Tm NOODZAKELIJKE BESLISSINGEN OVER RIJKSBEGROTING Het Vietnamoverleg Veiligheidsmaat regelen in Ulster Terreur in Noord-Ierland Engeland zeker in de E.E.G. Britse troepen bezetten buurt in Belfast „REGERINGSDEUREN OPEN - OORLOGSDEUREN DICHT" its Eagleton kandidaat vice-presidentschap DE ZIERIKZEESCHE COURANT ©AUSTIN MORBIS Bankstellen Eetkamers Slaapkamers Tapijt, overgordijnen en vitrages TUINMAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 juli 1972 128ste jaargang Nr. 21114 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 16.00 uur: tel. (01110) 2116. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenmtn Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand I 4,50; per Jaar 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. in dit nummer: Hedenavond historisch kijkspel Zierikzee Nachtelijk werk op Catshuis DEN HAAG, 13-7. Een fors stuk nachtelijke arbeid is ten «rondsla» gelegd aan het pakket van maatrege len dat de voorzitters van de vijf regeringsfracties in de Tweede Kamer donderdagavond op het Catshuis in Den Haag voorgelegd kregen. Want de werkgroep uit het kabinet-Biesheuvel, die als opdracht had een uitgangspunt te formuleren op basis waarvan in de komende dagen de nog noodzakelijke beslissingen met betrekking tot de rijksbegroting-1973 kunnen worden genomen, vergaderde van woensdagavond 22.00 uur tot donderdag morgen 07.00 uur door. De groep bestond uit: premier Biesheuvel (A.R.P.), minister van fi nanciën Nelissen (K.V.P.), minister van binnenlandse zaken Geertsema (V.V.D.), minister Drees van verkeer en waterstaat (DS'70), minister van staatssecretaris van financiën Van volkshuisvesting Udink (C.H.U.) en der Stee (K.V.P.). Deze marathon i'esulteerde in een pakket van maatregelen dat een uit gavenpatroon tot gevog zal hebben, dat voor minister Nelissen een aan vaardbaar uitgangspunt vormt. Nu is het zaak een dekkingsplan te vin den dat voor allen aanvaardbaar is. Advertentie Dealer: ISTA - Oosterland Tel. 01114-1495 WASHINGTON, 13-7. De verkla ring die de Noordvietnamezen don derdag, op het hervatte Vietnam overleg in Par(js, hebben afgelegd, „zijn bepaald niet van bemoedigende aard voor de Amerikaanse regering". Dit verklaarde in Washington de officiële woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken, Charles Bray. Aan Bray werd gevraagd of het niet zo kon zijn dat de Noordvietna mezen de onderhandelingen in Parijs traineren tot na de presidentsverkie zingen in de Verenigde Staten in no vember, nu ze het democratische partijprogramma kennen. De woordvoerder verwees in zijn antwoord naar uitlatingen die de Amei-ikaanse minister van buiten landse zaken, William Rogers, woensdag deed, na zijn terugkeer in Washington. Rogers zei toen dat de meeste bui tenlandse regeringshoofden die hij in verschillende hoofdsteden had ge sproken, de overtuiging hadden uit gesproken dat president Richard Nixon zou worden herkozen. Onder deze omstandigheden, voegde Bray eraan toe, zou het kunnen zijn dat de andere partij het ogenblik aange komen acht om tot een regeling door onderhandelingen te geraken. Op de vraag of de Verenigde Sta ten niet van een politieke oplossing afzien en besluiten tot een militaire, zei Bray: „als de anderen dat ver kiezen houden we ons gewoon aan de militaire aspecten van de zaak. In dat geval wordt een politieke oplos sing een zaak van de Vietnamezen onderling. De keuze is aan hen". LONDEN, 13-7. Het Britse leger heeft donderdag verscherpte veilig heidsmaatregelen genomen na een reeks zware bomaanslagen in de Noordierse steden. Alleen al sinds woensdag z(jn bij schietpartijen in Ulster negen men sen gedood. In Londonderry heeft het leger donderdag de hele wjjk Bogside met wegversperringen en controleposten hermetisch van de buitenwereld af gesloten. De vereniging van winkeliers in Londonderry heeft het Britse leger nalatigheid verweten waardoor het de terroristen ondanks verscherpte controle mogelijk is geworden springladingen aan te brengen die verscheidene winkels verwoesten. Sedert de oranjemarsen van woens dag zjjn minstens zeven bomexplo sies geteld. Werkgevers en -nemers O in Engeland LONDEN. 