DE KRING l 1MUW L im Blueï BLIK DOOR HET WERELD Noord-Vietnam staat helemaal alleen DE SCHIEDAMSE MOORD Beierse politie verkoopt lijken C. Wandel en Z11 j Okamoto erkent geen rechtbank KOUWENBERG J*k TOT i 0rdeL N .XI ifyTl IC Al \CA JSTUo Wf i2wiel-d;i V li OC 1^/nl1 ngenrnet forting bij IflL 2o"oO'°r 3and A ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vi-y<ia6 h juii 1972 Nr. 21114 Advertentie Henri Kissinger cle man die door president Nixon op geheime bood schappen wordt gestuurd, vindt dat er reden is iets te verwachten van de onderhandelingen in Purijs over Vietnam die na vele schorsingen hervat worden. Nu is dit een mededeling die met enige argwaan bekeken moet ivor- den, zoals alles wat rond deze tijd uit het Witte Huis klinkt - er zijn tenslotte verkiezingen op komst en de uitspraken van Nixon en zijn om geving zijn niet alleen die van een regeringsleider, maar ook die van een kandidaat voor nog een ambts termijn. Maar Kissinger kan gelijk hebben, ivant de druk op Hanoi wordt zo langzamerhand onweerstaanbaar. De bombardementen gaan intensief door ook op dijken en stuwdammen, die het land moeten behoeden voor ver schrikkelijke overstromingen. De Amerikanen ontkennen dit officieel maar verslagen en foto's van terug gekeerde diplomaten laten weinig ruimte voor twijfel. En het is niet de enige pressie op Hanoi. De grote steunpilaar is Rusland, dat echter door de mijnenblokkades van de ha vens en de ravage aan spoor- en wegverbindingen niet zo erg veel wapens meer leveren kan. Wel spreekt het partij-orgaan Prawda schande van het Ameri kaanse optreden, maar daar heeft Hanoi niet neel aan. Wel herinnert men zich daar terdege dat ondanks de Amerikaanse aanvallen Nixon een bijzonder vriendelijk verlopen bezoek aan de Russische hoofdstad bracht. De afkeer zit duidelijk niet erg diep. Peking is eveneens boos op de Amerikaanse agressie, waartegen Tsjoe En Lai als premier in rede voeringen fulmineert. Maar van een merkbare verkoeling van de relaties tiissen Peking en Washington is ver der geen spoor: men haalt zelfs al lerlei delegaties uit de V.S. in, met glimlachen en komplimentjes, zonder dat deze visites nu zo erg nodig zijn. Eindelek opgelost De handel wordt eveneens in snel tempo uitgebreid, onder meer door bestellingen van verkeersvliegtuigen hoewel die natuurlijk ook gaarne geleverd worden door neutralere landen, als Frankrijk en Engeland. De indruk waaraan men zich niet onttrekken kan is dat de -Amerika nen, de Chinezen en de Russen om verschillende redenen het er wel over eens zijn dat aan de Vietnam- oorlog nu een eind moet komen en dat aan de V.S. ter redding van het toch al fors gehavende gezicht ge gund moet worden dat althans voor lopig een zelfstandig Zuid-Vietnam blijft bestaan. Het herenigen met Noord-Vietnam tot een kommunisti sche staat kan ook wel even wach ten. Hoe verklaart men anders dat de Russen zonder veel ophef er in be rust hebben dat de Amerikanen mij nen gingen leggen. Dit is geen ope ratie die even van de ene op de an dere dag uitgevoerd kan worden daarvoor moet geoefend zijn, iets wat de Russische toeschouwers bij alle Amerikaanse vlootbewegingen moeilijk ontgaan kan zijn. Het is of de Russen van te voren gezegd heb ben: we zullen mondeling wel pro testeren en dergelijke, maar ga je gang maar verder. En voor de Chi nezen idem dito: vorige bombarde menten waarvoor de doelen veel ver der van de Chinese grens lagen, werden beantwoord met grote troe penbewegingen naar het zuiden, bij wijze