ZEEUWSE CULTURELE RAAD AGENDA Renesse boekte enorm succes met strand-mozaïekwedstrijd Wandel en Zn Bevestiging en intrede van ds. W. Hage UITNODIGING De kleuter en het ijsje Het minimumloon in Amerika LAATSTE NIEUWS UITSPRAKEN Veel blijken van originaliteit Advertentie RENESE, 20-7. Donderdagmiddag werd op het strand by de overgang aan het eind van de Jan van Renes se weg te Renesse door de plaatselü- ke V.V.V. Renesse Vooruit een strandmozaiekwedstryd georgani seerd. De deelnemers waren verdeeld in drie leeftijdsgroepen, nl. van 4 tot en met 8, van 9 tot en met 11 en van 12 tot en met 14. Er waren maar liefst 112 deelnemers, waarvan de helft in de middengroep viel. Gedurende bij na twee uren werd er door de kin deren met veel enthousiasme aan hun kunststukken gewerkt. Er was ook zeer veel belangsteling van kij kende mensen. In de groep der jong- sten werd de eerste prijs gewonnen door Angela Smans uit Renesse met een krabbenhuis. De tweede prijs werd behaald door Nicole Tossings met een fruitschaal en de winnares van de derde prijs was bij de prijs uitreiking niet meer aanwezig zodat deze prijs niet werd uitgereikt. Om dat er zoveel deelnemers in de mid dengroep waren werden er in deze groep vier prijzen uitgereikt. De eer ste prijs was voor Hans Kuyzer uit Bussum, die een schitterende druip- kasteel ge-inspireerd op een druip- grot, had gemaakt. De tweede prijs ging naar Conny Flipsen uit Vechel met een vis, de derde naar Llesbeth Bonekamp uit Ulvenhout, die een zeemeermin had gemaakt en de vierde prijs tenslotte was voor Wim Breedveld uit Krimpen aan de IJssel met een anker. Minder drogisterijen UTRECHT, 20-7. Het aantal dro- gisterüen in Nederland, dat tussen 1964 en 1970 nog steeg van 3821 tot 3893 is sindsdien met ongeveer 2 pro cent gedaald tot 8310. De drogisterij volgt daarmee zij het in een iets trager tempo- tal van andere branches waar het aantal vestigingen aan het teruglopen is. De heer G. S. Scheltema, bijzon der stafmedewerker van het hoofd bedrijfschap detailhandel en ambach ten, zei donderdag in Utrecht op een persconferentie ter gelegenheid van de komende indroparfumeriebeurs in Utrecht (28 augustus tot en met 1 september), dat hij een verminde ring van de rentabiliteit van drogis terijen, parfumerieën en kappersbe- drijven verwacht terwijl veel van deze zaken op dit moment al niet meer rendabel werken. Man verdronken GRIJPSKERK, 20-7. In Grijps- kerk is donderdag de 29-jarige zee man D. Slagter uit het Friese plaats je Buren verdronken. De man zwom met een achttal vrienden in het ri viertje de Lauwers, maar plotseling was hij verdwenen. Na een half uur zoeken konden de anderen hem uit het water halen. De levensgeesten waren tóen reeds geweken. Citroën-agent voor Schouwen-Duiveland GARAGE Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 c. Bij de oudsten werd de eerste prijs door Frank van Leeuwen uit Leid- schendam met een voetzool in de wacht gesleept. Lily Künen uit Tete- ringen, die ook vorig jaar in de prij zen viel, won met een afbeelding van Calimero de tweede prijs en Monique Schuurman legde met haar bunga low beslag op de derde prijs. Alle deelnemers kregen door het VV.V. een gratis consumptie aange boden. KERKNIEUWS Gereformeerde Gemeente Oosterland OOSTERLAND, 19-7. Onder over grote belangstelling had woensdag de bevestiging en de intrede plaats van de nieuwe predikant van de Ger. Gemeente alhier, Ds. W. Hage, ge komen van Krabbendyke. De