FUSERING CEBECO-ZUIDWEST NEEMT FA. CEBR. LANDEGENT OVER K#n"Harmo,lie 'Kunst e" Eer' concerteert STREEKNIEUWS Restauratie-steigers in Hervormde kerk te Oosterland konden worden afgebroken Weer casco in dc Bruse industriehaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 augustus 1972 Nr. 21125 f lisie op Sfchouiven-Duiveland Afsluiting seizoen le Brouwershaven JBURC11-11 AAMSTEDE, 2-8. llel graan- en kunstmest- bedrijf van de firma Gebr. Landegent in Burgb-Haam- stede is overgenomen door CEBECO-Zuidwest, de com- binalie van elf landbouwcoöperaties in zuidwest-Ne- derlaml. lii de sfeer van de landbouw coöperaties heeft op Schouwen- Duiveland een opmerkelijke fusie plaats gehad. De Cebeco-Zuidwest nam het bedrijf over van de la. Gebrs. Landegent te Burgh-IIaani- stede en daarmee is bewezen, dat de Cebeco - als nieuw hier geves tigde organisatie - de tentpinnen dieper slaat en de vleugels rekt. Onbesproken kan hier blijven hoe de organisatie met genoemde firma tot een akkoord is gekomen, maar interessant is met name de motivatie, die van Cebeco-zijde wordt gegeven, vooral voor zover deze de struktuur van het afzct- patroon van landbouwproduktcn in het algemeen betreft. Vooropgesteld wordt daarbij een streven naar een optimale be hartiging van de belangen van de boer. Dit kan moeilijk anders dan een positief uitgangspunt worden genoemd. De landbouw wordt de laatste jaren in een netwerk van steeds groter wordende moeilijk heden gebracht. Dat heeft zijn weerslag op de individuele land bouwer op Schouwen-Duiveland, maar ook op de gemeenschap. Dat kan immers niet anders in een streek, die nog zo duidelijk door de landbouw is gestempeld. In de afweer tegen de slechte omstan digheden en clito prijzen, is het zaak de afzet - zeg de handel - met de modernste middelen zo groot mogelijk aan te pakken. Hoeveel waardering er voor ei gen zelfstandige bedrijven ook kan bestaan, het zal duidelijk zijn dat een organisatie, die zich in de loop der jaren opvallend sterk heeft gemaakt, hiertoe op den duur be ter in staat is. Het gaat om een zich sterk ma ken van de landbouw naar buiten en dan moet men denken en wer ken in grote verbanden, want we groeien steeds meer naar een tijd, waarin kleineren over het hoofd worden gezien. De Nederlandse landbouwhandel heeft in de Cebe co een soort sterke vuist, die men naar buiten heel vaak wel moet tonen om aan de markt te blijven. Dat betekent lang niet altijd dat een dergelijke organisatie zich lijn recht opstelt tegenover het bui tenland. Het betekent - het de fusie begeleidende schrijven rept daarvan - echter soms wel, dat dit onontkoombaar is, zij het dat de E.E.G.-landbouw het in de toe komst steeds meer zal moeten heb ben van „coöperatie", in die bij zondere betekenis des woords. Wij geloven dat bewust en des kundig sleutelen aan de organisa tie-patronen ook een middel is om uit de - echt wel lang durende - landbouwimpasse te komen. Te genover ongunstige faktoren moet men - ter compensatie - gunstige faktoren stellen, die zover en zo veel als maar mogelijk is de zaak in evenwicht brengen. Zo'n fusiemaatregel rekenen wij onder deze positieve faktoren, ook al kan het wellicht wat weemoedig stemmen, dat in de stroomversnel ling van de tijd een eigen, zelf standig „brokje streek" in zaken- sfeer, moet worden ge-offerd. SON. De 59-jarige H. van de Bo- gaart uit Lieshout is in de Brabantse gemeente Son en Breugel onThet le ven gekomen toen hij met zijn auto tegen een tegenligger reed. De poli tie vermoedt dat de man een hart aanval heeft gekregen. Het