van dreigement dat Mao's le ger als indertijd in Korea zijn eigen soldaten zou sturen. Dit keer niets van dit alles. Hanoi kan ondanks dit toegvallen van de bondgenootschappelijke ver plichtingen wel zeggen dat men des noods alleen doorzet, maar dat wordt wel moeilijk. Al is het met grote weerzin ,als inderdaad de grote drie het eens zijn dat de zaa/c-Vietnam eindelijk eens opgelost moet worden, clan kan een door allen verlaten Noord-Vietnam er net veel tegen doen. ROTTERDAM, 13-7. De 32-jarige Schiedames kruidenier J. van den Bosch is vorige week donderdag avond niet door de Schiedamse en Rotterdamse politie ingelicht over het feit dat twee als crimineel be kend staande Rotterdammers, ver moedelijk een overval op hem wil den plegen, dit hebben de beide po litiekorpsen donderdagmorgen in een gezamenlijke verklaring over de Schiedamse roofmoord meegedeeld. De politie geeft toe dat vorige week donderdag te grote risico's zijn genomen. „Wij dachten dat de be dreigde kruidenier ten hoogste enig lichamelijk letsel zou kunnen oplo pen. We hebben de zaak verkeerd getaxeerd", zo is donderdagmorgen op een persconferentie in Rotterdam gezegd. MÜNCHEN, 13-7. De politie van Beieren verkoopt voor veertig mark lijken van niet-geïdentificeerde per sonen aan de medische faculteit in München. De opbrengst wordt ge bruikt om kantoorbenodigheden als balpennen aan te schaffen, aange zien het daarvoor door de overheid de beschikbaar gesteld bedrag ontoe reikend is. „Bild Zeitung", een blad van het Springer-concern, meldde donderdag dat de juistheid van. het bericht door het Beierse ministerie van binnen landse zaken en de politie is beves tigd. Citroën-agenl X voor Schouwcn-Duiveland X I GARAGE 1 Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 SARAFAND, 13-7. Kozo Okamoto, de enige overlevende van de Japan se terroristen die op 30 mei een aan slag op het vliegveld van Lod pleeg den waarbij 26 doden en 79 gewon den vielen, heeft donderdag 'tijdens het tegen hem gevoerde proces ver klaard de volledige verantwoorde lijkheid voor zijn daad op zich te nemen doch dat hij weigerde recht banken in de huidige maatschappij te erkennen. Mijn beroep is soldaat van het Ro de Leger Ik aanvaard hét instituut van de rechtbank in een moderne staat niet. In Japan heeft de huidige rechtspraak een geschiedenis van honderd jaar. Tegenwoordig vervult zij echter niet meer de haak die zij eens aan het begin van de moderne Japanse maatschappij had, zei Oka moto. Ambonezen als toeristen op Molukken AMBON, 13-7. De militaire com mandant van de Molukken, brigade generaal Wirjawan, heeft een groep van 78 Ambonese toeristen uit Ne derland ontvangen en hen verzekerd dat zij kunnen gaan en staan waar zij willen, aldus het Indonesische persbureau Antara. „U kunt met eigen ogen zien hoe de toestand op de Molukken is", al dus generaal Wirjawan, nadat de be zoekers hem hadden gezegd dat zij in Nederland verslag wilden uit brengen van hun eryaringen. De vliegtuigkapingen in Amerika PHILADELPHIA. 