plech tigheden hadden plaats in het kerk gebouw van de Oud Ger. Gemeente aan de Burgem. van der Havestraat. Als bevestiger trad op ds. C. Hege man uit Tholen. Behalve de kerke raad en vele gemeenteleden van hier, waren aanwezig leden van de kerke raad van Krabbendyke, vele leden van zustergemeenten benevens de predikanten ds. J. Karens uit Op- heusden en ds. J. van Vliet uit Aag- tekerke en de predikant van de Oud Ger. Gemeente ds. A. van der Meer met zijn kerkeraad. Na het zingen van Ps. 77:7 en 8 werd gelezen Hooglied 8, en ging ds. Hege man voor in gebed. In zijn vooraf spraak wees hij op de vreugde die er heerst in de gemeente van Ooster land, nu na een vakature van 35 jaar weer een herder en leraar bevestigd mocht worden. Droefheid was er in de gemeente toen op 29 mei 1937 de beminde voorganger, de heer Remijn» door de dood werd weggenomen, na dat hij 14 jaar hier het Woord had bediend. „Hij spreekt nog nadat hij gestorven is", aldus de predikant, die er op wees dat de Heere een verras send God is, en op Zijn tijd Zijn ge meente weer een dienstknecht zend. Tekst uit Hooglied De tekstwoorden voor deze beves- tigingsdienst waren uit Hooglied 8:11 en 12. „Salamo had een wijngaard te Baal Hamon; hij gaf dezen wijngaard aan de hoeders, een ieder bracht van deszelfs vrucht duizend zilver lingen. Mijn wijngaard dien ik heb, is voor mijn aangezicht; de duizend zilverlingen zijn voor U, O Salamo, maar tweehonderd zijn voor de hoe ders van deszelfs vrucht". Het thema luidde: De rijkdom van Christus en Zijn kerk. 1. Het souverein bezit. 2. De vaderlijke zorg en 3. De rijke uit kering. Na de predikatie werd gezon gen Ps. 89:15 en werd het bevesti gingsformulier gelezen en na het: „Ja ik, van ganser harte" door ds. Hage, wees de bevestiger op de blijd schap die ook hij, als Oosterlands consulent, ondervond, na de medede ling dat ds. Hage naar Oosterland kwam. Spr. weet dat er veel gebed aan is voorafgegaan en is dan ook zijn hartelijke bede dat het werk door hem verricht, rijke vruchtten dragen mag. Hij dankte ds. Karens en ds. van Vliet voor de steun door hen aan de gemeente van Oosterland geschonken. Staande werd tenslotte de zegenbede uit Ps. 121:3 gezongen. De intrede Het warme kerkgebouw was in de ROTTERDAM. De Holland Amerika Lijn heeft overeenstemming bereikt over de overneming van de Ameri kaanse passagiersschepen Argentinia (voorgrond) en Brasil. De 22.700 brt. metende zusterschepen zullen de na men Volendamen „Veendam" krij gen, in de Nederlandse Antillen wor den geregistreerd en de Nederlandse vlag voeren. Beide schepen zullen een ingrijpende verbouwing onder gaan. Na oplevering zal elk schip een cruisecapaciteit hebben van 575 passagiers. Solo-oceaanvlucht van 80-jarige vrouw LUTON (Engeland), 21-7. „Wat heeft al deze drukte te bete kenen?", aldus de 80-jarige weduwe Marion Hart nadat zij op het vliegveld van het Brit se Luton uit het vliegtuigje stapte waarmee zij een trans* atlantische solovlucht had ge maakt. Tot de samengestroom de mensen zei ze: „Ik kan wer kelijk niet begrijpen waarom iemand belangstelling voor mij heeft. Ik vlieg zo vaak. Ik was alleen bang toen ik in een on weersbui terecht kwam", zo merkte mevrouw Hart op, die in 1946 leerde vliegen en er 5.000 vlieguren op heeft zitten. avond zo mogelijk nog voller dan 's middags toen ds. Hage zijn intrede hield. Het aanvangslied was Ps. 90 9 waarna gelezen werd 1 Petrus 5. De predikant ging hierna voor in gebed en liet zingen Ps. 68 7 en II. In zijn woord wees de predikant op de roeping die hij had ontvangen van de Grote Opperherder om naar Oosterland te gaan. De tekst voor deze eerste dienst was uit 1 Petrus 5:10: „De God nu aller genade die ons geroepen heeft tot zijn eeuwige heerlijkheid in Christus Jezus, nadat wij een weinig tijds zullen geleden hebben dezelve volmake, bevestige, versterke en fundere ulieden". Het thema luidde: „Petrus' zegen bede". 