mm LIBIË FINANCIERT REVOLUTIErBEWEGINGEN KURT WALDHEIM NAAR PEKING Reuzen in Heeze 610de Staatsloterij BEIROET, 10-8. Libië heeft dit jaar voor een bedrag van 4,7 mil jard gulden hulp verleend aan lan den van de derde wereld, aan revo lutionaire bewegingen en aan zwarte Amerikaanse groeperingen. Dit weet het Libanees blad „AI Bayraq" te melden. NEW YORK, 10-8. Secretaris-ge neraal Kurt Waldheim van de Ver enigde Naties is woensdagavond uit New York vertrokken voor zijn be zoek aan de Chinese Volksrepubliek. Hij zal daar vijf dagen blijven. Het is de eerste maal sinds 18 jaar dat een hoofd van de VN naar Pe king komt. Dag Hammarskjoeld be zocht in 1954 China om te praten over de vrijlating van de Ameri kaanse piloten die tijdens de Kore aanse oorlog waren gevangengeno men. China is het laatste permanente lid van de Veiligheidsraad dat Wald heim bezoekt sinds hij begin dit jaar Oe Thant als secretaris-generaal is opgevolgd. Honden tuk op PTT-ers BONN, 9-8. - Brievenbesteller blijkt in W est-Duitsland een, gevaarlijk beroep te zijn. Vol gens een gepubliceerde PTT- statistiek hebben sinds begin vorig jaar in de Bondsrepu bliek 335 geüniformeerde PTT- employees, die tijdens het uit oefenen van hun functie door honden werden gebeten, zich onder medische behandeling moeten stellen. Het ministerie voor de posterijen merkt hier bij op dat de meesten van hen zich alle moeilijkheden hadden kunnen besparen door tijdig gebruik te maken van de spuit bussen met een mengsel van olie en peper die zij tijdens het bestellen van de post altijd bij zich moeten dragen. FINANCIËN EN ECONOMIE Spaarresultaat Raiffeiser en Boerenleenbanken De tegoeden op spaarrekeningen bij de georganiseerde Raiffeisenban- ken en Boerenleenbanken zijn in juli 1972 toegenomen met f 170 miljoen De inlagen bedroegen f 820 miljoen en de terugbealingen f 650 miljoen. In juli 1971 werd een spaarover schot behaald van f 200 miljoen en in juli 1970 van f 183 miljoen. Hoewel het spaarresultaat in de laatste maand enigszins is achterge bleven bij de resultaten in juli 1971 en 1970, zijn de spaaroverschotten in de eerste zeven maanden van dit jaar belangrijk hoger dan in voorgaande jaren. Het spaarverschil beliep in de periode januari-juli 1972 f 1.070 mil joen te vergelijken met f 957 miljoen in 1971 en f 584 miljoen in 1970. Het geld is bijvoorbeeld gegaan naar de Oegandase regering, het ver boden Ierse Republikeinse Leger, de politieke oppositie in Tunesië en Ma rokko, revolutionairen in Tsjaad en Venezuela, de Palestijnse guerilla- strijders en de Mohammedanen op de Filippijnen. Volgens het blad ver dient het Libische staatshoofd kolo nel Gaddafi meer dan een miljoen gulden per uur aan de olie en heeft hij genoeg baar geld uitgegeven om 10 staalfabrieken te bouwen, 12 mo derne universiteiten of een grote moderne stad. Egyptië schijnt het leeuwendeel van de hulp te ontvan gen maar het juiste bedrag wordt niet bekendgemaakt. Het blad zegt niet hoe het aan zijn informatie is gekomen. De bedragen die Libia volgens Al Bayraq in het jaar 1972 heeft uitge geven zijn onder andere: 75 miljoen over drie jaar voor zwarte groeperingen in de Verenigde Staten. 32 miljoen over twee jaar voor het Ierse Republikeinse Leger. 80 miljoen voor Oeganda. 80 miljoen over drie jaar voor Malta. 160 miljoen voor de Palestijnse organisatie El Fatah. 80 miljoen voor de verbreiding van de Islam. 64 miljoen voor de oppositie in Ma rokko en 40 miljoen voor de oppo sitie in Tunesië. 32 miljoen over twee jaar voor de Mohammedanen op de Filippijnen. 28 miljoen over twee jaar voor de revolutionairen in Venezuela. 