brief van de faculteit aan de orde komt. De subfaculteit wijst er nogmaals op dat de gebitten van vrijwel alle Nederlanders in een zorgwekkende toestand verkeren en dat zowel Ne derlandse als internationale gezond heidsinstanties fiuoridering van hel drinkwater als beste preventieve maatregel tegen tandbederf aanbe velen. LA ROCHELLE, 9-8 In de Fran se stad La Roebelle hebben dieven een schrijfmachine in plaats van een machinepistool gebruikt cm een su permarkt van een half miljoen frank (ongeveer 350.000 gulden) te beroven. Toen een personeelslid de dagin komsten naar de bank wilde bren gen, vond hij in zijn autó een getyp te boodschap die klaarblijkelijk on dertekend was door de directeur van dc supermarkt. De boodschap luid de: „laat het geld in uw auto en kom direct naar mijn kantoor". Op het kantoor aangekomen hoorde de employe dat de directeur met va kantie was. Toen bij terugkwam bij zijn auto was het geld verdwenen. DEN HAAG, 9-8. Dc Stichting Weg heeft berekend, dat er nog voor het einde van dit jaar in Nederland bijna drie miljoen personenauto's op de weg zullen zijn. Begin 1972 be droeg de schatting circa 2,8 miljoen, zodat nog steeds sprake is van een relatief sterke groei van het auto park. De tweemiljoenste personen auto kwam in 1968 op de weg. Het centraal bureau voor de sta tistiek heeft aan de hand van de kentekenregistratie vastgesteld, dat er cp 1 januari jl. 2.063.160 perso nenauto's waren geregistreerd van de bouwjaren 1966-1971. Circa 750.000 personenauto's oftewel bijna een derde van het personenautopark, is ouder dan zes jaar. Blijkens de zelfde CBS-publikatie waren er op 1 januari jl. 264.677 bedrijfsauto's op de weg van de bouwjaren 1965-1971. Miljoen Engelse kippen moeten vergast worden LONDEN, 9-8. Twee miljoen kip pen zullen maandag a.s. in gaska mers moeten worden vernietigd als door de Britse havenstaking hun voer wegblijft. Dit heeft dinsdag in Londen een pluimveebedrijf, de .Ross Group', meegedeeld. De kippen waar het om gaat hebben op dit moment nog geen handelswaarde. Ze zijn te jong voor de verkoop. Oogst minder dan middelmatig MOSKOU, 9-8. De zomer in Rus land is met gemiddeld 37 graden en volledig ontbreken van regen de warmste sinds 1956. Deze eeuw zijn er drie keer eerder hittegolven ge weest. maar ze duurden nooit zo lang als nu. De hitte houdt al sinds be gin juni aan. De hittegolf is gevolgd op een rampzalige winter waarin het vroeg begon te vriezen en het wintergraan slechts door een lichte sneeuwlaag werd afgedekt. In het voorjaar moesten opnieuw worden ingezaaid, maar nu speelden een regenloze len te en verschroeiende zomer het graan parten. Men verwacht als gevolg hiervan een minder dan middelmatige oogst. In vroeger jaren zou dit hongersnood hebben betekend, maar met de te genwoordige centrale organisatie, moderne communicatie, mechanisa tie en bereidheid van de zijde van de regering, om uiterlijk een miljard dollar uit te geven voor graanimport uit de Verenigde Staten, Canada en elders, moet er voldoende voedsel zijn. VRIJDAG 11 AUGUSTUS. NED. I. Het eerste uur op de vrij dagavond is voor de Evangelische Omroep, die begint met een korte documentaire over de Dode Zee-rol len, die gezien worden als een van de belangrijkste vondsten op het ge bied van de archeologie in Israël. Vervolgens is er tien minuten koor zang door het British Columbia Boys Choir. Voordat de E.O. aan de ru briek Tenslotte toe is, wordt verslag gedaan van de Keswick conferentie. Na het