1. Hoe hij handelt in de vol heid der Goddelijke genade. 2. De verheerlijking der Goddelijke gena de. 3. De wasdom van de Goddelijke genade. Deze zeqdbrief, aldus ds. Hage, schreef Petrus nadat hij in de weg ten leven geoefend was. Hij spreekt van de God aller genade, die gezegd heeft: „Die Mij heeft die heeft het leven". Hij is de God aller genade voor de mens die Hij onder steunende genade schenkt, maar ook bewarende en vergevende genade". Na het zingen van Ps. 73 3 wees ds. Hage nog op het feit dat Ooster lands' Ger. Gemeente 35 jaar vakant geweest is en sprak de wens uit dat zijn vrouw en hij zich hier spoedig thuis zulen mogen voelen. Na dankgebed richtte de nieuwe predikant zich eerst met dankwoor:- den tot zijn bevestiger ds'. C. Hege man, tot het gemeentebestuur, van Duiveland voor het afstaan van een tijdelijke woning .aan het Hofplein, tot de kerkeraad van zijn vorige ge meente Krabbendijke. Verder hoop te spreker op een goede samenwer king met de Oud Ger. Gemeente al hier en dankte tevens voor de be toonde gastvrijheid. Vervolgens tot de dames van de gemeente, die het huis schoonmaakten. Verder dé kos ters van beide gemeenten voor alle goede zorgen tijdens deze druk be zochte diensten. Verschillende sprekers Eerste spreker was wethouder Overbeeke van Duiveland, die mee deelde dat de burgemeester verhin derd was om deze dienst bij te wo nen. Namens het gemeentebestuur feli citeerde hy de gemeente van Ooster land met haar nieuwe predikant. „Het is vandaag een blijde dag voor u", zo stelde hij vast. Ds. Hegeman sprak namens de classis Tholen en ds. A. van der Meer namens de Oud Ger. Gemeen te. Spreker hoopte op een goede sa menwerking tussen beiden gemeen ten, die zo na bij elkaér liggen. Af scheidswoorden sprak de heer De Jager, ouderling van de gemeente te Krabbendijke, die tevens gewaagde van de zegenrijke arbeid van ds. Ha ge aldaar. „U hebt altijd getrouw ge wezen op het enige nodige", was het commentaar van de heer De Jager, die zijn afscheid baseerde op Gen. 24 7a. Laatste spreker was ouderling J. A. van der Weele uit Oosterland, die getuigde van de grote blijdschap, die er in de gemeente heerste toen bekend werd dat ds. Hage de vaka ture kwam vervullen. De blijde mare ging als een lopend vuurtje door het dorp. Maar ook in dezen, aldus de heer Van der Weele, „Gode alleen de eer". Daarom verzocht hij de ge meente staande te zingen Ps. 72 11: „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvan gen". Nadat ds. Hage alle sprekers had dank gezegd voor hun vriende lijke waarderende worden eindigde hij deze dienst met het doen zingen van Ps. 118 14 en de zegenbede. De Zeeuwse Culturele Raad Is op weg naar een nieuwe werkwijze. Binnenkort zullen voor de verschillende takken van het kulturele leven sekties worden gevormd, en wel voor INFORMATIE bibliotheekwerk, dokumentatie, regionale omroep, pers, publikaties, tentoonstellingen VORMING EN ONTWIKKELING permanente edukatie, vormingscentra, plaatselijk