DE KRING Over liet vissen in Zeeland (meer zee, dan land....") Door de warmte geringe export mosselen G.S. en het vrij kamperen in Zeeland Om „fijn eigen stekje" ZIERIKZEE, 19-7. De naam zegt het al: Zee-land. Meer zee, dan land. Een paradijs voor sportvis sers, ontdekt door duizenden mensen die deze rustgevende sport in Neder land beoefenen, maar toch een ge bied met voldoende ruimte voor een rustig, fijn eigen „stekje". Men kan zowel vissen vanaf het strand, de strekdam of dijk, alsook van specia le ingerichte sportvissersboten, die enkele mijlen van de kust de goede visplaatsen opzoeken. Naast de mogelijkheden om te vis sen in de Noordzee, waarvoor geen vergunningen zijn vereist, kan men vissen in de Ooster- en Westerschel- de. Wanneer men met niet meer dan twee gewone of één speciale hengel vist, behoeft men ook voor dit vis water geen vergunning aan te schaf fen. In andere gevallen is een con sent noodzakelijk, dat op ieder ge meentehuis te krijgen is. Bijzondere viswateren zijn het Veerse Meer en het Grevelingen- meer. In deze afgesloten oude zee armen, mag een geheel jaar door gevist worden. Het visrecht voor de ze meren is verpacht aan de Fede ratie Delta Vissers, die hiervoor ver gunningen verstrekt. Voor deze me ren dient men in het bezit te zijn van een Bijdragebewijs als men met één gewone hengel gaat vissen, en van een Kleine Visakte, indien men met twee gewone hengels of met één speciale hengel gaat vissen. Tevens moet men een vergunning hebben van de Federatie Delta Vissers. De ze vergunning is verkrijgbaar bij na genoeg alle plaatselijke VVV's in de omgeving' van de meren en bij de Provinciale Zeeuwse VVV. Leden van een hengelsportvereniging, die is aangesloten bij de Federatie Delta Vissers krijgen deze vergunning gratis. School verbiedt snoepeu LAREN, 18-7. Op de openbare lagere school te Laren zal niet meer gesnoept worden. Dit is het resultaat van een actie, ge houden door de oudercommis sie en de leerkrachten van die school. Zij organiseerden een enquête onder de ouders van de schoolkinderen en ontdek ten, dat zij bijna allemaal te gen snoepen waren; de ouders spraken zich in overweldigen de meerderheid uit tegen trac- teren op slecht snoep en tegen snoepen op het schoolplein (104 ouders vóór en 3 tegen). Om de ouders te helpen bij het kiezen van een alternatief woreüt een lijstje gegeven waarop o.a. voorkomen: fruit, noten, taostjes, rozijnen en zoutjes. Een voorbeeld dat na volging verdient. Dode bij de Vierdaagse NIJMEGEN, 19-7. De 47-jarige Deense luitenant Birt Andersen is overleden na afloop van de eerste dag van de Nijmeegse Vierdaagse. Nadat de man het parcours van de eerste dag had volbracht werd hij onwel. De medische begeleider van het detachement Deense militairen, dat aan de Vierdaagse deelneemt, liet de luitenant onmiddellijk naar het St. Radboud ziekenhuis over brengen maar ondanks snel ingrij pen heef men zijn leven niet kun nen redden. Naar de juiste doodsoor zaak wordt een onderzoek ingesteld. Ook twee Zwitserse deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse moes ten in vrije ernstige toestand naar het ziekenhuis worden overgebracht. SAN CLEMENTE (Californië). Pre sident Nixon van de V.S. lacht over een grapje, dat John Conally hem op het Witte Huis vertelde over zijn kortgeleden aan India gebrachte be zoek. De vroegere minister van fi nanciën van de V.S. John Conally, beschowt zich als democraat en dis- tancieerde zich opnieuw van de spe- kulaties dat Nixon hem zou kiezen als kandidaat