G.S. bieden Streekplan Schouwen-Duiveland ter vaststelling aan in Portugal Het autoverkeer in Londen Zwemmen op zondag Akties tegen Nederlandse goederen ONZE PUZZELRUBRIEK Schrijven aan Provinciale Staten E.E.G. drinkl (meer) wodka DEN HAAG, 13-7. De inwo ners van de Europese Econo mische Gemeenschap zijn de laatste jaren aanzienlijk meer geïmporteerde ivodka gaan drinken, zo blijkt uit een me dedeling van de Europese com missie. De invoer van Russi sche wodka in de E.E.G. steeg van 1922 hl zuivere alcohol in 1969 tot 3744 in 1970; die van Poolse wodka nam af van 1209 tot 1084 hl., de invoer van Amerikaanse wodka steeg in deze periode van 48 tot 68 hl., Engeland voerde in 1970 135 hl. naar de landen van de ge meenschappelijke markt uit. BURGHSLUIS. Een enorme zomerdrukte krijgt momenteel de haven van Burghsluis te verwerken, die zich tot een echt watersportcentrum ontwikkelt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). MIDDELBURG, 13-7. G.S. van Zeeland hebben Provinciale Staten het Streekplan Schouwen-Duive land, ter vaststelling aangeboden. Dit plan bestaat uit de volgende onderdelen: Deel I (resultaten van het onderzoek), Deel II (de ontwik keling in hoofdlijnen en toelichting) en de kaart. Het plan heeft verscheidene malen onderwerp van bespreking gevormd in de provinciale planologische commissie. Nadat de studies waren verwerkt in een voorontwerp en het college van G.S. zich hiermede had verenigd heeft het college het voor ontwerp in maart 1970 aan de hier bij betrokken gemeentebesturen, in stanties, waterschap en diensten van rijk en provincie en aan andere li chamen en instellingen toegezonden. Verder zijn over dit voorontwerp een twee-tal openbare hoorzittingen gehouden in mei 1970 in Zierikzee en Westerschouwen. Huis aan huis werd een folder verspreid. Ook de commissie van advies en bijstand is. hierover gehoord. Allen hebben de gelegenheid gekregen om hun ziens wijze te geven, wat weer heeft ge leid tot wijzigingen en aanpassingen in het voorontwerp, waarna het plan in ontwerp is vastgesteld. Aan de genen die hun reakties op het voor ontwerp hebben kenbaar gemaakt heeft het college het ontwerpplan doen toekomen. Vervolgens heeft het college het ontwerp, na kennisgeving daarvan op de voorgeschreven wijze, ter vi sie gelegd op de provinciale griffie en op de secretarieën van de bij het plan betrokken gemeenten met in gang van 11 januari 1972 t/m 10 maart 1972, gedurende welke perio de van twee maanden een ieder zich met schriftelijke bezwaren tot pro vinciale staten heeft kunnen wen den. Het ontwerp is bovendien alge meen verkrijgbaar gesteld. Dit heeft geleid tot het tijdig indienen van 117 bezwaarschriften, terwijl na sluiting van de termijn nog een tweetal be richten zijn ingekomen nl. van het Px-ovinciaal Bestuur van Noord-Bra bant dat geen bezwaren bestonden en van L.N.P. de Swart- de Gaay Fortman te Den Haag. Door de Provinciale Planologsche Dienst is een uittreksel uit deze be zwaarschriften gemaakt; de provin ciale planologische commissie heeft zijn advies verwerkt in een bijlage. Instemming college Met de voorgestelde beschikking op de bezwaarschriften en de wijzi gingsvoorstellen zoals neergelegd in Zoetstof uit bessen Onderzoekers van de universi teit van Pennsylvania in de V. S. hebben ontdekt dat een be- paalde Westafrikaanse bessen- 'l soort een zoetstof bevat, die niet uit suiker bestaat. Deze stof is 3000 keer zo zoet als V sucrose en wordt monelline v genoemd. De stof zou suiker v kunnen vervangen en daar- door een bijdrage kunnen le- V veren aan de cariësbestrijding. ijl' De ontdekkers zijn nu bezig na te gaan, welke groep bin- V nen het monellinemolecuul de •V zoete smaak veroorzaakt. Als i.