Kant en klare kunsthars vnlpasta PORION „WATERSPEL" VOORAL EEN „ATTRACTIEF EVENEMENT" Duizenden bouwvakkers gaan vakantie in Westhoek besluiten STREEKNIEUWS STAATSGREEP IN LIBIË? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 juli 1972 Nr. 21114 Zierikzee beleeft heden-vrijdagavond schilderachtig kijkspel Iets minder bruin en dankbaar dan vorig jaar ZIERIKZEE, 13-7. Bij het publiek bestaat hier en daar het misverstand dat de opvoering van het histo- riseli waters pel „De bevrijding van Zierikzee" (8 augustus 1572), op enigerlei wijze vergeleken zou kunnen worden met de historische evenementen zoals die werden gebracht in 1949. Er is evenwel een zeer groot verschil: toen was het een algemeen stads feest, nu wordt een attractief evenement geboden, dat ter omlijsting moet dienen van de heden-vrijdag, zaterdag en zondag a.s. te Zierikzee plaats vindende zomerreiinie van de Stichting Stamboek Ronde en Platbodem- jachten. Dat er zoveel wérk van het waterspel is gemaakt vindt zijn oorzaak in het feit dat op deze wijze aan een groot publiek (stadgenoten en toeristen), nog juist binnen de bouwvakvakantie, een spektaculair schouwspel kan worden geboden, dat de belangstellenden geen cent kost. Twee „tjalken" in de Zierikzeese haven, koplopersdie deze week vooraf gingen aan de komst van meer dan 150 historische scheepstypen Bovenstaande aanvullende mede delingen inzake het reeds eerder eni ge malen op uitvoerige wijze aange kondigde en beschreven waterspel, dat dus hedenavond - aanvang 21.30 uur - gerealiseerd zal worden, kon den worden genoteerd tijdens een donderdagmorgen ten stadhuize ge houden persconferentie onderleiding van burgemeester Th. H. de Meester, waarbij een aantal bestuursleden van de Stichting Stamboek, waaron der wrnd.-vporzitter J. F. Dudok van Heel, een toelichting gaven op het programma voor de komende dagen. De auteur van het historisch spel, stadsarchivaris W. H. Keikes, bena drukte bij deze gelegenheid het feit dat het spel ,,'d Overgang van Zie rikzee" geen historisch openlucht spel met veel tekst zal zijn. Het is nl. bedoeld als schilderachtig kijk spel tegen het uitermate fraaie en originele historische decor van het havenpoortencomplex. Er is naar ge streefd om de taferelen zo „doorzich tig" mogelijk te houden, zodat het niet al te moeilijk zal zijn om de draad van het verhaal vast te hou den. Bij een en ander wordt aangete kend dat - misschien wel wat voor barig maar onder het nodige voor behoud toch wel zou mogen worden gezegd dat het Watergeuzenspel mo gelijk als een soort „generale repe titie" kan dienen voor een herden kingsfeest in 1976. Dan is het nl. juist 4 eeuwen geleden, dat Zierik zee een Spaans beleg moest door staan, met alle gevolgen van dien. Zo zag de plaats van het waterspel er uit rond het jaar 1572. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Met nadruk wordt er verder op gewezen dat het duidelijk de bedoe ling is dat zoveel mogelijk personen van de wal af (in hoofdzaak hoek Grachtweg-Scheepstimmerdijk) het spektakel zullen kunnen volgen. Or demaatregelen zullen op de meest soepele wijze ten uitvoer worden ge legd. Medegedeeld wordt in dit ver band verder dat echter onder geen enkele voorwaarde zal kunnen wor den toegestaan dat particulieren met bootjes het waterspel benaderen of zich aan de wal binnen de dranghek ken begeven. Er wordt van het pu bliek begrip en medewerking hier voor gevraagd. Geen subsidie Burgemeester De Meester achtte het belangrijk dat het publiek op de hoogte is van het feit dat de zomer reiinie van de Sichting Stamboek, en daarbjj inbegrepen de uitvoering van het waterspel „de gemeenschap als zodanig geen cent kost". De ge meente Zierikzee verstrekt geen en kele subsidie voor de komende fes tiviteiten. Een en ander betekent dat de deel nemers aan de reünie alle kosten be talen, zoals bijv. huur costumes, maaltijden, havengelden, kosten vuurwerk enz. Er is uiteraard wel de nodige medewerking van de ge meente: waar mogelijk worden hand- en spandiensten verleend en bovendien heeft het Stamboek veel hulp ondervonden van bevriende re laties. Van de toeschouwers bij het wa terspel en voor de wedstrijden van zaterdag en zondag a.s. wordt geen entree gevraagd. De Zierikzeese C. J.V. verzorgt een mosselmaaltijd in de C.T.V.