DE KRING BLIK DOOR HET WERELD De machtigste Roemeen komt steeds zwakker te staan Kiezen op 18-jarige leeftijd Kosten „pil" in ziekenfondspakket Grootste NAVO-oefening Sneeuw in Natal Aalvisserij Zeeland vergaderde te Goes Gevolgen van groetweiger-aktie Engeland wil al meedoen in E.E.G. Juist nu de Roemeense partij.chef Ceausescu zijn machtspositie aan zienlijk heeft verstevigd wordt in oost-Europa stellig aangenomen dat zijn val niet ver meer af kan zijn. Op een partijkonferentie in Boekarest liet hij zich temidden van grote jubel installeren als voorzitter van een nieuwe raad voor ekonomische en so ciale ontwikkeling, een instituut dat de bevoegdheden van de minister raad nagenoeg geheel overneemt op die twee gebieden. En bovendien heeft Ceausescu het centrale comité van de partij - het parlement" van de partij eigenlijk - alsmede het par tij sekretariaat volgestopt met zijn aanhangers. We kunnen zeggen dat Ceausescu meer persoonlijke macht kan uitoefenen dan een van zijn kol lega's in hun land, Brezjnew in de Sowjet-Unie uitgezonderd. Boven dien heeft hij een soort persoons verheerlijking in het leven geroepen als in oost-Europa sinds Stalin niet meer is vertoond: hij laat zich be wieroken als het „voorbeeld van on weerstaanbare vastbeslotenheid" en de partijpoëten horen zijn naam zelfs in het ruisen,van de bomen. Ceausescu is echter niet zo aktief geweest om op alle punten waar het er toe doet zijn aanhangers naar bin nen te brengen omdat hij zo graag toegejuicht wordt. Het ging hem er vooral om degenen die menen dat hij op de verkeerde weg is aan de kant te zetten. En zulke tegenstan ders heeft hij er al wel een paar. Zelfs zijn premier Mattrer uit tegen woordig in bedekte termen zijn twij fel, als hij maant geen ekonomische politiek te voeren met onvervulbaar hoge doelstellingen maar liever op basis van wat reëel mogelijk is. En dit is het probleem. Ceausescu heeft grote plannen opgesteld om de eko- nomie van zijn land te versterken en daarvoor heeft hij hard gevochten - hij is er zelfs niet voor terugge schrokken om hierover ruzie te maken met de Russen die aan Roemenië de DEN HAAG, 2-8. Dinsdag is het wetsontwerp tot wijziging van de kieswet, strekkende tot verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaar, aan de Tweede Kamer aangeboden. Dit ontwerp voorziet ook in de toekenning van het actief kiesrecht bij het bereiken van de kiesgerechtigde leeftijd in de perio de tussen kandidaatstelling en ver kiezing. Voor de hongerige Olympiërs MUNCHEN, 2-8. De ruim 12 duizend atleten en officials, die straks het Olympische dorp in München zullen bevolken, zullen geen honger behoeven te lijden. De intendance van 't dorp heeft voor de 16 dagen durende spelen een voorlopige voorraad aangelegd, groot ge noeg om een leger te voeden: 23000 kg biefstuk, 12000 kg kip, 430.000 worsten. Een mil joen eieren, 360.000 kg fruit, 630.000 broodjes, 690.000 pak jes toast en 128.000 liter melk. Busramp in Bulgarije BELGRADO/SOFIA, 2-8. In Bul garije zijn enkele dagen geleden 39 busreizigers om het leven gekomen toen hun bus in de rivier de Kara- gac stortte. Negen inzittenden moes ten met verwondingen in. een zie kenhuis worden opgenomen. Dit bericht het Zuidslavische pers bureau Tanjug. De plaats van het ongeluk ligt een 50 km ten zuiden van de Bulgaarse Zwarte Zeehaven Burgas, HANOI. Noordvietnamees luchtdoel geschut tussen de huizen in aktie, tijdens