voor het vice-presi- dentschap. Welke vis er gevangen kan wor den? Kabeljauw, geep, makreel, zee baars, paling, harder, bot, schol, schar, tong, fint, rogge en zelfs forel (Veerse Meer en Grevelingenmeer). Op het kantoor van de Provinciale Zeeuwse VVV te Middelburg zijn Deze warmte waar heel Neder land naar verlangde is nu juist voor de mosselexport bijzonder ongunstig. Tegen een veel te grote aanvoer, stond de laatste weken een te gerin ge export. Tot hen die richting moeten geven in het te voeren beleid, behoren de leden van de mosseladviescommissie. Om nu de aanvoer te beperken is besloten de heffing ten behoeve van het mosselfonds per 23 juli te bren gen op f 6,- per ton» Deze heffing geldt alleen voor de maand augustus en de laatste week van juli. De f 3,- extra heffing zal niet worden terugbetaald, als mocht blijken, dat het mosselfonds een ba tig saldo vertoont bij beëindiging van het seizoen, zoals voorheen wel met extra hoge heffingen gebeurde. Afremmen aanvoer Deze maatregel is genomen om de aanvoer in de maand augustus wat af te remmen, de leverancier van mosselen, jn de maand augustus, die voor de minimumprijs worden ver kocht houdt dan iets minder dan f 8,- per ton over, waarbij hij boven dien nog de kans loopt, dat hij wordt aangesproken voor schadevergoeding wanneer blijkt, dat de kwaliteit ten gevolge van de warmte teveel heeft geleden, zodat ook de koper-hande laar op die partij verlies moet accep teren. Ook het minimum vleesgewicht is met 2 kilo verhoogd, maar de kwa liteit van de meeste mosselen is zo goed, dat deze maatregel weinig ef fect zal sortéren. Bankloper beroofd ROTTERDAM, 19-7. Een 'tot dus- vérre onbekende man heeft dinsdag, even voor het middaguur een bank loper overvallen en beroofd van een aktetas met f 11.000. Hij is spoor loos verdwenen. De politie maakt jacht öp. hem. De overval vond plaats in de hal van het Holbeinhuis aan de Coolsin- gel. De bankloper, de 66-jarige W. H. R., stond bij de lift 'te wachten toen een man hem een stomp in het ge zicht gaf en hem de aktetas uit de handen griste. Het is niet bekend in welke richting hij is verdwenen. Twee Joegoslavische meisjes verdronken DEN BOSCH, 19-7. Twee arbeid- sters uit Joegoslavië, de 21-jarige RadiVoyka Sreckóvic uit Maljevoc en de 20-jarige Zivka Savatio uit Lcsnica zijn btf het zwemmen in de Oosterpias in Den Bosch verdronken. De meisjes, waarvan er eèn niet en de ander heel slecht kon zwem- mén", waren in een voor zwemmers verboden gedeelte te water gegaan. Hoe het ongeluk gebeurd is, staat niet vast. Een vriendinnetje, even eens uit Joegoslavië, dat mee was gegaan- naar de Oosterpias, ging op zoek naar haar verdwenen vriendin nen en vond de lichamen ongeveer dertig meter van de wal. Uit het verhoor krijgt de politie de indruk, dat eèn van de meisjes in moeilijkheden is geraakt en dat de ander geprobeerd heeft haar vrien din te redden. Zo kunnen ze beiden in moeilijkheden zijn geraakt en verdronken. adreslijsten beschikbaar van schip pers, die dagelijks met speciaal inge richte sportvissersboten naar een goede stek of stroomgeultje varen om de sportvissers daar in de gele genheid te stellen hun geluk te be proeven. Het mosselfonds wordt van 1 au gustus weer als opvangfonds voor niet verkochte mosselen opengesteld. Het bericht, dat de minimumprijs op f 14,per ton is gesteld en dat deze week door de kwekers werd ontvangen, wekte uit uiteraard vol doening. Het voornemen om ook de aan voer ten behoeve van het mossel fonds aan banden te leggen werd