DE Bedenkelijke belangstelling voor E.LG. TinoccfSo Verton's Schoenen BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Goudkoorts in Peru Toch belangrijke olievondst van Shell Moeder en vijf kinderen verbrand Wat biedt de BEELDBUIS Olympische Spelen 1984 in Flevopolder Vrijdag 11 aug., 21.55 uur: AVRO's country and westernshow. Johnny Cash is een van de gasten. Europa krijgt opeens de volle aan dacht van de Egyptische president Sadat nadat hij de Russen de deur heeft gewezen. Hij heeft een reeks van deugdelijke motieven voor zijn nieuwe oriëntatiede landen van de E.E.G. leveren bij elkaar een flinke hoeveelheid ontwikkelingshulp waar van Egypte genoeg kan gebruiken. Bovendien is west-Europa een voor de hand liggende markt voor de Egyptische produkten. Ten derde is de E.E.G. geen eenheid in zijn bui tenlandse politiek, zodat er een ga rantie aanwezig lijkt tegen een her haling van de ervaringen met de Russen die door hun militaire en ekonomische greep op Egypte tevens hun eigen politieke doeleinden kon den nastreven. Frankrijk en Enge land zijn in de vergrote E.E.G. trou wens eventueel wapenleveranciers, zoals ze dit nu al zijn voor het nabije oosten, op kleine schaal en met een oog voor evenwicht - de Britten le veren wat geschut en tanks aan Egypte, maar bijvoorbeeld ook klei ne duikboten aan Israël. Het klinkt alles bijeen niet onaan genaam: het zou erop duiden dat Sa- dat uiteindelijk liever het land ver der ontwikkelt met Europese steun dan echt tegen Israël ten strijde te trekken. En omdat de E.E.G. ook al banden met Israël heeft, zou zelfs een manier voor indirekt onderhan delen aanwezig kunnen zijn Advertentie en nooit stuk! maten 28 -42 Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 2488 Dood bij (opzettelijke?) aanrijding 's-HERTOGENBOSCH, 7-8. De re- cherche van de Bossche gemeente politie vermoedt dat er opzet in het spel is geweest bij een aanrijding, die in het centrum van de stad heeft plaatsgevonden. Het 15-jarige slachtoffer Peter van Esch uit 's-Hertogenbosch is zondag middag aan de gevolgen van deze aanrijding overleden. Hij was door een auto 100 meter over een opge broken straat meegesleurd. Een 16- jarige vriend van hem werd met verwondingen aan een arm in het ziekenhuis opgenomen. De aanrijding ontstond, doordat de 23-jarige W. A. K., eveneens uit Den Bosch, onder invloed van drank met zijn witte personenwagen over het opgebroken wegdek van de Hintha merstraat op de jongens inreed, die op het plankier wandelden. Eén van de knapen werd meegesleurd, terwijl de ander tegen de muur werd ge drukt. BURGH, 5-8. Zaterdagmiddag onge veer drie uur verleende W. P. W. uit Rotterdam, komende vanaf Burgh- sluis geen voorrang aan de heer C. M. S. uit Helmond die op de Kraaye- steinseweg reed. Een botsing was onvermijdelijk. Twee inzittenden uit de auto van W., moesten in het Zie kenhuis in Zierikzee opgenomen worden. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Wat de hele zaak echter een beetje bedenkelijk maakt is dat juist op dit moment het er naar uitziet of de heer Sadat steeds minder heeft in te bren gen. Hij spreekt heel hartelijk met ijn Libische kollega Khadaffi over een fusie van de twee landen, waar van trouioens al eerder sprake is ge weest zonder dat er veel imn terecht kwam. De kansen staan nu echter beter voor Khadaffi: zijn kollega's- militairen in Egypte zijn niet meer zo verrukt van Sadat maar bewon- deren des te meer hoe de officieren in Libië orde op zaken hebben ge steld. Een kombinatie van deze