GENIET AGENDA Bestemmingsplan (IA) voor Nieuwerkerk werd vastgesteld Overval op Nutsspaarbank in Den Haag LAATSTE NIEUWS Gemeenteraad Duiveland DUIVELAND, 28-7. Op de jongste schap van burgemeester J. D. de vergadering van de gemeenteraad Kam, zjjn nog verschillende belang- van Duiveland, onder voorzitter- rijke zaken aan de orde gekomen. Het ontvverp-bestemmingsplan Nieuwerkerk IA is thans zo ver voorbereid dat tot definitieve vaststelling kan worden overgegaan. Dit ontwerp omvat het gebied gelegen tussen de Deltastraat-Stationstraat-Burgemcester Van Veenstraat te Nieuwerkerk. Het gepleegde vooroverleg met het bestuur van het waterschap Schouwen-Duiveland, het Landbouwschap, de Genie en de Provinciale Planologische Commissie heeft geen aanleiding gegeven tot aan brenging van wijzigingen. Ook z\jn er geen bezwaren ingediend toen het ontwerp-plan een maand ter bezichtiging heeft gelegen. Daarom werd be sloten het ontvverp-bestemmingsplan Nieuwerkerk IA vast te stellen. De kaart van het plan hing een half uur voor de raadsvergadering in de raadszaal ter inzage. Van de raadsleden uit Oosterland, de heren Bakker, Stoutjesdijk, Stouten en van der Werf is een schrijven binnen ge komen, gericht aan het college van b. en w. betreffende grote water overlast die in de laatste weken in Oosterland is ondervonden bij zware regenval. Vele straten in het dorp stonden blank en kelders liepen vol. Genoemde raadsleden zijn de me ning toegedaan dat er iets schort aan Advertentie VAIM UW VRIJE TIJD MET EEN GOEDE KIJKER HORIZON EN PRIMOC PRISMAKIJKERS IN OPTICIENSKWALITEIT UW OPTICIEN VERTELT U ER GRAAG MEER OVER J Fa. J. W. GUDDE optiek MOL 9 - ZIERIKZEE Telefoon 2582 Duitse miljardair hengelt naar Nederlandse markt UTRECHT, 31-7. De Duitse miljar dair Theo Albrecht uit Essen, eige naar van meer dan 500 zelfbedie ningswinkels en vorig jaar voorpagi nanieuws door een spectaculaire ont voering, probeert door de aankoop van aandelen van het Combi-süper- marktbedrijf in Zeist met vestigin gen in vele Nederlandse steden een voet te zetten op de Nederlandse markt. Sclioolbezetthig opgeheven AMSTERDAM, 31-7. Leraren en ouders hebben maandagmiddag de bezetting van de Seto-school in de Wormerveerstraat in Amsterdam op geheven. Vanaf vrijdagavond was het gebouw bezet om de publieke aan dacht voor het conflict aan de school te vestigen en de buurtbewoners er voor te interesseren. Volgens de be zetters zijn zij daarin geheel ge slaagd. Vanuit de buurt kwam veel belangstelling. Een handtekeningen actie leverde 500 handtekeningen op die aan de gemeente en het ministe rie van onderwijs zullen worden aah- geboden. DORADO (Porto Rico). De Miss Uni verse verkiezingen in de Portori- caanse stad Dorado. Na de verkiezin gen poseren Miss Engeland, Miss Brazilië (2e), Miss Venezuela en Miss Israël, rond, Miss Universe 1972, de Australische deelneemster Kerry Anne Wells (midden). aan de riolen in hun woonplaats. Er wordt huns inziens niet genoeg de hand aangehouden door gemeente werken om de kolken enz. op tijd uit te zuigen en het viertal verzoekt met klem één en ander aan een grondig onderzoek te onderwerpen opdat herhaling van deze kalami- teiten voorkomen zal worden. Wet houder Kuijper (PvdA) die open bare werken beheert, deelde mee dat hij op de bewuste vrijdagmorgen uit zijn bed werd gebeld vanuit Ooster land en dat hij binnen het kwartier aanwezig was op de