Tinoccfuo Verton's Schoenen AGENDA „Sound of Music" HOOP OP MEER ALGEMEEN POLITIEK OVERLEG ULSTER Zandsclup omgeslagen - Schipper verdronken; twee kinderen vermist gezonde schoenen worctlwakjongis. Weer nieuw soort onrust bij Peiger LAATSTE NIEUWS GEUREN Dubbele moord in café te Ronse (België) LONDEN, 7-8. Een week na het opruimen van de barricaden rondom de Rooms-Katholieke vvyken in Noord-Ierland ziet men in politieke kringen te Londen de kans op po litieke besprekingen over de toe komst van Noord-Ierland toenemen. Naar verluidt is de grootste oppo sitiepartij in Ulster, de R.K. „Social Democratie and Labour Partij" (SDLP), bereid tot overleg met Britse regeringsfunctionarissen, ook al wil zij tot dusver niet praten met de Britse staatssecretaris voor Noord- Ierland, William Whitelaw. Vorige week verklaarde zij alleen Whitelaw te willen ontmoeten als de Britse troepensterkte in de R.K. wijken wordt verminderd, meer R.K. gein- terneerden worden vrijgelaten en als de Britten een evenwichtige politiek ten aanzien van protestanten en rooms-katholieken gaan volgen. Afgelopen week had Whitelaw wel in Londen een gesprek met de Ierse minister van buitenlandse zaken, Pa trick Hillery, aan wie hij echter niet officieel het recht gaf op medezeg genschap in de Noordierse kwestie. Advertentie Maikeünien oeKkrb kier. crêjie nibter zolen. Havenplein 13, Zierikzee Telefoon 2488 Beelden uit Egypte voor liet Rijksmuseum LEIDEN, 7-8. Twee beelden van kalksteen uit het Egyptische El-Bah- nassa, die behoren tot de belangrijk ste aanwinsten van het Rijksmuse um van Oudheden in Leiden sedert de tweede wereldoorlog, zijn voor het eerst geëxposeerd. Ze zijn opge steld bij de ingang van de nieuwe zaal met de Griekse vazen, die on langs in het Leidse museum werd opgesteld. De beelden komen uit een graf- monument, dat in de derde eeuw na Christus in de rotswand westelijk van de stad El-Bahnassa werd aan gelegd door de Griekse bevolking in midden-Egypte, de stad die ook be kend is als vindplaats van Griekse papyri. Twintig beelden zijn beschikbaar gekomen voor musea. Ook het Lou-> vre in Parijs en het Britse museum in Londen hebben, evenals het mu seum in Leiden unieke voorbeelden van deze Grieks-Egyptische beeld houwkunst kunnen verwerven. Dieven kleden etalagepoppen uit ROTTERDAM, 7-8. Personeelsle- den van een Rotterdams kledingma gazijn troffen maandagochtend een aantal etalagepoppen naakt en vrij gehavend aan in de vitrine van de winkel. Ze waren ontdaan van hun bontjassen ter waarde van circa ne genduizend gulden. De etalage was aan de binnenzijde opengebroken. MUNCHEN. De RAK-zusjes - Doris (I.) en Rita - zijn uitverkoren om tijdens de Olympische spelen de me dailles aan de atleten te presenteren. De 18-jarige tweeling uit Regens burg is een veel gevraagd duo. Naast hun Olympisch werk treden zij op als zingende RAK-zusjes in clubs. Bovendien werken zij van tijd tot tijd nog op een bank in Regensburg. In de r.k. wijk Creggan in Lon donderry heeft het Britse leger zich inmiddels uit twee scholen terugge trokken, nadat de bewoners hadden laten weten dat zij deze gebouwen wilden gebruiken voor vakantiebczig- heden van hun kinderen. In het graafschap Fermanagh, in het zuidwesten van Ulster, kwamen maandagochtend vroeg twee Britse militairen om het leven doordat hun patrouillewagen op een landmijn reed. De overige drie inzittenden werden gewond. In Belfast werd in de vroege ochtend het lijk gevonden RONSE, 7-8. Maandagmorgen in een café in de Belgische