Sombere mosseleconomie als wolk boven de Grevelingendagen „Kunst en Eer" organiseert mosseldag STREEKNIEUWS Bijzondere dienst in Herv. kerk te Renesse Kinderoptocht met lampions op landbouwwagens ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 31 juli 1972 Nr. 21123 Toch een „meermeisje", mosselen en muziek BRUINISE. 29-7. De Grevelingendagen die de V.V.V. vorig jaar en ook dit jaar organiseerde, zijn wat het toeristenbezoek betreft, maar een zwakke afschaduwing van de vroegere mosselfeesten, die duizenden mensen trokken. Maar toch was het zaterdagmiddag wel druk op Bruinisse, toen daar de meermin aan boord van één der jachten van de watersportvereniging werd gehesen en vervolgens aan land werd gebracht. De eerste die het meermeisje be groette was de heer Oudijn, voorzit ter van de watersportvereniging „Bru", die haar vervolgens aan het publiek voorstelde, herinnerend aan de vele mosselkoninginnen, die in de loop der jaren Bruinisse, als mossel dorp cachet gaven. Maar de tijden zijn veranderd, de watersportvereniging, als onderdeed van een veel groter recreatieve toe komst, probeert nu al te voorkomen, dat Bruinisse een vergeten gemeen schap wordt. Ook loco-burgemeester W. van Gilst (burgemeester G. Hokken is met vakantie) benadrukte de toekomst van Bruinisse als voor een deel af hankelijk van de recreatieve ontwik keling. Langs het Grevelingenmeer zal straks aan de buitenzijde een jacht haven met 550 ligplaatsen komen, een zonneweide en binnendijks een bungalowpark. Maar de gemeente zelf bezit geen grond in eigendom, zodat het parti culier initiatief hier zal moeten mee helpen, maar vooral ook de overheid zal de nodige steun moeten blijven bieden. Als het getij verloopt moet men de bakens verzetten. Hoe nodig dat is, blijkt uit de treurige gevolgen van de afsluiting van de Grevelingen voor een deel van de bevolking, dat zijn bestaan vindt in de mosselcul- tuur. „Oosterscheldedag" te Yerseke De actiegroep Oosterschelde-open houdt 12 augustus een Oosterschelde dag te Yerseke, waarop naast vele attracties aan de wal het zwaarte punt op en langs de Oosterschelde komt te liggen. Zeilwedstrijden, een vlootschouw en waterski-demonstra ties staan op het programma, alsme de een gratis mosselmaaltijd op het havenplateau. Een nieuwe Ooster- scheldefilm van Jeroen Visser en Theo Richel zal worden vertoond en in het voormalige gemeentehuis zal een tentoonstelling zijn die betrek king heeft op het leven in en om de Oosterschelde. ZIERIKZEE Film in Concertzaal op „Toeristendag" Dinsdagavond 1 augustus, aanvang 20 uur, wordt in de Zierikzeese Con certzaal in het kader van de „toeris ten-dag" vertoond de film „Twee le gendarische spitsboeven" met Paul Newman als Butch Cassidy en Ro- RENESSE, 29-7. Donderdagavond organiseerde de commissie buiten gewone diensten van de Hervormde Gemeente Renesse een bijzondere dienst waarin het Middelburgs Ka merkoor o.I.v. Bart Leijnsc en de or ganisten Marianne Leünse en Adri Karman optraden. Dc dienst werd geleid door ds. L. de Wit uit Renesse, die de 132 belangstellenden verwel komde. Daarna zong het koor achtereen volgens Ave Regina van W. G. Du- fay, Christus factus est van A. Pi- toni, Agnus Dei van G. P. Palestrina. O bone Jesu vanT. Bai en O vos om- nes van F. A. Valotti. De koorzang werd afgewisseld met een orgelsolo van Marianne Leijnse. Zij speelde Fantasia et Fuga in C moll van Johan Sebastian Bach. Het koor ver volgde zijn programma met Avond spreidt zijn nevelkleed van A. C. Schuurman, Fonteine Jesu Oud Ne derlands, In de stilte kiemt het leven De Volkerakpercelen De vervangende pvoefpercelen in het Volkerak blijven in groei en vis- gewicht achter, bij overig