Kant en klare kunsthars valpasta PORION Verloting ten bate Ver. Groene Kruis Schouwen-Duiveland Kotterdamse vrouw doodt naar minnaar eènder gebleven. De foto dateert uit STREEKNIEUWS Concert van drie korpsen op Beatrixweide Engeland gaat stakingschaos tegemoet Concert Praags organist te Middelharnis Plan voor wildtunnel onder Veluweweg Jubileum (40 jaar) organist J. de Waal Lz. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 juli 19TZ Nr. 21122 tstsE) '1? Een „dierbaar" plekje van het stads- silhouet vanaf de Westhavendijk. Vooral door de stormramp van 1953 is in het stad-af sluitend rijtje huizen heel wat veranderd, maar in zijn to-> 1 11m1 taliteit is het aspect toch nog wel het einde van de twintiger jaren. Fatale afloop liefdesverhouding Trekking: 10 augustus WESTERSCHOUWEN, 27-7. De vereniging ..Het Groene Kruis Schouwen-Duiveland", ziet zich ge plaatst voor een tamelijk kostbaar project. Met de komst van het aard gas, komt de kwestie van de cen trale verwarming van de wijkje- bouwen in een urgent stadium. Voor dat doel is reeds een aardig bedrag ontvangen, maar dat is niet toereikend om alle te maken kosten te kannen dekken. Het bestuur heeft besloten om via een verloting te trachten het resterende bedrag bij een te brengen. In de diverse ge meenten wordt deze verloting op touw gezet. Men tracht op de ver schillende recreatiebedrijven de ver koop van de loten te bevorderen. Vele campinghouders hebben reeds hun medewerking toegezegd. Maar men hoopt ook dat de eigen bevol king niet zal achter blijven. In Wes- terschouwen hoopt men 5.000 loten te kunnen plaatsen. Daarvoor is nog al wat medewerking nodig. Prezen Het gaat om het goede doel, maar toch zijn er aardige prijzen aan deze verloting verbonden. Zo bestaat de eerste prijs uit een vakantiereisje voor twee personen (waarde f 500,-); de tweede prijs is een weekeindtrip eveneens voor twee personen (waarde f 100,-). Ver der worden diverse fraaie prijzen in het vooruitzicht gesteld. LAND- EN TUINBOUW Weer appelen van de nieuwe oogst KAPELLE, 28-7. Op de Zeeuwse fruitveilingen is deze week de aan voer van appelen van de nieuwe oogst begonnen. Het zijn de rassen yellow tramsparant (een groen-gele appel) en stark earliest (een rode ap pel), waarvan thans de eerste vruch ten worden aangevoerd. Het ging deze week niet om grote hoeveelheden, want over het alge meen zijn de vruchten nog klein van stuk en dan maken de telers geen haast om ze te plukken Bovendien nemen deze rassen geen belangrijke plaats meer in op de Zeeuwse fruit- bedrijven. De vraag naar de eerstelingen van de appeloogst 1972 was goed en vooral voor de grote maten werden voor de telers redelijke prijzen be taald op een niveau van 80-95 cent per kg. De kleine maten deden ge durende de eerste aanvoerdagen al naar gelang van de kwaliteit tussen 30 en 45 cent per kg. De appeloogst in Zeeland belooft volgens de telers goed te worden, maar is voor de be langrijkste rassen wel kleiner dan het vorig jaar. VISSERIJBERICHTEN Bevredigende paling vangst in GreveJingen Terwijl de mosselvissers die zijn overgeschakeld op de paling visserij, en die ter uitoefening van die vis serij een aantal hectaren van de Gre- velingen als viswater kregen toege wezen, de moed reeds begonnen op te geven, omdat zo goed als niets ge vangen werd, kwam daarin vorige week plotseling een keer en was de vangst in de grote fuiken voor het eerst dit jaar bevredigend. Het is niet bekend of dit zo zal