Vakantiespreiding NIEUWERKERK HEEFT ZELFKAZENDE LANDBOUWER STREEKNIEUWS ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Di»5da8 1 augustus 1972 Nr. 21124 De konsekwentie van vakantie- spreiding moge zijn (grote) voor delen hebben; er zijn ook duide lijke nadelen, die wellicht niet al tijd even sterk aanspreken. Een vroeger ritme in vakantieverdelin gen gal* meer duidelijkheid aan het zomerseizoen, terwijl thans de pe riodes meer gerekt zijn en ver snipperd. Op een bepaalde manier heelt dit invloed op het openbare leven. Het is - om een voorbeeld te noemen - in de huidige situatie gedurende een veel langere perio de moeilijk of onmogelijk bepaalde zaken af te handelen door gespreid absenteïsme. Allerlei instellingen, corporaties, verenigingen e.d. spreken daarvan, want men kan wel tot vakantiespveiding komen, maar het betekent zeker niet dat alle mensen zich daaraan kunnen of willen houden. Het geheel geeft aan het openbare leven een soort langduriger vertraging en dat maakt het allemaal niet zo gemak kelijk. Ook vroeger was liet een nor male zaak, dat bepaalde aktivitei- ten op een laag pitje stonden in het zomerseizoen, maar meer dan een gevoel bestaat, dat deze periode thans langer duurt. Er gaan nog altijd heel veel men sen met vakantie, voor of na de typische „vakantietijd" en bij het organiseren van allerlei zaken, stuit men vaak op lege plaatsen. Het is een extra complicatie, dat b.v. de kabinetscrisis juist in deze zomerperiode valt. Men zag en ziet dan ook allerlei betrokkenen ijlings van vakantieoorden naar Den Haag komen, maar een kabinets crisis kan men tijdmatig niet mani puleren; daarom is het maar een losse opmerking. Toch is er in algemene zin iets te zeggen over wat markanter be grenzingen van de vakantieperio de. Velen krijgen het gevoel - ook al heeft men zelf geen vakantie - dat de vakantietijd langzamerhand duurt van begin juni tot medio september. Misschien is het maar een psychologisch aanvoelen, maar het heeft invloed op het maat schappelijk leven. Aan die indruk kunnen wij ons nooit onttrekken. Een zomer duurt maar kort, vooral als het klimatologisch niet meezitmaar daarom juist temeer is een uitgebalanceerd uitzetten van de vakantieperiode(s) wel een noodzaak. Het is de vraag of men bij de wijzigingen destijds zich dat wel heeft gerealiseerd. Veel meer dan het vinden van het ei van Co lumbus, bleek het een kiezen van misschien de minst kwade uit twee oplossingen te zijn, want compri mering van „alles" in enkele we ken, voert in dit kleine land ook tot ongewenste toestanden. Dit artikel kan geen oplossing voor het probleem geven, maar misschien is het - vooral in een toe- ristenstreek - toch interessant hét eens aan te tippen, c.q. er over na te denken. Vogeltjes verbrand AMSTERDAM, 31-7. Bij een brand in een dierenwinkel in Amsterdam- West zijn maandagmorgen 300 vo geltjes en enkele hamsters om het leven gekomen. De brand werd waar schijnlijk veroorzaakt door een kort sluiting in de verwarmingsinstalla- tie voor de aquaria. TABAKSOVERSLAG IN VLISSINGEN VLISSINGEN, 31-7. Maandag is in het Sloegebied bü Vlissingen de eer ste paal (van de in totaal 220) gesla gen voor een tabaksloods van ruim 13.300 m2, die deze havenstad een functie moet geven in het interna tionale tabakstransport. Opdrachtgever is Alleghany Ware house Europe B.V., opgericht door Alleghany Warehouse Company INC in Richmond (Verenigde Staten en August de Meyer B.V. iri Ternèuzen. De