een bombardement op de stad. nederige rol van grondstoffenleve- runcier hadden toebedacht. Ceausesz cu bouwde een eigen industrie up. ging met het westen handel drijven om aan de benodigde machines en uitrusting te komen en tot op grote hoogte is hij wel geslaagd. Maar niet zonder kosten: er wordt geëxpor teerd wat maar kan ook al ontstaat daardoor wel eens een schaarste aan vlees, groente en fruit bijvoorbeeld in eigen land. Dat moeten de Roe menen er maar voor over hebben oyi de industrie op te bouwen. Op papier wordt de ekonoyiie inderdaad stevi ger, maar doordat wat verdiend wordt terstond wordt geïnvesteerd merkt de bevolking er niet teveel van, behali'e dan dat sommige pro- dukten voor eigen gebruik schaars "worden. Nu ook profiteren Veie jaren heeft Ceausescu, we kunnen haast zeggen naar Chinees model, zijn Roenienen aangemaand die offers te brengen voor een betere toekomst, maar de vraag is hoe lang hij daarmee kan doorgaan. Tenslotte kijken Roemenen ook wel over de grens en zien dan dat bijvoorbeeld de Hongaren en ook wel de Polen zo geleidelijk aan wat meer kunnen doen met het geld dat ze verdienen, terwijl in Roemenië dit eigenlijk voortdurend minder is geworden. Zelfs als dit dan voor een goed doel, het gaat op de duur onbehagen wekken. Vandaar dat mannen als Maurer desnoods het tempo van mo dernisering van de industrie en van de landbouw en ook de snelheid waarmee de industrialisering wordt verwezenlijkt een beetje willen af remmen om de Roemenen in staat te stellen ook nu een beetje te profi teren van hun harde werken. Een mooie toekomst is fijn, maar een beetje plezierig heden valt ook voor orthodoxe communisten niet te ver smaden. Maurer en de zijnen geloven ook niet dat op de duur het gejuich voor Ceausescu zo hard zal klinken als hij de Roemenen niet anders kan voorzetten dan opdrachten om nog harder te werken. De Russen zullen niet treuren om Ceausescu's vertrek - ze hebben last genoeg gehad met zijn weigerachtig heid. zich in het gareel te schikken. Dat betekent ook dat ze zeer hulp vaardig zullen zijn voor ieder die Ceausescu aan de kant wil schuiven. Hoe onzeker Ceausescu zich ondanks zijn opnieuw uitgebreide bevoegdhe ren voelt, blijkt wel uit zijn besluit om reizen naar de bondsrepubliek Duitsland en naar Japan - hoog no dig want dit zijn belangrijke leve ranciers voor hem - uit te stellen: hij wil zijn tegenstanders geen kans geven gebruik te maken van zijn af wezigheid om hem te vervangen. UTRECHT, 2-8. Het opnemen van de pil en andere anticonceptionele middelen in het ziekenfondspakket zal de uitgaven van de ziekenfond sen waarschijnlijk met bijna f 20 miljoen doen stijgen. Dit staat in een advies dat de ziekenfondsraad heeft uitgebracht aan minister Stuyt van volksgezondheid en staatssecretaris Rietkerk van sociale zaken over de wetstechnische maatregelen die no dig zijn om de verstrekking van an ticonceptionele middelen aan zieken- fondsvëïzekerderi te verwezenlijken. LISSABON, 2-8. De Navo gaat in september in het Atlantische gebied haör grootste gemeenschappelijke oefening uit haar 23-jarige geschie denis houden. Dit is dinsdag meege deeld door de Portugese minister van defensie. Aan de oefening zal worden deel genomen door ongeveer 64.000 man, 300 schepen en 700 vliegtuigen. Ze heeft plaats van 14 tot 28 september en draagt als codenaam „Strong Ex press" JOHANNESBURG, 2-8. Zuid-Afri ka beleeft één van zijn strengste winters sinds tientallen jaren. Op veel plaatsen daalde het kwik dins dagnacht lot zeven graden Celsius onder nul. In Natal aan de Indische Oceaan met zijn bijna tropisch kli maat viel voor het eerst sinds 50 jaar sneeuw. In Namibië (Zuidwest-Afrika) is veel vee aan de kou bezweken. Plantage-eigenaars meldden zware vorstschade, vooral aan de bananen- oogst. