RECREATIE Intiem gesprek Kissinger-Le Due Tlio AGENDA Vonnissen in Praag Kabinet vergaderde OOK BLOEDHEET IN DE V.S. Overlast door hevig noodweer in Utrecht NIEUW LICHT OP ZAAK-WEINREB Europa suddert We hebben de indruk dat er op Schouwen-Duiveland een toestand van duidelijker recreatieve sprei ding aan het groeien is. Niet een zaak, die men van dag tot dag in het seizoen nummeriek kan bewij zen, maar waarvan toch wel symp tomen zijn te onderkennen. Uiteraard zal altijd het accent blijven vallen op de Sehouwse Westhoek, die nu eenmaal recrea tief gezien, de sterkste troeven in handen houdt, maar steeds meer recreanten gaan het gehele schier eiland ontdekken. Een deel van hen trekt de konsekwenties en zoekt - en \indt - recreatiemoge lijkheden buiten eerstgenoemde gebied. Het verschijnsel behoort - bij uitzondering - tot die welke in diverse - met name na-rampse - rapportages zijn voorspeld. Daarin werd de stelling verdedigd dat fei telijk geheel Schouwen-Duiveland een recreatieve eenheid is. In feite is dat ook zo en de enige beducht heid die wel bestaansgrond heeft, is de zorg om het verloren gaan van landbouwgrond. Ook al gaat het ook de regionale landbouw niet altijd voor de wind, de regio vond in de landbouw altijd zijn sterkste economische troefkaart en dat zal zo moeten blijven. Daarnaast dan echter de recrea tie, die overal in dit gebied zijn steunpunten zoekt. We denken aan Brouwershaven en Bruinisse, die met waterrecreatie steeds hoger ogen zullen gooien. Opmerkens waardig is ook de ontwikkeling aan de rancl van het feitelijke duinge bied (Scharendijke) en de steeds markanter wordende aanzetten in Duiveland (Ouwerkerk, Sirjans- land). Een aparte plaats blijft Zierikzee innemen, dat met zijn door de eeuwen gerijpt karakteristiek, altijd een duidelijke plaats in het recrea tief patroon zal behouden en even eens duidelijke waterrecreatiemo- gelijkheden heeft. De over het grondgebied ge spreide recreatie zal ook veel col lectieve problemen met zich mee brengen en in dit opzicht voorzien wij voor de toekomst, (trouwens noodzakelijke) hechtere samen werkingsvormen. Publieke rechter lijke lichamen (b.v. waterschappen) zullen met de wet in de hand, veel kunnen regelen en doen (water zuivering), maar daarnaast stellen wij ons voor dat de recreatiepara graaf in b.v. de gemeenschappelij ke regelingen, belangrijker wordt en dus ook een adequate aanpak vergt. Gewestvorming - zoveel is re centelijk wel gebleken - is daar echt niet voor nodig, maar stellig wel het inzicht dat aller belangen in recreatief opzicht feitelijk pa rallel lopen. Uit die gezindheid ontstaat een graad van samenwerking, die het ex-eiland als eenheid (nog) kan bewaren voor - uit een intensieve recreatie voortvloeiende - calami teiten, die elders wel heel veel moois en waardevols teloor deden gaan. Zo gezien speelt Schouwen-Dui veland met de recreatie op een goede kaart, want - dat komt er nog bij - in het krachtenveld van de regionale economie, is er geen alternatief. Bomaanslag in Beiroet BEIROET, 19-7. De directeur van het Palestijnse research-centrum in Beiroet, dr. Anis Sayegh, is woens dag in zijn kantoor gewond geraakt toen hij een over de post toegezon den pakket opende. Dit heeft de po- liie van de Libanese hoofdstad mee gedeeld. WASHINGTON, 19-7. President Nixon's voornaamste adviseur, Hen ry Kissinger, heelt woensdag gedu rende zeseneenhalf uur geheime be sprekingen gevoerd met Le Due Tho, lid van het Noordvietnamese Polit buro en Xuan Thuy, leider van de Noordvietnamese onderhandelings delegatie op de vredesbesprekingen in Parüs. De woordvoerder van het Witte Huis, die dit bekendmaakte, zei dat Kissinger woensdagavond naar Washington terugkeerde om presi dent Nixon verslag' te doen van het overleg dat hij in Parijs heeft ge voerd en dat tot doel heeft de im passe in de Vietnam-besprekingen