ElO DE KRING voor de slanke fijn tijdelijk van 98 voor speciaal sinas Sfeervol concert in Ridderzaal van Slot Haamstede ElO Toeristentrek naar zonniger streken Wasserijen in moeilijkheden Overleg in Parijs Nieuwe kans voor McGovern ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE.Dinsdag 11 juli 1972 Nr. 21112 Om een (Poolse) hobo HAAMSTEDE, 8-7. Vier eindexa men studenten van het Muziekly- eeum in Amsterdam werden uitver koren om een concerttournee door Polen te kunnen maken. Het optre den van zangeres Marjanne Kwek- silber, de violist Hans Wijnberg en de pianisten Ed Spanjaard en Jan Slothouwer oogstten in Polen veel succes. Ze kwamen ook in kontakt met Poolse muziekstudenten en voor een van deze willen ze nu door het ge ven van concerten geld bijeen brengen voor het kopen van een goe de hobo .omdat daar voor in Polen geen deviezen beschikbaar zijn. Dank zij vooral de familie Van Roy en en anderen, werd hun een kans geboden in Haamstede in de Ridderzaal van het slot Haamstede een kamermuziekconcert te verzor gen. Door het beschikbaar stellen (Zeeuwse muziekschool) te Zierik- zee van een nieuwe piano, konden zij de composities voor zang en viool met piano-begeleiding op een hoog staand peil uitvoeren. De pianisten werden in het uitvoe ren van werken van Ravel en Skrja- bin, voor een zeer zware opgaaf ge steld. omdat deze werken feitelijk gedacht zijn voor een vleugel. Om beurten toonden zij verder hun kunnen in het begeleiden van de violist Hans Wijnberg in sonates van Willem Pijper en Maurice Ravel. Ook de intelligente, expressieve zangeres Marianne Kweksilber vond in hen goede begeleiders. Deze zan geres kwam tot grote hoogte in haar I SPECIAAL pï vertolkingen van Monteverdi, Mous- sorgski en Eisler. Zij zong ze in de Russische taal, maar van tevoren werd een uiteen zetting gegeven, omtrent de inhoud. Al met al beantwoordde dit ka merconcert aan de hoog gespannen verwachtingen van het talrijk aan wezige publiek. De zaal was bijna geheel bezet. Aan het slot van de uitvoering werd het viertal staande een langdu rige ovatie gebracht. Onder de aanwezigen merkten we op de oudste mede-eigenares van het slot Haamstede, mevrouw Van Royen-van der Leek deClerq die dezer dagen weer voor enige tijd haar intrek op het slot nam, evenals de muzikale burgemeester van Wes- terschouwen, de heer H. P. Ever wijn met echtgenote. De sfeervolle Rid derzaal leent zich wel bij uitstek voor dergelijke concerten. HANNOVER. Het Brunswijkse Lan- desemuseum toont dit jaar een col lectie van de mooiste produkten van de 225 jaar bestaande Fürstenberger Porzellanmanufaktur. De porcelein- fabriek heeft haar wereldfaam voor al te danken aan de vroegere pro dukten: de kamee-achtige medaljon- beeldnissen en vazen, heel in het bij zonder echter de figuurlijke werken van de rnodelleermeestèr Simon Feilner. - De foto toont vijf figuren uit Feilner's .Commedia dell' Arte". De uit in totaal 15 porceleinen figu ren bestaande groep ontstond in 1753- 1754. DEN HAAG, 10-7. Er zijn op het ogenblik duizenden Nederlanders, die beu van het slechte weer in onze contreien, alsnog een reis boeken naar het „zonnige zuiden", dat zich uitstrekt van Spanje, via Rhodes en Noord-Afrika naar de Balkanlandcn. Volgens het reisbureau Airtour- Nespanda in Den Haag is de boe- kingsgolf in deze tijd van het jaar nog nooit zo groot geweest. Met eni ge moeite is men er echter in ge slaagd op korte termijn een duizend tal toeristen goede accomodate te bieden. Directeur J. van Rinkhuysen meent ook, dat de late boekingen samenhangen met de verslechterde economische toestand, waardoor ve len hun vakantie in eigen land wil den doorbrengen. Ook „De Magneet" in Alkmaar- heeft op het ogenblik vier keer zo veel boekingen als in dezelfde tijd; een jaar geleden. Ook hier schrijft men de hausse toe aan het slechte weer. Maar het is een tendens, die voor de