Altijd prijs! DE KRING California Pompidou begint het verkiezingsoffensief BLIK DOOR HET WERELD Minimumloon voor 84.000 Nederlanders Vooriie-Putten zou drie gemeenten krijgen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 juli 1972 Nr.21113 Advertentie ZIERIKZEESE TOERISTENDAG Het Gaullistische regime van Frankrijk steunt op een overweldi gende meerderheid in de kamer. Maar president Pompidou is zeker niet vergeten dat die meerderheid tot stand kwam tijdens verkiezingen die geheel en al in de sfeer van de paniek stonden. De Fransman werd niet zonder talent bang gemaakt dat de kommunisten op het punt ston den alles weer teniet te doen wat De Gaulle had opgebouwd. Ook al was men dan niet al te zeer op het gaul- lisme gebrand, dan stemde men toch licht op de regeringscoalitie omdat je wel weet wat je hebt maar niet wat je krijgt. Wat zij kregen hadden de Fransen ook niet kunnen voorzien. Pompidou kwam op de presidentszetel en Cha- ban-Delmas werd premier. En al kunnen we het bewind van deze twee heren niet on-gaullistisch noe men - de generaal had een en ander zeker zo niet gedaan. Pompidou, waarschijnlijk daartoe gedwongen doordat hij zelf wel wist niet over het haast bovennatuurlijke magne tisme van De Gaulle te beschikken, ging een veel lossere weg, liberaler. Zoals De Gaulle gebruik maakte van zijn talent om de traditionele hiërar chie in Frankrijk naar zijn hand te zetten, liet Pompidou zijn premier veeleer zijn best doen die maat schappelijke machtsstruktuur open te breken en dat is tot op zekere hoogte ook aardig gelukt. Het Frank rijk van nu is zeker niet meer dat van 1968. Binnen de gaullistische be- iveging zijn er daarom velen die hier over niet zo verheugd zijn, die had den liever gehad dat de koers van de generaal onveranderd was ge handhaafd - anders dan Pompidou hadden zij de idee dat dit mogelijk geweest zou zijn, Pompidou weet dat hij persoonlijk - want hij heeft er nooit twijfel over laten bestaan dat hij de opperbaas is - in de loop van de jaren aanzien heeft gewonnen bij de wat meer verlichte geesten in de rangen van de U.D.R., de gaullistische organisa tie, én daarbuiten. Die aanhang zal hij ook niet snel verspelen. Maar hij moet er wel rekening mee hebben gehouden dat hij de verstokte gaul listen wel kwijt zou kunnen raken. Verenigd links Zijn meerderheid kan wel een stootje hebben, maar doordat links zich eigenlijk voor het eerst in twin tig jaar aaneengesloten heeft op een beetje redelijke en mogelijk ook de kiezer aansprekende basis, zijn de gevaren van een grote stoot niet denkbeeldig. Dus heeft hij besloten de oude gar de even te tonen dat hij toch wel de gelijk de forse gaullist is die zij graag aan het hoofd van de natie zien. Chaban-Delmas is de laan uit gestuurd - dat is al een vrij wille keurig machtsvertoon dat de gene raal gewaardeerd zou hebben. En in diens plaats komt Pierre Messmer, een man die door de oude garde be slist gezien wordt als een buiten el ke liberale verdenking staande be hoeder van de gaullistische erfenis. De orthodoxen wil Pompidou hier mee lijmen, van de aanhang der li beralen in de gaullistische lijn is hij zonder meer wel zeker en voorzover mogelijk is de grondslag gelegd voor een nieuwe parlementaire meerder heid. Alleen, een nieuwe paniek je gens de kommunisten zit er dit keer zeker niet in, tenzij de linkse voor mannen zeer domme dingen doen. Maar de socialist Mitterand zal, door „EEN BEWOONBAAR LAND" DEN HAAG, 12-7, De lilm over de ruimtelijke ordening in Nederland ..Ecn bewoonbaar land" heeft van een internationale jury de 1ste prijs (Etolie d' Or) gekregen op een film festival in Normandië. De onder scheiding bestond onder meer uit een door president Pompidou beschik baar gestelde schaal van Sèvres-por- selein. Interessant plaatje uil 1907, ditmaal niet van een Oosterscheldeboot, maar het s.s. „Zceuwsch-Vlaanderen" van de Provinciale Stoombootdienst op de Westerschei de. „Slachtoffer" deed zelf open Fietsleger in Drenthe bittere ervaringen wijs geworden, daarvoor