I *Sport en ivedótrydet\~, I ERIC DE NOORMAN ONZE PUZZELRUBRIEK Geslaagde oefenwedstrijd Zierikzee-PSV (UEFA)-jeugd (2-2) Toine v. d. Bunder wint Ronde van Graauw 48. Hot pad van Tyrfing naar het noorden ligt verlaten in het schijnsel van de maan, wanneer een eenzame ruiter tussen de stam men opduikt. Door zijn weg dwars door de donkere wouden te nemen, heeft Eric de af stand aanmerkelijk kunnen verkorten, maar nog gunt hij zijn paard geen rust. De pijn aan zijn schouder voelt hij nauwelijks. Slechts één zaak houdt hom bezig: Tsacha's terugtocht afsnijden. Hij heeft de oude krijger met de gewonde nomade naar Wogram's burcht ge zonden en steeds klinken de spottende woor den van de steppen krijger hem in de oren: „Gij en ik. wij zijn thans bondgenoten Plotseling heft de Noorman luisterend het hoofd. Bijna op hetzelfde ogenblik ziet hij een donkere schaduw door het dorre hout glijdenin de richting van dc heirbaan. Even speelt het licht van de maan over een helm. Met een ruk houdt Eric zijn paard in. „Halt!" klinkt zijn stem bevelend. Reeds gaat zijn hand naar het gevest van zijn zwaard, als plotseling een andere stem weerklinkt: „Het is de koning, Knud!" Tegelijker treden drie mannen uit het kreu pelhout en Knud zegt geschrokken: „Geloofd zij het maanlicht, Heer! Bijna hadden wij onze pijlen op u afgeschoten!" Er glijdt een flauwe glimlach om Eric's mond en hij zegt prijzend: „Waarschijnlijk zoudt gij raak geschoten hebben, heer Knud! Doch snel nu. Stijg op en volg mij. De schurk heeft zijn doel bereikt!!'. Knud verbleekt bij deze onheilstijding. „Ik vermoed dat hij zal pogen door het gebergte te ontkomen!" vervolgt Eric. „Wij moeten hem voor zijn!" Doodstil tuurt Tsacha in de richting waar uit het kuchen klonk. Hij kent het bevel van Eric aan Knud's krijgers niet om hem de weg te versperren. Doch hij begrijpt dat dit on mogelijk zijn achtervolgers kunnen zijn. Met katachtige bewegingen sluipt hij een paar passen vooruit, in de ene hand zijn boog, in de andere het kostbare zwaard van Tvr. Weer hoort hij het zachte kuchen en dan een brom merige stem, die -mompelt: „Het is verwenst koud! Het zou me niet verwonderen als het vannacht stevig gaat vriezen! Begrijpt gij eigenlijk waarop we nog wachten! Ik zit lie ver binnen bij een warm vuur, want als ge het mij vraagt, komen die schurken toch niet meer opdagen. Tsacha weet genoeg. Even staart hij pein zend voor zich uit. Hoe eenvoudig zou het zijn om onhoorbaar langs deze wachtposten heen to glippen. Hm, dat zou 1c eenvoudig zijn.... Een vreemd, onheilspellend lachje glijdt over zijn gezicht en zijn ogen beginnen boosaardig te schitteren. „Ik zal de Noorse Khan een afscheidsgeschenk geven, één dat hem lang zal heugen". Onhoorbaar glijdt hij terug in de schaduw van het kreupelhout. Peinzend staart de brede Noormannenkrij- ger zijn makker na, die na een kort praatje op zijn post terugkeert. Hij kijkt verveeld om zich heen en huivert, ondanks zijn warme berenvacht. En hij merkt niets van de stille schaduw, die langzaam achter hem omhoog rijst cn zijn boog spant.... ADELAIDE. De nazi-beweging in Australië heeft een stormtroepkamp ingericht bij Adelaide, aldus is door Ken Brook, de Zuidaustralische or ganisator van de nationaal-socialis- tische partij, meegedeeld,. MOSKOU. Het hoofd van de com munistische partij