blijven en misschien was het warme zomerweer wel op de vangst van in vloed, maar het is in elk geval moed gevend om te weten, dat de paling waarop wordt gevist, nog in de.Gre- velingen aanwezig is. Afscheid voorzitter V isprodu ktschap RIJSWIJK, 27-7. Drs. D. J. van Dijk, voorzitter van het Produkt- schap voor vis en visserijprodukten, die 1 augustus met pensioen gaat, heeft in de vergadering van donder dag van het schap te Rijswijk af scheid genomen. Namens het bestuur dankte de heer N. Parlevliet hem voor de wijze waarop hij 40 jaar lei ding aan de bedrijfstak heeft gege ven. BURGII-HAAMSTEDE, 27-7. In de tijd dat in btfna elke dorpskern een „muziektent" aanwezig was, werd en vaak een concert in de tent gegeven door de plaatselijke vereni gingen, ook zeer gewaardeerd door de dan aanwezige „badgasten". De laatste jaren wordt er wel vaak medewerking gevraagd van de „muziek", bij verschillende evene menten, maar steeds als begelei ding van een optocht of ter opluis tering van een kampvuur enz. enz. Toch wil de echte muziekliefheb ber ook wel eens rustig naar een concert luisteren. Daarin wordt za terdagavond 29 juli bij gunstig weer ruim voorzien. Niet alleen dat men zal kunnen luisteren naar „Wit te van Haemstede". ook de muziek verenigingen „Apollo" uit Nieuwe Tonge en „Concordia" uit Ouddorp komen dan naar Burgh-Haamstede Alle drie verenigingen behaalden onderleiding van de heer L. Horse- ling uit Nieuwe Tonge, in hun afde lingen een eerste prijs tijdens een concours in Den Briel. Men behoeft niet lang in spanning te zitten of men bij de gelukkige prijswinnaars zal behoren. Donder dag 10 augustus 1972 zal de trekking plaats vinden. Wie niet bezocht- Onbestuurde trein i' ATHENE, 26-7. - Een Griekse goederentrein heeft in de nacht van maandag op dinsdag een i1 afstand van 30 km. overbrugd, zonder bestuurder. Het inci- 1 dent gebeurde tussen de plaat- 1 sen Veria en Platy in het noor- 1 den van Griekenland. De be- 1stuurder had de uit twaalf wa- (l gons bestaande trein ter hoog- te van Veria tot stilstand ge- l' bracht... omdat hij zo nodig 1 moest. Nadat hij was uitge- 1 stapt zag hij zijn trein zonder 1 hem naar Saloniki vertrekken. De bestuurder slaagde er ech- 1 ter in de stations die zich langs de route bevonden te alarme- ren, waar de trein langskwam. De onbestuurde trein kwam tot stilstand bij het station van Platy zonder dat zich moeilijk- V heden hadden voorgedaan. KERKNIEUWS Prinselijk paar bij Wereldraad van Kerken DEN HAAG, 27-7. Prinses Beatrix en prins Claus zullen op zondag 13 augustus de opening bijwonen van de vergadering van het centraal co mité van de Wereldraad van Kerken in Utrecht. Deze bijeenkomst duurt tot en met 23 augustus. De prinses zal zich in een wel komstwoord richten tot de Wereld raad. 's Morgens zal het prinselijk paar aanwezig zijn bij een liturgi sche dienst in de Utrechtse Domkerk. LANDBOUW EN VEETEELT Belangrijk minder zaaiuien DE HAAG, 28-7. Blijkens de eer ste en voorlopige uitkomsten van de CBS landbouw meitelling zal het areaal zaaiuien in ons land dit jaar aanzienlijk kleiner zjjn dan het vo rig jaar (7253 ha tegen 9655 ha). FINANCIËN EN ECONOMIE VERLIES VOOR K.L.M. AMSTELVEEN, 28-7. In het eerste kwartaal van het op 1 april begon nen boekjaar 1972-1973 heeft de K. L.M. een verlies geleden van f 7,8 miljoen tegenover een winst van f3,1 miljoen in het eerste kwartaal van het vorige boekjaar. Dit heeft presi dent-directeur dr. G. v. d. Wal