samenwerking tussen deze Amerikaanse en Nederlandse onder nemingen is tot stand gekomen met als doel een opslag- en distributie centrum voor ruwe tabak cn tabaks- produkten ter beschikking te stellen van de tabaksindustrie en -handel in West-Europa. Wees vriendelijk Wees vriend'lijk in het leven voor elk die je ontmoet. Een vriendelijk goede morgen doet menigeen zo goed. Er zijn zo heel veel mensen vaak eenzaam en alleen; geef hen een beetje vriendschap, ga er eens een keertje heen. Verdiep j' in hun problemen, geef hen een beetje moed, hel kan hen verder helpen, En 't doet je zelf ook goed. Wees vriend'lijk in het leven, het kan, het kost geen geld, en wat je aart anderen doorgeeft krijg je soms dubbel uitgeteld. A. W.-B. Primeur voor Zeeland De heer Flikweert bij zijn kaaspers, NIEUWERKERK, 31-7. Op (le lagere school hebben we het indertijd nog geleerd: Hier en daar iïi Neder land vind je nog zelfkazende boeren. Als kind leerde je dat klakkeloos, maar wanneer je wat ouder wordt en dan de term „zelfkazen" tegenkomt, frons je je voorhoofd en vraag je je af waarom in Friesland en rondom Gouda nog wel en in Zeeland geen zelfkazende boeren? Zeeland, het land van boeren bq uitstek, heeft nauwelijks zelfkazende boeren gekend. Maar ineens wordt je geconfronteerd met een zelfkazende boer, en nog wel in Nieuwer kerk.' Het is de heer M. Flikweert en diens echtgenote, mevrouw A. W. Flik- weert-Vos, die zeven weken geleden begonnen zijn met het zelf bereiden van Goudse kaas. „Het is plotseling in ons op gekomen", vertelt mevrouw Flik weert, „van de winter wisten we nog van niets". Dit voorjaar lieeft de familie Flikweert om economische redenen besloten kaas te gaan bereiden. Landbouwer Flikweert heeft daar op de handen uit de mouwen gesto ken en een degelijk gebouwtje neer gezet tegen zijn landbouwschuur, waar zijn vrouw zou kunnen gaan zelfkazen. Er is veel werk verzet om dé plannen te realiseren. Maar het plan lukte. Tot slot zette de Fa. Blom uit Aarlanderveen de benodigde in stallaties neer, en het kazen kon een aanvang nemen. Ervaring opdoen Voordat mevrouw Flikweert hier aan toe was, moest ze nog ingewijd worden in de geheimen van de kaas bereiding. Ze vertrok naar elders, naar een streek -die nog rijk is aan zèlfkazende boeren, waar ze veel er varing op deed, en het zelfkazen on der de knie kreeg. De eerste dag werd ze in haar eigen kaasberei dingskeuken door een deskundige van de Kaasvoorlichtingsdienst uit Gouda, terzijde gestaan, die haar de laatste kneepjes bijbracht. Mevrouw Flikweert begon van die dag, deze week precies zeven weken geleden, met haar Goudse boerenkaas. De week daarop stond er iemand van het Goudse Consulentschap vóór Kaas voor de deur, die haar produk- ten aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp, doch bekennen moest, dat er geen betere gemaakt kon wor den „Dankzij de goede uitleg en hulp, die we vanuit Gouda mochten ontvangen, is het ons aardig gelukt eigen kaas te maken", zegt de heer Flikweert. „De kaas was direkt lekker, cn het is prettig dat we in al die weken nog geen enkele klacht hebben ontvan gen." Ook het Kaascontrolestation uit Den Haag trok enkele monsters, en kwam tot dezelfde konlriusie als alle andere instanties. Na drie weken van stevig produ ceren kwamen de eerste klanteiu „Het waren familie, kennissen en buren", vertelt mevrouw Flikweert, „na de advertentie is het pas echt goed gaan lopen". In dc afgelopen weken zijn