DE ZIERIKZEESCHE COURANT GESPREK TUSSEN BIESHEUVEL-REGERINGSFRACTIES Druk weekeinde verwacht Ulster-Oranjefeest zonder incidenten Optimisme hervatting Vietnam-overleg Dertien doden bij kabelbaan-ongeluk McGOVERN GEKOZEN TOT DEMOCRATISCH KANDIDAAT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 juli 1972 128ste jaargang Nr. 21113 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken tl, Zierikzee, Postbus t, tel. (OlttO) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenmsn Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 13,50; per maand f 4,50; per jaar 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. Iii dit nummer: Mogelijk bijstelling van regeerakkoord Na McGoverns overwinning barst te een luid gejuich en applaus los onder zijn aanhang. De grote spek takels, die vroeger voor de overwin nende kandidaat werden georgani seerd. bicven echter achterwege om dat het nieuwe partijreglement dat niet toelaat. McGovern zelf was traditiegetrouw niet in de zaal tijdens de stemming, maar wachtte in zijn hotel op de uitslag. Humphrey, die bij zijn binnen komst enige tijd voor de stemming een staande ovatie kreeg, was wel in cle zaal, in tegenstelling tot Muskic. die onvindbaar is sinds hij zijn kan didatuur introk. Direct na de stemming belde Hum phrey McGovern op om hem zijn vol ledige steun in de verkiezingscam pagne legen president Nixon toe te zeggen. Gouverneur Wallace heeft laten weten dat hij niet van plan is als kandidaat van een onafhankelijke partij aan de verkiezingen deel te nemen. Nog voor de stemming was vol tooid trok de negerkandidate Shirley Chisholm zich terug en verzekerde McGovern van haar steun. Overigens didatuur voor vice-presidentschap niet wenst. Kennedy, die al hcrhaaldclyk heeft verklaard dit jaar geen kandidaat voor het presidentschap of het vice- prcsidcntschap tc willen zyn, was McGoverns eerste keus. DEN HAAG. 12-7. De rijkspolitie verwacht dat het komende weekein de zal worden beheerst door een druk verkeer dat zowel Nederland inkomt als uitgaat. Dit weekeinde eindigt namelijk de bouwvakvakantic. Bovendien begjn- ncn de collectieve bedrijfevakanties in de provincies Zeeland Noord- Brabant en Limburg. SARAFAND (Israël). Generaal. Re- havam Zeevi van het Israëlische le ger heeft toegegeven, dat hij de Ja panner Kozo Okamoto een pistool met een kogel had beloofd om zelf moord te kunnen plegen, in ruil voor inlichtingen over zijn aandeel in het bloedbad op het vliegveld Lod op 30 mei jl. Hier staat de generaal rechts in de getuigenbank tijdens één der zittingen. DEN HAAG. 13-7. Van do 570.051 Turken die vorig jaar in het buiten land werkten waren 530.725 werk zaam in de anden van de gemeen schappelijke markt, die vermeldt het antwoord van dc Europese Commis sie op vragen van het Tweede Ka merlid ir. H. Vrcdeling (PvdA), als lid van het Europese parlement Advertentie (P.P.R.) vroegen dinsdag de toezeg ging van de bewindsman dat hij de kamer mededeling zal doen zodra het kabinet zou besluiten in enigs zins betekenende mate af te wjjken van het regeerakkoord. Herhaaldelijk is de afgelopen pe riode door de fractievoorzitters van de regeringspartijen gesproken over mogelijkheid, respektievelijk wense- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Beter tien vogels in de lucht, dan één ip. de hand. Verwachting tot vrijdagavond: Zounig en droog Zonnig en droog met weinig - wind; minimumtemperaturen tussen 12 en 6 graden, maxima morgen aan zee 20, elders van 22 tot 26 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal.' 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 14 juli. Zon op 4.37, onder 20.54. Maan op 9.10, onder 22.16. Nieuwe maan; 10 juli (20.39). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwatcr 14 juli 5.42 17.52 11.10 23.37 Springtij: 13 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 13-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het droge en zonnige weer, dat na lang wachten nu toch is ge komen. houdt voorlopig aan. Boven west-Europa is een krachtig gebied met. hoge barometerstanden tot ont wikkeling gekomen. Hierdoor buigen oceaanstoringen al vroegtijdig naar IJsland af en ook is er de eerste dagen uit het oosten nog geen ver storing te verwachten. De landgenoten in dc vreemde hebben niet overal zulk fraai weer. Op de Britse eilanden is het wel droog, maar vooral in het westen komen nogal wolkenvelden voor. In zuidoost-Duitsland, Tsjccho-Slowa- kije. Oostenrijk, noordoost-Italic cn op dc Balkan blijft het weer nog onvast. Vrij veel bewolking met re gen- of onweersbuien. DEN HAAG, 12-7. Do voorzitters van cle vijf rege ringsfracties in cle Tweede Kamer zullen donderdag avond voor een informatieve bespreking over bijstel ling van bet regeerakkoord, op bel Catsluiis in Den Haag worden ontvangen. Het kabinet-Biesheuvel ver gadert daar deze week over de samenstelling van cle rijksbegroting-1973. Woensdagmiddag sloot de minister raad de fase af waarin alle begro tingen, met de daaraan verbonden eigen problemen, gemeenschappelijk aan de orde kwamen, in verband met de door de raad als geheel te nemen besluiten over de onderscheiden pun ten. 