AGENDA Adembenemende show stuntteam „Heil Drivers' te Renesse Brits vliegtuig neergeschoten LAATSTE NIEUWS FANTASIE Grote schade door brand in Haarlemse drukkerij Onverwacht evenement trok veel publiek Zaterdagavond brachten de „Hell- Drivers", een groep stuntrijders uit Düsseldorf een spectaculaire show in Renesse. Een onverwacht evenement dat voortkwam uit het feit dat deze groep, die momenteel een toernee door Nederland maken zjjn route wat hadden verlegd. Dit gezelschap, bestaande uit zes heren en drie da mes, die tesamen zes nationaliteiten vertegenwoordigen is juist terug van een torenee door Spanje. De leden hebben allen een opleiding gehad op stuntscholen in de Ver. Staten of in Pargs, terwijl nog drie „leerlingen" in het stuntcircus ervaring op doen. De show speelde zich zaterdag af op het kleinste gedeelte van het parkeerterrein aan de Jan van Re- nesseweg, waar zo'n 500 man getui ge waren van het gebeuren. Jammer voor de organisatie was wel dat er publiek moest worden teruggestuurd, omdat er wat betreft de veiligheid geen mensen meer bij konden. Voor de pauze bestond de show uit precisiewerk. Gevaarlijke manoeu vres, die dank zij de securiteit van de coureurs zonder brokken werden uitgevoerd. Zo werd een der cou reurs, liggend onder een personen wagen door een plas brandende ben zine doorgetrokken, sprong een mo tor via een schans door een bran dende hoepel en reed een personen wagen op twee wielen over het ter rein. Vooral deze laatste manoeuvre was spectaculair omdat goed te zien was dat het hier een kwestie was Maandagavond bracht de stuntgroep „Heil drivers" uit Düsseldorf eer» tweede show op het parkeerterrein op de Jan van Renesseweg te Re nesse. Het programma was bijna het zelfde als zaterdag, maar de publie ke belangstelling was een stuk gro- er. Zeker 1000 mensen woonden de showdie weer bijna vlekkeloos ver liep, bij. Het enige schoonheidsfoutje ontstond, toen een der wagens na HAARLEM, 17-7. De president-di recteur van de Nederlandse Dag bladunie, de heer W. Pluyger, was maandagmorgen niet pessimistisch gestemd over het verschijnen van de weekbladen „Elsevier", Haagse Post" en „Vrye Geluiden" door de brand in de vorige nacht, die het bedrijf van Henkes-Holland in de Waarder- polder in Haarlem, voor een belang rijk deel verwoestte. Veertiendaagse tijdschriften, zoals „Denken en Doen" en „Avonturen van de Mens", kun nen mogelijk ook op tijd verschijnen. De uitgaven zullen bij drukkerijen van de Nederlandse Dagblad Unie worden ondergebracht. Maandag morgen vroeg zijn de contacten ge legd, zowel in Amsterdam en Rotter dam. Hoewel er mogelijk hier en daar hiaten zullen kunnen ontstaan heeft de heer Pluygers goede ver wachtingen. Henkes-Holland is voor honderd procent dochtermaatschappij van de van balanceren en de minste fout de wagen kon doen omslaan. Zelfs werd een medepassagier meegeno men, die uit het raampje op de schuin rijdende wagen klom. Ten slotte werden nog twee vrijwillig sters uit het publiek op een ritje in de wagen getrakteerd. Tussen de verschillende nummers door zorgde de clown Joki voor de vrolijke noot. Crashwerk Na de pauze volgde het zgn. crashwerk. Met volle vaart reed een coureur zijn wagen „total loss", zon der hierbij zelf een schrammetje op te lopen. De wagen, weggesleept, werd direkt door het publiek, dat herhaaldelijk gevaarlijk ver naar voren kwam, direkt als tribune ge bruikt. Liggend op de motorkap van een auto raasde hierna een der da mes van het gezelschap door een brandende barricade De wagen werd hierna achter een schans gezet, waarna een der coureurs er met ho ge snelheid op inreed. Van de wa gens bleef niets meer heel. Er ont stond een enorme