DE DE OMGEKEERDE ROLLEN VAN HET VADERLANDSE ERF Er zijn bijna 700 milj oen Chinezen Radio-actief afval in zee gestort Veel doden op de Filippijnen DE AZIATEN IN OEGANDA Het is lang zo geweest clat dé Amerikaanse ondernemers naar Europa kwamen om te zien of zij als vertegenwoordiger van de nieuwe ivereld in de oucle wereld een vesti ging konden verkrijgen. Het aantrek kelijke was voor die Amerikanen dat de arbeidskrachten hier relatief goed koper waren en dat zij met hulp van de dollars hier een volkomen geme chaniseerd machinepark konden neerzetten. Deze kombinatie gaf dan vestigingsplaats-voordelen, die het ondernemen aantrekkelijk maakte. De rollen zijn nu deels omgekeerd. De Amerikanen zijn er nu op gesteld om Europeanen naar de V.S. te trek ken. Zij geven hen daar kredieten om een eigen vestiging te beginnen met de bedoeling dat deze nieuwe vestiging aan een aantal Amerika nen werkgelegenheid zal geven. Met deze politiek bereiken zij verschil lende aantrekkelijke doeleinden. Wij noemden al de grotere werkgelegen heid voor de Amerikanen. Zij halen voorts een hoeveelheid technische kennis op verschillend gebied bin nen hun grenzen, die ook aan de eigen industrie weer nieuwe impul sen geeft. In de derde plaats vermij den zij dat de import toeneemt. Grondstoffen zijn er in de V.S. vol doende te vinden en zij hebben er belang bij dat de dollars in de „Sta tes" blijven. PEKING, 5-8. In 1970 telde China 697.260.000 inwoners. Dit staat in een statistisch jaarboek over 1970, dat een dezer dagen in Peking is uitge geven. In de vorm van een zakatlas bevat het de eerste algemene statistieken die sinds vele jaren zijn gepubli ceerd, maar er staan geen gegevens in over de Chinese produktie. Wél over enkele andere gebieden, zoals het vervoer. Het vermeldt dat alle provincies op het ogenblik over een spoorwegnet beschikken en dat meer dan vijftig binnenlandse luchtlijnen ruim zeventig steden verbinden. Het werkje dat ook gegevens over alle landen bevat, is bedoeld om de Chinese bevolking verder te infor meren over de wereld, waarmee China zijn contacten blijft uitbrei den. Het inwonertal is lager dan de schattingen die in het westen zijn gepubliceerd. PARIJS, 5-8. Onder toezicht van vertegenwoordigers van het Europese bureau voor atoomenergie zijn tus sen 16 juni en 20 juli 3.800 ton radio actief afval van nucleaire onderzoek- inrichtingen in Nederland, Engeland, België en Zwitserland in 7.600 spe ciale vaten in de Atlantische Oceaan gestort, 900 km ten zuidwesten van Lands End in zuidwest-Engeland. Het gaat om afval van zwakke en middelmatige radio-activiteit. Vol gens het Europese bureau voor kern energie in Parijs is dit geen ideale oplossing, maar de best mogelijke. Ook hebben zij ontdekt dat cfe Europese en met name de Neder landse ondernemers zo verstrikt worden door een lading sociale las ten, dat de bereidheid om te vertrek ken toeneemt. Bovendien is het aan trekkelijk voor elke ondernemer om zijn risiko over verschillende landen te spreiden. Men moge dan in Ne derland de ondernemers gaan bela gen met investeringsheffingen, het zal weinig meer baten dan dat een stuk initiatief zijn rendement over de grenzen zoekt. Nog ivel met een premie dollars. Wij mogen dan in Nederland de illusie koesteren het welzijn te dienen. De Amerikanen wensen de welvaart te dienen. Zij helpen ons ivel met de uittocht van mensen met initiatief. Die komen ons op de duur wel ontwikkelingshulp brengen. Italiaans mineraalwater in opspraak ROME, 5-8. De provinciale au toriteiten voor volksgezondheid van Rome zyn een gerechtelijke proce dure begonnen tegen zes merken mi neraalwater omdat deze menselijke urine zouden kunnen bevatten. Afzonderlijk daarvan hebben zij bij een fabriek in de Midden-Ita liaanse stad Pescara monsters voor onderzoek genomen. De fabriek mag de verkoop „voor eigen risico en gevaar" voortzetten. Eerder was gemeld dat in de zes merken sporen ammonia waren aan getroffen, die volgens dr. Segni van de provincie Rome niet direct ge vaarlijk