afdeling Tiflis, de hoofdstad van de Sowjet-republiek Georgië heeft zijn functie verloren, zo schrijft het in Tiflis verschijnen de dagblad Zarya Vostoka. WASHINGTON. In financiële kringen in Washington wordt ver wacht dat de ministers van finan ciën van de groep van tien (rijkste westerse industrielanden waaronder Nederland) volgende maand in Was hington bijeen zullen komen om over de jongste ontwikkelingen aan het monetaire front te praten. BONN. Oost- en West-Duitsland zijn in Bonn hun vierde ronde be sprekingen begonnen over een ver drag tot normalisering van hun be trekkingen. Dit verdrag zou ook de weg bereiden voor een volledig lid maatschap van beide landen van de Verenigde Naties. BERLIJN. De van moord op 8723 mensen beschuldigde ex-SS-Ober- gruppenführer en Hitlers gevolmach tigde in Denemarken, de 64-jarige Werner Best, is uit vooranrest ont slagen, nadat een rechtbank in West- Berlijn had uitgemaakt dat hij om gezondheidsredenen voorlopig niet in staat is om terecht te staan. MANILLA. Bij een brand aan boord van een Filippijnse veerboot zijn zeker 28 mensen om het leven gekomen. Tachtig opvarenden wor den nog vermist. Andere schepen hebben ongeveer 80 passagiers van de veerboot gered. SAIGON. Noordvienamese eenhe den en Vietcong-eenheden hebben donderdagmorgen vroeg 38 raketten afgevuurd op de luchtmachtbasis Da Nang in Zuid-Vietnam. GENEVE. De internationale open bare mening is diep geschokt door de politieke zuivering onder het mom van rechtspraak in Tsjechoslowakije, verklaart Niall MacDermot, secre taris-generaal van de internationale commissie van juristen in een brief op 27 juli aan Gustav Husak. LONDEN. De Ierse minister van buitenlandse zaken, Patrick Hillery, heeft om een gesprek met de Britse minister voor Noord-Ierland William Whitelaw, verzocht, zo hebben men sen van het Britse ministerie van buitenlandse zaken donderdag mee gedeeld. BELFAST. Een 34-jarig lid van een Britse mijnopruimingsdienst, William Clarck, is donderdag om het leven gekomen toen hij in Coun ty Tyrone bij Londonderry een on derzoek instelde naar een in een olievat aangebrachte springlading. ZRIFIN. In het proces tegen twee Arabische vrouwen die betrokken waren bij de kaping van een Belgisch lijntoestel op 8 mei, hebben de open bare aanklager en de verdediging getroffen om het rechtsgeding te be korten. GENÊVE. Op de ontwapeningscon ferentie in Genève heeft Roemenië aangedrongen op een reeks concrete maatregelen die tot een geleidelijke ontwapening moeten leiden. ROME. Als gevolg van de 24- uurstaking van het spoorwegperso neel rijden er in Italië sinds woens dag 21 uur vrijwel geen treinen. De 216.000 spoorwegbeambten maakten alleen een uitzonderingen voor het verkeer met de havenplaats Ancona aan de Adrialische Zee, die herhaal delijk te lijden heeft van aardschok ken. BELFAST. In Noord-Ierland is donderdag een Britse militair om het leven gekomen toen hij een olievat bij de grens met de Ierse republiek onderzocht. Met het vat was een boobytrap verbonden. Donderdag overleed ook een van de slachtofers van de bomaanslag in het Noordier- se dorpje Claudy. WASHINGTON, Senator Hubert Humphiey heeft donderdag laten doorschemeren dat hij niet de „run ning mate" zal zijn van senator George Mc Govern, de democratische kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten. INGEZONDEN