DE KRING Een keerpunt in het Nabije Oosten-konflikt BLIK DOOR HET WERELD Kwekers Zierikzee en Bru bleven thuis Ruilverkaveling Kapelle-Wemeldinge Israël ziet duidelijk een kans dat eindelijk door rechtstreeks gesprek het konflikt met Egypte opgelost kan worden. Premier Golda Meir heeft in haar lange redevoering niet hij zonder nieuwe ideeën naar voren ge bracht, maar de toon waarop het ge beurde was x>erzoenender dan we gewend waren. Hel .oude Israëlische uitgangspunt werd niet verlaten: het is een meningsverschil tussen twee landen, dat anderen niet voor hen kunnen oplossen - dat moeten ze zelf doen. En in alle redelijkheid kan dit niet een dwaas standpunt genoemd worden. Er is wel voor nodig dat btf- voorbeeld mevrouw Meir en presi dent Sadat elkaar daarvoor ontmoe ten en de Israëlische is daartoe ken nelijk bereid. Ze legt daarbij de na druk er op dat dit persoonlijk kon- takt in het geheel niet betekent dat de Egyptenaar zich daarmee verne dert - zij ontmoeten elkaar als ge lijken. Maar dat ze zoveel aandacht aan dit detail besteedde komt omdat het vooral een kwestie van prestige is voor de Egyptenaren, die iets van een kapitulatie kunnen voelen in een dergelijk gesprek onder vier ogen. Dat dit gevoel in Egypte kan leven hebben zij dan echter aan zichzelf te danken doordat zij aldoor, al onder Nasser nog, principieel verklaarden niet te denken aan een regelrecht ge sprek. Maar dit wil natuurlijk niet zeggen dat het daarom ook nooit kan. Tenslotte is de ontmoeting tus sen president Nixon en voorzitter Mao Tse Toeng ook niet bepaald als een waarschijnlijkheid gezien voor ze plotseling toch plaatsvond. Mevrouw Meir maakt haar uitno digende gebaar op het moment dat een keerpunt kan worden in de we derzijdse betrekkingen. Het heen zenden van de Russische adviseurs betekent dat Sadat er genoeg van heeft gekregen dat de Russen de toe stand van geen vrede en ook geen oorlog gaarne verlengden omdat dit voor hen de ideale sfeer was om hun invloed in uit te breiden. Wie levert wapens? Het ging de Russen minder om de Egyptische belangen dan om hun eigen interesse. Egypte heeft zich als het ware vrijgemaakt om nu zelf voor de eigen belangen op te komen op de manier die het zelf kiest. Voor- LAND- EN TUINBOUW Betuwse kersentelers schakelen over KESTEREN, 30-7. Kersentelers in de omgeving van Kesteren (Betuwe), die het de laatste jaren niet zo voor de wind gaat, zijn bezig over te scha kelen op de teelt van aardbeien van de koude grond. Het initiatief is ge nomen door de veilingvereniging Kesteren en Omstreken, die advie zen uitbrengt en goed kweekmateri- aal zal aankopen. Handelingsverborl onrijpe appelen DEN HAAG, 31-7. Appelen van het ras James Grieve die kleiner zijn dan 70 mm., mogen tot en met 27 augustus niet worden verhandeld. Van 28 augustus tot 10 september geldt dit verbod voor deze appelen die een kleinere doorsnee hebben dan 65 mm. Voor het ras Cox's Orange Pippin geldt het verbod tot en mét 17 sep tember voor vruchten die kleiner zijn dan 65 mm. en voor het ras Gra- vensteiner geldt het verbod tot en met 27 augustus voor appelen klei ner dan 70 mm. Het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft deze maatregelen ge nomen op grond van een E.E.G.