ZIERIKZEE KRIJGT DEFINITIEF EIGEN JEUGDSOOS STREEKNIEUWS COMBINES IN WESTHOEK STORTEN ZICH OP DE GERST ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 augustus 1972 Nr. 21129 Half september start van „eigen huis" Stailshistorie in taferelen ZIERIKZEE, 9-8. Het is nu definitief: Zierikzee krijgt een eigen joiigerensoeiëteit. Een aantal jongelui heeft de laatste tijd hijzonder hard gewerkt 0111 de zaken voor elkaar te krijgen. Nu is het zover dat de deuren van een „eigen huis" voor de jeugd over enige weken (omstreeks half september) opengegooid zullen kun nen worden. En dat zyn dan de deuren van de oude voormalige (ulo) school aan het Kerkplein. In een gedeelte van dit gebouw, dat daartoe door jongeren zelf met veel fantasie wordt inge richt, zal de Zierikzeese jeugd deze winter elk weekeinde terecht kunnen om in eigen styi en in eigen omge ving elkaar te ontmoeten en gezellig, zo mogel(jk ook creatief, bezig te ZÜH' Achter een raam staat al veelbe lovend op een bord aangekondigd: „Hier komt 't" maar lang zal het dus niet meer dimen tot met trots gemeld zal kunnen worden: „Hier is 't Er is door een kemploegje jonge ren intussen had gewerkt om van de oude stoffige gymnastiekzaal een aantrekkelijke ruimte te maken. Uit de oorspronkelijke werkgroep van 25 man, die na de Paasvakantie van start ging, hebben uiteindelijk vier jongelui: Hans Dalebout, Sjaak van den Houten, Bert van Dongen en Re- née Verwijs de handen daadwerke lijk uit de mouwen gestoken, waarbij de laatste weken 's avonds nogal eens een handje werd toegestoken door nieuwsgierige „aanlopers", die uiteraard zoveel mogelijk direct aan het werk werden „gezet". De soosruimte mag intussen beke ken worden: er werd een laag pla fond aangebracht zodat de oorspron kelijke holle ruimte veranderde in een prettige straks ongetwijfeld ge zellige zaal, met fris geschilderde wanden. Het oude wandrek - waar aan „heel andere" jongeren vroeger heel wat zweetdruppeltjes hebben gelaten - kon uitstekend worden ge bruikt om er een leuke afscheiding mee te maken voor een achter de grote zaal gelegen kleiner zaaltje, waarin een grote bar werd aange bracht. Medewerking De sociëteit zal straks geopend zijn voor alle Zierikzeese belangstelende jongeren vanaf 15 jaar. Het gemeen tebestuur verleende medewerking aan deze eerste opzet door het be schikbaar stellen van het gebouw, en het verlenen van een voorschot voor de aanloopkosten. Ook enige partikulieren verleen den hun medewerking, maar b\j een bezoekje aan de soos-in-opbouw blijkt wel duidelijk dat de jongelui best nog wat hulp kunnen gebrui ken. Zo belooft de grote sooszaal een bijzonder aantrekkelijke ruimte te worden, maar dan zullen er nog wel wat spulletjes in moeten, en daarom - aldus woordvoerder Renée Verwijs - „kunnen we best nog wat klein- meubeltjes, wandversieringen (graag hiervoor oude muziekinstrumenten), lampen en dergelijke gebruiken. De soosjeugd houdt zich hiervoor aanbe volen! Ook trouwens voor giften die voor 't goede doel gestort kunnen worden op postgironummer 3822 van de AMRO-bank te Zierikzee, ten name van de Jeugdsociëteit Zierikzee. Disco-bar Wat het uiteraard onmisbare mu zikale gedeelte betreft zit het straks wel goed in de soos, want op een speciaal aan te brengen verhoogde vloer zal worden geinstalleerd de moderne disco-bar installatie van de voormalige soos „Het Slopje", bij veel jongeren wei-bekend. Het suc ces van de soos zal vooral ook van de jeugd zelf afhangen. „We zullen er zelf iets van moeten gaan maken en creatief zijn", aldus een soos- pionier, die overigens de beste ver wachtingen heeft voor de toekomst. Alle jongeren zijn vanaf 15 septem ber in ieder geval van harte welkom. Dan zal er een definitief bestuur moeten komen. Lukt het allemaal, dan biedt het gebouw voor de toe komst nog volop gelegenheid voor creatief bezig zijn: er zou best een film- en