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. In de Amsterdam se haven liggen twee schepen te wachten tot de Britse havenstaking voorbij zal zijn. De veerdienst op Huil blijft normaal varen. UTRECHT. Tussen Leiden en Voor schoten is dinsdagmorgen omstreeks half tien een 70-jarige man op een met automatische knipperlichten be veiligde overweg aangereden dooi de TEE-trein Etoile du Nord van Amsterdam naar Parijs. De man was op slag dood. DEN HAAG. De drie confessionele partijen, KVP. ARP en CHU, onder steunen van harte het initiatief van de Nederlandse Protestantenbond om de slachtoffers van de onlusten in Noord-Ierland zonder onderscheid hulp te bieden. AMSTERDAM. De 29-jarige lood gieter D. N. uit Coventry (Engeland) heeft op het Damrak in Amsterdam geprobeerd de 27-jarige Amerikaan se onderwijzeres Maria Scala te wur gen. Toen zijn slachtoffer bewuste loos ineenzakte, liep hij weg. Om standers wezen hem aan als de da der. WIJK AAN1 ZEE. In de nacht is de 29-jarige Duitser Gunther Denda uit Recklinghausen tijdens het zwem men in zee bij Wijk aan Zee ver dronken. De Duitser, die tijdelijk werkzaam was in de IJmond, was omstreeks middernacht met een paar vrienden gaan zwemmen in zee. AMSTERDAM. Het aantal gasten in Amsterdam was in 1971 10 pet. meer dan in 1970 en het aantal over nachtingen 14 pet. De V.V.V. Am sterdam noemt in haar jaarverslag 1971 deze toeneming verheugend. „Het is opmerkelijk dat de groei zich bij vrijwel alle nationaliteiten heeft voorgedaan". DEN HAAG. - De staatssecretaris van buitenlandse zaken, drs. T. E. Westerterp, vertrekt op 10 augustus voor een werkbezoek van omstreeks twee weken aan Australië, aldus heeft het ministerie van buitenland se zaken meegedeeld. OOSTERBEEK. Een brand te Oos terbeek heeft de lakspuiterij en schuurderij van de Oosterbeekse meubelfabriek Raanhuis in de as ge legd. De schade loopt in de honderd duizenden guldens. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortslui ting. DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid C. -Egas (P.v.d.A.) heeft minister Engels (CRM) schriftelijk gevraagd of het juist is dat de redactie van het Limburgs Dagblad na overneming door de Telegraaf voor al het nieuws, dat niet uit Limburg komt, is aange wezen op het door de Telegraaf ge selecteerde materiaal. Die vakaturestop voor gezinshelpsters UTRECHT, 2-8. De op 6 juni door het ministerie van C.R.M. opgelegde vakaturestop voor gezinshelpsters, die voorlopig tot 1 augustus zou du ren is met minstens een maand ver lengd. Dit is meegedeeld door een woord voerder van de centrale raad voor gezinsverzorging in Utrecht, het overkoepelend orgaan van de instel lingen die zich met de gezinsverzor ging bezig houden. De verlenging van de vacature stop door het ministerie is volgens deze woordvoerder gebaseerd op het ontbreken van voldoende gegevens over de kostenfactor van deze vorm van maatschappelijke hulpverlening, die de laatste jaren sterk is ge groeid. Bij het ministerie hoopt men nu, aldus de woordvoerder van de