Burgh/Haamstede gaan weer zomeravondlampiontoeht houden auto-manoeuvre STREEIvNIEUWS Ballon maakte tocht over Schelde tot Heinkenszand Duitse zeemijn te Den Osse gedemonteerd HOUTTEKORT BEDREIGT WERELD Ongelukkige McGOVERN OVER EUROPA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 juii 1972 Nr. 21117 Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbaak U bent welkom by uw Nutsspaarbank E$ voor HYPOTHEKEN op aantrekkelijke voorwaarden SCIIARENDIJKE: tegenover Gcref. kerk, woens dags van 12.30-13.30 uur. ROTTERDAM, 18-7. Een autobe stuurder wilde dinsdagmiddag ie mand de weg vragen. In de Witte de Withstraat in Rotterdam stopte hy zijn auto en stapte uit, maar vergat de handrem erop te zetten. ZUn echt genote bleef in de DAF, waarvan de motor nog draaide, achter. Doordat het wegdek afliep begon de auto te rijden naar de andere kanl van de straat. De vrouw raakte in paniek en trachtte de auto tot stil stand te brengen, maar in plaats van op de rem trapte zij op het gaspe daal. De op hol geslagen Daf racede de stoep op en reed daar de 5-jarige Diana Kindermans aan, die met haar moeder liep te wandelen. Met inwen dige kneuzingen moest Diana in het Sophieziekenhuis worden opgenomen De auto, die tegen de pui van een pand tot stilstand kwam, liep ern stige schade op, de doodnervcuse vrouw stapte echter ongedeerd uit het wrak. jeugd wordt vervoerd met platte wagens Aanrijding Woensdag omstreeks 8.30 uur had een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. J. G. de B. uit Zie- rikzee, komende uit de Zuidwelle- straat rijdende richting Zuidwelle- brug verleende geen voorrang aan J. P. uit Zierikzee. Hierdoor ontstond een botsing. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Beide auto's werden beschadigd. Diefstal Woensdagmiddag tussen vier en vijf uur is uit het Burgerweeshuis aan het Kerkplein-Poststraat een antiek dameshorloge gestolen. Het horloge lag in een vitrine in de te gelkamer. Omtrent de eigenaar en de schade is nog niets bekend. De po litie stelt een onderzoek in. Geslaagd Voor het Praktijkdiploma Moderne Bedrijfsadministratie te Rotterdam slaagde de heer C. C, Timmerman alhier. Botsing T. E. uit Den Haag, komende uit de Clerqsweg, die linksaf wilde slaan richting Zierikzee, verleende geen voorrang aan de van rechts komende J. W. uit Dordrecht De auto van J. W. was een truck, geladen met 25 ton stenen. Het Volkswagenbusje van T. E. werd door deze aanrijding zo zwaar beschadigd dat men mag zeg gen dat het „total loss" is. Persoon lijke ongelukken deden zich echter niet voor, daar het Volkswagenbus je aan de achterzijde door de truck werd geschept. BURGH HAAMSTEDE Concert Kon. „Witte van Haemstede" Maandag 17 juli jl. heeft de Ko ninklijke Muziekvereniging „Witte van Haemstede" op uitnodiging van de direkie van camping „Duinrand" te Burgh-Haamstede in de late avond een concert gegeven onder leiding van de dirigent, de heer J. Horseling uit Nieuwe Tonge. Begunstigd door het fraaie zomerweer hebben de vele gasten met een grote schare kinde ren kunnen luisteren naar de klan ken van hét fanfare-korps. Na af loop van het concert toog men geza menlijk in de schemering naar een vreugdevuur, waar het muziek-korps nog enkele marsen ten gehore bracht. Al met al voor een ieder een zeer geslaagde avond. Trips naar broedgebieden Onder leiding van de Vogelwacht worden op 25 en 28 juli weer trips gemaakt naar het broedgebied van de zilvermeeuwen. Verder kan men ook verschillende andere vogels waarnemen, zoals de kleine mantelmeeuw. Scholekster, wulp, bergeend, fitis, enz. enz. Ook de flora van dit gebied is zeer de moeite waard. Men ziet er o.a. de Oostenrijkse en Corsicaanse den, de bergdenx abeel, esdoorn, berk, kruip wilg, duindoorn, brem, lijsterbes, driekleurig viooltje, zeeraket, bitter zoet, wilgeroosje, jacobskruiskruid, asperge