twee groepen officieren lijkt hun wel wat en Khadaffi eveneens. Wat dan wel betekent dat president Khadaffi de grote baas wordt in de dubbelstaat, die eventueel nog uitgebreid kan worden met Syrië dat zich inmiddels ook aardig aan het losmaken is van de Russen. En juist de persoon van Khadaffi is nu weer niet zo aantrekkelijk voor de E.E.G. Hij is de man die als eerste in de Arabische wereld beseft heeft dat de oliedorst van west-Europa te gebruiken is als middel om dingen gedaan te krijgen: hij zorgde voor een reserve in de kas draaide de kraan dicht en prompt kreeg hij zijn zin: hogere olieprijzen. Khadaffi weet ook drommels goed dat west- Europa voor olie voor een groot deel van hem afhankelijk is en bovendien heeft hij een niet geringe invloed in de overige olieproducerende landen van de Arabische wereld. En hij is er de man niet naar om eventueel ook op deze manier niet eens politie ke konsessies af te persen. Daarom hoeft het de landen van Europa niet al te zeer te verheugen dat in het Arabische kamp plotseling zo'n levendige belangstelling voor de E.E.G. tonen, hoezeer het ook aan toont dat dit instituut wat is gaan betekenen in de wereld - ivat dan merkwaardigerwijs juist gebeurt bij het overlijden van Paul-Henri Spaak een groot staatsman op het wereld toneel al was zijn binnenlandse Bel gische politieke rol dan niet zo groots die beschouwd kan worden als een van de stichters van de Euromarkt. L|MA, 7-8. In Peru is een goud koorts uitgebroken. Honderden avonturiers zijn, zo berichtte het regeringsblad „La Nueva Cronica" de oerwouden in de provincies Cue- zo en Madre de Dios ingetrokken op zoek naar goud, nadat in enkele rivieren goud was gevonden. Alles lijkt er op dat de oerwouden weer doorzocht zullen worden zoals het twintig jaar geleden ook het geval was. PTT-beslelanto gestolen AMSTELVEEN, 7-8. Een PTT-be- stelauto, die maandagochtend op het Keizer Karelplein werd gestolen, is rond één uur 's middags aangetrof fen bij een garagebedrijf in Amstel veen. De garage stelde de politie van de vondst op de hoogte. Het geld dat voor de diefstal nog in de auto lag, ongeveer 7.000 gulden is verdwenen met de dader. De po litie heeft van hem nog geen verder spoor. HILVERSUM, 7-8. Staatssecretaris H. J. L. Vonhoff van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk heeft maandag in een interview voor de NOS-radio gezegd, dat het een goe de gedachte is om de Olympische Spelen nog eens in Nederland te houden en met name in Almere, het zuidelijk deel van Flevoland. „Men zal er goed aan doen om de moge lijkheden hiervoor nader te onder zoeken". De voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, de heer C. L. Kerdel verklaarde, dat het sport- technisch en organisatorisch wel mo gelijk is om de spelen in Nederland LONDEN, 7-8. De oliereserve die Shell UK Exploration and Producti on op ongeveer honderd mijl ten noordoosten van de Shetland-eilan- den heeft aangeboord is wel degelijk van grote betekenis. De maatschappij deelde maandag in tegenstelling tot eerdere verklaringen mee dat de hoeveelheid winbare olie ten minste een miljard barrel bedraagt en dat de produktiecapaciteit van de put tot 300.000 barrel per dag of 15 mil joen ton per jaar kan gaan. De re serve heeft de naam Brent gekregen. BOSTON, 7-8. Een moeder van vierentwintig jaar en haar vijf kin deren en nog twee andere vrouwen zijn maandagochtend vroeg om het leven gekomen bij een brand in een huurkazerne in Boston in de Ameri kaanse staat Massachusetts. De kinderen varieerden