EIRÏC DE NOORMAN BLIK DOOR HET WERELD Self made man luidt nieuwe Japanse stijl in DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Flitsen uit het buitenland Het spoor van het zwaard Wat biedt de BEELDBUIS? ONZE PUZZELRUBRIEK De nieuwe Japanse premier is een merkwaardig man. Hij stamt niet uit een der machtige families die van oudsher in Tokio de dienst uitmaken en is daar ook niet ingetrouwd. Zelfs bezocht hij niet de befaamde univer siteit van Tokio waarvan de afge studeerden als het loare het recht krijgen de leidende posities in te ne men. Kakuei Tanaka heeft in het ge heel geen universiteit bezocht - hij is een volslagen „self made man" en dat is in Japan hoogst ongebruike lijk: ministers, bankiers, zakenlui en zovoort hebben graag te doen met personen die ze nog van de school banken kennen. In die sjieke club sfeer past Tanaka niet en het is waarschijnlijk een van de redenen waarom hij eerste minister is gewor den, juist op dit moment. De visserszoon, die wegwerker werd, vervolgens loopjongen op een architektenbureau, studeerde iedere vrije minuut die hij had en met suk- ses: hij werd hoofdopzichter bij de bouw tot de oorlog zijn carrière on derbrak. Maar niet helemaal: toen een groot bouwprojekt niet wilde vlotten bood hij aan het uit te voe ren, mits men hem een redelijke rang verschafte. Het bouwwerk werd vlot voltooid en het was een van de werkstukken die hij met zoveel ver betenheid uitvoerde dal hij spoedig algemeen bekend werd onder de bij naam, „mister Bulldozer". Dezelfde bezetenheid in zijn werk kenmerkte hem toen hij - na zijn fortuin in de bouw gemaakt te hebben - in de po litiek ging: hij steeg snel tot het mi nisterschap en kreeg een bijnaam er bij, „mister Computer". En in zijn partij was hij net zo'n buitenbeentje als hij in het leger was: de konser- vatieven, aldus Tanaka, zijn hele maal vastgeroest in hun opvattingen. Hij is er de man niet naar om van zijn hart een moordkuil te maken - tenzij hij kan vermoeden dat het tak- tisch beter is voorlopig te zwijgen, zonder dat dit hem dan van zijn ideeën afbrengt. Nieuwe wegen Dat is een kleine biografie van de man die nu Japan leidt. Hij is waar schijnlijk de beste die er is voor een reeks taken die om doortastend heid vragen. De relatie met China heeft men, in het kielzog van de V. S. varend, verwaarloosd. Het begint al anders te worden: voor het eerst sinds de oorlog hebben officiële Chinese afgevaardigden op rege ringsniveau in Tokio overlegdJapan voelt aan dat het niet lang meer kan doorgaan op de weg die de snelgroei ende welvaart heeft gebracht: de eigen markt angstvallig afsluiten en agressief exporteren, wat niet alleen een Japanse politiek was die bewust werd bedreven, maar een die tevens inhaakte bij een onbewuste weerzin tegen vreemdelingen waarvan nog heel veel in het volkskarakter is blij ven hangen. Ze namen over van het westen wat zij gebruiken konden, maar weerde zoveel mogelijk de bron daarvan. Het zijn problemen die vergen dat men om uit een doodlopende straat te komen geheel nieuwe wegen zoekt. MARKTBERICHTEN De eierveilingen Barneveld, 27-7. Coöp. Veluwse Eierveiling - Aanvoer: 2.661.898 stuks. Stemming kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50-51 gram f 6,40-6,85; 55-56 gram f 7,15-7,40; 60-61 gram f 8,20-8,40; 65-66 gram f 9,45-11,15. Eierveiling - Aanvoer: 1.621.829 stuks. Stemming kalm. Prijzen p. 100 stuks: ongesorteerde eieren van 51-52 gram f 6,68; 55-56 gram