gehele reismarkt geldt, aldus de heer Van Tulder van „De Magneet", die elders bij collega's zijn voelho rens had uitgestoken. Vele toeristen hebben een afwachtende houding aangenomen, maar nu wordt ook het DEN HA-AG, 10-7. Steeds minder huisvrouwen laten de was buitens huis doen en ook bij instellingen als ziekenhuizen, verpleeginrichtingen, bejaardentehuizen, horecabedrijven enz. komt het steeds meer voor dat men zelf voor de was gaat zorgen. Deze ontwikkelingen die al jaren aan de gang zijn, hebben de vooruit zichten voor de commerciële wasse rijen onzeker gemaakt. Dit heeft de commissie Opvoering produktiviteit in een overzicht over de wasindu- strie meegedeeld. De nog bestaande wasserijen vech ten met het wapen van de prijscon currentie om de slinkende markt. Dit heeft geleid tot prijzen die vaak onvoldoende zijn voor een rendabele produktie. Besparingen door effi- ciëncymaatregelen wegen doorgaans niet op tegen de loonkostenstijgin gen, waarmee een arbeidsintensief bedrijf als de wasserij hu eenmaal te maken heeft. Vrouw zwaar gewond door kogels ROTTERDAM, 10-7, De Rotter- damse politie is op zoek naar de man die zondagmorgen vroeg in een bar aan de 's-Gravendijkwal in de Maasstad een 32-jarige vrouw met drie schoten uit een revolver zwaar heeft verwond. De politie weet wie de dader is, maar wil over hem geen verdere informatie verstrekken. De schietpartij vond plaats in de bar „Atipoia" tijdens een hevige woordenwisseling met de 32-jarige Maria den Brinker uit Rotterdam haalde de man plotseling een revol ver tevoorschijn en vuurde driemaal op de vrouw. Terwijl zij door kogels getroffen In rug en arm, zwaar ge wond ineen zakte, vluchtte de schut ter via de achterdeur van de bar weg. Alkmaarse bureau door aanvragen overstroomd. Het zal tot half augus tus wel de nodige problemen ople veren, maar er zijn voor deze Alk maarse organisatie geen overkome lijke bezwaren, aldus de heer Van Tulder. PARIJS, 10-7. Het hoofd van dc Noordvietnamese delegatie naar het Vietnam-overleg in Parys, Xuan Thuy, is maandagochtend in de Franse hoofdstad aangekomen. Hij reisde van Hanoi via Peking cn Moskou. (Het overleg zal donderdag worden hervat, nadat de Amerikanen de reeds drie jaar durende onderhande lingen op 4 mei voor onbepaalde termynen hadden opgeschort. Hun argument was, dat geen voortgang was geboekt noch by het semi-open- bare overleg, noch by de geheime besprekingen tussen Nixons' advi seur Henry Kissinger en het lid van het Noordvietnamese politieke bu reau Le Due Tho. MIAMI BEACH, 10-7. De voorzit ter van de democratisch party in Amerika is van plan op de Nationale Conventie in Miami Beach een regel uit te vaardigen die senator George McGovern byna zeker de presidents kandidatuur van de party zal ople veren. Voorzitter Larry O'Brien wil dat de omstreden 151 gedelegeerden van Californië niet mogen meestemmen wanneer de kwestie van hun ge loofsbrieven op de Conventie ter sprake komt. Aangezien het totaal aantal gedelegeerden in Miami Beach 3016 bedraagt blijven er dus 2865 over die, na de procedures voor het Hof van beroep en het Hoogge rechtshof, nu definitief over de ver deling van de Californische stemmen gaan beslissen. Een bepaalde partij, die over 1344 stemmen beschikt (de helft van 2865 plus 1), kan derhalve al de uiteindelijke beslissing nemen. Curacaose bevolking is jong WILLEMSTAD, 10-7. Niet minder dan 53 procent van de Curacgaose bevolking is jonger dan 21 jaar. Dit blijkt uit gegevens van het Bureau van Statistiek in Willemstad. Eind vorig jaar woonden op het eiland 149.091 mensen. Dat zijn er 20.000 minder dan in 1962 werd voorspeld. Deskundigen wijten dit aan de op het eiland ge voerde acties voor geboorteregeling. Flitsen uit het buitenland PARIJS. In een advertentie van bijna een halve pagina in het Fran se dagblad „Le Monde" van zater dag nemen enkele honderden meest Franse