er al veel kopers op het landbouwerserf van de familie Flik weert geweest. Niet alleen Nieuwer- kerkers, maar ook Schouwen-Duivc- landers van overal en niet te verge ten, toeristen. De Voorlichtingsdienst zei bij het instrueren van mevrouw Flikweert. „U zit hier met uw kaas op rozen. Uw kaas zal hier gretig aftrek vin den". Dc familie Flikweert wachtte rustig af, hoc of hot met de verkoop zou gaan. Nu. dat liep direkt al goed. Nazorg „Er is veel nazorg aan dc kaas", merkt mevrouw Flikweert op. terwijl zc een rij kazen omkeert. „Wanneer dc kaas gereed Is, moet zc van een plastiek laagje worden voorzien te gen het uitdrogen, en telkens moeten ze weer worden omgekeerd. Maar het is echt een mooi werk. want je maakt wat". De produktic is afge stemd op écn soort: de echte Goudse boerenkaas, „gemaakt van de volle melk", vult Flikweert eraan toe. Hij kan het weten, want hij zorgt ervoor dat de melk naar de keuken gaat. De zeventien koeien van boer Flikweert zijn goede melkproducenten. Wat er over blijft van de melk, gaat naar de varkens. Zo wordt de cirkel ge- slotén en gaat niets verloren. Een verschil bijvoorbeeld lussen de Goudse kaas en de Leidse, is dat de Leidse kaas gemaakt wordt van de afgeroomde melk. De familie Flik weert verkoopt kazen van 800 gram tot één kilogram, en kazen van zo'n goede twee en een halve kilo. Primeur Deze zelfkazende boerenfamilie be tekent voor Nieuwerkerk, meer nog, voor Zeeland, een primeur, omdat geen enkele boer dit in de provincie doet. „In Walcheren heb je wel iemand die zelf kaas maakt, maar dat is geen echte boer", aldus Flikweert. We be kijken met grote interesse de weg, die een kaas gaan moet om tot een echte kaas te worden. Op de boerde rij wordt de verse melk, zo van de koe, tot kaas verwerkt. Uit tien liter melk haalt men ongeveer één kilo gram kaas. De inelk stort men in een kaastob be. Ook voegt men stremsel toe en na ongeveer een half uur is de melk gestremd. Dan heeft zich de wron gel gevormd. De wrongel moet nu gesneden en fijn verdeeld worden. De wei. waarvan door het snijden de afscheiding wordt bevorderd, wordt verwijderd. Als de wvongeldeeltjes voldoende wei hebben verloren, wordt de wrongel uit de tobbe in de kaasvorm overgebracht, die bekleed is met een kaasdoek, en voorzien van (belegd met) het boerenkaasmerk. Dan wordt de kaas met een soort deksel gesloten en gedurende vijf uur onder de pers gezet. Tijdens deze behandeling moet de kaas enkele malen worden gekeurd. Nadat de doek verwijderd is gaat de kaas in een zoutoplossing (pekel). Hierna gaat de kaas naar het rijpingsmaga- zijn waar ze drie weken nog moet blijven om te rijpen. Het eind van het liedje is dat er op een goede dag iemand aanbelt, en de kaas koopt. De familie Flikweert, met name me vrouw, heeft haar handen vol aan de kaasproduktie. 's Morgens maakt ze haar kaas, terwijl ze s middags de zaak afwerkt en plastificeert. Onder tussen ontvangt ze haar klanten. „We produceren alleen voor partikulie- ren", zegt Flikweert, „anders zou het te druk worden. We zijn immers de enige hier in de omtrek!" We hopen dat er vanuit de Loensweg, nummer 5, nog veel kazen een weg mogen vinden naar menig huisgezin! Voordracht P.Z.E.M.-directeur VLISSINGEN, 31-7. De raad van bestuur van de N.V. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (P.Z. E.M.) heeft besloten de algemene vergadering van aandeelhouders, die is vastgesteld op 24 augustus, ter be noeming van een technisch directeur van de maatschappij de navolgende voordracht in volgorde van voor keur te doen: Ii\ M. D. Dalebout (52), directeur van het gemeentelijk energiebedrijf in Amsterdam; Ir. F. van Koppenhagen (45), tech- nisch-adjunct-directeur van de N.V. Provinciale Utrechtse Elektriciteits maatschappij. ZIERIKZEE Vergadering Statencommissie In de eerstvolgende openbare ver gadering van de Statencommissie voor onderwijs, cultuur, monumen tenzorg enz., welke gehouden wordt op woensdag 9 augustus a.s. ter pro vincial e griffie in Middelburg, zal o.m. aan de orde worden gesteld het voorstel van ged. staten inzake de restauratie van de Noord-Haven poort te Zierikzee. Aan de orde ko men ook de bekende voorstellen be treffende subsidiëring uitleencen trum voor beeldende kunst, subsi diëring St. Zeeuws Inst. voor Kunstz. Vorming en restauratie N.H. -kerk te Oosterland. Film „Tora! Tora! Tora!" op de laatste toeristendag Op de avond van de zesde en al weer laatste „toeristendag', dinsdag 8 augustus aanstaande, zal in de Zierikzeese Concertzaal worden ver toond de bekende Pearl Harbor-film „Tora! Tora! Tora!". Deze film is de reconstructie van de gebeurtenissen die leidden tot de Japanse aanval op Pearl Harbor, ruim dertig jaar gele- den. Het hoogtepunt is de aanval op 7 december 1941, waardoor de Ver. Staten betrokken werd in de tweede wereldoorlog. De film vertelt de geschiedenis van beide zijden en belicht de feiten zoals zij op diplomatiek, politiek en militair niveau plaats vonden. „Tora! Tora! Tora!" werd in Japan, op Ha waii en in Washington opgenomen. Op Hawaii werd gefilmd op de his- torsche plaatsen waar alles gebeurde, zoals Ford Island, Hickam en Whee ler Fields, Kole ole Pass, Schoffields Barracks, Waikiki en Aloha Tower. De scènes van de aanval duren veer tig minuten en zijn een tour de force van reconstructie; er werd niet met miniatuur-modellen gewerkt, de aanvallende vliegtuigen bevinden zieh in de lucht, de slagschepen zijn copieën van de oorspronkelijke sche pen, en de explosies zijn even echt als zij er uit zien. De regeringen van Japan en van de Verenigde Staten verleenden uit gebreide medewerking opdat alle feiten, materieel en materiaal authentiek zouden zijn - wat dit be treft is „Tora! Tora! Tora!" een unie ke produktie, omdat het nog nooit eerder is voorgekomen dat twee na ties die oorlog hebben gevoerd, sa menwerken aan de film die hun eer ste gevecht in beeld brengt. SEROOSKERKE Auto grijpt bromfietser Dp de kruising Serooskerkseweg- Stoofweg, greep een personenauto, bestuux-d door mevr. J. S. S. te Roer mond een bromfiets, bestuurd door mej. C. W. B. te Hellevoetsluis. De auto - komend uit de richting Zie rikzee - wilde rechts afslaan, rich ting Renesse en verleende aan de bromfietsberijdster geen vrije door gang. Dokter Thies te Renesse ver leende eerste hulp aan mej. B., die aan hoofd en handen werd gewond. Auto en bromfiets werden bescha digd. HAAMSTEDE Orgelbespeling Hervormde Kerk De organist de heer M. Pols uit Zierikzee, is voornemens elke zater dag in de maand augustus, van 15.30 tot 16.30 uur, een uur orgelspel te verzorgen in de hervormde kerk te Haamstede. Hij hoopt een program ma van geestelijke liederen ten ge hore te brengen. De heer Pols heeft als kerkorga nist een staat van dienst achter zich van ruim veertig jaar. Het concert is gratis te beluiste ren, maar wel kan men ten bate van de restauratie van de „winterkerk" een vrijwillige bijdrage geven