centrale raad% eind augustus wel een beslissing te kunnen nemen. „Wij zitten hier erg mee", aldus de woordvoerder, „door het grote verloop onder de helpsters beginnen zich hier en daar al problemen vooi te doen met de dienstverlening". Geen aansluiting bij Zevibel ZIERIKZEE, 2-8. Dezer dagen vergaderde te Goes in „De Prins van Oranje" de Afdeling Zeeland Aalvis serij, onder leiding van de wrnd. voorzitter de heer W. K. Schot te Zierikzee, die een bijzonder woord van welkom richtte tot de secretaris van de Hoofdafdeling, de heer Fad- degon, die een verslag gaf van de jaarvergadering van de Hoofdafde ling gehouden te Utrecht. Deze ver gadering werd namens de afdeling Zeeland bezocht door de heren Schot en Moorthamer. Bij de ingekomen stukken was een brief van de voorzitter mr. Van Doorn die als zodanig bedankte in verband met zijn benoeming als bur gemeester van Kamerik, en dank bracht voor het van de afdeling ont vangen bloemstuk. Van de vereniging van Bruinisse, van de Grevelingënvissers, werd als bestuurslid voorgesteld de heer A. J. Bout uit Tholen. Als bestuurslid heeft bedankt de heer A. Verkam man, Tholen. De aftredende be- stuurléden de heren Van Damme, Yerseke en Van Dordt, Bergen op Zoom, werden herkozen. Als voor zitter werd gekozen de heer W. K. Schot te Zierikzee, die door de afde ling ook werd voorgesteld als lid van het hoofdbestuur, dat zitting heeft in Arnhem. Door deze benoe ming is Zeeland thans voor het eerst, in de hoofdafdeling opgenomen. Kamer voor Binnenvisserij De heer Schot gaf een kort over zicht van de werkzaamheden en doelstellingen van de Kamer voor de Binnenvisserij. De Kamer zorgt voor een eerlijke verdeling en regelt de bevissing. De Kamer is gevestigd in Den Haag en zou men kunnen ver gelijken met de Grondkamer. De Kamer heeft een voorzitter, tenmin ste zes en ten hoogste achttien leden. Eén derde gedeelte van de leden wordt benoemd op voordracht van de Organisaties Beroepsvisserij, en één derde op voordracht van de ge organiseerde sportvisserij. De overi ge leden behoren tot grondeigenaren en de Unie van Waterschappen. De leden worden benoemd voor de tijd van vijf jaar en zijn dan opnieuw benoembaar. Vóór de aanvang van hun diensten worden de leden als zodanig beëdigd. Aan de orde kwam de vraag van Zevibel of de Afdeling van Aalvis sers zich bij deze organisatie wenst aan te sluiten. Alle leden en het be stuur waren echter eensgezind van mening dat hun belangen het best gediend z\jn bij de Hoofdafdeling van Beroeps-binnenvissers, zodat besloten werd om niet tot aanslui ting bij Zevibel over te gaan. Voor het nieuwe seizoen 1972-1973 zal getracht worden dat de Greve- lingenvissers toestemming krijgen dat ze de mede-gevangen zeevis niet meer behoeven terug te zetten, uit gezonderd uiteraard de forellen. Verder zal er naar gestreefd worden de grote fuiken van 25 op 35 te stel len en de kubben en kistjes te laten vallen. Voor de Oosterscheldevissers, vooral van de richting Tholen en Bergen op Zoom, en Yerseke, zal wat meer ruimte moeten komen, zodat men een renderend bedrijf zal kun nen hebben AMSTERDAM, 2-8. Enkele orga nisaties hebben bij de (demissionai re) minister van defensie De Koster geprotesteerd tegen de manier waar op door de legerleiding is opgetre den tegen de dienstplichtige militai ren en hun organisatie (VVDM) tij dens de groctaktie. In een brief aan minister De Kos ter en mr. Biesheuvel noemen de