BOEK AGENDA „ZIERIKZEE VROEGER EN NU", STADS-STANDAARDWERK Reclame in postkantoren Oliestoken word! veel duurder Man slaat vrouw dood LAATSTE NIEUWS Voor Bangïadesj meer dan 8 miljoen Postluuim werk dr. J. J. Westendorp Boerma Mede-anteur: prof. dr. C. A. van Swigcliem Dr. J. J. Westendorp Boerma, in leven historicus en oud-rector van het toen malige Prof. Zeeman-lyceum. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 12-7. Zierikzee kreeg er woensdag een kostbaar bezit bij: de geschiedenis van de stad en een resumé van hetgeen uit het verleden tot in onze tijd bewaard bleef, ondergebracht in een fraai boekwerk: „Zierikzee, vroeger en nu", het laatste geschiedkun dige werk van wijlen dr. J. J. Westendorp Boerma. Tweede auteur van dit boek - mét name wat het bouwkundig gedeelte betreft - is prof. dr. C. A, van Swigchem. - Het boek is op bijzondere wijze te Zierikzee ge-introduceertL Een eerste exemplaar werd dóör dè heer Elias, vertegenwoordiger van de Uitgeversmy Fibula-Van Dishoek te Bussum, tijdens een plechtigheid in de trouwzaal vari het stadhuis, overhandigd aan de echtgenote van de schrijver, mevr. G. Westendorp-Boerma-Schlosser. Een tweede exempiaar ontving burgemeester Th. H. de Meester, terwijl een derde uiteraard was bestemd voor de - even eens aanwezige - tweede auteur prof. Van Swigchem. Mensen die hetzij op amateur- basis, hetzij professioneel in het verleden zich met de geschiedenis van Zierikzee bezig hielden, heb ben wel de stelling verdedigd dat een goed aaneensluitend werk over de stadshistorie feitelijk niet was te schrijven. Zij grondden hun bewe ring vooral op het trieste feit, dat in de Franse tijd een karrevracht vol archiefstukken (rekeningen, overeenkomsten, plattegronden) voor oud papier werd verkocht. Daarmede verdween een kostbaar brok dokumentatie, maar fnuikend voor de mogelijkheid tot historie- schrijving is het gelukkig toch niet geweest. Het nieuw verschenen boek: Zierikzee, vroeger en nu" is er een bewijs van. In dit werk (een eerste exem plaar werd officieel ten stadhuizg uitgereikt) is de boeiende historie van de stad Zierikzee neergelegd. Het boek is geschreven door dr. J. Westendorp Boerma, de eminen te historicus, die Zierikzee eenmaal tot zijn burgers mocht rekenen. Het is triest dat zijn werk post- huum moest verschijnen, maar het stemt tot grote voldoening, dat het verschijnt en als betrouwbare in formatiebron zal kunnen dienen voor dit geslacht en - naar we mo gen aannemen - voor komende ge slachten. „Zierikzee vroeger en nu", is dr. Westendorp Boenna's laatste his torische werk. Vol symboliek is het feit, dat juist dit werk aan Zierik zee is gewijd. Behoefte aan enige vorm van inensverheerlijking, heeft de au teur in zijn leven nimmer gehad, maar wij weten - en dat moet ge zegd bij het verschijnen van dit werk - hoe hij met grote zorgvu/b digheid in een lang leven van vorsen en onderzoeken, van redu ceren en deduceren, de bouwste nen voor dit stadsgeschiedenisboek heeft aangedragen. Hij heeft „le genden" ontzenuwd, ingewortelde fouten gerektificeerd, onjuiste Zienswijzen gecorrigeerd en be paalde, algemeen „bekende" zaken tot hun ware proporties terugge bracht. Daarom is het thans ver schenen werk een betrouwbaar werk, dat veel zal worden geci teerd, gebruikt en een kostbare na latenschap is van een man, die Zierikzee - meer dan men kan be vroeden - heeft gekend en lief gehad. Het is maar de vraag of dezè tijd of de toekomstige een zo ge-inte resseerde en bekwame auteür kan opleveren om zich in deze gespe cialiseerde materie te verdiepen. Dr. Westendorp Boerma heeft een deel van het boek aan een an dere deskundige overgelaten: n.I. het bouwkundig gedeelte. Het werd geschreven door prof. dr. C. A. van Swigchem, eveneens een kenner