in leeftijd van één tot zeven jaar. De twee an dere omgekomen vrouwen waren 69 en 70 jaar en woonden boven het gezin. Twee andere kinderen moesten met brandwonden in een ziekenhuis worden opgenomen Twee brand weermannen hadden last van rook vergiftiging. Kaapstersproces in Israël neemt wending ZRIFFIN, 7-8. Het proces tegen de twee kaapsters van een lijn vliegtuig van de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena naar de Israëlische luchthaven Lod heeft maandag een onverwachte wending genomen, toen beklaagde Rima Eissah ten over staan van het militaire gerechtshof probeerde de leiding van de gebeur tenissen in het toestel in de schoe nen van Therese Halsa'h, de tweede beklaagde te schuiven. Rima Eissah zelf verklaarde dat ze zich „van niets bewust" was geweest. Alles wat ze deed, deed ze op aan wijzing van Therese Halsah, zei ze. Deze zou haar hebben uitgelegd hoe ze met de springstofgoi'del moest omgaan en hoe te handelen met de beauty-case met de handgranaat. „Daarvoor had ik nooit een hand granaat in mijn hand gehad. Therese zei tegen me dat ik precies moest doen wat zij deed", beweerde ze. Drie auto's uitgebrand AMSTERDAM, 7-8. Aan het eind van de tunnelbuis van de Coentun- nel in Amsterdam-Noord zijn bij een botsing, waarbij drie auto's waren betrokken, drie personen, van wie twee ernstig, gewond geraakt. De drie wagens brandden geheel uit. Op de linker rijbaan was een au to defect geraakt, de bestuurder van een andere personenauto bood aan de auto weg te slepen. Terwijl de bestuurders nog doende waren de wijze van slepen te regelen, reed een derde auto op de twee stilstaan de wagen. Drie mannen die in deze auto zaten, werden gewond. De be stuurder van de defecte auto raakte licht gewond. De brandweer bluste later de in brand geraakte voertui gen. te houden, maar dan in een eenvou diger opzet dan de laatste jaren ge bruikelijk. Hij dacht aan een opzet, vergelijkbaar met die van de spelen van 1952 in Helsinki. Voor 1980 kan Nederland al geen kandidaat meer zijn. Moskou heeft zich voor dat jaar aangediend. In 1978 kan Nederland zich volgens de heer Kerdel nog kan didaat stellen voor de spelen in 1984. Ir. W. M. Otto, directeur van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders, zag - bouwtechnisch - wel mo gelijkheden voor de spelen in Flevo land. Bovendien -zou een en ander z.i. de ontwikkeling van dit gebied helpen versnellen. 7 Antieke heelden 7 LEIDEN, 5-8. Het Rijksmuse- t f um van Oudheden te Leiden t <1 heeft onlangs twee, bijna le- r f vensgrole, beelden van kalk- I' t steen kunnen verwerven, die f afkomstig zijn uit een grafmo- I1 nument dat In de derde eeuw I' na Christus door de Griekse bevolking van het in Midden- f Egypte gelegen el-Bahnassa f (door de Grieken Oxyrrhyn- f chos genoemd en bekend als (l f de vindplaats van Griekse pa- f pyri) in de rotswand van de f woestijn ten westen van haar stad werd aangelegd. - Een twintigtal beelden zijn ter be- 1 schikking van de musea geko- men en inmiddels heeft elk der bekende Egyptische musea, zoals het Louvre in Parijs en 1 J het Brits Museum in Londen, een of meer van deze unieke voorbeelden van Grieks-Egyp- f tische beeldhouwkunst kunnen verwerven. Moord en doodslag in New York NEW YORK, 7-8. In de eerste zes maanden van 1972 zijn in de stad New York 810 mensen vermoord, wat ongeveer elf procent meer is dan in het eerste half jaar van vo rig jaar. De statistiek betekent dat in de grootste stad in de Verenigde Staten in doorsnee dagelijks vier tot vijf