or ganisaties, ANVJ, ASVA, GSB, Mo derne Jeugdraad, NVV-jongerencon tact en KWJ, dit optreden volstrekt onaanvaardbaar. Gedoeld wordt op het binnenvallen in het VVDM- hoofdkantoor, het inbeslagnemen van VVDM-materiaal, het verhoren en verbaliseren van VVDM-functio- narissen en het intimideren van dienstplichtige militairen. LEGERPLAATS 'T HARDE. - De dinsdag van deze week is de historie ingegaan als „groetweigerdag"een aktie die in de militaire kampemen ten voor de nodige beroering zorgde. Hier een beeld uit 'i Harde, xvaar de soldaten applaudisseerden, toen een groep officieren door het hek van de kazerne ging. BRUSSEL, 2-8. Engeland wil per 1 oktober, drie maanden dus voor het tot de E.E.G. toetreedt, volledige medezeggenschap binnen de gemeen schap. Naar dinsdag in welingelichte kringen in Brussel Verluidde, heeft de Britse permanente vertegenwoor diger bij de E.E.G., Michael Palis- ser, deze wens in een brief aan hel pi'esidium van de E.E.G.-minster- raad kenbaar gemaakt. De drie andere kandidaat-leden - Denemarken, Noorwegen en Ierland sluiten zich volgens de Engelsen bij de wens aan, maar ze. hebben daar zelf nog niets over gezegd. 'Vliegende dominee' met pensioen KOPENHAGEN, 31-7. - De Deense „vliegende dominee" Eilif Korgager, de oprichter van de belangrijkste Europese chartermaatschappij, gaat met pensioen na 38 jaar te hebben „gestaan" in de plaats Tjaere- borg op het schiereiland Jut land. De 62-jarige predikant gaat zich vanaf dit weekeinde geheel wijden aan zijn onder nemingen, die behalve een chartermaatschappij met 35 straalvliegtuigen „Sterling Air ways" - een reeks hotels in Spanje en Oostenrijk, een in stituut voor de opleiding van piloten en werkplaatsen voor het onderhoud en herstel van vliegtuigen omvatten. Dit jaar zal zijn vervoersmaatschappij die ook 70 autobussen telt, twee miljoen reizigers trans porteren. Daar krijg ik best een man of der tig voor, als ik het nodig acht. Dan pikken we als resultaat een man of tien op: kleine tussenhandelaartjes, die in de meeste gevallen de naam van hun opdrachtgever niet eens kennen. En die opdrachtgever - aan genomen, dat wij hem ondanks te pakken- krijgen - is ook weer de zo veelste schakel in de keten van han delaren. Ik moet de grote bazen heb ben, Hoolwerf, anders blijft het krui meltjes werk. En ik ben nu .op een spoor. Ik ga die grote bazen niet kopschuw maken, door een ondoor dachte razzia in de Amsterdamse binnenstad of in die tent van Wie- seveld Daar schiet ik niets mee op. Ik wee tal heel wal. Het is net een grote legpuzzel. Je begint met twee stukjes aan elkaar te passen en als je dat hebt, zoek je een derde stuk je, een vierde en een vijfde. Op een gegeven ogenblik krijg je een vaag beeld van wat het gaat worden. Zo is het ook met dit werk. Mijn men sen zijn bezig stukjes te passen en ze vorderen. Jij doet je werk in Dor ringen. houd je ogen en oren wijd open. Enfin, dat is jou wel toever trouwd, Daarvoor ken ik je lang ge noeg." „Dank je wel," meesmuilde Gert. „Dat is niet om je stroop om de mond te smeren, Hoolwerf, daarvoor moet je me beter kennen. Dat weet je wel. Ik heb je carrière in Dorrin gen gevolgd. Je hebt al heel wat mooie successen op je naam staan, wat je diet zult kunnen ontkennen. Ik blijf er nog steeds bij, dat de ben de zijn hoofdkwartier verplaatst heeft naar Dorringen of onmiddellij ke omgeving. Er lopen verschillen de sporen naar jouw