Reddingsbrigade AGENDA BRITSE REGERINC KONDIGT DE NOODTOESTAND AF Schiedamse winkeliers in „de stank" LAATSTE NIEUWS Met een opvallende voortva rendheid is voor Schouwen-Duive- land een Reddingsbrigade van de grond gekomen; een voorbeeld van een initiatief dat duidelijk aan slaat allereerst in de kring van de initiatiefnemers, maar thans ook duidelijk bij een breder publiek. Wij zijn geweldig ingenomen met de late hergeboorte (heel vroeger is er ook een reddingsbri gade Zierikzee geweest) van deze instelling en een woord van lol komt zeker toe aan degenen, die hier de schouders onder hebben gezet. De situatie die de noodzaak be klemtoont valt gemakkelijk te schetsen. Sehouwen-Duiveland is nog altijd door water omringd en vele tienduizenden mensen komen hier jaarlijkse (water) recreatie zoeken. Het is een enge gedachte dat er geen goede organisatie zou bestaan, die in noodgevallen kan optreden. Wij hebben zelf op het strand wel door badgasten ge-improvi seerde reddingsakties meegemaakt, waaruit bleek dat ,men zonder in zicht en zonder een gerichte trai ning niet ver komt, hoewel het dan desondanks nog wel eens lukt ie mand de helpende hand te bieden. Maar veel beter is natuurlijk een organisatie, met afgerichte leden, cüe voor dit duidelijk menslievend werk alles over hebben. De Red dingsbrigade is organiek intussen een flink stuk op de goede weg. Er is enthousiasme genoeg en er is - heel belangrijk - een vast ge bouwtje op het strand met een sloep en verdere reddingsmidde len.. Dat alles geboren uit parti- kulier initiatief, maar het is wel zonder meer duidelijk dat naast deze inzet, de leden ook nog niet eens alle onkosten zelf kunnen be talen. Hier bestaat een mogelijkheid voor ge-interesseerden - en wie zou niet ge-interesseerd zijn - fi nancieel de helpende hand te bie den. Wij willen daar hier. warm voor pleiten. Het contactadres be hoeft in een beschouwend artikel tje niet genoemd; het is genoeg zaam bekend. Het woord en de daad is aan het pubhek in stad en land. Antilliaiicn verkrachten meisjes DEN AAG. 3-8. Dc politic heeft in Den Hang twee Antillianen aan gehouden die ervan worden verdacht twee dertienjarige Haagse meisjes meermalen te hebben verkracht. De twee Antillianen werden woensdag middag op heterdaad door de zeden- politic betrapt, toen zij dc meisjes mee hadden genomen naar hun ka mer aan de Van Basscnstraat. Behalve het tweetal, de 19-jarige timmerman G. F. A. en de 2l-jarige monteur F. H. S.. werd daar ook de 29-jarige Antilliaanse bankwerker D. O. V. aangehouden, verdacht van het plegen van ontuchtige handelin gen met de meisjes. Crisis rond de havenstaking LONDEN, 3-8. Dc Britse regering heeft donderdag de noodtoestand afgekondigd in verband met de crisis die in Engeland is ontslaan door de havenstaking. De noodtoestand is donderdag om middernacht van kracht geworden. Koningin Elizabeth heeft het de creet, waarbij de noodtoestand werd afgekondigd, getekend aan boord van haar jacht, dat voor de kust van Schotland ligt. lijk comité's in de havensteden wor den gevormd die moeten beslissen wat er met de aan bederf onderhevi ge levensmiddelen en andere belang rijke goederen moet gebeuren. Vooral de tuinders op de Kanaal eilanden tussen Engeland en Frank rijk zijn door de 'staking er gedu peerd. Er liggen op deze eilanden bergen tomaten te rotten. Op Quern- sey schat men het verlies tegen het eind van deze week op 2Vz miljoen dollar. De 41.000 Britse havenarbei ders hebben vrijdag het werk voor onbepaalde tijd neergelegd om kracht bij te zetten aan hun eis voor meer garanties inzake de