32 miljoen voor de revolutionai ren in Tsjaad. Het blad heeft het ook over hulp aan verscheidene Arabische landen en voor de aankoop van militair ma terieel in de Sow jet-Unie. Nationale show Welsh Pony Stamboek APEIDOORN, 9-8. Het maje- stueuze park „Berg en Bos" te Apel doorn zal op zaterdag 26 augustus a.s. het passende décor vormen voor de nationale show van het Neder lands Welsh Pony Stamboek. Dan treden de keurtroepen van dit elegante en wereldbekende rijpony- ras in gesloten gelederen aan in de strijd om de nationale kampioens titels en zullen vele binnen- en bui tenlandse gasten zich kunnen ver lustigen aan de schoonheid, intelli gentie en hardheid, die dit ponyras in zo ruime mate kenmerken. De fokkerij wordt de laatste jaren op zeer nauwgezette wijze in ons land bedreven, want niet alleen wordt het hengstenmateriaal voor de dekdienst gekeurd, maar ook vin den onderzoeken op afstammelingen plaats, worden bloedgroepen geveri- fiëerd, karakter en temperament on der controle gehouden etc. In de middaguren zal een kom pleet ponyconcours de aandacht vra gen, waarbij niet alleen de beste rui tertjes acte de présence geven, maar ook bijzonder mooie aangespannen nummers te zien zullen zijn. De grote kwaliteiten, die de Welsh pony als spring- en dressuurpony bezit, zullen ten voeten uit worden getoond in een aaneenschakeling van opwindende hippische nummers. LEIDEN. Het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden heeft sinds kort twee bijna levensgrote beelden van kalksteen, afkomstig uit een grafmonument, dat in de derde eeuw na Christus door de Griekse bevolking van hel in Mid- den-Egypte gelegen El Bahnassa in de rotswand werd aangelegd. liet beeld van de vrouw die een korrel wierook neemt, is met de oorspronkelijke kleu ren prachtig bewaard gebleven. De schrijvende jongeman lijkt een dictaat op te nemen. Kostbare ring gestolen AMSTERDAM, 9-8. Drie vrouwen hebben dinsdag een witgouden ring met een 3,5 karaats briljant ter waarde van 47.000 gulden gestolen uit een ju weiiers winkel in de Am sterdamse Kalverstraat. Ierse kinderen op „Floriade" AMSTERDAM, 9-8. - Woensdag brachten 45 kinderen uit Belfast (Noord-Ierland) een bezoek aan de „Floriade". De groep kinderen heeft drie weken in het vakantiehuis „Naar Buiten" op Oostvoorne gelogeerd, op uitnodiging van de Stichting Mens en Samenleving en vertrekt a.s. za terdag weer naar Noord-Ierland. De leeftijden van de 45 katholieke en protestantse kinderen die woens dag als gast op de „Floriade" werden ontvangen, varieerde van 6 tot 16 jaar, KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De anderhalf jaar oude Berry Lieshout is op het nip pertje gered uit het huis van zijn ouders aan de Oudemansstraat in Den Haag, dat in brand was geraakt toen het jongetje alleen thuis was. Zijn ouders waren beiden al uren naar hun werk. TERNEUZEN. De 19-jarige Peter Rommens uit Sluiskil, die op de Westsluis ip Terneuzen vakantie werk verrichtte, is door een ongeval om het leven gekomen, doordat een tros van het uit Oslo komende zee schip „Bulk Venture" brak. AMSTERDAM. - Drie „bezorgde burgers", die deel uitmaken van een gelijknamige groep in de Nieuw- marktbuurt, hebben op de Dam in de hoofdstad stil gedemonstreerd te gen plannen voor hotelbouw in de binnenstad. ROTTERDAM. De oostelijke buis van de Maastunnel (van noord naar zuid) is twee uur versperd geweest, doordat een Engelse vrachtwagen chauffeur door oververmoeidheid een foute manoeuvre uitvoerde en de tunnelwand en een taxi ramde. WIERINGERMEER. - De Franse studente M. N. G. Zéphiiïni is om het leven gekomen bij een auto-on geluk in de Wieringermeer toen haar auto door een vrachtwagen in vijf stukken werd gereten. De passagier naast haar, A. M., werd vrij ernstig gewond naar een ziekenhuis in Alk maar vervoerd. TIEL. Uit de etalage van juwelier Huising in Tiel is in de nacht voor duizenden guldens aan kostbaarhe den ontvreemd. RUINEN. In het Drentse Pesse, ge