wel uitkijken. En gezien de weifelende houding van de andere oppositiepartijen kan hij de Franse kiezer er misschien wel van door dringen dat ditmaal een verenigd links het enige alternatief is, dat dun bovendien in staat geacht moet ivor- den te regeren. Aangezien juist op het sociale vlak De Gaulle zelf weinig en zijn opvol ger ook al niet veel gedaan heeft, staan de kansen van Mitterand niet slecht. Met Chaban-Delmas (toch al een beetje wantrouwig bekeken roe- gens wat vage betrekkingen met be lastingfraude en door ongelukkig op treden van de politie en door kor- ruptie-schandalen bij de omroep (en zovoort) redt Pompidou het waar schijnlijk niet. Of hij het met Mess mer wel redt is een zeer open vraag. Fransman doodde zijn zoontje BRUSSEL. 12-7. Een 26-jarige Fransman (René Stirneman) heeft in St. Pieters-Leeuw, onder de rook Brussel, zijn twee-jarig zoontje Frank mét zes messteken gedood. Daarna heeft de man getracht zelf moord te plegen door uit het raam van de eerste verdieping van zijn huis te springen. Hij liep bij zijn val een schedelbreuk op en is overge bracht naar het ziekenhuis. De man heeft zijn kind gedood kennelijk om wraak te nemen op zijn vrouw die hij ervan verdacht een verhouding met een Turk te hebben. Schrijf... rijm... teken... kleur... knip-en-plak en vertel 2:0 aan California jouw GroteVakantieVerhaal. Doe mee! Altijd prijs En 5000,- aan extra geldprijzen. Haal gauw een wedstrijdformulier in de winkel. De Toeristendag werd ook deze week weer druk bezocht. De foto toont een beeld van de drukte op de kunst- en antiekmarkt. GRONINGEN, 12-7. De politie in Groningen - belast met de droeve taak een familie op de hoogte 'te stel len van een dodelijk verkeersonge luk van hun zoon - zag ,„het slacht offer" in de deuropening verschij nen: de 29-jarige student H. Meurs. De politie in Gramsbergen vond zijn paspoort en zijn rijbewijs op het slachtoffer van een dodelijk ver keersongeluk. Het bleek dat beide identiteitspapieren enige tijd geleden zijn gestolen bij een bezoek van de student aan de studentensociëteit in Groningen. De werkelijke naam van het slacht offer is tot dusver nog niet bekend. ASSEN, 12-7. Een legertje van 9.153 fietsers startte in het „Sport park Houtlaan" te Assen voor de eerste dagronde in de zevende Drent se Rij wiel vierdaagse. Tot en met vrijdag zullen de deelnemers elke dag 40, 60, 80 of 100 km. toeren langs routes door de fraaiste delen van de provincie. Ongeveer 6.100 mensen doen mee aan de 40 km. afstanden en zij worden elke dag in drie ploe gen drie verschillende richtingen uitgestuurd. De vierde route is voor de 60. 80 en 100 km.-peddelaars. Wildschade in Oostelijk Flevoland DRONTEN, 12-7. De Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders gaat een onderzoek instellen naar de omvang van de wildstand in Oostelijk Fle voland. De laatste maanden heeft de dienst vele klachten ontvangen van boeren, die spreken over aanzien lijke schade aan de gewassen, ver oorzaakt dooi' reeën, fazanten en ko nijnen. Ook hét Landbouwschap dringt aan op beperking van de wild stand. Jacht op wilde zwijnen DEN HAAG, 12-7. Van 1 augustus tol en met 31 januari is de jacht op wilde zwijnen toegestaan, buiten de ze termijn is de jacht verboden, om dat de dieren in de jachtwet niet lan ger als schadelijk wild, doch als grof wild worden aangemerkt. De opening en sluiting van de jacht op zwijnen wordt voortaan dooi de minister van landbouw en visse rij geregeld. DEN HAAG, 12-7. In Nederland werken ruim 84.000 mannen en ^vrouwen, voor het minimumloon. Dit komt overeen met 2,8 porcent van alle loontrekkers van 23 Jaar en ou der. Bij het onderzoek dat het CBS heeft ingesteld in het particuliere bedrijfsleven en bij de overheid is gebleken dat de vrouwen de groot ste groep vormen onder de miiji- mumloontrekkers, ruim 60.000 (ca. 70 procent). Het aantal vrouwelijke werkne mers met het minimumloon bedraagt ongeveer tien procent van alle werk neemsters van 23 jaar en ouder. Van de minimumloonrekkende vrouwen hadden