werk gelegenheid, waaronder het recht om het hele containervervoer te behan delen. Gratis mosselen eten „voor iedereen" AMSTERDAM, 4-8. Alle Neder- landers kunnen op 12 augustus in Yerseke gratis mosselen komen eten. Uitnodigende instanties zijn de werkgroep „Qcsterseheldedag" en de vereniging Milieudefensie, die met deze eendaagse actie de ecologische belangen van het door hun ge propa geerde epen blijven van de Ooster- schelde onder de nationale aandacht willen brengen. De mosselen zullen eerder op de dag gevangen zijn tij dens een op de Oosterschelde gehou den „mosselracc". De werkgroep zal haar ideeën on dersteunen via doorlopende film voorstellingen en een tentoonstelling over de Oosterschelde. Op deze „Oos- terscheldedag" worden voorts een concours hippique, een voetbalwed strijd, een vlootschouw, een popcon cert, een duikdemonstratie en muzi kale rondgangen gehouden. Open en bloot AMSTERDAM, 3-8. Een 32-jarige toerist uit Tel Aviv is tijdens een tramrit door Amsterdam beroofd van ongeveer 5.700 gulden. Hij had het geld in mark- en dollarbiljetten open en bloot in zijn zakken zitten. TEL AVIV. - Rima Tannous (l.) en Therese Halassi in de verdachten- hank van het gerechtshof in Tel Aviv waar deze week het -proces hegon in verband met de kaping van het Sa- benavliegtuig op 7 mei. Eén der ver dachten verklaarde dat ze onder in vloed van verdovende middelendoor de Palestijnse guerrilla-organisatie werd gedwongen aan de kaping deel te nemen. Advertentie ZIERIKZEE. Ook in dit 'toeristenseizoen blijft Zierikzee dapper volhouden met de Toeristendag en, die zich vooral toespitsen op de Vismarkt. Aantrek kelijke en welluidende noot in het programma is de zingende zeemeermin, die we hier op de intieme Vismarkt in aktie zien. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Het Lagerhuis moet de noodtoe stand echter nog goedkeuren. Dit moet gebeuren binnen zeven dagen na de afkondiging hiervan. Van re geringszijde is meegedeeld dat de regering waarschijnlijk maandag of dinsdag het fiat van het parlement zal vragen. Woensdag gaat dit op zomerreces. Geeft, het Lagerhuis zijn fiat, dan zal de noodtoestand 28 dagen van kracht blijven. De regering besloot tot deze dras tische maatregel nadat vertegen woordigers van de Boerenbond en de graanimporteurs minister van land bouw James Prior hadden laten we ten dat er al gebrek bestond aan voer voor varkens en pluimvee. Ook op andere gebieden dreigt een tekort. Tu hitlers gedupeerd Sinds zij in juni 1970 aan de macht kwam, heeft de regering-Heath nu al vier keer de noodtoestand af gekondigd. Er zullen nu waarschijn- Uitgezette bavianen in Sowjet-Unie gedijen MOSKOU, 3-8. De eerste familie wilde bavianen die in de Sowjet- Unie werd uitgezet, ged\jt goed. In de vorig jaar bij Toeapse in be boste heuvels bjj de Zwarte Zee los gelaten kolonie zijn drie jongen ge boren en er zijn er nog een paar on derweg. Op vier na hebben alle 21 dieren de winter, een van de strengste sinds vele jaren, overleefd. Twee stierven aan ziektes en twee kwamen om door kou. Volgens het blad Sotsialisticheska- ya Industriya was het uitzetten van de familie bavianen het eerste ex periment van deze aard in de wereld Men wilde ermee vaststellen of tro pische dieren zich aan de omstandig heden in het zuiden van de Sowjet- Unie konden aanpassen. Laatste paarden van Britse luchtmacht „opgedoekt" LONDEN, 3-8. De Britse konink lijke luchtmacht heeft donderdag de laatste twee paarden die ze in dienst had, Hercules en Atlas, op non-actief gesteld en vervangen door auto's. De twee paarden werden in Akro- tiri