en veel andere soorten strui ken en planten, waarover de gidsen bijzonderheden kunnen vertellen. De wandeling begint om 19.00 uur en start vanaf het pompstation van de waterleidingm. aan de A. v. d. Wijdeweg. Deelname volwassenen f 1,-; kinderen tot 10 jaar onder ge leide vrije toegang. Kaartverkoop VVV Burgh/Haamstede. RENESSE Gecompliceerde botsing In de nacht van maandag op dins dag vond op het fietspad langs de Vroonweg te Renesse een botsing plaats, waarbij verschillende perso nen waren betrokken. De bromfiet ser C. C. R. uit Rotterdam reed met gedimd licht in de richting Haam stede toen hij plotseling drie wande laars voor zich zag, waarvan er een middenop het fietspad liep. Door hard te remmen probeerde hij een botsing te voorkomen, maar toch raakte hij de midden op het fietspad lopende P. H. uit Born. Beiden kwa men ten val. Een tweede bromfietser, N. H. uit Ravenstein reed hierop in en later reed ook een derde brom fietser, waarvan de naam bij de po litie nog niet bekend is er op in. De voetganger en de twee laatste brom fietsers moesten per ambulance naar het Rode Kruis ziekenhuis in Zierik zee worden vervoerd. Een employé van de M.O.D. k\)kt nog eens naar het geklaarde karwei. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE. De Haarlem :c mevr. A. M. Vermeulen was de 1000ste bezoek ster op de expositie van Delta-Foto(fotowerk en schilderijen), in het Gravensteen. Zij werd hartelijk toegesproken door de toezichthouder, de heer J. Roskam, die haar een exemplaar van het boekje: Zierikzeestad als een kasteel" overhandigde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De start van de optocht zal plaats vinden bij de W. G. Bootlaan en zal ontbonden worden bij het postkan- HAAMSTEDE, 19-7. Op donder dag 27 juli a.s. zal er, als het weer het toelaat, wederom een lampion optocht plaats vinden. Gehoopt wordt, evenals vorig jaar, medewer king te krygen van een aantal land- bouweis die zo vriendelijk willen zÜn hun tractor met l of 2 platte wagens ter beschikking te stellen. Er wordt naar gestreefd om op de navolgende plaatsen een tractor met wagen(s) neer te zetten, waar de kin deren tot ongeveer 8 uur terecht kunnen. 1. in de nieuwbouw wijk van Haamstede bij het postkantoor; 2. Op de Ring in Haamstede; 3. Op de Ring in Burgh; 4. Op de Badweg te Nieuw Haamstede; 5. Op de grote parkeerplaats te Westenschouwen. Bovendien is aan elke bij het VVV aangesloten camping gevraagd me dewerking te verlenen. Voorts zullen ter opluistering van dit evenement de korpsen van Burg-Haamstede en van Renesse het geheel muzikaal opluisteren. Lampions zullen verkrijgbaar zijn bij de tent van Kerk en Recreatie en het WV-kantoor te Burgh-Haam stede tegen een geringe prijs. De lampions zijn compleet met stokjes en kaarsjes. Tweede ballon Kennelijk opgemerkt door weini gen is in het kader van de Haagse ballonvaarderij, nog een tweede bal lon op Schouwen-Duiveland geland. De ballon kwam neer op een terrein aan de hoek Heuvelsweg-Blokweg. In de mand bevonden zich een dame en een heer. ZIERIKZEE Komst chef secretaris Leger des Heils Zondag 23 juli a.s. komt de kolonel Nijman, chèf secretaris van het Le ger des Heils in Nederland, met zijn echtgenote naar Zierikzee, voor een bezoek aan het stedelijk korps. Ko lonel Nijman zal voorgaan in de morgenbijeenkomst (10 uur). De chef secretaris bracht recentelijk een be zoek aan de Philippijnen. Opstijging te Ouwerkerk OUWERKERK, 19-7. Wat eerder (1971) op Schouwen-Duiveland al eens mislukte, werd te Ouwerkerk een succes: het oplaten van een be mande hete luchtbalon. Het was een geste van de leiding van camping „De Kreekoever", ten faveure van de gasten, maar de Ouwerkerkers waagden er natuurlijk ook wel een oogje aan. Het gold hier een hete luchtballon van B.P. De lucht in de ballon wordt met branders heet gestookt. De