DE KRING Russisch-Egyptische vriendschap reeds lang verkoeld VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Westelijke landen en de Comecon Weer licht op Aruba E.E.G.-ZWENDEL MET WIJN? MUNTSCHAT OP ZEEBODEM Door de Russische adviseurs van zijn militairen naar huis te sturen heeft Egypt es president Sadat de handen die hij met de Sowjet-Unie had, aanzienlijk losser gemaakt. Een tegenslag voor de Russische diploma tie, ongetwijfeld. Maar of iemand re den heeft daarover al te verheugd te zijn staat nog te bezien. Onder het voor vijftien jaar geslo ten vriendschaps- en bijstandsver drag zijn de handtekeningen van Sa- dat en Podgorny nog maar amper droog, maar van vriendschap en bij stand is heel weinig gebleken. Er zijn enige gevallen geweest van ruzies tussen Russische en Egyptische mi litairen, die opgelost werden door de Russen naar huis te sturen. Waar mee overigens de wrevel niet ver dween bij de Egyptische officieren die er niet op gebrand zijn om min of meer onder kuratele gesteld te worden. Tetneer niet omdat van de bijstand ook niet alles kwam wat men. ervan hoopte: de Russen stuur den wapens, akkoord, maar net niet de aanvalswapens waarmee Sadat het verloren gebied zou kunnen gaan heroveren. Wel is de luchtverdedi ging onder meer door S.A.M.-raket- ten aanzienlijk verbeterd zodat de Egyptenaren ivel grotere veiligheid tegen een aanval werd geboden, maar dat zou de Egyptenaren toch dioin- gen om door onderhandelingen hun verloren gebieden terug te krijgen. In zoverre werd vooral in Washing ton dankbaar gekonstateerd dat de Sowjet-Unie duidelijk wenste te voorkomen dat in het nabije oosten weer een oorlog zou uitbarsten. In Egypte ging men zich overigens ivel afvrageri of de Russen zo han delden uit eerlijke zorg om de vrede. In het blad Al Ahram, veelal spreek-- buis van de regering, werd geopperd dat de Sowjet-Unie er een heel zelf zuchtig belang bij had om de toe stand van geen strijd maar ook geen vrede te laten voortduren. Boze officieren Zolang het nabije oosten een cen trum van spanning is, hebben de Egyptenaren de Russen nodig als wapenleveranciers en militaire op leiders. Is echter hel pleit eenmaal beslecht - door een akkoord met Is raël óf doordat Egypte de volgende oorlog ivint - dan heeft Cairo Mos kou niet meer nodig. En wat dan ge beurt ivetèn de Russen maar al te goed: de grote Russenvriend uit de Egyptische militaire top, El Sabry, zit in de cel met vele anderen, be schuldigd van hoogverraad. De kom- munistische partij is nog steeds ver boden en ze wordt ook vervolgd. Advertentie Dames- en heren paraplu's in alle bekende merken fytnfa C/DAM 9 LENGKEfK LEDERWAREN ZIERIKZEE De laiidartseiihulp tijdens het weekeinde UTRECHT, 24-7. Ziekenfondsver- zekerden de op een zaterdag of zon dag de hulp inroepen van een tand arts, tewijl deze hulp „in redelijk heid" ook had kunnen worden uitge steld tot de eerstvolgende werkdag, kunnen geen aanspraak maken op een vergoeding van het ziekenfonds. Dat is de strekking van een advies dat de ziekenfondsraad heeft uitge bracht voor een wijziging van het ministeriële besluit dat de tandheel kundige hulp aan ziekenfondsverze kerden regelt. De Kerkslraal le Ooslerland in hel begin van de twintiger jaren. Men lette op het geheel ontbreken van verkeer. Egypte en Libië zorgden er samen voor dat een kommunistische