voor de gezondheid zijn, maar verband kunnen houden door infiltratie van urine in de bronnen. Dat kan veroorzaakt zijn door de zware regens die onlangs rond Rome gevallen zijn of door lekkage in de riolering, zei hij. Bremer veroordeeld tot 63 jaar WASHINGTON, 5-8. Kort nadat een jury de 21-jarige Arthur Hernan Bremer toerekeningsvatbaar had be vonden toen hij 15 mei de aanslag op gouverneur George Wallace pleegde, heeft rechter Ralph Powers in Up per Marlboro (Maryland) hem tot 63 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De jury had slechts 100 minuten nodig om tot een eenstemmig oordeel te komen. Sabotage aan olietanks TRIËST, 5-8. Door sabotage zjjn in Triest drie olietanks in brand ge raakt. Van een vierde tank, waar aan resten van een springlading zijn gevonden, werd alleen een ventiel beschadigd. De toestand werd in de loop van de dag (vrijdag) kritiek toen één van de brandende tanks ontplofte. De vlammen sloegen vierhonderd meter hoog uit. De brandende ruwe olie zette een tank die al flink verhit was, eveneens in brand. De vlam men bereikten een weg. Huizen in de buurt werden uit voorzorg ont ruimd. Dertien mensen, onder wie tien brandweerlieden, werden gewond. MANILLA, 5-8. Het nationale cen trum voor rampenbestrijding op de Filippijnen heelt zaterdag meege deeld dat als gevolg van de over stromingen op het eiland Luzon 412 mensen zijn omgekomen. Het ver wacht dat het dodental nog groter zal blijken te zijn wanneer alle ge gevens uit het rampgebied zijn bin nengekomen. Intussen hebben verscheidene lan den hulp toegezegd voor de onge veer twee miljoen mensen die van de overstromingen te lijden hebben. De toestand is nog verergerd door een benzinetekort, waardoor het transport van hulpgoederen wordt bemoeilijkt. KAMPALA, 5-8. - President Idi Amin van Oeganda heeft maatrege len aangekondigd tegen Aziatische inwoners van Oeganda die een Brits paspoort hebben. „Ik zal Engeland vragen de ver antwoordelijkheid over te nemen voor alle Aziaten in Oeganda die Britse paspoorten hebben, omdat ze de economie van het land saboteren en de corruptie bevorderen", zo heeft Amin volgens radio-Kampala ge zegd in een toespraak tot het leger. Amin zei dat er 80.000 Aziaten met Britse paspoorten in Oeganda zijn en dat er „geen plaats voor hen is". Hoewel er geen statistieken over bestaan is tot dusver aangenomen dat er in totaal een 80.000 Aziaten in Oeganda zijn, van wie ongeveer de helft met een Brits paspoort. Tot dusver bestónd een regeling met En geland, die inhield dat deze laatste groep geleidelijk uit Oeganda ver- vertrok. Brieven, aan koninklijk huis niet portvrij DEN HAAG, 6-8. - Jarenlang hebben vele duizenden Neder landers portvrij kunnen cor responderen met leden van het koninklijk huis. Aan deze vrij heid van port is met ingang van 1 januari jl. een einde ge komen, maar, aldus een mede deling van de Rijksvoorlich tingsdienst, nog weinig men sen blijken van deze nieuwe regeling op de hoogte te zijn. Iedere week worden tientallen niet-gefrankeerde poststukken aan het koninklijk huis ver zonden. De Rijksvoorlichtings dienst wijst er dan ook op, dat poststukken aan een lid. van het koninklijk huis volgens de gewone posttarieven dienen te worden gefrankeerd. Vlinderinvasie in de Pyreheën FOIX, 6-8. Al enkele dagen ach tereen dalen hele wolken vlinders neer op het gebied rond Ax-Ies- Thermes in de Pyreneeën en de bur gemeester van één van de dorpen heeft al opdracht gegeven de open bare verlichting na negen uur uit te schakelen. De insekten worden door het licht aangetrokken en daarom heeft de burgemeester verzocht de luiken te sluiten voordat het licht wordt ont stoken. Het kleuteronderwijs DEN HAAG, 5-8. Het aantal leer lingen bij het kleuteronderwijs is van 1 januari 1971 tot 1 januari 1972 vrijwel onveranderd gebleven, t.w. 491.700 tegen 491.500. Het aantal scholen steeg met 234 tot 6.613, aldus het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Het aantal leidsters nam toe van 15.590 tot 16.450. De gemiddelde schoolgrootte bij het kleuteronder wijs steeg met drie tot 77. Van de 4- tot en met 6-jarigen bezoekt 69 pro cent het kleuteronderwijs; van de 5- jarigen zelfs 96 procent. De ontwikkeling naar kleinere klassen zet zich, voort. Die met 40 tot 44 kinderen daalden van 1967 tot 1971 van 25 naar één procent en die met 20 tot 29 leerlingen stegen van 21 naar 39 procent. V.V.N. i contra leeftijdsverlaging rijbewijs UTRECHT, 5-8. „Veilig Verkeer Nederland" (V.V.N.) voelt bijzonder weinig voor de aanbeveling van de Europese Commissie om per 1 jan. 1974 in de tien E.E.G.