een biljartzaaltje bij kun nen. In ieder geval het begin is er, dankzij de daadwerkelijke aanpak van een aantal doorzetters en de medewerking van de gemeente. Misschien dat een nieuw duwtje in de goede richting vanuit dc bevol king nog heel wat kan bjjdragen een feestelijke en succesvolle start straks in september. ZIERIKZEE Muziekvereniging St. Hilaire op bezoek Wij vernemen dat van 8 tot 11 sep tember a.s. de muziekvereniging „Jeanne d'Arc" van St. Hilaire-du- Harcouët een bezoek zal brengen aan Zierikzee. Gedurende het verblijf zal verschilende malen worden opgetre den. De groep zal bestaan uit plm 75 personen, variërend in de leeftijd van 11-40 jaar. Van gemeentewege vernemen wij dat het onderbrengen van de groep in de praktijk heel wat zorgen met zich mee brengt. Een beroep wordt dan ook gedaan op de inwoners van Zierikzee te overwegen en te beslui ten één of meer Franse gasten, ge durende genoemde dagen gastvrij heid te verschaffen. Ter zake kan men zich aanmelden ter gemeentesecretarie t.a.v. de be trokken ambtenaar de heer F. J. Vos. Gaarne ondersteunen wij het ge meente-verzoek, want de Fransen moeten beslist allemaal onderdak. De Z.V.U. in het komend seizoen Verschenen is het programma van de ZVU voor het komend winter seizoen. Voor wat de „grote evene menten" betreft, volgt hieronder een gedateerde opsomming. Het programma omvat de volgende „grote" evenementen: Do. 21 sept.: Blijspel: Zo'n meisje om in je binnenzak te stoppen ;vr. 13 okt.: Zuidelijk Toneel Globe: Drie zusters; vr. 27 okt.: Hoofdstad Ope rette: lm weissen RössI; vr. 24 nov.: Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank PERSOONLIJKE LENINGEN ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. Het Amsterdams Volkstoneel: Op hoop van zegen; do. 14 dec.: Thril ler: U spreekt met uw moordenaar; vr. 5 jan.: Het Rotterdams Toneel: De babysitter; vr. 19 jan.: Amster dams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes; vr. 2 febr.: Theater groep Funhouse: Funhouse-Funhou- se; za. 17 febr.: Zuidelijk Toneel Glo be: De voorkeur gaat uit naar Sol daat Tanaka; vr. 9 mrt.: Het Zwarte Theater uit Praag: Diluvium; wo. 4 apr.: Paul van Vliet's eenmans-show: Noord West. Afscheid kinderarts P. K. de Haas Het bestuur van de Groene Kruis- afdeling heeft, tijdens een bijeen komst in het Wykgebouw, dinsdag middag afscheid genomen van de kinderarts P. K. de Haas, die per 15 augustus zijn funktie be-eindigt van consultatiebureau-arts voor zuige lingen. Dokter De Haas geniet op Schou- wen-Duiveland een grote bekendheid en hij oefende hier zijn specialisme uit gedurende een periode van 27 jaar, zodat hij in feite twee genera ties van de Zierikzeese bevolking, medisch heeft begeleid. Bij de plechtigheid waren aanwe zig de districtsverpleegster Zuster De Vries, de beide Wijkverpleegsters, de gemeentearts C. M. van Hoorn en de secretaris van de afdeling de heer L. Dey. Wij vernemen dat na 15 augustus het consultatiebureau in het wijk- gebouw zal worden verzorgd door de hier gevestigde artsen. Over het hoe en wat hiervan zullen van Groent Kruis-zijde nog nadere informaties worden verstrekt. HAAMSTEDE Directeur Raiffeisenbank Met ingang van 1 oktober is be noemd tot directeur van de Coöp. Rafifeisenbank „Schouwen", de heer E. Hop, thans adjunct-directeur van de Raiffeisenbank te Koudekerke (W.). RENESSE Oecumenische kerkdienst Op zondagavond 20 augustus wordt in „De Ark" te Renesse een oecume nische dienst gehouden naar aanlei ding van de vergadering van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken in Utrecht. De dienst te Renesse gaat uit van de Herv. Gemeenten van Burgh, Haamstede en Renesse, de Geref. Kerk van Haamstede en de R.K. kerk van Zierikzee. Medewerking wordt verleend door het R.K. Rit misch Koor en Combo St. Bavo uit Rotterdam, dat zowel in „De Ark" als in de kerk van Renesse reeds Iets beter