journaal is de AVRO op hei scherm. Allereerst met een produkt van eigen makelij, getiteld Nog niet te laat, dat over de zorg voor hei milieu in Engeland gaat. Zeventig minuten duurt vervolgens de AVRO weekendfilm „De noodkreet van een oude man". Een man doet wanhopige pogingen om te bewijzen dat zijn do de vriend niet een natuurlijke dood is gestorven, zoals voor de politie vaststaat, maar dat hij door een on bekende dader werd doodgeslagen. Country en western-liefhebbers moe ten om 5 voor tien op Nederland 1 afstemmen. Vijftig minuten klanken uit het geliefde genret zullen dan door de t.v.-luidsprekers klinken. NED. II. De filmquiz „Voor een briefkaart op de eerste rang", doet het goed op de buis. Er is een grote kijkdichtheid. De opzet van het pro gramma verdient dat dan ook: er is een spanningselement en er is zo maar een stukje kijkgenot. Vanavond om zeven uur treedt Bob Bouma weer als disc-jockey aan om de quiz- deelnemers te testen op hun des kundigheid en het kijkervolk je van min of meer bekende films fragmen- ten voor te zetten. Na het journaal volgt bij de KRO de aktualiteitenru- b riek Brandpuntwaarvoor dit keer de camera's zijn opgesteld in de Til- burgse Stadsschouwburg. De rest van de zendtijd, 5 kwartier, gaat op aan het spel „De officiersopleiding" in de serie Zomertheater KRO. Het oor spronkelijke plan van de Zweedse televisie dit spel op te nemen met gebruikmaking van echte militairen en op militair terrein ging niet door omdat het scenario niet voldeed aan de door de militaire instanties ge stelde voorschriften. VRIJDAG 11 AUGUSTUS. NED. I: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Dode Zee-rollen; 19.20 Koorzang; 19.30 Keswick conferen tie; 19.50 Tenslotte; 20.00 Journaal en weeroverzicht; 20.21 Nog niet te laat; 20.45 Avro's Weekendfilm: Nood kreet van een oude man; 21.55 Avro's country and westernshow22.45- 22.50 Laatste nieuws. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Voor een briefkaart op de eerste rang; 20.00 Journaal en weeroverzicht; 20.21 Brandpunt; 21.20 KRO zomertheater presenteert: De officiersopleiding; 22.35-22.40 Laatste nieuws. ZATERDAG 12 AUGUSTUS. NED. I. De NCRV heeft het zich niet al te moeilijk gemaakt. Liefheb bers van operette in elk geval kun nen weer genieten van de buis. Na een nieuwe aflevering van „Vaders wil is wet" presenteert Jan van der Waart zijn derde „Lang leve de ope rette" van dit seizoen. Voor een breed scala van operettefragmenten is ge put uit onder meer „Wiener Blut", „Der Zigeunerbaron" en „Die Czar das-fürstin"Het daarna volgende programma is een herhaling van ja nuari van dit jaar, die te danken is aan de innemende persoonlijkheid van Fie Car eisen. Met opnamen van het optreden van „The Continental Singers" wordt de avond besloten. De uit Amerikaanse studenten bestaan de groep maakte onlangs een Euro pees toernee. In de vooravond twee programma's. Allereerst „De 24 mi nuten van Doetinchem". In deze va riant op „de 24 uur van Le Mans" streden 8 juli een groep kindercou reurs met traiicars om. „De grote, prijs van Doetinchem". Voor het journaal voorts een „Eddy Ready Go special", waarin gekeken kan wor den naar enkele artiesten die de af gelopen maanden door Eddy Becker werden ontvangen. Het middag pro gramma begint om vier uur met een leuk tekenfilmpje over een teddy beer. Vijf kwartier duurt de Hon gaarse jeugdfilm „Csili Csala de to- veneer", die hierop volgt. Zaterdag 12 augustus, 19.40 uur: Ed dy Ready Go, Mouth and McNeal