STUKKEN Geachte redakteur. De Reddingsbrigade is blij om de fijne reakties op uw artikeltje over de motorcruiser in nood aan de hoek van Ouwerkerk. Wij kregen een grote gift binnen en zelfs uit West- Kapelle was er een gift voor onze red dings vlet. Intussen denken nog teveel men sen dat de training die wij onze kin deren geven alleen gericht is om an deren te redden, maar het is zo dat als deze kinderen zelf in moeilijkhe den geraken, zij weten wat nog te kunnen doen. Dus ook een zekere zelfbescherming wordt geleerd. Ouderen mogen gerust eens komen kijken voor zij hun kinderen op de Reddingsbrigade doen. Nadat wij de stad voorzien hadden van autofolders kwamen er interes sante reakties en wij willen nog even vertellen dat deze autoklossen met reddingslij n bij ons besteld kun nen worden. Neem voor alle zeker heid zo'n klos bij u in de wagen. U kunt dan iets doen als u iets ziet ge beuren, dan behoeft u niet toe te kijken. Giften zijn welkom bij de penning meester J. Flikweert, giro 2307122; ook voor eventuele donateurs f 5 per jaar. DE REDDINGSBRIGADE. Bijzonder opvallend blijft deze zo mer de stroom van inzendingen, ook weer op de puzzel van vorige week, die kennelijk geen al te grote moeilijkheden opleverde. De eerste prijs is ditmaal bestemd voor: Mej. J. Vermaat Driekoningenlaan 17 Zierikzce De tweede prijs gaat naar: Mevr. L. Lepoeter-Nieuwenhuijze Zandweg 16a Kattendyke De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. punter; 6. beraad; 11. rijder; 13. alles; 14. nl.; 16. kano; 17. paal; 18. 11.; 19. tor; 21. methaan; .23. bel; 24. ever; 26. Tours; 27. noga; 28. reden; 30. rit; 31. vader; 32. re pel; 34. kader; 35. tree; 36. bede; 37. brits; 40. geluk; 43. kroes; 44. bah; 46. Midas 48. reel; 49. nogal; 51. Gent; 52. eer; 53. Toeareg; 55. nor; 56. el; 57. toer; 58. egel; 60. na; 61. dorst 62. meier; 64. talent; 65. sticht. Vertikaal: 1. panter; 2. nr.; 3. tijk; 4. Edam; 5. renet; 6. blaas; 7. elan; 8. rel; 9. as; 10. dollar 12. rotor; 13. apart 15. lover; 18. leger; 20. rede; 22. huif; 23. bode; 25. x-eptiel; 27. na delig; 29. nerts; 31. vadem; 33. les; 34. keg; 37. breel; 38. roer; 39. Laga; 41. Uden; 42. kanon; 43. kx-eeft; 44. boert; 45. harem; 47. straat; 49. noest; 50. leges; 53. toi*n; 54. geit; 57. toe; 59. lei; 61. dl.; 63. r.c. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. mannelijk beroep; 8. uitgesti-ekte watervlakte; 9. kort stondige periode van slecht weer; 10. jong v.e. schaap; 12. grondvlak v.e. vat; 13. tak die opzij ontspruit uit een hoofdtak; 15. verhaal van aanzienlijke omvang; 16. deel v.e. tabakspijp; 18. tapijtachtige stof; 20. stad in Duitsland; 21. zeer matig; 23. violetkleur; 24. klein kind; 26. eerst komende (afk.); 28. mannetjeshond; 29. afzonderlijk vertrek in een ge vangenis; 31. landbouwwerktuig; 32. stad in Italië; 33. sierplant; 34. 