- verordening. Een plaatje uit de tijd, dat ook te Renesse heel voorzichtig het touris me begon. Een kijkje in de duinen rond 1919. Voor kenners zal het in teressant zijn, de toestand van toen en nu met elkaar te vergelijken. lopig is dit gepaard gegaan met nog al militareske uitspraken en zelfs akties, zoals het afvuren van raket ten op Israëlische vliegtuigen. En de Russen wordt voornamelijk in de schoenen geschoven dat ze de Egyp tische kansen opzettelijk verklein den door geen aanvalstoapenen te leveren. Maar zullen anderen die aanvalswapens wel sturen? De Fransen, hoezeer ook erop ge steld om hun aanzien te verstevigen in de Arabische wereld, hebben al aangekondigd dit niet te doen. En geland, de V.S., Zweden en Duitsland - de andere mogelijke leveranciers zullen er evenmin toe overgaan. Op zijn hoogst zou China de order kun nen aannemen en uitvoeren, maar het is allerminst zeker of Peking daartoe bereid is en trouwens: ook Sadat kan zo zijn tioijfels hebben of hij er wel echt op vooruit gaat als hij de Russen voor Chinezen ruilt. Natuurlijk kan hij de strijd gaan le veren, waarover hij zo gaarne praat, met de nu voorhanden zijnde spul* len - maar geen militaire expert geeft daarvoor goede kansen, de Egyptische waarschijnlijk allerminst na enige keren door schade en schan de wijsgeworden te zijn. Dat is bij dit keerpunt het drei gende aspekt. Kiest Egypte hiervoor niet, dan is er weinig andere keus dan door diplomatieke akties de vrede na te streven en ontruiming van de bezette Egyptische gebieden. Nog eens V.N.-bemiddelaar Jarring of een der vele andere op en neer reizende bemiddelaars ervoor te charteren lijkt na de ervaringen van zwoeger ietewat zinloos. En dan is er alleen nog het rechtstreekse kontakt, waarvoor mevrouw Meir van haar. kant nu wel alles gedaan heeft om het te vergemakkelijken. Flitsen uit het buitenland TEL AVIV. - Voor een militaire rechtbank in het legerkamp Zriffin nabij Tel Aviv begint vandaag (dins dag) het proces tegen de twee Pales tijnse vliegkaapsters die op 8 mei hebben deelgenomen aan de kaping van een passagierstoestel van de Sa bena naar de luchthaven Lod. Dit heeft een Israëlische legerwoord- voerder zondag meegedeeld. DUISBURG. In West-Duitsland zijn proeven genomen om door mid del van een nieuwe methode het zuurstofgehalte van de Rijn te ver beteren. Dit heeft het proefstation voor de binnenvaart in Duisburg zaterdag bekend gemaakt. VENETIE. Aan de oevers van de Lagune van Venetië, inzonderheid bij Murano en het bassin van San Mar co, drijven grote hoeveelheden dode vissen. Door grote toeneming van het aantal algen of micro-organismen is het zuurstofgehalte in hét water der mate afgenomen dat de vissen stik ken. Het Lagunewater heeft een roodbruine kleur aangenomen. GEORGETOWN (Guyana). Dinsdag 8 augustus begint in Georgetown, de hoofdstad van Guyana, een confe rentie van de ministers van buiten landse zaken van ongeveer 60 niet- gebonden landen. HANOI. Tijdens een luchtaanval op Hanoi is boven de stad een Ame rikaans vliegtuig neergeschoten. Naar radio-Hanoi heeft meegedeeld, is de piloot gevangen genomen. NEW DELHI. In New Delhi heb ben maandag ondanks het bestaande demonstratieverbod naar schatting 100.000 mensen deelgenomen aan een protestmars tegen het vredesakkoord met Pakistan dat begin deze maand in Simla is getekend. BIRMINGHAM. Gouverneur Geor ge Wallace van Alabama die sinds een aanslag op 15 mei jl. aan beide benen verlamd is zal niet als kan didaat voor een derde partij aan de Amerikaanse presidentsverkiezingen in november deelnemen. ANKARA. De Turkse premier Fe- rit Melen heeft bekend gemaakt dat er in oktober van het volgend jaar algemene verkiezingen in Turkije zullen worden gehouden. MOSKOU. Nimmer is de Russische marine zo sterk en gevechtsklaar ge