meente Ruinen is de 33-jarige G. Wemker uit Asschendorf (Did.) do delijk verongelukt. Hij was mede-in zittende van een personenbusje, dat op de Hoogeveenseweg bij een in- haaïpoging frontaal tegen een boom botste. AMSTERDAM. Aan de Vrjje Uni versiteit in Amsterdam zullen stu denten die het volledige college- en inschrijfgeld (totaal f 1.100,-) moeten betalen en geen rijksstudietoelage van f 1.100,- of hoger ontvangen, het bedrag in termijnen kunnen betalen. DEN HAAG. In een glashandel in Voorburg (Z.H.) heeft een 52-jarige vrouw 30 glasplaten op haar benen gekregen. Zij is met diepe snijwon- den in een ziekenhuis opgenomen. De vrouw hield de stapel glasplaten vast voor een glaszetter, die er een ruit tussenuit wilde halen. Het ge wicht bleek te zwaar waarna de par tij glas omviel en op haar benen be landde. DEN HAAG. - In het oosten van Angola worden meer dan 100.000 burgers in hun bestaan bedreigd doordat de Portugezen hun voedsel vernietigen door uit vliegtuigen che micaliën op de velden te spuiten. Dit is in Den Haag medegedeeld, AMSTERDAM. Dit jaar gaat dc gouden griffel voor het beste kin derboek naar de schryver Paul Bie- gel voor zyn boek „De kleine kapi tein". De auteur Jan Terlouw krijgt een gouden griffel voor het beste jeugdboek 1972, getiteld „Koning van Katoren". VENRAY. Bov enVenray heeft een heivg onweer gewoed, dat veel scha de heeft aangericht. Een kermis in deze plaats liep flinke schade op. Het oude gedeelte van de stad liep ten dele onder water, aangezien de rio lering de grote watermassa niet kon verwerken. TUBBERGEN. De 38-jarige maga zijnbediende M. I. Maathuis is woens dagmiddag in Tubbergen om het le ven gekomen, toen hij met zijn per sonenauto onder een linksafslaande vrachtwagen schoof. Hij werd zwaar gewond naar het ziekenhuis van Al melo vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. De heer Maat huis was afkomstig uit Geesteren (gem. Tubbergen). AMSTERDAM. Voor Amsterdam zijn er nog geen aanwijzingen dat er, zoals landelijk wel het geval is, een kentering gekomen is in de werkloos heid. Voor het eerst sinds april van dit jaar is het aantal werkloze man nen en vrouwen weer boven de 10.000, zo heeft dc directie van het Gcxvestelyk Arbeidsbureau woensdag medegedeeld. DEN HA'aG. Koningin Juliana is woensdagmiddag omstreeks half vijf op het vliegveld Ypenburg uit Porto Ercole in Nederland teruggekeerd. Per auto is de koningin naar het pa leis Huis ten Bosch gegaan. DEN HAAG. Minister-president Biesheuvel heeft woensdagmiddag de voorzitter van dc Tweede Kamer, mr Van Thicl, telefonisch meegedeeld, dat hü bereid is op dinsdag 22 au gustus in dc kamer te verschijnen voor liet afleggen van een verklaring. OUDE MEESTER ONTDEKT UTRECHT, 9-8. Bij restauratie van een in 1962 door schenking aan de collectie van het Cen traal Museum in Utrecht toe gevoegd familieportret is de maker ervan ontdekt. Aanvan kelijk werd het doek toege schreven aan een Nederlandse meester uit het midden van de 18e eeuw. Bij het schoonma ken tijdens de eind 1970 be gonnen restauratie door de heer P. F. J. M. Hermesdorf kwamen in de linker beneden hoek een datering (1773) en resten van een signatuur te voorschijn. De conservator van de afdeling schilderijen drs. J. A. L. de Meyere kon na een intensief speurwerk en verge lijkend onderzoek de signatuur indentificeren en het werk de finitief op naam plaatsen van de Antwerpse kunstenaar Jan Joseph Horemans de jongere, die leefde van 1714 tot na 1790. Beroepsgoederenvervoer bang voor meer belasting DEN HAAG, 10-8. Berichten, die zeggen dat het in de bedoeling van de regering ligt volgend jaar de mo torrijtuigenbelasting aanzienlijk te verhogen, hebben bij het beroepsgoe derenvervoer over de weg ernstige bezorgdheid doen ontstaan. Dit heeft de nationale