ERICIDE NOORMAN ZWEVEND POND SUCCESJES BELASTINGWET EEN STOEL VOOR FISCHER Het spoor van het zwaard SporRUWJ WIELRENNEN Keetie Hage won ook achtervolgingstitel NIJMEGEN, 10-7. Voor enkele honderden toeschouwers heeft Keetie Hage uit Sint Maartensdijk maan dagavond in het Nijmeegse Goffert- stadion haar zevende nationale ach tervolgingstitel behaald. Zij versloeg in de finalerit (3 km) de Zaanse Willie Kwantes met groot verschil. Het was voor de 22-jarige Keetie Hage de 11e nationale titel in totaal. Succes voor Wim Evertse Na een week vol pech (in de Ronde van Bruinisse en te Burgh-Haam- stede) is Wim Evertse er in de Ronde van Breskens weer in geslaagd in de voorste gelederen te eindigen. Win naar van deze wedstrijd werd de Zeeuwse kampioen Jan Raas uit Heinkenszand, die de 100 km af legde in 2 uur 31 minuten 2 seconden Op 5 seconden wist de Engelsman Grant Thomas beslag te leggen op de tweede plaats vóór nr. 3: Ko Tol- hoek, Yerseke; 4. Ko Blok, Kruinin- gen; 5. Johan van Waes, Aarden burg; 6. Gabby Minneboo, Heenvliet; 7. Wim Evertse, Tholen; 8. Wim de Wilde, Kloetinge; 9. Malcom Foster, Philippine; 10. Jan de Vos, Zaam- slag; 11. Johnny Verbeke, IJzendijke; 12. Tonny Huijzen, Kloetinge; 13. Han Westerweel, Sluis; 14. Sjaak Boek hout, Terneuzen; 15. Henny Gijssel, Heikant. Schaatsploeg voetbalt niet woensdag- maar vrijdagavond te Renesse De Nederlandse schaatskern ploeg met ondermeer Olympisch wereld en Europeesch kampioen Ard Schenk, Kees Verkerk, Jappie van Dijk, Jan Bazen en Peter Nottet zal niet als eerder werd gemeld morgen (woensdag)avond te Renesse op het sportterrein aan de Laone een voet balwedstrijd spelen maar a.s. vrij dag 14 juli. Als tegenstander van de Nederlandse schaatskernploeg zal het elftal van de camping Schouwen fungeren. Voor deze wedstrijd zal een ontmoeting plaats vinden tussen het dames-elftal van de Rotterdam se vereniging Astoria en een dames elftal van de camping Bremhoeve. De aanvang van deze wedstrijd is vastgesteld te 18.30 uur. REYKJAVIK, 10-7. Het aantal obstakels, dat de lang verbeide start van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tus sen Spasski en Fischer alsnog in de weg zouden kunnen staan, begint kleiner te worden. Robert Fischer loste zelf het probleem van de stoelen op door een fauteuil uit New York te laten over vliegen. Geen van de op IJsland aanwezige zetels voldeden aan de eisen van de uitdager. Die in de wedstrijdzaal so wie so niet en ook het warenhuis, waar Fischer de een na de ander probeerde, kon niet voldoen aan de strenge eisen van de grootmeester. Hij wilde perse een soortgelijke stoel, als waarop hij zat toen hij Petrosjon versloeg. Fischer zelf bezwoor de daarop dreigende impasse door opdracht te geven een zetel uit New York te laten overvliegen. Enkele uren later reeds stond het onontbeerlijke attribuut in de speelzaal, waar- het argwanend werd bekeken door leden van de Russische delegatie Dp IJslandse organisatoren hebben er nu een nieuw probleem bij om een soortgelijke stoelijzeren frame met zwart leer overtrokken - voor Spasski te vinden. „Het staat veel netter als zowel Fischer als Spasski op dezelfde soort stoel zitten", aldus Gudmundur Tho- rarinsson de voorzitter van de IJslandse schaakbond, 's Maandags veroorzaakte Fischer lichte paniek op IJsland door zijn zelfgekozen afzondering te doorbreken en een twee uur lang durend bezoek te brengen aan de zaal, waar de schaak-tweekamp zal plaatsvinden. Gudmundur Armlaugsson, waarnemend hoofd-scheidsrechter tij dens de afwezigheid van Lothar Schmid, had de dag tevoren het kolossale stenen schaakbord, dat zo langzamerhand de nationale trots van IJsland uitmaakt, officieel goedgekeurd. Fischer vond