AGENDA BELANGRIJKE AKTIVITEITEN „DE KAAG" TOT AUGUSTUS Premier Biesheuvel over de kabinetscrisis Rassenproblemen met Ambonnezen op komst? Smalstad Brouwershaven zeilstad BROUWERSHAVEN, 22-7. De Smalstad Brouwers- die organisator is b« de ko- mende zeilwedstrijden. haven staat in de komende weken een aantal helang- Dat zal dan zii„ de „sotoweek rijke zeil evenementen te wachten. Met het sluiten van ne'n2 „sffp-m^op ^TenTlS- de Brouwersdam is Brouwershaven plotseling weer if^t '^rcTïfSstSs uit de vergetelheid gerukt. Bij de watersportrecrean- lul*weeE"- i i ïii.i. i Vandaag, maandag, begint de So- ten is deze plaats m het volle licht van de schijnwer- i0-week officieel, nadat gister (zon- i dag) reeds een oefenwedstrijd is ge- pers geplaatst. houden. In totaal hebben 95 deel nemers, waarvan 25 Engelsen, voor j deze week inschreven. In de kam- Gezien de bijzonder gunstige ligging aan het Grevelingenmeer, en de pioensgroep gaan er 54 deelnemers, reeds aanwezige accommodatie zoals een werf, een helling en een nieuwe los- waarvan 17 Engelsen en één dame kade met kraan om de schepen in en uit het water te hijsen, is er beslist Marlies Hoek uit Lisse van start. De een reële kans aanwezig dat er weer een stuk van de oude glorie uit de tijd wedstrijden welke zaterdag beëin- a died worden beginnen elke dag om van de Oost-Indievaarders kan worden herwonnen. Nu natuurlijk geen j2 uur In het Kaagweekend op 4, haven meer met schepen uit de Oost gevuld met kostbare specerijen, maar 5 en 6 augustus staan wedstrijden op een haven, die tot de laatste plaats is bezet met jachten en zeilboten van het programma voor '470's', Flying velerlei nluimaee. Juniors, Solo's en Yinglings, waar- nh U/iViViAn iniïn LONDEN. De 20-jarige Cornelia Wijker uit IJmuiden maakt hier een vreug desprong. Vorige week werd zij uitverkoren om de rol van Alice te vertol ken in,de uitvoering „Alice in Wonderland", die als onderdeel van de mani festatie: „Disney op parade" in Wembley zal worden gehouden. Aan de haven brengt dit een ge zellige drukte met zich mee van mensen die voor velerlei zaken aan de wal moeten zijn. Dit alles konden wij zaterdagmorgen constateren toen de pers door de Kon. Watersportver eniging „De Kaag" uit Warmond voor nadere toelichting op de ko mende zeilevenementen was uitgeno digd. Aan boord van de „Boekanier", eigendom van het bestuurslid van „De Kaag", de heer A. D. de Koster, broer van de minister van defensie, bevonden de persmensen zich aller minst in een gezelschap als de naam van het schip zou doen vermoeden. Naast de vriendelijke gastheer was aan boord van de „Boekanier" aan wezig het bestuurslid van „De Kaag" de heer W. Ritman, zelf in 1946 Ne derlands kampioen in de Valken klasse. Reeds jaren heeft de heer Ritman een belangrijk aandeel in de organisatie van de wedstrijden welke door „De Kaag" worden georgani seerd. AKTIE „TEXEL VRIJ" TEXEL, 22-7. Een actiecomité van vijf inwoners van Texel wil de bevolking van het eiland warm maken voor een grote mate van zelfstandigheid en zelfbestuur. Het comité „Texel vrij" wenst de vrijheid o.m. te gebruiken voor een eigen ca sino en een commercieel ra diostation. Woordvoerder Bob Rienkens, directeur van een opleidingsschool voor para chutisten op het eiland, ver klaarde ook dat Texel eigen postzegels moet krijgen en de belastingen niet meer aan Den Haag moet afdragen, maar ten eigen nutte dient te besteden. „Vrij Texel" wil verder tol heffen op schepen die de „Ra zende