1000 meter (afk.); 35. wig om hout te klie ven; 37. zaadkorrel in een vrucht; 38. de oudei-e (afk. Latijn); 40. ge zantschap; 44. staat in de V.S.; 47. schrijfkosten (Latijn); 48. lichaams deel; 50. zwaard met één snede; 52. toiletartikel; 53. opbi'engst van be legd kapitaal; 54. wijnsoort; 55. wijnsoort; 56. laag schoven op de dox-svloer; 57. staafvormig wérk,tuig; 59. aanwijzend voornaamwoord; 60. telwoord. Vertikaal: 1. stad in Fi-ankrijk; 2. deel van de voet; 3. koninklijk be sluit (afk.); 4. motorvoertuig; 5. dat is (afk.); 6. guitig; 7. eertijds het ty pische atti'ibuut van de nachtwacht; 8. jaargetijde; 11. stiftje v.e. rijg- snoer; 12. mannelijk dier; 14. water koud; 15. babbelaax-ster; 16. vrouwe lijk rund; 17. hoofddeksel; 19. kunst boter; 21. onbehouwen, onbenullige jongen; 22. voorlopig bewijs van storting dat later kan worden inge wisseld tegen een aandeel of obli gatie; 24. flink manspersoon25. spelleiding (toneel); 27. gezichtsein der; 28. kledingstuk; 30. loterijbrief je; 31. voi-dering kx-achtens recht of macht; 36. ruimte in de kolf v.e. ge weer; 39. dik touw; 41. dwaas, zot 42. tot en met (afk.); 43. appelsoort; 45. gedwee, mak; 46. vandaag (bijzonde re stijl); 38. x-oofdier; 49. wanvei'sie- i"ing; 51. x-ang in een theater; 53. toe spraak; 57. van een (afk.); 58. mili taire rang (afk.). IJllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllll'lltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUl baltournooi georganiseerd. Er wordt op 8 velden gespeeld. In afdeling III komt ook NOAD I uit Dreischor binnen de lijnen en NOAD II gaat in du vijfde afdeling het proberen. Ook de adspiranten en pupillen van NO- AD doen mee, zodat de blauw-wit- ten goed vej-togemvoordigd zullen zijn. De wedstrijden beginnen om half 10. ïTlllllllllllf I llllllll Jllllf llllllf Jlliltlllllf llllltJJlllllllllllllllllf IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIII j||||||X}|||||!lllllll,lil,!,f||||l,lllj)!lllf f IIIH VOETBAL was dan de uitlopende PSV doelman waardoor hij in de gelegenheid was de balans in evenwicht te brengen 2-2. Kox-t voor tijd scoorde Zierikzee nog bijna de winnende treffer maar het uitstekende schot van Cor Stout- jesdijk ging rakelings over de lat. Zierikzee I-DFS I Zierikzee II—DFS II Zondag a.s. zal de voetbalvereni- ging Zierikzee haar oefenprogramma voortzetten van beide hoogste elftal len met wedstrijden tegen DFS I en DFS II. Wij zien een aax-dige kx-achtmeting op het sportpark tegemoet van beide vierde klassers K.N.V.B. verenigin gen. KORFBAL NOAD (Dreischor) naar Blauw Wit-touraooi Op zaterdag 12 augustus a.s. wordt door de korfbalvereniging „Blauw wit" te Kloetinge het Zeeuwse korf- Het spoor van het zivaard Spannend moment voor het P.S.V.- doel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Als oefenwedstrijd mag voor Zie- iikzee de ontmoeting tegen het UEFA elftal van PSV uitstekend ge slaagd werden genoemd. De gasten, die momenteel op de camping „De Wijde Bliek" te Renesse verblijven bleken over een technisch goed on derlegd elftal te beschikken. Daar ook het team van Zierikzee, waarin vier-A-junioren, Anton v. d. Hulle, Adrie Kosten, Wim Bergsma en E. Cabuc, waren opgesteld technisch behoorlijk uit de verf kwam is voor de toeschouwers als kijkspel een bij zonder aantrekkelijke wedstrijd ge worden. Hei'haalde malen kon men van staaltjes uitstekend voetbal genieten. Op het middenveld was Zierikzee volkomen gelijkwaardig aan de Eindhovenaren. Adrie Kosten die na 20 minuten spelen, toen Jaap Ge- leijnse wegens een enkel blessure het veld moest verlaten, van de 1. vleu gel naar het middenveld verhuisde speelde hier een opvallende rol. De ze speler die naast een goede tech niek ook de beschikking heeft over een behoorlijke sprint in de