het allemaal maar niets. Na zijn bezoek verklaarde zijn manusje van alles Fred Cramer: „Fischer is ontevreden met het licht, het bord en de stukken, de plaatsing van de t.v. camera's en nog wat klei nere zaken". Cramer dacht niet dat het doorgaan van de match er door in gevaar zou komen, omdat de organisatoren er wat aan zouden doen, maar lastig vond hij het wel. De vice-voorzitter van de Amerikaanse schaakbond, zelf een gepensioneerd ingenieur, zei niet zeker te weten welke bezwaren Fischer tegen de verlichting had. „Vanuit een technisch standpunt gezien is het volmaakt en heel gemakkelijk aan te passen. Maar als je vijf uur achtereen op een schaakbord moet zitten staren, heb je misschien andere ideeën". Fischer's bezwaren tegen het stenen schaakbord kwamen niet on verwacht. Maar de grootmeester had ook bedenkingen tegen de stukken, die hij in vergelijking met het bord te klein vond. Fischer was ook van mening dat de twee t.v. camera's, die op het bord gericht zijn, hem in verwarring zouden kunnen brengen, hoe wel ze zijn verborgen in speciale kasten en op 15 meter afstand staan van het platform waar de schakers zitten. Fischer wil ook dikkere gordijnen voor de ramen van de hal. Op IJsland, dat dicht bij de poolcirkel ligt, schijnt de zon nog, als de partij om 22.00 uur G.M.T. wordt afgebroken. De Amerikaan is blijkbaar bang dat de laag staande zon zijn concentratie zal versto ren. Hij inspecteerde eveneens het karpet in de hal en de maatregelen die zijn genomen om het geluid van het publiek zoveel mogelijk te dempen. Sparta-Xerxes te Bruinisse op zaterdag 29 juli In tegenstelling met het vorige week in onze krant gepubliceerde be richt zal tijdens de Grevelingenda- gen te Bruinisse niet het Schouwen- Duivelands elftal op 29 juli tegen het Rotterdamse Xerxes in het veld ko men. In plaats van deze wedstrijd zal er een ontmoeting plaatsvinden tussen de eredivisieclub Sparta en haar stadgenoot Xerxes, die uitkomt in de Ie klasse West II van het ama teurvoetbal. In het afgelopen seizoen wist Xerxes hier beslag op het kam pioenschap te leggen. Sparta speelt deze wedstrijd in het kader van haar oefenprogramma voor de komende competitie. De kasteel bewoners zullen dan ook met hun volledig team binnen de lijnen ko men, met o.m. de nieuwe Oostenrijk se aanwinst Willy Kreuz. HENGELEN Wedstrijd HS .V. „Oosterschelde" Voor de leden van de H.S.V. „Oos,- terschelde" wordt a.s. zaterdag de vijfde wedstrijd voor het klubkam- pioenschap georganiseerd. De wed strijd zal plaats vinden in de Kreek van Ouwerkerk, aan de dijk tussen Zuidbout en de caissons. De aanvang van de Wedstrijd is 9.00 uur v.m. DUIVENSPORT P.V. „Zierick" - Zierikzec Uitslagen van de wedvluchten van de P.V. „Zierick", vanuit Ruffec op 7 juli en Corbeil op 8 juli. Uitslag Ruffec - In concours 37 duiven. Afstand 682 km. Gelost 5.45. DFS organiseerde camping-jeugdvoetbaltoernooi BURGH/HAAMSTEDE, 10-7. Door de sportvereniging D.F.S. te Burgh- Haamstede werd gisteren (maandag) een jeugdvoetbaltoernooi, spelers tot de leeftijd van 15 jaar, voor de campings georganiseerd, waarvoor grote belangstelling bestond. Bij een der wedstrijden had Ron nie Noorlander uit Dordrecht het ongeluk bij een botsing een been te breken. Met de ambulanceauto werd hij voor nadere behandeling naai het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee vervoerd. De elftallen van de Blomshoeve en Duinhoeve slaagden erin zich in de finale te plaatsen welke a.s. donderdag 13 juli te 18.00 uur zal worden gespeeld. In het carnping-toej-nooi vopr de senioren wist in pouie A het elftal van de Duinrand met 2-0 van D.F.S. te winnen, terwijl het team van de Duinhoeve met 1-0 de baas bleef over