WEG AGENDA P.P.C. WUIFT ALLE BEZWAREN DOMEINENWEG OPZIJ Nederland en de ontwikkelingshulp Stakingen in Italië LAATSTE NIEUWS STAD Aktiegroep Solzjenitsyn opgericht Zwitserse ambassade in Parijs bezet „Handhaving verbinding op streekplan kaart is noodzakelijk" ZIERIKZEE, 13-7. Alle bezwaren ingediend tegen de voorgenomen aanleg vati een weg door de donianiale bossen bij WesteiiSfchouwen, worden door de Provin ciale Planologische Commissie van de hand gewezen. Dit blijkt uit de deze week voor publikatie vrijgegeven inhoud van de bezwaarschriften tegen de ontwerp- tweede herziening van het streekplan Schouwen-Dui- veland en het advies dienaangaande van de Provin ciale Planologische Commissie. „De bezwaren waren ongegrond te verklaren" aldus luidt het advies van de P.P.C. aan Ged. Staten. Dit komt er op neer dat meer dan 7500 handteke ningen, door diverse instanties verzameld om het domaniale gebied ongerept te laten, door de P.P.C. mede van de tafel worden geveegd. Ged. Staten hebben intussen dit advies van de P.P.C. overgenomen en dat betekent dat er in de zitting van provinciale staten van september aanstaande ongetwij feld nog heel wat harde noten zullenmoet enwordengekraakt. We geloven dat velen het ad vies van de Provinciale Planologi sche Commissie, overgenomen door G.S. van Zeeland geen acht te slaan op de bezwaren tegen aanleg van een weg door het Do maniale dninbosgebied, niet in dank zullen afnemen. De motiva ties van de P.P.C. kan men elders in clit nummer lezen. Ze zijn opge nomen in het lijvig boekwerk, dat behelst de bezwaarschriften tegen het Streekplan Schouwen-Duive- land en het advies van de Prov. Planologische Dienst. De gedachte weg - als hij er ooit komt - is al eerder hevig in het nieuws geweest; de plannen hebben een stroom van tegen-reac ties opgewekt, maar de P.P.C. meent hieraan voorbij te moeten gaan. Hier - het komt meer voor in Nederland, om niet te zeggen, heel veel - zijn zuiver utiliteits overwegingen gebruikt, maar an dere, heel zwaar wegende argu menten, zijn niet aan bod gekomen We onderschrijven wel de nood zaak van verdere strandontsluitirig, ook die van een verdere spreiding van mensen over 't (strand)-gebied maar men bedenke dat een weg als de onderhavige het begin van de aantasting van liet domeingebied is. Zon weg zal in de toekomst breder worden. Hij trekt andere zaken aan; er komt bermvervuiling en rustverstoring. Dat is niet goed voor bomen, planten en dieren. De P.P.C. verweert zich door te zeggen dat slechts „een klein ge deelte" (het zuidwestelijk deel) van het bosgebied zal worden aan getast doof de weg, maar een weg - dat moest men in Middelburg toch ook weten - is een vuufge- vaarlijke „aantrekker" van allerlei dingen, die een potentiële bedrei ging van het gebied betekenen. Laat men althans dit gebied toch met rust laten; het is voor duizen den mensen een oase en laat men zoeken naar alternatieve oplossin gen. Die zijn - als de goede ge zindheid er is - altijd te vinden. Het is te hopen dat Provinciale Staten deze mening zullen delen, want men zet - hoe voorzichtig misschien dan ook - met deze weg een zeer gevaarlijke, gebied be dreigende ontwikkeling in gang. Op deze wijze zal het niet lang meer duren of men kent van de Schouwse Westhoek helemaal niets meer terug, want men moet de wij zigingen eens over periodes van zes tot tien jaar inventariseren. Misschien dat het dan duidelijk wordt hoe beetje bij beetje de echt markante dingen in gevaar komen, als ze al niet zijn verdwenen. DEN HAAG, 13-7. In 1971 is de totale netto-stroom van financiële middelen uit Nederlandse openbare en particuliere bronnen naar de ont wikkelingslanden naar verhouding groter geweest, dan van welk ander land ook, zo staat in een jaarover zicht van de O.E.S.O. (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling). De kapitaalstroom uit