mensen door moord of doodslag het leven verliezen. Treinramp in Pakistan KARATSJI, 7-8. Bij een treinramp in Pakistan zijn dertig mensen om gekomen en vijftig gewond. Aan vankelijk was gemeld dat zeker vijf tig mensen het leven hadden verlo ren en 150 gewond toen een sneltrein op het station van Liaquatpoer, 800 km ten zuidoosten van Rawalpindi, op een goederentrein inreed. De gewonden zijn naar een plaat selijk ziekenhuis gebracht. De loco motief en enkele wagons zijn door de botsing vernied. WOENSDAG 9 AUGUSTUS. NED. I. Geen speelfilm vanavond op het scherm. Maar er is een goed alternatief, nl. een t.v.-bewerking van het romantisch blijspel Arms and the band van George Bernard Shaw, die de waanzin van de oorlog aan de kaak wilde stellen met dit stuk. Met name gaat hij tekeer tegen de ro mantische verering van het helden- dam. Zo laat hij op ironische manier zien, dat ook de soldaten er toch op uit zijn het vege lijf te redden als er gevaar dreigt. Tussen 7 en 8 wordt een film uitgezonden die werd op genomen van de finale van het VA- R A-beiaardconcours dat in mei plaats had. Daarbij traden 11 koren tegen elkaar in het strijdperk. Na journaal volgen de trekking van de Staatsloterij en een filmpje van de Stichting Socutera. De VARA besluit de avond met de documentaire Een plaats bleef open voor Dorothy Heathcote. Dorothy Heathcote is een vayi de opvallendste toneelpersoon lijkheden in Engeland. NED. II. Onder de titel Gedoemd klein te blijven, zendt de AVRO om zeven uur een documentaire uit over die groep mensen die wij lilliputters en dwerge7i noemen. Van Joyce Car- In een kleiner vertrek staan twee mannen aan lange tafels en pakken in. Treinen en auto's, auto's en trei nen. Handig wordt een en ander in dozen gedaan, opgevuld met hout wol en dichtgemaakt, voorzien van een plakadres en dan op een grote stapel gezet. De gids licht toe: „Dat is klaar voor verzending, mijne heren. Van middag gaat dit via Hengelo naar Duitsland. Tja, en dat is alles, wat wc hier doen. Er komt geen machine aan te pas. Enkel de hefvorktruc, die u buiten hebt zien staan. Motoren hebben wij niet in huis. Voorzover ik weet niets, wat ook maar iets met de hinderwet te maken heeft." Tilman zegt weinig, maar neemt alles in zich op. Het is allemaal in orde; dat ziet hij en dat ziet zijn ad- junkt. Maar om zich een houding te geven, gaal hij nog een keer terug naar de pakkamer, wijst op de balen houtwol en het feit, dat de beide mannen een shagje roken. „Dit is ge vaarlijk en brandbaar spul, meneer. Hier moet een rookverbod komen. Dat is het enige, wat ik aan te mer ken heb. Voor het overige ben ik te vreden." De man is een en al beminnelijk heid. „O, maar dat maak ik vandaag nog in orde. Hier komt een rookver bod, dat garandeer ik u. Morgen hangt hier oen bord: „Verboden te roken of open vuur te gebruiken" en reken er op, dat ik op de nakoming van dit verbod nauwlettend zal toe zien." Tilman knikt tevreden. „Dat is het meneer. Bedankt voor de moeite. Ik zal rapporteren, dat alles in orde is. Ik wens u goede zaken." Een paar dagen later komt Wou ters te weten, wat er alzo gebeurt in de villa. Hij luistert en knikt. Het is allemaal heel normaal. Alleen een beetje mijl-op-zeven, om eerst dat penter, die met haar 73Vz cm. de kleinste vrouw van Engeland is, komt de opmerking dat je lichaams lengte niets te maken heeft met het waarachtig mens zijn. De AVRO kent toneelschrijfwedstrijden voor jonge mensen. In 1970 werd de inzending van Jan Koedam bekroond, voor wie vanavond het hoogtepunt is aange broken als na rt journaal zijn t.v.