Zeeland. Het betekent dat Bruinsse voor het tweede jaar niet mee kan in de con currentiestrijd, die in de moselhandel opgeld doet. Door het visgewicht te verhogen van 16 naar 18 kg als minimum eis voor een marktwaardig produkt, werden de Bruinissenaars getroffen, want genoemde Volkerakpercelen zit ten in visgewicht voor 't merendeel onder de 18 kg en wanneer een vracht mosselen op Yerseke niet wordt verkocht, is het dikwijls juist een Bruinisser kweker, die de dupe wordt. Een somber beeld dus van het heden, een somber beeld ook van de toekomst. De beloofde schadevergoe ding voor het wegvallen van de mos selpercelen blijft nog steeds uit, zo dat de bankrekeningen van de mos selkwekers geen opwekkend beeld vertonen. De „loco" hoopte dat spoedig voor .de ene groep de schadeloosstelling en voor de andere groep wat meer schot in de recreatieveontwikkeling zou kunnen komen, maar verheugde zich dat ondanks alles, toch straks Zeeuwse mosselen op de haven zou den kunnen worden gegeten. Ook de heer C. Jumelet, als voor zitter van de V.V.V. sprak nog en kele woorden, waarna met de zee meermin alias Annemarie Snel een ererondje met een open auto door het dorp werd gereden. bert Redfort als de befaamde „Sun dance Kid". Butch Cassidy de leider en „het brein" van de Gat-in-de-muur bende en zijn scherpschutter-partner Sun dance Kid, zijn omstreeks 1890 zowat de laatste vogelvrijen die in de West met holdups en het beroven van banken aan de kost proberen te ko men. Als ze het beetje te bont ma ken met het beroven van treinen, laat de directeur van de Union-Pa cific Spoorweg een ploeg super- speurders achter hen aangaan. Door taaie vasthoudendheid en knap speurderswerk van de „ploeg" wor den Butch en Sundance Kid zo in het nauw gebracht dat ze alleen nog het vege lijf kunnen redden door een dodensprong vanaf een hoge rots in een bruisende rivier. Daarna besluiten ze, in gezelschap van hun vriendin Etta Place, naar Bolivia te trekken om daar hun be drijf voort te zetten. Maar in dit Spaans sprekende land waar ze als vreemdelingen worden beschfouwd, valt het niet mee genoeg banken te vinden om lukratief te kunnen bero ven Weer inbraak bij „Superdam" Opnieuw hebben onbekenden - in wederom van Schuurman, O Jesu soet ook weer Oud Nederlands en Een stem, die niemand stuit en De moerbeitoppen ruisten beiden van A. C. Schuurman. Adri Karman soleerde vervolgens op het orgel met 7 werkjes van Cé- sar Franck. Het programma werd af gesloten door het koor met achter eenvolgens Daar was een wuf, die spon van H. Badings, 'k Heb mijn wagen van F. de Nobel,Twee voer lui van P. Ketting, Rondedans van H. Strntegier en Wiegeliedje van W. Landré. Dat het publiek van het ge- bodene genoot bleek niet alleen uit het spontane applaus, maar ook uit de opbrengst van de collecte. Volgende week woensdag staat een bijzondere dienst op het programma waarin de bekende organist van de Doelen te Rotterdam Arie J. Keyzer zal improviseren op door de aanwe zigen op te geven thema's en melo dieën. Het meermeisje presenteert zich aan het publiek, staande tussen de heer Oudijn en loco-burgemeester W. van Gilst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Enkele uren later arriveerde het muziekgezelschap Kon. St. Jacoba Harmonie uit Antwerpen, een bij zonder goed spelend muziekgezel schap en werden honderden schaal tjes dampende moselen verkocht. de nacht van donderdag op vrijdag - toegang verschaft tot het gebouw van „Superdam" aan het industrie terrein alhier. De dieven hebben zich via een achterdeur toegang verschaft tot het pand. Dat schijnt niet al te moeilijk te zijn en een ter plaatse aanwezige alarmapparatuur, is ken nelijk niet efficiënt