weer gaf uitkomst WESTHOEK, 9-8. Na een perio de van slecht weer waarin velen al een zekere herfstallure onderkenden en het graan rijp op de velden stond te wachten op de oogstmachines is het er toch van gekomen. In het be gin van deze week nog zware buien met plaatselijk vele liters water per vierkante meter zodat alle combines, zwaar geolied en gesmeerd nog in de schuren moesten blijven gaf het weerbericht van woensdagavond theoretische uitkomst en in de prak tijk bleek het donderdag te kloppen. De grote „men"-deuren van de schuren werden ruim open gezwaaid en de zware combines naar buiten gereden, vergezeld door de trouwe trekkers met aanhangwagens. De gerst is overrijp en weldra stroom den de gedorste korrels de tank van de combine binnen om na vol te zijn, via de afvoerpijp in de grote land- bouwwagens te worden overge- draaid. Op de wegen kwam men dan ook woensdagmiddag overal in de Westhoek tractoren met volgeladen aanhangers tegen op weg naar het opvangcentrum aan de Meeldijk waarbij wij aan de nieuwe naam „Cebeco Zuid-West Vestiging Haam stede", nog moeten wennen, na de fusie met de Gcbr. Landegent. Het bleef woensdag bij gerstaan- voeren waarbij het vochtgehalte al onder de 20°'n lag. Doch de graan silo's aan de Meeldijk zijn leeg cn alle apparatuur is gereed om de oogst te ontvangen. Slechts de na tuur zal de bondgenoot moeten wor den van de landbouwer in de eerst volgende dagen want met de heden daagse moderne machines kan de gerstoogst in één week van de vel den verdwenen zijn om gedroogd en geschoond in de opslagsilo's hun na dere bestemming af te wachten. - v- Gedurende de Zierikzeese toeristen- dagen werkte de kunstschilder Han ter Keurs aan een fragmenten-schil derij van de Zierikzeese historie. De ze week legde hij de laatste hand aan zijn schepping. We zien de kun stenaar hier aan het werk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). eerder triomfen vierde. De band met de wereldkerk wordt vertegenwoor digd door dr Moss, voorzitter van de Verenigde Kerk van Christus in New York, die een korte groet zal over brengen. De Duitse gasten worden door de Kurpfarrer dr. Dummer ver tegenwoordigd. De dienst- zal het ka rakter dragen van een massale mee ting, waarin jong en oud verwacht wordt. Schriftlezing en prediking worden door een plaatselijke voor ganger verzorgd. De dienst.begint om half acht. DUÏVELAND Oogst van start De oogst in Duiveland is begon nen. Maandag verschenen de. eerste combines in de polders. Stagnatie ontstond door de regens van maan dag en dinsdagmiddag maar de erw ten kwamen toch aan de tol. Woens dagavond probeerde men hier en daar weer een nieuw begin te maken in de .percelen met gerst. Te hopen is, dat de eerstvolgende veertien da gen veel droog weer zullen brengen, zowel voor het graan als voor de eerste aardappelen. OOSTERLAND Auto's botsten na ongeval wielrijdster Tijdens het ongeval van mevr. R. uit Nieuwerkerk die, zoals eerder ge meld, met haar rijwiel ten val kwam aan de rijksweg bij de oprit van de dijk, ontstond hierdoor nog een aan rijding met twee auto's. De heer K. uit Bruinisse kwam met een busje van de richting Zierikzee aangere den toen hij bij de overgang ,Even Buiten" plotseling moest remmen voor een vrouw, die ging kijken bij verongelukte mevr. R. De automo bilist B. uit Middelharnis had ook alle aandacht voor de op de grond liggende vrouw, en bemerkte zodoen de te laat het remmende busje, zo dat hij hier met de nodige kracht tegen botste. De auto van B. werd zo zwaar gehavend dat hij naar Flakkee moest worden gesleept. Het busje kon op eigen kracht zijn weg ver volgen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De rijkspolitie uit Bruinisse, die in verband met het eerste ongeval ter plaatse was, stelde een onderzoek in naar de toe dracht van de zaak. Concert op het Koninginneplein Op zaterdagavond 12 augustus