op de jaarvergadering meegedeeld. Scheepvaartbericliten Abida, 29-7 te Cardon verwacht Acmaëa, 26-7 Curasao naar Stanlow Area, 27-7 Bukom naar Yokkaichi Atys, 7-8 te B. Mahshar verwacht Calamares, 26-7 250 m Z Los Angeles Camitia, 31-7 Ango Ango verwacht Diloma, 30-7 te Cardon verwacht Dione, 15-8 te Honolulu verwacht Krebsia, 27-7 Cardon naar Houston Schiekerk, 26-7 460 m ZZO Bermuda Vivipara, 25-7 San Antonia Vlieland, 26-7 400 m NO Socotra President Nixon over verkiezingsstrijd in V.S. WASHINGTON, 27-7. President ten heeft op zijn persconferentie van donderdag verklaard dat on danks alle pretenties van opiniepei lingen, de presidentsverkiezingen op 7 november „verbitterd" zullen zijn en het resultaat dat van een nek- aan-nek-race. Hij maakte bekend dat hij zelf aan die verkezingsstrijd zal deelnemen en wel aan de vooravond van de Republikeinse Nationale Conventie eind augustus, te beginnen in Cali- fornië. Het concert wordt gegeven op de Beatrixweide aan de Weststraat. Een rustige omgeving waar het drukke verkeer geen afbreuk zal doen aan h^t genieten. Mars Voorafgaande aan dit optreden gaan de drie korpsen een mars ma ken door de twee dorpskernen waar men ongeveer 7 uur mee hoopt te beginnen. Bij gunstig weer valt er dus veel te genieten. Het wordt een drukke bedoening in de kernen, omdat ook zaterdag avond de rijvereniging Westelijk Schouwen haar uitgestelde Country en Westernevenement wil afwerken. Alvorens de leden en donateurs zich in stijl van het „oude Westen" ver zamelen rond hun kampvuren, bren gén zij een bezoek aan diverse dor pen. In Haamstede is dat ongeveer om 8 uur 's avonds het geval. Al met al wordt er dus een flinke drukte verwacht en zal het toch al onder bezette politiekorps weer de handen vol hebben om het verkeer in juiste banen te leiden. wordt door een lotverkoper of zelf loten wil verkopen, kan zich wenden tot mevrouw Friderichs-Landegent, Meeldijk 14 te Burgh, telefoon UI 115 -1247. „Conserven mosselbank" Op de vismijn te Yerseke, waar door middel van inschrijvingen door handelaien de mosselen worden ge kocht was donderdag voor het eerst een nieuwe koper op de markt. Het was de „Conserven mossel- bank", die de vracht van de YE 80 zijnde 257 tonnen mosselen uit Zee land aankocht, kennelijk naar de naam te horen om deze te conserve ren. Men heeft dus hier te doen niet een inleggerij. Aan deze inleggerij is de firma Landa uit Bergen op Zoom gelieerd, samen met de heer P. Vette uit Yerseke, voorheen lid van de fir ma Vette-Verhaart. DREISCHOR Geslaagd Op de te Bergen op Zoom gehou den examens slaagde voor het di ploma Stenografie mejuffrouw M. Terpstra te Dreischor. Zij ontving haar opleiding van de heer K. Koets- dijk, leraar Stenografie Machine- schrijven. (Staatsdiploma). NOORDGOUWE Bejaarden maakten fraaie reis De bejaarden van Nooi'dgouwe- Schuddebeurs vertrokken woensdag voor de jaarlijkse reis met een bus van de fa. Van Oeveren. Gereden werd over de nieuwe Brouwersdam en dat was wel een bof, want in de omgeving van Ouddorp bleken de bloemenvelden in bloei te staan en dat was de moeite waard. Het weel was koel maar droog, wel geschikt dus voor een busreis. Gereden werd naar de Biesbosch, waar per rond vaartboot een tocht van twee uren werd gemaakt. Na de boottocht stond Tilburg op het programma, waar ge legenheid bestond wat te winkelen, maar de grote trekpleister bleek toch de kermis te zijn. Te Dorst werd de warme maaltijd gebruikt. Op de te rugreis