bombardement op Zierikzee in 1917 blijft nog altijd de aandacht trekken van het publiek. Op verzoek hier nog eens een foto van de ravage in de St. Domusstraat. Het huis links op de voorgrond werd ook getroffen maar bestaat nog steeds. Bestrijding van de voortdurende kostenstijging", voorkomen dat de marktpositie wordt verzwakt en het waarborgen van de dienstverlening wordt als aanleiding van deze trans actie» genoemd. De bedrijfsgebouwen van de firma Landegent liggen - gelijk bekend - verspreid over Schouwen-Duiveland (Burgh/Haam- stede, Scharendijke en Kerkwerve) en hebben een totale opslagcapaci teit van ongeveer 11.000 ton. Samen met de Cebeco-vestigingen in Zierik zee en Brouwershaven kan aan de landbouw thans een nog ruimere service worden verleend, aldus meldt men van Cebeco-zijde. Nadere motivatie |n een schrijven aan de landbou wers op Schouwen-Duiveland gaat de CEBECO uitvoerig in op de mo tieven die aan de overname van het bedrijf van de fa. gebrs. Landegent ten grondslag liggen. In de eerste plaats wordt daarbij gewezen op de Stucadoorwerk gereed OOSTERLAND, 2-8. De grote uit gebreide stalen steiger, die het ge hele kerkinterieur van de Ned. Herv. kerk alhier in beslag nam, is thans afgebroken. In het kader van de res tauratie, die wordt verricht door de firma Huurman te Delft, was deze steiger nodig om het gewelf en de muren te herstellen Het stucadoorwerk is vrijdag' ge reed gekomen, wat een zeer belang rijk onderdeel van de grondige res tauratie kan genoemd worden De muren, die vier maal bewerkt zijn, zijn weer prachtig geworden nu ze met wit zijn overgesmeerd. Er rest nu van binnen nog het af werken van de houten lambrizerin- gen, gevolgd door een grondige schoonmaak, waarna preekstoel en banken weer geplaatst kunnen wor den. De graftafel aan de zuidmuur is weer ontdaan van het bescher mend omhulsel, evenals de Am- bachtsherenbank, eigendom van de Het verkeer op de Grevelingendam Met een totaal van 373.516 auto's was juli voor het verkeer over de Grevelingendam, een erg drukke maand. Op 1 juli stond de teller op 11.413.533, op 1 augustus 11.437.046. Dat betekent dus dat dagelijks plm. 11.000 auto's passeren. Dat klopte ook wel, want zelden kwam men per dag beneden de 10.000. Uitschieters waren 15 juli met 17.612 en 22 juli met 15.058 auto's. ZIERIKZEE Serenade Dinsdagavond bracht de muziek vereniging ,Con Amore" te Noord- gouwe een serenade te Zierikzee aan het bruidspaar J. de Regt-van Maan- nen. De bruid, thans mevr. A. de Regt-van Maanen is tamboer-maitre van „Con Amore". De geste werd op hoge prijs gesteld en na een gezellig uurtje, vertrokken de muzikanten weer. BURGHHAAMSTEDE Zware regenbui Woensdagvoormiddag ontlastte zich een zware onweersbui boven de voortdurende kostenstijgingen die het noodzakelijk maken dat een on derneming een bepaalde minimum- omvang heeft om de rentabiliteit te kunnen handhaven. Gesteld kan worden, dat de grens bij de fa. gebrs. Landegent benaderd ging worden, waardoor dezelfde motieven actueel werden die tot de fusie van elf landbouwcoöperaties tot CEBECO- Zuidwest geleid hebben. Verder: de structurele verande ringen in het afzetpatroon die zich gedurende de laatste jaren in de graanhandel hebben voorgedaan dwingen tot een andere aanpak voor de juiste belangenbehartiging van de boer. Gewezen wordt ook op de noodzaak, in 't belang van de Ne derlandse landbouw, van een geza menlijk optreden van de Nederland se handel, soms mèt maar soms ook tegenover de buitenlandse handel. De ontwikkeling binnen de E.E.G. wijst, mede door de toetreding