Kloetings kerkkoor komt zingenin Herv. kerk te Brouwershaven Nederlands commentaar dood van Spaak VISIE VAN McGOVERN OP VIETNAM Amerikaanse produkten voor Sowjet-Unie De kogel voor dieven DEN BRIEL IN GELDNOOD Onrust rond Peiger Slot seizoensconcerteii BROUWERSHAVEN, 1-7. - Op donderdagavond 3 augustus a.s. or ganiseert de VV V-Brouwershaven het laatste concert voor dit seizoen 'in de Ned. Herv. kerk te Brouwers haven. De afsluiting van de concer ten gebeurt dit jaar met een concert door het Kloetings Kerkkoor uit Kloetinge. Het Kloetings Kerkkoor werd op gericht in 1946 en kwam uit in de hoogste superieur-afdeling van de Christelijke Bond van Zang- en Ora toriumverenigingen. Tevens maakte het koor enkele grammofoonplaten en trad op in „Zingend Geloven". Als trompet-solist treedt op Paul van Belzen, regio-direkteur van de Zeeuwsche Muziekschool, afdeling de Bevelanden. De heer Van Belzen studeerde trompet aan het Kon. Conservatorium voor Muziek te Den Haag en voorts aan de Akademie für Musik und darstellende Kunst te Wenen en aan het Brabants Conser vatorium te Tilburg. „Smokkelen" naar de maan WASHINGTON, 31-7. Maandag is opnieuw een controverse aan het licht gekomen over de souvenirs die door Apollo-astronaiUen naar de maan waren meegenomen. Het gaat nu om 200 particulier ge slagen zilveren medailles die door de bemanning van de Apollo 14 in janu ari vorig jaar waren vervoerd. Enige daarvan zijn later door een particu liere munterij omgegoten en uitge geven als mini-muntjesdie op de maan waren geweest. De bemanning, Alan Shepherd, Edgar Mitchell en Stuart Roosa, krijgt er geen berisping voor. omdat zij er geen financieel voordeel mee behaald hadden en dat ook niet van zins geweest waren, aldus een woord voerder van de NASA. Weliswaar hadden-zij niet gezegd dat zij de me dailles zouden meenemen in hun per soonlijke koffertje dat niet voor de vlucht wordt doorzocht. Eerder was de bemanning van de Apollo-15 berispt voor het smokke len van 400 eerstedag-enveloppen naar de maan. Burgemeester in huid woonwagenbewoner ANDEL, 31-7. Het Tweede Kamer lid mr. J. N. Scholten (A.R.), burge meester van de Brabantse gemeente Andel, zal in de tweede helft van augustus enige dagen in een „klas- sieke" woonwagen door Nederland trekken. Hij doet dit op uitnodiging van de landelijke vereniging van woonwa genbewoners. Deze vroeg enkele ka merleden een tijdje in de huid van een woonwagenbewoner te kruipen, in verband met „de grote ontevre denheid" over het woonwagenbeleid. meentebestuurder kan het interes- Mr. Scholten: „Vooral voor een ge- sant zijn om deze problemen eens. van de andere kant te bekijken". Negentig procent kleuters naar school DEN HAAG, 31-7. Meer dan ne- gentig procent van de kleuters in ons land volgt het niet verplichte kleuteronderwijs, zo blijkt uit cijfers verstrekt door de staatssecretaris voor onderwijs. Het gemiddeld aantal schoolgaan de kleuters was in 1971: 508.000. Bij invoering van de leerplicht zou het aantal stijgen met 45.000 a 50.000. Het aantal voor rijksrekening ko mende kleuterleidsters was per 1 juni 16.687. BRUINISSE, 29-7. Bruinisse beleefde weer zijn Grevelingendagen; nog niet zo druk bezocht, maar dat komt in de toekomst allemaal wel. De mu ziekvereniging „Nu met Hope" was - net als in het verleden - volop ak- tief. Hier ziet men de muzikanten op het Havenplateau. