DE KRING (COMMERCIALISERING VAN LANDBOUWPRODUKTEN BLIJFT EEN MOEILIJKE ZAAK Kunstmaan gaat „aarde doen" Historische das voor Europa VEEL MOORDEN IN NEW YORK Wolken „bezaaien" boven Azoren HULPWERKERS ZAGEN MARTELINGEN Aktie tegen Baader-Meinliofbende Hulp voor Columbia Prijzig steentje MIJNEN IN DE NOORDZEE Amsterdam en de fluoridering MINISTERIE WIL ELEMENTEN VAN DELFTSE STUDIEGROEP INPASSEN Weer vonnissen in Praag (i) Van de Franse minister van land bouw wordt verteld, dat hy eens in Brussel fel door zyn kollega's werd aangevallen om zyn steun aan pro- ducentengroepen. Om duidelyk te maken waarom hy die steunde ver telde hy het volgende verhaal. Dat verhaal wordt sindsdien verder ver teld, in Frankryk en daarbuiten. Het schijnt volkomen waar te zijn. Groentewinkels in Parys verkoch ten vorig jaar meloenen voor 98 cen times per kg, dat is 989 frank per ton. Die winkels haden ze gekocht van de grossier en wel voor 322,50 frank per ton (marktprijs 300 frank plus 22,50 frank B.T.W). Maar wat ontving nu de meloenenteler aan de Garönne? Het vervoer kostte 211 frank plus 48,53 frank B.T.W. De grossierskommissie bedroeg 30 frank en de vergoeding voor tot en indrogen 25,90 frank. De B.T.W. over beide kortingen was 5,44 frank inklusief zegel op de faktuur. Voor de teler bleef aldus 1,63 frank (f 1,03) niet per stuk of kg maar ook weer per ton! Aan de strijkstok De Franse minister gaf hiermee weer, hoeveel er bij de afzet van land- en tuinbouwprodukten ivel aan de strijkstok blijft hangen. Nu is de afzet een zuiver organisatorisch en vervoerstechnisch vraagstuk. Komt daar nog een geldelijke kant aan dan spreekt men van kommercialisatie. Wat van de meloen gezegd is, zou mutatis mutandis ook van Neder landse produkten zoals aardappelen, uien en fruit en af en toe ook van eieren gezegd kunnen worden. De kwestie is logisch: ook al zijn ze vrij wel waardeloos, dan nog moeten de kosten van verzamelen, vervoeren en uitdelen betaald worden en die komen uit de prijs die op het laatste verkooppunt (door de detaillist dus) gemaakt wordt. Wat kan men nu zoal doen om te zorgen dat de producent een betere prijs krijgt? Het is duidelijk, dat iedere verbetering bij het verzame len, vervoeren en bewerken (ook sor teren en verpakken) en zelfs bij het uitdelen ten gunste van de produ cent zou kunnen werken. Maar het is óók zonneklaar dat als het daar van moet komen, de producent beter een ander beroep kan gaan kiezen. Welke was nu de Franse oplossing van het geval? Die van de produ- centengroep, in Nederland ten on rechte aangeduid als groepering. (Een groep is terdege georganiseerd, een groepering niet of minder). Zo'n producentengroep houdt in Frank rijk het produkt in de hand tot en met de aflevering aan het verkoop punt, de detaillist. LOS ANGELES, 22-7. Geleerden in Los Angeles hebben toegegeven dat er met behulp van kunstmanen al meer van de maan dan van de aarde in kaart is gebracht - maar zy hopen dat te corrigeren met de „kunstmaan voor onderzoek naar aardse hulp bronnen". Honderden geleerden in de V.S. en 30 andere landen zullen meewerken aan de experimenten met deze kunst maan, die de wereldvoedselproduk- tie grondig kan stabiliseren en zal meehelpen de milieuvervuilingzo doelmatig mogelijk aan te pakken. De leider van dit project, Charles Matthews, directeur van het ruimte vaartcentrum Goddard in Maryland, zegt dat de informatie die de kunst maan zal verschaffen dringend nood zakelijk is voor verstandiger gebruik van de aardse hulpbronnen. NEW YORK. Heel bar was het vo rige week ook in New York. Door de warmte ontstond een noodsituatie op het gebied van de luchtverontreini ging. De oliebranders (foto) van het Franse passagiersschip „France" droegen ook hun steentje bij. De rook- en uitlaatgassen werden door de hete lucht vastgehouden, zodat het stikkensbenauwd werd in de stad. Het is duidelijk, dat nu een massa B.T.W. in de kas blijft, evenals be taalde kommissies. Men blijft alleen zitten met de zuivere kosten van verzamelen, vervoeren, beivaren, sorteren, verpakken enz. maar in geen geval speelt hier iemand moot weer van het armoedje van de pro ducent. Tegelijk wordt duidelijk, dat een deel van de koliekterende, ver werkende en distribuerende handel wordt uitgeschakeld. Vandaar dat deze- op zijn achterste benen gaat staan zodra het woord producenten- groep maar wordt genoemd. Nederland achteraan In maart 1967 diende de E.E.G.