van Engeland, sterk in de richting van samenwerking. Heren van Oosterland, gesticht door één der Heren De Jonge van Oos terland. Deze, en ook de graftafel, zijn onderworpen aan nog enige kleine herstellingen. Zo moeten aan de bank nog enige stukjes worden gelijmd, dat aan de graf taf el reeds is geschied. De streefdatum om het interieur gereed te krijgen is op 18 augustus a.s. Buitenwerk Aan de buitenzijde van de kerk moet echter nog heel wat gebeuren: hoofdzakelijk reparaties aan de on derkant van de muren en ook het plint. Op verschillende plaatsen zijn het plint enz. nog van een ontsieren de cementlaag voorzien, die in het geheel van deze restauratie niet past en een dissonant vormen in de muurvlakken. Overigens zyn de muurvlakken van boven en het dak weer in een prachtige conditie gebracht en zal het straks weer een lust voor het oog zijn de kerk te bewonderen. dorpskernen Burgh en Haamstede. In korte tijd werd ongeveer 24 mm regen gemeten. De exploitanten, die met hun winkelwaren vaak buiten etaleren om hun verkoop te bevor deren, moesten in allerijl zien dat ze hun attributen in veiligheid brach ten. Met wat nadrogen zal de schade wel bekeken zijn. Opmerkelijk, dat even buiten de dorpen geen druppel regen gevallen is. RENESSE Nog twee zomeiavond- programma's in Herv. Kerk In het kader van het zomerpro- gramma 1972 van de Herv. kerk te Renesse zullen nog twee aantrekke lijke avonden worden geboden. Woensdagavond 9 augustus wórdt aangekondigd een optreden van de beroemde Brassband Excelsior uit Kloetinge met een meeslepend pro gramma. De reeks wordt afgesloten op woensdagavond 16 augustus door het bejaardenkoor Con Agitazione uit Vlissingen (80 leden) en het man doline-orkest Tovido met een massa bekende liederen. DREISCHOR Tweede orgelconcert Op dinsdag 8 augustus a.s., des avonds om 8 uur, geeft de organist Dirk Jansz. Zwart de tweede orgel- Tcnsloltc wordt ais motief aange voerd de grotere doelmatigheid mo gelijk door de samenvoeging van de bedrijven. De resultaten daarvan zullen al spoedig openbaar worden. Zo zal het voor de hand liggen dat de gunstige ligging van de ont vangstplaatsen, verspreid over Schouwem-Duiveland, zal voorko men dat door de landbouwers bij de levering van hun produkten onno dige kilometers worden gereden. bespeling van dit seizoen in de prach tige, oude kerk van Dreischor. Voor lopig zal dit de laatste orgelbespe ling zijn, waarna er in september een uitvoering in deze kerk zal plaats hebben door enkele zangkoren, waar aan Dirk Jansz. Zwart als organist zal medewerken. Het programma van aanstaande dinsdagavond bestaat uit composities van Bach, Merkel, Guilmant (Marche triomphale), Stam, Jan Zwart en an deren. Het is zeer te hopen dat de belang stelling voor dit concert weer zó groot zal zijn als dit jongstleden dinsdagavond het geval was. NIEUWERKERK Zangvereniging maakte reisje Dinsdag had de christelijk gemeng de zangvereniging „Eén Naam is on ze Hope" van Nieuwerkerk haar jaarlijkse reisje. Deze keer was de reis naar Amsterdam. Om zeven uur werd gestart vanaf „Ons Dorpshuis". Een bus van de fa. Van Oeveren, gevuld met zangers en zangeressen en familie ervan, vertrokken welge moed en reden rechtstreeks naar Ze venaar, om daar de koffie te gebrui ken. Vandaar reed men naar Amster dam, naar de Floriade. De grote at- traktie in Amsterdam van dit jaar. Van tien tot twee uur werd daar ge noten en rondgetrokken. Oud en jong genoten met volle teugen van het ge weldige mooie en leuke wat de Flo riade te bieden heeft. Vandaar ver trok men naar de