MILIEUBEHEER DRIEDAAGSE WANDELTOCHT TE RENESSE VAN START KINDEREN AGENDA Westduitse politie overmeestert kaper Zes zeer ernstig gewonden bij ongeluk VERBRANDDEN „De pil" komt in ziekenfondspakket LAATSTE NIEUWS Overlevende dader slachtpartij Lod weigert psychiatrisch onderzoek KWARTIERTJE Het is - na recente publikaties - wel duidelijk dat een beter milieu beheer veel geld gaat kosten. We zullen daar in de toekomst nog veel over horen, maar even duide lijk is dat het (betalende) volk er iets aan doen kan de kostprijs van een schoon milieu zo laag mogelijk te houden. Intussen is niets gevaarlijker dan „beleren" in een krant, maar mis schien dat het argument van de portemonnee bekeerlingen kan maken. Schouwen-Duiveland wordt langzamerhand één groot recreatie gebied. Vele plannen zijn al uit gevoerd; andere zijn in status nascendi, maar massaal bezoek zal nu en straks steeds duidelijker kenmerk worden van de „recreatie- tuin". Goed milieubeheer begint bij de individuele mens, bij het gezin en dan komen de groep en misschien als het allemaal succes heeft, de massa. Er kan op het punt van de eigen afval niet genoeg getamboureerd worden. De moeite wordt wel ge nomen allerlei zware spullen mee de natuur in te nemen; de moeite wordt helaas niet altijd genomen de afvalprodukten weer mee naar huis te nemen, om ze op een bete re plaats te deponeren dan in bos, in duin of aan het strand. Rommel achteloos neergooien, uit een auto gooien of laten liggen wat ligt, het is een „luxe", die Ne derland zich ooit ten onrechte heeft gepermitteerd, maar die voor de toekomst uitgesloten is. Er steeks ook een grote onbillijk heid in, dat de bevolking van een4 recreatieregio ongenuanceerd zal moeten betalen voor milieuveront reinigingen, die anderen teweeg brengen. De nieuwe zuiverings taak van de waterschappen is ge boren uit een harde noodzaak, maar die taak gaat handen vol geld kosten. Dat zal men in de toekomst wel merken aan de aanslagbiljetten Het lijkt ons daarom taak voor allen, die frekwent met recreanten in aanraking komen, alles te doen om hen te herinneren aan hun plicht de natuur zuiver te houden. Schouwen-Duiveland ooit aan gewezen als „groene long", mag geen grauwe long worden. De organisaties - met name ook de reinigingsdiensten - doen hun best, maar medewerking van het pu bliek blijft onontbeerlijk. De „poenale sancties" zijn in Nederland ook niet erg streng. We zijn een niet zo bestraffend volkje, maar potentiële verontreinigers zouden ook financieel veel strenger aangepakt dienen te worden. De belachelijke nonchalance en vanzelfsprekendheid waarmee som migen - om niet te zeggen - velen alles maar neersmijten is volkomen absurd en er zijn tientallen landen waar zo iets gewoon onmogelijk is. Milieubewustheid behoort bij deze tijd en in dit opzicht moet het roer om. Er moet een collectieve verantwoordelijkheid groeien, die begint bij de jeugd. Behept met een volstrekt pessi misme of het ooit wat wordt, is het niettemin zinvol er voortdurend aan te werken, er over te praten om dan eindelijk gezamenlijk wel licht toch iets te bereiken. MESCHEDE (D.B.R.). Wat er op het eerste gezicht als een naar het dal afdalende pijpleiding uitziet (l.), is in werkelijkheid de langste glijbaan ter wereld. Met een snelheid tot 25 km. per uur kunnen volwassenen en kinderen (r.) in een plezierpark bij Meschede (D.B.R.) zonder gevaar op een asbestmat door in totaal 38 boch ten glijden. De van asbest vervaar digde, 750 meter lange baan ligt midden in het Sauerland, het „land van de duizend bergen". Het hoogte verschil op de baan tussen start en finish bedraagt 170 meter. RENESSE, 10-7. Ondanks dc con currentie van de finale van het campingvcetbaltoernooi, dat zater dag in verband met de slechte weersomstandigheden was uitge steld, startten maandagavond onge veer 120 mensen voor de driedaagse wandeltocht te Renesse. Dit was zo'n 30 procent meer dan vorig jaar. De deelnemers die vanaf het V.V.V.