puinhoop en over het parkoers rolden, hoe hevig de botsingen ook waren, steeds kropen de coureurs er breed lachend en on gedeerd uit. De finale bestond uit een meer dat 10 m lange sprong van een personenwagen. Via een schans- moest op een verder opgestelde schans worden gesprongen, hetgeen uitstekend gelukte. Een tevreden publiek' keerde hierna huiswaarts. Maandag 17 juli kan men het in Re nesse allemaal nog eens gaan zien al zal het programma dan iets anders zijn. Dan zal het grotere deel van het parkeerterrein worden gebruikt, een, enorme crash niet meer tot stil stand te brengen was en met een grote vaart in een sloot vloog. Ook hier kwam de coureur er goed af, mede door de door hem in acht ge nomen veiligheidsmaatregelen. Ook het publiek liap bij deze manoeuvre geen gevaar omdat de politie juist deze plek tot verboden terrein had verklaard. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). N.D.U. en maakt hiervan sedert 1968 deel uit. Maandagmorgen werd al gewerkt aan een hergroepering van het uit 350 man bestaande personeel Een deel zal voorlopig elders aan de slag gaan om te zorgen dat de orders zo goed mogelijk worden uitgevoerd. De schade Een lid van de directie van Hen kes-Holland, de heer F. A. Wassen- bergh, deelde het A.N.P. mee dat de schade aanzienlijk hoger is dan zon dagnacht werd vermoed. Hij bere kende een schade tussen de f 25 en f 30 miljoen, waarbij de bedrijfs schade nog niet eens is meegerekend Henkes-Holland heeft een belang rijk bedrijf in Haarlem. De produktie beloopt ongeveer f 30 miljoen per jaar. Voorlopig heeft Henkes-Hol land een kantoor ingericht bij Flora print B.V. aan de Schouwtjeslaan in Haarlem. Van daar uit wordt het werk voortgezet. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). waardoor de show nog spectaculair der kan worden, omdat de snelhe den dan nog meer kunnen worden opgevoerd en er nog meer risico's kunnen worden genomen. Na Re nesse reist het gezelschap door naar Zoetermeer, waarna een toernee door West-Nederland zal worden ge maakt. In oktober vertrekt het ge zelschap dan naar Israël voor een toernee van zes weken. Grote horlogediefstal MIDDELBURG, 17-7. Eon hol-lo- gewinkel in de binnenstad van Mid delburg heeft het afgelopen week einde bezoek gehad van inbrekers. Twee vitrines werden nagenoeg leeggehaald. De buit bedraagt onge veer f 100.0Q0,-. De daders hebben zich toegang verschaft door een glas in loodraam te verbreken. Soldaat gedood door geweerkogel ASSEN, 18-7. De 20-jarige dienst plichtige soldaat W. Huisman uit Uithuizen (Gr.) is maandagavond na afloop van schietoefeningen in Wit ten (gemeente Assen) door een kogel uit een geweer getroffen en kort na aankomst in het Wiihelminazieken- huis in Assen overleden. De legervoorlichtingsdienst ver klaarde dinsdagmorgen vroeg dat het geweer door nog niet opgehel derde oorzaak is afgegaan De bri gade Assen van de Koninklijke Ma rechaussee stelt een onderzoek in. Vrouwen bij de F.B.I. WASHINGTON, 17-7. Een ex-non en voormalig lid van de marine vrou wenafdeling (Marva) zijn maandag beëdigd als de eerste vrouwelijke le den van de Amerikaanse federale re cherche, het F.B.I. Susan Lynn (25) en Joane Pierce (31) kregen hun kans na de dood van F.B.I.