Bol" passeren - een zandbank tussen Den Helder en Texel. Een betere vakan tiespreiding in Nederland moet Texel in staat stellen de dui zenden toeristen meer comfort en rust te bieden. Nu zorgden de toeristen in het hoogseizoen voor overlast en criminaliteit, zo stelt deze voordvoerder van „Texel vrij". Sterfte van kuikens door de hitte LEEUWARDEN, 22-7. In sommi- ge pluimveebedrüven in Friesland ligt de sterfte van mestkuikens als gevolg van de hitte tussen de 25 a 60 procent. Op een bedryf stierven 6000 van de 10.000 kuikens tussen de vijf en zeven weken. Jongere dieren ondervinden minder last van de warmte. Meestal hebben de pluimveehou ders wel een spuitinstallatie, waar mee de hokken worden sehoongespo- ten. Velen leggen met deze instal latie een regengordijn om de hokken om het leven van hun dieren te red den. Ook kan een beroep worden ge daan op Bescherming Bevolking, die dan met mensen en materieel hulp bieden. In Friesland hebben tot dus verre 15 bedrijven om hulp ge vraagd. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de ongeveer 1 \'i meter hoge sierrnolen, staande in de tuin van de familie Van den Hoek aan de Laone, door onbekenden volledig vernield De molen werd in de winter van 19G2 door de heer Van den Hoek in Als gast was ook aanwezig burge meester A. P. Schouvvenaar van Brouwershaven die tjjdens de rond vaart over het water waarop in de komende dagen de zeilers eikaars krachten gaan meten van de gele genheid gebruik maakte om met be kwame hand het stuurrad van de „Boekanier" te hanteren. Tijdens de rondvaart zei de heer Ritman bijzonder verheugd te zijn, na een aantal andere plaatsen te heb ben bekeken, hier op het Grevelin genmeer met Brouwershaven als aanleghaven in de gelegenheid te zijn om wedstrijden te organiseren. Het eerste contact Na twee jaar geleden met de toen malige burgemeester van Brouwers haven mr. J. P. Boersma de eerste en bijzonder prettige contacten te hebben gelegd was het vorig jaar voor de eerste maal mogelijk dat „De Kaag" op het Grevelingenmeer een weekend kon organiseren. Zowel de organisatoren als de deelnemers wa ren hierover bijzonder enthousiast en deze eerste kennismaking met het Grevelingenmeer mocht dan ook bij zonder geslaagd worden genoemd. De heer Ritman zelf liet zich ook in en thousiaste bewoordingen uit, over het Grevelingenmeer dat hij momenteel het fraaiste vond wat in het zuiden van ons land is te vinden. Hij prefereerde het aanzienlijk bo ven de enige gelegenheid waar tot nu toé wedstrijden in de Olympische klassen mogelijk waren, Medenblik, met daarnaast nog Enkhuizen waar echter meer beperkingen zijn. Daar in Holland momenteel de me ren en plassen zo vol zijn is het beslist niet meer aantrekkelijk hier wedstrijden in de Olympische klas sen te organiseren. Dit noemde hij als een der redenen waarom men er toe is overgegaan naar Brouwers haven uit te wijken. Geografische ligging Bijzonder aantrekkelijk noemde hij ook de geografische ligging van Brouwershaven voor de buitenlandse zeilers en dan wel speciaal voor de Engelsen. Dit blijkt ook duidelijk uit het feit dat aan de soloweek door niet min der dan 25 Engelse zeilers zal wor den deelgenomen een aantal welke nog nooit voor een wedstrijd voor dien in Nederland heeft ingeschre ven. Met lof liet de heer Ritman zich uit over de helderheid van het wa ter, dit in tegenstelling met vele an dere watersport gebieden in ons land. Hij toonde zich er omonwonden een voorstander van te zijn alles wat