f 7,25; 60-61 gram f 8,15; 65-66 gram f 9,40. Eiermarkt - Aanvoer: ca. 2.100.000 stuks. Handel: kleine traag, grote re delijk. Eieren van 50-58 gram f 6,75- 8,25 per 100 stuks, kg-prijs f 1,35- 1,42; 59-64 gram f 8,55-10,90 per 100 stuks, kg-prijs f 1,45- 1,70; 65-69 gram f 11,30-12,70 per 100 stuks, kg- prijs f 1,75-1,84; witte eieren van f 0,25-1,75 per 100 stuks lager. En als één Japanner daartoe in staat is dan is het Tanaka, temeer omdat hij het zal aandurven maatregelen te nemen waarvoor de leden van de elite-club steeds zijn teruggedeinst. Hij kan het ook durven omdat men hem bewondert en daardoor zijn lei ding aanvaardt, ook al is die anders dan men gewoon is van de gebruike lijke premiers. De nieuwe stijl die Tanaka inluidt, zal zeker grif over genomen worden en de wereld doet er verstandig aan er rekening mee te houden dat er anno 1972 een nieuw Japan is. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Brusc Trekker" Uitslag wedvlucht Bergerac, af stand 804 km. Lossing op 23 juli om 14 uur. De eerste duif werd geklokt op 24 juli: 15.54 uur. B. de Ruiter 1, 6, 9; J. J. de Jonge 2; L. v. Duivendijk 3; A. J. IJezelen- berg 4; A. S. de Koning 5; Ph. Ste- ketee 7; J. van Boven 8, 10. P.V. „De Reisduif" St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht van de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland vanuit Bergerac. In concours waren 66 duiven. Ze wer den zondag gelost met slecht weer. Tussen de aankomsttijden is een ver loop van 2 dagen. De afstand bedroeg' 801 km. L. Vermeij Zn. 1 en 4; Kr. Reijn- goudt 2, 9 en 15; J. Geense 3; W. Neele 5, 10 en 14; J. C. Verwijs 6; A. den Braber 7; W. v. Dommelen 8, 11, 17; A. Faasse 12; J. Zuidweg 13; Joh. Quist 16. CHRISTCHURCH. In Nieuw Zee land is radio-actieve neerslag gere gistreerd als gevolg van de recente Franse kernproeven bij het Moeroe- roa-atal in de Stille Oceaan. De di recteur van het nationaal stralings laboratorium zei dat sporen van jo dium 131 zijn aangetroffen in melk- monsters. HUE. Noordvietnamese troepen hebben de vuurbasis Bastogne ver overd, die deel uitmaakt van de ver dedigingsgordel Hué. Van militaire zijde wordt gemled dat Bastogne en een andere stelling woensdagavond zijn gevallen na een zware artillerie mortier- en raketbeschieting, gevolgd door een bestorming door Noordviet namese infanteristen. MOSKOU. De Sowjct-Unie zal binnen enkele dagen haar pogingen hervatten, een permanent, bemand ruimtelaboratorium in een baan om de aarde te instaleren. Dit hebben donderdag gezaghebbende Oosteuro- pese zegslieden in Moskou meege deeld. BELGRADO. De strijd tegen ne gentien rechtse extremisten van de Oestasji-beweging die Zuid-Slavië waren binnengedrongen, heeft aan dertien manschappen van leger en politie het leven gekost, aldus een mededeling op woensdag van het ministerie van binnenlandse zaken in Belgrado. BUENOS AIRES. In Argentinië zijn meer dan 20 bomaanslagen ge pleegd. Het was die dag twintig jaar geleden dat Eva Peron, echtgenote van de in ballingschap levende oud president Juan Peron, op 32-jarige leeftijd aan kanker overleed. TOKIO. Om verbetering te bren gen in de positie van de Amerikaan se betalingsbalans heeft Japan be sloten meer dan 550 miljoen dollar extra uit te geven aan de aankoop van goederen in de Verenigde Staten, zo is van functionarissen van het Ja panse ministerie van buitenlandse zaken vernomen. Ned. Hcrv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 