Ik ben je opa niet. 65' DE KRING HANDSCHOENEN Fischer wint derde partij tegen Spasski Geef me liever wat om handen! VAN DE BOEKENPLANK Advertentie ,De 19e eeuwse kerkelijke bouwkunst in Nederland" DEN HAAG, 18-7. Door een sa menspel van factoren is een groot aantal kerken uit het tijdvak na 1850 aan het verdwijnen. Dit geldt vooral voor kerken in binnensteden, die meer en meer ontvolkt raken. Bo vendien wijzigt zich de beleving van de religie, waardoor het kerkbezoek aanzienlijk terugloopt. Kerken in Amsterdam, Breda, Helmond en Rotterdam zijn reeds gesloopt en elders zijn kerken ge sloten en wachten op afbraak. Nu de laatste tijd dit onderdeel van onze architectuurgeschiedenis in het middelpunt van de belang stelling is komen te staan, heeft drs. H. P. R. Rosenberg, wetenschappe lijk ambtenaar bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, een over zicht gegeven van de 19de eeuwse kerkelijke bouwkunst in Nederland. De schrijver heeft getracht met zijn keuze van 380, de meest karakteris tieke kerken te belichten. Over veel van deze kerken wordt thans voor de eerste maal, sinds het maken van het bestek, een letter op papier ge zet. De bedoeling van de schrijver is er vooral toe bij te dragen, dat het vooroordeel van de „neostijlen" plaats maakt voor interesse en be- gi'ip. Het eerste exemplaar van „De 19e eeuwse kerkelijke bouwkunst in Nederland" werd op woensdag 21 ju ni 1972 door de auteur uitgereikt aan de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, de heer H. J. L. Vonhoff, ten depar- temente te Rijswijk (ZH). De UK 207 van de firma J. de Boer uit Urk in aanbouw te Bruinisse. Het is het grootste schip van de Urker vloot en ligt hier afgemeerd aan de afbouw- kade van de fa. Padmos Zn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BERGEN OP ZOOM. Brand brak uit in de betonfabriek Waco in Ber gen op Zoom. De machinekamer en het ketelhuis brandden uit. HENGELEN Nederlander wereldkampioen AMSTERDAM, 18-7. De heer H. J. E. Levels uit Beesel (Limburg) is wereldkampioen hengelen géworden. Hij nam als afgevaardigde van de Algemene Hengelaarsbond te Am sterdam deel aan het wereldkam pioenschap, georganiseerd door de Confederation Internationale de La Peche Sportive, dat van 13 tot 17 juli werd gehouden in Tsjecho-Slowa- kije. Gevist werd in een zijrivier van de Moldau. Er namen 85 hengelaars uit 17 landen deel. Frankrijk behaalde in het ploegenklassenment de wereldti tel. In dit land zal volgend jaar het wereldkampioenschap worden ge houden. SCHAKEN REYKJAVIK, 17-7. De derde par tij voor de tweekamp om het we reldkampioenschap schaken tussen Boris Spasski (Rusland, wit) en Bob by Fischer (V.S., zwart), die zondag na de 41-e zet van Spasski werd af gebroken, is maandagavond voort gezet. Fischer heeft de derde partij gewonnen na 41 zetten. Spasski heeft nu een voorsprong van punt: 2-1. Na het bekend wor den van de ingesloten zet van de Amerikaan gaf de Rus op. De vierde partij staat voor van- De schaats-kernploeg met aanhang en het voetbalelftal van camping „Schouwen", die tegen elkaar in het strijdperk traden, in het kader van het camping-voetbaltoernooi te Re- nesse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND LOSSER. De vierjarige Gerald Schilder is in Losser (Ov.) door een auto aangereden en ter plaatse over leden. Het jongetje liep onverwacht tussèn twee geparkeerde auto's de weg op, waarna een automobilist een aanrijding niet meer kon vei-mijden. AMSTERDAM. De 23-jarige