en liefhebber bij uitstek. Zijn bijdrage zal vooral degenen aanspreken, die de bouwtechni sche bijzonderheden tot hun typi sche interresse rekenen. Het zou zeker onjuist zijn geen respekt te hebben voor alles wat in de loop van vele jaren over Zierikzee is geschreven, niettemin hebben wij het gevoel dat er sinds woensdag iets veranderd is op dit terrein. Er bestaat thans een historisch alles omvattend boek en voor de bewo ners van deze oude stad en allen, die hun „hart aan Zierikzee verlo ren", moet dit een bijzonder op beurende gedachte zijn. ROTTERDAM. Onder grote belang stelling is de 32-jarige Schiedamse kruidenier J. H. van den Bosch be graven. De man werd vorige week door twee overvallers met een revol verschot gedood. Tijdens de' 'bijeenkomst, waarbij o.m. tegenwoordig was het bestuur van de Ver. „Stad én Lande", nam burgemeester De Meester nog eens de gelegenheid, te baat, stil te staan bij de figuur van dr. "Westendorp Boerma, die zich in 1927 te Zierikzee vestigde en „Zierikzeeënaar werd met de Zierikzëeënaars", al bleef hij tóch wel een typische noorderling. De heer De Meester noemde de be scheidenheid van wijlen dr. Boerma; een bescheidenheid die misschien wel eens verkeerd is uitgelegd, maar juist bewees dat hij in geestelijk op zicht boven velen uitstak. Zijn veelsoortige aktiviteiten me morerend, merkte de burgemeester op, dat Westendorp Boerma op het gemeentearchief nog altijd als vraagbaak bijzonder wordt gemist. „Zonder overdrijving én zonder an deren tekort te clöen, mag worden gezegd, dat niemand de historie van Zierikzee zo goed heeft gekend, als dr. Westendorp Boerma. Postüuriie verschoning Tragisch is dat dit werk posthuum verschijnt, maar Zierikzee mag dankbaar zijn dat het verschijnt, me de door het ijvex-en van mevr. Wes tendorp Boerma en het door prof. Van Swigchem geleverde aandeel voor het boek. Veel illustratiemateriaal werd aan gedragen door stadarchivaris W. H. Keikes. „Troostrijke gedachte" Zioh richtend tot mevr. Westen dorp Boerma, zei de heer De Mees ter: „moge het voor U een troostrij ke gedachte zijn, dat mede door dit boek, waaraan zijn naam onverbre kelijk verbonden is, hij voor ons in Zierikzee, maar zeker ook voor on telbaar vele Zeeuwen en Nederlan ders buiten deze provincie, die ge ïnteresseerd zijn in de fascinerende geschiedenis van deze stad, zal blij ven voortleven". Tot slot gaf hij uiting aan de dankbaarheid van het dagelijks be stuur van de gemeente, dat de aan bieding van de eerste exemplaren van het boek ten stadhuize mag plaats hebben, en wenste mevr. Boerma, de mede-auteur prof. Van Swigchem en de uitgevers geluk met het nieuwe werk. Rol in geschiedenis Namens de direktie van de uitge versmaatschappij sprak dr. D. G. J. Elias, die het een goede zaak vond dat door verschijning van dit boek, de stad Zierikzee in zijn historie gaat leven. „Allen die het lezen zullen besef fen dat Zierikzee een rol heeft ge speeld in de geschiedenis van Zee land en Nederland". Het is de verdienste van prof. Van Swigchem, dat ook wat minder be langrijke monumenten zijn bespro ken. Een eerste exemplaar overhandig de hij aan mevr. Westendorp Boer ma, niet verhelend dat rond dit boek ook moeilijkheden zijn geweest en spijtige dingen zijn gebeurd, „maar ik hoop toch dat iets van tevreden heid bij U zal bestaan over dit werk, want de uitgever heeft echt alles ge daan er iets moois en' goeds van te maken". Een tweede exemplaar was voor burgemeester De Meester; een derde voor de mede-auteur. Prof. Van Swigchem dankte voor het aandeel van allén bij de tot standkoming: de auteur, de uitgever, mevr. Boerma en de heer Keikes. De burgemeester eindigde met een gé neraal dankwoord, opmerkend dat het boek een aansporing kan zijn in de komende jaren datgene