op Cyprus gebruikt voor politie patrouilles. „Maar tegen de tijd dat men in antwoord op een alarm zijn paard gezadeld had, was de verdachte waarschijnlijk al gevlogen", ver klaarde een RAF-woordvoerder. Het besluit is na ampele overwe ging genomen, want Atlas en Her cules deden er hun best en waren vooral populair bij ceremoniële ge legenheden. Krachtens de noodtoestand kan de Britse regering troepen inschakelen om de aan bederf onderhevige le vensmiddelen waarmee de schepen in de havens geladen zijn, te lossen en naar hun bestemming te brengen. Regeringsfunctionarissen hebben echter laten weten dat de regering waarschijnlijk geen troepen voor dit doel zal gebruiken. De regering kan nu ook de prij zen drukken en vrachtauto's vorde ren voor de bevoorrading. SCHIEDAM, 3-8. De winkeliers aan de Broers-Vest in Schiedam zijn de wanhoop nabij. Tervvyl ze al enkele dagen overlast hebben van stinkend water van onbekende oor sprong in hun kelders is donderdag avond onder de kelders van twee van hun tot overmaat van ramp door tot nog toe onbekende oorzaak een persleiding van het gemeentelijk hoofdriool gebarsten. De gemeente gaat nu proberen om een noodriool aan. te leggen waar het ontstane lek waardoor het rioolwater in de kelders dringt, hersteld zal kunnen worden. De brandweer is te hulp geschoten om het rioolwater uil de kelders te pompen. De betrokken winkeliers aan de Broers-Vest, waarvan enkelen ge noodzaakt zijn om hun voorraden op het trottoir te laten staan in plaats van in de kelder, hebben door de onwelriekende gebeurtenissen intus sen aanzienlijke schade opgelopen. Havonplcln 1 ZJcrikzco Tel (011W) 2143 Zwitserse Vierdaagse- wandelaar overleden NIJMEGEN, 3-8. De Zwitserse vierdaagse-wandelaar Guy Badouy is donderdag op 35-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Nijmegen overle den. Op de eerste dag van de Nij meegse Vierdaagse kwam hij als ge volg van de hitte in een coma. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij anderhalve week buiten be wustzijn is gebleven. In het ziekenhuis ligt nu nog een tweede Zwitser, de 23-jarige Albert Meili, die ook op de eerste dag van de vierdaagse in een coma geraakte. Redactie Limburgs Dagblad in staking HEERLEN, 4-8. De redaktie van het Limburgse dagblad in Heerlen is vrijdagochtend om 03.00 uur voor 24 uur in staking gegaan. Kort voor dat tijdstip publiceerde zij het volgende cummunique: „Het is nu vrijdag 4 augustus 03.00 uur Redaktie Lim burgs Dagblad verlaat redaklieloka- len en begint vastberaden aan 24- uursstaking". De staking is uilgeroepen door de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten (NVJ) in verband met de ontwikkelingen die zich in Heerlen hebben voorgedaan, nadat het dag blad De Telegraaf een bod op de aandelen van het Limburgs dagblad had uitgebracht. Seksclubs in Rotterdam aan zijden draadje ROTTERDAM, 3-8. Onder dc ex- ploitanten van Rotterdamse seks clubs is hevige ongerustheid ontstaan over een nieuwe beleidslijn van de gemeente Rotterdam ten aanzien van seksclubs. De gemeente heeft de seksclubei genaren aangezegd dat ze voortaan in het bezit moeten zijn van een bi- oskoopwetvergunning. De exploi tanten vrezen dat het bestaan van hun ondernemingen hierdoor aan een zijden draadje komt te hangen. Een dergelijke vergunning wordt slechts afgegeven wanneer de films ter keuring worden aangeboden aan de Centrale Filmkeuringscommissie. Volgens de seksclubexploitanten ma ken hun pornografische films uiter aard geen schijn van kans bij deze commissie. Zij menen dat de ge meente op grond van een wet die niet voor dat