staats greep in Soedan ijlings teniet ge daan werd. En zo zijn er meer voor beelden dat het etiket socialisme dat Nasser en na hem Sadat op de Egyp tische politiek hebben gezet aan zienlijk minder betekent dan de is lam. De Russische argwaan is zo goed te begrijpen als het Egyptische wantrouwen - beiden lijken wel juist. Sadat heeft vermoedelijk, toen zijn premier weer met lege handen thuis kwam uit Moskou, de Russen willen tonen dat hij hun invloed zonder meer kan beknotten. Veel risiko's loopt hij daarmee niet - Israël zal ze ker niet zo dwaas zijn nu tegen Egypte ten strijde te trekken, ivaar- om zou het ook. En er is natuurlijk altijd een kans dat Sadat de Russen mi kan chanteren tot levering van de begeerde aanvalswapens, als ze niet al hun invloed hier ivillen ver liezen. Niet dat de kans hierop groot is: de Russen hebben op hun beurt door met Irak aan te pappen duide lijk gemaakt dat ze wat invloed in de Arabische wereld betreft meer- ijzers in het vuur hebben. Een andere theorie is dat Sadat door met de Russen te breken voor komt dat zijn boze officieren hem afzetten. Wat ook de waarheid is, feit blijft dat de matigende invloed die de Russen hebben uitgeoefend is afgekapt. Hetgeen ook betekent dat het onberekenbare Cairo' meer kans krijgt om de wereld voor verrassin gen te zetten. Daarom hoeft zelfs wie de Russen een diplomatieke neder laag van harte gunt over deze niet veel leedvermaak te voelen. DEN HAAG, 24-7. Het Tweede Kamerlid ir. H. Vredeling (PvdA) heeft, als lid van het Europese par lement, de Europese Commissie ge vraagd zich uit te spreken over mo gelijkheden voorwaarden voor sa menwerking tussen de landen van West-Europa en de Comecon, de or ganisatie voor economische samen werking der Oosteuropese landen vraagt dit naar aanleiding van een verklaring van de secretaris van de Comecon, na aanvaarding van het zgn. complexe programma voor ver dere verdieping en verbetering van de samenwerking en de ontwikke ling van de socialistische economi sche integratie. De secretaris zei dat de Comecon landen bereid zijn hun economisch, wetenschappelijke en technische be trekking met de ontwikkelde landen uit te breiden volgens de principes van vreedzame coëxistentie, rechts gelijkheid, wederzijds voordeel en eerbied voor de souvereiniteit. Het complexe programma opent „wijde horizonten" voor de economi sche bloei van de leden van de Co mecon, hetgeen een gunstige in vloed zal hebben op de ontwikke ling van zakelijke betrekkingen met kapitalistische firma's. ORANJESTAD, ARUBA, 24-7. - „Het licht doet het weer", zo klonk zaterdag de opgeluchte kreet op Aruba, nadat ruim negentig uur de elektriciteit was uitgeschakeld door een staking van de Arubaanse, amb tenaren. De bevolking was opge lucht, de stakers allerminst. Want het weer aangaan van het licht be tekent niet, dat de staking is afge lopen. De Arubaanse overheid heeft de staking bij het elektriciteitsbe drijf gebroken, door de centrale te bemannen met machinisten uit Cu rasao. Flitsen uit het buitenland CHICAGO. Het Amerikaans Fe deraal Onderzoekbureau (FBI) heeft in een kanaal in Chicago een koffer gevonden waarin certificaten ter waaide van 32,5 miljoen gulden za ten die vorig jaar in deze stad ge stolen waren. De koffer dreef in het kanaal en werd ontdekt door twee FBI-agenten die speciaal belast