13-7. Ill de V.S. hebben vliegtuigkapers tweemaal op één dag toegeslagen, daarbij losgel den incasserend tot een totaalbedrag van 1,5 miljoen dollar (ruim vier miljoen gulden). Doch terwijl twee met vuurwa pens en bommen gewapende man nen hun buit op het vliegveld van Philadelphia in ontvangst namen en de nacht verdwenen, gaf een andere kaper rustig zijn vuurwapen aan een stewardess, nadat hij al met het los geld en het gekaapte vliegtuig was vertrokken. Het vliegtuig keerde te rug naar Oklahoma City, waar de man (iemand van middelbare leef tijd) werd gearresteerd. DODELIJKE ONGELUKKEN HARDINXVELD-GIESSENDAM. De 9-jarige Art de Waal uit Har- dinxveld-Giessendam is donderdag ochtend in zijn woonplaats om het leven gekomen toen hij de macht over het stuur van zijn fiets verloor en door een auto werd aangereden. ROTTERDAM. In het Dijkzigt- ziekenhuis in Rotterdam is de 22- jarige kelner Wing Chung Man uit de Maasstad overleden aan de ver wondingen die hij vorige week don derdag bij een verkeersongeluk op liep. WERVERSHOOF. Bij een ver keersongeluk in de Wieringermeer is donderdagmorgen de 43-jarige J. J. Bakker uit Wervershoof (N.H.) om het leven gekomen. Hij werd aange reden door een personenauto, toen hij met zijn bromfiets linksaf sloeg. KEULEN. Een nieuw landbouwmachinesysteem hebben vier onafhankelijke gespecialiseerde firma's in de BRD gemeenschappelijk ontwikkeld. De ver antwoordelijkheid voor de totale conceptie draagt Klöckner-Humbohlt-Deutz in Keulen. Nieuwe aandrijfvoertuigen, op tractoren gelijkend zijn middel punt van het Intrac-Systeem 2000. De werkmachines Intrac 2002 met 51 p.k evenals Intrac 2005 met 80 p.k. en een snelheid van 40 km. per uur bieden voor een achter aanbouwmogelijkheden voor de meest verschillende werk tuigen en wel gelijktijdig en in de meeste uiteenlopende fcombinnües. Het aanbod van bijpassende werktuigen omvat alle gebieden van de landbouw van de grondbewerking tot de oogst en is in produktieketens volgens cultures gerangschikt, (bijv. voor graan, mais, suikerbieten, aardappels enz.). Met het oog op het gebrek aan arbeidskrachten juist op het land, is zo'n kompleet systeem van qroot belang. voor UW Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 15 JULI. NED. J. De NCItV komt vanavond met-een nieuwe l.v.-serie oj> de prop- pen: Vaders wil is wet, een vrolijk niemendalletje geënt op de beleve nissen van een eind vorige eeuw le vende familie: vader, moeder en een rits dochters en zonen. In totaal ko men er dit seizoen zes aflveringen op het scherm. Vaders wil is wet kan men zien direct na het nieuws van acht uur. Voor dat journaal Manns en de maan-jakken, een musical van onderwijzer Dick Bode uit Den Haag In de musical wordt verhaald over een wel zeer avontuurlijke reis naar de maan. Van de maan terug naar moedertje aarde, waar Jan van der Waart voor de tweede maal in dit seizoen zijn „Lang leve de operette" presenteert. Om kwart voor tien het op een ware gebeurtenis gebaseerde t.v.-spel „Het beloofde land". De ontroerende lotgevallen van een echtpaar werden te boek gesteld door Pamela Andres. De NCRV besluit de avond met Je kunt het geloven of niet, het programma van geestelijke zang en muziek van Sipke van der Land. 's Middags vertoont de NOS een filmpje over de vogeltrek en worden de laatste belevenissen van Petter gn Lotta de ether ingestuurd. NED. II. VARA's Peter van Halm haalt vanavond opnieuw herinne ringen op aan Tom-Doms Manders, de rasartiest wiens plotseling over lijden velen schokte. De VARA kwam al eerder met een programma, waar in fragmenten uit Manders shows een beeld gaven van diens veelzij digheid. De avond wordt geopend door de Evangelische Omroep. De E O. besteedt in eerste instantie aan dacht aan een drietal Nederlanders dat geweldig actief is op de zen- dingspost Kilangala in Tanzania. Na deze filmimpressie de E.O.