's Avonds kwam niet het gehele kabinet bijeen. Een werkgroep uit het kabinet vergaderde alleen ver der, om een uitgangspunt te formu leren op basis waarvan in de ko mende dagen de nog noodzakelijke beslissingen kunnen worden geno men. Deze werkgroep omvat een mi nister van alle partijen waaruit het kabinet is samengesteld. Uit de komst van de fractieleiders naar Den Haag - A.R.-fractieleider mr. W. Aantjes wordt van zijn va kantie-adres in Oostenrijk met de regerings-Friendship opgehaald leiden politieke waarnemers af dat een aantal, tijdens de begrotingsma rathon te nemen besluiten bijstelling van het regeerakkoord noodzakelijk maakt. Van de zijde van de linkse kamer oppositie zijn aan premier Biesheu vel intussen schriftelijke vragen ge steld over een eventuele bijstelling van het regeerakkoord. Drs. Den Uyl, fractievoorzitter van de P.v.d.A., A. de Goede, wnd. frac tievoorzitter van D'66 en drs. Aarden AMSTERDAM. In hel Psychologisch Laboratorium van de Amsterdamse Universiteit, geeft Jan Hein Donner uitleg en commentaar op de schaak tweekamp Fischer-Spasski, die door hem en een 150-tal geïnteresseerden hier wordt gevolgd. lijkheid van een herziening van het regeerakkoord, aldus de voorman nen van de „progressieve drie". Om elf uur 's ochtends beginnen de vergaderingen. Met enkele korte onderbrekingen wordt doorgewerkt tot soms ver na middernacht. Algemeen is de opvatting dat za terdag de langste dag wordt. Dan staan de zwaarste problemen nog open - o.a. het dekkingsplan, dat al tijd het sluitstuk van de marathon vormt - en moeten de zwaarste za ken worden gedaan. Dat er dan nog menige harde noot zal worden ge kraakt, laat zich niet moeilijk raden. BELFAST, 12-7. Het oranjefeest in Noord-Ierland is woensdag zonder incidenten verlopen. De protestanten vierden het feit dat Willem van Oranje bijna drie eeuwen geleden een overwinning op de katholieken behaalde in de slag aan de Boyne. Doden in Noord-Ierland BELFAST, 13-7. In Belfast zijn woensdagavond twee Britse militai ren doodgeschoten door sluipschut ters. Bij verschillende incidenten raakten 11 soldaten gewond. In een café in Portadown in het graafschap Armagh werden woens dagavond een katholiek en een pro testant doodgeschoten. Een woord voerder van de Provisional IRA in Belfast, Seamus Twomey, zei woens dag dat de Provisionals over een nieuw bestand willen onderhandelen als de Britse troepen zich verplich ten het bestand na te komen. White- law zou solide garanties moeten ge ven, in het bijzijn van neutrale waarnemers, dat hij zijn woord houdt. De Britse regering zou haar erewoord moeten geven, aldus Two mey. Volgens Britse woordvoerders bestudeert de Britse staatssecretaris Whitelaw het aanbod voor een nieuw bestand. Ondanks de stromende regen trok ken 30.000 protestanten - een stoet van tien km lang - door de straten van Belfast. Op plaatsen waar zij in het zicht konden komen van katho lieke sluipschutters, waren stukken jute en zeildoek gespannen. Er reden enkele auto's met leden van de paramilitaire U.D.A. (Ulster Defence Association) mee, die met knuppels gewapend waren. Het was een spannende dag. De autoriteiten vreesden, dat een klein incident een kettingreactie in beweging zou kun nen zetten met uiteindelijk een bur geroorlog. Leger versterkt Het Britse leger was tot 17.000 man verstex-kt. Verder waren er 6.000 man politie en 8.000 leden van de militie van Ulster op de beexi. In portieken, op daken en in pantser voertuigen langs de marsroute waren sinds de vi'oege ochtendux-en de vei ligheidsstrijdkrachten paraat. De mars leidde niet door katholieke wij ken, maar ging er hier en daar wel dicht langs. De marsroute is 's mor gens vroeg nog op mijnen afgezocht. O. PARIJS, 12-7. Met veel belangstel ling en gematigd optimisme zien po litieke waarnemers in Parijs de her vatting donderdag van het Vietnam- overleg