Nederland naar de ontwikke lingslanden bereikte in dat jaar 1,63 procent van hét bruto nationaal pro- dukt tegen 1,46 procent in 1970, 1,44 procent in 1969, 1,31 procent in J 968. LEE-ON-SOLENT. - Een beeld van de tweedaagse helicopter-reddings- meeting, die deze week in Engeland werd gehouden. Op de foto zien we een Nederlandse heli bezig met een „reddingsaktie" tegen een wel zeer Britse achtergrond. Aan de ontmoe- ting werd deelgenomen door België, Denemarken, Frankrijk, Italië, de Ver. Staten, Nederland, Duitsland en Engeland. De P.P.C. is van oordeel dat om te kunnen voorzien in de noodzakelijke strandontsluitingen met parkeer voorzieningen voor de vcrbljjfsrecre- anten de verbinding, ten noordwes ten van Westenschouwen, noodzake lijk is en op de streekplankaart dient te worden gehandhaafd. De parkeercapaciteit voor hel jaar 1990 wordt geraamd op 13.500 auto's Wanneer de bestaande weg naar Nieuw-Haamstede is verbeterd en de strandontsluiting ten noordwesten van Westenschouwen is aangelegd, zal een totale parkeercapaciteit van van ca. 5800 auto's bereikbaar zijn. Deze parkeercapaciteit zal echter volgens de P.P.C. weer vrij spoedig tekort schieten. Een verdere vergro ting van de parkkeercapaciteit wordt daarna gezocht nabij de Brouwers- dam en de Oosterscheldedam'. Concentratiepunt De P.P.C. wijst erop dat het aan wijzen van een concentratiepunt na bij de dammen voor de dagrecreatie tot doel heeft een groot strandgebied bereikbaar te maken, o.a. voor de verblijfsrecreanten uit de kop van Schouwen. Nu de strandontsluitings- weg naar de Oude Hoeve, met een ruime strandcapaciteit, door de in gediende bezwaren tegen het voor ontwerp-streekplan is vervallen is gezocht naar andere mogelijkheden om de kust te kunnen ontsluiten voor motorvoertuigen. De enige mo gelijkheid die overblijft 2ijn volgens de P.P.C. gebieden in de nabijheid van de Deltadammen. Op deze wjjze wordt zo min moge lijk afbreuk gedaan aan duin- en natuurgebieden. Deze correctie be tekent dat spreiding van strandre- creanten minder mogelijk is, zodat er een extra druk op de concentra tiegebieden voor de dagrecreanten is te verwachten. In die zin is de situatie gewijzigd. Geconstateerd wordt dat geen van de strandontsluitingswegen kan worden gemist. Wanneer wordt gemeend dat de strandontsluitingsweg met par keerterrein ten noordwesten van Westenschouwen moet vervallen, zal dit de konsekwenties hebben dat de gebieden voor de ver blij fsrecreatie van geringere omvang moeten zijn, aldus de P.P.C. De mening dat het dominiale bos geheel wordt doorsne den met de voorgestelde strandont sluitingsweg kan niet door de P.P.C. worden gedeeld. De voorgestelde verbinding loopt door het zuidweste lijke deel van het bos, zodat maar een klein gedeelte van het boscom- AMSTERDAM, 13-7. Een aantal studenten en docenten van dc theo logische faculteit van de Rijksuni versiteit in Utrecht heeft een „actie groep Solzjcnitsyn" opgericht, die van plan is tijdens de vergadering van het centraal comité van de We reldraad van Kerken van 13 tot 23 augustus in Utrecht acties te voeren met het doel de Wereldraad tot soli dariteit te bewegen met Solzjenit- syn. Deze heeft een vastenbrief ge schreven, waarin hij opkomt voor de vrijheid van de kerkelijke verkondi ging en de vrijheid van de godsdien- plex zal worden doorsneden. Ge meend wordt, aldus de commisie, dat het voorgestelde globale tracé weinig schade doet aan de geringe natuur wetenschappelijke waarde van het bos. Een kanttekening van.de P.P.C.: „Het definitieve tracé zal in nauw overleg met Provinciale Waterstaat, Dienst der Domeinen en Staatsbos beheer tot stand komen. Hierbij zal zoveel mogelijk rekening worden ge houden met de natuurwetenschappe lijke- en recreatieve waarde van het gebied om te trachten deze waarden zo min mogelijk aan te tasten. Ver der meent de commissie: „Daar de verbinding maar door een klein ge- deelt van het Dominiale bos loopt, behoeft niet te worden gevreesd dat. de geluidshinder het gehele gebied zal aantasten". Buit juwelendieven: ruim een ton AMSTERDAM, 13-7. - Inbrekers hebben woensdag op klaarlichte dag voor ruim 1CO.GCO gulden aan ju welen en geld gestolen uit een wo ning in Amsterdam-Buitenveldert. De bewoonster had de hele dag in Zandvoort vertoefd. Zij bemerkte bij thuiskomst in de vooravond dat haar voordeur was geforceerd. De juwe len en het geld waren opgeborgen in geldkisten. De politie heeft ook aan de deur van een andere woning in hetzelfde perceel sporen gevonden, die erop zouden kunnen wijzen dat inbrekers hier geprobeerd hebben de toegang te forceren. De bewoners van deze woning zijn met vakantie, zodat dg politie wacht met een nader onder zoek. Jongetje verdronken ARNEMUIDEN, 13-7. Donderdag avond hebben twee duikers uit Yer- seke in een kreek in het recreatie gebied „De Piet" aan het Veerse meer, het lijkje gevonden van de vijf jarige Johnny Meeuwsen uit Arne- muiden gevonden. De ouders van het jongetje had den om half zes de politie gealar meerd. Samen met vele recreanten kamde de politie uit Goes het uitge strekte gebied uit. Uiteindelijk von den de twee duikers het verdronken jongetje liggend in een kleine kreek. stige opvoeding. Over de reakties, die daarom gekomen zijn van de zij de van de Wereldraad maakt de ac tiegroep zich zorgen. In een open brief aan het centraal comité van de Wereldraad wordt volstrekte solidariteit gevraagd met de vastenbrief van de Russische schrijver. Tot nu toe is daarvan niets gebleken, aldus de actiegroep. Zij dringt er op aan dat de Wereld raad van Kerken, „zoals zij dat in het verleden heeft gedaan, ook nu opkomt voor vrijheid van godsdienst, vrijheid van godsdiehstige opvoeding en vrijheid van meningsuiting, waar ook ter wereld". De opmerking dat dc Schouwse stranden in dc toekomst geen bijzon dere' toeristische waarde meer heb ben in verband met de te verwach ten watervervuiling iykt volgens de P.P.C. noga' pessimistisch. „Er zullen steeds meer maatregelen worden ge troffen om de watervervuiling tegen te gaan". Het streekplan blijft er vanuit gaan dat het strand zijn re creatieve waarde zal behouden en daarom zo goed mogel^k moet wor den ontsloten". ZIERIKZEE, 14 juli. Een bijzonder boeiend tafereel vormde vanmorgen (vrijdag) de Zierikzeese haven, waar vele fraaie oude sclieepstypen lig plaats hebben gekozen in verband met de zomerreünie van de Stichting Stamboek Ronde en Platbodem- jachten. Een aantal schepen zal van avond deelnemen aan het historisch kijkspel dat in het kader van deze reünie zal worden opgevoerd tegen de indrukwekkende achtergrond van het Zuid- en Noordhaven poorten- PARIJS, 13-7. Een groep van twin tig separatisten uit het Franstalige deel van het Zwitserse kanton Bern heeft donderdagochtend de Zwitserse ambassade in Parijs bezet. De naar autonomie strevende be weging van Frans-sprekenden in de Zwitserse Jura wil door de vorming van een nieuw kanton zich van het Duits-sprekende deel van het kan ton Bern losmaken. Toen de betogers de Zwitserse am bassade binnendrongen, droegen zij een spandoek met het opschrift „Vrijheid voor de Zwitserse Jura". Het ambassade-personeel riep de hulp van de Franse politie niet in. Met de bezetting van het ambas sadegebouw wilden de demonstran ten de aandacht van het publiek ves tigen op het vraagstuk van de be weging naar autonomie, die de vor ming van een 23ste kanton in Zwit serland eist. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 15 en zondag 16 juli Dokter W. Bontkcs, Zicrikzce, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok- Ier Van Geer. Gedurende dc zomermaanden geldt voor de Westhoek en Brouwersha ven geen speciale weekeinde artsen- dienst. Dokter G. A. M. Stengcr, Haamstede, tel. (01115) 1280. dokter H. J. Simons, Rencssc, tel. (01116) 280 en dokter W. J. Terpstra, Brouwers haven, tel. (01119) 280, houden ook tijdens dc weekeinden eigen praktijk Dokter J. N. T. dc Bruin, Bruinisse, tel. (01113)-1280, neemt waar voor dokter Speelman. De nrtsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter B .1. Visser. Zicrikzce. Touw- baari 7, tel. (01110)-3965. nccml waar voor dokter Vleugels Schutter en dokter v. d. Zande. Zuster Adriaanse, Drcischor, tele- foon(01112)-34l, heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zicrikzce. tel. (01110)-2180. heeft dienst voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkec De weekeindedienst gaat in zater dagmorgen na 9.00 uur. De omgekomen Ned. zeilers in Spanje MORA DE EBRO, 13-7. Duikers van de Spaanse politie hebben don derdag in de rivier de Ebro tever geefs gezocht naar de lijken van de vier Nederlanders, die woensdag bij het zeilen op deze rivier aan de Spaanse oostkust, om het leven zijn gekomen toen de mast van hun vaartuig een hoogspanningskabel raakte. Een woordvoerder van de Neder landse ambassade in Madrid heeft de slachtoffers geïdentificeerd als de 40-jarige heer P. Bertram uit Assen, zijn twee zoons van 13 en 11 jaar en de 15-jarige zoon van de heer A. Snel uit Arnhem, die als enige het ongeluk heeft overleefd. complex. „Op z'n mooist" zal het pu bliek echter de originele hoogaarsen, hengsten, Lemsteraken, schokkers, botters, Thames Barges, tjalken, boeiers, Vollenhovense en Wieringer Bollen, klippers en andere fraaie sclieepstypen kunnen bewonderen tijdens het admiraalzeilen: zaterdag 15 juli, aanvang 14 uur. Beste „uit- kijkplaats" voor het publiek: uitein de van de dijk van het Westelijke Havenhoofd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De demonstranten zeggen in een vlugschrift, dat de Frans-sprekende bewoners van de Jura in 1915 hun gebied met een Franse cultuur en een Franse taal ingelijfd zagen bij een kanton met een germaanse cul tuur. ROME, 13-7. De stakingen in Italië duren onverminderd voort. Donder dag kondigden de textielarbeiders en 1,2 miljoen bouwvakkers aan dat ze binnenkort het werk zullen neerleg gen. De 320.000 arbeiders in de chemi sche industrie zijn al bezig met een actie waarbij acht uur per week wordt gestaakt en overwerk gewei gerd en woensdag hielden de 1,7 miljoen landarbeiders een 24-uurs- staking. De. meeste stakingen hebben betrekking op nieuwe arbeidscon tracten die dezer dagen gesloten moeten worden. Minister van arbeid Dioigi Coppo voerde donderdag besprekingen over moeilijkheden bij de telefoondienst en over de textielindustrie, waar ontslag dreigt voor 13.000 mensen. Fischer dient protest in REYKJAVIK, 14-7. Enkele minu- ecn voor het verstrijken van dc re glementaire termijn van zes uur heeft Robert Fischer ccn protest in gediend tegen het feit. dat hij in dc tweede partij tot verliezer werd ver klaard aangezien h(j niet aanwezig was. Via zijn vertegenwoordiger Cra mer werd het schriftelijke protest bij dc hoofdscheidsrechter Lothar Schmid ingediend. Dc West-Duitser wilde niet zeggen wat dc inhoud er van was. Hij deelde slechts Tree, dat hij het schrijven zou overdragen aan de commissie van beroep van het toernooi. Deze bestaat uit twee IJs landse officials, een Russische en een Amerikaanse. Lothar Schmid woont dc zittingen van dc commissie wel bij, doch heefi geen .stemrecht. Hel protest werd in dc morgen uren behandeld. Schmid verwachtte een uitspraak in de vroege namid dag. Vrijdag 14 juli Zierikzec: Zomerreünie stamboek ronde- en platbodemjachten - 20.00 uur: mu ziekkorps en drumband door de stad 21.30 uur: waterspel in vijf taferelen. Brouwershaven Grote Kerk, 8 uur, orgelconcert. Zaterdag 15 juli Zierikzec Luitje, 13.00 uur, vaart met de „Stad Zierikzee" naar het admiraalzeilen op de Oosterschelde, (duur ca. 4 uur) Dinsdag 18 juli Zierikzec Toeristendag: 10.00 uur kleuter- en kindervaria in „De Lichtboei"; 10.00- 17.30 uur: kunst- en antiekmarkt; 10.00 uur: vertrek R.T.M.