vormingswerk KREATIVITEITSONTWIKKELING in en buiten muziekscholen, kunstzinige vorming, werkgroepen dramatische vorming WOONKULTUUR vormgeving woon- en leefmilieu, architektuur, nieuwe woonvormen BEELDENDE KUNST THEATER MUZIEK KULTUURBEHOUD musea, monumenten, archeologie, geschiedsschrij- ving, archiefwezen, folklore De Zeeuwse Culturele Raad heeft tot doel het kulturele leven in Zeeland te bevorderen en in verband daarmee - in overleg tussen bevolking en overheid - een kultuurbeleid voor te bereiden. Raad en sekties, die in het openbaar zullen vergaderen, worden voor tenminste de helft samengesteld in overleg met organisaties groeperingen en personen, die op kultureel gebied werkzaam zijn. In de raad en de sekties zulen de regionale en kulturele verscheidenheid in de provincie zoveel mogelijk tot uiting wor den gebracht. Voorts wordt gestreefd naar een redelijke vertegenwoordiging van de verschillende leeftijdsgroepen. Opdat in elke sektie zoveel mogelijk de juiste man of vrouw op de juiste plaats kan komen, zal de Zeeuwse Culturele Raad gaarne voor 15 augustus aanbevelingen voor eventuele kandida ten ontvangen en wordt ieder, die aktief belang stelt in deze ontwikkeling verzocht kontakt op te nemen met de Zeeuwse Culturele Raad, Dam 31 te Middelburg, telefoon 01180-4258. DEN HAAG, 20-7. Als kleuters een ijsje gaan kopen aan een karre tje op de weg, denken ze alleen maar aan dat ijsje en letten ze niet op het verkeer". De ouders worden hierop gewezen door het comité ter bevordering van kleuterbescherming, dat in deze war me dagen de ouders vraagt zelf even mee te lopen naar het karretje. Zelfs vlak voor hun huis worden veel kleuters 'aangereden, als ze zo maar de weg op rennen. Het comité maakt deel uit van de Vereniging tot Be scherming van Voetgangers. Drenthe waakt over zijn klinkerwegen ASSEN, 20-7. Klinkerwegen in Drenthe die om cultuurhistorische, landschappelijke, recatieve en andere redenen gehandhaafd dienen te wor den, zyn in kaart gebracht. Een aantal rijks- en provinciale diensten in Drenthe hebben dit ge daan op grond van de nota klinker- en keiwegen van de ANWB. De toeristenbond had geconsta teerd dat veel interessante klinker- en keiwegen in Drenthe dreigen te worden geasfalteerd en daardoor niet meer in harmonie zijn met hun omgeving. Het onderhoud van een klinkerbestrating is weliswaar duur der, maar alleen de financieële kant van een weg mag niet bepaald zijn voor de keuze, vindt de ANWB. Schoonmaakmiddel ontploft HORN (L.), 21-7. Een echtpaar uit Horn werd donderdagavond gewond door een explosie, die naar de brand weer aanneemt, was ontstaan door verdamping van een schoonmaak middel. De bewoner had het middel gebruikt om lijm van de vloerbe dekking te verwijderen. Het door de hitte snel verdampte schoonmaak middel zal zijn ontploft door het waakvlammet je van de geiser in de keuken. Enkele deuren van de wo ning werden stukgeslagen, ruiten sneuvelden en de garagedeur werd uit de hengsels gelicht. Opdracht voor twee superschepen ROTTERDAM. 