niet tot uitvoering gebracht. Op doeltreffende maatregelen deze zaak betreffende wordt nog geatudeerd. Zoon stak zijn vader met broodzaag DORDRECHT, 19-7. De 21-jarige chauffeur H. P. J. W. uit Dordrecht heeft zjjn 59-jarige vader, die lag te slapen, met een broodzaag gepoogd dood te steken. De man was echter zo dronken, dat hij zijn vader in zijn schouder stak. Hij ontnuchterde door het ge schreeuw van het slachtoffer en bij het zien van het bloed. W. belde- toen zijn broer die snel naar de ouderlijke woning reed en zijn vader naar het ziekenhuis bracht. De vader kon na behande ling naar huis gaan. Het motief van de daad is nog' on duidelijk. De dader heeft de politie gezegd, dat hij thuiskomende van bezoeken aan café's bij de voordeur plotseling de gedachte voelde opko men dat hij zijn vader moest dood steken. Bus naar Bijlmer kan ook al niet AMSTERDAM, 19-7. De Neder- landse Buurtvervoermaatschappij (NMB) heeft haar busdiensten op lijn 56 (Amsterdam-Leidseplein- Bijlmermeer) gestaakt „wegens de overlast die Surinaamse passagiers in de bussen opleveren". De chauf feurs op deze lijn zijn beducht voor letsel na een incident maandag avond, waarbij een chauffeur werd aangevallen door vijf Surinamérs. Oude man lag 4 maanden dood in zijn woning RIJSWIJK, 19-7. De politie van Rijswijk (Z.H.) heeft dinsdagmiddag de 78-jarige B. C. H. van Dam dood aangetroffen in zijn woning. Volgens de politie heeft hij daar bijna vier maanden dood gelegen. De politie constateerde dit aan de hand van de laatste krant die werd aangetrofen: van 23 maart j.l. Toen de politie ar- rivèérde brandde nog steeds de gas kachel. Schoon water vóór Seheveningeu DEN HAAG, 18-7. Het zeewater voor de kust bij Den Haag en Sche- veningen is schoner dan het tiental len jaren geweest is. De Haagse wet houder F. Bastet (openbare werken) heeft het laatste gebied van de Haag se agglomeratie dat zijn afvalwater nog via een 400-meter leiding in zee loosde, aangesloten op het Haagse zeeleidingproject. Het ging om een deel van Scheveningen met 55.000 inwoners. Dode en gewonden te Steenbergen STEENBERGEN, 19-7. Bij een verkeersongeval in het Brabantse Steenbergen zijn twee mensen licht en twee zwaar gewond, waarvan er later een in het Elisabethziekenhuis in Tilburg is overleden. De auto waarin dc vier waren ge zeten probeerde een tractor met aanhanger in te halen. De auto ging naar links, maar kwam om onbeken de redenen weer naar binnen. Daar bij raakte hij onder de aanhanger. Hierbij werd de bestuurder de heer O. Huisman (51) uit Drachten, zo zwaar gewond dat hij later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweek. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 21 JULI. NED. I. Als hekkesluiter vanavond Schuldgevoelens, een aflevering uit de serie My world and welcome to it. Daaraan voorafgaande een spannen de Maigret story en de vrolijke avon turen van de Engelse schutters. Dat alles franco thuis te bezorgen door de VARA, die na het nieuws van acht uur in haar zendtijd koor- en samenzang uit Dirksland, de rubriek Tenslotte en Van hart tot hart. Om twintig over acht „De Schutters" die heel wat aan het hoofd hebben. Er worden vijandelijke parachutisten gesignaleerd, moeilijkheden zijn er met de vijfde kolonne en dan zijn er problemen de veiligheid betreffende. Jean Richard stort zich na „De Schutters" als commissaris Maigret in een nieuwe politiezaak. Een buur vrouw van Forlacrois, oud-rechter houdt bij hoog en laag vol in diens tuin het lijk van een man te hebben