zijn met het controleren van weggewor pen vuilnis. NEW YORK. De Veiligheidsraad der Verenigde Naties heeft Israël op nieuw gelast onverwijld de zes Ara bische officieren (vijf Syriërs en een Libanees) vrij te laten die op 21 ju ni vlak over de Libanese grens door Israëlische troepen per verrassing gevangen werden genomen. NIEUW DELHI. Koning Jigmc Djorji Wangchoek van Bhoetan is in Nairobi aan een hartaanval overle den. De vorst van het koninkrijk in het Himalaja-gebergte tussen India en 'libet was 45 jaar. Hij besteeg in 1952 de troon. LONDEN/BELFAST. De Britse staatssecretaris voor Noord-Ierland, William Whitelaw, is vastbesloten de „provisionals", de radicale vleugel van het Ierse Republikeinse Leger (I.R.A.), te likwideren. Whitelaw zei dat in een emotionele verklaring in het Britse Lagerhuis over de bom explosies op „bloedige vrijdag", 21 juli, die aan negen mensen het leven kostten en 130 mensen verwondden. MOSKOU. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft de Verenigde Staten opgeroepen het bombarderen van dijken in Noord-Vietnam achterwe ge te laten, omdat dit duizenden mensen het leven zou kosten. MOSKOU. Secretaris-generaal Kurt Waldheim heeft in Moskou ge zegd dat hij van 254 Sowjetrussische Joden een verzoek heeft gekregen, hen te helpen naar Israël te emi greren. LAGOS. Verscheidene duizenden mensen zijn ooggetuige geweest van de terechtstelling van 14 Nigerianen in Port Harcourt, die ter dood ver oordeeld waren wegens gewapende roofoverval. LOS ANGELES. Op de lucht machtbasis Vandenberg bij Los An geles is de kunstmaan „Erts-1" (Earth Tesources Satellite - kunst maan voor onderzoek naar aardse hulpbronnen) gelanceerd. BLACKSVILLE. Rook hinderde de pogingen van reddingsploegen om negen mijnwerkers te bereiken, die door het uitbreken van een brand in een kolenmijn in Blacks- ville, West-Virginia, zitten opgeslo ten. TOKIO/WASHINGTON. De Ame rikaanse president Richard Nixon en de Japanse premier Kakuei Tanaka zullen op 31 augustus en 1 septem ber besprekingen voeren op Ha waii. Dit is maandag gelijktijdig in Washington en Tokio bekendge maakt. LONDEN. Op zoek naar terroris ten heeft het Britse leger in de nacht in diverse wijken van Belfast ver dachte personen aangehouden en een grote hoeveelheid wapens, munitie en springstof in beslag genomen. WENEN. De plaatsvervangende Hongaarse minister van buitenland se zaken Karoly C^atorday is in Boedapest overleden aan de verwon dingen die hij opliep toen zijn zweef vliegtuig neerstortte. MEXICO-STAD. Een gevangenbe waker in het Mexicaanse vakantie oord Acapulco is beschuldigd van het organiseren van „schandelijke feesten" binnen de gevangenis waar aan vrouwelijke gevangenen ge dwongen werden deel te nemen. TOKIO. Een rechtbank in Japan heeft maandag zes bedrijven gelast schadevergoedingen van in totaal 88.210.000 yen (bijna 900.000 gulden) uit te keren aan negen slachtoffers van luchtvervuiling. Twee van hen waren echter al overleden voor .de rechtbank uitspraak deed. Het pro ces heeft vier jaar geduurd. PEKING. Peking is volledig ge reed besprekingen te beginnen met de autoriteiten van Taipeh over het uitvoeren van de mogelijkheden voor een wezenlijke terugkeer van Tai wan naar China. Dit zeggen commi- nistisch-Chinese kringen die de laat ste dagen vragen over deze kwestie hebben beantwoord