-kantoor vertrokken kre gen een routebeschrijving die ze on derweg moesten laten afstempelen en bewaren tot de volgende dag om dan weer opnieuw te mogen starten. Er waren twee routes uitgezet, een van 8 km en een van 12 km. De kortste route ging vanaf het V.V.V.- kantoor via de Stoofweg, Kuierdam- seweg en de Nieuweweg naar de duinovergang aan de Laone worden gelopen en vandaar via de Laone naar het V.V.V.-kantoor. De twaalf km route ging vanaf het V.V.V.-kan toor naar de Stoofweg, via de Weel- Grote drukte voor de aanvang van de wandeltocht. De deelnemers ne men de route door. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). weg naar de Kuierdamse weg verder naar de Rampwe^ en via de Ramp- weg en Loane terug naar het ver trekpunt. Na dreigement vliegtuig op te blazen MtlNCHEN, 11-7. De Westduitse grenspolitie heeft maandagavond een man overmeesterd aan boord van een toestel van de Westduitse luchtvaart maatschappij Lufthansa, die dreigde het vliegtuig te zullen opblazen, tenzy de Lufthansa hem 400.000 dollar betaalde, zo heeft een woordvoerder van de Westduitse po litie meegedeeld. De kaper, een 26-jarige Algerijn, had ook om een valscherm verzocht met een gebruiksaanwijzing erbij in het Frans en Italiaans. Het incident gebeurde op een vlucht van Bonn naar München. De gezagvoerder van het Lufthan- sa-toestel had evenwel de politie ge waarschuwd, die klaar stond toen het passagiersvliegtuig op het Mün- chense vliegveld Riem landde. Vader verdronken na redden van kinderen CALLANTSOOG, 10-7. De 43-ja- rige Amsterdammer K. C. Kronen burg Is maandagmiddag in de zee bij Callantsoog verdronken nadat hij met een kennis één van zijn kinde ren en een kind van. de kennis uit zee had gered. De beide mannen raakten na het redden van hun kindefén zelf 'in moeilijkheden. Door omstanders werden zij uit het water geholprie. werden zij uit het water geholpen, hulp toen al te laat. Alle passagiers verlieten het toe stel op de wens van de kaper. West duitse politiemannen in burger wa ren aan boord gestapt en overmees terden de man. Ontslagen man wilde boekhouder overrijden APELDOORN, 10-7. De 34-jarige Apeldoorner B. M. is door de pólitic aangehouden en achter slot en gren del gezet, omdat hy tweemaal ach tereen een poging heeft gedaan de boekhouder van het hedryf waar hfj werkzaam was te overrijden. M. was enige tijd met ziekteverlof thuis, zodat zijn verloofde het loon zakje moest ophalen. Het bleek dat in het loonzakje een ontslagbewijs zat. M. maakte zich daarover zo kwaad, dat hij onmiddellijk naar het bedrijf reed en daar de boel kort en klein sloeg. De boekhouder kreeg daarbij een aantal klappen te incas seren. Toen deze M. tenslotte de deur had uitgewerkt en de laatste met de auto wilde wegrijden, stond de boekhouder buiten te kijken. M. reed recht op de man in, maar deze kon zich met een snoeksprong in veiligheid stellen, terwijl de verloof-, de van de chauffeur op de rem trap te. M. ondernam daarna opnieuw een poging om de boekhouder te overrijden, maar opnieuw trapte zijn verloofde op de rem, terwijl de boekhouder het kantoor inschoot. De politie kwam tenslotte om M. in te rekenen. Bestuurder onder invloed: EPE, 11-7. Zes mensen een echt paar uit Nunspeet en vier jongelui uit Vaassen - zfjn maandagavond laat met zeer ernstige brandwonden