doel gemaakt is, pro beert de activiteiten van de seks clubs te beteugelen, zo niet onmoge lijk te maken. Politie ontdekt uitslaande brand UTRECHT, 4-8. Dankzij het feit dat de bemanning van een surveil lancewagen in de nacht van don derdag op vrijdag tijdig een felle uitslaande brand ontdekte in een kraakpand aan de Voorstraat in de Domstad kon een gezin m'et drie jonge kinderen op het nippertje aan de vlammen ontkomen. Door nog on bekende oorzaak was de brand uit gebroken in een achterkamer op de eerste verdieping van het huis waar van de bewoners met vakantie wa ren. Het daarboven wonende vijf leden tellende gezin kon het als een •fakkel brandende huis ternauwer nood via een brandweerladder ver laten. De overstromingen op de Filippijnen MANILLA, 4-8. - Het Filippijnse eiland Luzon, waar rond 400 mensen zijn omgekomen als gevolg van over stromingen en duizenden door voed seltekort worden bedreigd, is door de cholera getroffen. Ruim 1.700 mensen zouden in zie kenhuizen voor deze ziekte behan deld worden. Het nationale rampen fonds liet vrijdag weten dat er tot dusver - althans volgens de officiële cijfers - vier mensen aan cholera zijn gestorven. Groepen artsen en verpleegsters zijn naar het eiland vertrokken om de bevolking tegen cholera in te en ten. President Marcos van de Filippij nen heeft de autoriteiten opdracht gegeven haast te maken met de hulpverlening, speciaal met de ver deling van levensmiddelen onder de bevolking. Ongeveer twee miljoen mensen zijn door de overstromingen getroffen. Duizenden huizen zijn door het water meegesleurd en dui zenden mensen die op het eiland Lu- zon wonen, zijn naar veiliger oorden vertrokken. In vele streken zou het water twee meter hoog staan. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 5 en zondag 6 augustus Dokter A. W. van Geer, Zierikzee, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Gedurende dc zomermaanden geldt voor dc Westhoek en Brouwersha ven geen speciale weekeinde artsen- dienst. Dokter G. A. M. Stengcr, Haamstede, tel. (01115) 1280. dokter H. J. Simons, Rcnesse, tel. (01116) 280 en dokter W. J. Terpstra. Brouwers haven, tel. (01119) 280. houden ook tijdens dc weekeinden eigen praktijk Dokter H. Speelman, Oostcrland. tel. (01113)-1280, neemt waar voor dokter Dc Bruin. Dc artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter L. J. v. d. Zandc, Nicuwcr- kerk. tel. (01114)—1388. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter en dokter Visser. Zr W. C. Stcutel, Haamstede, telcf. (01115)-1226, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts L. Tjebbcs. Middelharnis, tol. (01870) 2966 heeft dienst voor Sehouwen-Duiveland en Goerce-Overflakkee. Dc weekeindedienst gaat in zater dagmorgen na 9.00 uur. Zaterdag S augustus Zierikzee Havenplein (Beurs), 10.00 uur aan vang „Mosseldag" „Kunst en Eer", Vismarkt, 19.45 uur, concert muziek korps „Amicitia". Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „Tora, Tora, Tora" Haamstede Ned. Herv. Kerk, 15.30-16.30 uur, or gelbespeling. Ouvverkerk Salvator-hoeve, (Oostweg 2), concert muziekverenigingen Crescendo en Nieuw Leven. Nicuwerkcrk Kerkring, 10.00 uur, officiële opening feestmarkt; 3.00 uur muzikale rond gang muziekgezelschap „Excelsior", (Rotterdam), 4.15 uur jeugd-buiten- teken wedstrijd; 7.30 uur, concert Rotterdamse muziekvereniging op het sportveld. Dinsdag 8 augustus Zierikzee Toeristendag: kunst- en antiek markt, 10.00 uur vertrek RTM-rond- vaartboot; 13.45 uur, kinderprogram ma in de Beurs; 16.00 uur kinder film in de Concertzaal; 20.00 uur filmvoorstelling „Tora, Tora, Tora" in de Concertzaal. Dreischor Herv. kerk, 8.00 uur, orgelconcert. Woensdag 9 augustus Renesse Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur, optreden van de Brassband Excelsior uit Kloetinge. Donderdag 10 augustus Bruinisse Raadsvergadering. 