- kommissie reeds een voorstel in om de producentengroepen te erkennen en te subsidiëren. Dit geschiedde na-> dat Frankrijk ze illegaal al eerder had erkend en gesteund. Men legali seerde dus een misbruik, omdat één lidstaat niet van plan was het mis bruik op te geven. Dat is allemaal volkomen waar, maar met moet er bij bedenken dat de afzetstruktuur voor agrarische produkten in Frank rijk (vergeleken met de onze) mise rabel was: geen veilingen, weinig co- operaties, geen integraties en grote afstanden. Frankrijk moest wel iets doen om op dit gebied niet onmid dellijk door Nederland, België en de Bondsrepubliek in de pan te worden gehakt BRUSSEL, 21-7. Zaterdag 22 juli, precies een half jaar nadat de uit breiding van de Europese gemeen schappen haar beslag kreeg door de ondertekening van de toetredings verdragen in het Brusselse Egmont- paleis, beleefde Europa opnieuw een historische dag. In datzelfde Eg- mcntpaleis werden namelijk de handtekeningen gezet onder akkoor den met Zweden, Zwitserland, Oos tenrijk, Finland, IJsland en Portugal. Dat betekent dat op 1 januari van het volgende jaar de EEG niet al leen een hechte gemeenschappelijke markt van tien landen zal zijn, maar tegelijkertijd een vryhandelszone zal vormen met de zes genoemde landen van de Europese Vrijhandels Asso ciatie (EVA) die geen lid van de EEG wilden worden. NEW YORK, 22-7. De hittegolf in New York is de afgelopen week ge paard gegaan met een record-aan tal van 57 moorden. De moorden, in clusief 26 steekpartijen en 24 schiet partijen, werden begaan in de week die eindigde donderdag middernacht. Volgens een deskundige is het veruit het grootste aantal dat New York ooit gekend heeft. De politie ziet het warme weer onder meer als een van de belangrijke oorzaken. Vorig jaar werden er in hetzelfde tijdvak 25 moorden gepleegd. WASHINGTON, 22-7. Op verzoek van de Portugese regering hebben de Verenigde Staten wolken boven de Azoren „bezaaid" in een poging een eind te maken aan de lange droogte waar de archipel onder lijdt. Dit is in Washington bekendge maakt. Het ministerie van buiten landse zaken herinnert eraan dat de politiek van de Verenigde Staten in deze zaak bestaat uit het verlenen van technologische bijstand aan een ander land. De woordvoerder in Washington was niet in staat aan te duiden of deze politiek ook betrek king heeft op Vietnam. FRANKFORT, 22-7. De wegens beweerde ondermijnende activiteit door Bolivia uitgewezen ontwikke lingshulpfunctionarissen hebben bij hun terugkeer in de Bondsrepubliek felle kritiek op het militaire regime van Bolivia geoefend. Zij verklaarden tijdens hun gevan genschap gezien te hebben dat poli tieke gevangenen, mannen en vrou wen, door bewakers werden gemar teld. Zelf hadden zij geen folterin gen ondergaan. In geheel Bolivia zitten ongeveer 1.800 personen om politieke redenen gevangen zonder dat er ooit een pro ces is geweest. BERLIJN, 22-7. De politieke po litie in West-Eerlijn heeft vrijdag een zorgvuldig voorbereide en ge heim gehouden bliksemaktie tegen de anarchistische Baader-Meinhof- bende uitgevoerd, er werden dertien woningen doorzocht De politie legde de hand op de 20- jarige Verena Becker, tegen wie al een bevelschrift tot in hechtenisne ming bestond omdat ze ervan ver- dcaht wordt bij springstofaanslagen betrokken te zijn geweest. BOGOTA, 22-7. De ambassadeur van Nederland in Bogota, mr. J. Va rekamp,. heeft