mogelijk is aan te doen het te hou den zoals het nu momenteel is, een mening waarin burgemeester Schou- wenaar hem voor de volle honderd procent bijviel. Olievuilbestrijding In de haven van Brouwershaven heeft men reeds de mogelijkheid ge schapen om de afgewerkte olie van de motorjachten en schepen te lozen, waarmee al een ernstige bron van verontreiniging kon worden bestre den. Tevens zal er nauwlettend op worden toegezien dat het lozen van dit afvalprodukt niet op het Greve- lingen meer gebeurt. Bijzonder pret tig noemde de heer Ritman ook de spontane samenwerking met de wa tersportvereniging Brouwershaven tenminste 100 werkuren gebouwd en werd sindsdien altijd goed onderhou den. De molen is na dit ergerlijk staal van vandalisme, niet meer te herstellen. (Foto: Zlerikzeesche Nieuwsbode). die mecje organisator is bij de ko mende zeilwedstrijden. Dat zal dan zjjn de „Soloweek 1972" de nationale kampioenschap pen „Solo-1972" op 4, 5 en 6 augus tus het „Kaagweekeind" en ten slot te op 7, 8, 9 en 10 augustus de „Yin- lingweek". Vandaag, maandag, begint de So lo-week officieel, nadat gister (zon dag) reeds een oefenwedstrijd is ge houden. In totaal hebben 95 deel nemers, waarvan 25 Engelsen, voor deze week inschreven. In de kam- pioensgroep gaan er 54 deelnemers, waarvan 17 Engelsen en één dame Marlies Hoek uit Lisse van start. De wedstrijden welke zaterdag beëin digd worden beginnen elke dag om 12 uur. In het Kaagweekend op 4, 5 en 6 augustus staan wedstrijden op het programma voor '470's', Flying Juniors, Solo's en Yinglings, waar voor 80 deelnemers hebben inge schreven. Op 7, 8, 9 en 10 augustus volgt dan de speciale Yinglingweek, waarvoor zich 46 deelnemers, waar onder een 20 buitenlanders, Noren, Denen, Oostenrijkers en Duitsers, zich hebben aangemeld. De'vingMng: De Yingling is een uit Noorwegen afkomstige polyester kielboot met een lengte van 6,35 meter. Dit Noor se ontwerp dat nu ook in Nederland als wedstrijdboot is toegelaten zal zeer waarschijnlijk ook óp de vol gende Olympische Spelen aan bod komen. In deze week zal er offici eus om het kampioenschap worden gezeild waarbij dan de „World Cup" de inzet zal zijn. Burgemeester A. P. Schouwenaar toonde zich zeer inge nomen met de komende watersport evenementen welke van wezenlijk belang kunnen zijn voor de gemeen te. Hij hoopte dan ook dat dit in de toekomst kan worden voortgezet, waarbij hij het contact met „De Kaag" bijzonder prettig noemde. „By de plannen voor de nieuwe jachthaven met een capaciteit van 350 vaartuigen hébben wij van hun adviezen reeds een dankbaar ge bruik gemaakt. Volgend jaar hopen wij deze haven te künnen realise ren", aldus de burgemeester. De loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering DEN HAAG, 2-7. Verwacht wordt dat de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering in 1973 min stens op f 20.700 zal worden ge bracht. Op het ogenblik ligt die grens by een inkomen van f 18.800 per jaar. Uitgangspunt voor de verhoging van de loongrens is het gemiddelde van de loonindex en de stijging van de prijzen in de periode juli 1971- juli 1972. Aangezien mag worden verwacht dat de lonen in deze periode gemid deld met ruim 12 procent zullen stij gen en de prijzen met bijna 8 pro cent gaat de ziekenfondsloongrens volgend jaar waarschijnlijk met 10 procent omhoog. De ziekenfondsraad kan pas in de loop van september een advies over de loongrens uitbrengen, omdat dan het loonindexcijfer en het prijsin dexcijfer