en 7.00 eerw. heer Malipaard, 11.00 uur ds. J. B. Assendorp (Doop). Kcrkwcrvc: 11.00 uur ds. Van den Berg. Scroos- kerke: 10.00 uur ds. L. Jansen Schoonhoven (II. Avondmaal). Burgh: 9.00 uur gezinsdienst, 10.00 uur da. A. A. van Leeuwen. Haam stede 9.30 en 7.00 uur ds. Huizing. Renesse: 9.00 en 10.30 uur ds. C. En gelse, Voorburg, 19.00 uur ds. L. de Wit, 20.30 uur Deutsche Ev. Gottesd. Noordwelle: 10.15 uur ds. L. de Wit, jeugddienst. Scharcndükc: 9.30 uur ds. Van den Berg. Brouwershaven: 11.00 uur ds. Van Wijck. Zonnemai- re: 9.30 uur ds. M. J. van Wijck, Lunteren. Noordgouwc: 11.00 uur ds. Geers. Dreischor: 9.30 uur ds. Geers. Ouwerkerk: 11.00 uur ds. Van den Heuvel. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. H. van den Heuvel. Oosterland: 10.00 uur ds. M. G. Westerhof, Nieuwer kerk; 6.00 uur de heer M. Allewijn, Middelburg. Sirjansland: 10.00 en 6.00 uur ds. Maasland. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur de heer A. van Zet ten, Vlaardingen. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. Favier; 18.30 uur ds. Put. Haamstede: 8.30, 9.30 en 10.30 uur ds. W. v. d. Kooij; 19.00 uur ds. N. Wijngaarden, Baren- drecht. Renesse: 19.00 uur ds. L. de Wit. Scharendyke: 9.30 uur ds. Put; 19.00 uur ds. Favier. Brouwershaven: 10.30 en 5.00 uur ds. P. A. de Bres. Zonnemaire: 10.00 cn 2.30 uur ds. Windig, Doornwerth. Nieuwerkerk/ Oosterland: 10.00 uur de heer Hoog- meier, Vreeland, 5.00 uur ds. A. S. Rienstra. Bruinisse: 10.00 uur ds. A. S. Rienstra, 5.00 uur de heer Hoog- meier, Vreeland. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.00 uur ds. P. Lok, Kampen, 7.00 uur ds. Urban. Haam stede: 5.00 uur ds. Lok. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10.00 en 6.00 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10.00 uur ds. G. Bijkerk, Enschede-Oost, 6.00 uur ds. B. Bijleveld, Bussum. Haam stede: 11.00 uur ds. B. Bijleveld, 5.00 uur ds. G. Bijkerk. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00, 3.00 en 7.00 uur ds. Van Gelder, Enkhuizen. Nieuwer kerk: 10.00 en 3.00 uur ds. Chr. v. d. Poel, Yerseke. Oosterland: 10.00, 2.30 en 6.30 uur ds. W. Hage. •Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 6.00 uur lees- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Sprang J. D. van Roest, v.h. zendingspred. G.Z.B. wo nende te Hardinxveld-Giessendam. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen: te Eemdijk E. J. Ooster huis te Lemele-Lemelerveld te Mus sen en te Nieuwleusen C. v. d. Berg, kand. te Dordrecht. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Oud-Beijerland en te Boskoop C. W. Buys, kand. te Has selt; te Gorinchem W. de Joode te Rotterdam. Geref. Gem. in Nederland Bedankt voor Rhenen en voor Terneuzen A. Wink te Veenendaal. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Krimpen aan de IJs- sel: J. C. Schuurman, Putten. Aangenomen naar Bolsward: L. A. Nell, Steggerda; naar Kerkdriel: E. H. Wolbers, kand. te Ermelo. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen 'te Waardhuizen: kand. C. v. d. Berg, Dordrecht. Geref. Gemeenten Bedankt voor Wageningen: A. M. den Boer, Ridderkerk. Oud Geref. Kerk BRUINISSE. Dinsdagavond 1 aug., 7.15 uur, ds. W. Kamp, Grafhorst. Woensdagavond 2 augustus, 7.15 uur, ds. J. van Prooijen, Stavenisse. dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lecsdienst. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur ds. A. va» den Berg. Ouil-Gcrcformecrdc Kerken Oosterland: 9.30, 2.00 en 6.00 uur ds. A. van der Meer. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdyk: 10.00 uur da. T. El ders Mayer. Leger des Hcils Zierikzee: Poststraat 37, 10.00 uur heiligingsdienst, 12.00 uur jeugdsa- menkomst, 19.00 uur verlossingssa menkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Zaterdag 19.00 uur, zon dag 8.00 en 10.00 uur. Haamstede; Zaterdag 19.00 uur; zondag 8.30, 10.00 11.30 en 19.00 uur. Renesse: Zaterdag 17.00 en 19.00 uur; zondag 9.30, 11.00 en 19.00 uur. OVERDENKING Er staat een wonderlijk verhaal in de bijbel. Eigenlijk aanstootgevend. Over Jezus, die voor het aan tafel gaan de voeten van zijn discipelen wast. Het wassen van de voeten was in het oude oosten een normale zaak. Z'n blote voeten stak men in open sandalen en men kende geen mooie asfalt wegen, maar stoffige paden, (looptu op een warme dag maar eens door do duinen, dan begrijpt u het wel). Het wonderlijke steekt niet in hét wassen van de voeten - dat was gewoon - maar in het feit dat de meester het bij zijn leerlingen deed. Dat hoort niet. Dat is de zaken om- draaien. Abnormaal. Net zo iets als een minister die zijn chauffeur rond rijdt. Niet goed wijs, zouden wij zeg gen. Dat vond Petrus, een van die leer lingen, ook. Te gek, dacht hij. Mij niet gezien. En hij weigert. Weet wel, zegt Jezus, dan behoor je ook niet meer bij mij. Daarop capituleert Pe trus. maar het gaat niet-begrijpend. Wij begrijpen dit verhaal ook niet goed. Het druist in tegen wat wij normaal vinden. Jezus leert ons hoe hij zelf voor ons iwl zijn. De dienaar, tot in het absurde toe. Hij vertelt ons een nieu we levenshouding. Kijk maar naar het kruis. Sta daar een ogenblik stil. Mediteer daar even. Bedenk wie u- zelf bent en kijk dan naar die ster vende man aan het kruis, die zegt: „Ik wil utv dienaar zijn. Er zijn ook ïn uw leven kanten waardoor je zeg gen moet: armoede, mislukt". Daar om wilde hij dienaar zijn, de minste. Om 'te helpen. Na die voetwassing zei Jezus: dat was ook een voorbeeld voor jullie. Handel dus ook zo. Handel zo dat je leven „dienst" genoemd kan worden. Dat men kan zeggen: hij durfde de minste te zijn. Dat geldt niet bepaald als de grootste wijsheid in onze 'tijd. Beter gezegd: dat wordt behoorlijk dwaas gevonden. Maar Jezus zegt dat alleen op die manier het leven leefbaar wordt. De dierfst aan de ander, het er-zijn voor je medemens, maakt het leven pas de moeite waard. Mooi praatje, kun je zeggen. Maar kijk eens naar de kerk, naar de kerkgeschiedenis. Dat was heus niet altijd dienen. Daar speelde net zo goed: macht - een ander niet zien, niet willen horen en egoïsme. Dat is waar. De kerk lijkt veel op Petrus, die het ook niét zag en be greep. Maar daarmee zijn wij er niet vanaf. Want tenslotte komt het op onszelf aan. Herkent u die man aan het kruis? Wat zegt u tegen Jezus? Ziet u hem wel, hoe hij voor u neer knielt? In deze dienst van mij aan u ligt uw enige redding, zegt hij; de enige mogelijkheid ook uw menszijn te redden. En hij vervolgt: dat moet ook uw levenshouding zijn. Dienaar. Er-zijn voor de ander. Maak u er niet 'te snel van af met: onzin of te makkelijk. De minste durven zijn is niet gemakkelijk, eer der moeilijk. Maar Jezus bezat die moed. 