13-7. De vakbonden en het bedrijfsleven in Engeland heb ben donderdag overeenstemming be reikt ever beperking van stakingen en arbeidsonrust. Op een vergadering van twee uur besloten werkgevers en werknemers tot oprichting van een commissie van verzoening, die arbeidsconflic ten in de kiem zal smoren of reeds begonnen stakingen beëindigen. Beide partijen zullen in de com missie vertegenwoordigers benoe men. Men verwacht dat ze op of omstreeks 1 september zal beginnen te functioneren. Informatief Donderdagmiddag kwam het pak ket maatregelen in het plenaire ka binet ter tafel. Iedereen aanvaardde het werkstuk. Aan het gesprek met de fractie- LONDONDERRY, 13-7. De terreur van beschietingen en bomaanslagen in Noord-Ierland heeft sinds het ein de van het bestand aan minstens vijftien mensen het leven gekost. Volgens opgaaf, van het Britse le ger zijn sinds zondag meer dan 800 schietincidenten voorgekomen. voorzitters (donderdagavond) nam van de zijde van de regering de zelfde werkgroep deel. Dr. Drees liet zich daarbij vervangen door de mi nister van wetenschapsbeleid De Brauw. Het karakter van het gesprek was informatief, maar het is duidelijk dat het ook van grote betekenis voor het kabinet was. Onderhandeld zou er niet worden. Begrijpelijkerwijs moesten de fractievoorzitters met het resultaat van het gesprek terug naar hun achterban, al is in de meeste fracties het aantal vakantie gangers groot. LONDEN, 13-7. Het Britse Lager huis heeft donderdagavond met een meerderheid van zeventien stemmen in derde en laatste lezing het wets ontwerp goedgekeurd dat Engelands toetreding tot de Europese Econo mische Gemeenschap regelt. De stemmenverhouding was 301 vóór en 284 tegen. Het wetsontwerp moet nu nog door het Hogerhuis worden goedgekeurd en bekrachtigd door de koningin. De regering voorziet geen moeilijk heden in het Hogerhuis, omdat ze er over een overweldigende meer derheid beschikt. Het resultaat in het Lagerhuis be tekent een persoonlijke triomf voor premier Edward Heath, die aanslui ting bij de E.E.G. tot hoeksteen van zijn- programma heeft gemaakt. Motorrijder verongelukt HELMOND, 13-7. - De 31-jarige fabrieksarbeider Th. G. F. Timmer mans uit Deurne (bij Helmond) is donderdagavond in de Stationsstraat in zijn woonplaats om het leven ge komen. De man reed op zijn motor in een bocht van de weg rechtdoor en botste tegen een geparkeerd staande personenauto. Het slacht- offer overleed ter plaatse. BELFAST, 14-7. Zeshonderd Brit se militairen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag de Lenadoon- buurt in de Noordierse hoofdstad Belfast binnengetrokken na een he vige beschieting van een legerpost door katholieke sluipschutters. De Bi-itse troepen hebben er nu stellingen betrokken om er het gezag over te nemen en te behouden, zoals een woordvoerder zei. Bewindsman Wiliam Whitelaw had toestemming gegeven voor deze „beperkte mili taire operatie". De troepen werden met pantser voertuigen aangevoerd nadat circa een dozijn schutters vanuit naburige huizen een regen van kogels had af gevuurd op de legerpost in de Lena- doonlaan, die de afgelopen dagen al vaker beschoten xvas. Volgens het leger werden in drie kwartier onge veer 400 schoten op de militaire post gelost. De veertien Britse militairen die zich daar bevonden, beantwoord den het vuur. Er zouden zes of zeven sluipschutters zijn geraakt. McGovcrn MIAMI BEACH, 14-7. Senator George McGovern heeft donderdag avond zijn benoeming tot democra tisch presidentskandidaat aanvaard met de belofte, dat hy de deuren van de regering zal openen voor het volk en de deuren naar oorlog zal sluiten. McGovern zei tegen de partijcon ventie, die hem een etmaal eerder als tegenstander van president Nix on voor de verkiezingen van novem ber had uitverkoren: „Ik sta hier vanavond als uw kandidaat, groten deels omdat onder vier regeringen van beide partijen achter gesloten deuren een afschuwelijke oorlog op touw is gezet. Ik wil die deuren open en die oorlog afgesloten". McGoverns toespraak, die over de televisie werd uitgezonden, vormde de opening van zijn campagne tegen president Nixon. In een rechtstreek- se aanval op Nixons mededeling uit het verkiezingsjaar 1968 dat hij een geheim plan had tot beëindiging van de oorlog verklaarde de democrati sche senator: „Ik heb geen geheim plan