20-7. De Rotter- damse rederij Smit-Lloyd heeft de Rijn-Waal groep opdracht gegeven tot de bouw van twee superbevoor- radingschepen. Bovendien zal de Rijnwaal groep in opdracht van de rederij beginnen met de bouw van twee andere bevoorradingschepen, van welke type er vandaag een in Rotterdam aan Smit-Lloyd werd overgedragen. Met deze order van vier schepen is een bedrag van 32 miljoen gulden gemoeid. Jongen verdronken HOOGEZAND, 20-7. Vermoedelijk is de veertienjarige Harm Vedder uit Sappemeer door verdrinking om het leven gekomen. Sinds woensdag avond wordt er in het Zuidlaarder- meer naar hem gedregd. Donderdag morgen werden kikvorsmannen in geschakeld. Op het strandbad langs het meer waren zijn fiets en kleding achtergebleven. De jongen kon niet zwemmen en vermoed wordt dat hij verder dan de afbakening is gegaan. WASHINGTON, 21-7. De Ameri kaanse senaat heeft donderdag een door de democraten ingediend wets ontwerp aanvaard tot het verschaf fen van een minimum-loon van twee dollar per uur voor ca. zeven mil joen arbeiders. Het ontwerp dat met 65 tegen 27 stemmen werd aangenomen, bepaalt, dat een federaal minimum-loon zal worden betaald binnen twee maan den nadat hét voorstel een, federale wet is geworden, en dat liet mini mum na twee jaar zal worden ver hoogd tot 2,2 dollar. Meisje (15 jaar) zwemt Kanaal over DOVER, 21-7. Lynne Cox, een 15-jarig Amerikaans meisje, heeft donderdagavond de eer voor zich op geëist een nieuw record Kanaal- zwemmen (van Engeland naar Frankrijk) te hebben gevestigd. Lyn ne, die komt uit Los Angeles, legde de 33,8 km. vanuit Dover af in 9 uur 57 min. Als deze tijd inderdaad als record wordt erkend door de Chan nel Swimming Association - er was een official aan boord van de volg boot - dan heeft Lynne Cox zowel de Canadees Helge Jensen (10,23 uur) als de Nederlandse Corrie Ebbelaar (10.43 uur) onttroond. Het snelste is het Kanaal - maar dan vanuit Frankrijk - in 1964 over gestoken door de Engelsman Barry Watson, die 9,35 uur op de klokken bracht. WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST Zaterdag- 22 en zondag 23 julf Dokter A. M. van Geer, Zierikzee. tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. Gedurende de zomermaanden geldt voor de Westhoek en Brouwersha ven geen speciale weekeinde artsen- dienst. Dokter G. A. M. Stengcr, Haamstede, tel. (01115) 1280, dokicr H. J. Simons. Renesse. tel. (01116) 280 en dokter W. J. Terpstra. Brouwers haven, tel. (01119) 280, houden ook tydens de weekeinden eigen praktyk Dokter H. Speelman, Oosterland. tel. (01114) 1280, neemt waar voor dokter De Bruin. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter L. J. v. d. Zandc, Nieuwer kerk, tel. (01114)-1388. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter en dokter Visser. Mevr. zr. v. d. Schcldc-Bos, Brou wershaven, tel. (01119) 203 heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts J. Mindcrhoud. Middel, harnis. tel. (01870) 2897 heeft dienst voor Schouwen-Duive land en Goerce-Overflakkee. De weekeindedienst gaat in zater dagmorgen na 9.00 uur. Vrijdag 21 juli Brouwershaven Bovenzaal „Jacob Cats". Jeugdsoos „Zenith". Disko-bal i.v.m. komende zeilwedstrijden 8.30 uur n.m. Zaterdag 22 juli Burgh-IIaamstede, Renesse, Noord- welle, Sehelphoek Country- en Westernevenement van de l.r.v. „Westelijk Schouwen". Sirjansland Camping Hogezand, 20.00 uur, mu- ziekconcert met lampionoptocht en kampvuur. Bruinisse Tentconcert 8.15 uur. Dinsdag 25 juli Zierikzee TOERISTENDAG 10.00-17.30 uur: Kunst- en antiek markt op en nabij de Vismarkt, met medewerking van een glasblazer, en een kunstschilder die met explicatie een groot historisch project schildert. 10.00 uur: Vertrek R.T.M. rondvaart boot (Nw. Haven), waarmee de Zee meermin wordt opgehaald. De Zee meermin zal aan boord optreden met begeleiding. 11.30 uur: Aankomst van de boot. De Zeemeermin gaat naar de Vismarkt. 