|' dat gevonden is, kan het com- '■I1 mercieel worden toegepast. bovenaangehaald advies van de pro vinciale planologische commissie kan het college instemmen, met uitzon dering van hetgeen is gesteld met betrekking lot het individueel kam peren. Dc kwestie van het indivi dueel kamperen is in dc vergade ring van de staten van 21 april jl. aan de orde geweest. Het college acht het juister indien met betrek king tot het individueel kamperen wordt gehandeld overeenkomstig de circulaire aan de gemeentebesturen van 5 mei jl., uiteraard en deze res trictie, moet geacht worden in de zo juist genoemde circulaire te zijn op genomen, voor zoverre ruimtelijke belangen zich daartegen niet verzet ten. Met een „zonering" als door de Provinciale Planologische Commis sie wordt voorgesteld kan het col lege niet instemmen, hoewel onder kend wordt de bijzondere landschap pelijke waarde van de (agrarische) cevergebieden van dc Grevelingen, het Zeeuwse Meer en van de West hoek. Het college merkt ten aanzien van het onderhavige streekplan nog op dat het een zekere bezorgdheid moet uiten ten aanzien van de grote re creatieve druk op die gebied. Het geven van criteria hiervoor acht het college zeer moeilijk, aangezien ze ker ook veel afhangt van de goede inrichting van het betreffende ge bied, waarnaar in het onderhavige streekplan is gestreefd. Gelet op het vorenstaande geeft het college in overweging het streek plan Schouwen-Duiveland vast te stellen, zoals dit ontweip ter visie heeft gelegen en gewijzigd dient te worden overeenkomstig het advies DEN HAAG, 13-7. Het Afrika-In- stituut (aangesloten by de Centrale Kamer van Handelsbevordering) heeft van verschillende zijden ver nomen dat er in Portugal stemmen opgaan om acties te gaan onderne men tegen Nederlandse goederen. Dit wegens de koffie-actie van het Angola-comité. Het Afrika-Instituut noemt in haar maandblad als één van de eerste te kenen van tegenacties tegen de kof- fieboycot een brief van de Angolese agent van een Nederlands bedrijf (dat met moeite een niet onaanzien lijke export naar de Portugese ge bieden in Afrika heeft weten op te bouwen), waarin deze agent „we gens de houding van de Nederlandse regering tegenover Angolese koffie" verzoekt om de goederenleveranties voortaan uit België of een ander land te laten komen en niet in Ne derlands geld te factureren. Voor Predikant verdronken TIETJERKSTERADEEL, 13-7. De rijkspolitie van Tietjerksteradeel heeft donderdagmorgen het lijk op- gedregd van de 29-jarige gerefor meerde predikant M. Stoffels uit Akkrum. De man moet dinsdag al verdron ken zijn; zijn vrouw kon hem toen al niet bereiken. Hij was een erva ren zwemmer. De politie weet niet waardoor de predikant is verdron ken. van de Provinciale Planologische Commissie, zoals dit door G.S. ge amendeerd op enige punten - is overgenomen, èn evenzo overeen komstig dit door G.S. op enige pun ten geamendeerde advies van de Provinciale Planologische Commissie op de ingediende bezwaarschriften te beschikken, e.e.a. door vaststelling van het hierna in ontwerp afge drukte besluit. Ontwerp-besluit De staten