weest als vandaag de dag, zo schreef de opperbevelhebber van de zee macht, admiraal Gorsjkow, zondag in het partijblad Prawda. HONGKONG. Tussen 19 en 29 juli zijn volgens het Noordvietnamese persbureau zes Amerikaanse vlieg tuigen boven Noordvietnam omlaag geschoten. Daarmee heeft de Ameri kaanse luchtmacht tot dusver in deze oorlog 3.790 toestellen verloren, al dus het bericht. Bovendien had de Noordvietnamese artillerie in de provincie Quang Binh op 25 en 28 juli twee Amerikaanse oorlogssche pen beschadigd. HANOI. De Amerikaanse lucht macht heeft de laatste vier maanden 173 bombardementen op de dijken in Noord-Vietnam uitgevoerd. Dit zei zaterdagavond de Npordvietnamese vice-minister voor waterstaat, Phan My, op een persconferentie in Hanoi. SAIGON. Amerikaanse gevechts bommenwerpers hebben zich vrijdag tijdens een veldslag bij de stad Hué in het noorden van Zuid Vietnam in hun doel vergist en Zuidvietnamese troepen bestookt, aldus heeft het Amerikaanse opperbevel in Saigon zaterdag bekendgemaakt. MONTEVIDEO. De UPI-correspon- dent in Uruguay, Hector Menoni, die door guerrillastrijders was ontvoerd, is na 36 uur gevangenschap onge deerd vrijgelaten. Hij werd in een buitenwijk van Montevideo uit een auto gezet. De ontvoerders behoorden tot de „Revolutionaire Volksorgani satie 33". LONDEN. De Britse zangeres Ma rianne Faitfull, ex-vriendin van pop musicus Mick Jagger, ondergaat in het Bexley ziekenhuis in Dartford een ontwenningskuur wegens hero- ine-verslaving. NEW YORK. President Anwar Sa dat van Egypte heeft in een inter view met het Amerikaanse weekblad Newsweek laten doorschemeren dat de Amerikaanse belangen in Arabi sche landen - de olie-investeringen inbegrepen - inzet van het conflict in het Midden-Oosten kunnen wor den als Washington zich niet zo door dik en dun achter Israël opstelt. VISSERIJBERICHTEN Rem op mosselaanvoer ZIERIKZEE BRUINISSE, 30-7. De af lemmingsmaatregelen voor de aanvoer van mosselen in de week van 24 tot 29 juli, hadden in zoverre het gewenste effect, dat de meeste kwekers uit Bruinisse en Zierikzee thuis bleven. Ook de warmte van de vorige week was daaraan misschien niet vreemd. Van Bruinisse waren deze week alleen Bru 3, Bru 27, Bru 34, Bu 48 en Bru 90 aan de markt, uit Zierik zee alleen Z.Z. 5 (2 keer) Z.Z. 8 en Z.Z. 10. Beide plaatsen zorgden zo doende ieder voor 10 procent van de totaal aangevoerde hoeveelheid, die BRUSSEL. Op een vlucht tussen Brussel en Zurich is de Belgische luchtvaartmaatschappij een zak met twee en een half miljoen Belgische frank kwijtgeraakt. SAIGON. Zuidvietnamese soldaten hebben het basiskamp Bastogne op negentien kilometer ten zuidwesten van Hué heroverd aldus zaterdag in Saigon ontvangen berichten. VERLAGING LEERL1NGENSCHAAL KLEUTERONDERWIJS 1JEN HAAG, 31-7. De leerlingen- schaal bij het kleuteronderwijs zal per 1 augustus worden verlaagd tot 37. Het Koninklijk Besluit zal binnen kort verschijnen, zo heeft staatsse cretaris Schelfhout (onderwijs) ver klaard op schriftelijke vragen van mevr. Smit-Kroes (VVD). De staats secretaris zegt verder dat het aan- tal boventallige onderwijzers voor bassischolen bezocht door kinderen uit asociale of zwaksociale milieus met 100 is toegenomen. Het ziet er naar uit dat er geen tekort aan onderwijzers zal ontstaan door deze maatregelen, aldus de staatssecretaris. Jacht op scheidsrechters ADELAIDE, 30-7. Ook in Austra lië is het niet alles om voor je ple zier voetbalscheidsrechter te zijn. In Melbourne werd dit weekeinde een wedstrijd in