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Op het orgel speelt deze avond mej. Janny Dieleman, vaste bege leidster van het Kloetings Kerkkoor en één der eersten die het testimo nium voor de Kerkmuziek behaalde. De dirigent Het geheel staat onder leiding van de zeer vakbekwame Izaak Ruissen, dirigent van het Kloetings Kerkkoor, verbonden als muziekleraar bij het Nijverheidsonderwijs der Z.L.M. en cantor-organist, der Ned. Herv. kerk te Kloetinge, komponi.sl van kerk muziek en leraar aan de Zeeuwsche Muziekschool, afdeling de Bevelan der), waar hij orgel en kerkmuziek doceert. De heer Ruissen studeerde o.a. koordirektie bij Piet van den Kerkhoff te Rotterdam en orgel bij Huub Houet aan het Brabants Con servatorium te Tilburg. De combinatie van dit koor en so listen met 't sober met kaarsen ver lichte kerkgebouw belooft weer voor velen een onvergetelijke avond te worden. DEN HAAG, 31-7. De Nederlandse regering heeft met droefheid ken nis genomen van het overlijden van de grote Belgische staatsman Paul Spaak, aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. In Den Haag herinnert men in het bijzonder aan de bijdragen van Spaak aan twee belangrijke gebeur tenissen, de totstandkoming van de Benelux eri de vorming van de Eu ropese Economische Gemeenschap In september 1944 heeft hij, in Londen, met de toenmalige minister van buitenlandse zaken van KI ef fens en zijn Belgische ambtgenoot Bech, aan de wieg gestaan van het Benelux-verdrag. Gemeenschappelijke markt Bij de totstandkoming van de EEG moet men in het bijzonder denken aan het initiatief van Spaak en de toenmalige minister van buitenland se zaken Beyen tijdens de conferen tie van Messina in 1955. Zij hebben toen, na het mislukken van de Eu ropese defensie gemeenschap, de stoot gegeven tot een Benelux-ini- tiatief dat heeft geleid tot de vor ming van de gemeenschappelij ke markt. Spaak's naam zal onver brekelijk verbonden blijven aan het rapport - een nadere uitwerking van Ierse ambassadeur verongelukt WASSENAAR, 31-7. Bij een auto- ongeluk op de Rijksstraatweg in Wassenaar is in de nacht van zondag op maandag de Ierse ambassadeur in Nederland, de 46-jarige E. MacWhite uit Wassenaar, om het leven geko- Het ongeluk moet omstreeks twee uur gebeurd zijn. De ambassadeur was na een bespreking in Den Haag in zijn auto onderweg naar huis. Vol gens de Wassenaarse politie is hij in een bocht van de weg geraakt en te gen een rechts van de rijbaan staand waarschuwingslicht gebotst. De. auto van de ambassadeur sloeg verschei dene malen over de kop en de be stuurder werd uit de wagen geslin gerd. Onmiddellijk werd de heer MacWhite naar de Ursulakliniek in Wassenaar overgebracht, waar hij kort na aankomst aan zijn verwon dingen is overleden. dit initiatief - dat de basis heeft ge legd voor de Europese verdragen. De Nederlandse regering zal Spaak, voor zijn belangijke bijdra gen aan Benelux en Europa, met dankbaarheid herdenken. LAND- EN TUINBOUW Oude graftombe in China HONGKONG, 31-7. In de Chi nese volksrepubliek is onlangs een graftombe ontdekt die stamt uit de tijd van de Han dy nas tie, 2100 jaar geleden. Het graf werd gevonden in Mawantoei, een voorstad van Tsjansja, de hoofdstad van de provincie Hoenan waar partij voorzitter Mao Tse Toeng is geboren. De dode was een naar schatting 50-jarige vrouw, die in zijden doeken gehuld rustte in een rode vloeistof. Het stof felijk overschot dat uitstekend bewaard was