der provincie Zeeland; gezien het voorstel van gedeputeer de staten d.d. 27 juni 1972, nr. 274, tot vaststelling van het streekplan Schouwen-Duiveland; overwegende, dat het ontwerp van het plan met ingang van 11 januari 1972 tot en met 10 maart 1972 op de voorge schreven w\jze voor een ieder ter in zage heeft gelegen en hiervan tijdig afkondiging is gedaan; dat tegen het ontwerp een aantal bezwaarschriften is ingediend; dat kan worden inge stemd met het voorstel van gede puteerde staten omtrent de bezwaar schriften en tot wijziging op een aantal punten van het ontwerp; dat in de vergadering van 16 juni 1972 de beslissing op de vaststelling van het plan met een termijn van ten hoogste twee maanden is verdaagd; gelet op het bepaalde in de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Besluiten; Overeenkomstig het voorstel van gedeputeerde staten a. op de inge diende bezwaarschriften te beschik ken en b. het streekplan Schouwen- Duiveland vast te stellen. lopende orders, waarvoor men reeds een invoervergunning heeft afgege ven, schrijft hij: Grote spoed is ge boden, daar ieder ogenblik de hele invoer uit Nederland kan worden gestaakt. LONDEN, 14-7. - Londen wordt wellicht binnenkort voor automobi listen een heel dure stad. Een com missie inzake verkeersproblemen komt in haar rapport o.a. met het voorstel een speciale belasting te heffen van Londenaars die zich per auto naar hun werk in de binnen stad begeven. Zij denkt ook aan invoering van eep belasting voor parkeerterreinen van bedrijven en verandering van particuliere in openbare garages. De samenstellers van het rapport constateren dat het aantal auto be zitters in Londen jaarlijks met on geveer vijf procent stijgt. Zij menen dat het verzadigingspunt nabij is en dat drastische beperkende maatre gelen vroeg of laat onvermijdelijk zijn. „FZiïseit" uit het buitenland WASHINGTON. Eén van de twee avondbladen van Washington, De Washington Daily News, is voor het laatst verschenen. Hoofdredacteur Richard Hollander deelde dit woens dag op het middaguur aan het per soneel mee. BRUSSEL. Dc Belgische generaal majoor Albert Guerisse heeft ge steund door „meer dan 500 Europese vooraanstaanden" president Podgor- ny van de Sowjet-Unie gevraagd een internationale commissie in zijn land toe te laten voor een onderzoek naar het beheer van kampen cn ge vangenissen. PARIJS. De voorlopige revolutio naire regering van Zuid-Vietnam heeft de V.S. beschuldigd van het gebruik van giftige chemische bom men bij de pogingen de Zuidvietna- mese stad Quang Tri op de commu nisten te heroveren. LAKE JACKSON. De twee kapers van een Amerikaanse Boeing 727 hebben zich donderdagavond op het vliegveldje van Lake Jackson in Texas aan dc politic overgegeven. Dc drie stewardessen, die nog als gijze laars aan boord waren, zijn onge deerd in vrijheid gesteld. PARIJS. Het memorandum van de Nederlandse delegatie van de inter nationale Rijncommissie is in Parijs goed ontvangen. Het memorandum, dat vorig jaar in Bazel werd opge steld, houdt in een uitbreiding van de controle op de vervuiling van de Rijn, een verbod op de kwiklozingen en het terugdringen van de fosfaat- en stikstofbelasting. MOSKOU. De driedaagse bijeen komst in Moskou van de Comecon, de Oosteuropese tegenhanger van de Europese Economische Gemeenschap is woensdag geëindigd. DJAKARTA. De ongeveer 10.000 politieke gevangenen die op het In donesische eiland