a.s. hoopt onze plaatselijke muziekver eniging „Oosterlands Fanfare", on der leiding van de directeur, de heer Jac. Capelle, een concert te geven op het Koninginneplein. In afwijking van de gewoonte een programma uit te voeren van meest onbekende mu ziek, zal er ditmaal een bijzonder programma worden uitgevoerd, nl. van populaire liederen, meer in het vrolijker genre. Zodat dit concert, dat gegeven wordt op het Koningin neplein in plaats van in de muziek tent op het Marksplein, wel iets bij zonders zal zijn. Gehoopt wordt op gunstig weer en wat stilte tijdens het uitvoeren van de nummers, zodat de muziekminnaars aan hun trekken kunnen komen. Aanvang kwart over zeven. BRUINISSE Wandelmars Rode Kruis Dc afdeling Bruinisse van het Ne derlandse Rode Kruis organiseert in samenwerking met de plaatselijke VVV op zaterdag 19 augustus een wandeltocht. De wandeltocht gaat over de af standen 5, 10.en 15 km, 's middags om twee uur zal aan het Dorpsuus het startsein worden gegeven. Van 1 uur af kan men zich laten inschrijven, een ieder die de afstand volbrengt zal worden beloond met een aardige herinnering. Een jury zal de meest beste wan delaars gaan belonen met een extra' prijs. Door de medewerking van de VVV is men er in geslaagd het in schrijfgeld zo laag mogelijk te hou den. Dit bedraagt voor de leeftijd tot en met 13 jaar f 1,voor 14 jaag en ouder f 1.50. Het ligt in de be doeling, om wanneer de deelneming bevredigend is, deze wandeltochten jaarlijks te organiseren. Nederland en zijn saté-stokjes SEMARANG, 8-8. Nederland heeft dagelijks twintig tot dertigduizend saté-stokjes uit Indonesië nodig, zo verklaarde de Indonesische minister van handel Sumitro Djojohadikuso- mo in Semarang. De gestegen vraag naar saté in Nederland wettigt aldus de Indone sische bewindsman, dat de vraag naar de stokjes gemaakt uit bamboe in de nabije toekomst nog zal toene men. Ook de uitvoer van houtskool biedt goede vooruitzichtén, zo voegde hij er aan toe. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MAASTRICHT. De 46-jarige fabri- kant P. J. C. uit Maastricht is woens dag door de rijkspolitie gearresteerd op verdenking van malversaties. EPE. De 39-jarige Vincent Paal man uit Zwolle is woensdagavond bij een verkeersongeluk in Epe om het leven gekomen. Hij reed met zijn auto zonder snelheid te verminderen de Tongerenseweg, een voorrangs- weg op, en werd aangereden door een vrachtwagen. De heer Paalman was onmiddellijk dood, zijn auto vloog in brand. SLEEN. De 68-jarige H. Timmer uit Kiel (gem. Sleen) Drente is woensdagochtend verongelukt toen hij op een driesprong in zijn woon plaats met zijn bromfiets in botsing kwam met een vrachtauto waaraan hij geen voorrang verleende. De ern stig gewonde bromfietser overleed in het ziekenhuis in Emmen. Flitsen uit het buitenland SAN QUENTIN. De moordenaar van senator Robert Kennedy, Sirhan Sirhan is uit de dodenafdeling van de gevangenis San Quentin in Cali fornia overgebracht naar een andere cel, waar hij nog strenger bewaakt wordt en die nog eenzamer is dan zijn vorige, die dicht bij de gaskamer ANTWERPEN. In België zijn drie bankovervallen gepleegd waarvan er twee zijn mislukt. De geslaagde over val werd gepleegd op een filiaal van de Bank van Brussel in Kallo, waar twee met pistolen gewapende man nen zich meester maakten van onge veer 300.000 Belgische frank (f 21.000) DUSSELDORF. De lucht boven Noordrijn-Westfalen en ook boven het Ruhrgebied is niet meer zo ver vuild als enkele jaren geleden. Uit regelmatige metingen is gebleken dat in het „meetjaar" 1970-1971 het gehalte, aan zwaveldioxyde en stof is verminderd, zo heeft het ministerie voor volksgezondheid van de deel staat maandag meegedeeld. LONDEN. Engeland en de Chinese volksrepubliek hebben in beginsel overeenstemming bereikt over het organiseren van een tentoonstelling van Chinese kunstschatten in En geland. AKEN. De