le doorbreken, maar dat bekendge maakt zal worden als en wanneer het overleg wordt voortgezet. Hier uit blijkt dat beide partijen het nut tig achten nog meer besprekingen te houden. PRAAG, 19-7. In een van drie po litieke processen die maandag in Praag zjjn begonnen is de journalist Premysl Vodra veroordeeld tot twee jaar en vier maanden gevangenis straf. Twee mede-verdaehten Jozef Belda en Ota Krizanovski, kregen een jaar en anderhalf jaar voorwaar delijk. In het proces tegen de groep Jan Tesar heeft de openbare aanklager zes jaar geëist tegen Tesar, vijf a zes jaar tegen Jiri Müller, vier jaar te gen Rudolf Battek, drie jaar tegen Haromir Jiru, een jaar tegen Pavel Mares en een jaar en acht maanden voorwaardelijk tegen Stanislav Fu- rek. Het derde proces, tegen de voor malige partijsecretaris van Praag Ja- romir Litera en drie andere hoge partijfunctionarissen, is dinsdag ge schorst en wordt donderdag hervat. C.H.U. denkt aan herstel van vijfpartijen-kabinet DEN HAAG, 19-7. C.H.-fractie- voorzitter drs. Tilanus meent dat alle pogingen in het. werk-moeten .wor den gesteld om toch weer tot een vijfpartijenkabinet te komen. Na afloop van een bijeenkomst van zijn fractie deelde hij mee dat door het besluit van de DS '70 ministers om af te treden het land aan de rand van onregeerbaarheid is gebracht. Unaniem vind de C.H.-fractie hét zeer jammer dat het zo is gelopen. De sfeer die tussen de fracties on derling aanwezig was is zeker niet verstoord, er is geen conflict tussen kabinet en parlement. Er is alleen sprake van een crisis binnen het ka binet. Soedan heeft 22 miljoen dollar nodig HILVERSUM, 19-7. In het belang van de handhaving van de vrede in Soedan heeft de hoge commissaris voor vluchtelingenzaken van de Verenigde Naties, prins Sadruddin Aga Khan een beroep op de wereld gedaan en een bedrag van 22 miljoen dollar gevraagd. Deze aansporing werd door Nederland vrijwel direct gehonoreerd met een gift van an derhalve ton. DEN HAAG, 20-7. Het kabinet heeft tot half een in de nacht van woensdag op donderdag vergaderd. Na afloop is slechts meegedeeld, dat er in de loop van donderdagochtend een communiqué van het kabinet van de koningin is te verwachten. Vrouw lag tien dagen dood in bed DEN HAAG, 19-7. De politie heeft woensdag de 81-jarige mevrouw E. Jansen dood in haar huis in Den Haag gevonden. De vrouw moet ne gentien dagen geleden zijn gestorven, zo kon uit kranten en post worden opgemaakt. De politie was gewaar schuwd door de zoon van de vrouw die zijn moeder wilde opzoeken. Op zijn bellen werd niet opengedaan. Men had voorts afgesproken dat van beide kanten geen bijzonderhe den over het besprokene openbaar gemaakt zullen worden. Braziliaanse bus in rivier 25 slachtoffers BELEM (Brazilië), 19-7. Zeker 25 mensen zijn omgekomen toen dins dagavond in de Braziliaanse staat Para een bus in een rivier terecht kwam. Het ongeluk gebeurde op 500 km. ten oosten van Belem in de om geving van een veerpont over de ri vier de Capim. Acht mensen hebben het ongeluk overleefd. Een aantal inzittenden wordt nog vermist. Marine kan iets doen aan chemisch afval DEN HAAG, 19-7. Voor de Neder- landse kust tussen Hoek van Holland cn Kykduin zijn de laatste jaren 9000 vaten met chemisch afval in zee ge vonden. De meeste vaten zijn juist zo zwaar dat ze bij stromingen over de zeebodem heen en weer rollen met het gevaar dat ze opengaan. Dit heeft luitenant ter zee W. F. Har- berts, leider van een nieuw anti- mijnenwapenproject voor de mijnen- jagers van de marine, woensdag aan een verslaggever van het A.N.P. ge zegd, nadat op de mijnenjager „Dru- nen" het „mijnvernietigingslading"- wapen (M.V.L.) was beproefd. Hij zei dit ter illustratie van zijn idee dat er voor de mijnenjagers van de marine voldoende opsporings werk is buiten het zoeken naar mij nen. WASHINGTON, 19-7. Broeiende hitte mét hoge