de eerste klasse gestaakt nadat de scheidsrechter door onte vreden toeschouwers was afgeran seld. In Adelaide zoekt de politie naar een speler, die tijdens een wed- strijd met een mes de scheidsrechter achterna had gezeten Afschaffing vogelvangst in België BRUSSEL, 31-7. Bij Koninklijk Besluit is in België de vogelvangst afgeschaft, zo is maandag door de Belgische minister van landbouw en middenstand, Leo Tindemans, aan de pers meegedeeld. De redenen daartoe, zei hij, zijn van wetenschap pelijke, morele en internationale aard. Centraal staat de zorg om het leef milieu, waarvan de zangvogel deel uitmaakt. In het buitenland wordt de vogelvangst als roofbouw be schouwd en de meeste buurlanden hebben de vangst al afgeschaft, al dus de minister. De vogels werden bij hun trek over België een gemak kelijke prooi van de vangers. In andere landen is herhaaldelijk tegen de vogelvangst in België ge protesteerd. Onlangs is nog een ver zoekschrift met 126.000 handtekenin gen uit Zwitserland ontvangen. DODELIJKE ONGELUKKEN UTRECHT. De Utrechtse politie heeft in een woning aan de Wolter Heukelslaan in Utrecht het stoffelijk overschot gevonden van de 71-jarige mevrouw Gerritje Versteeg. De vrouw, die vrijwel geen omgang had met buren en familieleden, moet ze ker al veertien dagen geleden zijn overleden. AMSTERDAM. De zesjarige Xa- vier V. Q. Sampimon, die sinds don derdagavond werd vermist, is ver dronken. Zijn lichaam werd maan dagmorgen in de Bloemgracht in Amsterdam gevonden. Het is niet duidelijk hoe de jongen te water is geraakt. Vrijdag 4 augustus, 20.21 uur: Mensen, mensen, mensen. Presen tator: Gerard v. d. Berg. Wat biedt de BEELDBUIS DONDERDAG 3 AUGUSTUS. NED. I. Charles Aznavour is een van de gasten die optreden in het programma „Studio-zomer", dat de TROS vanavond om tien over negen, uitzendt. Presentator Pirn Jacobs ontvangt verder o.m. Mieke Telkamp, Ralph McTell, Smira Chen en de He len Leclerq Dancers. Hieraan vooraf gaat een aflévering van de „Dief van Washington", waarin Alexander Mundy een gevaarlijke aanval moet afslaan van geheim agenten die ver moeden dat hij samenzweert met een hun vijandelijke koerierster. Het laatste TROS-onderdeel bestaat uit twee afleveringen van „Liefde op z'n Amerikaans". In de vooravond is ei allereerst een aflevering van Cali- mero, gevolgd door een nieuw hoofd stuk van „Wat een familie". Ten slotte voor acht uur een documen taire over Alaska, een land met prachtige wildstand en bossen, een ruig klimaat en veel verlaten stad jes en mijnen, maar desondanks een land dat toekomst heeft. NED. II. De derde film dié de VP RO vanavond uitzendt van de ver maarde regisseur Louis Bunuel is de uit 1961 daterende „Virdïnia". De film is het verhaal van een' novice. Vlak voordat ze intrede doet zoekt ze haar oude oom op, die in zijn huwe lijksnacht zijn vrouw zag sterven. Als de novice weigert de trouwja pon van de overleden vrouw aan te trekken randt de onevenwichtige oom haar bijna aan. Van schrik pleegt de man zelfmoord. Om zeven uur zendt de NOS de Zwitserse documentaire Gletsjer-piloot uit, een bijdrage aan een serie jeugddocumentaires van Europese televisielanden. Vanaf half acht is de~VPRO op het scherm, eerst met Beti-jf Boop, dan een optreden van Carl Hoff en zijn orkest uit 1936 en tenslotte een verhaal van zeeheld Popeye. Na het journaal volgt dan „Ludwig II van Beieren", wiens dood in 1886 nog steeds grootscheeps herr dacht wordt. Erg laat vanavond, om half twaalf schenkt Téleac nog aan dacht aan de