er ten tijde van het onder zoek ongeveer 27.000 een „full-time" betrekking. Mr. K. A. Keuniiig contra V. DM DEN HAAG. 12-7. Onaanvaard baar acht mr. K. A. Keuning, lid van de Tweede Kamer voor DS '70, het dat de Vereniging van Dienstplichti ge Militairen zich ook op het terrein van de politiek gaat bewegen. Dat blijkt naar zijn zeggen uit een inter view in de Volkskrant van enkele weken geleden. In schriftelijke vragen aan de mi nister van defensie vraagt de heer Keuning of niet overwogen moet worden of de van overheidswege aan de VVDM verleende faciliteiten, o.a. contributie-inning, de \vrijstel- ling van de bestuurders en de be schikbaarstelling van kantoorruimte, dienen te worden ingetrokken. De Gauloises duurder PARIJS, 12-7. De populaire sigaret in Frankrijk, de „Gauloise", is met ingang van dinsdag duurder gewor den. Een pakje van twintig stuks kost thans 1.70 frank. Tot dusver kostte het 1.50 frank. Met de „Gauloises" zijn ook de an dere binnen- en buitenlandse siga- rettensoorten 10 a 13 pet. in prijs ge stegen. Van de ongeveer 24.000 mannelijke minimumloontrekkers werkten er 19.000 „full-time". De groep manne lijke minimumloontrekkers maakt ongeveer I procent uit van alle man lijke werknemers. Twee typen Volkswagen goedkoper WOLFSBURG, 12-7. In West- Duitsland zijn met ingang van 10 juli twee typen Volkswagen - de 1302 en de 411 E - circa f 250 goedkoper ge worden. Aanleiding tot deze onge bruikelijke „seizoenopruiming" is het feit, dat Volkswagen na de fabrieks- vakantie in augustus zal uitkomen met verbeterde versies van onder meer de 1302 Kever en de 411. Alle thans nog in voorraad zijnde oude 1972-modellen van deze beide typen (in al hun uitvoeringen) zullen daar om goedkoper worden verkocht. TEL AVIV. Israël heeft met ver bazing gereageerd op de bekendma king van de Ver. Naties, dat ambas sadeur Gunnar Jarring zijn vredes missie ten behoeve van het Midden- Oosten volgende maand in New York zal hervatten, zo is in Israëli sche regeringskringen verklaard. In de Beurs gaf Hans Borghardt weer een show voor de kinderen. Dat jong en oud.echt zit te genieten kan men wel op de foto zien. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Voorstel van minister DEN HAAG, 12-7. De twaalf ge nieenten van Voorne-Putten moeten volgens een voorstel van minister Geertsema (binn. zaken) worden sa mengevoegd tot drie nieuwe gemeen ten: Brielle met 24.000 inwoners, Iiellevoetsluis met 12.000 en Spyke- nissc met 36.000 inwoners. Plannen om vijf nieuwe gemeen ten te vormen zijn hiermee van de baan. Hellevoctsluis en Spijkenisse zijn bestemd om uitbreiding van de woonbebouwing op Voorne-Putten op te vangen. Spijkenise zal tot 1980 uit kunnen groeien naar 52.000 inwo ners, Hellevoetsluis naar 25.000. Brielle zal een overwegend agrarisch recreatief karakter houden. In samenhang met het plan is ge regeld dat het Europoortgebied voor zover dat tot de gemeente Rozenburg behoort, territori van Rotterdam zal worden. Er zitten niet veel mensen in de cafetaria. Mieke Glazer, het dien stertje, hangt verveeld aan de toog en nipt van de koffie, die Wieseveld voor haar heeft ingeschonken, ter wijl ze af en toe verstolen een trekje neemt aan haar sigaret. Een kind komt binnen en bestelt een ijsje van een kwartje. Wieseveld geeft het haar. knikt het kind toe en doet het geld in de kassa. Intussen is Gert Hoolwerf in de wasgelegenheid, waar hij drie deu ren ziet. Een w.c. voor heren, één voor de dames en nog een deur, waar „privé" op staat. Eveneens met toi letsluiting, Er is niemand verder in het vertrekje. Hij probeert de deur tc openen, maar die blijkt stevig op slot te zitten. Om zich een houding te geven, gaat hij zijn handen was sen. In elk geval heeft hij de derde deur nu ook gezien. Op zichzelf niets bijzonders, maar volgens Mieke Gra zer gaat men er in en komt er niet meer uit. Dus is er ecn verbinding met het achterhuis. Misschien ook wel met de bovenverdieping. Hij herinnert zich nu, dat tijdens de verbouwing uitsluitend vreemde werkkrachten