vochtigheidsgraad en stilstaande luchtmassa's hebben aan de Amerikaanse oostkust voor een alarmstemming gezorgd. Dagen lang wijst de thermometer al temperatu ren van 30 tot 33 graden Celsius aan De lucht is zo sterk vervuild dat in talrijke steden, zoals Washington en New York, smog-alarm werd gege ven. In New York dreigt bovendien de elektriciteitsvoorziening het te bege ven omdat de koelinstallaties teveel stroom vergen. In de wijken Brook lyn en Queens hebben meer dan 300.000 mensen al zo nu en dan zon der stroom gezeten. De hete luchtmassa ligt boven alle staten van de oostkust tot aan Vir ginia toe. P.S.P. wil 18-jarigen ook laten kiezen DEN HAAG, 19-7. Het PSP-ka- merlid Van der Spek is van mening, dat bij de eventueel te houden ver vroegde verkiezingen dan reeds ook de achttienjarigen hun stem moeten kunnen uitbrengen. Hij heeft minister Geertsema (bin nenlandse zaken) gevraagd het wets ontwerp tot wijziging van de kieswet tot verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd met grote spoed bij de kamer in te dienen, opdat het voor de even tuele vervroegde verkiezingen tijdig tot wet kan zijn verheven. Reeds eer der werd besloten tot deze verlaging, waartoe mede de grondwet werd ge wijzigd. *V;:4G NEW YORK. Een luchtig plaatje lijkt ons dienstig in deze warme dagen. Op de foto vier deelneemsters aan de Miss Universe verkiezingen, onder wie Miss Holland, Jenny ten Wolde, poserend voor de camera's. V.l.n.r.: Claudine Cassereau (Frankrijk), Jenny ten Wolde (Miss Holland), Tanua Wilson (Miss V.S.) en Hardemi Marda (Miss Japan). En wij maar voortdurend de indruk hebben dat er honderden, minstens zulke mooie dames, in stad en land rond draven. Prinselijk paar op de Floriade AMSTERDAM, 19-7. Prinses Bea- trix en prins Claus hebben met hun drie kinderen een bezoek gebracht aan de Floriade in Amsterdam. Zij werden rondgeleid door de vice- voorzitter van het dagelijks bestuur der tentoonstelling, G. W. baron van Dedem. De prinses en de prins maak ten met hun kinderen een tochtje met de kabelbaan, het treintje en een toer in het reuzenrad. ELST. De eerste, maar ook de twee de, dag van de Nijmeegse Vierdaagse hadden de deelnemers het erg zwaar door de hitte. In Eist was de belang stelling voor 't wandellegioen enorm. UTRECHT, 19-7. Een kort, hevig onweer en felle rukwinden, die grote hagelstenen meevoerden, hebben woensdag aan het eind van de mid dag in Utrecht voor veel overlast ge zorgd. De politie kreeg binnen een half uur tal van meldingen binnen over ontwortelde bomen, rondvlie gende dakpannen en ondergelopen kelders. In de Lindenstraat waaide een dak van een huis, in de buurt van het Wilhelminapark waaiden verschei dene bomen öm waarvan er een een auto vernielde. De Oudegracht werd door een omgevallen boom geblok keerd. De Adriaan van Ostadelaan kwam blank te staan, terwijl elders in de stad huizen, gedeeltelijk ónder water liepen. In dé Zonstraat kwam een schoorsteen óp een auto terecht. Vliegongeluk in België MIDDELKERKE, 19-7. Zes mensen zijn om het leven gekomen toen. het vliegtuig waarmee ze een rondvlucht maakten nabij Middelkerke, vier mijl uit de Belgische kust, in zee stortte. Het vliegtuig verdween plotseling van het radarscherm toen de piloot zich klaar maakte om in Oostende te landen. Een helikopter van de Belgische reddingsbasis Koksijde heeft de stof felijke overschotten van een vrouw, een kind van vier jaar en een kind van enkele maanden geborgen. Sche pen die na het alarm onmiddellijk uitvoeren, waaronder een schip van de ioodsdienst, konden de andere drie lichamen bergen. Straaljagerpiloot omgekomen BEUSICHEM, 18-7. In de buurt van Beusichem (Gld.) is een straal jager van de Nederlandse luchtmacht van het type NF-5 verongelukt door tot nu toe onbekende redenen. Het vliegtuig was afkomstig van de basis Gilze-Rijen. De piloot van de verongelukte