schaakwedstrijd tussen Fischer en Spasski in Reykjavik. DONDERDAG 3 AUGUSTUS. NED. I: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Journaal; 19.05 Calimero; 19.10 Wat een familie; 19.35 Alaska; 20.00 Jour naal; 20.20 De dief van Washington; 21.10 Studio Zomer22.10 Liefde op z'n Amerikaans; 22.35 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Journaal; 19.05 Gletsjer Piloot; 19.30 Betty Boop; 19.37 VPRO-jazz: Carl Hoff en zijn orkest; 19.48 Popeye; 20.00 Journaal; 20.20 Ludwig II; 20.55 Virdiana; 22.25 Journaal. ongeveer 23.000 tonnen bedroeg. Van de aangevoerde 23.000' tonnen werden 1254 tonnen niet verkocht. Natuurlijk gingen ook deze week de mosselen voor de minimum prijs van de hand. De hoogste notering 17,89) was voor Bru 48, met mosse len die een schelpgrootte hadden van 99.1.00. en een stukstal van 94, ge paard aan een visgevicht van 29.4 kg 27 partijen noteerden echter niet ho ger dan de minimum prijs van f 14.- van de 45 aangevoerde partijen von den 42 een koper, maar een bedui dend aantal van de aanvoer was de zg. kweker handelaar, dat zijn han delaars die zelf ook kweker zijn en hun eigen mosselen kopen. KAPELLE, 31-7. Op de gemeente huizen van Kapelle, Goes en Rei- merswaal ligt een voorstel van Ge deputeerde Staten tot ruilverkave ling van het gebied Kapelle-Wemel- dinge op Zuid-Beveland ter inzage. Deze ruilverkaveling beslaat 3.630 ha, waarvan ruim 800 ha beplant met boomgaarden en 52 ha met klein fruit. In de eerste week van augustus worden in de gemeente Kapelle vijf voorlichtingsvergaderingen gehouden voor de grondeigenaren. Het is de bedoeling in oktober te stemmen. Dat zal gebeuren volgens de oude proce dure, waarbij de verkaveling is aan genomen als de meerderheid van de eigenaren voorstemt of de voorstem mers meer dan de helft van de op pervlakte grond in eigendom hebben. De totale kosten zijn begroot op 24,1 miljoen gulden, waarvan voor rekening van de eigenaren komt ruim 6,5 miljoen gulden. „En dat. deed hij natuurlijk." „Precies. Overigens ontkent me neer in alle toonaarden en geeft zelfs een alibi op. Hij zou met de Kerstmis naar de wintersport zijn. In Mitten- wald." Manussen proest het ut. „Nogal een mooievoor de wintersport. Heb je het rapport van de reclassering gelezen? En de psychiatrische dienst? De man heeft een I.Q., ver beneden normaal. En die zal naar de winter sport gaan!" Gert haalt zijn schouders op. „Dat zegt mij toch niet zoveel. De man roemde Mittenwald en ik weet, dat daar inderdaad wintersport bedreven wordt. Hij zei gelogeerd te hebben in een hotel recht tegenover het sta tor. Fn zou hij dat dan allemaal uit zijn domme duim hebben gezogen?" „Tegenover ieder station zal wel een of ander hotel te vinden zijn. Dat zegt ir.e allemaal nog niet zoveel. Geit. En over Mittenwald kan hij ge lezen hebben. Middels een folder of een advertentie. Ga je het natrek ken?" „Ik was het wel van plan. Maar. enfin, laat ik verder gaan. Ik laat dus die Maiers komen. Die stapt m'n kamer binnen, waar Winters zit en binnen een paar minuten is 't „ouwe jongens onder elkaar." „Wat?' Manussen kijkt verrast op. „Ja. Maieis herkende hem. zoge naamd als oude wapencollcga uit de oorlog. Opgelegd pandoer, als je het mij vraagt, maar Winters speelt da delijk het spelletje mee en het is schouderklopje voor en wederzijds lachje na. Twee ouwe vrienden, die elkaar na jaren weer ontmoeten. Nou. ze zijn tens4ottelijk broederlijk samen vertrokken naar Maiers huis het zou me een lief ding waard ge weest zijn als ik had