binnenstad van Amsterdam. Men bezocht het Panop ticum (wassenbeeldenkabinet) van Madame Tussaud. Ook daar was veel moois te zien. Ongelofelijk prachtige beelden die men haast voor echte mensen zou houden zijn daar te zien. Politieke figuren uit de hedendaagse tijd, maar ook figuren uit het verle den, o.a. Rembrandt. Na dit interes sante bezoek had men nog gelegen heid om te winkelen in de Kalver- straat. Om precies half zes reed men naar een adres om de warme maaltijd te gebruiken. Dit was in Houten (prov. Utrecht). Na een heerlijk maal keer den de rezigers voldaan en vrolijk zingend om half acht huiswaarts. Op zeer vlotte wijze heeft de chauffeur, de heer C. v. d. Werf, de reizigers op de hoogte gehouden, waarvoor men op de terugreis hem hartelijk dank zei. De heer J. van Sluis deed dit, en dankte voorts voor de goede zorgen en voorlichting. De chauffeur dankte op zijn beurt weer voor de prettige wijze van samenreizen en voor de heel geslaagde dag. BRUINISSE Bromfiets door auto geschept Bij de nadering van de Staphor sterkruising bij de Oude Dijk' had de bromfietser J. C. M. B. uit Hil- varenbeek zondagmorgen, komende van de pont te Zijpe, te weinig aan dacht voor het van links over Rijks weg 18 naderende verkeer. Hij werd geschept door de auto van T. J. uit Rotterdam. De heer B. moest met een linker-bovenbeen-fractuur worden overgebracht naar het Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee, nadat eerste hulp was verleend door dokter De Bruin. De- bromfiets werd onher stelbaar beschadigd, de auto liep eveneens schade op. Aan het dragen van een helm heeft de heer B. het waarschijnlijk te danken dat hij geen hoofletsel of erger opliep. Schade bij botsing J. J. W. S. uit Brussel kwam met zijn personenauto bij de Grevelin- gensluis uit de richting Zierikzee en stopte omdat hij dacht dat het licht op rood stond. Achter hem reed D. M. uit Rotterdam, die eveneens stop te, maar B. W. M. M. uit Workum stopte niet tijdig, zodat hij op het aanhangwagentje achter de auto van de Rotterdammer M, reed. Materiële schade aan beide zijden was het ge volg. Gevonden voorwerpen Op het bureau van de groepscom mandant der Rijkspolitie zijn nade re inlichtingen te verkrijgen over de in de maand juli tc Bruinisse gevon den voorwerpen: Twee slippers van schuimplastic. een wit vest, een kin derschoentje. een horloge, een plas tic regenjas, een blazer, een porte monnee met inhoud, een zilveren kettinkje rrel bedeltjes, een wind jack, een spaarpot, een damesfietsen een jongensfiets. Speciaal wordt dc aandacht gevestigd op dc damesfiets die misschien is meegenomen en die buiten Bruinisse is terug gevonden. Aardappelraper De landbouwer J. Flohil betrapte een woonwagenbewoner, die bezig was aardappelen weg te nemen van zijn land: De schade is later onder ling geregeld. Raampje van automaat ingeslagen In de nacht van vrijdag op zater dag werd door een groepje jongelui de ruit van de sigarettenautomaat van dc kapper W. Kik ingeslagen. BROUWERSHAVEN, 2-8. Ter af sluiting van het seizoen zal op uit nodiging van de VVV te Brouwers haven de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" uit Zierikzee op za terdag 12 augustus het toeristcnsci- zoen afsluiten met een uitgebreid muziekrepertoire. Het korps dat met een mars de Smalstad zal binnentrekken verzorgt om 8 uur 's avonds een populair pro gramma dat er als volgt uitziet: 1. Castell Coch - mars Powell - De Rooy; 2. Zampa - ouverture - Hérold; 3. Orphee aux Enfers - Jac. Offen bach; 4. Moonlight Serenade - Glenn Miller; 5. Glück Auf - Mars - J. Wichers; 6. Spanish Eyes - Kaemp- fert; 7. Gospel Rhapsodie - Pi Schef- Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor Buitenlands geld Reischeques SCHARENDIJKE: tegenover Geref. kerk, woens dags van 12.30-13.30 uur. Eer de jongens echter gelegenheid hadden, de pakjes sigaretten uit de automaat weg te nemen, hadden an deren die van ver de baldadige streek zagen gebeuren, al maatregelen ge nomen om de diefstal te voorkomen en werd de politie gewaarschuwd. Schroot op de weg De heer G. C. van der Lee uit Co- lijnsplaat reed vorige week 's mor gens vroeg met een auto over de Grevelingendam, toen midden op de rijweg een stuk schroot (stuk van een oude auto) lag. Hij kon het grote stuk ijzer niet tijdig ontwijken en dat kostte hem twee banden en twee be schadigde velgen. "Waarschijnlijk had een vraohauto het schroot verloren. Bromfiets gestolen De heer K. B. uit Hevkingen, die in Bruinisse karmis had gevierd, moest zaterdagnacht constateren, dat zijn bromfiéts, die hij in de Hertsbeke- straat in een brandgang had gepar keerd, verdwenen was. Het was een rode bromfiets merk Floret, waarop vier keer de naam Mar ja is geschil derd. Hond beet konijnen dood De heer Joh. Giljam aan de Rijks weg te Bruinisse kwam dinsdagmor gen tot de onaangename ontdekking, dat een hond 14 van zijn konijnen had doodgebeten. De konijnen liepen in een oude kas, voorheen voor groententeélt in gehruik. Burgerlijke stand over juli Geboren: 2. Adriana, d. van Mari- nus Jumelet en Anna van der Werf; 11. Maria Isabella, d. van Pieter Pad mos en Adriana Mouwen; 21. Eliza beth Johanna Catharina, d. van Pie ter J. in 't Veld en Elizabeth Maatje Naaktgeboren; 21. Pieter Izak, z. van Cornelis Klink en Nellie Reinhoud. Gehuwd: 21. Anthonie Willem Moerland, 23 jr. (St. Philipsland) en Adriaantje van der Have, 24 jr. Overleden: 4. Marinus Cornelis Kloote, 83 jr. wedn. van Johanna de Bil; 4. Sara Kik, 78 jr., wed van An thonie N. Verwijs; 17. Christiaan IJ- zelenberg, 81jr., echtg. van Catharina Feijtel; 18. Pieter van den Ouden, 67 jr., echtg. van Judeth N. Visser; 27. Janna Klazina Platschorre, 86 jr., echtg. van G. Hanzen; 27. Jacob Mattijs Stouten, 50 jr., echtg. van J. K. de Jonge. DODELIJKE ONGELUKKEN UDENHOUT. Dc 57-jarige brom- fietser W. F. van Griensven uit St.- Michielsgestel en zijn 49-jarige schoonzuster J. van Veghel-Rokven. die op een fiets reed, kwamen om het leven toen zij op een onbewaak te overweg in Udenhout tegen een trein reden. BRUINISSE, 2-8. Aan dc afbouw- kadc in dc industrichavcn by dc fa. P. Maaskant cn Zonen tc Bruinisse arriveerde het casco van dc Noord- zcckoltcr Klaartjc, G.O. 30, voor dc heer Jac. Tanis uit Gocdcrccdc. Het casco werd gebouwd bij de werf „Vooruit" Ic Zaandam, bij de fabriek van Deutz in Rotterdam werd in hei schip al een Deutz vier takt. direct omkeerbare scheepsdic- sclmotor geplaatst van 1000 pk. met 380 omw. per minuut, voorzien van een Kuipers rcductickast 1 1.87. Het schip is verder uitgerust met een Hodi straalbuis 220 mm. fer; 8. The Fairest of the Fair - mars J. P. Sousa; 9. II Barbiere di Si- vilgia - Rossine; 10. American Pa trol - Jerry Gray; 11. Slavische Rhapsodie - Friemann; 12, Sabeldans - Khachaturian; 13. Punchinello - mars - W. Rimmer; 14. Colonel Bo gey on Parade - K. J. All'ord. Na afloop van het concert zal een muzikale show worden verzorgd op het Marktplein. Kunst en Eer heeft graag aan dit verzoek van VVV voldaan om te Brouwershaven te spelen daar mo menteel een viertal muzikanten uit deze plaats meespeelt in het korps. Het korps staat onder