vrijdag aan de Co- lumbiaanse minister van buiten landse zaken, Alfredo Vasquez Car- rizosa, een program voor Neder landse technische en financiële bij stand aangeboden. Het program vertegenwoordigt een bedrag van 74 miljoen gulden en strekt zich uit over 4 jaar. Het om vat de uitzending van Nederlandse deskundigen en een dertigjarige le ning met een rente van 2,5 procent. HONG KONG, 20-7. Een Ja panse zakenman heeft in Hong Kong voor ruim elf miljoen gulden een edelsteen gekocht, bekend als de Jonker-diamant. Over de aankoop van de 4 X 3 X 2,5 cm. grote steen en 125.65 karaat wegende steen is tussen de nieuwe eigenaar en een Chinese juwelier drie weken onderhandeld. De diamant, een van de grootste en mooiste ter wereld, arriveerde vier maanden geleden uit Europa in Hong Kong. De steen is een maal eigendom geweest van koning Faroek van Egypte, die hem na zijn val aan een Euro pese miljonair overdeed. DEN HELDER, 22-7. In Marine kringen deelt men mëde dat buiten de „schone" scheepvaarttoets, in het Noordzeegebied nog zeker 250.000 mijnen liggen, zulks tussen Engeland enerzijds en Nederland en Duitsland anderzijds. Verreweg de meeste daarvan bevatten nog weliswaar springstof, maar zijn niet bijzonder gevaarlijk omdat het mechanisme dat hen moet doen ontploffen, door de zee en de tand des tijds is aan getast. Menko Scholten echt failliet ALMELO, 22-7. De rechtbank in Almelo heeft de N.V. Menko Schol ten, gevestigd te Enschede, in staat van faillissement verklaard. Tot rechter-commissaris is benoemd mr. C. J. van Zorge en tot curatoren zijn aangesteld mr. E. P. M. W. Doms- dorf, advocaat en procureur te Ol- denzaal en mr. A. W. Sinninghe Damste, advocaat en procureur in Hengelo. De voorlopig verleende surceance van Menko-Scholten is bij beschikking van 20 juli 1972 inge trokken. Met een handbeweging beduidt Bakker, dat Hoolwerf de 'telefoon moet overnemen. Gert meldt zich en hoort de geagiteerde stem van de jongeman: „Meneer Hoolwerf, ik heb die man gezien. Weet u nog? Die Maiers van de stoep duwde op twee de Kerstdag!" „Ha! Weet je hét zeker?" Hool werf is onmiddellijk geïnteresseerd. „Beslist, meneer. Ik was toevallig even in de cafetaria, want Mieke heeft late dienst. Toen kwam die vent binnen. Gaat zitten, bestelt een kop koffie en verdwijnt daarna naar de wasgelegenheid. Ik heb nog een kwartiertje gewacht, maar hij kwam niet terug. Ik bel nu vanuit de cel aan de Markt. Ongetwijfeld is hij door die derde deur ergens naar bin nen gegaan. Ik bedoel: in huis: En meneer Wieseveld ging even later ook weg. Naar boven". „Weet je absoluut, dat je je niet vergist?" „Heel beslist, meneer. Het was die lange. Weet u nog, dat ik gezegd heb, dat er een lange man bij was?" „Ja. Bedankt voor de tip. Houdt je ter beschikking voor de confronta tie". „U kunt op me rekenen, meneer Hoolwerf". Een minuut later heeft Hoolwerf een kort gesprek met de hoofdin specteur en deze geeft hem toestem ming de nodige maatregelen te ne men. Gert gaat met vier politieman nen naar de cafetaria. Voor alle ze kerheid hebben ze hun uniformen verruild voor een burgerpakje. Het is de rechercheur bekend, dat de be trokken persoon, zoals altijd wel door de derde deur naar binnen gaat, maar er niet meer langs dezelfde weg uitkomt. Waarschijnlijk verlaten ze het huis aan de achterzijde, dus Hoolwerf laat de achterkant door drie man bewaken. Heel onopvallend. Zelf posteert Gert zich in de buurt van de voorzijde, terwijl de laatste man de achter de cafetaria gelegen straat in het oog houdt. De vijf politiemannen moeten lang geduld betrachten. Het was ruim half vier, toen Gert het telefoontje kreeg van Nico Vredenoord, en het is bij zessen, als de drie in burger gestoken manschappen aan de ach terkant van het huis iemand naar buiten zien komen. Het is een lange man. Terwijl hij door het tuinpad naar het verbin dingsweggetje loopt, dat gelegen is tussen de