van juli definitief worden vastgesteld. Ontslagen in Winsiun WINSUM, 22-7. Door structurele wijzigingen in materiaalgebruik bij het draineren moet de produktie van draineerbuizen met kraag van de steen- en buizenfabrieken voorheen J Timmer in Winsum (Gr.) worden aangepast aan de ontstane vermin derde vraag. Als gevolg hiervan moet het huidige personeelsbestand van ca. 60 werknemers worden te ruggebracht tot ongeveer 30 werkne mers. Ook zal de bestuurlijke struc tuur van de onderneming worden gewijzigd, zo heeft het bedrijf mede gedeeld. Verdachte maakte amok DORDRECHT, 22-7. Een verdachte heeft amok gemaakt in het gebouw van de rechtbank van Dordrecht, toen hij even in een kamertje zat te wachten. Hij sloeg de boel kort en klein. De 25-jarige ex-chauffeur W. S. was 's morgens van het selectiecen trum in Scheveningen overgebracht naar de rechtbank in Dordrecht, om dat de officier ten uitvoerlegging wilde eisen van een voorwaardelijke straf. De man verbleef in Scheve ningen in afwachting van plaatsing in een rijksinrichting. Hij was kort geleden in Maastricht veroordeeld tot drieeneen half jaar cel wegens inbraken. Kind gedood door landbouwtrekker WASPIK, 21-7. Vrijdagmiddag is dc eenjarige Yolanda Kamp op het erf van de boerderij van haar ouders te Waspik (N.B.) door een landbouw trekker overreden en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde toen een knecht met een landbouwtrekker uit een loods kwam gereden. Onder de ogen van haar vader raakte Yo landa al spelende juist op dat mo ment onder deze traktor, waarbij een van de achterwielen over het hoofd van het kind reed. DEN HAAG, 22-7. Premier Bies heuvel heeft zich afgezet tegen de beweringen als zóu de kabinetscri sis zijn te wyten aan de door hem gebezigde vergadertechniek op het Catshuis. Tijdens de begrotingsmarathon is er, ook al vanwege het warme weer, herhaaldelijk geschorst. Na afloop van het vrijdagse ka binetsberaad zei hij de crisis in per soonlijke en in politieke zin te be treuren, „maar het is niet in een x hurry gegaan", zo merkte hij op. Alle ministers hadden zondag een vrije dag géhad, terwijl ook in de nacht van. zondag op maandag rui me schorsingen waren ingelast. Terecht ontslag Terecht hebben naar de mening van de demissionaire bewindsman de bewindslieden van DS'70 hun ontslag aangeboden. Want artikel 9 van het reglement van orde van de ministerraad zegt dat een minister die zich niet met de besluiten van de raad kan verenigen dit aan de raad meedeelt. Het tweede lid be paalt dat een lid in geen geval in strijd mag handelen met een door de raad genomen besluit. Helikopters botsten SPIESS, BEIEREN, 23-7. Bij een botsing tussen twee helikopters van het Amerikaanse leger in het gebied van Spiess bij Bayreuth zijn drie in zittenden omgekomen en zeven ge wond. De toestellen vlogen in formatie met andere helikopters. Een raakte een ander toestel en stortte van 20 meter hoogte neer in een korenveld. De overige hefschroefvliegtuigen landden naast het wrak om de do den en gewonden naar een hospitaal in Neurenberg over te brengen. Gijs van Lennep aan dood ontsnapt WATKINS GLEN, 23-7. De Ne- derlandse autocoureur Gijs van Len nep is zaterdag in de zes-uurs-race van Watkins Glen (bij New York) ternauwernood ontsnapt aan tenmin ste ernstige brandwonden. Tijdens een pitstop morsten de monteurs brandstof over de Gulf-mirage van Van Lennep. Een onderdeel van een seconde later vloog de Bolide in brand, met Van Lennep in zijn rie