organisatie voor het beroepsgoederenvervoer wegtransport (NOB) gezegd in een brief aan de minister-president, de minister van financiën, de staatssec retaris van verkeer en waterstaat en de voorzitters van de tweede kamer fracties van KVP, WD, ARP en CHU. De NOB-wegtransport zegt dat er reeds vaker, ook bij de overheid op is gewezen, dat het beroepsgoederen vervoer een bedrijfstak is en als zo danig aanspraak maakt op een ei gen overheidsbeleid. Wél kinderbijslag en -aftrek voor ouders van studenten DEN HAAG, 9-8. Ouders van stu- denten, die een studiebeurs krijgen, kunnen wel aanspraak maken op kinderbijslag en/of kinderaftrek. Dit heeft het ministerie van onderwijs en wetenschappen - in tegenstelling tot eerdere berichten - meegedeeld. Voor het wetenschappelijk onder wijs past het ministerie een nieuwe berekeningswijze toe. Daarbij wor den de kinderbijslag en de kinder aftrek niet meer rechtstreeks in min dering gebracht op de studietoelage. Boekhouder verdacht van verduistering van 92.000 gulden BREDA, 9-8. De boekhouder van de V.V.V. Breda is woensdag aange houden op verdenking van verduis tering. Voor zover bekend zou hij 92.000 gulden hebben buitgemaakt door te knoeien in de betalingsop drachten inzake salarissen nadat die door de penningmeester van de V.V.V. waren getekend. Volgens de Bredase politie heeft de 34-jarige C. v. d. B. een deel van het geld besteed aan luxe aankopen, zo als een auto, een caravan en een kleurentelevisie. De boekhouder zelf zegt, dat hij al het geld heeft opge maakt, maar dat acht de recherche nog niet bewezen. HEEZE. 10-8. De vyftiende Bra bantse dag, een dag die drie weken duurt in de by Eindhoven gelegen recreatiegemeente Heeze zal dit jaar in het teken staan van reuzen uit België en Brabant. De in vele plaatsen in vergetelheid geraakte reuzencultuur wordt in Heeze weer actueel, zo zeggen de or ganisatoren. De vijftiende Brabantse dag begint op zondag 27 augustus met een reu- zenommegang, waaraan vijftig reu zen uit België en Nederland deelne men, vergezeld door reuzendieren, muziek- en dansgroepen, vendeliers en reuzengilden. Een dergelijk specktakel is volgens de initiatiefnemers in ons land nog nooit vertoond en behoort zelfs in België, het land van optochten en stoeten, tot de uitzonderingen. Tor o dicht hij aarde SAN DIEGO 8-8. De andere maan" van de aarde, een rotsblok dat de naam „Toro" draagt en dat om beur ten rond onze planeet en Venus draait, is dinsdag dichter bij de aar de gekomen dan ooit is waargeno men. Toro is slechts 2,4 km. lang en 1,6 km. breed en bevindt zich nu op 20,3 miljoen km. van de aarde. Deze af stand is te groot en Toro te klein om haar met het blote oog of een kleine telescoop te zien. Sterke telescopen van de sterren kundige observatoria kunnen dat echter wel. De oude planetoïde wordt door geleerden van de universiteit van Californië in San Diego bestu deerd. Toro kan als een maan van zowel de aarde als van Venus worden be schouwd. Hel is een „levend astro nomisch fossiel", overgebleven van de vele kleine satellieten die rond de planeten zwermden toen hel zonne stelsel aan het ontstaan was. PARIJS. Schilders op de Place du Tetre in Parijs begonnen dezer dagen aan een onderlinge wedstrijd de schoonheid uit te beelden van de nieuwe „Lola", gekleurde kousen. Een Europese modecommissie koos in Parijs voor het ko mende winterseizoen deze internationale modekleur voor dameskousen. „Lola" is warm, diep bruin met een licht grijze schaduw, 't Is maar dat u het weet. Alles in de weer „Spel zonder grenzen" HILVERSUM, 9-8 Be taptoe Delft en de daaraan voorafgaande repeti ties moesten er enkele dagen voor verschoven worden om op woensdag 16 augustus vanaf de Grote Markt in Delft het internationale „Spel zonder grenzen" via de Eurovisie by