plaats Ronse die ernstig verminkte lijken van twee vrouwen gevonden. De schedels van de 27-jarige eige naresse Annette van Cauwenberghe en van haar stiefmoeder, de 71-ja- rige Suzanne Meulenyser, waren met een hamer ingeslagen. De politie heeft via Interpol om de opsporing verzocht van de 30-jarige caféhou der Paul Roose, die een maand ge leden de echtelijke woning verliet. De dubbele moord werd ontdekt door de vader van de caféhoudster. Hij kwam maandagmorgen vroeg bij de zaak maar vond alles gesloten. Later keerde hij terug en zag dat er water onder de deur door kwam. Hij waarschuwde de politie die door middel van een tegen een zijmuur opgestelde ladder het café binnen wist te komen. In de gelagkamer vond men de in nachtgewaad gekle de lijken van de twee vrouwen. De eigenaar heeft begin juli met medeneming van een bedrag van ruim 7000 gulden de woning verlaten Britse militair verongelukt door bekogeling met stenen BELFAST, 7-8. In de Noordierse stad Armagh is maandagavond een Britse militair om het leven gekomen toen het voertuig dat hij bestuurde door een menigte met stenen werd bekogeld. Volgens de politie verbrij zelde een steen de voorruit waarna de wagen uit de koers raakte en om sloeg. De chauffeur vond daarbij de dood en zijn metgezel werd gewond. Toen de brandweer en de politie op de plaats van het ongeluk arri veerden, kregen ook zij stenen naar het hoofd. Twee politiemannen lie pen verwondingen op. Witte Huis steunt resolutie over strategische bewapening WASHINGTON, 7-8. - Het Witte Huis heeft maandag zijn-steun gege ven aan een door de democratische senator Henry Jackson en nog der tien senatoren bij de Amerikaanse senaat ingediende ontwerpresolutie, waarin president Nixon wordt ver zocht er bij elk nieuw verdrag over de bewapening ervoor te zorgen dat de intercontinentale strategische strijdmacht van de V.S. op gelijk ni veau blijft met die van de Sowjet- Unie. Om de steun van het Witte Huis te krijgen had Jackson een eer der door hem opgestelde ontwerp resolutie verzacht. OOSTERLAND, 7-8. De bouwak- tiviteïfc in het nieuwe plan „Stou ten" alhier is momenteel weer groot Men is druk bezig aan de woning wetwoningen, die ten getale van 22 hier worden gebouwd door het Bouw- cn Aannemingsbedrijf F. den Hartog en Zn. N.V. te 's Gravendeel- Zierikzee. Deze zijn zover gevorderd dat de binnenmuren eh de zolders klaar zijn, en de metselaars van genoemde firma thans bezig zijn om de om- manteling van buiten, bestaande uit spouwmuren, te metselen. Werkne mers van 't installatiebureau Barth van een jongeman die twee kogel- wonden vertoonde. De Britse militaire geheime dienst zoekt intussen naar een man die voor 200 pond ongeveer 1.600 gul den) per stuk Britse militairen dood schiet. Men gelooft dat het een man is die regelmatig uit Engeland naar Noord-Ierland overkomt om daar met een precisiegeweer Britse mili tairen uit de weg te ruimen. In de afgelopen vijf maanden zou hij vijf man op deze wijze hebben gedood. Het wapen zou hij in Noord-Ierland achterlaten voor de volgende aan slag. Vorige week ontving zijn vrouw een briefkaart uit Keulen, waarop Roo se zijn vrouw verzocht hem te komen ophalen. Zij weigerde echter en zette het café alleen voort. UTRECHT, 7-8. Bij de N.V. Pei ger in Emmen is maandag na het bekend werden van de regeling die de directie van het bedrijf en de Industriebond N.V.V. vrijdagavond hebben getroffen voor het (op 15 au gustus) weer in dienst nemen van de stakers, onrust ontstaan onder de „doorwerkers". De produktie is door het 21 weken durende conflict op een lager niveau gekomen en het is daarom niet uit gesloten, dat sommige personeelsle den overbodig zijn geworden Op 15 september valt de beslissing of er mensen moeten worden ontslagen. Ingevolge de overeenkomst tussen Peiger en de N.V.V.