Westduitse douane heeft aan de grens bij Aken illegale in voer van goedkope Oostduitse hoog spanningskabels uit Nederland ver hinderd. BONN. De Westduitse regering wil officieel met de Duitse democra tische republiek onderhandelen over een beginselregeling voor de betrek kingen tussen beide Duitse staten. Dit heeft de regeringswoordvoerder Conrad Ahlers woensdag na een ka binetszitting meegedeeld. MUNCHEN. President Nixon zal de Olympische Spelen in München niet bijwonen, zo heeft het organisa tiecomité bekend gemaakt. Nixons veiligheidsadviseur Kissinger komt volgens het comité waarschijnlijk wel. TEHERAN. Iran gaat akkoord met bet plan van een aantal wester se oliemaatschappijen voor de bouw van een grote olieraffinaderij op het eiland Kharg in de Perzische golf, zo heeft radio Teheran meegedeeld. LIVERPOOL. De politie in Liver pool heeft aangedrongen op spoed overleg tussen Engelse en niet-blan- ke inwoners van een nieuwbouw wijk die al vier avonden met elkaar vechten. De rellen bereikten maan dagavond een hoogtepunt toen ben den blanke en niet-blanke jongelui ruiten ingooiden, deuren intrapten en barricaden opwierpen. WASHINGTON. De Sowjet-Unie heeft in de Verenigde Staten 35 a 40 miljoen bushel sojabonen gekocht voor ongeveer 125 miljoen dollar, zo is in Washington uit goede bron ver nomen. Een Amerikaanse bushel is ruim 35 liter. BEIROET. Syrië zal de Sowjet- Unie niet vragen haar deskundigen terug te trekken, zo heeft president Hafez El Assad in een vraaggesprek met het pro-Egyptische Libanese blad „Al Anwar" verklaard. LISSABON. In de omgeving van Lissabon zijn kneedbommen ontploft waardoor hoogspanningsmasten wer den vernield en in verschillende de len van het land elektriciteitsstorin gen ontstonden. i Broedend merelpaar BRUINISSE, 9-8. Bij de fami lie H. W. Bossers in de Nieuw- straat broedt een merelpaar achter de woning vlak bij de achterdeur. Zelfs de poes is met de vogels die het voer bak je komen leeg pikken, zo vertrouwd, dat zij zich er niet mee bemoeit. Het lukte dit jaar vier keer een broedsel groot te brengen. Groene Kruis-loterij Schouwen-Duiveland loopt goed, maar nog niet alle loten zijn verkocht ZIERIKZEE, 9-8. Dc trekking van de loterij van dc vereniging „Het Groene Kruis" Schouwen-Duiveland, welke aanvankelijk zou plaats vin den op 10 augustus tc Zonnemaire. heeft men moeten uitstellen tot vrij dag 15 september a.s. omdat nog niet alle loten geplaatst zijn. Ondanks alle inspanningen, welke diverse Groene Kruis-mensen zich de laatste maanden hebben getroost, zullen tot 15 september a.s. nog di verse verkopers op stap moeten om de laatste loten aan de man te bren gen. Vooral in de Westhoek van Schouwen zal er flink aan getrok ken dienen te worden en hier zijn verkopers dringend nodig. Deze kun nen zich in verbinding stellen met de secretaresse, mevrouw A. Friderichs- Landegent te Burgh (tel. 01115-1247), waar uiteraard ook loten te koop zijn voor f 1,— per stuk. De loten zijn overigens bij alle bestuursleden van het Groene Kruis op Schouwen- Duiveland verkrijgbaar. Er zijn drie series van 5000 loten aangemaakt, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de verwarming van de wij kgebo uwen. Wykgcbouwen Deze wijkgebouwen worden zeer intensief gebruikt en goede verwar ming is dus een cis van deze tijd. Omdat er nog een tekort is om 'de verwarmingskosten te dekken, heeft men deze eilandelijke loterij op touw gezet. Dc eerste prijs bestaat uit een va kantiereis voor twee personen ter waarde van f 500,— terwijl als twee de prijs een weekend-trip voor even eens twee personen beschikbaar wordt, gesteld terwijl er natuurlijk nog tal van andere mooie prijzen te winnen zijn. Wanneer iedereen mee werkt is de Groene Kruis-loterij over een paar weken ronden kan de trekking op 15 september a.s. doorgang vinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3