in een daartoe aanwezige collectebus. Gehoopt wordt dat velen zullen genieten van het programma. Auto pakt brommer Toen mevr. G. te Renesse vanaf de Kloosterweg te Haamstede met haar auto de J. J. Boeyesweg in wilde rij den, verleende zij geen voorrang aan de 17-jarige W. L. uit Schoonhoven die op het fietspad met zijn brom mer in de richting Renesse reed. Een botsing was onvermijdelijk. W. L. moest met zware hoofdwonden in het ziekenhuis te Zierikzee opgenomen worden. De schoondochter van mevr. G., die naast haar in de auto zat, moest eveneens naar het ziekenhuis vervoerd worden. Beide voertuigen werden zeer zwaar beschadigd. Het komt herhaaldelijk voor dat automo bilisten aan het op het rijwielpad rijdende verkèer geen voorrang ge ven. Men rijdt daar ook nog vaak met te hoge snelheid het kruispunt tègemoet, hoewel ook daar de maxi mum snelheid 50 km. bedraagt. SCHARENDIJKE Tentconcert Donderdagavond a..S zullen de mu ziekkorpsen „Crescendo" uit Drei- schor en „Nieuw Leven" uit Ouwer- kerk vanaf de muziektent aan de Dorpsstraat te Scharendijke een con cert geven. Bij het invallen van de duisternis zal met muzikale begeleiding een lampionoptocht worden gehouden door Scharendijke. Lampions worden door V.V.V. aan het daarvoor be stemde adres beschikbaar gesteld. Na terugkeer bij de muziektent zal nog een korte muzikale show wor den gegeven. Het is te hopen dat het weer beter zal meewerken dan vorige week, toen het muzikaal gebeuren moest wor den afgelast. X Mevrouw Flikweert toont een kaas. (Foto's: Zierikzccschc Nieuwsbode). NIEUWERKERK Brommers botsten Zaterdagavond vond er omstreeks tien uur een ongeluk plaats, waarbij twee bromfietsers met elkaar in bot sing kwamen. Een clubje jongelui reed op de brommer op de rechter parallelweg vanuit Nieuwerkerk in de richting Zierikzee. Een van de jongens, tijdelijk verblijvend op een camping in Ouwerkerk, J. J. L. uit Rotterdam, was vooruit gereden met zijn brommer, maar wist op een ge geven ogenblik niet meer dc weg, waardoor hij besloot terug te keren naar de groep. Uit datzelfde clubje kwam A. P. W. uit Ouwerkerk, die tegen hem aanbotste. Een arts uit Zierikzee verleende eerste hulp. W. werd per ambulance naar het Zweeds Rode Kruis ziekenhuis vervoerd. W- liep een gekneusd linkerbeen op en brak een sleutelbeen. L. kreeg letsel aan het linkerbeen. Beiden mochten echter na behandeling weer naar huis. De bromfietsen raakten door de botsing ernstig beschadigd. Poging tot inbraak Eind vorige week heeft men ge tracht in te breken bij Elcktro Lie- vense. 's Morgens bleek dat men ge probeerd had een deur te forceren, hetgeen niet gelukte. Wel is in die bewuste nacht een bestelwagen van de heer L. M. V. uit de Burg. Bouw manstraat gestolen. Deze werd de volgende dag nabij holcl-café-rcs- taurant „Dc Blauwe Keet" te Oos terland teruggevonden. Dc dieven hadden de autoradio eruit gebroken en meegenomen. Weer waterpaalzitten ROELOF ARENDSVEEN, 1-8. X Dertig personen gaan eind de- ze week proberen het water ig paalzitrecord te breken dat begin juli in St. Maartensdijk X (N.H.) door de Fries Wilt Veen- A stra gevestigd werd op 86 uur. Plaats van handeling van deze X (nu al weer) derde „wereld- y kampioenschappen paalzitten" X is de Braassemermeer in Roe- lofarendsveen. Onder de dertig X deelnemers die vrijdagavond hun hoge zitplaats zullen gaan X innemen is de onttroonde „we- reldkampioen" Hannes de Jong y uit Roelofarendsveen, die heeft X