intellectuelen stelling tegen het bombarderen van dijken in Noord-Vietnam, waardoor, zeggen zij, miljoenen mensen het leven kunnen verliezen. OFFENBACH (HESSEN). Zaterdag zijn weer twee leden van de anar chistische Baader-Meinhof-groep aangehouden. Het zijn de (na de ar restatie van Andreas Baader en Ul- rike Meinhof) vermoedelijke nieuwe bendeleider Kraus Jünschke (24) en de studentte Irmgard Moeller (25). SAIGON. Twee Amerikaanse Phantom-jachtbommenwerpers zijn woensdag ten noordoosten van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi door Mig-2l jagers neergeschoten, zo heeft het Amerikaanse opperbe vel in Saigon zaterdag meegedeeld. BRUSSEL. Uit de eerste toeristi sche gegevens die uit de Belgische kuststreek komen blijkt dat er dit jaar veel meer Duitsers aan de Bel gische kust verblijven dan voorgaan de jaren. Deze toename van Duitse vakantiegangers schrijft men toe aan een intensieve propaganda-aktie die in de afgelopen maanden in Duitsland is gevoerd. RIO DE JANEIRO. Een regionale bisschoppenconferentie in Brazilië heeft zaterdag verklaard dat Brazi lië niet langer een groot christelijk land kan genoemd worden door de onrechtvaardigheden die er worden begaan. Brazilië is het grootste Rooms-Katholieke land ter wereld. SAIGON. Brigade-generaal Ri chard Tallman, bevelhebber van de Amerikaanse militaire adviseurs in het gebied van Saigon, is gedood door een Noordvietnamese granaai, die zondag op een stelling van Zuid- vietnamese regeringstroepen in dc buurt van An Loc terecht kwam. HONGKONG/SANOI. Amerikaan se jachtbommenwerpers hebben donderdag de fundamenten van de stuwdam van Bai Thuong in Noord- iVetnam zwaar beschadigd. Een bom van duizend kilo heeft een gat ge slagen waardoor diepe scheuren in het bouwwerk zijn ontstaan, zo heeft het* Noordvietnamese persbu reau zondag gemeld. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 12 JULI. NED. I. Als speelfïlm-van-de-week fungeert vanavond bij de NOS Tom Jones. De rolprent, in 1963 uitge bracht en gemaakt onder regie van Tony Richardson, heeft niets uit staande met de gevierde zanger van dezelfde naam. Tom Jones is een schelm, een jongen van het vrijbui terstype, levend omstreeks 1749. Hij werd destijds te vondeling gelegd en geadopteerd door een landhèer. Tom voelt weinig voor een ordentelijk le ventje, stapt uit het door pleeg papa opgemaakt bedje, en houdt zich be zig met stropen en achter vrouwtjes aanzitten. Al met dl verwikkelingen genoeg voor een amusante story. Iri -*le hoofdrollen Albert Finney, Hugh Griffith, Edith Evans en Diane Co- lento. De film wordt omlijstdoor ru brieken als Van gewest tot gewest, de Tips van het Nationaal Bureau voor Toerisme en met een aflevering uit de serie Mensenkinderen. In de vooravond nieuwe avonturen van Adverténtie VOORNAAM EN STIJLVOL Cl Atta~hAFcH (yVOWX* DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN Z1ERIKZEE mevrouw Roos, Piet Splinter en Koen en een reportage over de dierentuin van Rome. NED. II. Op hel tweede nel komt de AVRO met het toneelstuk-mel- muziek „Brieven uit mijn molen van Alphonse Daudet. Acteurs van naam werden aangetrokkén om di verse rollen op zich te nemen. Geheel in stijl worden de verschillende ver halen opgediend met veel muziek en dans. De authenticiteit wordt voorts zeer dicht benaderd doordat de op namen gerealiseerd werden in dat deel van de Provence, waar Daudet destijds zijn dagen sleet. De AVRO gaat van start met Pippa, een film van Joy Adamson, de vrouw die in het verleden grote bekendheid ver wierf met haar boek „Bom free" waarin ze verhaalde over de door haar verzorgde leeuw Elsa. Na Brie ven van Daudet belicht de AVRO in een documentaire van Jonne Seve- rijn en Charles Beijer de diensten hydrografie en loodswezen van de Koninklijke Marine. De wekelijkse informatierubriek Kenmerk van IKOR-RKK sluit de uitzendingen op het tweede net