Bocroe zitten mo gen hun vrouwen en kinderen laten overkomen. DJAKARTA. In het Indonesische stadje Tebet is maandag de eerste steen gelegd voor een school die voor driekwart met Nederlands geld ge bouwd wordt. Dc Nederlandse rege ring heeft, via de NOVIB 1 1.066.109 beschikbaar gesteld voor deze mid delbaar technische school, die ge schikt is voor 400 leerlingen en bin nen negen maanden zal zijn voltooid. ROME. De Italiaanse minstcriële ploeg, bestaande uit christen-demo craten, scciaal-democraten en libe ralen. die dc seun heeft van de re publikeinen, kan thans gaan rege ren. Deze door Giulo Andrcotti op 26 juni jl. gevormde regering heeft donderdag het vertrouwen gekregen van de senaat. De Italiaanse kamer schonk haar het vertouwen vrijdag jl. rced9. MOSKOU. Met de tot dusver 500 kunstmanen van de „Kosmos" serie heeft de Sowjet-Unie een program ma van ruimteonderzoek verricht dat veelomvattender is dan uit de eens luidende benaming van deze kunst manen valt op te maken. BRUSSEL. Een Nederlandse geo loog uit Amsterdam (Andries Kees maat) is in Boairs, niet ver van Luik, ernstig gewond geraakt toen de rand van een kloof in het terrein waar hij aan het werk was, plotseling instort te. KARATSJI. Voor de Pakistaanse stad Karatsji is een algeheel uit gaansverbod afgekondigd. De over heid heeft gewaarschuwd, dat ieder, die het verbod overtreedt onmiddel lijk zal worden doodgeschoten. GENEVE. De intex'nationale con ferentie van Joodse organisaties in Genève heeft dinsdag een beroep op Engeland gedaan de opening van een bux-eau in Londep van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (POL) te ver hinderen. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 14-7. De Tweede-Ka merleden Goudsmit (D'66) en Van den Doel (P.v.d.A.) hebben alle sportr en ontspanningsvex-enigingen, aktie- groepen en particulieren, die te ma ken hebben met op zondag gesloten zwembaden en sportvelden, opgeroe pen hun mening aan de Tweede Ka mer kenbaar te maken- Mej. Goudsmit en de heer Van den Doel hebben enige tijd geleden een initiatief-wetsontwex-p ingediend tot wijziging van de zondagswet. Ze wil len het de gemeenten onmogelijk ma ken hun zwembaden en sportvelden op zondag te sluiten. Uit het voox-lopig vex*slag over dit| wetsontwerp is gebleken dat vele kamerleden nadere informaties wil len over de omvang en aard van het probleem. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Volgens de Vereniging van Dienstplichtige Militaix'en (V.V.- D.M. heeft de legexdeiding besloten dat langharige militairen volgende week alleen aan de Vierdaagse van Nijmegen mogen meedoen als zij een haarnetje dx-agen. ZWOLLE. Gedeputeex-de Staten van Overijssel hebben besloten om het grootste deel van de 35 miljoen gulden, die deze provincie extra voor de bestrijding van de werkloosheid heeft geki*egen, te gebruiken voor de aanleg van x-iolering en de bouw van zuiveringsinstallaties in nooxd-west Overijssel. DRONTEN. Dronten dat dit jaar tien jaar bestaat, gaat dit evenement vieren in de eei-ste week van sep tember. Van 6 tot en met 9 septem ber zal er in het centrum van Oos telijk Flevoland van alles te doen zijn: kermis, feestmarkt, barbecue, braderie, pax'ade van stoomwalsen en tot slot zaterdag 9 september de Ne derlandse clubkampiocnschappcn wielrennen. ARNHEM. Dat het Kroller-Muller- museum op de Hoge Veluwe de trek naar het nationale park in hoge mate bevox-dert, cn het dus niet alleen de natuur is die trekt, wijzen de cijfers uit. Dooxdat namelijk het vermaarde museum in 1971 het hele jaar we gens vei"bouwingswerkzaamheden gesloten was, daalde het bezoekcij fer van het nationale park duidelijk. De V.V.V.