1 augustus SSkESKR Blue Band DE KRING Noordierse hoop nog niet vermoord in bloed BLIK DOOR HET WERELD Jane Fonda zag verwoestingen in Noord-Vietnam Speelbed voor kinderen Wat biedt de BEELDBUIS? De hernieuwde schietpartijen in Noord-Ierland geven een beetje iro nisch aksent aan de wapenstilstand waarvoor de „dictator van Noord- Ierland", de speciale minister White- law zoveel lof is toegezwaaid. In plaats dat de wapenen nu rusten is de toestand voor het eerst sinds zo veel tijd dermate gespannen dat gro te groepen vrouwen en kinderen hun heil zoeken over de grens van de re publiek Ierland. Deze vlucht van ka tholieken komt overeen met een uit tocht van protestanten uit sommige wijken, die hun intrek nemen in scholen en fabrieken in veiliger ge achte buurten. En we kunnen zeg gen dat de dreiging van een burger oorlog groter is dan ooit, ondanks de suksessen van Whitelaw, die door de omstandigheden gedwongen zijn toe vlucht heeft genomen tot een fermer gebruik van de inmiddels versterkte Britse troepenmacht. Het kan worden voorgesteld of Whitelaw's strategie al in enkele we ken na een schijnsukses is doodge bloed. Maar dat is nog de vraag. De wapenstilstand is voornamelijk ver broken doordat de I.R.A., althans de zogenaamde provisionele vleugel, ge treiterd werd. door een overeenkom stige organisatie aan de kant van de. protestanten: de Ulster Defence As sociation U.D.A. En deze kwam tot zijn akties uit protest tegen het feit dat Whitelaw zomaar een gesprek had gevoerd met de I.R.A.-provisio- nals, wat zij voelden als verraad. Daarbij werd voor het gemak maar vergeten dat diezelfde I.R.A. op zijn beurt zijn misnoegen niet onder stoe len of banken stak over het gesprek dat Whitelaw ook had met deze U. D.A.-mensen. De man die tijdelijk alleen de machthebber is in deze streken kon zich er voornamelijk toe beperken beide organisaties duidelijk te ma ken dat de een noch de ander de te genpartij met bommen en aanslagen kan dwingen de eisen van de ander in te willigen. En dit bewust maken van het uitzichtloze van de strijd is het voornaamste middel dat White law ten diense staat. Toch nog gesprek Tenslotte is dit verschijnsel dat vooral de katholieke vrouwen in een paar van de wijken onder I.R.A.-be- stuur, waaruit de Britse troepen ge weerd worden, er bij de leiding van de provisionals door heeft gekregen dat de wapenstilstand min of meer tegen heug en meug werd gesloten. De vechtjassen zelf zijn er misschien niet al te verdrietig over dat de strijd weer op de oude manier doorgaat, maar hun achterban is minder ver rukt. Hetzelfde geldt trouwens voor de U.D.A. Die is met veel vertoon op een gegeven moment in het open baar verschenen als antwoord der protestanten op de katholieke I.R.A. En zolang dit alleen tot gevolg had dat de optochten met weer een schil derachtig en geheimzinnig groepje gemaskerden verrijkt werden, was die U.D.A. nog tamelijk populair. Maar die populariteit was zeker geen lang leven beschoren onder diegenen die huis en haard om veiligheidsre denen moesten verlaten. KOUWENBERG gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. CAIRO. - De Egyptische president Anwar Sadat (l.), geweldig in het nieuws door het wegsturen van de Russen uit zijn land, hier in gesprek met premier Aziz Sidky voor de bij eenkomst van het centrale comité van de Arabische Socialistische Unie. Het is op het wegvallen van die psychologische steun van de burgerij voor hun respektievelijke vechtlus tige organisaties dat Whitelaw zijn hoop bouiot. Een oplossing van bo venaf zou zelfs door hele divisies Britse troepen niet opgelegd kunnen worden, dat is duidelijk. Niet Lon den kan het deksel definitief op de heksenketel drukken, dat moeten de Ieren zelf doen. En het belangrijkste punt van vooruitgang is dat aan bei de zijden niet onbelangrijke groepen dit ook zijn gaan inzien. Het hoe is geen eenvoudige zaak, maar het is al een vooruitgang dat daarover zelfs maar gedacht kan worden. Een