werd nog even gestopt op de Grevelingendam. Eén der bejaarden, de heer Kasteele dankte de chauf feur, de heer Willemse, voor de prachtige reis, die zeer geslaagd ge noemd werd. De inzittenden hielden het derhalve maar weer op volgend jaar. Ook de commissie werd dank gebracht, evenals de Rode Kruis mensen, die gelukkig geen dienst be hoefden te doen. BRUINISSE Mosselen eten aan de haven Evenals vorige jaren is er zater dagmiddag weer gelegenheid tot het eten van gekookte mosselen op het havenplateau te Bruinisse. Door het organiserend comité Grevelingenda- gen werd een ruime hoeveelheid ge schoonde mosselen aangekocht, die gezien de goede kwaliteit zeker wel weer hun weg naar de grage magen der kopers zullen vinden. (Advertentie) NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor SALARIS of PENSIOEN BURGH-HAAMSTEDE Julianastraat/Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. VISBY. Tien zeelieden zijn waar schijnlijk om het leven gekomen toen donderdag op de Oostzee de 1.150 ton metende Deense tankboot Edith Terkol in zwaar weer kapseis de. Hefsehroefvliegtuigen. hebben twee overlevenden, een Deen en een Spanjaard, uit zee opgepikt. LONDEN, 27-7. Hoewel de over koepelende Britse vakcentrale Tuc de voor maandag uitgeroepen alge mene staking heeft afgelast, is het einde van de stakingsgolf in Enge land nog niet in zicht. De bond van havenarbeiders sprak zich donderdagmiddag niet 38 tegen 28 stemmen uit voor een landelijke havenstaking, die heden (vrijdag) begint en voor onbepaalde tijd zal duren. De Tuc trok het stakingsparool in nadat woensdag door tussenkomst van de landsadvocaat de vijf haven arbeiders waren vrijgelaten, die ge vangen zaten wegens het negeren van het hof voor de industriële be trekkingen. De algemene 24-uurssta- king was bedoeld als protest tegen hun hechtenis. ROTTERDAM, 27-7. Een stukge lopen liefdesverhouding tussen een 41-jarige Rotterdamse man en een 22-jarige vrouw uit de Maasstad heeft donderdagmiddag een fatale afloop gekregen. In de wapenwinkel van de man aan de Polderlaan te Rotterdam-Zuid schoot Jannie T. donderdagmorgen haar minnaar dood met een pistool. ,Ik wilde daarna mezelf doden, maar durfde niet", zo heeft zij de Rotterdamse recherche verteld. Tabernakel uit kerk gestolen ROERMOND, 27-7. Uit de R.K. noodkerk van de „Donderberg" te Roermond is in de nacht van woens dag op donderdag een 150 kg we gend tabernakel gestolen, waarin op geborgen waren twee gouden cibo ries met geconsacreerde hosties, een gouden kerk en een zilveren schaal. Ook namen de dieven de geluidsver sterker en de microfoon mee. De waarde van het gestolene beloopt ruim f 4.000. De dieven verschaften zich toe gang door braak. Dezelfde inbrekers hebben waarschijnlijk uit de bij de kerk gelegen jeugdsociëteit „De Blik sem" twee geluidsinstallaties ont vreemd, eveneens ter waarde van ca. f 4.000. Japanse varende tentoonstelling naar Amsterdam AMSTERDAM, 27-7. Een Japanse varende tentoonstelling komt naar ons land. Van 24 tot en met 28 augus tus zal deze expositie in het speciaal voor dat doel gebouwde tentoonstel lingsschip „Shin Sakura Maru" te Amsterdam zijn. Aan boord bevin den zich ditmaal (het is de tiende expeditie op dit gebied) niet alleen produkten van Japanse industrie, van sojasaus tot ingewikkelde machine rieën toe, maar wordt ook een in druk gegeven van de Japanse tradi tionele cultuur (de bezoekers kunnen een theecermonie meemaken), van de ontwikkeling