gebleven, lag in zes kisten van steeds groter formaat, waartussen zich kalk en houtskool bevonden. In di verse kisten vonden archeolo gen ruim duizend voorwerpen zoals schilderijen op zijde, lak- werk, borduurwerk, zakjes met specerijen en verscheidene mu ziekinstrumenten waaronder een citer met 25 snaren. McGovern wil wapenaankoop besnoeien WASHINGTON, 31-7. - Senator George McGovern heeft maandag bekend gemaakt dat hij een amende ment gaat indienen op de financiële wet op de wapenaankoop, om het be drag daarvoor met vier miljard dol lar te verminderen. Er is ongeveer 20,5 miljard dollar voor uitgetrok ken. Het amendement zal de totale Amerikaanse defensiebegroting tot 77 miljard dollar terugbrengen. In het verleden hebben verschei dene senatoren reeds geprobeerd de ze begroting belangrijk te besnoeien, maar de senaat heeft hun voorstellen steeds verworpen. WASHINGTON, 30-7. Senator George McGovern, democratisch candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, acht het mogelijk dat zuidoost-Azië communistisch wordt, zelfs als Amerikaanse troe pen er nog vijf jaar gelegerd zouden zijn. In een interview met het week blad U.S. News and World Report verklaarde McGovern: „onze aanwe zigheid in Zuid-Vietnam heejit Laos en Cambodja veranderd in slagvel den waarop ze praktisch zijn vernie tigd. Na Amerikaans vertrek worden sommige landen in zuidoost-Azië misschien socialistisch en andere misschien noch helemaal het een noch helemaal het ander. Maar dat zijn risico's die we moeten nemen". De senator zei dat hij er „meer dan gebrand" op is om aan twee onder handelingsvoorwaarden van Hanoi te voldoen: het vaststellen van een da tum waarop alle Amerikaanse troe- pen uit Indochina vertrokken zullen zijn en beëindiging van de Ameri kaanse steun aan het bewind van president Nguyen van Thieu van Zuid-Vietnam. Niets gewonnen McGovern verklaarde dat men vier jaar geleden al onder dezelfde omstandigheden als nu over beëin diging van de oorlog had kunnen onderhandelen. „In deze vier jaar hebben we niets gewonnen. Wanneer we er eindelijk mee uitscheiden - of dat nu is, of vier jaar geleden zou zijn geweest of over vijf jaar is - het resultaat zal ongeveer hetzelfde zijn''. Hij zei te geloven in Amerika's „belangrijke en hechte banden met West Europa" en op de begroting te zullen bespraen, „door beëindiging van de oorlog in zuidoost-Azië en vermindering van ons leger in Eu ropa van 4 en een derde divisie tot twee divisies". DES MOINES, 1-8. Volgens de Amerikaanse minister van landbouw Earl Butz, bestaat de mogelijkheid dat de Sowjet-Unie Amerikaanse landbouwprodukten met een totale waarde van ruim 1 miljard dollar zal kopen. In een onlangs gesloten handels akkoord verplicht de Sowjet-Unie zich tot de aankoop van landbouw produkten ter waarde van minimaal 750 miljoen dollar gedurende 3 jaar. Deze overeenkomst betreft de ver koop van Amerikaanse tarwe, mais. gransorghum, gerst, haver en rogge aan de Sowjet-Unie op basis van een kredietregeling voor de duur van drie jaar. Minister Butz verwacht evenwel dat de Sowjet-Unie veel meer Ame rikaanse landbouwprodukten zal kopen dan de basishoeveelheden die in het handelsakkoord zijn overeen gekomen. Dat zouden bijv. sojabonen en sojaprodukten kunnen zijn. Deze zijn niet in de oorspronkelijke over eenkomst opgenomen aangezien de Commodity Credit Corporation geen leningen verstrekt voor de verkoop van