Ginsterveld. In poule B bleef 't Torentje met 2-0 aan de winnende hapcj in het treffen met Duinoord, terwijl Ber kenhof zich met 3-2 door de Wiele waal zag geklopt. Morgen (woensdag) avond zullen in beide poules de laatste wedstrij den worden gespeeld waarna don derdagavond, 19.00 uur, de finale tussen de winnaars van beide pou les zal plaatsvinden. Hel elftal van de camping Interna tionaal dat maandagavond te Re nesse beslag wist te leggen op de Renesse-cup. (In de krant van don derdag a.s. komen wij nog nader te rug op het slot -van dit geslaagde camping-voetbaltoernooi Renesse). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). 34. Het kale, herfstachtige landschap is ge dompeld in de purperen gloed van de onder gaande zon, als twee ruiters in langzame draf het meer van Tyrfing naderen. Tsacha brengt zijn klein paardje tot stilstand en zijn spleet oogjes glijden peinzend over de omgeving. Stil en somber rijzen de grauwe muren van het oude slot uit het water op, slechts hier en daar wordt een nauwe vensternis verlicht door het flakkerende schijnsel van een toorts. Een slaperige wachter doet de ronde langs de transen,Hoe vermakelijk, nietwaar?" spint, de Nomade. „Dit stenen huis kwamen wij ook op dc heenreis voorbijwij zullen onze voor treffelijke medereiziger vragen of dit wellicht het huis is waar het eerbiedwaardige zwaard verborgen gelegen heeft...." De twee nomaden drijven hun paardjes in de srhnduw van hot struikgewas cn met een minzame grijns opent Tsacha de zadeltas, waarin Pum Pum in weinig gerieflijke om standigheden dc tocht meegemaakt heeft. „Gij schurk? Mij haast gestikt, dood-ge- stikt!" schettert de dwerg, zodra de groezelige lap voor zijn mond vandaan is. Niet in het minst verstoord gaat de ooster ling door met de boeien los te snijden. „Ge zijt nu eh.... vrij", lispelt hij met een on plezierig lachje. Doch ge zult twee onwaar dige vreemdelingen toch niet aan hun ramp zalig lot overlaten?" Pum Pum gluurt schichtig achterom, naar de oude krijger, die met een uitdrukkingsloos gezicht het lemmet van zijn werpmes bestu deert en hij schudt rillend het hoofd. „Ahdat is goed", spint Tsacha. „Zeg mij thans, klein konijn, luistert ginds voor treffelijk bouwwerk naar de naam „Tyrfing"? „Ja", gromt de dwerg met rollende ogen. „Bitwonen man daar! Groot sterk, veel machtig, héél sluw? Hij dadelijk zien, gij vals. Hij opeten alle drie ons!" Dc oosterling sist nijdig. „Geen sprookjes, kleine kikker! Het is dus het huis Tyrfing. Ah. wij zullen binnengaan en ik zal spreken met de nietswaardige die in het binnenste van dit onzindelijk hol leeft. Herinner goed, waar deloos worm, wij zijn vrienden van de Noorse hond die dit land regeert. Gij doet ons een eindweegs begeleidenZo gij ons poogt te verradenhehcheh, het mes van de grijze vos der steppe mist nimmer.Hij is zcér kunstig in het doden Dc dwerg slikt een paar keer moeilijk cn verzet zich niet als Tsacha hem voor zich op het paardje zet Gewaarschuwd door het doffe getrappel van paardenhoeven opent de wachter een klein luikje cn neemt dc vreemde bezoekers arg wanend op. Dan herkent hij 5e kleine dwerg cn breed zwaait dc deur open. ..Gegroet, o dappere krijgsman", lispelt Tsacha buigend. „Moede reizigers verzoeken nederig toegang. Zij brengen een bericht van de Grote Khan der Noormannen. Goed volk, overtuigt u!" En met een sierlijke armzwaai naar dc dwerg, die cr onbeholpen bijstaat. „Ja, ja", grijnst de poortwachter, met een knipoogje naar Pum Pum. „Ik zie het, in orde hoor! Treedt binnen!" PAU. Zo zwaar hadden de Tour de France-renners het in de zevende etappe van de Ronde van Frankrijk. Men ziet op de foto de Fransman Yves Hezard die hier (r.) blij, maar door en