plaats des onheils en de smeerboel in ogenchouw ne men kon. Later heeft hij met de op zichter Haak en enige gemeente werklieden een onderzoek ingesteld, maar grote afwijkingen konden niet worden geconstateerd. Dat de boel dit jaar nog niet was schoongemaakt, zoals in de brief stond, moest de wethouder tegenspreken, want in maart was het nog gebeurd. Binnen korte tijd zal er echter nog een ingrijpender onderzoek plaats hebben beloofde de heer Kuijper. Straten vegen Verder was de heer Bakker niet te spreken over het aanvegen van de verschillende straten in de dor pen, hetgeen z.i. veel te weinig plaats heeft. Eens in de maand zou het dan toch zeker moeten gebeurenzo meende hij. Wanneer de inwoners zien dat er toch niets meer aan de straten gebeurd, geven ze er ook de brui aan en gooien alles maar neer. De wethouder zei dat de werklieden er moeilijk aan te zetten zijn, wat de heer Bakker verwonderde. De werklieden moeten toch doen wat ze van hogerhand gelast worden, zo vond hij. De wethouder heeft moed dat het beter zal gaan als er een gro te veegmachine aangeschaft kan worden, gezamenlijk met de andere gemeenten op Schouwen-Duiveland. Het slechte wegdek en de te smalle doorgang in de Lange Dreef kwamen eveneens ter sprake. Nu in deze Oos- terslandse straat een doe-het-zelver- bedrijf gevestigd is in deze straat is er veel verkeer gekomen. Besloten werd te onderzoeken of de straat niet wat breder gemaakt kan wor den en reparatie van het wegdek uitgevoerd, als de gasleidingen zijn aangelegd. Eén en ander zal door de Commissie voor Openbare Wei ken worden onderzocht en op de volgen de vergadering zal hiervan rapport worden uitgebracht. Dc rondvraag Bij de rondvraag informeerde de heer Op 't Hof (A.R.) naar de mo gelijkheid ook de riolering in zijn woonplaats Sirjansland onder de loep te nemen, want ook dit is nood zakelijk. Ook hier liepen bij de grote regenval tuinen en woningen vol. Een afvoerslootje is veel te smal, al dus deze spreker, die betoogde dat de buisleidingen in zijn dorp veel te diep liggen, zodat de overstorten niet goed kunnen funktioneren. Verder wees de heer Op 't Hof nog op het feit, dat er nog niets gedaan is aan het kleedhokje op het sportveld in Sirjansland. Hij vroeg of er al iets bekend is betreffende de bouw van bejaardenwoningen en de partikulie- re bouw. De raadsvoorzitter deelde mee, dat de stedebouwkundige met de voorbereidingen bezig is. Het overige zal door de Commissie voor Gemeente Werken worden bekeken. Mevrouw Van der Zande-Vleugels Schutter (VVD) informeerde of er nu nog geen contact gekomen is met de Ambachtsheer van Oosterland, baron Schimmelpenninck van der Oije te Wassenaar, betreffende de grond aan het Marktplein te Ooster land, wat door de voorzitter werd ontkend. Het wordt toch tijd dat er eens iets hieraan gaat gebeuren, zo was ook de mening van de heer Bakker, die meende dat het op den duur nog een onteigeningsprocedure zal moeten worden. Dit duurt wel jaren, maar zoals het nu gaat duurt het wel honderd jaar. De heer Ro- meijn heeft een lichtkabel over de weg zien liggen bij het zigeuner kamp en vond dit maar een gevaar lijke zaak. Verder had hij gezien dat het bij dit kamp een smeerboel wordt, want men werpt het vuil zo maar neer en niet in de daar ge plaatste container. Hier zal naar ge keken worden. De heer Van 't Hoff (PvdA) informeerde naar de vorde ringen van de aanleg van