in de Franse hoofdstad tege moet. Het zal de 150e bijeenkomst na de tot nu toe langste ondex-breking (4 mei) zijn van de conferentie die in mei 1968 in het internationaal confe rentiecentrum aan de Rue Kleber begon. De vier delegatieleidex-s zijn in de lichtstad teruggekeerd: William Poi'ter (V.S.), mevrouw Nguyen Thi Binh (voorlopige revolutionaii-e re gering van Zuid-Vietnam), Xuan Thuy (Nooi'd-Vietnam) en Phamb Dang Lam (Zuid-Vietnam). Het is niet duidelijk Of het op deze bijeenkomst tot een toenadei-ing zal komen in de standpunten die in ruim vier jaar ondei-handelingen on gewijzigd bleven De jongste reis van de Noordvietnamese delegatieleider naar Peking en Moskou leidde echter tot het vermoeden dat het resultaat van zijn besprekingen aldaür van in vloed kan zijn op het onderhande lingsklimaat in Parijs. in Zwitserland BRIG, 12-7. Bij Brig ill Zwitser land zijn woensdag dertien mensen gedood toen de cabine van een ka belbaan waarin ze zaten losraakte en met grote vaart tegen een 700 meter lager gelegen stationsgebouwtje botste. Onder de slachtoffers zijn twee employes van de kabelbaan en vier of vijf Zwitsers. De anderen zijn toeristen wier nationaliteit men nog niet kent. Er zouden twee gewonden zijn. De politie vreest dat er ook inzit tenden uit de cabine geslingerd zijn toen ze naar beneden gleed. In de cabines is voor vijftig personen plaats. Het ongeluk gebeurde op de kabel baan die Betten verbindt met Bet- tendorf, 40 kilometer ten noordoos ten van Sion. De cabine raakte los vlak nadat ze Betten had verlaten voor de klim naar Bettendorf. Ze sloeg tegen het station waarvan ze net was verti-okken, te pletter. Edw. Kennedy wenst niet kandidaat gesteld te worden voor vice-president vruchtenlimonade literfles JQQ 68 Politieke waarnemers menen dat het gigantische karakter van de be grotingsoperatic Zich steeds duidelij ker begint af te tekenen. Iedere mi nister vecht voor zijn eigen straatje en probeert er met zo weinig moge lijk kleerscheuren af te komen in de wedloop tegen de steeds voortwoe dende inflatie. had McGovern het momeiit van zijn overwinning bijna gemist. Het tele visietoestel op zijn hotelkamer was gestoord juist op het ogenblik dat de delegatie van Illinois de beslissende stemmen uitbracht. De senator zette onmiddellijk een ander kanaal aan, waaxop hij getuige kon zijn van zijn nominatie. De uitslag van de stemming luidde: McGovern: 1.728 stemmen; Jackson: 535 stemmen; Wallace: 381 stemmen: Chisholm: 151 stemmen. Edw. Kennedy Senator Edward Kennedy wil niet kandidaat gesteld worden voor het vice-presfdentschap. In een telefoon gesprek met McGovern. kort nadat deze door dc democratische conven tie tot presidentskandidaat was aan gewezen, zei Kennedy dat hy om persoonlijke redenen in 1972 dc kan- Vier Nederlandse zeilers in Spanje verongeluk 1 TARRAGONA, 12-7. Vier Neder landse zeilers hebben het leven ver loren toen de mast van hun vaartuig op de Spaanse rivier de Ebro een hoogspanningslciding raakte. Naar Europa Press woensdag meldde, heeft alleen de Nederlander A. Snel het ongeluk overleefd. Alle vijf raakten te water. De vier slachtoffers zijn een zekere Bert- rand, zijn twee zoons en een zoon van Snel. De Spaanse politie heeft de lijken nog niet kunnen bergen. De familie Snel woont in Arnhem, de familie Bertrand in Assen. MIAMI BEACH, 12-7. De democratische partij heeft George McGovern gekozen als haar kandidaat bij de presidentsverkiezingen in november. Dc senator uit Zuid-Dakota, die drie maanden geleden nog kansloos werd genoemd, is by de eerste stemming gekozen. Zyn kandidatuur was officieel nadat de delegatie uit Illinois 119 stemmen voor McGovern had uitgebracht, waardoor hy boven dc absolute meerderheid van 1.509 stemmen kwam. Bij de stemming kwam senator Henry Jackson, aan wie de machtige vakcentrale A.F.L.-C.I.O. zijn steun had toegezegd, op de tweede plaats en gouverneur Wallace op de derde plaats. Nadat de twee belangrijkste kandidaten buiten McGovern, Hum phrey en Muskie, dinsdag hun kandi datuur inti'okken lieten woensdag ook congreslid Wilbur Mills en sena tor Eugene McCarthy zich van de kandidatenlijst schrappen. Toen ble ven nog vijf kandidaten over, waar over in een door loting vastgestelde volgorde werd gestemd: gouverneur Geox-ge Wallace, ex-gouverneur Ter ry Sanford van Noord-Carolina. se nator George McGovern. lid van het huis van afgevaardigden Shirley Chisholm en senator Henry Jackson. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1