8.15 uur. Zaterdag 12 augustus Brouwershaven Concert Kon. Harm. „Kunst en Eer". Woensdag 16 augustus Renesse Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur, optreden bejaardenkoor Con Agitazione, Vlis- singen en mandoline-orkest TOVIDO. ZAANDAM. De 27-jarige Amster dammer J. de Jonge is donderdag avond om het leven gekomen toen hij op de Provinciale weg Zaandam- Castricum met zijn auto frontaal op reed tegen een slingerend met zand medeweggebruiker. De Amsterdam geladen aanhang wagentje van een en dochter kwamen met de schrik mer overleed ter plaatse. Zijn vrouw vrij. BESTEDELINGEN Juist toen ik vanmorgen dacht: gut dat loopt niet hard vanmorgen met cursieve sensaties, kwam een man („ik heb mijn schuurtje opgeruimd") met het „Reglement van Orde en Tucht voor de Bestedelingen in hel Hervormd Diaconie-Ver pleging shuis te Zierikzee" aandragen. Een stuk uit 1929, netjes opgeplakt op karton en bestaande uit zestien artikelen. Mensen, dal is allemaal nog geen vijftig jaar geleden, maar zo'n re glement brengt mij in alle staten van opwinding, want nu leven we in de tijd van: „zeg - maar - dag - met - je- handjeen er is heel wat veranderd sindsdien. Kijk, de bestedelijigendal wa ren de niet-betalende bewoners - moesten (van 1 april tol 30 septem ber) 's morgens 6 uur de kooi uit en later mocht het een uurtje later. En mochten de bestedelingen met sla pers in de oogjes blijven rondlopen Geenszins. Ze moesten „da d el ij k" zich reinigen met water en zeep en ieder moest bij de maaltijden plaats nemen op de aangewezen stoel. Ja, Pieterse zal daar zo maar een beetje dicht bij Jansen gaan zitten. Nee, „op de aangewezen stoel". Onder de maaltijd - u had het al vermoed - mag niet worden gespro ken. Dat is nog eens wat anders dan inspraak. Mondje dicht dus en om negen uur 's avonds moesten de be stedelingen zich op de slaapzalen be vinden „ieder in het voor hem be stemde ledikant" en toevallig moch ten de bestedelingen ook in het huis geene snoeperijen brengen". Dacht een bestedeling: in huis mag ik geen borreltje drinken, dat doe ik ivcl buiten de deur. Forget it. Ook dat was verboden. En kijk nu eventjes met respekt naar de Week-Commissaris. Die man regelde even het verlof voor de be- siedelingen uit te gaan „binnen de stad". „Ik rvil naar de „Beuze" kon men wel denken, maar eerst de Week-Commissaris vragen en als men buiten de stad wilde, kwam de president er aan te pas. Maar de bestedelingen werkten natuurlijk en hel verdiende week loon moet „bij den Vader worden ingebracht", die daarvan de bepaal de procenten aan de bestedelingen uitkeert". Er waren heel wat bepa lingen, maar uiteraard ook straffen. Artikel 15 was daar goed in: „Over treding van het Reglement wordt, naar gelang van omstandigheden, ge straft met huisarrest, inhouding der verdiende percenten, of andere straffen". Hel College van Diakenen kan in bijzondere gevallen nog an dere straffen opleggen". Kijk vrienden, ik ga. na de essentie van „het reglement" te hebben ge consumeerd, een weekend God dan ken geen bestedeling in 1929 te zijn geweest. Het leven is soms wel moei lijk, maar lang na deze dag zal ik nog intens dankbaar voor me heen mompelen: „ik ben lekker geen be stedeling, ik ben lekker geen beste deling!" SCHJERE1LANDMAN. 1 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2