Altijd prijs! California DE SURINAAMSE TABOEBREKER ESSEB BLIK DOOR HET WERELD Vergiftigde melk Psychologen kunnen er misschien nog een aardige studie aan wijden om het waarom te onthullen, maar feit is dat de problemen van Surina me weinig aandacht krijgen in Ne derland; Misschien is de enige reden wel dat tot dusver nooit een zo goe de pleitbezorger voor Suriname voor de t.v. verscheen als minister Essed bleek te zijn'. En een nuchter man bovendien, die zijn tijd niet verdeed met sentimentaliteiten en evenmin met voorzichtig eerbetuigen aan hei lige koeien. Hij stelt ronduit vast dat de toe vloed van Surinamers in Nederland als een probleem wordt ervaren, wat je eigenlijk niet mag doen want we hebben toch zo'n reputatie verdraag zaam te zijn en vrijheidslievend. Formeel wordt daarmee dan ontkend dat de Surinaamse immigratie een probleem is, maar de feiten en de gevoelens liggen wel een beetje an ders. Wellicht dot de erkenning van de ware toestand makkelijker uit de mond van dr. Essed kan komen dan uit die van Nederlandse bewindslie den, die dan - weer in verband met „onze reputatiede bitterste verwij ten naar het hoofd geslingerd kreeg. De verdienste van Essed is ook dat hij zich niet verdiept in tal van nu ances, die er ongetwijfeld wel zijn, maar zich bepaalt tot de kern van het probleem. En dit is grofweg dat de sociale en ekonomische struktmir waarmee Suriname is opgescheept nog steeds het model heeft uit de ko loniale en slaventijd met een kousen- tratie - makkelijk te beheersen met forten en schepen - op een plek aan de kust. De logica dat dit gebied, waar grotere welvaart heerst dan meer landinwaarts een magneet wordt voor de bevolking is moeilijk te weerleggen en evenmin dat door overvol raken iedere ontsnappings mogelijkheid wordt aangegrepen, xoaarbij Nederland uiteraard de voor de hand liggende keus is. Industrie scheppen Essed kan ook niet op veel tegen spraak stuiten als hij vaststelt dat Nederland niet kan doen of het aan de hele toestand verder geen bood- scha pheeft, of niet veel meer dan aan de armoe in andere ontwikkelings landen, wqarbij Essed ook weer heel nuchter opmerkt dat die hulp niet uitsluitend verleend wordt uit over wegingen van menslievendheid maar binnen het kader van een buiten landse politiek waarbij de eigen Ne derlandse belangen wel degelijk een rol spelen. Het lijkt daardoor onweerlegbaar billijk als Suriname aanspraak maakt op zeker meer hulp dan aan anderen wordt verleend, te meer omdat wel degelijk ook een echt Nederlands be lang ermee wordt gediend: we willen toch graag af van het probleem van de Surinaamse immigratie? - welnu, zorg dan dat er voor de Surinamers die werkelijk niet voor hun genoe gen hun land verlieten een reden krijgen ernaar terug te keren. Dit zal dan wel betekenen dat de man die hier zeker en opzichte van de moge lijkheden in zijn eigen land een scho ling heeft gekregen of een vakbe kwaamheid heeft opgedaan, die ook daar moet kunnen toepassen. Dit be tekent ook dat de sociale omstandig heden vergelijkbaar moeten zijn. Het zou te bereiken zijn door een tweede industrieel centrum te scheppen - op zijn elementairst teruggebracht door Essed als het alternatief voor de Bijl mermeer. De voornaamste verdienste van Essed is wel dat hij de relatie tussen Nederland en Suriname hiermee ont doet van de wat huichelachtige ta boes die als regel in acht genomen worden als hier te lande over derge lijke zaken wordt gesproken. Er is hier een probleem al hoeven we er niet al te trots op te zijn dat we het als een probleem voelen. Er zijn daar problemen. En het een is niet op te lossen zonder het