-directeur Edgar Hoover, die altijd vrouwen uit zijn korps heeft geweerd. Hoovers opvolger Patrick Gray opende de poorten van het F. B.I. voor het zwakke geslacht, even als hij de politiemannen toestond zich meer naar de mode te kleden. DE GROENTE- EN FRUITVEILINGEN DEN HAAG, 17-7. Bij de 37 groot- ste groente- en fruitveilingen in ons land is in dc eerste zes maanden van dit jaar btfna f 20 miljoen minder omgezet dan in het eerste halfjaar van 1971. Dit blijkt uit een overzicht van het Centraal Buréau van de Tuinbouw veilingen. Het bureau noemt dit ver loop „teleurstellend, zeker tegen de achtergrond van de voortdurende kostenstijgingen". Voor de teruggang zijn in het bij zonder enkele hoofdprodukten ver antwoordelijk, vooral de komkom mers en de tomaten. De veilingaan- voer van tomaten was dit jaar drie procent kleiner dan in de eerste zes- maanden van 1971. De totale op brengst lag 5,3 procent lager dan toen. De aanvoer van komkommers op de veilingen lag dit jaar 12 pro cent hoger, maar de prijzen lagen zo laag dat de opbrengst zeven procent minder bedroeg dan vorig jaar. Thailand weert hippies SCHIPHOL, 17-7. De immigratie dienst van Thailand heeft een offi ciële brief uitgestuurd aan alle bui tenlandse luchtvaartmaatschappijen, die op Thailand vliegen met het ver zoek geen hippies naar Thailand te brengen. „Het beleid van de Thaise regering is er op gericht te verhin deren, dat deze lieden het koninkrijk binnen komen", aldus de brief. „Wij verzoeken u geen vliegbiljetten te accepteren of te verkopen aan pas sagiers voor Thailand die vieze kle ren en lang haar dragen, kennelijke hippies". Huwelijk dochter van Soekarno nietig verklaard DJAKARTA, 17-7. Een religieuze rechtbank heeft maandag het huwe lijk van de oudste dochter van cx- president Soekarno, dc 25-jarige Megawati, met een Egyptisch burger, Hasan Gainal, nietig verklaard. Dit besluit volgde op het verzet van de familie van Megawati tegen deze verbintenis die op 27 juni in een Moskee in Soekaboemi op Java was gesloten. De rechtbank baseerde haar beslis sing op het feit, dat de door van haar eerste man (een piloot die vermist werd nadat zijn vliegtuig in zee was gestort) niet bevestigd was. Megawa ti zal volgens de uitspraak van de rechter pas na vier jaar, vier maan den en tien dagen mogen hertrouwen bootjager getroffen jager getroffen SAIGON. 18-7. Maandagmiddag is een Amerikaanse torpedobooljager, de „Luss Warrington", door twee explosies onder water getroffen. Dit geschiedde voor de kust van Noord- Vietnam, aldus een bekendmaking van het Amerikaanse opperbevel in Saigon. Het getroffen schip heeft dc opc- ratiezone verlaten en wordt naar een Amerikaanse marinehasis op de Fi lippijnen gesleept. Vrouw dreef 2 Va uur in het water STAVEREN, 16-7. Mevrouw Zou- tendijk uit Delft heeft zondagmiddag twee-en-een-half uur in het water gedobberd voor zij door een jacht werd opgepikt en naar Hindelopen gebracht. De vrouw, 14 jaar gehuwd en moeder van drie kinderen, is met vakantie bij familie te Workum. Toen zij zondagmiddag aan het zwemmen was, zag zij op een gegeven ogen blik niemand meer en de wal even min. Daar was inmiddels alarm ge slagen. Toen het jacht haar in Hin delopen afleverde, stond de reddings boot op het punt uit te varen. ADEN, 18-7. Strijders van „het Volksfront voor de bevrijding van Oman en de Arabische Golf", heb ben op, 13 juli boven de provincie Dhofar, in Aman, een Brits vlieg tuig neergeschoten, zo heeft het front vandaag (dinsdag) in Aden bekend gemaakt. Tijdens een veldslag tussen de guerillastrijders en het regerings leger van sultan Kabous waren Brit se vliegtuigen de regeringstroepen te hulp gekomen. De leden van het volksfront hebben een toestel neer geschoten, dat brandend in zee is gestort, aldus het communiqué. Amerikaans-Russische ruimte-samenwerking HOUSTON, 18-7. De V.S. heelt maandag bekendgemaakt dat het plan voor dc eerste koppeling van een Sowjetrussische aan een Ame rikaans ruimteschip in de ruimte, is herzien. Het wordt nu zo dat een Sowjet russische Sojocz in juni 1975 twee dagen aan een Amerikaanse Apollo zal vastkoppelen, op 210 km