-loods en zal de eventuele baten hiervan kunnen aanwenden voor het campingproject. Behalve van het punt hoek Grachtweg- Scheepstimmerdijk voor de fabriek van Emulsion Holland - zal men het waterspel vanavond kunnen gade slaan van de Vissersdijk en de En gelse kade. Zaterdag zal het publiek het admi- raalzeilen bijzonder goed kunnen zien vanaf het uiteinde van de West- ha vendijk: aanvang 14.0U uur. De commissaris der koningin in Zeeland zal hierbij als admiraal fungeren aan boord van de hoogaars „Banjaard". Zondag zal de reünie worden be sloten met wedstrijden hardzeilen, met medewerking van de water sportvereniging Zierikzee. Deze wedstrijden zullen voor het publiek eveneens bijzonder goed te volgen zijn vanaf het uiteinde Westhaven- dijk. Vast staat wel dat Zierikzee dit weekeinde op tal van manieren zal kunnen genieten van schilderachtige scheepstaferelen. Er worden in to taal 151 bjj het Stamboek aangeslo ten schepen - waaronder uit België en Engeland - verwacht. Er zullen daarbjj vele bijzonder fraaie oud- Nederlandse scheepstypen te bewon deren zijn. De heer Dudok van Heel wees er aan het slot van de persconferentie nog op dat de Stichting Stamboek „geen mensen, maar schepen" ballo teert. „Dat betekent dat ons gezel schap bijzonder" gemêleerd is. Er zijn er onder ons heel wat die zich heel wat ontzeggen om hun schip in ere te houden", aldus de wrnd. Stamboek-voorzitter. Advertentie DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelij k voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. 1 kg f8.55, 2 kg f15.30, 5 kg f29.95 Lions-club-wandelmars Renesse De Lions-club - één van de ser viceclubs op Schouwen-Duiveland - organiseert op zaterdag 22 juli een wandelmars, die zijn vertrekpunt krijgt bij het Dorpshuis te Renesse (14.00 uur). De route wordt bij de start bekendgemaakt. Gelopen wordt over afstanden van 1 en 15 km, afhankelijk van de leef tijd der deelnemers(sters). De in schrijfgelden zijn - als gebruikelijk - laag gehouden. Aanmeldingen kun nen plaatsvinden tijdens de kantoor uren van de V.V.V.' Renesse, Haam stede en Zierikzee. Ook aan de start kan men zich nog opgeven. Met deze mars zijn fraaie medailles te ver dienen. Afschot van houtduiven De grote schade welke jaarlijks wordt toegebracht aan de te velde staande gewassen door vele houtdui ven heeft de afdeling Schouwen- Duiveland van de Koninklijke Ne derlandse Jagersvereniging op haar vergadering doen besluiten deze houtduiven af te schieten. Door 35 jagers werd in Schouwens Westhoek een gezamenlijke duivenjacht gehou- BUKGII/IIAAMSTEDE, 14-7. Min der bruin en minder dankbaar ge stemd dan vorig jaar gaan vandaag en morgen de duizenden bouwvak arbeiders hun veertiendaags onder dak in de Westhoek weer verlaten. Slechts een vijftal dagen kregen zij gelegenheid om de boven in de kof fers liggende badtooi aan te trekken en zich te koesteren in de echt niet bovenmatig warme zon, want de temperatuur kwam nauwelijks bo ven de 20 graden. Doch die zonnige dagen beteken den uitschieters, want iedereen moest en zou naar het strand, de zee in, (wat overigens bar tegenviel omdat het water veel te koud was voor de tijd van het jaar) of nestelden zich heerlijk in het warme zand achter een windschermpje. Op die 5 zonne dagen was het bijzonder druk op de stranden en de parkeerwachters we ten ervan mee te praten. Knotsvolle terreinen en wegbermen maakten het hun erg moeilijk om het aanbod te verwerken en via de portofoons kon, er nog wel een plekje gevonden wor den. Alle verkeersborden hadden geen zin meer want vooral de par- keeraanwijzingen stonden voor joker omdat langs de wegen door het over vloedige aanbod de auto's eenvou dig werden neergezet. Opnieuw is gebleken dat de gemeente voor vol gende jaren zich diep zal moeten verdiepen in de verkeerschaos, niet alleen te Westenschouwen doch ook elders langs de stranden in de West hoek. Zoals woensdag- en donder- dagmiddag de situatie langs de Kampweg ontstond, was onverant- woordelijk want een ambulance zou hier nauwelijks langs gekund heb ben. Of bv. een brandweerauto die snel naar een duinbrand zou moeten rijden, had hier niet doorgekund. Auto's in de dorpen Geslaagd Bij het gehouden Staatsexamen