van de wetenschap en van de mogelijkheden voor export van Europa uit. Dertigduizend gulden buit bij overval MAASTRICHT, 28-7. Een overvaller heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in Cadier en Keer bij Maas tricht f 30.000 buit gemaakt in het huis van de montage-voorwerker van de machinefabriek Reinal, J. Keulen (26). Deze zou het geld vrij dag naar Duitsland brengen voor uitbetaling aan de zestig daar wer kende personeelsleden van het Maas trichtse bedrijf. De man belde even voor midder nacht bij de familie Keulen aan en bedreigde mevrouw Keulen die open deed met een geweer. „Das Geld" schreeuwde hij. Na ontvangst van het geld sloot de overvaller het echt paar en hun kind op in de slaapka mer. De heer Keulen wist de aan dacht van de buren te trekken, die de politie waarschuwden. Een bemiddelingspoging, die mi nister van arbeid Maurice MacMil- lan donderdagmiddag nog ondernam, is op niets uitgelopen. Terwijl in het Lagerhuis oppositie en regering nog in een fel debat verwikkeld waren over het arbeidsbeleid overlegde MacMillan met vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. Na afloop van het gesprek zei vak bondsleider Jones dat men alleen was overeengekomen de bestudering vgn het probleem voort te zetten. Hij zag „helaas" geen kans de staking nog te voorkomen. In de Britse havens worden al sinds maandag wilde stakingen ge houden. Met ingang van heden (vrjj dag) wordt de staking officieel, nu deze door de vakbond is uitgeroepen. De Maasstedelijke politie spreekt van een uiterst triest geval en hecht maar voorwaardelijk geloof aan de verklaring van de jonge vrouw. Jannie T. vertelde de politie dat de man, de wapenhandelaar E. Sies, haar had gevraagd hem te doden en daarna zelfmoord te plegen. „Ik was het daarmee eens, onze verhouding bood inderdaad geen uitzicht meer, zo vertelde Jannie T. de politie. Dodelijk schot Donderdag, kort na het middag uur, viel in de winkel van de wapen handelaar het schot dat een einde maakte aan zijn leven. Hij was ge trouwd en had twee nog jonge kin deren. Het schot werd afgevuurd door Jannie T. met een pistool uit de winkel van haar minnaar. Een kogel doorboorde de rechterslaap van de man; hij was op slag dood. „Toen ik mezelf dood moest schieten, durfde ik niet meer", zo verklaarde Jannie later bij de politie. WAGENINGEN, 27-7. Als de plan nen doorgaan, zal op de Veluwe on der de in aanleg zijnde Rijksweg 75 de noord-zuid-verbinding Helmond -Zwolle - een wildtunnel worden aangelegd., Het plan is van de direc tie Faunabeheer van het ministerie van landbouw en de vereniging „Het reewild". De tunnel zal doorgang geven aan het wild voornamelijk herten, ree- en en wilde zwijnen - van de Loe- nermark en de Imbosch naar het staatswildreservaat en de Ugchelse bossen. Nadat de kerkeraad van de Gere formeerde Gemeente reeds zaterdag bl(jk van zjjn belangstelling had ge geven heeft zondag 23 juli ds. A. van den Berg, predikant, na afloop van de dienst, de jubilerende organist de heer Jac. de Waal Lz. toegesproken. Vorige week was het 40 jaar gele den, dat de heer De Waal tot orga nist was benoemd. Ds. Van den Berg zei, dat het hem bij zijn komst was opgevallen dat men in Bruinisse in de kerkdiensten bijzonder goed zong. Het gevoelvolle spel van de begelei dende organist was daaraan zeker ook niet vreemd. Het is vanzelfspre- Op zaterdag 29 juli 1972 zal in de Grote Kerk te Middelharnis een or gelconcert worden gegeven, ditmaal door Jan