gezien. Als Maigret en assistent Moe- jat ter plekke arriveren is de rechter net bezig met het versjouwen van een zwaar vrachtje. NED. II. Er was eensZo begin nen sprookjes, zo begint ook „Home", het geroofde thuisland, een program ma dat de NCRV al eerder uitzond maar vanavond nog eens op de buis brengt. In Home worden de woorden van het opperhoofd Seattle van de Indianenstam Dwamish vertaald in beelden van het natuurschoon in het vroegere „Indianenland". Men ziet de film in de vooravond, na een afleve ring uit de serie Follyfoot. De NCRV heeft voor de rest van de avond de aktualiteitenrubriek Hier en Nu, Ge rard van den Berg's show Mensen, mensen, mensen en nogmaals een t.v. registratie van Glory Halleluja op het programma staan. Tot besluit op nieuw aandacht voor de Vlaamse groep Miloscope die in eigen land (België) en iji ons land zoveel succes oogsten met hun „Klankbijbel". VRIJDAG 21 JULI. NED. I: 18.25 Tour de France; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Van hart tot hart; 19.20 Koor en samenzang uit Dirksland; 19.50 Tenslotte; 20.00 Journaal; 20.20 Daar komen de schutters; 20.50 Commis saris Maigret; 22.15 Kom. maar bin nen; 22.40 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18JS5 Nieuws; 19.05 Follyfoot; 19.30 Home, het geroofde thuisland; 20.00 Jour naal; 20.20 Hier en nu; 21.00 Men'sen, mensen, pensen; 22.10 Glory halle luja 2000; 22.25 Journaal. ZATERDAG 22 JULI. NED. I. De AVRO heeft onlangs met de nodige tam tam een nieuw studiocomplex in gebruik genomen. Het nieuwe complex wordt vanavond vanuit de lucht nader bekeken. Ca meraman Kees Postuma begeeft zich daarvoor naar het Gooi per helikop ter. Het programma van vanavond draagt de titel „Een kwartiertje Gooi". Het overgrote deel van de avond wordt gevuld met Drieluik, Als de russen weer uit Dorringen zijn vertrokken, rijdt Pietje naar de cafetaria en parkeert zijn wagen er een eindje vandaan. Altijd voorzich tig zijn, is zijn leus. De rest loopt hij, kwasi-belangstellend etalages bekij kend. Maar onderwijl spiedend of hij niet gevolgd wordt of iets verdachts ziet. Als dit niet het geval blijkt te zijn, stapt hij de cafetaria binnen, be stelt koffie, welke hij meteen betaalt, rookt een sigaret en gaat dan naar het toilet, waar hij met een sleutel de derde deur opent, er wel voor zorgdragend, dat hij zulks enkel doet als de wasgelegenheid geheel verla ten ligt. Eenmaal binnen, sluit hij de deur achter zich, drukt op een knop en het wandpaneel, waarop de clo setpot is gemonteerd, wijkt naar achteren en hij kan een trap be klimmen. Het paneel sluit zich weer vanzelf. Wieseveld en Pietje zijn oude be kenden. Ze hebben enige jaren sa mengewerkt. En samen hebben ze in de bak gezeten, waar ze ook alweer samen nieuwe plannen op stapel ge zet hebben. Plannen, die ze nu hun invrijheidstelling hebben uitgevoerd. Maar de bazen beschikten, dat ze na enige tijd ieder huns weegs gingen en dan doe je dat. De bazen betalen hen en ze betalen goed; in ruil daar voor verwachten ze zo ongeveer blin delings gehoorzaamheid. Pietje weet het en Wieseveld weet het. Beiden hebben ze hun opdrachten zonder meer geaccepteerd. Pietje weet het een en ander, ver teld door de lange Gerritsen. „Ginds - Pietje wees met zijn duim over de schouders - komt een showroom. Daar gaan ze speelgoed uitstallen. Als alles klaar is, gaan ze dc pers inschakelen. Er komt een inter dingesweet ik veel. hoe Gerrit- opgebouwd uit de elementen Nieu we Oogst, het spelletje Wie vayj Drie? en Goed Geoogst. Van de