-rondvaari- boot; 13.45 uur kinderprogramma in de Beurs; 16.00 uur kindervoorstel ling in de Concertzaal; 20.00 uur filmvoorstelling in de Concertzaal, („De Ijzervreter", Norman Wisdom). Renesse Dorpshuis, 14.00 uur, start wandel mars „Schouwen", georganiseerd door de Lions Club. Woensdag 19 juli Haamstede Slot Haamstede, ridderzaal, 20.00 uur concert door het Belgisch klarinet kwartet. Renesse Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur, „Inter mezzo" (Jongerenkoor Walcheren en rythmisch combo). Zaterdag 22 juli Burgh-Haamstede, Renesse, Noord- welle, Schelphock Country- en Westernevenement van de l.r.v. „Westelijk Schouwen". Renesse Parkeerterrein voetbalveld, 14.30 uur ringrijderij. Sirjansland Camping Hogezand, 20.00 uur. mu- ziekconcert met lampionoptocht en kampvuur. Donderdag 27 juli Renessé Herv. Kerk, 20.00 uur, Middelburgs Kamerkoor, afgewisseld door orgel- soli. Bruinisse Programma Grevelingendagen: 14.00 uur kinderspelen sportpark; 18.30 uur kinderfeestprogramma in ,,'t Durps'uus"; 20.15 uur rondgang „Nu met Hope". Zelfs in de 15e eeuw - dat moest minstens zo hard als nu - deed men aan brandpreventie. In een Zierik- zees keurboek van 1429 werd be paald, dat huizen met een verdieping gedekt moesten worden met pannen oleien. In 1444 werd voor geschre ven dat „in ieder huis een tobbe wa ter met. een hoosvat en een lantaarn aanwezig moést zijn". Ondanks alle deze voorzorgsmaatregelen brandde in 1458 meer dan de helft van Zie rikzee af en in 1466 nog eens een derde deel. De St. Lievenskerk werd door de bliksem getroffen. In 1525 verbrandden nog eens honderd vijf en twintig huizen en zeven en zeventig zoutketen. Een andere ramp: de pest. Van 1513 tot 1519 sneuvelden duizenden mensen aan de gevreesde ziekte. In 1518 alleen al twee en dertig honderd en in 1532 opnieuw drieduizend; in 1557 elf honderd een en twintig. De pest stak ie Zierikzee voor het laatst de kop op in 1666. De St. Lievensmonstértoren - er werd aan gebouwd tot 1530 - kostte f 94.566 (men moet dat eens verge lijken met restauratiekosten in deze tijd) maar een 16e eeuwse opperman verdiende ook maar 6Vi cent per dag en een „hoed kalk" (16 mud) kostte 12x/i cent. Bij de aanloop naar de Reformatie predikte op 7 juli 1566 de passement werker Jacob Jorisse, voor ongeveer vierhonderd toehoorders te Schudde- beurs en in augustus werden al sa menkomsten gehouden binnen de stadsmuren. In dc Regenlentijd werd een bezit •van 60.000 a 70.000 als een mid delmatig kapitaal aangemerkt. Een lakenkoopman liet in 1617, ruim f 383.000 na, maar diens schoondoch ter bezat in 1683: f 2 miljoen. Een vijflende eeuwse zaak: aan dé buitenmuur van het stadhuis waren boven drie groeven twee ringen be vestigd, waarmee men controleerde of de messen niet „over dc schreef" gingen. Het lemmet mocht niet lan- ger zijn dan 12 duim. Dc slagersdie naast elkaar aan hun banken in de vleeshal stonden, waren nopal vechtlustig, maar ivie de eerste klap uitdeelde „riskeerde een bedevaart naar Rome". Er waren echter - men zou het niet verwachten - ook vecht lustige geestelijken. Zo werd in het Minderbroederklooster in 1383 een monnik doodgestoken. Eerbied voor het stadsbestuur moest er zijn. Wie een stadsbestuurder bedreigde kreeg een boete en werd een hand afge hakt. Wie hem verwondde, werd Ier dood gebracht. Deze - uit hoeveel ontelbare andere - bijzonderheden zijn ont leend aan het boek: „Zierikzee vroe ger en nu", dat deze week verscheen Men kan geen eeuwen stadsgeschie denis in een cursiefje samendruk ken; daarom, dit heel bijzondere boek, dut uren nachtrust opeist, als men eenmaal begonnen is te lezen. SCH1ERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2