zingen nog eenmaal: „How do you do". NED. II. Koos Posterna hebben we enige tijd moeten missen op het scherm - hij was natuurlijk ook aan vakantie toe - maar vanavond is hij in het VARA-programma weer aan wezig met zijn ,Een groot uur: U". Met de start van de vaderlandse voetbalcompetitie morgen is het niet zo verwonderlijk, dat deze uit uit zending over voetbal gaat, nog wel over Europees voetbal. Tussen de ge sprekken van en met deskundigen door treden o.a. het Trio Louis van Dijk, Edwin Rutten en de Ameri kaanse zangeres Esther Philips op. „Met de muziek mee" direct na het journaal, komt dit keer uit de Maas trichtse sporthal. Een aardig pro gramma is in de vooravond „George Plimpton, de man aan de vliegende trapeze". Op verkeersweg gedood WESTERBORK, 9-8. In Nieuw Balinge (dr) zijn dinsdagavond vier ponys tijdens een hevige onweers bui uit een weiland gevlucht en op een verkeersweg omgekomen. Ze werden aangereden door een busje en waren op slag dood. Drie andere ponys werden geraakt door personenauto's en liepen zo ernstige wonden op, dat ze vermoedelijk moe ten worden afgemaakt. De paardjes waren van een pony club uit Beilen, die een trektocht maakt door Drenthe. De kinderen logeerden op de boerderij, de ponys waren op een weiland, niet ver van de weg. Het geweld van het onweer maakte de dieren zo bang dat ze de afrastering doorbraken. DEN HAAG, 9-8. Het ligt in de bedoeling dat het AOW-pensioen voor gehuwden zal worden opge trokken tot het netto-minimumloon. Het lükt derhalve vcor de hand te liggen dat vooralsnog ook voor wat de vakantiebijslag betreft de aow de we minimumloon en minimumva- kaniebyslag volgt. Aldus hebben minister Boersma en zijn saatssec- rctaris Rietkerk van sociale zaken dinsdag geantwoord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid Roctvink (arp). Hoolwerf denkt na. Volgens Ma llussen moet het hoofdkwartier van de heren in Dorringen zitten. Of in de onmiddellijke omgeving. Maar Dorringen is op vijftien na de groot ste gemeente in Nederland, met drie dorpen en zes buurtschappen met bossen en heidevelden. En het poli tiekorps van Dorringen telt acht en dertig man. Hoe wil je zo'n gemeen te dan uitkammen? Dat is eveneens onmogelijk. „Je denkt nog altijd, dat de draad naar Dorringen loopt?" „Ja. Ik krijg op gezette tijden tips. Vraag me niet van wie, want dat kan ik natuurlijk niet vertellen. Ik weet Wat klimop aan een huis kan doen. Dit motto gaven we een oude foto mee in het dinsdagnummer. Maajr de foto (technisch foutje) kwam niet goed over. Hier bij een reprise van de be kende villa „Maja" te Schuddcbcurs in dc derti ger jaren. evenwel, dat ze betrouwbaar zijn. Ik zal je het een en ander doorgeven, dan kan jij misschien er je voordeel mee doen. Er zijn een drietal oude bekenden van ons, die men een paar keer sporadisch in de omgeving van Dorringen heeft gezien". De bezoeker haalt een map uit zijn tas en deponeert die voor Hoolwerf op zijn bureau. „Daar heb je hun foto's en een uittreksel uit hun straf register. Tot voor enkele weken za gen we ze nog wel eens in Amster dam of Rotterdam, maar sindsdien zijn ze verdwenen. Onze tipgever heeft gezegd, dat ze sinds enkele we ken in Dorringen verblijven. Ja, daar hoor je van op. Ze verblijven hier. Het zijn Toon Brandelaar, een lange, magere man, zes en veertig, vijf ver oordelingen. Verder Pietje van der Lee, bijgenaamd kleine Pietje, om dat hij nauwelijks één zestig haalt. Ook enkele veroordelingen. Sinds enige maanden