13.45-15.45 uur: Kinderprograma in de beurs (Havenplein) door Hans Borghart en zijn poppentheater. 15.00 uur: Klederdrachtenshow bij c"e Noord-Havenpoort. 16.00-17.30 uur: Kinderfilm in de Concertzaal. 20.00 uur: Film in de Concertzaal, „De pastoor kan geen bloot meer zien". 22.00-24.00 uur: Trim-dropping voor volwassenen. Opgave voor deelne ming op 21 juli, Lichtboei, Poststr. 37 tel. 2075. Donderdag 27 juli Renesse Herv. Kerk, 20.00 uur, Middelburgs Kamerkoor, afgewisseld door orgel- soli. Bruinisse Programma Grevelingendagen: 14.00 uur kinderspelen sportpark; 18.30 uur kinderfeestprogramma in ,,'t Durps'uus"; 20.15 uur rondgang „Nu met Hope". Vrijdag 28 juli Bruinisse Programma Grevelingendagen: 14.30 uur boegsprietlopen e.d. aan de ha ven; 20.00 uur Vara's drive-in-disco- theek in ,,'t Durps'uus". Zaterdag 29 juli Bruinisse Programma Grevelingendagen: 9.00 intern, hengelconcours; 14.00 uur aank. Grevelingenmeermin, rond gang „Nu met Hope"; 16.00-18.00 uur mosselen eten; 15.30 uur concert Kon. St. Jacoba Harmonie uit Antw.; 18.00 uur rondgang St. Jacoba Har monie; 19.00 uur voetbalwedstrijd Xerxes-Sparta. Als de reeds oude stelling juist is dat humor de tragiek van het leven wil temperen, zit ik volledig gedekt voor enkele, wat macabere, maar naar waarheid genoteerde uitspra ken, die dit cursief kunnen vullen. Ze zijn niet verzonnen, want dat zou niet mogelijk zijn. Bij een be grafenis assisteert een familielid de ondernemer. Eerstgenoemde - onder de indruk van het gebeuren - schoot vol zenuwen, toen hij een spreker moest aankondigen. Zei de man: „Thans geef ik het woord aan de broer van het lijk". Op een kerk-gemeentevergadering moet een splinternieuwe ouderling voor het eerst dienst doen. De man zal voorgaan in gebed, namens de gemeenteleden. Hy voelt de zenuwen in de maag krampen en begint zijn gebed: „Heer, aan de morgenstond van deze avond, komen we als ge meente-ambtenaren tot U". Ecji goede en diepmenselijke ge woonte toas vroeger - en nog wel - de zg. „weele" (e doen: van huis-tot- huis ging een man rond, die de droe ve tijding voorlas aan de bewoners. Dal gebeurde ooit te Zierikzee, toen zich boven de stad een enorme bui onlastte. De leesman - in het akelig zwart - zoekt beschutting tegen een wat diepliggende deur van een Oude Havenpand. Juist op dat moment echter is het meisje voornemens een kleedje uil te kloppen. Ze voegt de daad bij het woord; rukt fors de deur open en de leunende leesman tuimelt de gang in. Zijn hoge hoed rolde als een bal door de lange gang. De man was woedend, legde zijn gelegen heidsgezicht af, stak zijn vuist om hoog en brulde het ontstelde kind toe: ..Nu zul je niet weten, wie er dood is ook!" Met een knipoog naar de warme da gen. eentje uit de Westhoek van een duidelijk lichter kaliber. Het schijnt nu te mogen (mag het wel?), wanr in ieder geval trof vorig jaar een bereden politieman een goed gecomponeerd meisje in bikini mid den in het dorp aan. De ruiter sprak omlaag en zei hoffelijk: „Juffrouw, in tweedelig mag niet". IIcl lieve kind vestigt haar reebruine ogen op de paarddiender en repliceert: „Zegt u dan maar welk deel uit moet". Zo komen we tot de slotvraag: Wie lacht niet, die dc mens beziet, vooral in (of na?) een puf week, waarin zelfs energie vrij kwam om ministersste- ken af te werpen, voedsel gevend aan de kreet: „Hoe is het mogelijk!" SCH1ERE1LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2