benen toonde zich volkomen gelijkwaai'dig Hypnotiseur wil spelen tegen Fiseher en Spasski DURBAN, 3-8. Een Britse hypno tiseurRonald Markham, die momen teel in Zuid Ajrika is, heeft ver klaard dat hij aan het einde van de tweekamp Spasski-Fischer graag een partij zou spelen tegen beide scha kers tegelijk. Markham zou 300.000 dollar op het spel willen zetten (on geveer een miljoen gulden50.000 van hemzelf, terwijl de rest door sponsors wordt ingebracht. Mark ham beweert dat hij de IJslandse schaakbond al officieel per telegram van zijn uitdaging (voor slechts één partij) op de hoogte heeft gesteld. De Brit is tot zijn initiatief gekomen om dat hij zich ergert aan de prima donna-sfeer" van het evenement. aan de PSV'ers. Ook aanvoex-der Toon Tiggelhoven en Wim v. d. Hoek die bei-gen werk verzette, kwamen uitstekend voor de dag. De aanvals-Iinie, samengesteld uit de licht gewichten Wim Bergsma, E. Cabuc en Cor Stoutjesdijk had het vooral in de le helft tegen de re soluut ingrijpende verdediging van de rood-witten niet gemakkelijk. De tweede helft Na de rust, toen algemeen werd verwacht dat de bezoekers door hun betere conditie de oveihand zouden krijgen, kwamen zij juist tot aan zienlijk betere px-estaties. Aanvallend presteei-den de PSV'ex-s in de 2e helft dan ook meer dan Zierikzee. Hun aanvalsspits kreeg ook de eerste gcede scox-ingskans waarbij alleen voor doelman Adrie Stoutjesdijk ge komen rakelings naast schoot. De bijzonder hard werkende en ook wel nuttig spellende aanvalsspits van Zierikzee E. Cabuc slaagde er bij een diepte-pass ook in door de PSV ver dediging te breken, waarbij hij schuin voor doelstaande rakelings naast schoot. PSV wist hierna de leiding te nemen na een aanval over rechts waarbij de voorzet door de aanvalsspits werd ingekopt. 0-1. Beide partijen bleven hierna aan elkaar gewaagd waai'bij Zierikzee alles in het werk stelde om de ba lans weer in evenwicht te brengen. In tegenstellng hiermee viel er juist een doelpunt aan de andere zijde. PSV had hierbij niet over geluk te klagen, daar Th. Klink toen hij het leder wilde weg werken dit tot gro- te ontsteltenis dit in zijn eigen doel zag verdwijnen. 0-2. Ondanks de 2-0 achterstand bleef Zierikzee zich in de 2e speelhelft bijzonder goed we ren. Het slaagde er hiex-bij zelfs in haar aanvallen meer inhoud te geven waardoor de PSV verdediging onder zwaardere druk kwam te staan. Na dat de PSV doelman al enige fraaie ï-eddingen had veri'icht moest hij na 20 min. op een voortreffelijk door Cor Stoutjesdijk ingeschoten bal het antwoord schuldig blijven 1-2. Zie rikzee bleef hiei-na een gering veld- overwicht behouden, waarbij de ver dediging evenwel waakzaam moest blijven voor de PSV aanvallen. Na een half uur spelen zag E. Cabuc zijn volhouden beloond toen hij bij een diepte pass net iets eei-der bij de bal MOSKOU, 3-8. - Wereldkampioen Boris Spasski is lid van de Moskouse centrale schaakclub, gevestigd in het vroegere Ziminpaleis aan de Gogol- bouleiwrd. Elke avond dat „Borja" in Raykjavik tegenover Bobby Fi scher zit, is de ontvangstkamer vatn de schaakclub vol mannen die ge spannen de verklaringen volgen van het spelverloop. Joeri Kotkov, de eerste coach van de club, is gewoon lijk de explicateur. Met behulp van een groot elektrisch bord geeft hij druk gesticulerend aan, wat z.i. de