straaljager is in zijn toestel omgeko men. Het is de 25-jarige tweede lui tenant C. A. M. Stoke uit Haarlem, gestationeerd op Gilze-Rijen. Twee jongens gedood in het verkeer VLODROP, 19-7. Twee jongens in Vlodrop (L.) zijn met hun fietsen on der de wielen van een passerende vrachtauto gekomen en gedood toen een van hen al rijdend zijn trui uit trok, zijn evenwicht verloor en viel. De tien-jarige Wilhelmus Vinken reed in een dubbele rij van 40 school kinderen. Toen hij viel, sleepte hij de naast hem rijdende Wilhelmus Ritzen (11) mee. Ze waren beiden op slag dood. De jongens woonden in Ste vens weert bij Rpermond. Baas schiet piloot dood BOGOTA, 19-7. De directeur van een Columbiaanse luchtvaartmaat schappij heeft de piloot van een van zijn vliegtuigen doodgeschoten ter wijl deze 52 passagiers van Bogota naar de San Andres-eilanden vloog. De tweede piloot, die bij de vecht partij gewond raakte, zette het toe stel in Cartagena aan de grond. De directeur was intussen door passa giers overmeesterd. Hij is gearres teerd. De reden van de schietpartij is nog niet duidelijk. Voor zover om zes uur bekend was is niemand tijdens het noodweer ge wond. Op de rijkswegen rond Utrecht reden de auto's met. een slakkegangetje. Op het verkeers knooppunt Oudenrijn was de water overlast zo groot, dat het verkeer een kwartier tot stilstand kwam. Noodweer in Griekenland ATHENE, 19-7. In Griekenland zijn bij zware onweders sedert za terdag zes mensen door bliksem ge dood en is zware schade aangericht. In het noorden van het land is door overstromingen na zware re genval het wegverkeer tussen La- rissa en Kojani onmogelijk. Noodweer in Frankrij PARIJS, 19-7. Maandag en dins dag zijn het gebied van Parijs en verscheidene Franse departementen geteisterd door zware onweders, die aanzienlijke schade hebben aange richt aan te velde staande gewassen. Zestienhonderd mensen moesten door wateroverlast hun woningen verlaten. Eén op het land werkende boer werd door de bliksem gedood. Dordrecht en zijn wolkbreukschade DORDRECHT, 19-7. De gemeente Dordrecht gaat op basis van de bij standswet financiële tegemoetkomin gen uitkeren aan gedupeerden van de wolkbreuk in de nacht van woens dag 5 op donderdag 6 juli. Toen viel in enkele uren tijd ruim 83 mm re gen in Dordrecht. Hierdoor ontstond grote wateroverlast. De brandweer kreeg ongeveer 700 verzoeken om assistentie. Ongeveer 250 gezinnen hebben door het invullen van een schadeformulier om deze vergoeding gevraagd. Hoewel de gemeente verklaart zich zakelijk niet aansprakelijk te voelen („overmacht") wil zij toch iets voor de gedupeerden doen. Er is voor on geveer f 280.000 aan schade ge claimd. Toeslag voor werkloze bij werk DEN HAAG, 107. Als voor ccn werkloze alleen werk beschikbaar is tegen een lager loon dan waar ever de werkloosheidsuitkering woidt berekend, dan kan hq bij aanvaarding toeslag krügcn. Dit is de betrekking van ccn wets ontwerp van minister Boersma en staatssekrefaris Rietveld van sociale zaken tot wyziging van do Werk- looshcisdwct (WW) en de Wet Werk loosheidsvoorziening (WWV). Het ontwei p wordt een dezer dagen btf de Tweede Kamer ingediend. Grote drukte in ontwikkelcentrales AMSTERDAM. 19-7. Na de lerug- keer van de bouwvakkers van hun vakantie zijn dc Nederlandse ont wikkelcentrales als het ware bedol ven onder de kleurenfilms. De druk te die al geruime tijd geleden begon, heeft nu wel zijn piek bereikt. Zo kwamen in de Agfa-ontwikkelcen- trale te Arnhem ondanks het vrij slechte weer aanzienlijk meer films binnen dan vorig jaar. Zaterdag 22 juli Burgh-Haamstede, Renesse, Noord - welle, Schelphoek Country- en Westernevenement van de l.r.v. „Westelijk Schouwen". Renesse Parkeerterrein voetbalveld, 14.30 uur ringrijderij. Sirjansland Camping Hogezand, 20.00 uur, mu- ziekconcert met lampionoptocht en kampvuur. Donderdag 27 juli Renesse