-spel wordt uitgezonden. In de rollen zijn o.a. te zien Ton Lensink, Diny de Neef en Robert Sobels. Het spel De man van boven, gaat over een tim merman, die bij een klein klusje in contact komt met een zonderlinge, alleenstaande vrouw, een voormalige prostituee. De vrouw kapselt de timmerman helemaal in. In de docu mentaire Zeg Vaarwel, het laatste programma van de AVRO, wordt ge toond welke ravage de mens aanricht in het leven van het dier. Steeds meer diersoorten worden met uit roeiing bedreigd. Hierna neemt het 1KOR-RKK de uitzending over met de wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving, Kenmerk. WOENSDAG 9 AUGUSTUS. NED. I: 17.00 Trumpton; 17.15- 17.45 De dierentuinen van de we reld; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Vara bejaardenzang- concours 1972; 20.00 Journaal en weerover zicht; 20.20 Trekking van de Staatsloterij; 20.25 Stichting So cutera; 20.30 Arms and the Man; 21.50 Een plaats bleef open voor Do rothy Heathcote; 22.40-22.45 Laatste nieuws. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Gedoemd klein te blij ven; 20.00 Journaal en weeroverzicht; 20.21 De man van boven; 21.05 Zeg vaarwel; 21.55 Kenmerk; 22.20-22.25 Laatste nieuws. DONDERDAG 10 AUGUSTUS. NED. I. Het ongetwijfeld interes santste VPRO-programma is van avond het laatste: de documentaire Dodencel van Truman Capote, schrij ver van het boek In cold blood, dat ook over de problematiek van de doodstraf gaat. 't Amerikaanse hoog gerechtshof nam enige tijd geleden een besluit, dat een einde maakte aan de onmenselijke wachttijd van de ter dood veroordeelden in de Ameri- speelgoed van de fabriek naar Dor ringen te rijden, hier te verpakken en dan weer naar Enschede of Hen gelo te brengen met een andere vrachtauto. Wouters is van nature wantrouwend en probeert te ontdek ken, wat er niet kopt. Doch hij kan niets vinden en langs z'n neus weg vertelt hij op het politiebureau, wat hij van kommandant Tilman te we ten is gekomen. Zonder echter zijn naam te noemen. Zijn bronnen gaan niemand iets aan. Ditmaal is het Hoolwerf, die de jonge agent wat onderzoekend aan kijkt. Zijn werk wordt langzamer hand zo uitgebreid, dat er best een tweede rechercheur bij kon. Toch eens met de hoofdinspecteur over praten. Hij ziet wel wat in die Wou ters. Dat is een man, die goed zijn ogen en hersenen de kost geeft. Want waar geen enkele collega, die al ja ren in het vak zit op is gekomen, heeft Wouters gefikst. Hoe hij alles te weten gekomen is, doet er verder niet toe, maar hij weet het. Wouters staat waarschijnlijk een veelbelo vende carrière le wachten. Dat is Hoolwerfs mening. Een maand later is Wouters be vorderd en heeft hij zijn uniform voorlopig uitgetrokken. Hij is ge plaatst bij de recherche. Hoolwerf zal hem opleiden, als er van oplei ding gesproken kan worden, want Gert bemerkt al spoedig, dat Joop Wouters intelligent is. En dat is een eerste vereiste voor een rechercheur. Intussen is de speelgoedaffaire weer vergeten. Er hebben enkele in braken plaatsgevonden, dus Hool werf en Wouters hebben handenvol werk. Het is eind oktober als Manussen plotseling in het Dorringse politic- bureau verschijnt. Uiteraard in bur- kaanse gevangenissen. De beklem mende reportage gaat over deze ver oordeelden. Vooraj gaat het derde deel van West, de geschiedenis van Amerika. In deze aflevering speciale aandacht voor de cowboy. Luchtige kost krijgt de kijker voorgeschoteld in de vorm van de speelfilm Laurel en Hardy