Ma rokkaan Mohamed Radhouane uit Parijs is in Amsterdam door een on bekende man met een mes in borst, rug en lies gestoken. Hij moest in het Wilhelminagasthuis worden op genomen. De oorzaak van de steek partij is niet bekend, omdat het slachtoffer en zijn begeleidende vrienden weigerden de politie in de kwestie te betrekken. DEN HAAG. Minister-president mr. B. W. Biesheuvel zal vanmor gen om elf uur de fraktievoorzitter van DS'70 J. J. A. Berger ontvangen op het ministerie van algemene za ken aan het plein 1813 te Den Haag. Lederen /l/Mfifo handschoenen In alle /r modekleuren A/ DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN I ZIERIKZEE KERKRADE. De politie van Kerk- rade heeft de achttienjarige M. S. uit Kerkrade gearresteerd, die toegaf aan drie jeugdige stadgenoten has jiesj verkocht te hebben. DEN HAAG. Van 20 juli tot en met 4 augustus zal een landbouwde- legatie van zes deskundigen uit de Oekraïne onder leiding van de mi nister van landbouw, de heer P. L. Pogrebnjak, zich omtrent de Neder landse landbouw en veehouderij komen oriënteren. SCHIPHOL. De knoop doorhak kend, heeft staatssecretaris A. van Es van defensie, vlak voor het week einde besloten het grote onderhoud van de Atlantic vliegtuigen van de Koninklijke Marine toe te wijzen aan de Avio Fokker fabriek te Woensdrecht. AMSTERDAM.. Het Ierland Comi té in Amsterdam heeft naar aanlei ding van „het recente bloedige op treden van de Britse troepen in Noord-Ierland" in een telegram aan de ministerraad verzocht namens het Nederlandse volk een officieel pro test in te dienen bij de vertegen woordiging der Britse regering in Nederland. UTRECHT. He legaliseren van het te vondeling leggen zal van geen en kele betekenis zijn voor het oplossen van de problematiek rondom de abortus provocatus. Het Nationaal Centrum voor Geestelijke Volksge zondheid zegt dit in een advies aan de minister van justitie. DEN HAAG. Vier treinen op de lijn Amsterdam-Den Haag hebben maan dagmorgen nabij de Binckhorstlaan in Den Haag moeten stoppen omdat bij een autosloperij langs de spoor baan een acetyleenfles in brand was geraakt. Gezien hét onploffingsge- vaar rukte de Haagse brandweer met vier wagens uit. ROTTERDAM. De president van de Rotterdamse rechtbank mr. Reu der zal vrijdag uitspraak doen in het kort geding over boringen naar olie en aardgas in de Waddenzee. BREDA. Van 31 juli tot en met 6 augustus a.s. organiseert de Federa tie van Jongerenkoren voor de eerste maal in Nederland, in Breda, een zgn. Koorweek. Hieraan zal door plm. 260 jonge mensen uit Neder land, België, Frankrijk, West-Duits- land, Denemarken en Oostenrijk worden deelgenomen. BLOEMENDAAL. Van Hattum en Blankevoort Baggeren N.V., een van de concernmaatschappijen van Ste- vin Groep N.V., heeft verscheidene belangrijke opdrachten uit het bui tenland verkregen. De totale aan- neemsom van de projecten bedraagt ca. f 65 min., zo heeft de groep be kend gemaakt. daag dinsdag op het programma. Op het moment dat de wereld kampioen de partij gewonnen gaf had Fischer zijn plaats achter het bord nog niet ingenomen. De Ameri kaan verscheen pas een kwartier na het officiële aanvangstijdstip en vernam toen dat hij voor de eerste keer in zijn carrière van Spasski had gewonnen. Experts hadden wel ver wacht dat de voortzetting van de af gebroken partij niet al te lang meer zou duren, maar men was toch ver rast dat Spasski de strijd staakte zodra hij de 41ste zet van Fischer onder ogen kreeg. Verondersteld werd