centrale verwarmingsinstallaties in gemeen tewoningen, voornamelijk in zijn woonplaats Nieuwerkerk. „Zouden deze voor het stookseizoen toch nog klaar zijn," zo vroeg hij. De voor zitter deelde mede dat dit beloofd is en dat er spoedig aan zal begon nen worden, nog binnen een week. De heer Bakker informeerde naar de mogelijkheid meer parkeerruimte te maken rond de Herv. kerk Ije Ooster land, ten gerieve van de kerkgan gers. De politie heeft ingegrepen, omdat men in de Kerkstraat par keerde wat verboden is, maar de heer Bakker zou er toch geen be zwaar in zien een gedeelte van de Kerkstraat, tot even voorbij het postkantoor, vrij te geven voor par kering Er is daar ruimte genoeg, zo beweerde hij. Ook dit zal worden on derzocht. Beplanting De heer Stouten zag graag de be planting bij de bejaardenwoningen aan de Sint Joostdijk te Oosterland wat bij gesnoeid omdat dit zo ruig wordt, en de heer Van Klinken was geconfronteerd met moeilijkheden met het parkeren van auto's in de nieuwbouw te Nieuwerkerk. Er zijn mensen die 's avonds van hun wérk komen en graag hun auto zouden willen parkeren voor hun woning, waar een parkeerplaats' is, en dan die ingenomen zien door bewoners van andere straten, waar geen par keerruimte is. „Het is vervelend", zei de raadsvoorzitter," maar er is niets aan te doen. Iedereen mag daar parkeren." Tot slot vroeg dc heer Stoutjes dijk nog naar de woning Burgem. van der Havestraat 8, eertijds be woond door mevr. de weduwe M. Mol-Bijnagte, die maar steeds leeg blijft staan, terwijl er woninggebrek in Oosterland en elders is. Hij vond dat dit huurderving is, dat onder vangen dient te worden. Wethouder Kuijper deelde mee dat er iemand is die deze woning, die nog geheel her steld moet worden van de geleden zoutschade, kopen wil, doch dat de minister hierop zijn fiat moet ge ven. De heer Stoutjesdijk dacht dat de vraagprijs voor deze woning naai de zin van de adspirant-koper wel aan de hoge kant zal zijn, want hij zou het herstel zelf willen doen of laten doen, en dan komt er weer niets van deze koop en blijft de wo ning maar leeg staan. Afgewacht zal worden wat de minister zal doen en dan kunnen maatregelen getroffen worden. Hierna sluiting. Moeilijke aanslag LAVAGNA, 29-7. Barhouder Gianfranco Vanucci heeft van de week zijn aanslagbiljet voor de belasting, groot 3 lire ge kregen. Om de klap wat min der hard te doen aankomen staat financiën toe dat Vanuc ci in drie termijnen betaalt. De belastingen verwachten de eerste lire in augustus, de tweede in oktober en de derde in december. En dat is nu het beroerde: Italië kent geen muntstukken van 1 lire. Het kleinste muntstuk is er een van 5 lire. Jachtje overvaren AMSTERDAM, 31-7. Op het Noord- zeekanaal tegenover de Coenhaven in Amsterdam is maandagmiddag het motorjachtje „Nooit Gedacht" over varen door de binnentanker „Sordi- nia". De twee opvarenden, een circa 70-jarige man en zijn vrouw werden gered door een boot van de haven dienst, die in de buurt voer. Het mo torjachtje is gezonken. De rijkspolitie stelt een onderzoek -40, LONDEN-DEN HAAG. Tot Brits ambassadeur in Nederland is benoemd de heer E. J. W. Barnes, sinds 1969 ambassadeur van Groot-Brittannië in Israël. Buit: ruim f 27.000,- DEN HAAG, 31-7. Twee met ny lonkousen gemaskerde mannen heb ben maandagmiddag bij een gewa pende overval op een filiaal van de Nutsspaarbank in Den Haag f 27.000 buitgemaakt. Vrouw