als zoetwatermatrozen, die tussen half acht en negen uur wordt uitgezonden, met een onderbreking voor het journaal. In de rubriek Mensenkinderen van de NOS, om zeven uur, wordt dit keer een Spaan se produktie getoond over een uniek experiment op het gebied van opvoe ding en onderwijs. Dicht bij Valencia wonen, werken, leven en leren 5000 jongens uit Spanje mei elkaar. Aan het eind van de t.v. gaat Teleac in op de jongste gebeurtenissen in de schaaktweekamp te Reykjavik. NED. 1. In de Gregory Peck-cy- clus zendt de TROS vanavond het spektakelstuk Duel in the Sun uit van regisseur King Vidor uit 1948 en producer David O. Selznick. Duel in the Sun is een film van haat en pas sie. Het is alleen daarom al een spek takelstuk, omdat ze 5 miljoen dol lars kostte en er 6500 acteurs, actri ces en figuranten aan meededen. Er blijft door de lengte van de film, twee uur en een kwartier, niet veel tijd meer over. Een kwartier je mu ziek van de pianist-entertainer San- dor Vidak kan er nog net af, maar dan is de koek ook echt op. Tussen 7 en 8 worden uitgezonden een film pje van Calimero, een aflevering van Zorro, waarin weer een complot ge smeed, wordt, en het programma Stokpaard, dat ditmaal gaat over een projekt van de afdeling landbouw van de Stichting de Joiige Onderzoe kers. DONDERDAG 10 AUGUSTUS. NED. I: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Mensenkinderen; 19.3f) Laurel en Hardy; 20.00 Journaal en weeroverzicht; 20.21 Laurel en Hardy 2e deel; 21.00 West; 21.35 Dodencel; 22.30 Laatste nieuws; 22.35-23.05 Wereldkampoienschap schaken. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Calimero; 19.10 Zorro 19.35 Stokpaard; 20.00 Gregory Peck cyclus; 22.30 Va7i Boedapest naar New York; 22.45-22.50 Laatste nieuws 41 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT ger. Hoolwerf is op zijn kamer en als de wacht hem meedeelt, dat in- spekteur Manussen uit Amsterdam er is, mag deze meteen doorgaan naar boven, waar hij op hartelijke wijze door Hoolwerf wordt verwelkomd. Er wordt een sigaret opgestoken. Hoolwerf weet koffie te versieren en als ze tegenover elkaar zitten en naar eikaars gezondheid en die van de ï-espectievelijke echtgenotes hebben gevraagd, wordt Manussen ernstig. ,.De oorlog is losgebroken, Hoolwerf" „De oorlog?" „Ja. Interpol geeft alarmerende berichten door. Duitsland, België en in wat mindere mate ons eigen land wordt overstroomd met heroïne, L. S.D.. cocaïne en morfine. De Duitse justitie heeft vorige week gelijktij dig in Keulen, München, Dusseldorf en Hannover razzia's gehouden, met als resultaat, dat ze verscheidene ki lo's van dat spul acherhaald hebben. Bovendien hebben ze een flink aan tal arrestaties verricht, allemaal kleine jongens. Geen kopstuk zit er tussen. In België weet men ook, dat er op grootscheepse schaal drugs ver handeld worden, maar daar zijn ze blijkbaar nog niet zo ver. dat ze iets in het groot organiseren, zodat ze een enkele onvoorzichtige gebruiker of handelaar in hun kraag kunnen pak ken. Hoe ze aan die wetenschap ko men. believen de heren niet te ver tellen. Maar ze zeggen te beschikken over voldoende bewijzen. En Inter pol dringt er bij ons op aan maatre gelen te nemen. Harde maatregelen. Ja wel, dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan, Hoolwerf. Hoe kan ik in een dikke mist met een vaart van tachtig kilometer rijden en dan nog alle nummers van passererfde wa gens noteren? Men vraagt het onmo gelijke". (wordt vervolgd) (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5