af. WOENSDAG 12 JULI. NED. 1: 12.30 Democratische Con ventie Miami; 17.30 Trumpton; 17.15 Dierentuinen in de wereld; 17.55 De mocratische Conventie in Miami en Toilt de France; 18.45 Brigadier Dqg; 18.55 Journaal; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Toeristische tips; 20.00 Journaal; 20.20 Socutera; 20.25 Hoofd film: Tom Jonès; 22.30 Mensenkin deren; 23.00 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Journaal; 19.05 Pippa; 20.00 Journaal: 20.20 Brieven uit mijn molen; 21.35 Vaarwater; 22.00 Kenmerk; 22.25 Journaal. DONDERDAG 13 JULI. NED. I. Na de Tour de France en beelden van de Democratische Con ventie in Miami vertoont de VPRO de lach-oj-ik-schiet-film Abott en Costello ontmoeten Frankenstein. De al heel wat jaartjes tellende rolprent wordt om acht uur even stil gezet voor de nieuwsdienst, maar direct na de laatste woorden voor de nieuws lezer weer verder afgedraaid. Om negen uur een door VPRO's Jan Blokker samengesteld programma over de Verenigde Staten. Het is het Vrijdag 14 juli, 21.35 uur: Imperial Palace. Rechts Roy Dolrice als Eve lyn Orcham in gesprek met Sir Henri Savott (A. J. Brown). eerste programma in een reeks van vijf uitzendingen, waarin uit de doe ken wordt gedaan hoe het de af ge- lopen jaren met Amerika berg op- maar vooral berg-afwaarts is gegaan. Als laatste programma-onderdeel fungeert vanavond een programma van Netty Rosenfeld en Charles Leeuwekamp over de Stichting Re lease in Haarlem. Wat wil Release wat bereikt zij en waarom zetten vrijwilligers zich voor dit hulp-ver leningsinstituut in? Vragen waarop in de documentaire antwoorden gi geven worden. NED. II. Opnieuw een avondje TROS-televisie met als je-van-het een film met Gregory Peck. Het is dA door Robert Mulligan geregisseerde, uit 1963 daterende rolprent „To kill a mockingbird". Gregory vertolkt in de film de rol van advocaat Atticus Finch. Finch is vader van twee kin deren waarmee hij briljant weet om te gaan. Als advocaat wordt hij be last met de verdediging van een aan randing van een blank meisje be schuldigde neger. Het verhaal is ge baseerd op een roman van Harper Lee. Programma's die de TROS ter verdere aanvulling van haar zend tijd gebruikt: een nieuwe Calimero filmpje, een avontuur van Zorro, het Stokpaard en - aan het eind van de avond - Van Boedapest naar New York, een programma opgebouwd rond pianist-entertainer Sandor Vi- dak, die al eerder de TROS-kijkers aangenaam bezig wist te houden. DONDERDAG 13 JULI. NED. I: 12.30 Democratische Con ventie in Miami18.25 Tour de Fran ce; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Jour naal; 19.05 Democratische Conven tie in Miami; 19.30 Abott en Costello ontmoeten Frankenstein; 20.00 Journaal; 20.20 Abott en Costello (vervolg); 21.00 West 1; 21.35 De hulpverleners; 22.30 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Journaal19.05 Calimeroj 19.10 Zorro 19.35 't Stokpaard; 20.00 Journaal 20.21 To kill an mockingbird22.25 Van Boedeapest naar New York; 22.40 Journaal. Allemaal feiten, welke Hoolwerf al wist. „Wel, liefje, knap je een beetje op, dan maken we er een fijne avond van. Naar ik heb gehoord, is de keu ken er in ieder geval uitstekend. En dat Dorringen die man niet mag och, ze zijn hier erg chauvinistisch en alle import wordt aanvankelijk met een zekere argwaan bekeken. Ik denk enkel maar aan mezelf. Jij bent hier tenminste geboren en getogen, maar ik ben overgewaaid uit Mo- kum". „Jou hebben ze hier wel geaccep teerd, mannetje. In de loop der ja ren heb je al heel wat moeilijke za ken geklaard en zodoende is je po pulariteit onder de mensen hier snel gestegen". „Maar Coby, maak me niet ijdcl. Ik heb gewoon een beetje geluk ge had en dat heeft iedere politieman in het algemeen en een rechercheur in het bijzonder nodig". In de cafetaria gaf Gert de spijs kaart door aan zijn vrouw. „Neem maar, waar je zin in hebt. Coby. Be