jaar geleden nog maar was het bijvoorbeeld ondenkbaar dat rebellengroepen van katholieken en van protestantsen huize serieus gin-1 gen praten met een Britse minister - toen nog was het schieten het enige argument en nu is het nog maar één van de argumenten. Drie Amerikaanse toestellen neergehaald SAIGON, 20-7. De Amerikaanse legerleiding in Saigon heeft donder dag bekend gemaakt, dat woensdag een Amerikaanse jachtbommenwer per van het type „Phantom F-4 en twee hefschroefvliegtuigen zijn neer geschoten terwijl zij deelnamen aan een operatie ter ondersteuning van Zuidvietnamese troepen in het noor den van de noordelijke Zuidvietna mese provincie Quang Tri. Tien miljoen sigaretten verbrand DARMSTADT, (West-Duitsland), 19-7. Een haf miljoen doosjes siga retten hebben op de snelweg Frank fort-Mannheim zichzelf opgerookt". Een woordvoerder van de politie zei dat de chauffeur van een vracht wagen merkte dat er rook uit zijn lading kwam. Hij riep de politie dié op haar beurt de brandweer waar schuwde. Het was te laat: alle tien miljoen sigaretten ter waarde van ca. een miljoen gulden waren in rook vervlogen. HONG KONG, 207. De Ameri kaanse actrice Jane Fonda heeft de Verenigde Staten beschuldigd van bombardementen op de Noordviet- namese textielstad Nam Dinh, hoe wel in deze stad geen militaire doe len z\jn. Dit meldt het Noordvietna- mese persbureau. Jane Fonda, fel tegenstandster van de Amerikaanse oorlogsvoering in Vietnam, bezocht dinsdag de tex tielstad. „Ik zag met eigen ogen dat in deze stad, de textielstad van Vietnam, geen militaire doelen zijn", zo citeert het persbureau VEA haar. Het grootste ziekenhuis met 200 bedden, was vrijwel verwoest. De textielfabriek was een verkoolde ruïne, waar niemand werd toegela ten, omdat er bommen kunnen lig gen, die pas na geruime tijd ontplof fen. Zenders vielen uit HILVERSUM 19-7. De middengolf- zender van Hilversum III is woens dag tweemaal uitgevallen, vermoe delijk als gevolg van de grote hitte. Woensdagmorgen was Hilversum III op de middengolf zelfs bijna een half uur, van 8.33 tot 9.02 uur, niet te horen. Hilversum III beschikt nog niet over een reservezender, zodat het al die 'tijd stil bleef. Woensdagmiddag viel dezelfde zender nog een minuut uit, van 15.55 tot 15.56 uur. Ook de middengolfzender van Hil versum II liet het van 12.26 tot 12.29 uur afweten. De hoofdzender is mo menteel buiten bedrijf, omdat hij een onderhoudsbeurt ondergaat. De re servezender viel in dit geval uit. Eerst schadevergoeding, dan bus terug MEXICO, 20-7. Studenten hebben in de afgelopen dagen in de stad Mexico 48 omnibussen overvallen' chauffeurs en passagiers eruit gezet en de voertuigen op het niet voor de politie toegankelijke terrein van hun universiteit gestald. Zij willen hiermee het vervoerbe drijf dwingen tot een schadevergoe ding van 450.000 pesos aan de nabe staanden van twee burgers die door ongelukken met bussen om het leven zijn gekomen. In Mexico bestaat geen verzekeringsplicht voor eigenaars van motorvoertuigen. Bejaarde lag wekenlang dood in huis ROTTERDAM, 20-7. De politie in Rotterdam heeft de 77-jarige J. van der Horst dood in zijn woning aan de Hendrikstraat in de Maasstad aangetroffen. Op grond van de aanwezige kran ten wordt aangenomen dat de man al op 22 juni is overleden. Het lijk bevond zich in vergaande staat van ontbinding. De politie heeft in samenwerking met de brandweer de toegang tot de woning geforceerd, nadat buurtbe woners hadden gewaarschuwd dat de man al sinds enkele weken niet meer gezien was. De actrice zei dat het belangrijke dijkensysteem van de stad was ge bombardeerd en na haar vertrek weer was getroffen. „De dijk was door midden gescheurd en er zaten diepe kloven in" ze zei dat ook re creatiecentra het doelwit van bom bardementen waren geweest en dat ze in Nam Dinh een gebombardeer de pagode had gezien. Ondanks de bombardementen, of misschien juist daardoor, is het Vietnamese volk „meer dan ooit vastbesloten