dat de Russische secandanten bij het analyseren geen bevredigen de voortzetting meer hadden gevon den en dat men alleen nog even wil de afwachten of Fischer wel de „juiste" zet had afgegeven. Er komt „iets" binnen DEN HAAG, 17-7. - Het Rijk heeft in mei iets meer dan f 3 miljard aan belastingen ont vangen, zo blijkt uit een over zicht van het ministerie van financiën. Grootste bron van inkomsten voor het Rijk wa- ■ren in mei: de omzetbelasting met ruim een miljard en de loonbelasting met 886 miljoen gulden. Andere bronnen: in komstenbelasting 273. miljoen, benzineaccijns 167 miljoen, motorrijtuigenbelasting 90 mil joen, dividendbelasting 74 mil joen, tabaksaccijns 73 miljoen en vennootschapsbelasting 65 miljoen. DODELIJKE ONGELUKKEN DRACHTEN. De 16-jarige Gooitzen Stoker uit Duurswoude is in het zie kenhuis te Drachten overleden. Een week geleden was hij als inzittende van een auto, bestuurd door de 19- jarige T. S. uit Wijnjeterp, betrokken bij een auto-ongeluk. De bestuurder was de macht over het stuur kwijt geraakt en tegen een boom gereden. Hij ligt nog in het ziekenhuis. WAARDENBURG. In Waarden burg (Gld.) op de weg Utrecht-Den Bosch is maandagmiddag de 33-ja- rige Deen J. Hendriksen uit Kopen hagen bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij raakte met zijn auto van de weg en reed tegen een boom. Eén andere inzittende liep zware verwondingen op. Veel bejaarden willen werken. Kunnen werken. Vraag ze per annonce. En gebruik Twee zwemmers vermist NIJMEGEN, 17-7. Op de Mookse waterplassen, nabij de uitspanning „De Piasmolen", worden sinds zon dagmiddag twee zwemmers vermist. Het zijn de 26-jarige A. Alders uit Nijmegen en de 48-jarige J. Kuipers uit Gennep. Aangenomen wordt, dat beiden zijn verdronken, omdat is ko men vast te staan dat ze de zwem kunst niet meester waren. Volgens de rijkspolitie was het zondagmiddag op en rond de plassen overstelpend druk. Er waren rond 20.000 recreanten. De rijkspolitie uit Gennep en Mook zijn zondag uren bezig geweest met de opsporing van beide personen. Maandagmorgen is vergeefs naar de vermisten gedregd. Bedreigingen in Beek BEEK, 18-7. „Wij komen je in el kaar timmeren en wij breken je keet af". 'Deze en soortgelijke be dreigingen krijgen de directeur en ook personeelsleden van de luchtha ven Zuid-Limburg by Beek de laat ste dagen te horen. Mensen die hun naam door de te lefoon niet noemen, willen op deze wijze bij directeur D. Rox en ande ren protesteren tegen de nachtelijke vluchten vanaf dit vliegveld. Volgens de heer Rox wordt de af gelopen dagen maar weinig gevlo gen, meestal voor reisbureaus, die de voorkeur geven aan- goedkopere nachtvluchten. dit vignet: Publikatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame Adders in Belgische bossen BRUSSEL, 17-7. Wandelaars hebben de laatste dagen in de bossen bij Chaudfontaine, even ten zuid-oosten van Luik, een tamelijk groot aantal adders opgemerkt. Ze hebben de plaatselijke overheid 1gewaar schuwd - het zijn gemeente- bossen - en er is onmiddellijk een klopjacht georganiseerd op deze slangen waarvan de beet dodelijk kan zijn. ROTTERDAM. Het elftal van Feij- enoord presenteerde zich vorige week voor de fotojournalisten, die dankbaar van de gelegenheid gebruik maakten en in grote getale opkwa men naar „De Kuip" om de hoop van voetballend Rotterdam op de plaat, vast te leggen. Nog twee doden bij brand in pension LEEUWARDEN, 17-7. Twee ge- handicapten, die vrijdagmorgen bij de brand in het pension