-landen ook 16- en 17-jarigcn in aanmerking te laten komen voor een r\jbew\js. De commissie had dit voorstel ge koppeld aan de suggestie om in 1974 een Europees rijbewijs in te voeren. De voorstellen zullen na het zomer reces aan de Europese ministerraad worden voorgelegd. V.V.N. stelt dat het „wat bizar" aandoet dat men 16- en 17-jarigcn een auto wil laten besturen, daar vast staat dat de ongevalsvalbaar- heid van jonge mensen in het ver keer bijzonder groot is. In ons land werden in 1970 110 bromfietsers in de leeftijd van 16 en 17 jaar gedood cn werden er bijna 7.000 gewond. In 1969 was 29 procent van de automo bilisten die bij een dodelijk verkeers ongeluk werden betrokken jonger dan 25 jaar. „BEWONERS VAN ZOMERDORPEN" AMERSFOORT, 5-8. Van de vier- honderdduizend seizoenkampeerders in Nederland - samen goed voor honderdduizendvaste standplaatsen op ruim vierduizend terreinen - heb ben de meeste een;hoger opleidings niveau dan de gemiddelde Nederlan der. Ook verdienen zij bijna f. 4.000 meer dan het gemiddelde gezihsin- komen van f 10.000. Dit" zijn enkele v.an.de conclusies' uit het. rapport „Bewoners - van zo- merdorpeh'.'" over seizofenkaroperende gezinnen in. Nederland,, dat in' op dracht van de Nederlandse Kam- peerraad in de zomer van 1971 werd uitgevoerd" door het. Sociologisch In- stiuutvan de universiteit yan Utrecht. Affaire-Peiger opgelost EMMÉN, 5-8. De Industriebond N. V.V. en de N.V'. Peiger in .Ehirriêii hebben- overeènstemming bereikt in het nu. 21 weken durende conflict over het weer in dienst nemen van stakers, o.m. de-bedrijfscontactman- Platje. De stakers zullen op 15 aug. hun werk bij de N.V. Peiger her vatten. De produktie van Peiger is door de staking op een lager niveau ge komen. Het is daardoor mogelijk dat sommige personeelsleden naar ander werk moeten uitzien. Er zal daarbij echter geen onderscheid worden ge maakt tussen stakers en niet-stakers, aldus een woordvoerder van de In dustriebond. Meisjes pleegden diefstallen ZWOLLE, 5-8. Een 12-jarig meisje in Zwolle is na een serie kleine dief stallen tegen de lamp gelopen, dank zij de oplettendheid van een bank bediende. Het meisje kwam op het bankkan toor met twee halve biljetten van 100 gulden en wilde daarvoor een heel biljet terug. De bankbediende zag echter dat de halve biljetten niet bij elkaar hoorden en belde de po litie, die in de kousen van het meisje de beide andere helften vond. De bankbiljetten waren buitge maakt in een serie diefstallen van portemonnaies in instellingen en be drijven, met een inhoud van meer dan 1400 gulden. Enkele diefstallen werden gepleegd samen met een 11- jarig vriendinnetje. Op het bureau, als hij zijn vrije uur heeft en koffie drinkt, moet het hem van het hart. „Wat doen ze met al dat speelgoed hier? In Dorringen bedoel ik. Als ik goed begrepen heb, bevindt de fabriek zich in Rotterdam. Maar je ziet hier elke dag een paar van die grote vrachtauto's vol het hek binnenrijden en dan zie je ze met man en macht uitladen". Bakker, een der drie brigadiers knikt en voegt er aan toe: „Maar ze 'laden ook in, want ik heb zelf ge zien, dat een paar weken geleden toen ik verlof had, dat ze bij het sta tion Enschedé aan het uitladen wa ren. Dus gaat het verder met de trein". Wouters antwoordt: „Dat ligt voor de hand, want anders zou de hele villa al tjokvol moeten zitten. Maar wat gebeurt er hier, in die villa, met het speelgoed?" Bakker haalt zijn schouders op. „Misschien