-Arnhem wijst erop in haar jaarverslag. Roos vernoemd naar prins Claus AMSTERDAM, 13-7. Donderdag middag heeft de directeur-generaal van de landbouw ir. J. Welle, in aan wezigheid van de internationale rozen-jury op de kwekerij van de firma G. de Ruiter in Hazerswoude een nieuwe zalm'oranje theehybride- roos gedoopt met de naam Prins Claus. Op het ogenblik van de doop werd op de Floriade, waar de nieuwe roos tot nu toe naamloos in de inzending van de firma De Ruiter in het Am- stelpark stond opgeplant, een naam bord geplaatst. Ze zal ook te zien zijn op de Floriadc-binncn-tcnloon- slcllitig in dc Awslelhol, die votidaog - vrijdag - wordt geopend door Bert Gartholf en tot en met a.s. maandag duurt. ARNHEM. Uit de Rijn bij Arnhem is het stoffelijk overschot van de 37- jarige Duitse schippersknecht M. M. Vrommers, afkomstig uit Hitzacker opgevist. Hij sloeg het afgelopen weekeinde bij Huissen overboord, vei'moedelijk als gevolg van drank gebruik. HILVERSUM. Radio Veronica heeft gedreigd een binnen de bepa lingen van dé overeenkomst van Straatsburg mogelijke internationale basis te zoeken om haar activiteiten voort te zetten. DEN BOSCH. Bevestiging van het vonnis wegens doodslag van de rechtbank te Bx*eda heeft de px*ocu- reur-generaal bij het gex-echtshof in Den Bosch geëist tegen de 28-rjarigc chauffeur P. M- uit Steenbergen. AMSTERDAM. De 24-jai'ige post- besteller R. van Schaick pit Amster- dam heeft donderdagavond een po ging om een wegvluchtende zakken roller tegen te houden met een mes steek in de hals moeten bekopen. De zakkeni'oller ontkwam. De postbe- steller is ter verpleging opgenomen in het binnengasthuis té Amstex-dam. Gi'oot succes iedere week karx ge boekt woi'den met de puzzel, die de aandacht blijft trekken, zowel van puzzelaars(sters) van Schouwen-Dui veland als daar buiten. We gaan dus maai* gewoon door op de reeds ja- i*enlang bewandelde weg. De eerste pi-ijs is ditmaal voor: Mevrouw J. v. d. Meyden, Kromme Reke 8, Renesse. De tweede px-ijs gaat naar: Dc heer R. A. Born. Bogaardstraat 12, Zierikzee. De oplossing van de puzzel is de volgende Horizontaal: 1. touwt'jesspxingen; 13 RP; 14. gras; 15. eens; 16. Be; 17. De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. vloeibax*e spijs; 4. van gei'inge zwaarte; 7. ovei'schot; 10. vrgemde munt; 11. in de hxiis- houdiri'g gebruikte vloeistof; 12. plaats aan de Oude IJssel; 14. weef sel van goud- of zilvex*draad; 17. schaakfiguur; 19. proper; 20. raad geving; 21. zaadkox-rel in een vi*ucht; 23. soort'onderwijs (afk.); 24. voor zetsel; 25. deel van Eui*opa; 28. de oudere (afk. Latijn); 29. soort anti lope; 31. Eux-opeaan; 32. ovenkrabber om kolen uit de oven te halen; 35. plotseling opkomende gedachte; 37. duidelijk; 40. wijnsoort; 41. paarde- slee; 42. voegwoord; 43. onverdui- sterd schijnende; 44. opkoper van ge stolen goed; 47. aardbol; 49. niet druk; 50. langslaartige Zuidameri- kaanse papegaai; 52. bladader; 54. per procuratie (afk.); 55. geheel der neigingen v.e. kind; 58. chemisch symbool; 60. nachtroofvogel; 62. deel van Azië; 63. rivier in Engeland; 64. blad papier; 65. voornemen tot iets; 67. kledingstuk; 69. gxote