bezig waren. Niemand uit het dorp dus. En waarom werden de plaatselijke vaklieden niet inge schakeld? Een beetje eigenaardig. Gert keert terug in de cafetaria en knipt met zijn vingers. Mieke schiet toe en schrijft de rekening uit. Gert betaalt, geeft wat overtip en het meisje ongemerkt een knipoogje. Ze begrijpt hem, want ze heeft zelf ge zien, dat hij naar achteren is gegaan en tamelijk lang is weggebleven. Ook Wieseveld heeft dit laatste opgemerkt. Hij is er onrustig door geworden. Dat Hoolwerf bij de poli tie is, weet hij natuurlijk. Bovendien heeft hij een jaar of twaalf geleden met hem te maken gehad. Onder minder aangename omstandigheden. Wel verdraaid toevallig, dat die sme rig iiu juist in Dorringen zit. En nog wel als „Stille". Hopelijk heeft die Hoolwerf hem niét herkend van vroeger. Het is al zo lang geleden. Toch zal hij vanavond maar even bellen en de heren ervan op de hoog te stellen. Het is beter, dat ze het weten. Intussen lopen Gert cn Coby weer op straat, groeten zo nu cn dan een voorbijganger, ivant half Dorringen kent èn Gert èn zijn vrouw. Tenslot te is Coby geboren in Dorringen en heeft ze hier altijd, gewoond. Maar wat minstens even belangrijk is: mén kent Hoolwerf als een goede-re- chercheur. Ze zijn in Dorringen ecn beetje trots op hem. Heël wat moei lijke zaken heeft hij immers altot een goed einde gebracht en menige misdadiger in de kraag gegrepen. Met politiemensen van het slag Hool werf zit je niet slecht in Dorringen. Terug in huis vraagt Coby: „Vond jij die soep nu werkelijk zo goed?" Gert heeft zijn pantoffels aan en wil het avondblad gaan lezen. Hij grinnikt even. als hij haar aankijkt. „Kijk eens", begint hij voorzichtig, „ze kan natuurlijk niet tippen aan dc soep, die jij klaarmaakt. Wat dat betreft heb ik toch maar een voor treffelijke huisvrouw. Dat neemt niet weg, dat je ook wel eens een dagje vrij van koken mag hebben, dotje". Als Gert haar „dotje" noemt, kan dat twee betekenissen hebben, weet de vrouw. Het is voor baar ecn waar schuwing om er niet verder op door te gaan, want dan is Gert met iets bezig. Of hij is in een bijzonder uit stekend humeur en al is hij zelden of nooit sjachrijnig of korzelig, ze weet, dat hij dan in ecn zonnige stemming is. Toch is ze geneigd over te hellen naar dc eerste oorzaak. Er is iets aan de hand. want was die Amsterdamse inspecteur, met wie hij 26 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT vroeger samenwerkte, ook al niet een paar keer in Dorringen geweest? En die zal vast niet gekomen zijn voor een beleefdheidsbezoekje. Die was er beslist wel ambtshalve. Coby Hoolwerf is echter niet nieuwsgierig. In dc jaren, dat ze nu met Gert getrouwd is, heeft ze ge leerd te zwijgen en te aanvaarden. Gert is ecn uitstekende speurder en ze mag hem niet in moeilijkhelen brengen door hem uit tc horen. Dat ligt trouwens niet in haar lijn, maar Gert zegt doorgaans toch niet veel, als hij met iets bezig is. Om negen uur komt hij overeind, nadat hij zijn schoenen weer heeft aangetrokken. „Ik moet nog even naar het bureau, Coby. Met een half uurtje of zo ben ik er weer. Een kleinigheidje, maar morgen ben ik het misschien vergeten". „Goed", antwoordde ze. „Als je te rugbent. heb ik koffie". Op het bureau belt Gert Amster dam, Maar inspecteur Manussen is al naar huis, dus belt Gert zijn privé- nummer. Manussens stem klinkt gespannen, als Gert zich meldt. In korte trek ken vertelt Gert van zijn ontdek king, die eigenlijk op naam komt van Mieke Grazer. Voegt er aan toe. dat de verbouwing is verricht door bouwvakkers, die niet in Dorringen wonen. Voegt er tenslotte aan toe. dat dc cafetaria inderdaad een kwij nend bestaan lijdt., maar Wieseveld desondanks in een slee van een auto rijdt en zijn personeel prompt op tijd betaalt. „Als je het mij vraagt, Ma nussen, moet er dik geld bij. Zou het kunnen, dat. de kopstukken de cafe taria als domicilie hebben gekozen en deze als dekmantel voor hun prak tijken gebruiken?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7