deze produkten aan het buiten land. „Als de tekenen ons niet be driegen zullen de verkopen van tar we en vijf voedergraansoorten ge durende de~ periode van drie j aal meer bedragen dan 750 miljoen dol lar, misschien zelfs 1 miljard dollar of meer", zei Butz. KAMPALA, 31-7. Op een sport terrein van de politie bij Kampala zijn in het weekeinde in het bijzijn van duizenden belangstellenden drie mannen doodgeschoten die bij een overval op een ziekenhuis vijftien honderd pond sterling hadden buit gemaakt. De overval had vrijdag van de vo rige week plaats in Lugazi op 20 km. ten oosten van Kampala. De twee andere leden van de bende werden gedood toen ze probeerden te ont snappen. Was er plan voor staatsgreep in Egypte? LONDEN. Eén van de redenen die de Egyptische president Anwar Sa- dat zou hebben bewogen zich van de Russische militaire adviseurs te ont doen zou een staatsgreep zjjn ge weest die elitetroepen eind mei te gen de president hebben willen on dernemen. Dit heeft het Amerikaan se persbureau U.P.I. dinsdag in di plomatieke kringen in Londen ver nomen. DEN BRIEL, 1-8. Den Briel is in ernstige financiële moeilijkheden ge raakt door het uitblijven van 2,5 miljoen gulden aan subsidie voor restauratie van de oude vestingwer ken. „Den Briel moest een half mil joen voorschieten, waardoor de uit voering van belangrijke andere voor zieningen achterwege moet blijven", aldus burgemeester Joh. Huurman. De stad staat met 338 huizen op de lijst voor beschermde monumen ten. Den Briel moet nu echter ook zorgen voor achttiende-eeuwse ves tingwallen. een taak die eigenlijk bij de afdeling monumentenzorg van het ministerie van CRM hoort, aldus do heer Huurman. EMMEN. 31-7. - De directie van Peiger N.V. in Emmen overweegt extra politiebescherming aan te vra gen. Volgens directie-secretaris W. van der Graaf worden auto's met werkwilligen aangehouden. In het weekeinde hebben onbekenden acht ruiten ingegooid. Tegen een staker, die de verkoopleider van Peiger met een auto zou hebben geschept is pro ces-verbaal opgemaakt. De Sowjet-Unie koopt de tarwe en voedergranen om aan de vraag van de bevolking te kunnen voldoen en om met meer voedselprodukten de produktie van vlees, melk en eieren te kunnen uitbreiden. Butz noemde ook de mogelijkheid van toekom stige graanverkopen aan China. Chi na, zo zei hij, kan een groot afzet gebied voor onze landbouwproduk ten worden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HARDERWIJK. De vrijwillige red dingsbrigade Veluwemeer heeft het stoffelijk overschot gevonden van de in het Veluwemeer verdronken zei ler Tonnie Wessels uit Nijmegen. DEN HAAG. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de verontreinigingsbronnen van de Bovenrijn en de Waal. Het is de bedoeling deze bronnen zo veel mo gelijk terug te dringen. DEN HAAG. Het rijksinstituut voor zuivering van afvalwater (RIZA) laat de zuiveringsinstallatie van Elburg nu ook de fosfaten uit het afvalwa ter halen. Deze zogenaamde derde zuiveringstrap werd tot nu toe in bns: land niet toegepast. Verkeer en waterstaat heeft voor dit experiment een subsidie verleend. ROTTERDAM. Burgemeester en wethouders van Rotterdam voelen er niets voor een „alternatief huwe lijksboekje" in te voeren. De stich ting Ideeële Reclame heeft de invoe ring van zo'n boekje met ruimte voor slechts twee kinderen, onlangs gepropageerd in een actie tegen de overbevolking. DEN