om te vechten", aldus Jane Fonda. Rusland en Ver. Staten eens over landbouwhervormingen NEW YORK, 19-7. Voor hét eerst in de geschiedenis van de Verenigde Naties gaan de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten akkoord met een ideologisch stuk van de volkerenor ganisatie. De economische commissie van de Sociaal-Economische Raad van de Verenigde Naties keurde met 42 te gen 0 stemmen bij 4 onthoudingen een door veertien landen uitgewerk te ontwerpresolutie goed waarin de Verenigde Staten en vier socialisti sche landen, waaronder de Sowjet- Unie, de regeringen uitnodigen om agrarische hervorming te zien als belangrijk element van de ontwikke lingsstrategie en energieke maatre gelen te nemen om de landbouwher vormingsplannen uit te voeren. H.A.L. neemt twee schepen over ROTTERDAM, 20-7. De Holland Amerika Lijn heeft thans definitief overeenstemming bereikt over de overname van de Amerikaanse pas sagiersschepen „Brasil" en „Argen tina". De 22.700 ton metende zuster schepen, die de namen „Volendam" en „Veendam" krijgen, zullen in de Nederlandse Antillen worden gere gistreerd en de Nederlandse vlag voeren. DODELIJKE ONGELUKKEN BOXTEL. De 24-jarige bromfiet ser W. J. Pittens uit Boxtel is op een 'niet beveiligde overweg tussen Box tel en Oiserwijk tegen de Intercity- trein gebotst. Hij was op slag dood. De machinist was zo overstuur, dat hij moest worden afgelost. Het trein verkeer op de lijn Venlo-Rotterdam had 15 minut envertraging. DALFSEN. De 45-jarige mevr. C. Brokke-Meulenberg uit Zoetermeer is overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk dat 's middags in Dalfsen was gebeurd. Zij zat ach terop de brommer van haar echtge noot, die bij het linksafslaan door een auto werd aangereden. GIESSENBURG. In Giessenburg (Z.H.) is de 32-jarige C. M. Gulden ui Breda bij werkzaamheden aan het elektriciteitsnet om het leven geko men. Hij werd ge-elektroficeerd. AMSTERDAM, 20-7. „Bed met vele mogelijkheden" is een der vier be kroonde ontwerpen van een wed strijd voor nieuwe, eigentijdse speel dingen voor kinderen, die op initia tief van het Nationaal Jeugd Fonds (stichting ten behoeve van leef- en speelruimte) gevestigd in Utrecht, is gehouden. De speelattributen moes ten zowel door één kind als door meer kinderen tegelijk binnen en buiten kunnen worden gebruikt. Het bed, dat o.a. is uitgerust met een glijbaan en een poppenkast is ont worpen door J. Thiecke (Tilburg). Vissterfte in de Zaan ZAANDAM, 20-7. In de Zaan is woensdag en donderdag massale vis sterfte geconstateerd, veroorzaakt door een tekort aan zuurstof in het rivierwater. Op sommige plaatsen is het op pervlak van de Zaan zelfs bedekt met dode vissen en donderdagmor gen begon het hier en daar te stin ken. Volgens het Hoogheemraadschap in Edam wordt het verdwijnen van de zuurstof in de hand gewerkt door de felle zon. ZONDAG 23 JULI. NED. I. Een geruisloze vijand, dat is het klapstuk van de avond waar mee de NCRV vanavond een kleine twee uur van de avond vult. Het is een film uit de reeks Worldpremière. Hoofdfiguur is Hays Stowe, die da nig met zijn vader in de clinch komt te liggen over de wijze waarop deze als senator de zaak van milieuver vuiling aanpakt. De rol van Hays wordt gespeeld door Hal Holbrook. Naast hem spelen o.m. Jordan Boyle en E. G. Marshall. Aan de twist tus sen vader en zoon gaat een afleve ring van de nieuwe serie „Vaders wil is wet" vooraf. Het avondprogramma gaat van start met rechtstreekse beelden van de twintigste etappe en tevens laatste etappe van de Tour de France. Na Zingend Geloven, dit maal komend uit het kindertehuis Rijnstroom in Alphen aan de Rijn, het tweede deel van het reisverslag van Louis Malle. In de middaguren Ben de Beer, het weekjournaal en het jeugdjournaal De Verrekijker. Aan het eind van de avond een t.v.