-bond zouden in dat geval evenveel stakers als werk willigen moeten verdwijnen. Klachten over smaak van ongefluorideerd water AMSTERDAM, 7-S. Het ongefluo- rideerde drinkwater, dat bij de ver schillende tappunten in Amsterdam verkrijgbaar is, heeft de afgelopen week weer talrijke malen tot ern stige klachten over chloorsmaak aanleiding gegeven. Dit verklaart het VVD-raadslid Pais, die in ver band daarmee schriftelijke vragen aan b. en w. van Amsterdam heeft gesteld. De heer Pais stelt dat het onjuist is de groeiende belangstelling voor ongefluorideerd drinkwater door „gechicaneer" met de smaak van het water af te remmen. Twee ton voor koninkrijksspelen DEN HAAG, 7-8. Het bedrag van f 200.000 dat Nederland in 1972 voor de koninkrijksspelen ter beschik king heeft gesteld, wordt gerekend onder ontwikkelingshulp. De rege ringen van Suriname en de Antillen hebben nimmer blijk gegeven met de besteding van deze gelden voor dat doel niet te kunnen instemmen. Aldus heeft minister Lardinois va" Surinaamse en Antilliaanse zaken geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid De Gaay Fortman (P.P.R.). B.V. uit 's Gravendeel zijn al bezig om de sleuven te zagen en te hakken in de binnenmuren van de woningen ten behoeve van de leidingen voor electriciteitsvoorzieningen, gas c.v. enz. Verder is in de onmiddelijke nabijheid van deze bouw het bouw bedrijf Capelle-Stouten bezig aan de bouw van een nieuwe pastorie voor rekening van de Ger. Gemeen te. Ook in deze bouw begint al aar dig tekening te komen. Hierin komt de nieuwe predikant van de Ger. Gemeente ds. W. Hage te wonen, die momenteel voorlopig zijn intrek heeft genomen in een bejaardenhuis op het Hofplein alhier. OOSTFLAKKEE, 7-8. Maandag middag is het motorschip „Maas" (636 ton), tijdens het laden van zand op het Haringvliet ter hoogte van Den Bommel (gem. Oostflakkce) door onbekende oorzaak omgeslagen. Bijna biljoen nodig voor milieubescherming in de Verenigde Staten WASHINGTON, 7-8. De Verenigde Staten zullen dit decennium 287 mil jard dollar (bijna een biljoen gulden) uit moeten geven om de vervuiling terug te brengen tot een niveau dat in overeenstemming is met de hui dige maatstaven voor milieubescher ming. President Nixon heeft dit maandag op het congres meegedeeld in een boodschap die het derde rap port van zijn milieuraad vergezelde. Het geraamde bedrag behelst uit gaven in de particuliere en de over heidssector. Vliegtuigverliezen in Indo-China SAGCN, 7-8. De Amerikaanse luchtmacht heeft sinds de aanvraag van het Noordvietnamese offensief begin maart in totaal 213 vliegtuigen in Indo-China verloren. Dit heeft het Amerikaanse opperbevel in Sai gon vrijdag bekendgemaakt. Van deze toestellen zijn 97 ge vechtsvliegtuigen neergeschoten, terwijl voorts 61 helicopters door vijandelijke actie verloren gingen. De andere toestellen kwamen door andere oorzaken naar beneden. Sinds het begin van de oorlog in Indo-China hebben de Amerikanen nu in totaal 8.362 machines verloren 1.554 gevechtsvliegtuigen werden neergeschoten, terwijl circa 2.000 toestellen door andere oorzaken ver loren gingen. Wat helikopters be treft waren deze cijfers resp. 2.243 en 2.565. Windhoos richt ravage aan ROTTERDAM, 