achterkanten van twee straten, haalt hij een pakje sigaret ten te voorschijn en steekt er één op. Daarna loopt hij naar de zijstraat waar een grote donkerblauwe wagen staat. Precies in de armen van de drie politie's in burger. De man staat stil en kijkt geërgerd naar het drietal. „Wat moeten jul lie?" vraagt hij, lang niet op vrien delijke toon. Tuinsma, die hier de leiding heeft, legitimeert zich: „Politie, Wilt u even met ons meegaan?" „Waarom?" „We willen u graag een paar vra gen stellen". „Kan dat hier niet? En wat voor vragen zijn dat dan wel?" „Dat hoort u op het bureau. Wel. hoe zit het? Gaat u goedschiks mee?" „Is dit een arrestatie?" snauwt de man, en hij ziet er niet naar uit, dat hij bang is voor deze drie „smeris sen". Integendeel. Zijn houding laat niets te wensen over. Waarschijnlijk staat hij zijn mannetje, als het op een vuistgevecht aankomt. De drie politie's voelen dat hij op het punt staat hen te bespringen. Voor alle zekerheid tast Tuinman naar zijn achterzak, waarin hij de revolver weet. Maar hij blijft kalm, als hij 32 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT antwoordt: „Voorlopig een aanhou ding. Als het een misverstand blijkt te zijn, meneer, bent u binnen het kwartier wellicht weer op straat". „Waar is dat bureau?" De lange heeft de beweging van de bleke agent in burger gezien en hij weet immers uit ervaring, wat dit bete kent. Natuurlijk zijn ze alle drie ge wapend en als hij bonje maakt, zul len ze hun revolvers voor de dag ha len. Niet in de eerste plaats om er mee te schieten, maar wol om ze eventueel als slagwapen te gebrui ken, als hij aanvalt. Dus is zijn toon al minder agressief. „Minuut of vijf lopen, meneer. Dus, wat doet u?" De lange kiest eieren voor zijn geld. Het is maanden geleden, dat hij voor het laatst is aangehouden. Nu staan de zaken er anders voor, want hij heeft niets bij zich, dus eigenlijk kunnen ze hem totaal niets maken. Waarom zal hij zich dan ver weren? Dat wekt argwaan. Via een omweg, om zo min moge lijk op te vallen, bereiken ze het po litiebureau. Daarna gaat een der agenten Hoolwerf en zijn collega in de andere straat waarschuwen: de vogel zit al in de kooi. Hoolwerf glimlacht even, als hij deze boodschap doorkrijgt, ,,'t Is te hopen, dat hij dan wil fluiten", ant woordt hij en slapt op zijn fiets. In de wacht zit de man met een verbeten gezicht te kijken en rookt. Gert stelt zich voor: „Hoolwerf". Van do Dorringse recherche. Wilt u even met mij meegaan naar mijn kamer?" Zwijgend komt de man overeind en volgt de rechercheur. Gert wijst hem een stoel en schuift een pakje siga retten naar voren. „Als u roken wilto, u rookt nog. Enfin, gaat u zitten". (Wordt vervolgd). HAARLEM, 21-7. Gedeputeeerde Staten van Noord-Holland zullen een specialist inschakelen wanneer huis artsen vinden dat moet worden on derzocht of een patiënt ongemakken heeft tengevolge van gefluorideerd drinkwater. Zij zijn van mening dat het stellen van een diagnose niet gemakkelijk zal zijn en huisartsen daar niet mee kunnen worden belast. G.S. zeggen dit in antwoord op vragen van het statenlid H. de Nie (PSP). Gedeputeerden zien voorts geen redenen de minister van volks gezondheid en milieu-hygiëne te vragen de vergunning tot fluoride ring van het drinkwater aan de ge meente Amsterdam in te trekken tot de Staten-Generaal zich over het vraagstuk hebben uitgesproken. Schone plannen van N.S. UTRECHT, 22-7. De spoorwegen hebben schone plannen. Om de trein rein te houden wil men komen tot een betere planning van de di verse schoonmaakwerkzaamheden en een betere motivering van het schoonmaakpersoneel. Bovendien worden twee dames aangetrokken die in de hoedanigheid van kwaliteitscontroleuse op bepaal de trajecten mee gaan rijden om te onderzoeken hoeveel vuiltjes er in de trein zijn. Hoewel de spoorwegen in 1970 bij voorbeeld naar schatting vijf tot zes miljoen gulden uittrokken voor het