op verscheidene plaatsen in Zuidoost-Azic. DEN HAAG, 24-7. Het Tweede Kamerlid ir. H. Vredeling (PvdA) heeft, als lid van- het Europese parlement, de aandacht van de Eu ropese Commissie gevraagd voor het vreemde verschijnsel, dat de in voer van wijn in Frankrijk uit Ne derland met sprongen steeg in een periode dat Frankrijk zijn grenzen sloot voor de invoer van wijn uit sommige derde landen. Dit is met name gebeurd in het tweede half jaar van 1970 en 1971. Ir. Vredeling vraagt de commissie te onderzoeken, of hier sprake is van onregelmatige handelwijzen van de import en/of exporthan'del in Ne derland en/of de importhandel in Frankrijk. DODELIJKE ONGELUKKEN TIEL. De 24-jarige H. M. van Wolveren uit Boven-Leeuwen is in de nacht omgekomen in Wamel. Hij vloog met zijn auto uit een bocht, en botste tegen een vrachtauto. HOOGEZAND. Een visser heeft uit het water van het Zuidlaardermeer het stoffelijk overschot opgehaald van de 14-jarige Harm Vedder uit Sappemeer. AMMERZODEN. De 19-jarige J. van Bokhoven uit Haarsteeg (Gld.) is in Ammerzoden verdronken. Hij zat in een bootje waarmee een groep je kermisgangers naar huis terug keerden. Waarschijnlijk door te gro te belasting sloeg het vaartuigje om. De heer Van Bokhoven kon niet zwemmen en verdronk. UTRECHT. Vlak bij zijn ouderlij ke woning in Utrecht is maandag de zevenjarige Albert J. Spies dodelijk verongelukt. De jongen was op een elektrische melkkar aan het spelen toen de kar plotseling vooruit schoot en de jongen onder de wagen te recht kwam. RUINEN. In het Drentse Ruinen is maandagmorgen de 65-jarige A. Pranger uit Müssélkanaal om het le ven gekomen 'toen de auto waarin hij zat bij Echten in een slip raakte en in een sloot'terecht kwam. -HOOGEVEEN. In eeri ziekenhuis te Hoogeveen is maandagochtend de 11-jarige J. Verwöerd uit Hoogvliet overleden aan de verwondingen, die hij zondag bij een verkeersongeval in de gem. Ruinen heeft opgelopen. De jongen stak'toen met zijn fiets de weg over, maar werd gegrepen door een passerende personenauto. DEN HAAG. De 28-jarige Hage naar R. Sablerolle is overleden aan de gevolgen van een verkeersonge luk, dat op 7 juli was gebeurd. Op de Koningskade in Den Haag was hij met zijn auto tegen een lichtmast gebotst. NIJEVEEN. In Nijeveen (Dr.) bij Ruinerwold is de 46-jarige vishan delaar H. Groenhuijse uit Leeuwar den omgekomen bij een verkeerson geluk. Hij reed met zijn bestelauto op een linksafslaande vrachtwagen. ZWAAGWESTEINDE. De 12-ja- rige Klaase Hattema uit Molenend is verdronken toen hij in de buurt van Zwaagwesteinde aan het zwemmen was. 1 OSLO, 23-7. Drie kikvorsman- ?ien hebben bij Aalesund- voor de westkust van Noorwegen 75 kilo gouden en zilveren mun- ten alsmede acht scheepska- nonnen op de zeebodem gevon- den. De munten zijn waar- i' schijnlijk afkomstig van het i1 Nederlandse schip „Acher- i1 dam", dat in 1725 in dat ge- f bied verging. Volgens oude f papieren was de Acherdamf geladen met goud, zilver en l' andere waardevolle zaken. De f kikvorsmannen - een Noor en t twee Zweden - ontdekten in f enkele dagen 2500 zilveren en f 120 gouden munten, die zij bij f de politie van Aalesund heb- f ben ingeleverd. f De man zet zich in de aangewezen stoel en kijkt de politieman onder zoekend aan. Gert voelt intuïtief aan, dat de man zich niet op zijn gemak voelt. Die heeft boter