7-8. Een windhoos heeft maandagmiddag op een re creatiepark in aanleg in Rotterdam- N een woonwagen omver geblazen en een opslagkeet van zijn grond vesten gerukt. Van de keet bleef niet veel over. Het gebouwtje werd uit elkaar gereten en de brokstukken kwamen tientallen meters verder terecht. Op het moment dat de rukwind in oostelijke richting over het ter rein joeg bevond zich in de woon wagen een 49-jarige stratemaker. Hij kreeg een staaf ijzer in het ge zicht en liep een flinke snij wond op boven zijn oog. Hartaanval na ontruiming woonwagenkamp "VOORBURG, 7-8. In Voorburg zijn maandag twintig politiemannen in gezet voor de ontruiming van het woonwagenkamp in de wijk Esse- steijn. De gemeente Voorburg gaat het terrein gebruiken voor woning bouw. Drie woonwagens werden met door de gemeente gehuurd materieel uit de gemeente geleid en naar kam pen in Leidschendam en Den Haag gesleept. Eén van de woonwagenbewoners verzette zich zo heftig tegen het wegslepen van zijn wagen dat de po litie hem de boeien aandeed. Kort daarna kreeg de man, Henk Lug- ters, een hartaanval. Hij werd naar een ziekenhuis vervoerd. Zijn zoon, boos over de gang van zaken, reed daarop met zijn auto op enkele po litiemannen in, zonder hen echter te raken. De jongen kreeg een proces verbaal wegens poging tot doodslag. Miljoenenbrand bij groothandel in Maarssen MAARSSEN, 7-8. Tijdens een felle uitslaande brand in Maarssen (bij Utrecht) is maandag het magazijn van de firma Speyer, een groothan del in o.m. sponzen, zemen en kaar sen, in nog geen half uur tijd in de as gelegd. De oorzaak van de brand, die gebeurde tijdens een hevig on weer, is waarschijnlijk blikseminslag. De totale schade aan voorraden, ma gazijn en het aangrenzende kantoor gebouw van de firma, dat een flinke waterschade opliep, beloopt volgens de eerste schattingen op 2,5 miljoen gulden. De hele voorraad ging ver loren. HEUSDEN, 7-8. Een hagelbui - met hagelstenen van vier tot vijf cm doorsnee - heeft maandagmdidag In Hcrpt (gemeente Hcusdcn) aan zienlijke schade aangericht aan veld en tuinbouwgcwasscn. Veel dakramen moesten het ont gelden. Elernict golfplaten werden deerzeefd met gaten De koeien lie pen door de grote hagelstenen bul ten cp de rug op. De stormwind, die met de hagelbui gepaard ging richt te veel schade aan de fruitbomen aan. Dc totale schade kon nog niet wor den vastgesteld, aangezien de bui eon tamelijk uitgestrekt gebied be streek. Van de vier personen aan boord is tot nu toe alleen de vrouw van de schipper gered. De schipper zelf, D. Dekken (33) is omgekomen. In de loop van de middag werd zijn lijk geborgen. Een 12-jarig dochtertje van de schipper en een 10-jarig neef je worden nog vermist. Men neemt aan dat zij verdronken zijn. Alle vier personen waren afkomstig uit Pa- pendrecht. Duikers zoeken nog voort bij het schip. De Rijkspolitie te wa ter en de arbeidsinspectie stellen een onderzoek in. Autobotsing mei twee doden en drie gewonden AMSTELVEEN, 8-8. Bij een bot- sing tussen twee personenauto's in Bovenkerk bij Amstelveen zijn maan dagavond J. A. de Vries (38) uit Am sterdam en mevr. A. Kok (48) uit Ouderkerk aan de Amstel om het leven gekomen. Drie andere perso nen werden gewond, waarvan twee dochters van mevr. Kok ernstig. Het ongeluk werd waarschijnlijk veroor zaakt, doordat een van de personen auto's geen voorrang verleende. Levensgevaarlijk gewond bij vechtpartij ZANDVOORT, 7-8. Een 35-jarige inwoner van Zandvoort is in de nacht van zondag op maandag le vensgevaarlijk