Engels M.O. A te Amsterdam, slaag de onze vroegere stadgenote me vrouw Netty Hogerheijde. BURGHSLUIS Palingkubben gestolen Het bericht - opgenomen in het donderdagnummer - inzake het ste len van palingkubben, behoeft in zo verre correctie, dat de genoemde hoeveelheid paling van 40 pond, zui ver spekulatief is. Men kan zonder onderzoek niet vast stellen hoeveel paling er in de kubben zat. Red. RENESSE Speciale dienst in Herv. kerk Woensdagavond werd er in de Herv. kerk van Renesse weer een bijzondere dienst gehouden. De avond werd opgetreden door een een jongerengroep uit Wuppertal; de leiding van deze avond berustte bij da. A. A. van Leeuwen te Burgh. Zij hield een toespraak afwisselend in het Nederlands en het Duits, omdat zich onder de aanwezigen ook zeer vele Duitsers bevonden. Later in de dienst hield zij een korte overden king over het thema vreugde. Behal ve de jongeren uit Wuppertal, die enkele liedjes zongen, werd aan deze avond ook medewerking verleend door C. J. Groenleer als organist en J. v. d. Brug trompet, die dc ge meentezang begeleidden. Dc heer C. J. Groenleer begeleidde ook dc heer A. E. de Looff die op dwarsfluit An dante van Mozart en Spirituozo uit het fluitconcert van Pergolesi ver tolkte. Volgende week zal in de kerk van van Renesse worden opgetreden door het Walchers Jongerenkoor en een ritmisch combo, beiden o.l.v. Louis Blommnert. kers volgende week weer aan de slag. Hun vakantiegeld is op doch ze hebben een paar goede dagen gehad die de bar slechte van de eerste week wel weer opheffen. (Advertentie) NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank Boekhouder Hervormde Kerk Tot boekhouder van de kerkvoog dij en de diakonie van de Ned. Herv. Gemeente alhier is met ingang van 1 juli van dit jaar benoemd de heer J. Stuij. Dit ter vervulling van de va- kature, ontstaan doordat de heer Jac. van der Maas Cz. voor deze funktie heetf bedankt. Scheepvaartberichteu Abida, 13-7 te Rotterdam verwacht. Acmaea, 12-7 van Honolulu te Bal boa. Atys, 12-7 580 m. o.n.o. Mombasa. 18-7 te Durban verwacht. Camitia, 12-7 500 m. w.z.w. St. Hele na naar Durban. Diloma, 13-7 van Portland te Pta Cardon. Krebsia, 13-7 van Trinidad te Cura cao. Vivipara, 12-7 60 m. o. Buenos Aires naar Rio de la Plata. Vlieland, 12-7 250 m. w.z.w. Karachi naar Bombay. Straat Fremantle, 12-7 210 m. o.no. Seychellen naar Honkong. OOSTERLAND. 13-7. Er is in het verleden vaak getwijfeld, ook in de raad van Duiveland, aan de beteke nis van het strandje te Ouwcrkcrk. vooral om daar gelden voor beschik baar te stellen. Nu echter de recrea tie ook in deze streken hand over hand toeneemt en dc Westhoek van het eiland geen plaats meer heeft voor mensen van de oostkant, bRjkt pas hoe het publick ingenomen is met deze gelegenheid om van zee en zon te genieten. Het is verbijsterend om te zien hoe velen ook uit Oosterland dag aan dag naar Ouwerkerk toegaan hicr- Met weemoed kijkt deze bouwvak telg nog eens naar het zeewater dat hij moet gaan verlaten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). STUURGROEP INRICHTING GREVEUNGENBEKKEN DEN HAAG, 14-7. Minister Drees (verkeer en waterstaat) heeft een stuurgroep en een projectbureau in richting Grevelingenbekken inge steld. De stuurgroep staat onder leiding van ir. H. A. Ferguson (hoofd van de Deltadienst); het projectbureau heeft als voorzitter ir. P. Santema. De heer Santema is hoofd van de af deling waterhuishouding, milieu onderzoek en inrichting van de Del tadienst. Het projektbureau krijgt tot taak leiding te geven aan de inrichting van het Grevelingenbekken. De stuurgroep zal deze werkzaam heden moeten begeleiden en coördi neren. Zowel het projektbureau als de stuurgroep zijn enige tijd geleden aan hun werkzaamheden begonnen. Het secretariaat van de stuurgroep zal worden behartigd door de mini steries van verkeer en waterstaat en van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk. PARIJS, 14-7. De Franse staats radio heeft gemeld dat de Libische leider Gaddafi volgens berichten uit de Marokkaanse hoofdstad Rabat, door „extremisten" in Tripolis ge vangen is gezet. Meer bijzonderheden werden niet gegeven. De commerciële zender Radio-Lu xemburg noemde Radio-Rabat als bron voor hetzelfde bericht. De Ma rokkaanse