verven of spuiten ze het hier". „Moet je daarvoor geen vergun ning hebben van de hinderwet?" merkt een andore agent op. Wouters weet het niet zeker. Bak ker grinnikt en antwoordt: „Kijk dat maar eens na. Eigenlijk hoorde je het te weten". Daar geeft hij maar geen antwoord op. Diezelfde avond evenwel zit hij te snuffelen in diverse wetboeken. Ja, als je een luchtdruk verfspuit hebt, moet je voor de lucht een mo tortje draaien en voor een motor, mits niet boven een half p.k„ moet je een vergunning hebben volgens de Hinderwet. Bovendien moeten er voorzieningen getroffen worden om de brandveiligheid te verzekeren. Daarvoor slaat hij de plaatselijke po litieverordening op na en vindt een paar artikelen, die er op kunnen „Stuff" in kabelgat AMSTERDAM, 5-8. De Amster damse havenrecherche heeft 15 kg marihuana gevonden in een kabel gat. van' het Indonesische schip „Jo hannes Latuharhari", dat in de Vlot- haven ligt. Aangezien een kabelgat voor iedereen toegankelijk is kon.de politie geen van de 64 bemannings leden aanhouden wegens bezit van verdovende middelen. Stenen voor binnenmuren HEERLEN, 5-8. Om aan de stij gende vraag naar poriso-steen (voor binnenmuren) te kunnen voldoen, zal - zo. staat in „D.S.M.-nieuws" - de steenfabriek „Hendrik" op het in dustrieterrein „Dennelust" te Bruns- sum worden uitgebreid. De produk- tiecapacitëit,die thans ongeveer 35 miljoen stenen per. jaar bedraagt,,zal worden opgevoerd tot ongeveer 70 miljoen stuks. De uitbreiding zal in bestaande ge- bouwen' worden ondergèbracht. La ter, zal misschien, een nieuwe fabriek worden, gebouwd. Amerikaan iii Amsterdam verdronken AMSTERDAM, 5-8. Uit de Schin- kei bij de Zocherstraat in Amster dam, is het lijk van de 27-jarige in Duitsland gelegerde Amerikaanse mi litair F. P. Towbridge opgehaald. Een voorbijvarende schipper had de man in het water zien liggen, maar kon hem niet meer tijdig bereiken. De militair, die een week verlof in Amsterdam doorbracht, is - ver moedelijk omdat hij onder invloed van alcohol verkeerde - aan de ver keerde zijde uit een urinoir gestapt en te water geraakt. Juweliersbranche draait wel DEN I^lAAG, 5-8. De verkoop bij de juweliers wordt niet nadelig be ïnvloed door de stijging van de goud prijs. Dit blijkt uit gegevens van het Economisch instituut voor het mid den- en kleinbedrijf. Tot in het voorjaar was de ver koop matig. In juni stegen de om zetten met niet minder dan 14 pro cent, zodat de totale stijging over het eerste halfjaar 7 procent be droeg. Ook daarna verliep - volgens een enquête van de Federatie goud en zilver - de verkoop gunstig. slaan. Een paar dagen later maakt hij een praatje met de brandweerkom ma ndant. En legt hem zijn veronder stelling voor. De man luistert en knikt begrijpend. De villa ligt een eindje buiten het dorp en er zijn geen verdere huizen in de onmiddel lijke nabijheid. Anderzijds ligt het wel tegen de rand van het bos en als er brand uitbreekt loopt ook het bos gevaar. Maar eens bepraten met de adjunkt. Weer een week later staan twee brandweerlieden voor het hek van de villa. Het hek, dat stevig op slot is. Maar Tilman, de brandweercom mandant, heeft het drukknopje ge zien en doet, wat onder de gegeven omstandigheden het enige nodige is: hij drukt er op. Even later klinkt er een stem uit het minieme luidsprekertje, dat ook op het hek zit gemonteerd. „Wat wenst u?" Tilman stelt zich voor en zegt, dat zijn bezoek een routinecontrole is op brandveiligheid. Omdat er verbou wingen hebben plaatsgevonden. Het is even stil tot de stem zegt: „Een ogenblikje". En dan valt de mi crofoon uit. Dc stilte heeft een halve minuut geduurd, waarop de adjunkt op merkt: „Eigenlijk slaan we hier een beetje voor gek, he?" Tilman haalt zijn schouders op. „Ze zullen cr daar wel een' roden voor hebben om zich zo hermetisch van de buitenwereld af te sluiten." En weinig vermoedt hij. dat hij de eerste man in Dorringen is, die de spijker op z'n kop heeft geslagen. Het duurt nog een minuut, dan klinkt de stem plotseling: ,.U