- portret van de onlangs tachtig jaar geworden Willem Ravelli. NED. II. Het tweede, tevens laatste deel van de door de Duitse maat schappij Bavaria gemaakte documen* taire Operatie Walkure, slokt een groot deel van de NOS-zendtijd op. In de documentaire de mislukte aan slag op Hitier en de daarop volgen de gebeurtenissen. Zoals bekend, haalde de aanslag, beraamd door Graaf von Stauffenberg en een aan tal collega-officieren niets uit. Eer der op de avond de muzikale bele venissen van de Partridge-family. David Casidy als Keith is in Amerika even populair als destijds Elvis Pres ley. Teleac komt omstreeks half elf met een uitzending gewijd aan de schaakontmoeting Spasski-Fischer in Reykjavik. Meer sport, maar dan op een vroeger uur, in NOS' Studio Sport. ZONDAG 23 JULI. NED. I: 15.30 Nieuws; 15.32 Week journaal; 15.52 Ben de Beer; 16.15 De verrekijker; 16.25 Tour de France 18.55 Brigadier Dog; 19.00 Zingend geloven; 19.30 India; 20.20 Nieuws; 20.25 Vaders wil is wet; 20.50 Een geruisloze vijand; 22.25 Portret van Willem Ravelli; 22.35 Journaal. NED. I: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 The Partridge Family; Maandag 24 juli, 22.00 uur: Dean Martin show. Gastheer Dean Martin. 19.30 Studio Sport; 20.30 Operatie Walkure; 22.20 Journaal; 22.25 Te leac. MAANDAG 24 JULI. NED. I. De KRO brengt deze avond achtereenvolgens een aflevering van de Partners, de vijfde Sessie van dit seizoen, een nieuw deel van de Fa milie Ashton en na de documentaire over Lloyd's de drie kwartier duren de Dean Martin show. In de Partners trekken Crooke en Robinson ten strijde tegen kidnappers. Als ze de lieden te pakken hebben, blijkt er weinig reden om te juichen, want de politiemannen hebben voor de zo veelste keer een fout gemaakt. Na The House of Lords belicht de KRO vanavond een tweede typische in stelling Lloyd's of Londen, je-van- het op het gebied van verzekeringen. De Engelse BBC maakte hiervan een uitvoerige documentaire. Gastheer Dean Martin verwelkomt in zijn show o.m. David Frost, Barbara Fel- don en de komiek Charles Nelson Reilli. NED. II. T,ot en met 30 juli wor den op, de banen van het, Hilversum- se Mélkhuisje de internationale Ne derlandse tenniskampioenschappen gehouden. Kopstukken die zich op het gravel zo al laten zien zijn Bob Howe, Neal Fraser en Andreas Gi- meno. Van de tenniswedstrijd brengt de AVRO in de vooravond een sa menvatting. Verdere kost uit de AV- RO-keuken: nieuwe avonturen van Sebastien, een aflevering van De Versierders, natuurlijk Peyton Place en als toetje AVRO's Televizier. Als de Versierders krijgen Roger Moore en Tony Curtis, het resp. als Lord Brett Sinclair en Danny Wilde weer eens met tal van snode lieden aan de stok. In Peyton Place wordt er aan de lopende band geschoten. Man die de trekker overhaalt is Leslie Har rington. Een van die schoten treft Lee Webber. Lee overleeft de aan slag. Dan klinkt er in huize Peyton opnieuw het geluid van een pistool schot. Peyton Place is weer een lijk rijker. MAANDAG 24 JULI. NED. I: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 De partners; 19.30 Ses- sie-5; 20.00 Journaal; 20.20 De fami-. lie Ashton; 21.10 Lloyd's verzekert al les; 22.00 Dean Martin show; 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Tenniskampioenschap pen; 19.30 Sebastien; 20.00 Journaal; 20.20 De versierders; 21.10 Peyton Place; 22.00 Televizier; 22.50 Jour naal. Advertentie Er is een vrijdag, waarop de inge zetenen van Dorringen 's middags en 's avonds de showroom mogen be zichtigen. En tevens mogen ze van deze bijzondere gelegenheid profite ren om speelgoed te kopen. Tegen een gereduceerde prijs. Dat is per alvertentie in de krant bekend ge maakt. Heel wat dorpelingen maken de 'todht naar „Haersate". Het monu mentale ijzeren hek staat voor deze gelegenheid wijd open. Er is vol doende parkeergelegenheid rond de villa, dus men kan er ook per auto komen De beide heren, alsmede een be- drijfschef, staan alle bezoekers en bezoeksters vriendelijk te woord en tonen de spoortreinen, autobussen, auto's en ander speelgood. Het ziét er allemaal keurig en voortreffelijk