Hora, organist te Praag, welk concert weer wordt georgani seerd door de Stichting Kerkconcer- ten Goeree en Overflakkee tc Mid delharnis. Jan Hora is geboren in 1936. Hij studeerde aan het konservatorium te Praag bij prof. J. B. Krajs en aan de muziekakademie bij prof. dr. J. Reinberger orgel en piano, terwijl hij aan de muziekhogeschool in Weimar BURGH,.27-7. Een tweede wan deltocht is gehouden, onder het mot to: „Uw prestatie voor de restaura tie". Deze tocht, waarvan de baten ten goede komen aan de kerkrestau ratie, is een overweldigend succes geworden. Dit succes is stellig ontstaan mede onder invloed van de gunstige reak- ties, die de eerse wandeltocht ople verde. Het comité had het bijzonder druk met de inschrijvingen, zo zelfs dat de 5 km-lopers al weer terug waren, toqn de anderen nog maar Advertentie DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebraiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijkvoordehanden.Krimpt niet, zet niet uit; scheurt niet. (g) 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 Volgens de heer Schaap van de di rectie faunabeheer is hier altijd een vrije trek voor het wild mogelijk geweest. Dit wil men laten voortbe staan. Rijkswaterstaat zou de tunnel moeten bouwen. Het toenemend autoverkeer op de Veluwe maakt de laatste jaren steeds meer slachtoffers onder het wild. Wildtunnels zouden het aantal slachtoffers op de wegen sterk kun nen reduceren, aldus de heer Schaap Hij bepleit een onderzoek naar de mogelijkheid om de trek van het wild bij nieuwe verkeerswegen te verleggen. kend en goed, dat in de kerkdienst de verkondiging van het Woord en de uitlegging van de Schrift centraal staan. Daarnaast is er echter wel sprake van het loven van God, door middel van de gemeentezang en het is Bijbels, dat ook met de instrumen ten God lof wordt toegebracht. Hij dankte de heer De Waal, die aldus in de kerkdiensten een niet te onderschatten funktie heeft, voor de wijze, waarop hij dat had gedaan en hoopte dat allen nog lang van het goed gebrachte orgelspel zouden mo gen genieten. Tenslotte zong de ge meente, om de woorden van de pre dikant te onderstrepen Psalm 150 2. bij prof. J. E. Kohier orgel-improvi satie studeerde. Hora werd winnaar van het Bach- concours te Gent in 1958 en te Leip zig in 1964, terwijl hij met groot suc ces meedeed aan het internationaal concours te München in 1957 en te Praag in 1964. Thans doceert Jan Hora orgel-im provisatie aan het konservatorium te Praag, terwijl hij eveneens werk zaam is als organist van het Neus tandter Rathaus te Praag. Veel tournees brachten Hora in het buitenland, onder andere te België, Nederland, Duitsland, Denemarken, Zweden, Oostenrijk en Zwitserland. juist waren uitgeschreven en op stap. Eens te meer blijkt dat het heel wat uitmaakt als de tochten door het dominiale duingebied, door een des kundige worden uitgezet. Ook ken ners van het Domein kwamen op plekjes waar ze tevoren nog nooit geweest waren, tot hun grote verras sing uiteraard. Het is allemaal zo'n succes geworden, dat plannen be staan om dergelijke wandeltochten tot een jaarlijkse traditie te maken. Het gehele seizoen door, zou dan volgend jaar. de gelegenheid bestaan aan dergelijke tochten mee te doen. Druk weekeinde te Burgh-Haamstede Landelijke havenstaking „UW PRESTATIE VOOR DE RESTAURATIE" Tweede (kerk)-wandeltocht een overweldigend succes Geref. Gemeente Bruinisse

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2