op zijn hoofd. Met de deur in huis vallend, vraagt Gert: „Waar was u met Kerstmis, meneer? Om precies te zijn: op Twee Kerstdag, 's middags om een uur of vier?" De ander kijkt verbaasd. Waar schijnlijk heeft hij heel iets anders verwacht en nu vraagt die rus dit. „Met kerstmis? Man, dat is maan den geleden. Dal zou ik even na moeten gaan. Wacht eens., met Kerstmis, zegt u? O, teen zat ik in Duitsland. Wintersport. Ik ben gek op skieën. Ja, ik ben een paar dagen voor Kerstmis weggereden. Om pre cies te zijn: dinsdagsavonds. Ik heb de hele nacht doorgereden en was de volgende morgen in Miüemvald. Daar ga ik altijd heen. Ik ben er ge- bicven tot na nieuwjaar. Ja, op drie januari, meen ik, ben ik, weer naar huis gereden." „Naar huis," herhaalt Geil. „En waar bevindt zich dat huis?" „In Mokum. Ik woon in Amster dam." „Juist. Mag ik uw naam weten?" „Natuurlijk mag dat. Maar mag ik eerst eens wat? Namelijk weten, wat dit alles te betekenen heeft?" „Voorlopig stel ik de vragen." „O. Nou ja., julic kunnen er toch achter komen. Hoewel ik me niet verplicht voel om nog meer antwoor den te geven,.ik heb niets op mijn kerfstok, maar dan ook totaal niets en dan wil ik wel eens weten, met welk recht men mij meeneemt., en fin.. ik ben een vredelievend mens: Winters is mijn naam. Alfred Win ters. Geboren 23 maart 1919 te Am sterdam. En ik woon in de Rapenbur gerstraat, honderzestien beneden. Nog iets?" Gert maakt onverstoorbaar enkele aantekeningen. „Wat voor beroep oefent u uit?" „Koopman." De rechercheur knikt.. „Koopman. Een erg rekbaar begrip, nietwaar? En wat koopt u alzo?" „Auto's. Gebruikte auto's. Ik koop ze en verkoop ze. Als het nodig is, laat ik ze eerst opknappen. Ik ben geen zwendëlaar, maar een bona fide koopman, meneer." Hij haalt zijn portefeuille te voorschijn en over handigt de rechercheur een kaart. Het blijkt een Bovag-erkenning te zijn. Gert weet, dat die niet aar» de eerste de beste wordt uitgereikt. Gert bekijkt de kaart nauwkeurig, waarna hij hem weer teruggeeft. "U woont in Amsterdam. Mag ik vragen wat u vandaag naar Dorringen voer de? Meer in het bizonder in het ca fetaria?" Dc ander lacht geringschattend. „Man, ik koop en verkoop auto's. In het hele land. En de eigenaar van die soeptent belde me vorige week op. Hij heeft een Vauxhall, waarmee hij niet zo erg in zijn schik is en wil hem kwijt. Vandaar, dat ik vandaag naar Dorringen reed. „Hebt u met de eigenaar in de ca fetaria onderhandeld?" „Nee, we zijn naar boven gegaan. Die meneer huist boven dc cafetaria. We hebben een borrel gedronken en gepraat. Ik heb zijn wagen bekeken, maar het is geen handel voor mij. Die wagen lijkt me niet. Ik heb een bod gedaan, maar dat was hem na tuurlijk veel 1c laag. Wel, graag of niet, zo ben ik. Dus ben ik weer ge gaan. tot ik in de armen liep van die 33 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT smerissen." De telefoon gaat. Het is Tuinsma, die met gedempte stem zegt, dat Vredenoord er is. „Zal ik hem even naar jc toe sturen? Zogenaamd per ongeluk, niet wetende, dat je bezoek hebt?" „Ja," antwoordde Gert, inwendig grinnikend om het initiatief van zijn collega, „dat is prima in orde. Houdt het zo maar. We bespreken het later wel." Tuinsma begrijpt hem. „Oké, ik snap je Met een minuut of vijf loopt hij binnen en excuseert zich. Heeft hij gelegenheid die snuiter te bekij ken. Daarna bel ik wel, of hij hem al dan niet herkend heeft." „Hat is goed. En bedankt voor dc moeite. Excuseer me, ik heb iemand bij me. Tot ziens." Gert legt de hoorn op het toestel en verdiept zich enkele ogenblikken in zijn aantekeningen. Opeens kijkt hij de man doordringend aan cn vraagt: „Wel eens gehoord van een zekere Piet Maiers? Voorheen wo nende in Delft, tegenwoordig n Dor ringen?" De ander kijkt verbaasd. „Maiers, zegt u?