zestig tot tachtig miljoen mensen in West- Europa en zelfs in Noord Afrika in de huiskamers te kunnen brengen. Het is de laatste van de serie spel en behendigheids wedstrijden, waar aan door zeven plaatsn uit Italië, Zwitserland, Frankrijk, België, Duitsland, Engeland en Nederland wordt deelgenomen, alvorens op 13 september in Lausanne de finale wordt gehouden en waarvoor Venray tot dusver nog de beste kansen heeft om als Nederlands vertegenwoordi ger naar toe gezonden te worden. „Spel zonder grenzen", het inter nationaal equivalent van „Zeskamp", zal NCRV en NOS, die samen voor de organisatie en technische verwe zenlijking zorgen, rond honderddui zend gulden gaan kosten. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kei'k Beroepen te Goedereede: J. C. Stelwagen, Delft; te Rotterdam-IJs- selmonde-Alexanderpolder (toez.): J. Voordouw, Aalsmeer; te Okkerbroek in comb, met Bathmen: kand. J. J. F. van Melle, Leimiiiden. Aangenomen naar Nijland (toez.): A. Meijeringh, St. Pancras. Bedankt voor Ede b.g.w.i.w.: C. J. Amasz, Capelle aan de IJssel; voor Onstwedde en voor St. Annaland: W. Verboom, Benschop. Nader bericht. De toez. van beroep door de herv. gem. van Twello uit gebracht op ds. S. Th. Baarda te Well en Ammerzoden werd ingetrok ken aangezien ds. Baarda niet eer der dan 15 sept. a.s. een beroep in overweging kan nemen. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Wetsinge-Sauwerd: kand. C. v. d. Berg, Dordrecht. Aangenomen naar Langeslag: kand. C. Stam, Hoogeveen, die bedankte voor Alkmaar-Broek op Langedijk, Driesum-Damwoude, Drogeham, Fer- werd-Hallum, Grootegast, Hoogha- len-Beilen, kantens, Lutten-Grams- bergen, Niezijl-Grijpskerk, Oldeho- ve, Smilde-Oosterwolde, Surhuister- veen-Opende Vroomshoop en voor Winschoten. Chr. Geref. Kerk Bedant voor Zeist: p. Beekhuis. Noordeloos. Geref. Gemeenten Tweetal te Rotterdam-Centr.: L. Blok, Beekbergen en D. Hakkenberg, Dordrecht. Lange zwarte jurk over mini VATIKAANSTAD9-8. Het Vati- kaan heeft meegedeeld dat bezoek sters van de St. Pietersbasiliek die niet binnengelaten worden omdat ze minirokken aan hebben, bij het voor lichtingsbureau van het Vatikaan een lange zwarte jurk kunnen lenen. Voor het lenen van het kleding stuk wordt geen geld gevraagd, maar wel wordt men in zes talen uitgeno digd een vrijwillige bijdrage te stor ten. Tot voor kort werden bezoeksters van de basiliek die minirokken droe gen aan de ingang geweerd door or debewaarders en een kloosterzuster. Laatstgenoemde kon het echter op zeker ogenblik niet meer bijbenen en kreeg een zenuwinzinking. Eerste klasse 9 augustus 1972 Prijzen van 10,- Prijzen van 50,- Prijzen van 50,- Prijzen van 100,- Prijzen van f 100,- Prijzen van f 200,- Prijzen van f 400,- Prijzen van f 1.000,- Een prijs van f 2.000,- Een prijs van f 2.000,- Een prijs van f 2.000,- Een prijs van f 2.000,- Een prijs van f 2.000,- De prijs van f 5.000,- De prijs van 25.000,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 09 zijn gevallen op nummers eindigende op: 992 zijn gevallen op nummers eindigende op: 652 zijn gevallen op nummers eindigende op: 174 zijn gevallen op nummers eindigende op: 325*) zijn gevallen op nummers eindigende op: 0608 is gevallen op het nummer: 003202 049878 014399 050312 006365*) 059063 004160 016623 016623 is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: Een extra prijs van 50.000,— is gevallen in serie F op nummer: en een troostprijs van 1.000,- op nummer: van elk van de andere series. Een exra prijs van f 50.000,— is gevallen in serie V op nummer en een troostprijs van 1.000,- op nummer: van elk van de andere series. 034687 034687 Attentie: Op een met een gemerkt nummer Is ook nog één van de andere prijzen gevallen. t f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4