genoeg, onge wenste bezoekers op de vlucht te doen slaan. Ditmaal werden 400 he- rencostuums meegenomen voor een totaalwaarde van f 55.000. Het was voor de elfde keer dat bij dit Zie- rikzees' bedrijf werd ingebroken. De rijkspolitie, versterkt met de tech nische recherche en de distriksre- cherche, heeft een minutieuze speur tocht ingezet. HAAMSTEDE Geslaagde muziekavond De muziekavond georganiseerd door de Kon. Muziekvereniging Wit te van Haemstede, op de Beatrix- weide is voor de muziek-liefhebbers een zeer geslaagde avond geworden. Alvorens een concert op de tent" te verzorgen trokken de drie deelne mende gezelschappen mt hun drum bands door de kernen Burgh en Haamstede. De vereniging „Concoi*- dia" uit Ouddorp verzorgde het eer ste deel van het programma. Ver volgens kon men luisteren naar de muziekver. Apollo uit Nieuwe Tonge. Het concert werd besloten door de plaatselijke vereniging „Witte van Haemstede". Het weer werkte deze avond bijzonder mee. De Beatrix- weide leent zich bij uitstek voor der gelijke concerten. Botsing tussen twee bromfietsen Donderdagnacht vond er op de Kloosterweg te Haamstede een bot sing plaats tussen twee bromfietsen. De heer N. uit Kruisland kwam in botsing met de heer" B. uit Breda. Allebei moesten ze in het Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee opgenomen worden met een zware hersenschud ding. Orgelconcerten in Hervormde Kerk Op de zaterdagen 5, 12, 19 en 26 augustus a.s. zal de organist M. J. Pols uit Zierikzee orgel bespelingen houden. Deze bespelingen zullen steeds plaatsvinden van 3.30 uur tot 4.30 uur n.m. De opbrengsten zullen ten goede komen voor het aanschaf fen van meubilair van de winter- kerk te Haamstede. De toegang is vrij, doch de kerkvoogdij zal een busje plaatsen, waarin men zijn gaven kan deponeren voor eerder genoemd doel. BURGH Vrouw met hoofd door voorruit van auto gedrukt Vrijdagmorgen reed in de Kerk straat te Burgh de heer J. A. L. uit Zierikzee, met zijn auto tegen een langzaam rijdende vrachtauto, be stuurd door de heer J. A. F. uit Kortgene. Door de schok werd mevr. L. die naast haar man in de auto zat, met kracht met haar hoofd door de voorruit gedrukt. Zij moest voor een behandeling in Zierikzee in het zie kenhuis worden opgenomen. De politie heeft de zaak in onder zoek. VVESTENSCHOUWEN Intensieve snelheidscontrole Hoewel dc politie het momenteel in de Westhoek zeer druk heeft, trekt men toch zo nu en dan tijd uit voor intensieve snelheidscontrole. Bij een kontrole op verschillende plaatsen in de gemeente gehouden liepen flink wat overtreders tegen de lamp. Een flink aantal bonnetjes werd uitgereikt. Men kan er van ver zekerd zijn dat de politie deze kon trole voort zal zetten. Het is ook wel noodzakelijk als men ziet hoe vaak de snelheidsvoor- schriflen zowel door auomobilisten als brom fietsrijders worden overtre den. OUWERKERK Concert en optocht De samenwerkende muziekvereni gingen „Nieuw Leven" uit Ouwer kerk en „Crescendo" uit Dreischor verzorgden zaterdagavond jl. een concert op de camping „De kreek oever" alhier, waarvoor veel belang stelling bestond. Na afloop werd een optocht geformeerd, die „gewapend" met ballonnen naar de dorpsring vertrok en weer terugkeerde naar het punt van uitgang. Zwaluwen nestelen Meldden wij vorig jaar, dat zich onder het „overstek" van de woning van de heer A. Remeeus drie dozijn zwaluwen had genesteld, thans wordt bericht, dat dit gezelschap zich nog heeft uitgebreid en er be vinden zich nu 42 exemplaren van genoemde vogelsoort op deze voor hen blijkbaar erg aantrekkelijke broedplaats. De minder frisse „ca deautjes" worden op de koop toe ge nomen. RENESSE Man geschept Zaterdagavond