verkracht in haar huis AMSTERDAM, 31-7. De 21-jarige koopman J. V. en de 22-jarige scha renslijper K. B„ be;den woonwagen bewoners, zijn door de Amsterdam se politie gearresteerd omdat zij er van verdacht worden op 15 juni een 27-jarige Amsterdamse vrouw te hebben verkracht. Kort nadat zij bij de vrouw aan de deur waren geweest uit hoofde van hun beroep, keerden zij terug. Zij drongen de woning binnen en verkrachtten de vrouw. Minister Vau Agt bezoekt weduwe doodgeschoten winkelier DEN HAAG, 31-7. Minister Van Agt van justitie heeft maandagmid dag een bezoek gebracht aan de we duwe van de Schiedamse winkelier Van den Bosch, die onlangs bij een roofoverval om het leven kwam. De minister betuigde mevrouw Van den Bosch zijn deelneming met het verlies van haar man. Bovendien deelde hij haar mee $at haar een bedrag ineens is toegekend. De woordvoerder van de minister zei desgevraagd dat hij niet gerech tigd was over de hoogte van het be drag mededeling te doen. Direct na de dood van de winke lier waren Rotterdamse en Schie damse politiemannen aanwezig. Het bleek dat zij de twee mannen op heterdaad wilden betrappen. Mau bedreigde voorbijgangers ROTTERDAM, 31-7. - De politie heeft een 57-jarige beambte uit Rot terdam gearresteerd, die zondag avond in de Martinus Steenstraat in de Maasstad een aantal voorbijgan gers met een alarmpistool bedreigde. De man, die volgens de politie be schonken was, opereerde vanuit het portiek van zijn huis. Volgens de politie was het hem niet om geld te doen. Later vonden rechercheurs in de woning van de beambte nog een alarmpistool en een gaspistool. Hasj-„clealertjes" gepakt AMSTERDAM, 31-7. De Amster damse politié heeft in het afgelopen weekeinde in de binnenstad dertien „kleine dealertjes" in hasj en opium gearresteerd. De grootste hoeveelhe den die in hun bezit werden gevon den waren een pond hasj en 33 pak jes opium. De handelaars waren van Duitse, Zwitserse, Italiaanse en Amerikaan se komaf. Gekaapt vliegtuig in Algiers gclaiul ALGIERS, 1-8. Het maandag bo ven dc V.S. door een groep lucht- piraten gekaapte Amerikaanse lijn— vliegtuig is dinsdagmorgen in Al giers geland. De kapers - naar ver luidt tussen dc acht en zestien ne gers, onder wie verscheidene vrou wen en kinderen - hebben ccn los prijs bij zich van een miljoen dollar. Die hebben zij in Miami ontvangen in ruil voor de vrijlating van 94 pas sagiers. De DC-8 van „Delta Airlines" werd maandagmiddag op een vlucht van Detroit naar Miami gekaapt. De losprijs is vermoedelijk dc grootste die ooit door ccn luchtvaartmaat schappij is betaald. De passagiers mochten uitstappen, nadat twee FBI-agenten het geld aan boord hadden gebracht. Zij kwamen tegen kwart voor vier in een groene Volkswagen bij het bankgebouwtje aan de Hofzichtlaan, in de wijk Mariahoeve, voorrijden. In de bank, waar op dat moment al leen de 58-jarige filiaalhouder H. J. Kleijn en de 22-jarige kassier G. L. van der Veth aanwezig waren, dreigde één van de ongeveer 25-ja rige mannen met een revolver en riep in gebrekkig Duits dat hij vlug geld moest hebben. De ander sprong over de balie en greep een zwarte tas met buitenlandse valuta en wat los geld, bij elkaar f 27.200,Daar na verdwenen de overvallers in de auto waarmee zij waren gekomen. De wagen werd kort na de over val teruggevonden achter het station Mariahoeve, waar de bank enkele honderden meters vandaan ligt. Een