men gegespt. Door zeer snel te rea geren kon de Nederlander nog tijdig uit de wagen springen. Ook de brandweer gaf blijk van een goed reactievermogen en slaagde er zelfs in de brand te blussen, voordat de wagen te zeer was beschadigd. Even later kon Van Lennep dan ook dc race voortzetten. NIJMEGEN, 22-7. Een werkgroep van dc Nijmeegse universiteit is van mening dat in de toekomst zeer ern stige rassenproblemen met betrek king tot de Ambonezen in Neder land, zullen ontstaan. In het week blad „Nieuws" van dc katholieke universiteit zeggen z(j dat cultuur conflicten die personen hebben tot zeer ernstige daden kunnen leiden zowel voor hun omgeving als voor henzelf. De Ambonnczen kunnen zich nauwelUks vereenzelvigen met De anderen waren wel bereid de beslissingen uit te voeren. Vandaar dat deskundigen moesten worden ge raadpleegd over de staatsrechtelijke aspecten. LAATSTE NIEUWS Stakingen in Engeland breiden zich uit LONDEN, 24-7. De zich uitbrei dende stakingen in het hele land hebben de Britse regering voor een ernstige crisis gesteld. Sinds vrijdag staken ongeveer 26.000 havenarbei ders in Londen en Liverpool. Maandagochtend sloten de 2.000 bootwerkers in Southampton en hun 1.100 collega's in Manchester zich bij hen aan. Door de staking van 2600 havenar beiders in Huil aan de monding van de Humber kunnen 20 schepen niet uitvaren. De vyf vertrouwensmannen van de havenarbeiders zaten maandag nog steeds in de Pentonville-gevah- genis in Londen. De havenarbeiders hebben voor hun onofficiële staking de steun van veel andere vakbon den. De mijnwerkers in Yorkshire en Zuid-Wales willen een sympathie- taking gaan houden, evenals de ar beiders by de autofabrieken Leyland en Ford en de transportarbeiders in Liverpool en de metaalarbeiders in Huil. Het Britse kabinet zal zich maan dag over de kwestie buigen. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. De Amerikaanse president Richard Nixon heeft za terdag verklaard dat hij met zijn huidige vice-presdent, Spiro Agnew, de verkiezingscampagne zal voeren. Hy maakte met zyn verklaring een eind aan de speculaties over een mo gelijke vervanging van deze vice- president. BOEKAREST. Rocmenies' zelf standige buitenlandse politiek je gens Moskou en Peking, bet afwij zen van een „leidend centrum" in het wereldcomunismc en bet aan dringen van Ceausescu op nader ge definieerde normen voor dc verhou ding tussen dc socialistische landen „tegen elke inmenging" zijn zondag met de bekendmaking van een offi cieel partijdocument in Boekarest bekrachtigd. dc cultuur van dc Nederlanders. Hun kinderen komen echter wel in aanraking met de Nederlanders. Dit levert, aldus de werkgroep, een in tern conflict op, doordat van de kant van dc ouders het standpunt van de „Wij groep" wordt verdedigd, maar dc kinderen juist om dc waarden die zfj van hun ouders meekrijgen bui ten hun eigen kring met de nek wor den aangekeken. Hiervan is agressie ten opzichte van de Nederlanders of van dc eigen ouders het gevolg. Dinsdag 25 juli Zierikzee TOERISTENDAG 10.00-17.30 uur: Kunst- en antiek markt op en nabij de Vismarkt, met medewerking van een glasblazer, en een kunstschilder die met explicatie een groot historisch project schildert. 10.00 uur: Vertrek R.T.M. rondvaart boot (Nw. Haven), waarmee de Zee meermin wordt opgehaald. De Zee meermin zal aan boord optreden met begeleiding. 11.30 uur: Aankomst van de boot. De Zeemeermin gaat naar de Vismarkt. 