te rèstau- rèren wat in verval is geraakt. Hij was overtuigd van de hoge waarde van het werk en wist dat bij èeii hernieuwde uitgave in eeri verdere toekomst, het oorspronkelijke „Zie rikzee vroeger en nu", altijd basis zal zijn. Nadien werd een wederzijds toast uitgebracht op het nieuwe bezit, dat Zierikzee rijk is geworden. DEN HAAG, 13-7. De PTT gaat réclame invoeren in de postkanto ren. Een proef hiermee in het Neu- de-postkantoor in Utrecht is ge slaagd, zodat hét nu de bedoeling is ook in andere postkantoren reclame door derden toe te laten. Aldus hieldt „Aangetekend", de personeéls- krant van de PTT. Naast een extra bron van inkom sten voor de PTT, zorgt de reclame ook voor een verlevendiging van de postkantoren, zo schrijft het blad. Het zwaartepunt zal voorlopig ko men te liggen op lichtreclames en vitrines. De ruimt voor affiches is nl. beperkt omdat het interieur van vooral moderne postkantoren niet berekend is op veel meer platen dan die van de PTT zelf en de staatslo terij tot dusver de enige adverteer ders. Overval op bejaarde dames DIDAM, 12-7. Twee gemaskerde mannen hebben dinsdagavond laat geprobeerd een roofoverval te ple gen op twee bejaarde alleenstaande vrouwen in Didam. De overvallers eisten geld, maar door hét gillen en schreeuwen van de vrouwen, sloegen zij op de vlucht. Twee doden (en gewonden) in het verkeer EPE, 12-7. Twee van de zes ge wonden bij het verkeersongeluk in de dorpskern van Epe zijn in de loop van dinsdag overleden. Het zijn de 65-jarige heer J. Knevel uit Nun- speet, die met zijn vrouw in een stil staande auto zat die door een in brand geraakte auto werd aangere den, en de achttienjarige Steven Woensdrecht uit Vaassen. De toestand van twee slachtoffers is nog zeer zorgwekkend. Plotseling op t.v. BAARN, 12-7. Vijf jaar nadat de nu 28-jarige Baarnse chauffeur Aalt Pas spoorloos verdween, heeft de Baarnse rechercheur Henk Pit de jongen herkend in een Duits televi sieprogramma over het vreemdelin genlegioen. De ouders van Aalt Pas, die het programma niet gezien hebben, zul len hun zoon overigens niet gauw te rugzien, want hij zei in hel betref fende televisieprogramma, pas voor enkele jaren weer bijgetekend te hebben. Aalt Pas verliet op 12 juni 1967 zijn ouderlijke woning aan de Oos- DEN HAAG, 12-7. Het stoken van olie voor de verwarming van wo ningen en instellingen als bejaarden tehuizen zal 30 tot 40 procent duur der worden als gevolg van de on langs gesloten overeenkomst tot uni ficatie van de accijnzen in de Bene- luxlanden. De oliehandel acht het daarom niet uitgesloten, dat de ko mende verhoging van de aardgas- prijs voor de Nederlandse gezinnen veel groter zal zijn dan wie dan ook op het ogenblik voor mogelijk houdt. Laurens ten Cate ernstig gewond bij ongeluk LEEUWARDEN, 12-7. De heer Laurens ten Cate, een van de drie hoofdredacteuren van de „Leeuwar der Courant" Is woensdagavond om acht uur bij een auto-ongeval vlak bij zijn woning in Katlijk (gem. Hee renveen) ernstig gewond geraakt. De heer Ten Cate wilde met zijn auto vanaf de Nijenhuisweg het bospad inslaan maar raakte, waarschijnlijk door te hoge snelheid, van de weg en sloeg met de auto over de kop. Hij werd met ernstig hersenletsel naar hét ziekenhuis te Heerenveen gebracht en enkele uren later over gebracht naar het Sofiaziekenhuis te Zwolle. Zijn toestand is kritiek. EINDHOVEN, 12-7. De 33-jarige metselaar J. M. N. uit Eindhoven is vrijwillig het hoofdbureau van po litie in dé lichtstad binnengestapt om mee te delen, dat hij de vrouw, met wie hij samen leefde, had ge dood. De recherche ging direct op on derzoek uit en vond kort daarop in een woonhuis aan de St. Gerlach- straat het stoffelijk oveschot van de 32-jarige mevr. A. W. N. Janssen. Op het lichaam werden geen uiter