schoonhouden van treinen en stati ons gaat men er nu - mede naar aan leiding van klachten van reizigers en de Consumentenbond - in de strijd tegen het vuil een extra schepje bo venop leggen. DE STUDENTENSTOP DEN HAAG, 22-7. De studenten stop voor diverse studie-richtingen betekent dat ruim 2600 ingeschreven eerstejaars studenten het komende studiejaar van studie worden uitge sloten, zo blijkt uit een overzicht van het ministerie van onderwijs en we tenschappen. De studiestop medicij nen heeft het grootste aantal slacht offers geëist, nl. 1573. Dé beslissin gen over de toelating tot de diverse universiteiten zijn genomen door de nu ex-minister De Brauw (weten schapsbeleid) en minister Van Veen (onderwijs). Man lag twee weken dood in huis MAASTRICHT, 21-7. In een wo- ning aan de Tapijnstraat te Maas tricht heeft de politie het lijk aange troffen van de 64-jarige heer J. J. Hoedemakers. De man moet ongeveer twee weken geleden zijn overleden. Buren belden de politie omdat zij al een hele tijd niets meer van de al leenstaande man hadden gehoord. De man moet een natuurlijke dood zijn gestorven. Hij was van zijn stoel ge gleden. Kleuten-tv in opmars STADSKANAAL, 21-7. De Phi- lispfabriek in Stadskanaal heeft in verband met de toenemende vraag naar kleurenontvangers besloten ruim honderd nieuwe personeelsle den aan te trekken. De arbeidsplaat sen moeten in het najaar bezet zijn. Ook in de fabriek van halfgelei ders komt iets meer werk. De pro- duktie van enkele nieuwe typen transistoren zal enigszins worden uitgebreid. Dit hangt ook samen met de vraag naar kleuren-ontvangers. IJMUIDEN. Bij Hoogovens werd de nieuwe buitenkade-3 overgedragen, waarvan in 1969 tot de bouw werd besloten. In verband met het 5,25 miljoen staalplan, was uitbreiding van de haveninstallaties voor de afvoer van wal- serijprodukten noodzakelijk. De kade heeft een lengte van 250 meter en is voorzien van twee portaalkranenelk met een hefvermogen van 60 ton, vol doende voor de-zwaarste produkten. Het „Zeeuwse Meer" DEN HAAG, 22-7. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is bereid een aantal elementen uit het plan van een groep Delftse studenten met betrekking tot het Zeeuwse Meer in te passen in de studies over de af sluiting van de Oosterschelde. PRAAG, 22-7. Een rechtbank in Praag heeft dr. Jan Tesar, een pro minent historicus uit de liberale pe riode van Alexander Dubcek, wegens ondermijnende aktiviteit veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. De 30- jarige voormalige studentenleider Ji- ri Müller kreeg vijfeneenhalf jaar, de socioloog Rudolf Battek drieëneen half jaar, en de ingenieur Jaroslav. Jiru, die secretaris is geweest van de Tsjechische studentenbond, twee jaar en drie maanden. Twee ande ren, de gewezen legerofficier Stanis- lav Furek en de computerdeskundige Pavel Mares, werden tot twee resp. een jaar voorwaardelijk veroordeeld. Dit staat in het antwoord van (ex) minister Drees op vragen van de Tweede-Kamerleden Roels (Pvd A) en Terlouw (D'66) Het plan van de studiegroep „Zeeuwse Meer" van de Delftse ho geschool beoogt afsluiting van de Oosterschelde met een dam die van een stormvloedkering is voorzien. Bovendien zou het Zeeuwse Meer in compartimenten moeten worden ver deeld, waarbij in het westelijke compartiment de getijdebeweging in stand blijft. Dr. Drees zegt met waardering kennis te hebben genomen van het rapport van de studiegroep. Uit gaand van afsluiting, van de Ooster schelde wil ik gaarne alle voorziè- ningen en maatregelen bestuderen die kunnen leiden tot een optimaal milieu, zo schrijft hij. LONDEN. In twee grote Britse havens lag het werk vrydag groten deels stil. Postende vrachtrijders grendelden opnieuw de Londense haven af en verhinderden de aan- en afvoer van goederen over de weg, dit als wraak voor de containerboy cot van de kant der havenarbeiders.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4