doornat over de finishlijn in Pau gaat, gevolgd door de ook door* weekte Guimard, Gimondi en Merckx. Aankomst eerste duif 15.29, laatste prijswinnende duif 17.30. Jan v. d. Sande 1; H. v. d. Maas, Ouwerkerk 2, 5; P. Flikweert 3; J. den Hengst 4; I. L. v. d. Maas, Ouwerkerk 6, 8, 9; A. J. Beeke 7; A. C. Stoutjesdijk 10. Hoofdprijzen, resp. f 25,f 15,en f 10,gewonnen door: 1. Jan v. d. Sande; 2. H. v. d. Maas; 3. P. Flik weert. Uitslag Corbeil - In concours 90 duiven. Afstand 352 km. Gelost 6.15. Aankomst eerste, duif 10.45, laatste prijswinnende duif 11.24 uur. J. den Hengst 1, 8; A. J. Stoutjesdijk 2, 12; I. L. v. d. Maas, Ouwerkerk 3, 7, 15; P. Flikweert 4, 5, 9, 18, 20; Fr. Maijs 6, 11, 16, 17; Jan v. d. Sande 10; J. J. Spijders 13, 23; H- v. d- Maas, Ouwer kerk 14; Jac. Verwijs 19; Abr. Flik weert 21,22. A.s. vrijdag inkorven voor St. Ghis- lain (jong) en St. Ghislain (oud).; laatste vitessevlucht. P.V. „De Reisduif" St. Philipsland Uitslag van dc wedvlucht van p.V. „De Reisduif" vanuit Ruffic. In con cours 77 duiven. Gelost met westen wind om 5.45. Afstand 787 km. Snel heid eerste duif 1099,50 m/m. Aan komst 16.09.57. De snelheid van de laqtste duif bedroeg 849,34 m/m. Aan komst 19.13.41. L. Vermeij Zn. 1, 13, 23; A. v. d. Est 2; A. Faasse 3, 14, 26; Iz. Reijn- goudt 4; J. C. Verwijs 5, 9, 18, 19, 20; W. Neelé 6, 11, 17, 21; F. den Braber 7; Kr. Reijrigoudt 8, 10; Th. Bakker 12, 15, 16, 25; J. Zuidweg 22; A. Ver wijs 24. Uitslag wedvlucht vanuit Corbeil. In concours 75 duiven. Gelost met zuidwestenwind om 6.15 uur. Afstand 355 kni. Snelheid eerste duif 1292,19 m/m. Aankomst 10.49.39. Snelheid laatste duif 1051,15 m/m. Aankomst II.52.16 uur. J. Verwijs Zn. 1; L. Rengoudt 2; A. Verwijs 3, 18, 24; M. v. d. Est 4, 10, 19; Joh. Q.uist 5, 16, 21; M. Fon- teijne 6, 23; A. Faasse 7, 15; F. den Brab.er 8, 20; A. Hooglander 9, 12, 13; L. Vermeij Zn. 14, 17; J. C. Ver wijs 11, 25; J. Zuidweg 22. VOETBAL Beroemde oud-doelman Gejus van der Meulen overleden HAARLEM, 11-7. Te Haarlem is op 69-jarige leeftijd overleden dr. A. Y. (Gejus) van der Meulen, oud doelman van het Nederlands voet balelftal. Van der Meulen, die voor H.F.C. speelde, bracht het in de periode 1924-1934 tot 54 interlandwedstrij den. Dit aantal had nog groter kun- minder in beslag had genomen, nen zijn als zijn artsenpraktijk hem Van der Meulen verdedigde op 27 mei 1934 voor het laatst het oranje- doel, toen Nederland tijdens dc strijd om het wereldkampioenschap in Mi laan een teleurstellende nederlaag (2-3) leed tegen Zwitserland. De op volger van Van der Meulen, die ook vele malen aanvoerder van het Ne derlands elftal was, was Leo Hallc. AMSTERDAM. Dat het op de Am sterdamse walletjes \yarm kan toe gaan. heeft zóndagavond dc 58-jarj- gc Belgische toerist G. Verhelst uit Passcndale moeten ondervinden. UIT BINNEN- EN BUITENLAND De waarde van het pond is van haar ankers geslagen op een vroeger moment dan werd verwacht. Daar mee verkeert dc gehele financiële wereld plotseling weer iti grote on rust. Talrijke bedrijven zullen als gevolg va 71 kotnende koersveran deringen weer winsten of verliezen boeken, dia niets met hun nonmtfc bedrijfsvoering tc maken licbbcn. De verschillende staten gaan weer kib belen over de hoogte van de nieuitc wisselkoersen maar het is duidelijk Met dank aan God en boven onze verwachting, geven wij met grote blijdschap kennis van de voorspoedige geboorte van onze zoon ABRAHAM MAR1NUS THEODOOR Wij noemen hem MARTIN W. F. SPRENGELMEIJER J. L. SPRENGELMEIJER- VAN WESTEN Zierikzee, 9 juli 1972 Zevengetij straat 5 Tijdelijk: Ziekenhui? „Berg- zicht", Goes. t Op zaterdag 15 juli a.s. hoopt onze vriend, de j 1 heer A. J. DE BRUIJN de dag te herdenken dat l hij 25 jaar geleden als j I. kantonnier in dienst trad bij het waterschap Sch.