ander. SPORT SCHAKEN Fischer blij met remise REYKJAVIK, 19-7. Schaak kroonprins Bobby Fischer, die het moet doen met de presidentiële suite in het Loftledir-hotel in Reykjavik, is opgelucht dat de dinsdag gespeel de vierde partij van de tweekamp tegen Boris Spasski hem nog een remise heeft opgeleverd. De Amerikaan bracht een groot gedeelte van de dag door met het bestuderen van de - vertaalde - analyses van de IJslandse groot meester Fridrik Olafsson (een van zijn weinige vrienden), en knikte bij diens kritiek op een zijner zetten: „Ja, dat was geen beste". Intimi menen verder te weten dat Fischer zeer verrast was door Spasski's aan vallende tactiek en dat hij „maar al te blij was er een half punt te heb ben uitgesleept". VOETBAL Aj ax—Iiidepeiidieiite BUENOS AIRES, 19-7. Het be- stuur van de Argentijnse voetbal club Independiente is woensdag ak koord gegaan met de door Ajax voor gestelde data 6 september en 4 ok tober voor het spelen van wedstrij den om de wereldbeker. Het eerste duel is in het Avellaneda stadion te Buenos Aires, de tweede wedstrijd in Amsterdam. Volgens het persbureau UPI moet de Argentijnse voetbal bond (AFA) ook nog goedkeuring aan deze data hechten. Dreisclior—Bremhoeve Zaterdag a.s. speelt Dreischor I thuis een vriendschappelijke wed strijd tegen de bekerkampioen uit de Westhoek de „Bremhoeve' uit Re- nesse. Aanvang 7 uur. HENGELEN Wedstrijd HS .V. „Oosterschelde" De hengelwedstrijd van de H.S.V. „Oosterschelde", die afgelopen zater dag in de kreek van Ouwerkerk plaats vond, werd gekenmerkt door een matige belangstelling van de zij de van de leden. De vis liet het trouwens ook afwe ten, want van de 38 deelnemers slaagden er slechts 5 om vis te van gen. De uitslag luidt als volgt: 1. Jan Wouters 122 pnt.; 2. A. Sorber 106 pnt.; 3. Rinie Bolle 101 pnt.; 4. J. Otten 95 pnt.; 5. Eric Schot 86 pnt. Door deze uitslag is de stand aan het hoofd van de competitie niet ge wijzigd. De volgende wedstrijd zal plaats vinden op zaterdag 23 september. De H.S.V. ,,'t Zijpe" organiseert op deze dag nl. het hengelkampioenschap van Schouwen-Duiveland. Deze wedstrijd telt tevens mede voor de hengelcom- petitie van de H.S.V. „Oosterschelde". Van de boekenplank „Vast en zeker", boekje over sociale verzekering Zojuist is voor de vierde maal een boekje verschenen - als uitgave van het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering en het Ministerie van Sociale Zaken - waarin een aantal artikelen en radioteksten op het ter rein van de sociale verzekering zijn opgenomen. Op populaire wijze vertelt deze bundeling allerlei wetenswaardighe den waarmee ongetwijfeld velen hun voordeel kunnen doen. De prijs van dit handzame boekje bedraagt twee kwartjes en men kan er voor tereoht bij, het Voorlichtings centrum Sociale Verzekex-ing, Rhijn- spooi-plein 1, Amsterdam. Vergoeding schade NIJKERK, 19-7. - Het inbre kersgilde kent ook sportieve leden. Dat bleek toen de voor zitter van de voetbalvereni ging Sparta uit Nijkerk, de heer C. P. Lenterman, een brief kreeg waarin zich een bedrag van 60 bevond en de aantekening „Vergoeding scha de in de nacht van 1 op 2 april". In die nacht werd er in de kantine van de voetbalver eniging Sparta ingebroken en enige schade aangericht door de nog onbekende inbrekers. STUTTGART. Omdat groen in de betonwoestijnen van moderne steden steeds minder plaats wordt toebedeeld, hadden de tuinarchitekten Luz en Gessivein uit Stuttgart (BRD) zich tot taak gesteld, samen met de Ulmer designers Clivio en Raffler een „kunstmatige boom" te ontioerpen. Wat er van verre als een gesteunde boom op straat uitziet, ontpopt zich b\j nadere