-rubriek Ten Slotte. De VARA wipt na het nieuws van acht uur het scherm op, om ons „Met de muziek mee- te nemen naar de Sporthal in Terneu- zen. In die hal Lex Goudsmit, Roe co Granata,' Marie Cecile Moerdijk, Al lan Kemble en Christine en Eurovi siesongfestivalwinnares Vicky Lean- dros. Na de Dorus-herinneringen een filmimpressie van VARA's afdeling sport. Om tien voor elf strijkt de VARA de zeilen voor het laatste bulletin van de nieuwsdienst. ZATERDAG 15 JULI. NED. I: 16.00 Nieuws; 16.02 De ge schiedenis van de ring; 16.50 Peter en Lotta; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Manus en de maan- jakken; 20.00 Journaal; 20.20 Vaders toil is wet; 20.45 Lang leve de ope rette; 21.45 Een beloofd land; 22.10 Je kunt het geloven of niet; 22.35 Journaal NED. 11: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Roept uit aan alle stranden; 19.50 Tenslotte; 20.00 Jour naal; 20.20 Met de muziek mee; 21.35 Dorus-herinneringen; 22.25 Fryslaii: skiitsjelan; 22.50 Journaal. ZONDAG 16 JULI. NED. IIn KRO's Zomertheater vanavond „Glassplinters', een eenak ter van de Deense auteur Benny An dersen. In het half uur durend spel draait alles om een glassplinter, die één van de ouders op een ouder avond van een school in de vinger blijkt te hebben. De glassplinter zorgt voor de nodige konsternatie. Aan het spel gaan achtereenvolgens de volgende programmaonderdelen vooraf: de vijfde internationale folk loristische parade, de aflevering „Ontvoerd" uit de Bonanza-serie en de show „For me formidable". In het laatst genoemde programma staat de chansonnier Charles Aznavour cen traal. Tot de gasten behoren het En gelse zangeresje Dusty Springfield; en Rosly Kind, 21 jaar oud en af komstig uit Brooklyn. Wat betreft de folkloristische parade: we gaan daarvoor naar Brunssum, waar maar liefst 25 groepen uit 17 landen deel Maandag 17 juli, 20.20 uur: De familie Ashion. John Porter wordt opgeroepen voor de militaire dienst. nemen aan dit evenement. Het mid dagprogramma van de t.v. traditie getrouw in handen van de NOS - een aflvering van Ben de Beer, het in ternationaal jeugdjournaal De Ver rekijker en een documentaire over ponies. NED. II. De NOS komt vanavond met de eerste aflevering van Opera tie Walkure, een uit twee delen be staande gedramatiseerde documen taire over de aanslag op Hitier op 20 juli 1944. Die aanslag werd beraamd door graaf Claus von Stauffenberg eri een aantal andere hoge Duitse officieren. Vraaggesprekken met overlevenden completeren het ge heel. Het tweede, tevens laatste deel wordt volgende week zondag uitge zonden. „Operatie Walkure" vult bij na geheel de zendtijd van de NOS. Aan de documentaire gaan vooraf: een nieuwe aflevering van de Par tridge Family en de rubriek Studio Sport. In de Partridge Family zijn de kinderen bang dat mama met Larry, een vriendje van vroeger, in het hu welijksbootje zal plaats nemen. Stu dio Sport gaat uitvoerig in op de Tour de France ZONDAG 16 JULI. NED. I: 11.00 Eucharistieviering: 15.30 Nieuws; 15.32 Weekjournaal; 15.52 Ben de beer; 16.15 De verrekij ker; 16.25 De ponies van Wales; 18.55 Brigadier Dog; 19.00 Het petekind 19.25 Een Amerikaanse tijdcapsule; 19.30 Vijfde intern, folklore parade 20.20 Nieuws; 20.25 Donanza; 21.15 For me-formidable; 22.05 Zomer theater; 22.35 Journaal. NED. II: 18.55 Brigadier Dog; 19.00 Nieuws; 19.05 The Partridge family: 19.30 Studio Sport; 20.30 Operatie Walkure; 22.20 Journaal. MAANDAG 17 JULI. NED. I. Patrick Boyle en Tony Es sex van de Engelse l.v.