'Als men de neerknielende Je zus voor zich herkend heeft, zijn dienst aanvaardt, zal men de moed hebben ook zelf er-te-zijn voor de ander. Brouwershaven. P. DE BRES. 44. Zacht klotst het donkere water van hel. meer Kuloch tegen dc oever. Zó smal is het strand, dat het soms Tsacha's voeten om spoelt. Gespannen staart de oosterling naar de plek waar af cn toe luchtbellen naar de oppervlakte borrelen. Er ligt een verbeten trek om zijn mond. Af en toe werpt hij een snelle blik in het rond on luistert argwanend naar de roep van een verre vogel. De nomade bijt zich op de lippen cn geeft een ongedul dige ruk aan het touw. „Sneller! O kind van traagheid", sist Tsacha voor zich heen. „De tijd die gij daar verspeelt, komt dc Noorse honden ten goede; zij zullen ons spoor volgen en Op hetzelfde ogenblik komt het water in beroering en even later duikt, het hoofd van de oude krijger proestend cn hijgend op. Ril lend en grauw van dc koude waadt de oude nomade naar het kiezelstrand, terwijl het ijs koude water hem in straaltjes uit zijn kleren druipt. Doch Tsacha heeft geen oog voor dc meelijwekkende toestand van zijn dienaar. Hij ziet slechts het pak dat de man in dc armen torstIk heb het zwaard, o heer", mom pelt dc oude. „Bor Khan kan tevreden over ons zijn". Hij wil de andere de zware bundel aanreiken, maar wanneer hij de vreemde, on heilspellende gloed in Tsacha's ogen ziet, aar zelt hij. Lenig als een kat springt Tsacha op zijn dienaar toe en gist hem het zwaard uit de handen. Ontzetting grijpt, de oude krijger aan als hij do moordlust in de ogen van de ander leest. Hij wijkt achteruit cn wil zijn mestrek ken, maar reeds schiet het zwaard naar vo ren cn terwijl een vlammende pijn zijn schou der verlamt, slaat de oude met ccn doffe kreet achterover in het water. „Dwaas", prevelt Tsacha. „Niet Bor Khan doch ik zal met dit zwaard de wereld be heersen!" Even stokt zijn adem wanneer een onwe zenlijke klagerige zangtoon zijn oor treft. Het geluid herhaalt zich echter niet en schouder ophalend spoedt hij zich naar zijn kleine paardje. „Weer blijf ik dc Noorse hond een slg voor", grijnst hij, terwijl hij zich lenig in het zadel slingert. Nauwelijks heet zijn ros zich in beweging gezet, als het geluid van snel naderende rui ters tot hem doordringt. En een seconde later schalt ccn krachtige slem door de nacht: „Daar is hij mannen! Hij is ingesloten tussen dc rotsen cn het water. Hij kon ons niet ont komen!" ZONDAG 30 JULI. NED. I. Nadat we in de middag uren in een rechstreekse reportage van de AVRO getuige hebben kun nen zijn van de tenniskampioen schappen op de banen van het Hil- versumse Meikhuisje, opent IKOR de avond-uitzendingen met een nieuwe serie van de Amerikaanse i.v. over geloof en kerk in Amerika. Over de uitzendingen van de Oral Roberts Stichting gaat de aflevering van de serie „Amerika onvoorzien". De rest van de zendtijd is voor de AVRO die in eerste instantie een reis naar Nieuio Guinea maakt op zoek naar stammen die nog in het stenen tijd perk leven. Het betreft hier een re portage gemaakt door expeditielei der Materna en zijn echtgenote. De reportage wordt onder de titel „Een reis naar het stenen tijdperkvoor geschoteld. Na het nieuws van half negen Het proces Mariotti. Het is het verhaal van de Tsjechische Maria Mariotti en haar vriend Erich Sterba, die ervan worden beschuldigd in Hamburg de weduwe Maria Moser te hebben vermoord. Tot slot van de avond een t.v.-portret van de be roemde Zweedse operazangeres Bir- Öit Nilsson. NED. II. Van Anglia Television is het vanavond door de NOS uit te zenden t.v.