gewond bij een vechtpartij in een bar te Zandvoort. Hevig bloedend werd hij op het trot toir voor de bar in de Zeestraat aangetroffen. Hij bleek een schedel- basisfractuur te hebben opgelopen. De Zandvoorter zou door zes man nen zijn mishandeld. De politie heeft maandagochtend twee jongens van plm. 20 jaar aangehouden, die bij de vechtpartij betrokken zijn ge weest. Naar de overige vier wordt nog gezocht. Bejaarde vrouw overvallen EINDHOVEN, 7-8, In de nacht van zaterdag op zondag om half drie werd de bewoonster van een tabaks winkel aan de Geldropseweg in Eindhoven, mevrouw L. Brouwer, 75 jaar oud, uit haar slaap gewekt door gestommel in het benedenhuis. Toen ze naar beneden kwam werd ze aangevallen door een man. Deze gaf haar een aantal slagen op het hoofd, waardoor ze het bewustzijn verloor. Weer bij gekomen, strom pelde de vrouw naar boven en waar schuwde de politie. De vrouw moest met een hersen schudding en een gebroken neusbeen in het ziekenhuis worden opgeno men. Bij onderzoek bleek,dat de in dringer door het forceren van een kJapraam het pand was binnenge komen. Of er sprake is van diefstal is nog niet bekend. Verdacht van verkrachting VAALS, 8-8. De 20-jarige C. K. uit Vaals (L.) is maandagavond in zijn woonplaats gearresteerd op verden king een vijftienjarig meisje te heb ben verkracht. De jongeman zou zaterdagavond het meisje met zijn brommer naar huis brengen, maar reed echter een donker straatje in waar hij tot zijn daad zou zijn overgegaan. Woensdag zal K. aan de officier van justitie in Maastricht worden voorgeleid. Stank over liet Westlancl ROTTERDAM, 8-8. - De centrale meld- en regelkamcr van Rijnmond heeft maandag tot half twee 's nachts circa honderd stankklachtcn moeten verwerken. Zij kwamen uit Vlaardingen, Delft, Rijswijk en ook uit Den Haag en Voorburg. De mensen klaagden over een „verfachtige" lucht, die in som mige gevallen tot hoofdpijn en mis selijkheid leidde. De stank werd veroorzaakt door gaswolken, vrijgekomen bij het schoonmaken van een binnenvaart- tanker bij het cleaningbedrijf Booy in het Botlekgebied. Volgens een woordvoerder van Rijnmond ging het om butylaldehyde, een onschadelijk gas. Door dc zwake zuidenwind dreven de wolken over het Westland naar Den Haag. De eerste klachten kwa men binnen om half negen 's avonds. Ook de fruitboomgaarden in de Betuwe en de Bommclerwaard zijn maandag getroffen door hagelbuien. Met name in het gebied ten westen van dc lijn Almkerk-Bcesd-Bousi- chem is veel schade aangericht. In de Betuwe vielen op sommige plaat sen hagelstenen met een doorsnede van 7 cm. De appel- peren- cn pruimenbo men hebben volgens deskundigen grote schade geleden .Dc hagelste nen hebben de huid van veel vruch ten stuk geslagen, waardoor het vruchtvlees in dc komende weken by hegc temperaturen kan worden aangetast door een zwamzicktc. Het fruit kan dan niet meer worden ver kocht. Zierikzee Deze zomer dagelijks geopend: ge meentemuseum (stadhuis), maritiem- museum (Noord-Havenpoort), Bur gerweeshuis (beeldentuin en antiek beurs), Gravensteen (foto- en kunst tentoonstelling). Dinsdag 8 augustus Zierikzee Toeristendag: kunst- en antiek markt, 10.00 uur vertrek RTM-rond- vaartboot; 13.45 uur, kinderprogram ma in de Beurs; 16.00 uur kinder film in de Concertzaal; 20.00 uur filmvoorstelling „Tora, Tora, Tora" in de Concertzaal. Dreischor Herv. kerk, 8.00 uur, orgelconcert. Woensdag 9 augustus Renesse Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur, optreden van de Brassband Excelsior uit Kloetinge. Dreischor Plaatsenhuis, 8.00 uur, vergadering gemeenteraad. Donderdag 10 augustus Renesse 21.00 uur, Dorpsplein, eindconcert „Luctor et Emergo' vanaf de kerk toren en Taptoe. Kerkwcrve Verenigingsgebouw, 4.00 uur, be- jaardengymnastiek. Nieuwerkerk Hervatting koorrepetities, 7.30 en 7.00 uur (jeugdkoor). Bruinisse Raadsvergadering. 