radio baseerde het nieuws op mededelingen van onofficiële zijde, aldus Radio-Luxemburg. Zwemmer overvaren HEERENVEEN, 13-7. De onge veer 50-jarige heer A. Heerkens uit Gouda is donderdagmiddag tijdens het zwemmen op de Langweerder Wielen bij Heerenveen overvaren door een speedboot die een water skiër trok. De man werd een been afgerukt, het andere been werd ernstig gewond. De heer Heerkens werd naar het ziekenhuis te Heeren veen gebracht. Fabriek afgebrand AALTEN, 13-7. In Aalten is don derdagmiddag een fabriek van kunststoffen door brand verwoest. De schade wordt geschat op f 1 mil joen. Het onderzoek naar de oorzaak van de brand wordt bemoeilijkt, doordat wegens de vakantie niemand in het bedrijf aanwezig was. De ei genaar van het bedrijf, de heer M. Wories, is ook met vakantie in het buitenland. De vuurzee werd bestreden dooi de brandweerkorpsen uit Aallen, Bredevoort, Dinxperlo en de Duitse stad Bocholt. Men heeft ternauwer nood kunnen voorkomen, dat ook de aangrenzende fabriekshal van een technische industrie in de as werd gelegd. Wel kreeg dit bedrijf veel waterschade. voor. Het is niet alleen dat deze plaats in korte tijd is lo bereiken, maar alle geneugten die '1 strandle ven kan bieden kunnen hier worden gerealiseerd. Zwemmen, vissen, va ren mot kano of rubberboot. Vele ouders gaan met hun kroost hier in de vakantietijd de hele dag heen om te genieten van het natuurschoon, waarbij ook de ongeëvenaarde kre- kengebieden vernoemd dienen te worden. Het is hier zelfs mogelijk een zeilboot te huren om de wijde kreken op te varen. Zodoende kan in Ouwerkerk iedereen aan zijn of haai recreatieve trekken komen. In de dorpen hetzelfde euvel. Het schijnt dat elke badgast die des mor gens boodschappen in de dorpsker nen doet, zijn auto beslist voor de deur van de winkel moet parkeren. Wat verder parkeren en een hon derd meter lopen is een te grote op gave voor deze mensen en men zou haast gaan denken dat iedere Ne derlander voet- of beenkwalen heeft. Het zijn vooral de dienstbussen van de R.T.M. en van Van Oeveren die vaak klem kwamen te zitten, doch de Schouwse bestuurders kennen hun klanten al en met een glimlach werd de fontparkeerder naar elders verwezen. De middenstandszaken hadden het vooral in de slechte dagen bijzonder druk. Daar het dan geen strandweer was, trok alles in geel of rood regen pak naar de dorpen en stapte de winkels binnen. Slecht hadden het toen de strandpaviljoens die dit jaar een strop hebben of het seizoen moet zich verder op deze warme manier gaan ontwikkelen zodat de laatko mers (textiel en buitenlanders) nog wat goed gaan maken. Met frisse moed gaan de bouwvak den waarbij 140 duiven werden afge schoten. Indien blijkt dat de land bouwers nog ernstige schade lijden van deze dieren zal nogmaals een jacht gehouden worden. Kopregel Door een spijtige vergissing, is in het donderdagnummer, de traditio nele „kopregel" op de voorpagina uit gevallen, Deze had natuurlijk be trekking op het nieuw verschenen boek: „Zierikzee vroeger en nu". Red. U bent welkom bij uw Nutsspaarbank Buitenlands geld Reischeques BURGH-HAAMSTEDE: Julianastraat/Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. ZIERIKZEE OOSTERLAND Dominee Hage vestigt zich Ds. W. Hage, de toekomstige pre dikant van de Ger. Gemeente alhier, die op woensdag 19 juli a.s. alhier in zijn ambt zal worden bevestigd door ds. C. Hegeman uit Tholen, heeft zich in middels hier gevestigd. In af wachting van de nieuwe pastorie die gebouwd wordt aan de dr. Sutter- straat, gereed is, heeft de predikant met zijn echtgenote voorlopig zijn in trek genomen in een bejaardenwo ning aan het Hofplein. Op de avond van woensdag 19 juli hoopt ds. Hage intrede te doen. Beide diensten wor den gehouden in het kerkgebouw van van de Oud. Ger. Gemeente aan de Burgemeester van der Havestraat. Ze vangen aan 's middags om drie uur en 's avonds om zeven uur. Geslaagd Onze dorpsgenote, mej. Lies Hir- des Ad., momenteel werkzaam aan het psychiatrisch ziekenhuis „Bloe- mendaal" 'te Loosduinen, slaagde de zer dagen aan genoemde inrichting bij de aldaar gehouden examens voor het diploma: therapie-leidster. Dagelijkse uittocht naar „strandje van Omverkerk"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3