be gin juli op het Eurocircuit te Val- kenswaard gehouden rallycross wordt direct na het nieuws van ze ven uur verslag gedaan. Van de mo toren een half uurtje later naar de rubriek Dag Nederland, waarin tal van tips voor dagjes-uit en evene menten die een bezoekje waard zijn worden voorgeschoteld door Adel- heid van der Most. De AVRO uitzen ding wordt besloten met AVRO's Sportpanorama. In de vooravond beelden van de Tour de France, des middags een aflevering uit de serie Trumpton en avonturen van Pim Pam en Pomméltje, drie jonge zwa nen. NED. II. Op de late avond komt de KRO met de tweede van een serie van vier documentaires over de Tweede Wereldoorlog, gemaakt door de Engelsman Peter Batty. Onder de titel „De a.anval op Rusland", be handelt de aflevering van vanavond de voorgeschiedenis van de poging die Hitler deed om Rusland en Mos kou binnen te vallen. Aan de hand MIDDELBURG, Juli. G. S. van Zeeland geven in een schrijven aan Prov. Staten, de volgende toelichting op het vrij kamperen in de provin cie. a. Op 5 mei 1972 zonden gedepu teerde staten van Zeeland een cir culaire aan de Zeeuwse gemeentebe sturen met richtlijnen over het indi vidueel kamperen met tent of cara van bij boerderijen, d..wz. maximaal 3 respectievelijk 5, èn met vergun ning van burgemeester en wethou ders. Deze circulaire bevatte geen restricties van „territoriale" aard. b. Het advies van de Provinciale planologische commissie inzake de tweede herziening streekplan Schou- wen-Duiveland geeft een zonering aan. Alleen in het agrarisch midden gebied mag individueel worden ge kampeerd, dus niet in niet-agrarische gebieden en evenmin in de z.g. agrarische scheidingsstroken tussen sen dat noemde „Een interview", vult Wieseveld lachend aan. „Ja, precies. En de mensen mogen komen kijken en zo. Allemaal re clame". Wieseveld lacht. „Da's een goeie, Pietje. Ze hebben het ditmaal toch maar mooi voor elkaar. Geen smeris, die er wat achter kan zoeken". En ze drinken op eikaars gezond heid en op de zaken, .die volgens de nieuwe stijl zullen worden aange pakt. En hoe! Mieke Grazer brengt van tijd tot tijd rapport uit over haar bevindin gen in de cafetaria. Welke bevindin gen ze uitvoerig vertelt aan haar verloofde, Nico Vredenoord. En deze geeft het weer door aan Gert Hool- werf, die altijd belangstellend luis tert. Het is enige weken rustig geweest bij Wieseveld. Vooral rond de tijd, dat de Amsterdamse rechercheurs in het dorp waren. Maar na hun ver trek is er weer een klein mannetje geweest met gemene oogjes. Die heeft er koffie gedronken, is door de derde deur gegaan en niet meer te ruggekomen. Mieke weet het zeker, want ze heeft er speciaal op gelet. En als er weer zo iemand door de bewuste deur is gegaan, verdwijnt Wieseveld ook via dc gewohe trap naar boven en laat de cafetaria over aan de buffetbediende. Dan blijft hij soms een paar uur weg. Soms nog langer. Als hij daarna benedén komt is hij doorgaans in een zonnig hu meur. Op zijn beurt rapporteert Gert het aan Manusscn. Die antwoordt: „We weten al heel wal, Hoolwcrf, maar nog niet genoeg om een inval te doen. van getuigenissen van nu nog leven de personen, die nauw betrokken waren bij dit historisch gebeuren wordt een beeld gebouwd van wat zich in die maanden tussen Duits land en Rusland heeft afgespeeld. Aan „De aanval op Rusland" gaat Johan Strauss operette Wiener Blut vooraf. De muziek van deze operette wordt uitgevoerd door het Sympho- nie-Orchester Kürt Graunke. Om vijf over zeven de altijd in zeven sloten tegelijk