lijke tekenen van geweld aangetrof fen, zodat de juiste doodsoorzaak nog niet kon worden vastgesteld. De patholoog-anatoom drs. J. Zelden- rust uit Den Haag zal woensdag de sectie verrichten. Tegenover de politie heef de met selaar verklaard, dat hij de vrouw na een ruzie verschillende malen heeft getrapt en geslagen. Daarna heeft hij haar oj bed gelegd. Al eer der dit jaar had de politie assisten tie moeten verlenen om ruzies tus sen het tweetal bij te leggen. Het slachtoffer laat vier kinderen achter. De twee oudste kinderen wa ren reeds aan haar ouderlijke macht ontzegd. Uit- hét verhoor is gebleken, dat de drankzucht van de vrouw de oor zaak vari hét drama is geweest. Vóór de metselaar zich op het poli tiebureau meldde, had hij zijn buur man over het gebeurde ingelicht. Naar zijn zeggen had hij Annie doodgetrapt, „omdat zij de vrijdag jl. ontvangen bijstand van f 174 had verzopen". Toen hij 's middags wak ker werd, ontdekte hij dat ze in zijn broekzak zocht naar geld. „Dat was genoeg voor mij geweest", zo zei hij tegen zijn buurman, die hem had aangeraden zich bij de politie aan te geven. Twee kinderen verdronken aan Eurostrand EINDHOVEN, 12-7. Op het Euro- strand in Valkenswaard verdronk dinsdag de 6-jarige R. van Ostade uit Tilburg, die uit een plastic boot viel waarmee hij aan het varen was. De jongen was aan de aandacht van de ouders ontsnapt. Woensdagavond werd de 12-jarige A. Dosselaar uit Hulst (Z.V1.) ver mist uit een groep van .40 misdie naars die in dit recreatieoord de hele dag gespeeld en gezwommen hadden. Het kind bleek verdronken te zijn. Man verdwenen op Westersclielde VALKENISSE, (Zld.), 12-7. lil Dishoek, gemeente Valkenisse, aan de Westerschelde, wordt sinds woensdagmiddag de 37-jarigc G. A. de Rooy uit Bergen op Zoom ver mist. De man was met een rubber boot wezen varen. Deze boot spoelde op zijn kop drij vend op het strand aan. De heer De Rooij kon niet zwemmen. Hij ver bleef met zijn gezin op een camping in Dishoek. De Rijkspolitie te water heeft het zöeken woensdagavond op gegeven, omdat het ongeluk bij af gaand tij gebeurde, zodat de heer De Rooij waarschijnlijk naar zee is af gedreven. terstraat in Baarn en liet nooit meer iets van zich horen. Zijn ouders ver zochten de opsporing van hun zoon, maar de politie kon - in verband met de meerderjarigheid van Aalt - niets anders doen dan alleen de verblijf plaats van de jongeman nagaan. Dat is toen niet gelukt en de heer Pit betwijfelt, of hij er aan de hand van het televisieprogramma nu wel in za? slagen. Hij heeft zich inmiddels in verbinding gesteld met de Diiitse Z. D.E. en probeert nog contact ie krij gen met de maker van hel program ma om na te gaan, waar en wanneer hei is opgenomen. Donderdag 13 juli Burghsluis Haven, 19.30 uur, vertrek R.T.M.- boot voor avondvaart met zang en muziek. Burgh Tussen 18.00 en 19.00 uur start pres tatiewandeltocht ten bate van de restauratie Herv. kerk Burgh. Begin- en eindpunt: pompstation; afstanden 5 en 8 kilometer. Vrijdag 14 juli Zierikzee: Zomerreünie stamboek ronde- en platbodem jachten - 20.00 uur: mu ziekkorps en drumband door de stad; 21.30 uur: waterspel in vijf taferelen. Brouwershaven Grote Kerk, 8 uur, orgelconcert. Zaterdag 15 juli Zierikzee Luitje, 13.00 uur, vaart met de „Stad Zierikzee" naar het admiraalzeilen op de Oosterschelde, (duur ca. 4 uur) Dinsdag 18 juli Zierikzee Toeristendag: 10.00 uur kleuter- en kindervaria in „De Lichtboei"; 10.00- 17.30 uur: kunst- en antiekmarkt; 10.00 uur: vertrek R.T.M.