uit. Bovendien vallen de prijzen ont zettend mee. Heel wat vaders en moeders gaan met een pakket speel goed terug naar huis. En iedereen is vol lof over de charmante directeu ren en de hoofse, voorkomende be- drijfschef, die voor deze speciale ge legenheid helemaal uit Rotterdam is overgekomen. Gert is er niet geweest. Coby en hij hebben geen kinderen. Dat was de eerste jaren van hun huwelijk een steeds groeiende teleurstelling. Maar van lieverlee zijn ze ermee ver zoend. Misschijn lijdt Coby er nog altijd onder, maar ze weet zich voor Gert te beheersen. Want ze houdt ontzettend veel van haar man en be halve dan het gemis van kinderen, is ze gelukkig. Ze hebben een mooi huisje in een behoorlijke buurt; Gert verdient redelijk goed als rechec- hcur. Coby is een zuinige huisvrouw, dus ze hebben geen zorgen. Een mens krijgt tenslotte niet alles in zijn leven. Na de vrijdag gaat Dorringen weer over tot de orde van de dag. De enige speelgoedwinkel, die Dor ringen rijk is, heeft een en ander wel met een scheef oog bekeken. Er gens was het natuurlijk oneerlijke concurrentie, want ze verkochten het ook nog tegen verlaagde prijzen in de villa. Maar alla, dat is éénma lig, dus al te druk zullen we er ons maar niet over maken. Piet Maiers is weer op de been. Het lopen gaat weliswaar niet zo ge makkelijk meer als vóór het onge luk, maar met een stok weet hij zich tamelijk goed te behelpen. Dagelijks maakt hij nu een wandeling door het dorp en doet en passant wat inko pen, want zijn vrouw ziet men zel den. Op een zonnige zomermiddag fietst Gert door de Bosstraat en ziet de rentenier wandelen. Gert stapt af en groet de man, wiens gezicht even betrekt, maar even later ligt er weer een glimlach over zijn gezicht. Gert steekt zijn hand uit. Maiers drukt hem automatisch. „En? Hoe gaat het nu, meneer Maiers?" De man knikt. „De omstandighe den in aanmerking nemende, goed. Waarom niet?" Gert kijkt de man nadenkend aan. „Blijf voortaan maar weg van de stoepranden, meneer. Het is wel ge bleken, dat zulks erg ongezond kan zijn". De rentenier glimlacht. „Nog altijd spoken gezien, meneer de politie man?" De rechercheur blijf ernstig. „U bent van de stoep af geduwd, me neer Maiers. Dat weet u en dat weet ik. Dit was een poging tol doodslag, misschien wel een poging tot moord. Want het is ongetwijfeld met voor- 31 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT bedachte rade geschied. De vraag is enkel: wie wil u om zeep helpen en waarom?" „U vergist zich, meneer Hoolwerf" antwoordt de man op kalme toon. „Ik ben een vreedzame rentenier. Dat is één. Ik ben import in dit dorp, dus weinig mensen kennen me. Dat is twee. En wie zou een oude man, zoals ik ben, die enkel nog wat ge niet van het leven, van de stoep af willen duwen? Daarvoor is geen en kele reden. Dat is drie". De ander staat al met één voet op de trapper. „U kunt hét draaien of wenden zo u wilt, maar voor mij staat vast, dat tot tweemaal toe een poging is ondernomen om u van het leven te beroven. En het te laten voorkomen, alsof het een ongeluk was. Waarschijnlijk zult u zelf wel weten, wie uw belagers waren". De rentenier haalt zijn schouders op. „We zullen er maar over zwijgen, meneer, want u loopt rond met een idee-fixe. Maakt u zich verder over mij maar geen zorgen". En zonder nog een woord te spreken, loopt de man verder, weliswaar nog trekkend met het ene been. maar hij weet zich gesteund door een stevige slok. Gert kijkt hem enkele ogenblikken na en fietst dan weer verder. Waar om praat die verdvent niet? Dan kunnen we zijn belagers in de kraag pakken. Zoals de situatie momenteel is, kan hij elke dag opnieuw voor een auto gegooid worden. En zal hij een derde keer er het leven van af brengen? Als hij op het politicbureaau komt. staat brigadier Bakker juist bij de telefoon. Bij de binnenkomst van Hoolwerf zegt Bakker: „Een ogen blik. meneer Vredenoordhier is de rechercheur zelf'. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4