„ Dc man denkt na of doel alsof hij nadenkt. Na enige tijd schudt hij het hoofd. „Niet bij mijn weten. Best mogelijk, dat ik de man wel eens een wagen heb verkocht, of van hem kocht, maar ik heb in de loop der jaren zoveel wagens ver handeld en met zoveel mensen zake lijk kontakt gehad, dat ik de helft van dc namen vergeten ben. Dan mag je wel een kop als een ijzeren pot hebben." Gert gooit het opeens op oen ge heel andere boeg. „Wat is volgens u op dit moment de beste wagen?" (Wordt vervolgd). van hier tot ginder maakten. Vervol gens een programma over het jeugd- toerisme in Amsterdam. Joop van Tijn heeft in het Vondelpark een ge sprek met voor- en tegenstanders over het slapen in dit park. Na het laatste nieuws besteedt Teleac aan dacht aan het wereldkampioenschap pen schaken in Reykjavik. NED. II. In de Gregory Peck cy clus van de TROS komt vanavond de mammoetwestern van William Wy- ler „The big country" op het scherm. De film duurt maar liefst twee-en- een-half uur en neemt daardoor de hele TROS-avond, met uitzondering van het uur tussen zeven en acht, in beslag. Gregory Peck speelt in „The big country" een rijke reder uit Bal- timore, die in een land van de cow boys wil trouwen met de dochter van een patriarchale landeigenaar. Omdat de mannen verschillende op vattingen hebben botert het niet tus sen hen. Als hij zijn aandacht van de dochter van de landeigenaar ver- Vrijdag 28 juli, 21.20 uur: Gouwe ouwe waauw. De Waauw dansers in volle actie. plaatst naar. een schooljuffrouw, is het hek helemaal van de dam. Tus sen zeven en acht kan men bij de TROS kijken naar het kuiken Cali- mero, Zorro en naar een portret in woord en muziek van Gilbert O'Sul- livan. DONDERDAG 27 JULI. NED. I: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot gewest 19.30 Laurel en Hardy; 20.00 Jour naal; 20.20 Laurel en Hardy; 21.00 West; 21.35 Onder dak of zonder dak 22.30 Journaal; 23.25 Teleac. NED. 11: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Calimero; 19.10 Zorro; 19.35 Gilbert O'Sullivan himself; 20.00 Journaal; 20.20 Gregory Peck; 22.55 Journaal. DONDERDAG 27 JULI. NED. I. Na de bekende rolprenten van de „Dikke en de dunne" nu een echte, ruim een uur durende speel film op het scherm. Vanavond is dat de IJsco-toeristendie van half acht tot negen uur zal duren, onder broken door het journaal. De uitzen ding begint op het eerste net om ze ven uur met de rubriek „Van gewest tot. gewest", waarin het spotlicht ge richt wordt op het Overijsselse plaatsje Blokzijl. Om negen uur.zendt de VPRO het tweede deel van het programma dat gewijd is aan de Amerikaanse geschiedenis, waarin met dokumenten, prenten en speel- fragmenten aangetoond wordt hoe, volgens de programmamakers, de Amerikanen in een paar eeuwen tijd van hun godzalige wildernis een tuin Wat biedt de BEELDBUIS?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4