kunnen horen, wat ze daar tegen elkaar zeiden". „Je gelooft het dus niet? Dat van die ouwe jongens?" „Welnee. Zal ik je eens wat zeg gen? Die Maiers is bang, doodsbang. Maar hij weet zich meesterlijk te be heersen. Geen haar op zijn overigens kalende hoofd om Winters te verra den. Dat doet men blijkbaar zelfs zijn doodsvijanden niet in die mallo- gum. Of hij durft het niet uit angst voor wraak. Dus speelde hij de ver raste man, die zijn oude slapie uit de diensttijd of de oorlogsdagen na zoveel jaren ontmoet. En Winters met een zuurzoet lachje meedoen. Overigens een handige stunt van Maiers, om die vent mee naar huis te némen, wel wetende, dat hij op deze manier Winters onschadelijk maak te .Althans voor de rest van de dag. Want Winters weet nu, dat wij hem verdenken, dus zal hij het wel uit zijn hoofd laten Maiers rechtstreeks één haar te krenken. Maar wat kan die Maiers uitgespookt hebben, da( ze hem zo graag willen laten veron gelukken? Voor een openlijke moord deinzen ze blijkbaar terug, maar ze proberen hem wel via een zoge naamd ongeluk om zeep te brengen". Marussen denkt na. „Dat kan ver schillende oorzaken hebberi. Mis schien heeft hij in de busines geze ten en weet teveel, waarna hij zich heeft teruggetrokken, zodat de an deren bang zijn, dat hij iets zal ver tellen. Bijvoorbeeld aan jou." Hij heeft anders altijd in alle toon aarden ontkend, dat het opzet was. Maiers blijft strak en stijf volhouden dat het een ongelukje was." Manussen gooide hel gesprek over eer andere boeg. „Je zei dat die Win ters bij Wieseveld op bezoek kwam. Via die derde deur?" „Ja. Gok dat geeft me te denken. Ik heb hem er over uitgevraagd, maar. hij zei. dat Wieseveld zijn wa gen wilde verkopen en hem daarom had verwittigd. Daarom was Winters gisteren in Dorringen om over de koop te praten, maar Wieseveld 37 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT vroeg teveel naar zijn zin." „Hoe lang was hij daar?" „Ruim twee uur. Van zo ongeveer kwart voor vier tot bij zessen". Opnieuw dacht de inspecteur na. „Toch die zogenaamde autohande laar eens in de gaten houden. Wel heel toevallig, dat hij net naar Wie seveld moest". „Waarom doe je met een man of twintig niet onverwacht een inval?" Manussen glimlacht. „Dat gaat te genwoordig niet zo gemakkelijk meer Gert. De officier in Hengelo is doodsbenauwd. Want als we niets vinden, is Dorringen te klein en hij krijgt een ongezouten uitbrander van de P.G."(Procureur-Generaal, open baar aanklager bij het Gerechtshof). Gert knikt. „En worden er vragen gesteld in de Kamer. Ik weet, hoe dat gaat. Maar kun je dan helemaal niets doen? Mij dunkt, dat verhaal tje van Winters, dat hij Wiesevelds auto wilde kopen, ligt er wel zo dik op. Bovendien heeft een getuige hem herkend als een der twee mannen, die met Kerstmis Maiers van de sloep duwde". Manussen ging achterover zitten en keek de Dorringse rechercheur nadenkend aan. „Hoolwerf, jij bent net zo lang bij de politie als ik, dus ik hoef jou niet te vertellen, dat de officier primo in dit geval minstens IWee getuigen wil hebben, en sekun- do. voldoende bewijzen, zodat hij straks op de rechtszitting niet voor schut komt te staan. Met andere woorden: de zaak moet rond, althans zo goed als rond zijn. voor de officier het dossier in handen krijgt. En dat is nu juist onze taak. Zorgen voor bewijzen. Keiharde feiten. Hel is voor ens een klein kunstje om bij voorbeeld morgenmiddag in de bin nenstad een razzia te houden. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5