8.15 uur. Zaterdag 12 augustus Renesse Dorpsplein, 19.30 uur, muziekver. Bruinisse, majorettencorps. Brouwershaven Concert Kon. Harm. „Kunst en Eer". Woensdag 16 augustus Renesse Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur, optreden bejaardenkoor Con Agitazione, Vlis- singen en mandoline-orkest TOVIDO. Advertentie BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL" ZIERIKZEE - TELEFOON (01110) 2770 A.s. zaterdagavond 12 augustus vertonen wij de meest succesvolle musical aller tijden: Aanvang: 20.00 uur. Geen plaatsbespreken. Wel kunt u kaarten reserveren aan de kassa of te lefonisch zaterdagmorgen van 11.00 12.00 uur. Nu de scholen zoetjesaan weer gaan beginnen, schiet me toch ineens een mooi verhaal te binnen. Bij Ne derlands hadden we juist Van den Vos Reinaerde gelezen en daarin ko men de woorden voor „afbernen dat haaf'. „Bernen" is een heel oud woord voor branden en we hadden het daar druk mee in de klas, want sommige dingen blijven hangen en gaan een eigen leven leiden. Het woord „bernen" werd derhalve druk gebruikt en spoedig zou blijken hoe coïncidenteel toestanden kunnen zijn. In het laboratorium stond een droog- kastje. Daarin moesten in gepeperde brouwseltjes gedrenkte watten wor den gedroogd. Zoals een rekruut de eerste dag al leert nimmer anders een geweer te dragen dan met de loop omhoog, zo werd ten aanzien van de droogkast onderwezen het apparaat nooit te openen als de branders er onder ontstoken waren. Maar Karei, hevig gebrand op chemie en drijtig scheikundige wijs- hied verzamelend, vergat dat in zijn enthousiasme allemaal en opende de droogkast op het verkeerde moment. Dr. Vlimmens „Vlam in de pan" kon als motto van de situatie dienen. Het vuur sloeg in de kast en daarna te rug naar Karei, wiens voorste haar dos en wenkbrauwen werden afge schroeid. Toen iedereen had ontdekt dal Ka- rel dit vurig incident wel zonder verdere schade zou overleven, kwam de Vos Reinaerde opdraven en werd speels gedicht: ,,'t Is raar, maar waar, kwam ie afbernen dat haar". Ach, 'l is maar een grapjeMocht ook wel. ivant scheikundige formu les en opgaven z\jn op zichzelf niet zo lachwekkend. Een gereglementeerde stunt was verder het omschakelen van de zuur- kast van zuigen op blazen. Elk lab heeft een zuurkast, waarin kwalijk riekende stoffen (H S) worden ge borgen. De kast maalt de stank naar buiten, maar als de formules ons weer eens teveel werden cn schei kunde opeens niet zo meer zo gewel dig, was er altijd wel een dappere die aan de zuurkast zat te morrelen. Zagen we de leraren overal in het gebouw even later, besmuikt met dc zakdoek tegen de neus gedrukt en een lerares riep eens in diepe ver ontwaardiging: „O, wat stinkt hel hier toch weer in de school". Dat was een wetenschappclijk juis te constatering: hel stonk, maar spoortjes van die geur nu zo maar ergens opgevangen laten de jaren wegvallen, want de reukassociatie is de sterkste. Muziek doet het ook goed cn geluiden in het algemeen, maar geurtjes winnen hel. Geuren herinneren aan toen. SCli 1 EREl LAN DM AN Bouwactiviteiten in plan-Stouten te Oosterland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2