Vinkenhoe- ve te Vinkega ernstige brandwonden hadden opgelopen, zijn overleden. In de nacht van zaterdag op zondag overleed in het Rode Kruiszieken- huis te Beverwijk de 32-jarige Wim Hoogedeure uit Veere. Zondagavond bezweek de 62-jarige Roelof de Vries uit Heerenveen. Zoals gemeld, kwam de 26-jarige Bert Schoonewil- le uit Arnhem al bij de brand om het leven. De twee lichtgewonde pensiongas ten konden vrijdag naar huis worden gebracht. De rest van de groep, die bestond ut 35 gehandicapten, is in tussen ook huiswaarts gékeerd. Toeristenkaart voor Spanje DEN HAAG, 17-7. Nederlandse toeristen kunnen van 10 augustus af met een toeristenkaart naar Spanje, aldus heeft het ministerie van bui tenlandse zaken meegedeeld. De overeenkomst, die ook geldt voor Belgen en Luxemburgers, is een dezer dagen in Madrid getekent. Met een toeristenkaart kan men drie maanden in Spanje blijven. Abortus in Nederland DEN HAAG, 17-7. De zeven abortus-klinieken van Stimezo Ne derland behandelen op het ogenblik gemiddeld 350 vrouwen tot 400 vrouwen per week. Het gebeurt nog regelmatig dat vrouwen zich te laat melden en daarom niet geholpen kunnen wor den. De abortuscentra kunnen alleen behandelen die nog geen tien we ken zwanger zijn. Dit hangt samen met de methode die de klinieken ge bruiken. GROUW. Het 12-jarige meisje M. Pietersma uit Ter Home (gem. Utingeradeel) bij Grouw is maan dagavond door een auto overreden. Zij is kort daarna in een ziekenhuis overleden. Het meisje liep in haar woonplaats plotseling uit een groep kinderen de weg op en werd aange reden door een auto. Eenmaal op twintigjarige leeftijd op vrije voeten, hervatte kleine Piet je zijn oude handwerk weer. Dit maal samen met een oud-gevangene, die heel wat meer in zijn mars had. Samen trokken ze het land door, zochten geschikte objecten uit om in te breken en hadden een overdosis geluk, tot Pietje vond, dat hij voor lopig genoeg had, temeer ook omdat de justitie hen begon te schaduwen. Zijn maat lachte hem uit, maar zat binnen een week achter slot en gren del. Pietje kreeg er precies op tijd lucht van, want een half uur, nadat hij halsoverkop zijn kosthuis had verlaten, arriveerde de politie om hem te arresteren. Hij behield zijn voorsprong en belandde in Frank rijk. Daar was hij al spoedig door zijn geld heen en kwam in kontakt met handelaren in verdovende middelen. Sindsdien beschouwde hij inbreken als een te riskante bezigheid, omdat er met „suiker" en „sneeuw" meer viel te verdienen. Met weinig risico. Nu ja, een paar keer heeft men het spul bij hem op zak gevonden, met als gevolg, dat men hem tot en met heeft uitgemelkt om te weten te ko men, wie er achter zitten. Maar Piet je kent altijd enkel en alleen zijn onmiddellijke opdrachtgever en die is ook maar een tussenpersoon. Te veel wetenschap is nooit gezond en brengt risico's met zich mee. Twee keer verdwijnt hij in gevan genissen: cén keer in Frankrijk, al waar men hem na het uitzitten van zijn straf op de gebruikelijke wijze ais persona non grata verklaart en over de grens zet. En daarna nog een keer in Nederland. Sindsdien is kleine Pietje bood schappenjongen en ziet men hem heen cn weer rijden in een Simca 1000. Maar heeft nimmer wat bij zich. En dat is maar goed ook. want hij bij zich. En als ze zo naar zijn malen aangehouden op de grote weg. bij welke gelegenheid men zijn wa gen telkens zo ongeveer binnenste buiten gekeerd heeft. Want de justi tie kent hem en weet van zijn prak tijken af. Kleine