Herv. Kerk, 20.00 uur, Middelburgs Kamerkoor, afgewisseld door orgel- soli. Bruinisse Programma Grevelingendagen: 14.00 uur kinderspelen sportpark; 18.30 uur kinderfeestprogramma in ,,'t Dux-ps'uus"; 20.15 uur rondgang „Nu met Hope". Vrijdag 28 juli Bruinisse Programma Grevelingendagen: 14.30 uur boegsprietlopen e.d. aan de ha ven; 20.00 uur Vara's drive-in-disco- theek in ,,'t Durps'uus". Zaterdag 29 juli Bruinisse Programma Grevelingendagen: 9.00 intern, hengelconcours; 14.00 uur aank. Grevelingenmeermin, rond gang „Nu met Hope"; 16.00-18.00 uur mosselen eten; 15.30 uur concert Kon. St. Jacoba Harmonie uit Antw.; 18.00 uur rondgang St. Jacoba Har monie; 19.00 uur voetbalwedstrijd Xerxes-Sparta. AMSTERDAM, 19-7. Het onder zoek dat het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie in opdracht van de regering instelt in de zaak-Wein- reb zal duidelijke conclusies opleve ren en taliqke aspecten in een nieuw licht plaatsen. Deze verwach ting heeft het bestuur van het Rijks instituut vermeld in het jaarverslag over 1971. Het onderzoek is omvang rijker dan het bestuur eerst aannam. In 1970 droeg de regering het on derzoek op aan het Rijksinstituut. Het wordt uitgevoerd door mr. D. Giltay Veth, oud-raadsheer in het Gerechtshof in Amsterdam en een medewerker van het instituut, A. J. van der Leeuw. Een grote moeilijk heid wordt gevormd door de over stelpende hoeveelheid materiaal. Naast het zeer omvangrijke straf dossier moesten de onderzoekers kennis nemen van de geschriften van de he^r Weinreb zelf over zijn zaak. Het uitgetypte manuscript van zijn boek „Collaboratie en verzet", dat zij bovendien voortdurend met de gedrukte versie moesten vergelij ken, telt meer dan 3.000 bladzijden. De geschriften uit de jaren 1945-1948 omstreeks 1500, aldus het vaarver- slag. De onderzoekers stelden zich ook ten doel zo veel mogelijk personen te identificeren, die tijdens de be zetting op de Weinreb'Iijsten hebben gestaan, en het lot van deze perso nen na te gaan om zodoende het ef fect van de Weinreb-lijsten zo goed mogelijk vast te stellen. Ook de hieraan verbonden werkzaamheden waren zeer omvangrijk. De Haagse medewerker aan het onderzoek, de heer Brugman, bracht tot nu toe over circa 1500 personen, die met Weinreb in aanraking kwamen, hummiere rapporten uit. De onderzoekers achtten het van het grootste belang dat met zoveel mogelijk overlevenden uit deze groep gesproken zou worden. Het gaat hier om vele tientallen mensen. Daarvoor werd begin 1971 de oud inspecteur der Rijksrecherche J. van den Brink, als medewerker aan getrokken. De onderzoekers zelf konden zich daardoor concentreren op die getui gen, van wie mededelingen van meer dan gewoon belang voor de zaak verwacht mochten worden, eind 1971 hadden zij reeds omstreeks 60 getuigen gehoord. HAMBURG. J9-7. Europa ligt onder een hittegolf die reiki van Moermansk aan de Ba- rentsz-zee tot Alicante aan de Spaanse Costa del Sol. Vooral in de Sowjet-Unie heerste dinsdag en woensdag een tro pische warmte, met tempera turen van 35 graden in de schadutv. Zelfs de stad Moer mansk ten noorden van de poolcirkel „smoorde". In Zuid- Slavië ging 't zomerweer met onu'eersbuicn gepaard. Aan de kust werd 35 graden gemeten en in Belgrado was het nau welijks koeler. Toch had daar de dag tevoren een hevig on weer met windstoten van or kaankracht de stralen blank gezet waardoor in verscheide ne wijken de stroom uitviel. In het noorden van Slowenië stonden als gevolg van de ho ge waterstand in de rivieren nog veel gebieden onder water. Enkele dorpen waren slechts per boot bereikbaar. LONDEN. De Britse Labourleider Harold Wilson schijnt dinsdag een geheime ontmoeting te hebben ge had met de leiders van het verboden Ierse republikeinse leger over het instellen van een bestand in Noord- Ierland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2