rond kwart voor 12 werd de voetganger L„ afkomstig uit Prinsenbeek, ter hoogte van bar „De Stulp" geschept door een auto, bestuurd door J. W. H. te Sint Maar tensdijk. De man werd gewond over gebracht naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis, Man overleden op strand Zaterdagmorgen rond 12 uur, is de 49-jarige badgast A. B. S. te Wesel (gem. Rees, West-Duitsland), bij het hardlopen aan het strand plotseling in elkaar gezakt en vrijwel onmid dellijk overleden. S. was eerst ter hoogte van het Watergat wezen zwemmen. He't zwemmen is daar nogal vermoeiend en wellicht heeft hij zich teveel inge spannen. Eenmaal op het strand be gon hij steeds harder te lopen met gemelde trieste afloop. Dokter Si mons was snel ter plaatse, maar kon slechts de dood constateren. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbanfe voor GIRO met dagafschriften en betaalcheques RENESSE: bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. Een huis of je leven" ROERMOND27-7. Het personeel van de woningbouwvereniging „St. Josef" te Roermond voelt zich be dreigd. De woningbouwvereniging ontving een brief met het opschrift WaarschuwingDe tekst luidde: „Indien ik geen woning krijg wordt dit gebouw tijdens kantoortijd opge blazen". De brief was ondertekend door de 33-jarige P. T. uit Roermond. De man is aangehouden. Nederlander maakt dodelijke val in de bergen KLAGENFURTH, 30-7. De 24-jari- ge Nederlander F. Voeken heeft za terdag bij de beklimming van het Ankogelgebergte in Oostenrijk een dodelijke val gemaakt van 300 meter. Het slachtoffer en zijn zuster wer den tijdens de beklimming door slecht weer overvallen. Zij besloten terug te keren. Tijdens de terugtocht gleed de jongeman uit. HAAMSTEDE/BURGH, 29-7. Het plan van dc heer P. F. Mes, vorig jaar voor het eerst uitgevoerd, om kinderen met hun lampion op land- bouwwagens naar een centraal punt te r(jden, is dermate aangeslagen, dat men ook dit jaar weer op deze wijze een lampionoptocht heeft ge organiseerd. Deze lampionoptocht „nieuwe sty 1** zoals burgemeester H. P. Everwijn het noemde, werd een volledig succes. Hoewel donderdagavond het ge heel moest worden afgelast, heeft dat ons inziens aan de deelname op vrij dagavond geen afbreuk gedaan. Twee vrachtauto's en een en twintig landbouw wagens waren nodig om alle deelnemers/'sters te vervoeren. Diverse bedrijven hadden zelf voor ZIERIKZEE, 31-7. De Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" organi seert zaterdag 5 augustus a.s. een „Mosscldag". Plaats van handeling is de Beurs op het Havenplein. De bedoeling van dit alles is, dal het publiek, uiteraard tegen vergoe ding. zich tegoed kan komen doen aan vers gekookte Zeeuwse mosse len. De baten van dit alles komen ten goede aan het instrumenten- en uniformenfonds van de harmonie. „Kunst en Eer" kan een financiëel ruggesteuntje nog steeds goed ge bruiken wil zij de prachtige uitmon stering, die zij nu al weer een jaar bezit, op peil houden. Ook voor de aanschaf van nieuwe en dure instru menten is veel geld nodig. Daartoe werd door het bestuur het initiatief genomen om een mosseldag te organiseren. Tijdens deze dag, SCHARENDIJKE Concert met lampionoptocht uitgesteld Door het ongunstige weer verleden week moest het tentconcert met lam pionoptocht door de harmonie „Cres cendo" uit Dreischor en „Nieuw Le ven" uit Ouwerkerk worden afge last. V.V.V. Scharendijke besloot al les een week op te schuiven, zodat een en ander zal plaats vinden op donderdagavond 3 augustus. Aan vang 8 uur. OOSTERLAND In memoiiam A. v. d. Berge In de hoge ouderdom van ruim 89 jaar overleed vrijdag hier ter plaat se de heer A. van den Berge, des tijds een zeer bekend middenstander