kunt verder komen." Gelijk klikt het hek en gaat iets open. UTRECHT. Op de bijeenkomst van de Nederlandse Olympische ploeg voor München en Kiel, gehouden in het congresgebouw van de Jaarbeurs in Utrecht, werd de officiële kleding getoond. V.l.n.r.: bokser James Vrij in trainingskostuum, turnster Linda Toorop in vrije-tijdspak, militair ruiter Eddie Stibbe in vrije-tijdspak, zwemster Josien Elzerman in para dekostuum, evenals moderne vijf kamper Henk Krediet. „Porceleyne Fles" niet blij met hippie-toerisme ROTTERDAM, 5-8. Het Amen- kaanse hippietoerisme naar het Am sterdamse Vondelpark heeft nadelige invloed op de resultaten bij de Ko ninklijke Delftse Aardewerkfabrie ken, de Porceleyne Fles. De directie verklaarde op de jaar vergadering dat het zomerseizoen dit jaar teleurstellend is begonnen, omdat minder Amerikanen in- goede-doen Nederland in het alge meen en Amsterdam in het bijzonder blijken aan te doen. De maatschappij moet het voor een niet onbelangrijk deel hebben van de verkoop van aardewerk aan toeristen. De directie van de Porceleyne Fles gelooft met de Amsterdamse WV dat de hippe-luqhtarmada welge stelde Amerikanen afhoudt van hun bezoek aan Nederland. „Bovendien vinden veel Amerikanen Nederland te duur geworden", aldus de direc tie van het Delftse bedrijf. Kolossale beenderen PROVO (Utah), 5-8. In een steen groeve nabij Delta, in het zuidwes ten van Colorado, zijn beenderen ge vonden van een dinosaurus, die door een Amerikaanse paleontoloog wordt beschouwd als het grootste exem plaar dat tot dusver is ontdekt. De paleontoloog, dr. James Jensen, verbonden aan de universiteit van Provo (Utah), verklaarde dat de beenderen - twee schouderbladen - elk twee meter veertig lang zijn, waaruit de conclusie kan worden ge trokken dat het dier veertien meter zestig hoog was. De dinosaurus, een planteneter, leefde ongeveer 150 miljoen jaar ge leden. Dr. Jensen zei dat ook een on bekende soort vleesetende dinosaurus was gevonden. 40 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Tilman duwt het verder naar ach teren en ze betreden de brede oprij laan. Ze hebben precies drie minu ten werk, alvorens ze aan de villa kunnen aanbellen. Blijkbaar heeft men de heren in hun brandweeruni form al zien aankomen, want de deur gaat open en een vriendelijk lachende man laat hen binnen. Hier horen de beide functionaris sen, wat er gebeurt in de villa. „Spuiten? Verven?" Grote verwon dering op het gezicht van de man, die hen door het huis begeleid. „Geen sprake van, mijne heren, dat gebeurt allemaal in Rotterdam, in de fabriek. Maar ons bedrijf groeit en we hebben in Rotterdam geen uit breidingsmogelijkheden meer. Van daar, dat de directie deze villa kocht. Alle speelgoed, dat voor export naar Duitsland, Denemarken en de Skan- dinavische landen is bestemd, gaat nu via deze dependance, als ik het zo mag noemen. We hebben hier zo ongeveer van alles in voorraad cn maken hier de zendingen gereed. Dagelijks hebben we hier aanvoer vanuit Rotterdam en bijna dagelijks verzenden wij met de Spoorwegen via Enschede en Hengelo. Gaat u maar mee, mijne heren." De beide bezoekers volgen de spre ker op de voet en ontdekken, dat vrijwel het gehele benedenhuis als een soort magazijn is ingericht. Overal dozen met speelgoed. Hier cn daar staan bont en fel geschilder de treinen, autobussen, vrachtauto's hijskranen cn nog tal van andere dingen, waarvan een kind zou dro men. Grote en kleine blokkendozen, beplakt met fleurige platen, houten legpuzzels, noem maar op. Alles in grote hoeveelheden aanwezig. (wordt vervolgd) MAWANTOEl (bij Tsjangsja, China). - Bij opgravingen in Mawantoei, een voorstad van Tsjangsja, de hoofdstad van de provincie Hocnan in de Chinese volksrepubliek, is <?c» bijna volmaakt bewaard gebleven lichaam ontdekt, gewikkeld in 20 zijden doeken, liggend in een rode vloeistof. Het stoffelijk overschot van een naar schatting op ongeveer 50-jarige leeftijd overleden f vrouw, lag in zes kisten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4