beschouwing als een ..gebundelde plantendragerop een stalen steunzuil. De kroon van de „boom" vormen aan elkaar bevestigde PVC-buizen, waarin polten met bloemen kunnen worden geplaatst. Bij regelmatige uitwisseling van de beplanting staat de kunstmatige boom het hele jaar door in bloei. Man neergeslagen i en beroofd AMSTERDAM, 19-7. Een Amster damse taxichauffeur heeft in de naoht van dinsdag op woensdag op de Schepenlaan in Buiksloot de 63- jarige scheepswei-ktuigkundige W. Tannenbaum met een diepe hoofd wond liggende op de rijweg, aange troffen. Hij bi-acht de man naar het politiebureau in Noord. De man ver klaarde daar dat hij door twee man nen, waarvan hij geen signalement kon geven, was aangevallen die hem een klap met een stok op zijn hoofd hadden gegeven en beroofd van zijn portefeuille met f 50. De Vierdaagse NIJMEGEN, 20-7. Donderdagoch tend in ale vroegte zijn omstreeks 12.500 wandelaars begonnen aan het zwaarste traject van de Nijmeegse Vierdaagse, de zeven-heuvelen-weg. Deze route, door Malden, Mook, Groesbeek en Berg en Dal, is norma liter al voor de meeste lopers het „dode punt" in deze meerdaagse ma rathon, maar nu bij temperaturen van meer dan dertig graden celcius wordt het vermoedelijk extra moei lijk. Het feit dat er ook donderdag tien kilomeer minder dan normaal behoeft te worden afgelegd, zal daar weinig aan af doen. Poging tot verkrachting NIJMEGEN, 19-7. Een 18-jarige schippei-sknecht uit Bergen op Zoom heeft woensdagmoi-gen tegenover de Nijmegense politie bekend, in de nacht van dinsdag op woensdag te hebben gepoogd de 34-jarige echtge note van zijn wei'kgever in Nijmegen te verkrachten. Toen zij zich verzette had hij haar met een knuppel zo he vig geslagen, dat zij zware hoofd wonden en een kaakbreuk opliep. Hij had haar daarna in een greppel ge duwd en tegenover de politie een kleurrijk verhaal opgedist over een aanslag, waarvan hij ook zelf bijna het slachtoffer zou zijn geworden. Kwallen kwellen Tokio TOKIO, 19-7. Een school kwallen is er woensdag de oorzaak van ge weest dat 300.000 huizen in het wes ten van Tokio van stroom verstoken waren, treinen stilstonden en hon derden mensen in liften opgesloten zaten. De plaatselijke elektriciteitsmaat schappij deelde mee, dat de kwallen de mond van de koelbuis van een zijner krachtstations hadden ver stopt. Er ontstonden enorme ver keersopstoppingen bij 1000 verkeers lichten die niet bi-andden. De stroom storing duurde een half uur. Duur kusje WENEN, 19-7. Een jongen van ze ventien jaar die in het erg op fatsoen gestelde Linz, hoofdstad van Opper- Oostenrijk, in een plotselinge opwel ling van genegenheid op straat zijn meisje had omhelsd en gekust, is daarvoor door de politierechter met dertig schilling beboet. Het meisje is vrijuit gegaan. De omhelzing was geconstateerd door een politie-agent. ISTANBUL. De oecumenische pa triarch Dimitrios I is bevestigd als de nieuwe geestelijke leider van de Oosterse Orthodoxe Kerk. KEULEN, 20-7. Door een techni sche fout bij een Westduitse melk- fabx-iek is donderdagmorgen in het gebied van Bonn en Keulen een hoe veelheid van 100.000 liter vergiftigde melk in de handel gekomen. De politie, die woensdag door een chemicus was ingelicht dat er een chemisch x-einigingsmiddel in de melk tei-echt was gekomen, waar schuwt de bevolking via de x-adio deze melk niet te drinken. Van de zijde van de melkfabriek is meege deeld dat het drinken van de melk niet dodelijk is. Wel zou de vex-gif- tigde melk schadelijk voor zuigelin gen en kinderen kunnen zijn. In een grootscheepse actie heeft de politie in de nacht van woensdag op donderdag getracht de door