voorbijganger en spelende kinderen zagen hoe de overval in zijn werk ging. Ook de kassier zag de twee mannen voor de bank stop pen en waarschuwde nog de heer Kleijn, die juist de kas met buiten landse valuta opmaakte, dat de over vallers naar het gebouw toekwamen. Het bankpersoneel kon echter niets meer doen om de overval te voor komen of de politie waarschuwen voor de overvallers binnen waren. Zware aanval op Amerikaanse basis SAIGON, 1-8. Noordvietnamese militairen en leden van de Vieteong hebben dinsdagochtend vroeg een zware aanval gedaan op de belang rijke Amerikaanse luchtmachtbasis Bien Hoa op 25 km ten noord-oosten van Saigon. Zestig zware raketten werden af gevuurd op de basis, waar zeker 1 Amerikaan werd gedood en vijftien werden gewond. Het was de eerste grote aanval op Bien Hoa na het begin van het Noordvietnamese offensief tegen het zuiden vier maanden geleden. In het noorden hebben de Zuid- vietnamese regeringstroepen en hun bondgenoten meer dan 20.000 scho ten gelost op de provincie-hoofdstad Quang Tri als inleiding van een nieuwe aanval. Een Amerikaanse adviseur zei: „Wij zullen zoveel ar tillerie inschakelen dat wij er zo maar binnen zullen kunnen wande len zonder ook maar een levende te gen te komen". Officier gaat moord vorderen tegen Jannie T. ROTTERDAM, 1-8. De 22-jarige Jannie T. uit Rotterdam, die vorige week donderdag de 41-jarige wapen handelaar Ernst Sies op diens eigen verzoek met een pistool van het le ven beroofde, zal primair moord ten laste worden gelegd. De jonge vrouw is maandag aan de Rotterdamse offi cier van justitie, mr. W. D. Meeter-, voorgeleid. Deze zal subsidiair doodslag en meer subsidiair moord op verzoek tegen haar vorderen. Op deze mis drijven staan maximumstraffen van respektievelijk levenslang, 15 jaar en 12 jaar. Jannie T. verklaarde na haar daad dat ze samen met Ernst Sies zelf moord had willen plegen, omdat hun buitenechtelijke liefdesverhouding was stukgelopen. Nadat ze dc wa penhandelaar in zijn winkel in Rotterdam-zuid had neergeschoten, durfde ze volgens haar verklaring echter niet de hand aan zichzelf te slaan. De „groetweigeraktie" UTRECHT. 1-8. Volgens de Vere niging van dienstplichtige militairen (V.V.D.M.) zijn in verband met de „groctweigeraktie" van heden-dins- dag tot nu toe circa 60 afdelingsbe stuurders door dc marechaussee of door hun commandant verhoord. Maandagavond werden in dc Wil lem I-kazernc in Den Bosch drie af delingsbestuurders betrapt toen zij pamfletten verspreidden, waarin de dienstplichtigen werden opgeroepen dinsdag massaal dc groctplicht te negeren. V.V.D.M. - hoofdbestuurder Henk van Rees zei dinsdagochtend dat - naar verwacht - pas later op de dag iets concreets kan worden gezegd over het verloop van de aktic. Dinsdag 1 augustus Zerkzec Toeristendag: 10.00 uur vossenjacht, start bij de Lichtboei); kunst- en an tiekmarkt, 10.00 uur vertrek R.T.M.- rondvaartboot; 13.45 uur kinderpro gramma in de Beurs; 16.00 uur kin derfilm in de Concertzaal; 20.00 uur, film in de Concertzaal („Buth Cas- sidy"). Dreisehor Hervormde kerk. Orgelconcert 8 uur. Woensdag 2 augustus Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, improvisatie orgelconcert door Arie J. Keyzer. Donderdag 3 augustus Brouwershaven Herv. kerk, 8.00 uur, zanguitvoering Kloetings Kerkkoor. Zaterdag 5 augustus Zierikzee Havenplein Beurs), 10.00 uur aan vang „Mosseldag" „Kunst en Eer", Vismarkt, 19.45 uur, concert muziek korps „Amicitia". Nieuwerkerk Kerkring, 10.00 uur, officiële opening feestmarkt; 3.00 uur muzikale rond gang muziekgezelschap „Excelsior", (Rotterdam), 4.15 uur jeugd-buiten- teken wedstrijd; 7.30 uur, concert Rotterdamse muziekverniging op het sportveld. Dinsdag 8 augustus Zierikzee Toeristedag. Dreisehor Herv. kerk, 8.00 uur, orgelconcert. Donderdag 10 augustus Bruinisse Raadsvergadering. 