was hij vertegen woordiger en reed in een Simca 1000. Onze mensen hebben hem een paar keer aangehouden, maar er was nooit iets bij hem te vinden. Hoewel we in dit opzicht vrij sceptisch zijn - die lui zijn zo vindingrijk als de duivel - gingen we langzamerhand overhel len naar de mening, dat Pietje zijn leven heeft gebeterd, maar onze tip gever beweert bij hoog en laag, dat Pietje tegenwoordig vrij permanent in Dorringen of omgeving is. En ten slotte Boudewijn Knol. Iidiote naam voor een idiote vent. maar uitgekookt als geen ander. Speelt de imbeciel, als dat zo in zijn kraam te pas komt, maar is ongetwijfeld de meest ge- slepene van de drie. Heeft drie keer vastgezetennou, vastgezeten vergeet het maar. Hij is in staat ge weest om rechters en officieren van justitie, psychiaters en weet ik wie allemaal voor het lapje te houden en heeft zijn straffen uitgezeten in in richtingen. Bij elkaar heeft hij geen dertig dagen in de bak gezeten. En vooral deze laatste.... Boudewijn Knol. schijnt in onmiddellijke relatie te staan met de leiding van de busi ness. De man doet zich uitermate mooi voor cn ziet kans om menig mens zand in de ogen te strooien. Hij beschikt over een fantastie, zo bont, dat het een betere zaak waardig was. De verhalen, die hij opdist na zijn arrestatie, zijn origineel en worden 42 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT op zulk een overtuigende wijze voor gedragen, dat menige politieman ging twijfelen. Nu ja, wij kennen hem door en door en trappen er niet meer in. Dat weet hij. Maar we mis sen hem sinds een aantal weken. We wisten precies, waar hij in de kost was en hebben hem lange tijd geschaduwd. Maar meneer zal het wel door gehad hebben. Een voor beeld? Op een morgen gaat hij de straat op, gevolgd door onze man. Stapt op de tram en neemt in de Centraal een enkele reis Maastricht. Onze man belt vanuit het station op en ik zeg hem: volgen. Je kunt nooit weten, nietwaar? We sturen iemand naar de Centraal met enkele tientjes. Hij kan nog net de sneltrein naar Maastricht halen. Meneer Boudewijn gaat uitgebreid dineren in de restau ratiewagen, doet daarna een tukje, stapt in Maastricht uit, neemt de bus naar Heerlen, stapt daar uit en gaat dan in een café een biertje drinken en biljarten. Gaat even naar achte ren, maar komt niet meer terug. Weggevlogen de vink. Onze man belt naar Amsterdam en wij zeggen hem maar weer naar huis terug te keren. Zit hij in de sneltrein naar Amster dam. komt Boudewijn vriendelijk lachend zijn coupé binnen en zegt: Hé, daar heb je de meneer, die van morgen met me in dezelfde trein zat. Dat is ook toevallig? Gaat bij hem zitten en vertelt over koetjes en kalfjes, zodat de oren van de recher cheur tetteren, als ze beiden in Am sterdam uitstappen. Boudewijn groet vriendelijk, stapt op dc tram en rijdt naar zijn kosthuis. We laten onze man aflossen. Hij wacht, op zijn beurt weer afgelost door anderen, vier dagen. Wc gaan op onderzoek uit cn dan blijkt, dat Boudewijn zijn kosthuis heeft opgezegd cn waar schijnlijk dezelfde dag via de ach tertuintjes is verdwenen. Vcrschwun- den in het niet. Tot we de tip kregen, dat Boudewijn al weken in Dorrin gen zit. Nou jij, Hoolwerf." De aangesprokene heeft de hele jeremiade aangehoord, zonder de spreker in de rede te vallen. Maar nu vraagt hij op zijn beurt: „En weet de inspecteur misschien ook, waar die meneer Boudewijn met zijn vrienden zich in Dorringen op houdt?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5