leiding van de heer E. A. de Looff; de drum band o.I.v. de heer A. Struyk. ZUTPHEN. De 52-jarige binnen huisarchitect A. C. J. ten Hove Jan sen uit Beek is in een ziekenhuis te Zutfen overleden. Bij een inhaalma noeuvre in Warnsveld was hij maan dagmiddag met zijn auto in botsing gekomen met een tegemoetkomende vrachtauto. HEEMSKERK. Een vijfjarig jon getje uit Heemskerk (NH) is drie vingers kwijt geraakt toen hij bij het spelen in een plantsoen met zijn handje in een grasmaaimachine te rechtkwam. Het kind is naar het plaatselijke St. Josephziekenhuis ge bracht. TILBURG. De 20-jarige mevr. E. C. Schelle-Veraa is in haar woon plaats Liempde (NB) verongelukt. Zij stak met haar bromfiets de krui sing Oude Rijksweg-Lagevoortseweg over en werd gegrepen door een personenauto waaraan zij geen voor rang verleende. TILBURG. In het ziekenhuis te Tilburg is de 65-jarige C. van Ges tel overleden, die maandagavond op de Ringbaan-Oost te Tilburg door een auto werd aangereden. De man reed op de fiets, met zijn zoon van 13 achterop. De zoon is intussen bui ten levensgevaar. UITGEEST. Op de Provinciale weg in Uitgeest is de 28-jarige straatmaker J van Tolie uit Krom menie verongelukt. Hij werd met zijn motor aangereden door een tege moetkomende auto, die plotseling de file verliet. Arbeidstijdverkorting deel Pkilips-personeel EINDHOVEN, 2-8. N.V. Philips Gloeilampenfabrieken in Eindhoven heeft hij de arbeidsinspectie een ar beidstijdverkorting tot gemiddeld 2Vz dag per week aangevraagd voor 1700 werknemers, 1320 by de machi nefabriek in Eindhoven en 380 bij de machinefabriek in Almelo. Het totaal aantal werknemers bij deze fabrie ken is: 3300. De orders blijven sinds enige maanden achter bij de capaciteit, een gevolg van een minder gunstige ontwikkeling op de markt voor in- vesteringsgöederen, zo heeft Philips meegedeeld. De tijdelijke verlaging van de produktie is ook nodig om de voorraden „binnen aanvaardbare grenzen" te houden. De aanvraag geldt - zoals gebruikelijk voor zes weken. Het Philips-concern heeft het ver trouwen dat de capaciteit in de naaste toekomst weer geheel kan worden ingeschakeld. FEEST IN BRIJ Vroeger was er Bruse kermis, Later werd dat Mosselfeest, Nu zijn 't Grevelingendagen; Zo is er altijd wat geweest. Bruse kermis, tenten, kramen, De Kop van Jut, de „kuresel", Janvier, Warner, Witte, Natte, De oudjes weten dat nog wel. Vele oud-Bruenaren, Soms al jaren lang van huis, Spaarden heel het jaar door stevig Want, met „de Mart" was elk graag thuis. Doch, de kermis ging verdwijnen, Met 't Mosselfeest was men tevree, Tien jaar was dat heel gezellig, Maar toen stopte men er mee. Nu zijn 't Grevelingendagen Compleet met een zeemeermin, 't Is een pretje voor de kinderen, En de jeugd heeft 't naar zijn zin. Weer is T kermis, in hel klein dan, Ieder doet er nu aan mee. Hoe lang; ja, wie zal dat zeggen, Dat beslist de V.V.V. A. W.-B. Nieuw voor dit type schip dat eert afmeting hecfl. van 29 x 7 x 3,80 hol, is dat het uitgerust wordt met twee hulpmotoren elk van 155 pk. DAF, 1500 loeren voor de vislicr en de ge neratoren voor dc lichtvoorziening. Een zusterschip van dc G.O. 30. de G.O. 6. wordt binnenkort eveneens door de werf „Vooruit" le Zaandam afgeleverd, maar zal in Stellendam bij Maaskant N.V. worden klaar ge maakt. Op het schip komt verder een Maas kant lier type M 190-145 E.P. 4. (elektrische aandrijving, pneumati sche bediening). Het schip zal te Bruinisse verder geheel worden af gebouwd cn vis- en vaarbaar wor den klaargemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3