lopende Partners. Daarna een filmimpressie wat men zoal oij de Floriade kan zien. ZATERDAG 22 JULI. NED. I: 16.00 Nieuws; 16.02 Trump ton; 16.15 Pim, Pam en Pommeltje; 18.25 Tour de France; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Rally cross; 19.40 Dag Nederland; 20.00 Journaal; 20.20 Drieluik; 21.45 Een kwartiertje Gooi; 22.00 Sportpanorama; 22.50 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 De partners; 19.30 Tuin d'r 'ns in; 20.00 Journaal; 20.20 Zo- mertheater; 22.00 De aanval op Rus land; 22.50 Epiloog; 22.55 Journaal. de recreatieconcentraties en in de open, overgangszones van het agra risch middengebied naar de Greve- lingen en het Zeeuwse Meer. c. Gedeputeerde staten hebben het advies van de Provinciale planolo- sche commissie ten dele overgeno men. Zij houden in eerste instanties vast aan de circulaire van 5 mei 1972, maar beperken - in het streek plan - het individueel kamperen tot het agrarisch gebied. Verder maken zij de restrictie - en deze restrictie moet worden geacht in de circulaire te zijn opgenomen, - zo staat te le zen in het statenvocrstel - dat geen andere ruimtelijke belangen zich hiertegen verzetten. Tenslotte nemen gedeputeerde sta ten uit het advies van de PPC over, dat voorschriften inzake het indivi dueel kamperen in het bestemmings plan buitengebied dienen te worden opgenomen. 30 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT We hebben het vorige week met de officier in Hengelo besproken, maar hij durft geen bevel tot huiszoeking af te geven. We beschikken nog niet over voldoende feiten. Dat er bij Wieseveld wat aan de hand is, staat nu wel vast. Hou' me op de hoogte, als je wat weet en laat dat meisje vooral de volgende keer een nauw keurig signalement geven van alle mensen, die door die derde deur .naar binnen gaan. We hebben namelijk een heel regiment verdachten. Alleen het ontbreekt ons aan voldoen de bewijzen. En de officier wil enkel bewijzen". Hoolwerf brengt de opdracht over aan Nico, die het op zijn beurt weer zegt tegen zijn verloofde. Mieke be looft goed uit te kijken. En dus wacht iedereen maar weer af. Het plaatselijk nieuwsblad komt in het weekeindnummcr uit met een belangrijke reportage over een speel- goediapnek in Rotterdam. Dc beide eigenaars, Vilvoorde en Baanders vertellen aan de redacteur, dat ze een showroom geopend hebben in dc villa aan de Enschedesestraat. En dc kranteman is er met een fotograaf heengereden en heeft alles in ogen schouw genomen: dc grote ruimte, waar alle mogelijke houten speel goed staat uitgestald, geschilderd in felle kleuren. Dc fotograaf heeft er een paar kiekjes van gemaakt en de redacteur een smaakvol artikel. In Dorringen leest men de voorpa gina en bekijk dc plaatjes .die er op staan. Wel wel. dat is toch leuk, niet waar? Dorringen gaat maar steeds vooruit. Nu wonen hier ook al een paar goed gesitueerde speelgoedfa brikanten. (Word! vervolgd). De mosselarij ZIERIKZEE/BRUINISSE, 19-7. De grote mossclaanvocr voor de tijd van het jaar (wekelijks meer dan 25000 tonnen) stelt de verantwoordelijke per sonen in deze branche voor grote moeilijkheden. Tot dusver nam de mossel - handel dc aangevoerde partijen redelijk goed op, zij het dan dat de meeste aanvoerders-kwekers maar de wettelijk vastgelegde minimumprijs of minder ontvingen. Dit laatste is dan bedoeld, in die zin, dat aftrek werd toegepast op redelijk aangetoonde gronden wat de kwaliteit betreft (als gevolg van de warmte). i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5