aangekondigd dit keer zeker y honderd uur te zullen uitzit- X ten. Overigens is voor de or- ganisatoren van het paalzitten X in Roelofarendsveen Hannes de Jong nog steeds de houder X van de titel. Het kampioen- X schap van de Fries Wilt Veen- y stra wordt bestreden omdat hij X te lang gebruik gemaakt zou Y hebben van het toilet. Y Auto sloot in Vrijdagavond jl., omstreeks tien uur, reed G. v. P., zonder vaste woon- of verblijfplaats, met zijn auto door de polder in de richting Sir- jansland. Hij wilde vanaf de Sluis- weg de Galgenweg inslaan, maar zag niet dat hij daarvoor een bocht ne men moest. Hij reed daarom door en kwam in een sloot terecht. De plaatselijke arts van Nieuwer kerk liet de bestuurder van de wa gen ,en de mede-inzittende A. de B. uit Zierikzee per ambulance naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee overbrengen. P. werd op genomen wegens een gebroken rib; De B. mocht na behandeling van en kele scheurwondjes onder het rech teroog weer naar huis terugkeren. De auto geraakte bij dit ongeluk „to- tall loss". BRUINISSE Nog eens de Grevelingendagen De Grevelingendagen te Bruinis- se begonnen donderdag met een aan tal kinderspelen op het sportveld. De spelen bestonden uit acht verschil lende spelletjes. Bij ieder spel kreeg men een aantal punten. Wie het hoogst aantal punten behaalde was winnaar. Vlugheid en behendigheid speelden uiteraard een rol, maar ook liedjes raden was een verplicht num mer, naast bal op lepel, sjoelen, fles- senslalom, bussen gooien enz. De prijzen gingen naar: (5 en 6 jaar) 1. Henja Bestman, 2. Lia van Galen, 3. Margriet Hamsing. (7 en 8 jaar): 1. Hannie Kleppe, 2. Tonnië van den Berge, 3. Kees de Grauw. (9 en 10 jaar): 1. Silvia Kiesenwetter, 2. Jea- net .Krepel, gedeelde 3e prijs Wim van Galen, Hans Bal, Piet Hooger- werf. (11 en 12 jaar): 1. Elna Klink 2. Sjaak Giljam. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank TERMIJNSPAREN en DEPOSITO'S tot 7 RENTE NOORDWELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. DODELIJKE ONGELUKKEN NIEUWKOOP. - De 52-jarige W. van Wijngaarden uit Nieuwkoop is maandagavond in zijn woonplaats verongelukt. De man verleende op een kruispunt met zijn auto geen voorrang aan een van rechts komen de automobilist uit Koudekerk. EMMEN. Een 85-jarige vrouw uit Erica is in dc nacht van zaterdag op zondag verdronken. Haar lijk is in de Hoogeveense vaart gevonden. EMMEN. De 22-jarige Harm Gra vers uit Roswinkel is in dc nacht met zijn bromfiets verongelukt. Bij Odoorn is hij tegen een boom gere den. HEERLEN. Een 16-jarig meisje uit Heerlen is maandagochtend in een ziekenhuis in haar woonplaats over leden. De 23-jarige bestuurder van de auto waarin zij meereed, werd zwaar gewond. Naar de politie ver moedt door dc hoge snelheid reed de bestuurder korte tijd daarvoor op de Ganzeweide tegen een lantaarn paal. NORG. De 57-jarige M. Plazicr uit Een en zijn 59-jarige zuster me vrouw W. Vecnstra-Plazier kwamen maandagmiddag om het leven, toen de auto die door dc heer Plazicr be stuurd werd, in Novg tegen een boom vloog. Omtrent de oorzaak van de botsing is niets bekend. UTRECHT. De 17-jarige Gcsina maandagavond in haar woonplaats Maria Hilbrands uit Vinkeveen is om het leven gekomen bij een ver keersongeluk. Ze slak op haar brom fiets de Vinkevecnsc Kade over cn werd aangereden door een passeren de personenauto. Het meisje over leed ter plaatse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3