hoogte. Dc Amerikaanse projectleider van dit programma, Glynn Lunncy, maakte maandag bekend dat twee Russische Sojoez gereed staan voor dit proefproject. BRUSSEL. De Duitse regering heeft dc aandacht van de Europese Commissie gevestigd op bepaalde, in dc maak zijnde Engelse bclasting- maaticgelcn die de concurrentie in de EEG zouden kunnen verstoren. Ernstig geval van mensenhandel ROME, 18-7. De Italiaanse poli tie is maandag een bende mensen handelaars, die zwarte arbeidskrach ten uit Afrika via Italië naar Fran krijk vervoert, op het spoor geko men. De moderne „slavenhandelaars" kwamen aan het licht, toen een met 59 negers geladen vrachtauto even voor de Italiaans-Franse grens door pech opgehouden werd. Daar de auto vergezeld was, begon nen de negers na een poos te schreeuwen en met hun vuisten te gen de wanden van de auto te slaan. De chauffeur had geen sleutel om de deuren te openen en wendde zich ten einde raad tot de politie. De 59 negers bleken half verhon gerd en verdorst te zijn. Volgens de Italiaanse politie zijn de negers uit Mali, uit Senegal en uit Ivoorkust afkomstig Zij werden naar een verzamelcentrum in Rome ge bracht en van daar uit naar Fran krijk vervoerd. De leider van de bende mensen handelaars is een 24 jaar oude Sar- diniër. Wijzigt Egypte politiek jegens Moskou CAIRO, 18-7. Binnen achtenveer tig uur zou een radicale wijziging van de Egyptische politiek ten op zichte van de Sowjet-Unie te ver wachten zijn, zo meent men in door gaans goedingelichte kringen in Cairo. De nieuwe politieke oriënta tie zou voornamelijk gevolgen heb ben voor de Sowjetrussche militaire aanwezigheid in Egypte en een ge volg z(jn van het mislukken van dc besprekingen die premier Aziz Sed- ki vorige week in Moskou heeft ge voerd. Na Sedki's terugkeer, zaterdag, zijn in Cairo op alle politieke ni veaus langdurige vergaderingen ge houden Men meent te weten dat de Sow- jet militaire raadgevers, althans voor een deel, zullen moeten repa triëren. Het centrale comité van Egypte's enige politieke partij, dc Arabisch Socialistische Unie, is dinsdagoch tend bijeengekomen om besluiten van president Sad at aan te horen, zo meldt het persbureau voor het Mid den-Oosten. Volgens het scmi-officiclc blad AI Achram wordt „cén van dc belang rijkste en ernstigste onderwerpen besproken" die betrekking heeft op Egyptes soevereiniteit en dc Sowjet- Unic. Dinsdag 18 juli Zierikzee Toeristendag: 10.00 uur kleuter- en kindervaria in „De Lichtboei"; 10.00- 17.30 uur: kunst- en antiekmarkt; 10.00 uur: vertrek R.T.M.-rondvaart- boot; 13.45 uur kinderprogramma in de Beurs; 16.00 uur kindervoorstel ling in de Concertzaal; 20.00 uur filmvoorstelling in de Concertzaal, („De Ijzervreter", Norman Wisdom). Renesse Dorpshuis, 14.00 uur, start wandel mars „Schouwen", georganiseerd door de Lions Club. Woensdag 19 juli Zierikzee P.V. „Gevleugelde Vrienden", inkor- ven voor Bergerac, vanaf '3 uur. Haamstede Slot Haamstede, ridderzaal, 20.00 uur concert door het Belgisch klarinet kwartet. Renesse Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur, „Inter mezzo" (Jongerenkoor Walcheren en rythmisch combo). Scharendijke Hervormde Kerk, 8 uur, „Kerkmuzi- kaal Souper". Zaterdag 22 juli Burgh-Haamstede, Renesse, Noord- welle, Schelphoek Country- en Westernevenement van de l.r.v. „Westelijk Schouwen". Renesse Parkeerterrein voetbalveld, 14.30 uur ringrijderij. Sirjansland Camping Hogezand, 20.00 uur, mu- ziekconcert met lampionoptocht en kampvuur. Donderdag 27 juli Renesse Herv. Kerk, 20.00 uur, Middelburgs Kamerkoor, afgewisseld door orgel- soli. Bruinissc Programma Grevelingendagen: 14.00 uur kinderspelen sportpark; 18.30 uur kinderfeestprogramma