schouw het maar als jouw avond. Dc vrouw van een politieman komt vaak genoeg tekort in haar leven. Ga van avond de schade maar wat inhalen". Coby zoog vuur in de sigaret, die Gert haar had gegeven en bestudeer de de menu's. Intussen keek Gert met een opgewekt gezicht in hot rond. Het meisje, dat dienst had. was de verloofde van Nico Vredcnoord. Maar hij deed net, of hij haar niet kende cn in werkelijkheid kende hij Mieke Starver ook niet. Nu ja. hij had haar wel eens een paar keer in het dorp ontmoet, als hij op weg was naar het bureaau cn dan beperkte men zich tot een korte, zij het vrien delijke groet. Of het meisje op dit moment al op de hoogte was van haar opdracht, kon hij niet zeggen. Maar dat maakte geen verschil. Na een paar minuten had Coby haar keus gemaakt en was het Gert's beurt om wat uit te zoeken. Toen hij daarmee klaar was, wenkte hij de serveerster en gaf de bestelling door. Opnieuw rondkijkend, bemerkte hij de jukebox, kwam overeind, wierp er een geldstuk in en drukte drie toetsen in. Even later klonken de to nen van een vrolijke wals door de ruimte. Coby was verbaasd, al liet ze et- weinig van merken, want als vrouw van een politieman had ze geleerd zich onder alle omstandigheden te beheersen. Gert zou vast wel met ccn bedoeling naar deze cafetaria zijn gegaan. Ze kende haar man. Maar nu „Gert. wat frivool", zei zc zacht. „Dat is anders niets voor jou". Hij lachte. „Ik voel me zo heerlijk vrij vanavond, dus ik dacht: Kom. een leuk muziekje erbij. Jammer, dat je hier niet kunt dansen". „Ik val van de ene verbazing in dc andere", wist zc uit te brengen. „Jij cn dansen. Hoe lang is het geleden, dat we samen gedanst hebben?" Rechercheur Hoolwerf deed net, of hij diep nadacht. Knipperend met zijn ogen keek hij in het rond. In werkelijkheid nam hij alles in zich op. Vooral de man achter het buffet. Dat was dus die meneoer Wiesevcld waarschijnlijk. Gek. dat hij zich niet kon herinneren, in welk verband hem die naam zo bekend voorkwam. „Je geeft niet eens antwoord", pruilde zijn vrouw. „Waar ben je met je gedachten?" Hij wendde zich terstond tot zijn vrouw. „Liefje, ik probeer mc te her inneren. wanneer wij voor het laatst hebben gedanst. Maar ik weel het 25 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT werkelijk niet meer. Zodra ik me eens een lang weekend kan vrij ma ken, gaan we er samen tussen uit. Ver weg van Dorringen. En gaan we ergens samen dansen. Dat houden we voor afgesproken". De dienster kwam met de soep. Goedkeurend knikkend, keek hij zijn vrouw aan en zei op een dusdanig luide toon. dat de eigenaar van de cafetaria het kon horen: „Dal ziet er voortreffelijk uit, vrouw". Coby beaamde het. hoewel ze ter stond heeft gezien, dat het soep uit een blikje was. Ook al geen reclame voor deze cafetaria. Die man zal toch zeker wel zijn vakdiploma hebben? En kan hij dan niet eens een be hoorlijke soep maken? Maar ze doet er verder het zwijgen toe en wordt steeds meer versterkt in haar me ning. dat Gert met voorbedachte ra de naar deze cafetaria is gegaan om te eten. En waarschijnlijk ook om wat rond 1c kijken. Waarschijnlijk zit er een luchtje aan deze zaak. An ders is Gert er nooit zo bijzonder op gebrand om buitenshuis tc gaan eten. Na de soep komen de karbonaden, patat cn dc groenteschotel. En daar na het ijs. Terwijl zc tenslotte nog een kop koffie toe nemen. Gert geeft zijn vrouw na afloop van het eten een sigaret cn vuur cn steekt er zelf ook ccn op. En antwoordt met korte zinnetjes, als Coby wat vraagt, zcgl of opmerkt. „Even naar het toilet", zegt Gert na de koffie, cn staat op. Coby kijkt hem na en zc ziet gelijk, dat Wiese vcld. die al die tijd een neutrale houding heeft aangenomen, dc re chercheur nastaart. Maar zc laat niets merken, trekt rustig aan haar sigaret cn tuurt voor zich uit naar buiten. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7