voor vrede. Ik heb een open baar plan". Hij herhaalde dat hij de bombardementen op Indo-China zal stopzetten op de dag dat hij, mocht hij de verkiezingen winnen,- in janu ari beëdigd wordt. Hij sprak op nieuw de overtuiging uit dat de oor log kan worden beëindigd en de vrij lating van de Amerikaanse krijgsge vangenen verkregen door een datum vast te stellen voor de volledige te rugtrekking der Amerikaanse troe pen uit Vietnam. „Binnen 90 dagen na mijn ambtsaanvaarding zijn alle Amerikaanse militairen en alle Ame rikaanse gevangenen uit het oerwoud en uit hun cellen terug in Amerika waar zij thuishoren", zo verklaarde hij. De Verenigde Staten moesten er toe besluiten dat „wij nooit weer het kostbare jonge bloed van deze natie zullen vergieten om een niet-repre- sentatieve cliënt in het buitenland in het zadel te houden". Gespannen toestand De toestand in de Lenadoonbuurt is al geruime tijd gespannen. Er wo nen zowel katholieken als protestan ten, en het was een botsing daar tussen katholieken en Britse troepen die zondag het einde van een veer tiendaags bestand vei'haastte. Don derdag wierpen Britse troepen er al versperringen op naar aanleiding van berichten dat katholieken die eerder de wijk hadden genomen, naar aanleiding van berichten dat katholieken die eerder de wijl: 1: Ai- den genomen, naar hun huizen wil den terugkeren. De aanval op de le- geirpost kwam nadat betogers een graafmachine met een bom in de bak tegen een muurtje van zandzakken hadden gereden. MIAMI BEACH, 13-7. Senator George McGovern heeft de 42-jarige senator van Missouri, Thomas Eagleton, aangewezen als zijn kandi daat voor het vice-presidentschap. Met de aanwijzing van de katho lieke Eagleton uit een zuidelijke staat wil presidentskandidaat McGo vern kennelijk aanhang winnen on der de katholieken en de zuidelijke democraten. Hij heeft ook goede contacten met de vakbeweging. Eagleton heeft in Harvard rech ten gestudeerd. Hy is getrouwd en heeft twee kinderen. Advertentie ATTENTIE BRANDMELDING gemeente Duiveland Tel. (01114) 1495 en 1876 Advertentie Profiteert nu van onze opruimings-aanbiedingen in: Thans ongelooflijke prijzen op vele artikelen bij: Mt' Mol 17-19, Zierikzee. Telefoon 2887 ROTTERDAM. - De politiekorpsen van Schiedam en Rotterdam hebben donderdagmorgen opening van zaken gegeven over de gebeurtenissen van vorige week, toen een kruidenier in zijn woning te Schiedam overvallen en neergeschoten werd. De politie verklaarde zich schuldig te gevoelen aan onvoorzichtigheid, die een slachtoffer eiste. Op de foto v.l.n.r. C. van derHagen, commissaris van politie in Schiedam, hoofd-commis- saris A. Wolters uit Rotterdam en de chef recherche uit Rotterdam. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Late haver komt ook op. Verwachting tot zaterdagavond: Droog en zonnig Droog en zonnig weer; overwegend matige nooi'doostelijke wind; mini- mumtemperatui-en omstreeks 9 gra den, maximumtempei*atui*en tussen 20 en 25 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van 0 tot 5 gra den boven normaal. Kans op een di-oge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 15 juli. Zon op 4.38, onder 20.53. Maan op 10.24, onder 22.29. 16 juli. Zon op 4.39, onder 20.52. Maan op 11.36, onder 22.42. 17 juli. Zon op 4.40, onder 20.51. Maan op 12.48, onder 22.56. Eerste kwartier: 18 juli (8.46). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 15 juli 6.16 18.25 11.47 16 juli 6.50 19.00 0.14 12.29 17 juli 7.26 19.35 0.58 13.16 Springtij: 13 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het droge en zonnige weer houd voorlopig aan. Het centrum van een hogedrukgebied, dat dil weer veroorzaakt, verplaatst zich naar Noorwegen. Hierdoor zal er wel wat meer wind zijn uit het noordoosten. Aan de Franse Rivièra is het weer sterk verbeterd, de harde noordelijke wind, van het begi.i van deze week, Is gaan liggen en nu is het daar weer goed vakantieweer. Dc vakantiegangers in Tsecho- Slowakije, Oostenrijk, Italië en de Balkan zullen nog niet geheel te vreden zijn. Het weer is daar niet zo bar slecht meer als enkele dagen geleden, maar blijft onvast, met vrij veel bewolking en plaatselijk regen of onweersbuien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1