gemeente. We blijven diligent. En als jij jouw steentje bijdraagt in Dorringen en ons op de hoogte houdt van elk kleinigheidje, dat van belang kan zijn, zullen we er samen zeker in slagen die hele handel op te rollen met de kopstukken erbij. Want hen moeten wij hebben; daar gaat het ditmaal om." In het vroege najaar is - dank zij het uitzonderlijk mooie weer in de voorbijgegane zomer - het huis van Gerard Vredenoord gereed. Vader en zoon zijn er samen heen gereden en hebben het bekeken. Het is begin september en het is op een oor na gevild. De stucadoor komt deze dag klaar en de behangers zijn ook al be zig. Mevrouw Vredenoord heeft de maten genomen voor de gordijnen en de vloerbedekking. Met een dag of vijf kunnen ze er onderhand wel in voor de installatie. Dan nog een paar weken en na de verhuizing moet Nico het met zijn aanstaande vrouw maar alleen zien te rooien. Pa Vredenoord heeft zijn koetjes op het droge en wil nog wat genieten van het leven. „Ik koop een nieuwe wagen; de oude moet jij dan maar houden. Af en toe kom ik wel eens aanwippen en als je m'n hulp nodig hebt, roep je me maar." Nico Vredenoord is zijn vader dankbaar voor alles. „Geweldig, va der," zegt hij verrast. „Mieke en ik zullen het samen wel klaarspelen; ze is vast niet te beroerd om te wer ken, dat weet u. Wat denk je, zullen we dan volgende week aantekenen?" Er glinsteren pretlichtjes in de ogen van zijn vader. „Dat zou ik maar doen, he? Eerder kun je toch niet met een trouwboekje uit het ge meentehuis komen." Nog diezelfde avond reizen Mieke en Nico naar Leiden. Er heeft een lang gesprek plaats tussen de ou ders van Mieke en het jonge paar. Grazer en zijn vrouw weten nu on- 38 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT derhand wel, dat hun dochter een goed huwelijk doet. En ze mogen hun rustige schoonzoon-in-spé, die nergens te beroerd voor is, als het zijn bedrijf in Dorringen betreft. Dus krijgt hij de schoonouderlijke zegen. Maandags tekenen ze aan. In Lei den. Want meneer Grazer staat er op, dat het huwelijk in Leiden wordt gesloten. „De bruiloft is voor onze rekening, kinderen", zegt hij op be sliste toon. „Jullie zullen je geld no dig hebben voor Nico's zaak. De winter staat voor de deur en dan verdien je in een pension met zo merhuisjes ook niet veel." Eind september wordt het huwe lijk gesloten tussen Nicolaas Vre denoord en Mieke Johanne Grazer. Mieke is een allerliefst bruidje in het wit, want zo wil Nico het graag. En waarom zal ze haar rijzige brui degom dat plezier niet gunnen? Nico is een knappe jongen in zijn huwe lijkstenue. Mieke is maar wat trots op haar aanstaande man. En ze is ervan overtuigd, dat ze met hem ge lukkig zal worden. De hele familie Vredenoord is aanwezig. De broers en zusters van Nico zijn bet er unaniem over eens, dat het „broertje" het maar goed ge troffen heeft met zijn Mieke, want hun nieuwe schoonzuster is een be minnelijke jongevrouw. Nico had het niet beter kunnen treffen. Er wordt gedanst door de jongeren. Want de meeste oudcrer( kunnen het niet. Dus zitten zij bij elkaar onder het genot van een drankje en een rokertje en babbelen samen over al, wat belangrijk en niet belangrijk is. Er is een bandje en er is een cere moniemeester, die zich tijdens het feest ontpopte als een humorist en iemand, die onuitputtelijk is in het bedenken van allerlei leuke spelle tjes. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4