-maatschap- pij Yorkshire Television hebben het niet gemakkelijk gehad bij het sa menstellen van hun vanavond door de KRO uit te zenden documentaire over het House of Lords, het Britse Hogerhuis. De Lords willen tijdens hun zitting bepaald niet gefilmd worden. Er kwamen toen „stands-in" om hun plekje in de vergaderzaal een tijdje in te nemen. Eerder ver blijft de KRO deze avond ook al in „good old England", al is het dan ook een periode van spanning en on zekerheid. We brengen een bezoek aan de familie Ashion, die via radio verneemt dat Duitsland Polen is binnengevallen. De familie maakt zich - zoals zoveel anderen in hun omgeving - zorgen voor de toekomst. Met de Dean Martin-show neemt de KRO van de beeldbuiskijkers af scheid. Dean, 55 jaar nu, maar nog steeds een en al activiteit ontvangt in zijn programma Engelbert Hum- perdinck, Jackie Bernon, Dom De Luise en Patricia Crowley en na tuurlijk ook de Golddiggers. In de vooravond opnieuw beelden uit Frankrijk van de Tour de France- NED. II. Roger Moore en Tony Curtis gaan vanavond rond half ne gen als De Versierders weer op het avonturenpad. Ze zijn in de Engel se badplaats Brighton waar ze lekker luieren en actief zijn in het nacht leven. Tony heeft zeer veel sucaes aan de roulettetafel. Het geluk dat zo met Danny was, had een van Heatkers handlangers ten deel moe ten vallen. De Versierders maken om tien over negen ruim baan voor Martin Peyton en de zijnen. Martin heeft de overeenkomst die Leslie Harringon met Eddie Jacks sloot, in handen gekregen. Zwart op wit heeft hij nu het bewijs dat Harrington weinig goeds in de zin had. Na de bewogen gebeurtenissen in Peyton Place om tien uur naar de actuali teiten van AVRO's Télevizier. In de vooravond brengt de AVRO een t.v. portret van de zoveel furore maken de Haagse groep Earth and Fire en een nieuwe aflevering uit de serie Sebastien. MAANDAG 17 JULI. NED. I: 18.25 Tour de France; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Vijfde intern, folkloristische parade; 20.00 Journaal; 20.20 De familie Ash- .ton;. 21.10 House of Lords; 22.00 Dean Martin show22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Earth Fire; 19.30 Sebastien; 20.00 Journaal; 20.20 De versierders; 21.10 Peyton Place; 22.00 Televizier; 22.50 Journaal. Advertentie gasverwarming Poslstraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. „Die mogelijkheid bestaat natuur lijk altijd". De man aan de andere kant van de lijn dacht na. „Enig idee waar je terecht komt, als je door die deur gaat?" „Nee. Maar de veronderstelling ligt voor de hand, dat men in de wo ning komt. Hetzij beneden, hetzij bo ven. Best mogelijk, dat men verle den jaar tijdens de verbouwing er een trap bij gemaakt heeft". „In eik geval bedankt voor de tip. Ik zal het overwegen en waarschijn lijk neem ik mijn maatregelen. Maar dat hoor je tijdig, want jouw baas moet er toestemming voor geven". Binnen het half uur is Gert weer terug. Coby schenkt koffie in en draait de t.v. aan. Maar Gert heeft zich verdiept in de krant. Al leest hij weinig, want de deur, die hij in de wasgelegenheid van de cafetaria heeft gezien, fascineert hem. Hoe kom ik achter het geheim? Maar hij ziet er vooralsnog geen kans toe. Bo vendien kan hij dat toch niet doen zonder toestemming van de officier en bovendien moet Manussen er dan van op de hoogte zijn en er ook zijn fiat aan geven. Tenslotte is het zijn zaak. Er gaan een paar weken voorbij, zonder dat Gert iets uit Amsterdam hoort. Maar hij is politieman genoeg om na een paar dagen te bemerken, dat er vreemden in het dorp zijn. Mensen, die door hét dorp wande len, een pijp roken en etalages