- l Duiveland. Gelegenheid tot felicite- ren: Lammermarkt 14, 1 Zierikzee. Heden overleed, na een langdurig, geduldig ge dragen lijden, onze ge liefde broeder, zwager en oom KORIJN VAN DE SCHELDE op de leeftijd van 75 jaar Uit aller naam: Fam. VAN DE SCHELDE 8 juli 1972 Diversen Alessi roestvrij stalen dek schalen, broodmandjes enz. bij J. F. v. d. Ven, Schuit haven 6, Zierikzee. dat de gehele wereldhandel geschaad wordt en dat de ekonomische toe stand minder gunstig is als door sommige optimisten wel wordt be weerd. De wereldhandel wordt geschaad omdat men ervan weerhouden loordt zaken in ponden sterling af te slui ten. En daarom schrikt men ook van transakties in andere waarden. De ekonomische gang van zaken in de verschillende landen is de oorzaak van dit gemarchandeer met de mun ten. Men probeert overproduktie - achterstand in efficiency en gebrek aan produktiviteit te camoufleren door de eigen munt te verkrachten en het publiek een geldillusie te ge ven. Bij dit spel is men in onderlinge konkurrentie getreden, waarbij men elkaar de loef afsteekt met financi ële manipulaties. De naijver wordt ook duidelijk uit de tegengestelde meningen van de financiële experts van de betrokken landen. Wij heb ben derhalve niet alleen gebrek aan een nationaal kontrakt tussen werk nemers en werkgevers maar nog meer aan een internationaal mone tair verdrag waarin ernst wordt ge maakt met de inflatie-bestrijding. Doel men dit niet dan herleeft de ekonomische chaos uit de dertiger jargn, waarvan de kiemen reeds aan wezig zijn. Laten wij voorzichtig zijn met konklusies over een weer aan trekkende konjunktuur of wordt, daarmee de konjunktuur van de fi nanciële krises bedoeld? Jaren lang is cr betoogd dat de be staande belastingwetgeving niet deugt. Fiskale deskundigen hebben wijziging op een afstand gehouden omdat ons draagkrachtbeginsel en dc verdelende rechtvaardigheid andere strukturen tegen hielden. Nu kan het opeens wel en wij mogen in menig opzicht blij zijn met dit voorstel, ge baseerd op een schijventarief, dal zich aanpast aan de mechanisatie- en automatiseringsmogelijkheden van de administratie. In verband met de heffingskosten is dit aspekt niet on belangrijk. Het wetsontwerp beoogt niet al leen de fiskale struktuur te wijzigen maar geeft ook een aanzet tot wijzi ging van de maatschappelijke struk tuur. De groepen hogere maar voor al ook de midden-inkomens worden opnieuw zwaarder belast terwijl wij in Europa zo ongeveer de hoogste direkte belastingen hebben. Vervol gens is ons toegezegd dat het aksenl van de fiskale heffingen na invoe ring van dc b.t.w. op de indirekle belastingen zou komen te liggen. In de derde plaats zijn die zeer hoge tarieven onredelijk en lokken ze be lastingontduiking uit. Daarvan krijgt dan de belastingplichtige de gevol gen te dragen bij oi\tdckking terwijl de grondfout bij de overheid ligt. He is onaanvaardbaar dal de mi nister van financiën alleen aan dc middengroepen van ons volk de re kening presenteert van een oneffi ciënt overheidsbeleid en een ouer- dreven patroon van sociale verzeke ringen. Dc lager betaalden krijgen nog een premie toe terwijl in die kringen het meest van allerlei voor zieningen wordt geprofiteerd. Ekono- misch gezien betekent deze belas tingverhoging een aanval op de be sparingen en niet op de konsumptie, die in het licht van dc inflatiebe- strijding sterk moet worden veroor deeld. Er ontstaat hoe langer hoe meer oen situatie waarbij de ene helft van ons volk voor dc andere helft werkt en dc regering heeft daar blijkbaar geen vrede mee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5