afgeronde schop; 70. tijding; 71. wild zwijn; 72. vergevorderd in tijd; 73. gi'ote klier; 74. rustig, bedaard. DEN HAAG. De Nederlandsche Blindenbibliotheek in Den Haag heeft de drie miljoenste geluidsband uitgeleend aan mevi-ouw M. N. Ver burg-Wolf, bewoonster van het be jaardencentrum voor blinden „De Finsprong" te Zeist. Zij ontving als aandenken een cassetterecorder. ALMELO. Een Almelose winkelier is het slachtoffer geworden van een wisseltruc, die volgens de recherche centrale in Den Haag de laatste tijd vaker wordt toegepast. RIJSWIJK. De vakatux*estop voor de gezinsvex-zorging is te haid aange komen, althans har-der dan staatsse- cx-etax-is mevr. Van Veenendaal-van Meggelen had vex-wacht. De Centrale Raad voor de Gezinsverzoi'ging ver trouwt er op, dat de vakaturestop spoedig ongedaan wordt gemaakt. DEN HAAG. In Brussel zijn don derdag de akten uitgewisseld ter be krachtiging van de 13 mei 1970 in Den Haag gesloten Nederlands-Bel gische overeenkomst over verbete ring van de vaarweg door de Wester- schelde bij Walsoorden. De overeen komst treedt vrijdag in werking. aap; 18. nuk; 19. es; 21. kap; 23. Sem; 25. de; 26. bai-on; 28. x*ob; 30. loper; 32. Edam; 33. mulat; 35. trui; 36. L.O. 37 klam; 39. hobo; 41. kg; 42. boeg; 43. oord; 44. hij; 46. mier; 48. krab; 49. er; 51. adem; 53. regen; 55. orde; 57. x*egel; 59. neg; 60.'Gouda; 61. W.L. 62 x;ak; 64. bat; 65. a.c.; 66. rib; 68. til; 69. cm; 71. bier; 72. geen; 74. zo; 75. hermelijnvlindei*. Verticaal: 1. troebel; 2. op; 3. w.g.; 4. traan; 5. jaap; 6. esp; 7. pen; 8. i*eus; 9. inkel; 10. N.S.; 11 eb; 12. pe- dex-ig; 20. sado; 21. komkommer; 22. hol; 24. motox'boot; 25. deuk; 27. Ra; 28. rum; 29. bah; 31. P. R.; 33. mager 34. toorn; 38. lei; 40. boa; 44. Hax*wich 45 ijdel; 47. x*en; 48. keg; 49. Edda; 50. reactor; 52. eg; 54. gek; 56. Ru; 58. laiïe; 60. ga lei; 63. kiel; 64. biel 67. brij; 68. t.g.v.; 70. me; 71. BM; 73. N.N.; 74. ze. Verticaal: 1. bravourstukje; 2. zeevis; 3. zaadkoxTel in een vi*ucht; 4. zeer talrijk; 5. klein vertrek; 6. taankleurig; 7. ijsaanslag aan vaste voox-wei-pen (b.v. aan boomtakken); 8. onvex-gelijkelijk; 9. zangstem; 13. geen inhoud hebbende; 15. maand v. h. jaar; 16. muzikaal toneelspel; 18, plaats in Salland; 20. onverwachts; 22. het overbx-engen van de stem langs elektrische weg; 25. klooster zuster; 26. persoonlijk voornaam- wooi*d; 27. gevangenis (Bargoens); 30. familielid; 33. licht ontvlambare vloeistof; 34. boom; 36. vlaktemaat; 38. samenhangende klomp planten; 39. telwooid; 45. boom; 46. technisch hulpmiddel ten dienste van de lucht vaart; 47. wacht van krijgslieden bij een voist; 48. tenen mand; 49. één der spelers v.e. voetbalelftal; 51. mu zieknoot; 53. konijnenjager; 54. don kere opening in het xegenboogvlies; 56. edelaardig; 57. stellig wetend; 59. plant met bittere bladeren en bloe men; 61. schaapkameel zonder vet- bull; 64. Ned. omroepvereniging (afk.); 66. vochtig; 68. onder leiding van (afk.); 69. snavel (van vogels). IIAMllURG. Dr Itamburgse Dora Vose, is waarschijnlijk dc enige vrouw in Europa, (lie nog plooikragen naait cn strykl. In Hamburg dragen predikanten nog veelvuldig zulke gevouwen kragen, waarmee vroeger ook de senatoren hun ambtskleding voor de poeder van de pruiken beschermden Alleen al het naaien van een stolpkraag kost de 70-jarige bijna vijf uur. De nieuwe puzzel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4