beste voortzetting is in een bepaalde situatie. Zwaaiend met versleten ak tetasjes of boodschappennetjes be amen of betwijfelen de toehoorders de mening van grootmeester Kotkov. Tijdens de negende partij was het in de ontvangstkamer een drukte van belang, telkens wanneer tenminste een half dozijn mannen een betere voortzetting meende te hebben ont dekt dan Spasski zelf. Na afloop van de partij, begon Kotkov, die drie jaar geleden ontslag nam als wiskunde leraar en schaakprofessional werd, aan zijn analyse. „We waren zo be nieuwd naar deze partij, omdat we hoopten dat Spasski zichzelf weer zou hebben gevonden. Maar helaas, hij miste weer heel wat kansen en kwam niet verder dan remise". Over Fischers speeltactiek zei Kot kov het volgende: „In het begin van een partij maakt Fischer er een ge woonte van zeer langdurig over een zet van zijn tegenstander te gaan na denken. Deze krijgt dan de indruk dat hij Fischer verrast met iets nieuws. Plotseling gaat hij dan in hoog tempo zetten en „schudt zijn opponent af". Dat Fischer goed is", voegde Kotkov hier aan toe, „was voor ons geen verrassing, maar dat .Spasski zo slecht zou spelen en zo veel blunders zou maken heeft ons allen verbijsterd. En misschien Fi scher ook wel, want hij moet toch wel hebben gerekend op meedogen loze tegenstand". Kotkov noch een van de .andere grootmeesters van de centrale schaakclub hadden een 'verklaring voor het zwakke spel van Spasski. „Misschien dat het iets te maken heeft met Fischers gedrag tussen de partijen". „Flitsen" uit hel buitenland MOSKOU. Een i-echtbank in Mos kou heeft een 24-jarige Jood die er- van werd beschuldigd dat hij de dienstplicht ontdook, veroox-deeld tot een jaar dwangax-beid zonder vex-lies van de burgerlijke vrijheden. Dit is van gerechtelijke zijde bekend ge maakt. WIELRENNEN Ixi de ronde van Graauw speelde Ad van Overveld een dominerende rol hoewel hij de overwinning aan de Zeeuws-Vlaamse favoriet Toine v. d. Bunder moest laten. "Wel slaagde Van Overveld erin be slag te leggen op de prestatie-prijs. In deze wedstrijd over 100 km viel half cours de slag. Elf x-ennex's, Lau Vex-wey, Peter Gödde, Roy Schuiten, Grand Thomas Henny Gijssel, Ton- nie Huijzen, Wim de Wilde, Wim Evertse, Ko Blok, Ad van Ovex-veld en Henk Bakker wisten zich van het vrijwel nog complete peleton af te scheiden. Vrij snel slaagden zij erin enige honderden metei-s voorsprong te nemen. Wim de Waal, Toine v. d. Bunder, Rudi Liebx-echts, Jaap Ma- rijs, Johnny Verbeke, Johan van Waes, Jaap Moelker en Sjask Koe- vex-mans slaagden er nog in dit gat te ovex-bruggen, waardoor er een kopgroep van negentien rennex*s ont stond. In de eindfase slaagden er nog acht renners in zich uit deze kop groep los te werken waaruit Toine v. d. Bunder zich in de eindsprint zich de sterkste toonde. De uitslag: 1. Toine v. d. Bunder, IJzendijke, 100 km in 2.19.00 uur ;2. Wim de Waal, Axel; 3. Roy Schui ten, Zandvoort; 4. Peter Gödde, Har- dinxveld; 5. Ad v. Overveld, Zegge; 6. Grand Thomas, Philippine; 7. Wim de Wilde, Kloetinge; 8. Lau Verwey; 9. Wim Evertse, Tholen; 10. Rudi Liebrechts, Vlaax-dingen; 11. Sjaak Koevermans, Vlaardingen; 12. Tonny Huijzen, Kloetinge; 13. Henny Gijs sel, Heikant; 14. Johan van Waes, Aai-denburg; 15. Jaap Marijs, Sou- bux-g.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5