in Oosterland. Gekomen van het Flakkeese Oude Tonge, kocht hij in 1907 alhier een klein bakkerijtje van de heer Meerman, gevestigd aan de Molenweg, dat hij door zijn gede gen vakkennis wist op te werken tot een mooie zaak. Vooral banketbak ken, dat hij in Rotterdam had ge leerd, beoefende hij al direct terwwijl zijn collega's hier ter plaatse zich in hoofdzaak bepaalden tot brood, be schuit en kleingoed. Ruim 38 jaar heeft hij deze zaak gedreven, en of schoon er in bijna elke bakkerij al wel een nieuwe eigenaar zich had aangediend, bleef Van den Berge de naam van „de nieuwe bakker" be houden. Een tweede reden dat hij wijd en zijn bekendheid genoot, was zijn buitengewone muzikaliteit. Di rect na zijn komst werd hij reeds werkend lid van de plaatselijke mu ziekvereniging „Oosterlands Fanfa re" en in later tijden, opgeleid door de heer Swenne te Ouwerkerk, di recteur van dit muziekkorps, als op volger van de heer Swenne. Tijdens zijn directeurschap wist hij de mu ziekvereniging verschillende malen op een concours of festival tot de overwinning 'te leiden. Vooral op het blaasinstrument was Van den Berge onbetwist een meester. Hij was ver der geruime tijd directeur van de muziekkorpsen te Nieuwerkerk, Bruinisse en Noordgouwe. Samen met zijn familie verzorgde de over ledene op tal van plaatsen, zelfs op zijn geboorte-eiland Flakkee, de mu ziek bij bals en andere gelegenhe den. Muziek nam in het leven van de heer Van den Berge een zeer gro te plaats in. In de laatste jaren woonde hij met zijn tweede vrouw - zijn eerste ontviel hem reeds in 1944 - in een bejaardenwoning, eerst aan de Sint Joos'tdijk en daarna enige tijd aan het Hofplein. De teraarde bestelling zal plaats hebben op dins dag 1 augustus a.s. op de algemene begraafplaats alhier, vanuit het her vormd verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk. Collecte voor „Valkenheide" Onder leiding van mevr, van der Werf-Nouwen werd door enige jon gedames weer gecollecteerd, ten be hoeve van de Stichting Valkenheide te Maarsbergen. In het tweede kwartaal van dit jaar werd opge haald de som van f 83,61. Hiervoor een dankwoord aan diegenen, die dit werk telkenmale willen gedenken met een gift, en niet minder de lei ding en de jonge dames coliectantes. BRUINISSE Duiven vlogen voor hartstichting Het is een goede gedachte om ook naast voldoening van de sport die een vlucht aan postduivenhouders geeft die sport ook eens in dienst te stellen van een goed doel. De duiven het vervoer van hun gasten gezorgd. Het komt ons voor dat een volgen de maal nog wel meer bedrijfswa gens, al of niet versierd te zien zul len zijn. Het was een gezellige druk te toen de stoet zich in de W. G. Bootlaan te Burgh in beweging zette, natuurlijk onder de opgewekte tonen van de „muziek" uit Renesse en Burgh-Haamstede met de drum bands. Als een kleurige verlichte slang trok men door dc beide dorpskom men naar het parkeerterrein b(j het postkantoor. De heer C. B. Noordhoek, zorgde ervoor dat iedereen daar een plaatsje kreeg. Hij had nog wel wat ruimte over, zodat volgend jaar nog wel meer wagens kunnen deelnemen. welke om tien uur 's morgens aan vangt, zal het muzikale entertain ment verzorgd worden door de Boe- renkapel van „Kunst en Eer". Mos selen zijn de hele dag verkrijgbaar- Tevens zal een bijbehorend drankje geserveerd worden. Gast-concert Als afsluiting van deze dag zal het muziekkorps „Amicitia" uit Dirksland een concert komen verzor gen op de Vismarkt. Dit concert zal aanvangen des avonds om kwart over acht. Vooraf zal dit korps een mars maken door de binnenstad van Zierikzee. Deze mars begint om half acht .en vertrekt van de Balie. Over een paar waken zal .Kunst en Eer" een tegenbezoek brengen aan Dirksland. van „De Bruse Trekker" maakten in de afgelopen maand enkele vluchten voor de Hartstichting. Penningmees ter Ph. Steketee kon na afloop daar van een bedrag van f 31,15 naar de ze stichting opzenden. Een voorbeeld ter navolging. Als iedere club een dergelijke vlucht organiseert, worden vele kleintjes één grote. Andere aktiviteiten tijdens Grevelingendagen In het kader van de Grevelingen dagen werden donderdag, vrijdag en zaterdag, nog diverse aktiviteiten ontplooid op instigatie van de Brui nisser V.V.V. Begonnen met kinderspelen was er donderdagavond in het „Durp- suur" een kinderfeestprogramma. Vrijdagavond was er voor de rijpere jeugd de Drive-in discotheek van de Vara. Beide programma's trokken veel publiek. Door het minder gun stige weer moest donderdagavond de muzikale rondgang van „Nu met Hoppe" vervallen. De muziekvereni- St. Jacoba Harmonie uit Antwerpen beëindigde zaterdagmiddag haar programma iest te vroeg, omdat één der leden die het vaandel droeg, on wel werd en achterover sloeg, waar bij hij een hoofdwond opliep. Dok ter de Bruin verleende eerste hulp. De voetbal wedstrijd Sparta 1- Xerxes 1, was met ruim 1500 beta lende bezoekers een daverend slot stuk c.q. kasstuk. Sparta 1 werd met 4-0 winnaar. Voetballiefhebbers kregen een span nende pittige wedstrijd te zien. Bot tussen springveren BRUINISSE, 29-7. In een weg- i1 geworpen deel van een oude matras odie milieuverontrei- i niging) vond de heer L. Haak i1 deze week op de slikken bij 1 Bruinisse een grote volwassen i bot. Hoe het beest tussen de i1 springveren terecht is gekomen i1 was onverklaarbaar, maar het i' was evenmin mogelijk de vis i1 eruit te krijgen. Een wonder- i1 lijke vangst, die geen resultaat had, omdat het onmogelijk i was ook de „kooi" van de vis i mee te nemen. Daarvoor was i1 het geval veel te zwaar. i1 DODELIJKE ONGELUKKEN DEN HELDER. Het 16-jarige meis je H. C. J. de Olde uit Deventer is overleden, kort nadat zij in Den Helder was aangereden door een vrachtauto. De bestuurder van de vrachtwagen heeft het meisje dat op de bromfiets reed, bij het rechts- afslaan niet opgemerkt, aldus de po litie. LEKKERKERK. Een. automobi list die opeens remde voor overste kende eenden was de oorzaak dat een vrachtwagen met oplegger schaarde en in botsing kwam met een tegenligger, waarvan, twee in zittenden werden gedood en drie an dere vrij ernstig gewond. De heer A. Looren(60) en zijn vrouw M. Looren-Jongeheel (58) bei den uit Bergambacht (bij Gouda) waren op slag dood. NEEDE. De 24-jarige fabrieksar beider G. J. Scholten uit Neede is in een ziekenhuis te Enschedé overle den. Hij werd in zijn woonplaats aangereden door een autobus die uit een remise kwam. BOLSWARD. De driejarige Johan R. Molenaar uit Bolsward is in een ziekenhuis te Sneek overleden. De jongen was 's ochtends, toen hij plot seling de weg Arum-Burgward over stak, aangereden door een auto. Dankwoord Nadat de beide muziekkorpsen ook hier hun vrolijke klanken hadden doen horen, sprak de burgemeester een algemeen dankwoord tot allen die hadden meegewerkt aan het sla gen van deze avond. De gasten die zaterdag naar huis moesten wenste hij een goede thuis reis en zij die nog wat konden blij ven werden gewezen op het concert dat zaterdagavond gehouden werd. Hoewel deze wijze van organisatie voldaan heeft, hebben velen toch even terug gedacht aan de tijd dat het mogelijk was rondom een kamp vuur op de helling van een duin een, lampionoptocht te beëindigen. Toch wel jammer dat dit niet meer moge lijk is. Optreden Middelburgs Kamerkoor Kleurig lint door Burgh-Haanistede i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3