mand was bezet met een Engelse en een Nederlandse ballonvaarder, die een over-schiereilandtripje wilden maken van Ouwerkerk naar het vliegveld Haamstede. Dat lukte echter niét, want de noordoostenwind dreef de ballon over de Oosterschelde. Een landing werd gemaakt bij Heinkens zand, waar veel belangstelling be stond voor het luchtvoer'tuig. Tevoren waren overigens inlich tingen gevraagd aan Schiphol over termiek en de eventuele aanwezig heid van vliegtuigen op de gedachte route. Toen alles voor elkaar was, werd de opstijging een feit. Met een auto rijden op twee wielen Düsseldorf, dat optrad voor (ver was te zien tijdens de demonstratie baasd) Renesse. van het stuntteam „Heil Drivers" uit (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). toor te Haamstede, nadat de beide muziekkorpsen nog enkele nummers ten gehore hebben gebracht. Gevaarlijk souvenir uit de oorlog BROUWERSHAVEN, 19-7. Woens dag heeft de mijnopruimingsdienst uit Vlissingen in Den Osse te Brou wershaven een grote Duitse zeemyn uit de tweede wereldoorlog boven water gebracht en gedemonteerd. Het gevaarlijk stuk oorlogstuig werd enige weken geleden ontdekt door een sportduiker plm. 20 meter uit de strekdam, de zgn. Ossedam bij het lichttorentje. Er werd melding van de vondst gedaan bij Fennets Supermarkt ter plaatse, waar de heer Wessels de melding doorgaf aan de marine te Den Helder. Deze alar meerde de mijnenopruimingsdienst te Vlissingen, die heden met een tweetal grote rubberboten het ge vaarte, dat door een duiker was vast gemaakt, boven water bracht. Het bleek, dat de mijn nog in tact was, op scherp stond en van een groot kaliber was. Nadat de M.O.D. het ontstekingsmechanisme had verwij derd werd de mijn, welke geheel ge vuld was met dynamiet ter plaatse „uitgebrand". Het geheel trok vele bezoekers op de dijk om het gevaar lijk projectiel in ogenschouw te ne men. Burgemeester A. P. Schouwe- naar was eveneens ter plaatse om zich van de vondst uit het Grevelin- genmeer op de hoogte te stellen. ARNHEM, 19-7. De mens is hard bezig- de houtvoorraad in de wereld uit te putten. De vraag naar hout bl(jft toenemen, terwijl de voorraad tamelijk stabiel blyft. Te voorzien valt zelfs dat belangrijke houtgebie- den zoals. Scandinavië de uitvoer op zeker moment zullen stopzetten. De komende'decennia zal zich een sterk stijgende houttekort gaan voor doen, wat, als er niets gebeurd, zal uitmonden in een tekort per jaar van circa 15 procent van de vraag het jaar 2000, aldus drs. J, van Dijk van de nieuwe houtdochter van Heide maatschappij Beheer, Foreco. De houtbelangèn van de Heidemij (voornamelijk inlands hout voor de papier- en spaanplatenindustrie) wa ren tot nu toe ondergebracht in Hei demij Beheer. Om deze aktiviteiten een eigen gezicht te geven en om te genover de opdrachtgevers (men koopt ook lang hout in bij de ren- temeesters van Heidemij Nederland) de kans op onzuivere verhoudingen geheel te voorkomen, is besloten de houtbelangen geheel te verzelfstan digen. De houtaktiviteiten van de Heide mij zijn even oud als de maatschap pij zelf. Uit de oudste Heidemijwer- ken,'het bebossen van woeste gron den, ontstond nog voor de eeuwwis seling Staatsbosbeheer, die nu on geveer een zesde van de produktie van inlands hout voor zijn rekening neemt. Geioeldig zwoegen is het geblazen in de Tour de France. Hier de Franse renner Cyrille Guimard, die de 15de etappe won, met als eindpunt Aix- les-Bains. Tweede is de Belg Merckx (leider van het algemeen klassement) en derde de Belg Lucien van Impe. HAAMSTEDE ^Afscheid hoofdcommissaris Woliers De Rotterdamse hoofdcommissaris van politie A. Wolters heeft woens dag tijdens een bijeenkomst in „De Doelen" in de Maasstad afscheid ge nomen. De heer Wolters gaat eind deze maand met pensioen. Hij is van af 1 december 1960 hoofdcommissaris van de Rotterdamse