Pietje heeft alles bij elkaar een behoorlijk strafblad. Dus als men hem ziet, worden er wenk brauwen gefronst en verdenkt men hem ervan weer op het oorlogspad le zijn. Evenwel vangt men altijd bot bij kleine Pietje. Nog geen zakmes heeft hij bij zich. En als zo zo naar zijn beroep vragen, geeft hij te kennen, dat hij vertegenwoordiger is. Dat hebben zijn bazen hem ingeprent. Hij probeert speelgoed te verkopen. En dan laat hij houten spoortreinen zien die hij op de achterbank in een doos heeft. Nederlands fabrikaat, want in Nederland kunnen ze ook wel wat. Vinden de heren het niet mooi? Lief kozend gaan dan zijn vingers over de glanzende lokomotieven en wagens, die in felle kleuren zo natuurge trouw mogelijk gespoten zijn. De politie bekijkt het speelgoed en haalt de schouders op. Kleine Pietje op het rechte pad, dat kunnen ze nauwelijks geloven. Het kan ook eeA bevlieging zijn. maar ergens vertrou wen ze het niet helemaal. Het speel goed gaat van hand tot hand, maar ze kunnen er niets bijzonders aan vinden. Eén keer had Pietje een gul le bui en pakt een houten autobus en duwt die in de handen van een der politiemannen en zegt: „Hier, dat is voor jou. Vroeger, toen ik nog een penose jongen was, heb je me be hoorlijk behandeld, dat ben ik niét vergeten. Nou ben ik in een orden telijk mens en als jij en een ander en verdien op eerlijke wijze mijn brood" De man in kwestie is even van de kaart, maar hij neemt het geschenk natuurlijk niet aan. Dat kan hij niet en mag hij niet. Als Pietje al lang weggestoven is met zijn Simca, staat hij dc wagen nadenkend na te sta ren. Misschien vergis je je wel eens 29 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT in een mens. En waarom zou Pietje niet tot inkeer gekomen zijn? Die mogelijkheid bestaat toch? Hij wordt nog een keer aangehou den, maar ze vinden totaal niets an ders bij hem dan het houten speel goed. Voor alle zekerheid hebben ze zijn bewering nagetrokken en geble ken is, dat alles klopt. Pietje is in dienst van een speelgoedfabriek. Zijn naam komt voor op de loonlijst. Ten slotte nemen ze aan. dat Pietje zijn leven heeft gebeterd en op eerlijke wijze zijn brood ve,rdient. Zulke mensen moet je niet meer lastig val len. dus Pietje wordt voortaan niets meer in de weg gelegd. Als ze hem in zijn snelle Simca zien gaan, steken ze even hun hand op ten groet en Pietje groet vriendelijk terug, want hij is in feite nooit de beroerdste ge weest. Bovendien een klein manne tje, letterlijk en figuurlijk, die toch niet weet. wie de eigenlijke bazen zijn. Deze bazen zijn evenwel van alles op de hoogte. Zelfs de kleinste klei nigheden. Maar Piet kent ze in wer kelijkheid niet. Zijn opdrachtgever is een lange man met een hangsnor. Die geeft telefonisch door, wat hij moet doen en vraagt hem naar zijn ervaringen met de politie. Pietje vertelt alles, dat hij enkele malen is aangehouden en dat zijn wagen werd doorzocht. Met als enig resultaat, dat ze speelgoed vonden: houten treintjes en auto's. Hij kan niet we len. dat alles met vooropgezette be doelingen geschiedt. Pietje is voorbe stemd om te zijner tijd wat groter werk te verrichten, maar eerst moei het zover komen, dat de justitie geen belangstelling meer voor hem heeft en aanneemt, dat Pietje vertegen woordiger is en in speelgoed reist. Vandaar zijn willekeurige ritten door het gehele land in het algemeen en in de Randstad in het bijzonder. Want daar kent men hem. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4