de fa- bx-iek afgelevexxle melk te achterha len. Alle ziekenhuizen in het betrok ken gebied beschikken over tegen gif. WILDERVANK. In Wildexwank (gemeente Veendam) is de vijftien jarige Hendxdk Beijer verdronken. De jongen was met een zelfgemaakte boot, bestaande uit een autoband met een wastobbe aan het spelevaren. Hij raakte een pijler van een brug, verloor het evenwicht en verdronk. BERLIJN. West-Berlyn koopt van Oost-Berlijn een deel van het eer tijds befaamde Potsdamer plein in het centrum van de oude Duitse Rijkshoofdstad. Voor het ongeveer negen hectare grote terrein, dat in de West-Ber- lijnse bouwplannen opgenomen zal worden, krijgt Oost-Berlijn 31 mil joen mark. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HELDER. De traditionele nationale vlootdagen van de Konin klijke Marine zullen dit jaar worden gehouden op vrijdag 21, zaterdag 22 en zondag 23 juli. DEN HAAG. Prinses Beatrix zal op woensdag 20 september een kort bezoek brengen aan Woei'den. Dit gebeurt in het kader van de festivi teiten rond „Woerden 600 jaar stad". DEN HAAG. Dr. W. Drees, de af getreden minister van Verkeer en Waterstaat uit het kabinet-Biesheu vel zal hoogstwaarschijnlijk zitting nemen in de Tweede Kamer. Hij zal dan de plaats innemen van het ka merlid W. J. Schuitemaker (DS'70), die om gezondheidsredenen als ka merlid heeft bedankt. AMSTERDAM. De universiteits raad van de Amsterdamse universi teit heeft besloten om toch eeri stu dentenstop voor de medische facul teit aan te vragen. Hiermee is de studentenstop voor medicijnen lan delijk geworden. DEN HAAG. De besprekingen in Urecht tussen vertegenwoordigers van de tuinbouw, het ministerie van landbouw en de Nederlandse Gas unie over de prijs van het aardgas voor tuinbouwbedrijven droegen „een constructief karakter", maar hebben nog niet tot resultaten ge leid. AMSTERDAM. De tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amstex-dam heeft meer bezoekers getrokken dan enig andere stelling ooit daar ge houden. De direktie verwacht vrij dag 21 juli de 200.000ste bezoeker. DEN HAAG. Het verbruik van rundvlees in het eerste kwartaal van dit jaar (31,3 procent van het totale vleesverbruik) was bijna 2Vz pro cent lager dan in die periode in 1971. In de vergadering van woensdagoch tend van het produktschap voor vee en vlees werd de ongerustheid over deze tendens uitgesproken. DEN HAAG. De 30-jarige E. G. S. uit Den Haag- hèeft bij een Haagse familie, waar hij als particulier ver pleger werkte, f 17.000,- weggeno men. De Haagse politie heeft de man aangehouden. Van- een deel van het geld had S. een auto gekocht. Ook de rest van het gestolene is terecht. DEN HAAG. De Mtfnendienst van de Koninklijke Marine heeft een nieuw wapen ontwikkeld om zeema nen onschadelijk te maken. Het is de „mijnvernietigingslading" (M.V.L.), een aluminum bom met honderd kilo explosieven, die in opdracht van de marine in een project van drie jaar is vervaardigd door de wapen- en munitiefabriek „De Kruithoorn" in Den Bosch. NIJMEGEN. Een zeldzaam vermoeiende affarie is dit maal de Nijmeegse Vierdaagse, die in een tropische hitte wordt gelopen. De warmte levert naast vermoeidheid, ook veel blaren op. Advertentie Schrijf... rijm... teken... kleur... knip-en-plak en vertel zo aan California jouw GroteVakantieVerhaal. Doe mee! Altijd prijs! En 5000,- aan extra geldprijzen. Haal gauw een wedstrijdformulier in de winkel. Te Zierikzee is de Zuidhavenpoorl het meest gefotografeerde object. Hier een plaatje uit 1933. Na de res tauratie is veel veranderd, maar hel totaalaspecl bleef hetzelfde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4