-spel „The Switch" van Maurice Edelman, waarin het hoofd van de Engelse vrijwillige hulporga nisatie actie wil ondernemen tegen de wijze waarop Vietcong-gevange nen worden gemarteld door middel van bestraling van elektroden. Voor een gewetensconflict komt hij te staan als hij hoort dat zijn zoontje door de Vietcong gevangen is geno men en dat een Vietconggevangene weet yoaar het linaapje uithangt. Moet hij deze gevangene martelen? Dit alles na nieuwe avonturen van The Partridge Family en na Studio Sport. Alvorens een blik op het schaakbord wordt geworpen tussen de tweekamp van Fischer-Spasski is er een aflevering van de rubriek Pa- noramiek. ZONDAG 30 JULI. NED. I: 15.00 Journaal; 15.02 Week- journaal; 15.22 Avro's Sportpanora- ma; 18.55 Brigadier Dog19.00 Ame rika onvoorzien; 19.30 Een reis naar het stenen tijdperk; 20.29 Journaal; 20.33 Het proces Mariotti; 21.55 Bir- git Nilsson; 23.00 Journaal. NED. II: 18.30 Nederlandse kam pioenschappen zwemmen; 18.45 Bri gadier Dog; 19.00 Journaal19.05 The Partridge Family; 19.30 Studio Sport; 20.30 The Switch; 21.15 Is meer be ter?; 22.15 Journaal; 22.20 W.K. wielrennen. MAANDAG 31 JULI. NED. I. De KRO, die de laatste lijd regelmatig typisch Engelse zaken on der onze aandacht wil brengen duikt vanavond Soho, Londens even be roemde als beruchte wijk in, In So ho deftige winkeltjes, stripteaseten- ten, de bekende winkelstraat Carna- bystreet, geweldig fijne restaurant jes, maar oo konderwereldfiguren. Over dat zo boeiende en zo afwisse lende Soho een dokumentaire van de BBC. Eerder op de avond ook al een toeven in Engeland, een bezoek aan de familie Ashton. Ook nu verkeren de Ashtons weer tussen hoop en vrees. John Porter, de echtgenoot van Margaret, vecht als korporaal in Bel gië. Om tien uur is het een en al ple zier wat de klok slaat. Voor dat ple zier zorgt Dean Martin. Hij ontvangt in zijn show o.a. Tony Bennett, Glo ria Loring en Zero Mostel. In de vooravond de laatste uitzending van Sessie met presentator Theo Stok kink en de aflevering „Requim" uit de serie The Partners. NED. II. J. J., de dochter van de gouverneur, laat vanavond - na een lange tijd van weggeweest - haar ge zicht weer op de buis zien. J. J. wordt op een banket uitgenodigd ter ere van een vriend van pa. Van J. J. naar Sebastien die voor het eerst in zijn jonge leventje verliefd wordt. Ook na het nieuws van acht uur blijft de AVRO o pde seriewerk-toer. Ach- ereenvolgens worden afleveringen uit de series De Versierders en Pey- Place vertoond. In „De Versierders ontdekken Danny en Brett het lijk va neen geleerde. Al langer dan tien jaar wordt de man vermist. In Pey ton Place een Martin Peyton die de stad wil verlaten. Inmiddels gaat het onderzoek naar de dood van Adrièn- ne van Leyden nog steeds door. Bet ty legt voor het gerecht een verkla ring af over de toedracht van Adrien- nes overlijden. MAANDAG 31 JULI. NED. 1: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Journaal; 19.05 Sessie; 19.30 De Part ners; 20.00 Journaal; 20.20 De fami lie Ashton; 21.10 Soho; 22.00 Dean Martin show; 22.45 W.K. wielrennen. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Journaal; 19.05 De gouverneur en J. J.; 19.30 Sebastien; 20.00 Journaal; 20.20 De Versierders; 21.10 Peyton Place; 22.00 Avro's Televizier Maga zine; 22.50 Journaal. Veel belangstelling nog steeds voor de wekelijkse puzzel, waarop blijk baar 's winters wordt gereageerd. Dat geldt in het algemeen en ook de reakties op de puzzel van vorige week vormden geen uitzondering. De eerste prijs is bestemd voor: Mevrouw T. de Bruin Deurloostraat 7, Zierikzee De tweede prijs gaat naar: Mejuffrouw G. T. M. van Dun Sinopelstraat 38, Tilburg De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. bowl; 4. berin; 8. stug; 11. gazel; 13. nooit; 15. ik; 17. fee; 18. tor; 19. bij; 20. kom; 22. eng 24. dar; 25. kas; 26. kiel; 28. are; 30. does; 32. mens; 33. flank; 35. muis; 37. ar; 38. por; 40. ara; 42. St.; 43. das; 44. K.R.O.; 45. re; 47. ven; 49. alk; 51. te; 52. trio; 54. sloof; 57. Oran; 59. kolk; 61. Epe; 62. bluf; 63. ben; 64. rak; 66. ree; 68. mee; 70. Ir.; 71. nar; 72. ver; 74. II.; 75. zijtak; 77. deken; 79. rood; 80. kamer; 81. kuit. Vertikaal: 1. buik; 2. w.g.; 3. laf; 4. been; 5. el; 6. in; 7. nota; 8. sir; 9. T.T.; 10. grijs; 12. zeel; 14. oord; 16. koker; 19. basis; 21. min; 23. gal; 24. den; 25. keu; 27. esp; 29. rat; 31. oma; 32. maart; 33. Frans; 34. karaf; 36. steen; 39. ode; 41. rol; 46. erker; 47. vol; 48. pop; 50. kol; 51. tafel; 53. ion; 55. lek; 56. oer; 58. rum; 60. krat; 62. beek; 63. bier; 65. arak; 67. ever; 69. elft; 71. nijd; 73. rek; 75. zo; 76. ka; 77. de; 78. nu. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. vaartuig; 6. over leg; 11. voormalig muntstuk met een ruiter als beeldenaar; 13. niets uitge zonderd; 14. namelijk (afk.); 16. rank vaartuigje; 17. stuk hout be stemd om in de grond gedreven te worden; 18. laatstleden (afk.); 19. in- sekt; 21. kleur, en reukloos gas; 23. waterblaasje; 24. wild zwijn; 26. stad in Frankrijk; 27. taaie lekkernij; 28. beweeggrond; 30. tocht te paard, per fiets enz.; 31. familielid; 32. vlas- kam; 34. alle officieren en gegradu eerden v.e. leger; 35. sport v.e. lad der; 36. smekend verzoek; 37. rust bank in wacht- of arrestkamers voor militairen; 40. gunstig toeval; 43. ou de vochtmaat; 44. uitroep; 46. my thisch koning, die van Apollo tot straf ezelsoren kreeg, omdat hij de muziek van Pan boven die van Apol lo stelde; 48. trommeltje aan een hengel om het snoer te vieren of op te winden; 49. tamelijk, in zekere mate; 51. stad in België; 52. alvo rens; 53. lid v.e. zwervende Berber stam in de Sahara; 55. gevangenis (Bargoens); 56. oude lcngteccnheid; 57. omwenteling; 58. stekelhuidig dier; 60. voorzetsel; 61. behoefte aan drinken; 62. f 100 gulden-biljet (Bargoens); 64. natuurlijke begaafd heid; 65. landstreek onder een bis schop. Vertikaal: 1. roofdier; 2. nummer (afk.); 3. grove stof; 4. plaats in Noord-Holland; 5. appelsoort; 6. luchtbel; 7. bezieldheid, vuur; 8. kwaadwillige actie; 9. overblijfsel bij verbranding; 10. vreemde munt; 12. anker in een dynamo; 13. afzonder lijk; 15. gebladerte, groen; 18. krijgs macht; 20. toespraak; 22. over hoe pels of bogen gespannen linnen overdekking v.e. wagen; 23. bood schapper; 25. kruipend dier; 27. na deel veroorzakend; 29. kleine visot- ter; 31. lengtemaat; 33. onderricht; 34. wig om hout te klieven; 37. drijf tonnetje aan een haringvleet; 38. buis v.e. tabakspijp; 39. godin der meren en stromen; 41. plaats in Noord-Brabant; 42. vuurwapen met lange loop; 43. tienpotig schaaldier; 44. scherts (literaire taal); 45. vrou wenverblijf in oosterse landen; 47. geplaveide weg in steden enz.; 49. met grote, 'toegewijde vlijt werk zaam; 50. schrijfkoslcn (Latijn); 53. losgetornde draad; 54. holhoornige herkauwer; 57. dicht, gesloten; 59. Roemeense munt61. 0,1 liter (alk.); 63. rcchter-commissaris (afk.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3