13.45-15.45 uur: Kinderprograma in de beurs (Havenplein) door Hans Borghart en zijn poppentheater. 15.00 uur: Klederdrachtenshow bij c'e Noord-Havenpoort. 16.00-17.30 uur: Kinderfilm in de Concertzaal. 20.00 uur: Film in de Concertzaal, „De pastoor kan geen bloot meer zien". 22.00-24.00 uur: Trim-dropping voor volwassenen. Opgave voor deelne ming op 21 juli, Lichtboei, Poststr. 37 tel. 2075. Haamstede Raadhuis. Vergadering gemeenteraad te 19.30 uur. Donderdag 27 juli Renesse Herv. Kerk, 20.00 uur, Middelburgs Kamerkoor, afgewisseld door orgel- soli. Scharendijke Tentconcert te 20.00 ur. Bruinisse Programma Grevelingendagen: 14.00 uur kinderspelen sportpark; 18.30 uur kinderfeestprogramma in ,,'t Durps'uus"; 20.15 uur rondgang „Nu met Hope". Vrijdag 28 juli Bruinisse Programma Grevelingendagen: 14.30 uur boegsprietlopen e.d. aan de ha ven; 20.00 uur Vara's drive-in-disco- theek in ,,'t Durps'uus". Zaterdag 29 juli Bruinisse Programma Grevelingendagen: 9.00 intern, hengelconcours; 14.00 uur aank. Grevelingenmeermin, rond gang „Nu met Hope"; 16.00-18.00 uur mosselen eten; 15.30 uur concert Kon. St. Jacoba Harmonie uit Antw.; 18.00 uur rondgang St. Jacoba Har monie; 19.00 uur voetbalwedstrijd Xerxes-Sparta. Chauffeur liep messteek op AMSTERDAM, 23-7. Ogenschijn lijk zonder steekhoudende reden heeft een 14-jarige jongen zondag middag bij het centraal station te Amsterdam een buschauffeur van lijn 12 een messteek in de rug toe gediend. Met twee kornuiten vluchtte hij daarna de bus uit, maar liep korte tijd later door eigen toedoen op het Haarlemmerplein in de val toen hij in een andere bus van lijn 12 op nieuw voor grote moeilijkheden zorgde. Hij bleek de 14-jarige K. O. uit Rotterdam te zijn, afkomstig uit Su riname, die in Amsterdam op va kantie was en bij een tante logeerde. Overval op bejaarde vrouw AMERONGEN, 23-7. Twee jeug- dige inwoners van Amerongen, de 16-jarige G. K. en de 17-jarige J. W„ hebben zaterdag omstreeks midder nacht een overval gepleegd op de 72- jarige alleenwonende mej. Verste gen in Amerongen. Zij drongen haar huis aan de achterzijde binnen, be dreigden haar met een mes en sloe gen haar met enkele dakpannen op het hoofd. Het slachtoffer is met schedelletsel in een ziekenhuis opge nomen. De buit van de overval was een beursje met 29 gulden. De rijks politie in Rhenen en de districtsre cherche hebben bij hun onderzoek een speurhond ingeschakeld. Zon dagochtend vroeg konden dc twee daders van hun bed worden gelicht. Puffende bodes 5 ji AMSTERDAM, 21-7. De bodes (i en portiers van het Amsier- damse stadhuis hebben het in i (i deze hete dagen dubbel moei- (i (i lijk. Want deze dienaren van (i ,1 het stadsbestuur moeten de (i i voorgeschreven dienstkleding (i (i blijven dragen en hoe verve- 11 lend dat moet zijn in deze hit- (i tegolf is ook het Amsterdamse i (i raadslid A. Pais opgevallen. (i Hij heeft tenminste burge- i (i meester en wethouders schrif- ,i i telijk gevraagd te willen be- (i vorderen, dat de bodes en por- ,i tiers in het vervolg in de zo- 1 ,i 7nermaanden een passend zo- i (i mertenue mogen dragen in ,i plaats van, zoals de heer Pais het noemt, de „dikke zwarte i1 ji driedelige wollen costuums", i1 waarin ze nu bijna bezwijken. CAIRO. Als antwoord op de Rus sische weigering Egypte dc gevraag de aanvalswapens te verschaffen heeft de Libische leider Gadaffi een onmiddellijk en algeheel samengaan tussen Egypte en Libië voorgesteld. SIERMOLEN VERNIELD ZOMERHUIS r

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2