be kijken. Gert fietst enkele malen door het dorp en ontdekt dan ook, dat de ze heren af en toe een kop koffie bij Wieseveld drinken. En daar de krant lezen. Ze zouden voor toeristen kun nen doorgaan. Maar ze zijn het niet. Dat weet Gert aan het eind van de week. Want één van deze geheim zinnige vreemdelingen kent Gert. Het is Jan Paalhuis en indertijd was Paalhuis bij de Amsterdamse re cherche. Hij heeft met hem samen gewerkt. Al is het jaren en jaren ge leden, Gert heeft hem onmiddellijk herkend, al is Paalhuis uiteraard ouder geworden. En korpulenter. Blijkbaar hebben die „russen" in Amsterdam tegenwoordig een goed leven! Of Paalhuis hem herkend heeft, weet Gert nauwelijks. Eén keer heb ben hun blikken elkaar ontmoet, maar Gert weet, dat hij net moet doen, alsof hij de man niet kent. Want als Paalhuis hier aan het neu zen is, zijn de andere heren collega's, iets wat Gert al de eerste dag ver moedde. Dan zijn ze hier beslist in opdracht van Manussen. Het feit bij voorbeeld, dat ze af en toe in de ca fetaria van Wieseveld zitten te eten en te drinken, versterkt hem in zijn mening, dat de heren proberen iets te ontdekken. Teun Wieseveld is ook niet op zijn achterhoofd gevallen. Hij is in zijn leven al enkele malen met de justi tie in aanraking geweest, zoals dat met een officiële term luidt. Uitein delijk in ongunstige zin. Want Wie seveld staat hier in Dorringen nu wel als een eerzame cafetariahouder, als hu daarvoor in ruil geen vorste lijk salaris had gekregen, zou hij er feestelijk voor bedankt hebben, want hij houdt van heel veel dingen, be halve van werken. En al is hij hier de baas. er moet ook wat door hem verricht worden. Soms heel wat. Eigenlijk veel te veel naar zijn zin. Maar ja, de bazen beslissen en dan heb je te gehoorzamen. Vooral als er behoorlijk wat geld mee te ver 27 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT dienen is. Bovendien zonder risico terecht te komen voor het geboefte gajes (mensen in toga, bv. rechters) en dat is tenslotte ook wat waard. Wieseveld waande zich rustig en veilig in dit boerenhuftersdorp, zo als hij Dorringen pleegt te noemen. Geboren in de stad en daarin opge groeid, kan hij feitelijk enkel vege teren tussen de steenmassa's, die men tegenwoordig huizen noemt. En dan ineens te moeten verkassen naar de Achterhoek en terecht te komen in zo'n gat als Dorringen, dat is toch een hele opgave. Maar alia, hét werk is weliswaar werk, waarbij je ook nog wel eens moet zweten, vooral als het warm en druk is, per slot van rekening is hij voor het oog van de wereld een nette restauranthouder. Al is het maar een cafetaria. Dat z'n Horeca-diploma vervalst is, zal hem een zorg zijn. Hij heeft het en dat is het belangrijkste. Hoe de heren er aan gekomen zijn, betekent voor hem geen kopzorgen. Met geld kun je heel wat versieren. Evenwelhet begint opeens link te woi-den. Eerst die rus, die Hoolwerf met zijn uitgestreken ge zicht. Die kwam hier vast niet. met zijn vrouw eten, omdat het hier zo'n leuke tent is. Niet voor niemendal bleef hij zo lang in de wasgelegen heid. Maar goed, dat er die avond niemand te verwachten viel. Anders was het helemaal link geworden. De bazen wisten ervan. Nog die zelfde avond had hij gebeld. Maar die vatten het rustig op. Niet overal spoken achter zien, Teun en rustig doorgaan met ademhalen. Doch in elk geval bedankt voor je opmerk zaamheid. De jongens blijven voor lopig weg. dus kan er niets gebeuren. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7