8.15 uur. Advertentie DAMESTASSEN ^5, Elegant, .toonaangevend en ruime keus DAM 9 LENGKÉEK LEDERWAREN ZIERIKZEE WENSEN Men zou kunnen wensen - ellen den staan nooit stil in de zomer - dat er op de rede van Manilla net zo'n grote reddings- en hulpverlening s- vloot lag als in de februaridagen van 1953 voor en in de haven van Zie rikzee. Zo'n land als de Philippijnen zou ook een groot Rampenfonds moe ten hebben, waaruit de duizenden naar de slachtoffers van de water ramp konden vloeien. Men zou kunnen wensen dal pro testanten en katholieken in Ulster eindelijk eens begrijpen dat iedereen die er is, op de wereld is gezet en dat men samen moet leven. Moeilijk misschien wel, maar wel noodzake lijk. Men zou kunnen wensen, dat de Amerikanen heel erg duidelijk van de Noord-Vietnamese dijken af blij ven, want - mogen wij het even zeg gen in Zeeland - het bombarderen van dijken is een misdaad, als er niet een absoluut onontkoombare militaire noodzaak is. En zelfs dan blijft men met een zak vol vraagte kens zitten. Men zou kunnen wei*- sen dat de Sowjet-Unie niet zoveel onderzeeërs in zijn bewapeningspro gramma deed, want wat heeft het voor zin daar buitengaats mee te stoeien? Men zou kunnen wensen dal alle vakantiegangers weer veilig thuis kwayien, maar meer dan vijfhonderd komen al helemaal niet meer thuis. Op die lange zomerse wenslijst staat nog veel meer: geen zelfver brandingen meer in Estland en dat Solsynitsjin nu eindelijk eens een boek mag publiceren in eigen land. Fijn zou ook zijn als Zuid-Afrika en Rhodesië de teugels eens wat lieten vieren en zien dat negers best ijverig zijn en de zwarte vrouwen net zo knap en energiek als blanke en lie ver niet naar eenzame streken wor den verbannen. En dan de welvaart, inclusief de elerij hè. Mansholt gehoord in ge sprek met een Franse „big boss"? Dc hele zondagavond speelde in hel jaar 2000. Dan moet er toch ook nog le ven zijn en levensmogelijkheid en we kopen maar schuim in jjlastic flesjes en we spuiten dc luisjes dood en het wegwerpevangelie is een ech te leer geworden. Kenners zeggen dal het zo moeilijk is en hel is ook moeilijk, want de weg terug maken mensen niet snel. Maar dit is ook een wenslijst je. Men zou kunnen wensen dat er weer ge woon karton komt en papier en dat flesjes weer worden gebruikt en dat groene zeep het wint en dat er on schadelijk spul in de wasmachines komt, i?i plaats van vervuilende rom mel. Dat alles biologisch gezuiverd werd, zodat men rioolwater na be handeling kan drinken. Enfin, het is alles bij elkaar maar een exclamatie, want wc willen ook nog: schone stranden, gezonde gebitten, vrede tussen dc buren, geen wegen door natuurgebieden, geen opengespalkte knalpotten en nog veel rneer. Maar, U mag het aanvullen! SCHIEREI LANDMAN WASSENAAR. De 68-jarige mevr. A. C.' Kamsl-Oudshoorn uit Voor schoten is aan de gevolgen van een verkeersongeval op de rijksstraat weg in Wassenaar overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2