-rondvaart- boot; 13.45 uur kinderprogramma in de Beurs; 16.00 uur kindervoorstel ling in de Concertzaal; 20.00 uur filmvoorstelling in de Concertzaal, („De Ijzervreter", Norman Wisdom). Woensdag 19 juli Renesse Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur, „Inter mezzo" (Jongerenkoor Walcheren en rythmisch combo). Zaterdag 22 juli Sirjansland Camping Hogezand, 20.00 uur, mu- ziekconcert met lampionoptocht en kampvuur. Donderdag 27 juli Renesse Herv. Kerk, 20.00 uur, Middelburgs Kamerkoor, afgewisseld door orgel- soli. Bruinisse Programma Grevelingëndagen14.00 uur kinderspelen sportpark; 18.30 uur kinderfeestprogramma in ,;'t Dürps'uus"; 20.15 uur rondgang „Nu met Hope". Vrijdag 28 juli Bruinisse Programma Grevelingendagen: 14.30 uur boegsprietlopen e.d. aan dé ha ven; 20.00 uur Vara's drivè-in-disco- theek in ,,'t Durps'uus". Zaterdag 29 juli Bruinisse Programma Grèvelingendagën: 9.Ó0 intern, hengelconcours; 14.00 uur aank. Grevelingenmeermin, rond gang „Nu met Hope"; 16.00-18.00 uur mosselen eten; 15.30 uur concert Kon. St. Jacoba Harmonie uit Antw.; 18.00 uur rondgang St. Jacoba Har monie; 19.00 uur voetbalwedstrijd Xerxes-Sparta. Gas vondst op Noordzee DEN HAAG, 12-7. De Noordwin ning-groep heeft donderdag bekend gemaakt dat de groep bij een explo ratieboring in hét blok L/8 van het Nederlands continentaal plat de aan wezigheid van gas heeft vastgesteld. De boring is inmiddels beëindigd. Er is nog niet vastgesteld of er sprake is van economisch winbare hoeveelheden. Hiervoor is verdere exploratie nodig. Geen Kennedy op „ticket" McGovem MIAMI, 13-7. Ondanks het feit dat de verkiezingen van senator McGovern maandag na zijn over winningen in procedure kwesties reeds nagenoeg zeker was, heeft zyn officiële verkiezing tot presidents kandidaat voor de democraten woensdag op de conventie in Miami Beach tot wilde tonelen van enthou siasme geleid. Zelfs een doorgewinterd politicus als professor John Kenneth Gal- brath, voormalig ambassadeur in India en lid van de conventie-af vaardiging van New York, maakte vreugdesprongen toen 119 stemmen van Illinois McGovern over de rode streep van de 1509 droegen die no dig zijn voor de absolute meerder heid. De man die van totaal onbekende, als kansloos gedoodverfde, achter grondfiguur omhoog schoot tot pre sidentskandidaat, zal donderdag avond op de conventie zijn nomina- luur officieel aanvaarden cn zijn koers voor de campagne uiteenzet ten. Naar verwachting zal hij dan tevens de naam bekend maken van zijn keuze voor de kandidatuur voor het vicc-presidentschap. Hoewel in de Amerikaanse poli tiek verrassingen op laatste ogen blikken nooit zijn uitgesloten, lijkt het nu toch wel ondenkbaar dat se nator Edward Kennedy uit Massa chusetts op de „ticket" van McGo vern zal komen. In een telefoonge sprek met McGovern heeft Kenne dy nog donderdagochtend vroeg herhaald „om dringende persoonlij ke redenen" zich niet beschikbaar te willen stellen. Wel wil hij donderdag naar de conventie komen, maar dan alleen als men niet Janger specu leert over zijn kandidatuur. DEN HAAG, 12r7. De actie voor hulpverlening aan Bangla Desj die was geconcentreerd rond de NOS-televisie-uitzending zondag 18 juni, heeft woensdag de f 8 miljoen overschreden De dag na de actie meende de Stichting Nederlands Comité Vluchtelingenhulp 1971 aan de hand van steekproeven reeds voorzichtig te mogen stellen dat een bedrag aan f 7 miljoen zou worden bereikt. In de kerken die op die zondagavond open waren, werd gemid deld een bedrag van ruim f 1000 ingezameld. De PTT-brievenbus- actie (men kon voor deze speciale gelegenheid geld doen in een enveloppe met het nummer 999) bracht bijna een half miljoen gul den op. De gemiddelde gift op giro 999 te Amsterdam bedroeg per persoon ruim f 30. Opvallend hoog was het aantal giften van precies f 100, welk bedrag was genoemd als benodigd om een teruggekeerd vluch telingengezin van vijf personen de basis te geven voor een nieuw bestaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2