HELDER. Verdacht van ze ven inbraken in bedrijven en op vis sersschepen in hun woonplaats zijn drie inwoners van Den Helder gear resteerd. ATRECHT. De Nederlander A. de Vries uit Wageningen is om het le ven gekomen bij een verkeersonge luk op de autoweg Parijs-Rijssel. Zijn vrouw werd zwaar gewond, evenals de heer G. Zoetman uit Rot terdam. ROERMOND. In het Roermondse ziekenhuis is overleden de 30-jarige Tjeu Brabander uit Born. De man werd bij een ontploffing in zijn wor ning zwaar gewond, toen een schoon maakmiddel waarmee hij lijm van de vloerbedekking verwijderde, in brand vloog. DEN HAAG. Mr. Y. Scholten, de adviseur van kabinetsformateur Biesheuvel, zal dinsdagochtend om tien uur de fractievoorzitter van DS '70 in de Tweede Kamer, J. Berger ontvangen en daarna verspreid over de hele dag, gesprekken voeren met de fractievoorzitters van KVP, VVD, ARP en CHU. Tot de klassieke plekjes van Zie- rikzee (men ziet het ook thans nog veel fotograferen), behoort de Post- straat, met het uitzicht op de St. Lievensmonstertoren hier op een plaatje uit 1910. DODELIJKE ONGELUKKEN OIRSCHOT. De 45-jarige militair H. M. Hoogendoorn is maandagoch tend in een ziekenhuis te Tilburg overleden. Enkele uren daarvoor was hij in Oirschot (N.B.) met zijn auto tegen een boom gevlogen en over de kop geslagen. SCHIEDAM. De 40-jarige haven arbeider L. L. Kamp uit Schiedam is in de nacht van maandag op dinsdag om het leven gekomen toen zijn au to op een kruispunt in zijn woon plaats in botsing kwam met een an dere wagen. De bestuurder van de laatste auto is volgens de politie ver moedelijk door het rode stoplicht ge reden. Het slachtoffer werd op slag gedood. DEN HAAG. Klaas Brand (80) uit Rijswijk (Z.H.) is dinsdagmorgen vroeg in het Haagse ziekenhuis Ley- enburg overleden aan de verwon dingen die hij bij een verkeersonge luk op 11 juli had opgelopen. Voor 45 jaar... SEROOSKERKE. Bij het maaien had D. B. het ongeluk met zijn been in aanraking te komen met de zeis, waarbij een gapende wond ontstond die door de ontboden geneesheer is gehecht. BRUINISSE. De zo zeer gevreesde aardappelziekte heeft, inzonderheid bij de blauwe en bonte soorten, zo danige omvang aangenomen, dat ge vreesd wordt, dat van deze soorten zeer weinig terecht zal komen. Z1ERIKZEE. Woensdag a.s. rijdt van de stations aan de lijn Vlissin- gen-Roosendaal naar Rotterdam en Den Haag v.v. weer een goedkope trein. ZIERIKZEE. De „American-Band" zal zaterdagavond in de tuin van de sociëteit „Concordia" een dansavond verzorgen, waarvan de opbrengst be stemd zal worden ter tegemoetko ming in de kosten van verpleging van een bijna blind jongetje. BRUINISSE. In de nacht van vrij dag op zaterdag 1.1. heeft een balda dige hand de deur en de vensters van de woning van een bewoner der Poststraat met leer besmeerd. De po litie heeft de zaak in onderzoek. NOORDWELLE. Bij het onweer, dat in de nacht van woensdag op donderdag boven onze gemeente woedde, is een koe in de weide van B. G. M. door het hemelvuur gedood. OOSTERLAND. In de nacht van zaterdag op zondag zijn bij L. S. door een hond een vijftien-tal jonge kip pen gedood. Enkele van de vermoor de diereti werden in de grond be graven. Een nieuwtje voor de vrouw is opslag. Het heet Shadowliner een „eyeliner" in één stift. een cosmetisch snufje voor een mooie oog- een wenkbrauwpotlood, ogenschaduw en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4