politie geweest, daarvoor was hij commissaris van politie in Hengelo en in Hilversum. Burgemeester Thomassen zei in een afscheidstoespraak dat de schei dende hoofdcommissaris is benoemd tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Volgende maand wordt bekend wie de heer Wolters gaat opvolgen. Zoals bekend gaat de familie Wol ters zich metterwoon te Haamstede vestigen. MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke Stand over juni Geboren: 2. Leendert Cornelis, z. van J. de Voogd en K. M. Oostdijk (Scharendijke); 18. Janine Wilhelmi- na José, d. van J. J. Bil en N. Boot (Kerkwerve). Overleden: 24. J. Dalebout-Finson, oud 77 jaar (Scharendijke). BRUINISSE Veertig jaar organist De tijd, dat ds. Joh. Vreugdenhil, gekomen van Borssele in de twinti ger jaren predikant was bij de Ge reformeerde Gemeente, was er één van de grote veranderingen. De kerk werd verbouwd en ter begeleiding van de gemeentezang werd een orgel aangeschaft, waarop mej. L. Wemmers organiste werd. Toen deze nu 40 jaar geleden uit de gemeente vertrok wegens huwe lijk werd de toen 26-jarige Jac. de Waal Lz. aangesteld als kerkorga nist. Dat was deze week juist 40 jaar geleden. De heer Jac. de Waal-van Engelen is op muzikaal gebied een „self made man". Hij was nog zeer jong al zeer muzikaal, iets wat des tijds door zijn grootvader van moe ders zijde zeer werd gewaardeerd. In zijn loopbaan heeft de heer De Waal zich veel vrienden gemaakt onder zijn collega's en i'elaties aan geknoopt met talrijke bekende voor-, aanstaande virtuozen op het gebied van de kerkorgelmuziek. MILAAN, 19-7. Senator George McGovern, democratisch kandidaat voor het Amerikaanse president schap, heeft in een interview met de Corrière Bella Sera in Milaan zijn positie ten gunste van onmiddellijke terugtrekking der Amerikaanse troe pen uit Vietnam verduidelijkt. Hij zei dat dit niet het signaal was tot een isolationistisch politiek, „maar integendeel noodzaak om aan het engagement van de Verenigde Staten in de vitale gebieden voor hun eigen veiligheid en vooral die van Europa en de Middellandse Zee, alle nadruk te geven" Het Amerkaanse engagement voor de verdediging van West-Europa noemde McGovern „buiten discus sie", „omdat de Ver. Staten nooit zullen toestaan dat West-Europa door gewapende agressie onder de voet gelopen worden." Om deze reden moeten de Ver. Staten een troepenmacht in West- Europa handhaven, „maar die hoeft niet zo groot te zijn als twintig jaar geleden". FINANCIËN EN ECONOMIE Tegoeden bij Bóeren- leen- en Raiffeisenbanken AMSTELVEEN. De tegoeden op spaarrekeningen bij de georganiseer de Raiffeisenbanken en Boerenleen banken zijn in juni toegenomen met f 216 min. tegen f 180 min. in juni 1971 en f 95 min. in juni 1970. Vorige maand werd ingelegd f 917 min. en terugbetaald f 701 min. Het inlegoverschot over het eerste halfjaar 1972 beliep f 896 min. Het was nog aanzienlijk meer dan de f 756 min. van het eerste halfjaar 1971. De grotere groei kwam geheel tot stand in het tweede kwartaal. De aarzelende conjunctuur en de in flatie moeten, aldus de Coöperatieve Raiffeisen-Boerenleenbank, als de belangrijkste oorzaken van de sterke spaarontwikkeling worden aange- mekrt. Per eind juni bedroeg het in leggerstegoed op spaarrekeningen bij de Reiffeisenbanken en Boerenleen banken f 17,8 miljard. DODELIJKE ONGELUKKEN UDEN. De 48-jarige L. Veldman uit Gemert (NB) is in Uden (NB) bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij reed met zijn brom fiets onverwacht een voorrangsweg op en werd aangereden door een truck met oplegger. DEN BURG. De 19-jarige student H. C. van Beyaard uit Ameland is donderdagmorgen bij Oude Schild op Texel verdronken toen de auto die hij bestuurde uit de bocht vloog en in een sloot terechtkwam. Vier per sonen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3