in ,,'t Durps'uus"; 20.15 uur rondgang „Nu met Hope". Vrijdag 28 juli Bruinissc Programma Grevelingendagen: 14.30 uur boegsprietlopen e.d, aan de ha ven; 20.00 uur Vara's drive-in-disco- theek in ,,'t Durps'uus". Zalerdag 29 juli Bruinisse Programma Grevelingendagen9.00 intern, hengelconcours; 14.00 uur aank. Grevelingenmeermin, rond gang „Nu met Hope"; 16.00-18.00 uur mosselen eten; 15.30 uur concert Kon. St. Jacoba Harmonie uit Antw.; 18.00 uur rondgang St. Jacoba Har monie; 19.00 uur voetbalwedstrijd Xerxes-Sparta. Nederland, heerlijk landje natuur lijk, maar wel met een afwisselend klimaat. Terwijl de (noordelijke) boe ren maar besluiten om de hooioogst i?i de fik te steken, bedorven als het is door de hevige regens, snakt nu het publiekje naar adem, als waren het allemaal renners, die de Aubis- que moeten nemen. Ik pleit hier (heel primitief natuurlijk) voor de collec tieve, grote verlossing van de ver antwoordelijkheden; geen produktie, geen kranten, geen marathonzittin gen (lel op hoe sommigen kramp achtig hel jasje aanhouden) van ka binetten, geen monetaire besprekin gen, geen sport ook, geen feesten, geen vervoer (vooruit laten we een even stoppen met vervoer), geen gla zen fluor-oog met slechte praters, geen lopende banden, geen schrijf machines en geen computers. Als die toestand bereikt is, komt iedereen (zwelend weliswaar, lopend welis- ivaar), aan Schelde en Noordzee en begeeft zich zachikens te water, even alles vergetend en rustig wiegend op de golfjes. Dc grote waterverbroedering (en verzustering) kan clan beginnen. We heffen de natte hand omhoog naar naburige wiegelaars en zijn geluk kig en tevreden; we zijn gekoeld en beseffen de rampen van ons altijd bezig zijn. We leren de betekenis van hei niets doen en gaan geen forten bou wen aan het strand. Misschien dat we - tot de tube leeg is, ivanl nieuwe worden niet gemaakt - een pijnlijke rug van een strandbuurvrouw in smeren, zonder opdringerig te zijn. Maar dat is dan ook alles; we ver drinken de voorraden grenadine rood en groen en bestoren de verre zin derende einder om hel mysterie van het zijn te peilen, ver voorbij af spraken, agenda's en toekomstplan nen. We worden bijna oosters in onze bezonkenheid en leven van uur tot uur, ivant het feest - maar we hopen het niet - kan snel eindigen, met een onweersbui by voorbeeld of met een mistralachtigc wind, die ons zand in de ogen striemt en dat willen we nief. Hel is maar pure fantasie alle maal, maar soms mensen is een ty pemachine een kwelgeest en een kantoor een geraffineerd bedachte gevangenis. Er komt nog een oud. bevrijdend padvinderslied boven: „Es bleibet dabei, die Gedanken sind frei". Nou dan. En tot alle gelukki gen in het kokende zand: bruint ze'. SCH1ERE1LANDMAN. Een „grof vuil" stilleven uit Oosterland. De opbrengstvan slechts een tweetal klanten, die hier hun afval deponeerden, in afwachting tot de wagen komt opladen, genomen aan de Lange. Achterweg. Wel een bewijs dat deze maandelijkse ophaaldienst van grof vuil geen luxe is. ZIERIKZEE. 18-7. In het kader van dc Toeristendagen organiseerde het Le per des Heils een kindercrèche. Op deze dinsdag konden de kinderen straat- tckeningen maken. Dit op het trottoir voor de LichtboeiDe opkomst van de kinderen was niet bijster groot. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). FRANKFURT-KEULEN. Een kijkje op de weg van Frankfurt naar Keulen. Er was met het weekeinde een vrijwel aaneengesloten file van vakantie gangers uit de deelstaat Hessen op weg naar de kusten van België, Neder land en Scandinavië. In tegenovergestelde richting was er weinig verkeer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2