en andere verwondingen naar twee Apeldoornse ziekenhuizen vervoerd na een verkeersongeluk, dat zich voordeed in de Hoofdstraat in het centrum van Epe, nabij de Grote kerk. De 21-jarige F. C. W. uit Vaassen zat achter het stuur van een auto, waarin nog drie jongelui zaten: een broer van W, S. W. (19 jaar) R. V. E. en K. K., beiden eveneens 19 jaar. W. reed met enorme snelheid over de Hoofdstraat in Epe in de richting Apeldoorn. Ter hoogte van de afslag naar Nunspeet raakte hij de macht over het stuur kwijt. De auto vloog het troittoir op, ramde een wegwij zer vloog in brand en kwam ver volgens terecht op de uitmonding van de weg naar Nunspeet, waar een auto geparkeerd stond. Daarin zat het echtpaar K. uit Nunspeet. De brandende auto van W. vloog tegen de auto van het echtpaar K. Bejaarde man verdronken UITHUIZEN, 10-7. Maandagmid dag is de 78-jarige heer H. Dertien uit Uithuizen in zijn woonplaats verdronken. De man was om vier uur van huis gegaan om enige inko pen te doen. Toen hij om zes uur nog niet terug was begon de rijkspo litie een speuractie. Korte tijd later werd het stoffelijk overschot gevon den in het Boterdiep in Uithuizen. Aangenomen wordt dat de heer Dertien, die slecht ziende was, daar door in het water is geraakt. Tanker in brand ROTTERDAM, 10-7. Op een Libe riaanse tanker in „Europoort" is maandagavond omstreeks 10 uur brand uitgebroken. Het vuur woedde in de machinekamer. Het schip, de 22.000 ton metende „Aro" is geladen met ruwe olie. Volgens de rivierpo litie was het ontploffingsgevaar niet groot. Drie brandblusboten van de haven dienst waren de brand omstreeks half twaalf meester. Over de oorzaak van de brand staat nog niets vast. en zette die ook in vuur en vlam. Beide auto's kwamen aan ,de andere kant van de weg tot stilstand na eerst een boom en enkele betonnen paaltjes geveld te hebben. De twee auto's brandden als fakkels. Echtpaar bevrijd Ooggetuigen hebben met gevaar voor eigen leven het echtpaar uit zijn auto bevrijd- Zij trokken ook twee jongelui uit de andere auto. Een derde jongeman was uit de wa gen geslingerd en lag met branden de kleren op straat. De vierde in zittende van de wagen van W. ren de een lunchroom binnen waar men hem terstond met water overgoot. Met ambulances uit Epe, Heerde en Apeldoorn zijn de gewonden naar het Juliana- en Liduina-ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. Vijf artsen hebben op de plaats van het onheil eerste hulp verleend. Van de twee auto's is vrijwel niets overgebleven. Volgens de politie verkeerde bestuurder W. uit Vaas sen onder invloed van sterke drank. Week met kogel iu liet hoofd STUTTGART, 10-7. Een 31- jarige man uit Göppingen in de W.est-Duitse deelstaat Ba- den-Wurttemberg heeft een week lang met een kogel iji zijn hoofd rondgelopen. Vol gens de politie had hij uit lief desverdriet zelfmoord willen plegen. Pas na drie dagen zocht de man een dokter op maar vertelde dat hij was gevallen. Bij een röntgenonderzoek ont dekte de arts de kogel. De man bestreed echter dat er een schot was gelost en ging op eigen verantwoording weer naar huis. Een week na het schot, toen de man over zware hoofdpijn klaagde, verwees de dokter hem naar een zieken huis. 'Hier gaf hij pas toe dat hij zelfmoord had willen ple gen. Moeder van Melina Mercouri overleden ATHENE, 10-7. Mevrouw Irene Heliopoulos, de moeder van de Griekse actrice Melina Mercouri- Dassin, is maandagavond in Athene aan een hartaanval bezweken. Men heeft inmiddels stappen bij de regering ondernomen om gedaan te krijgen dat Melina Mercouri, een fel tegenstandster van de Griekse dictatuur, de begrafenis mag bij wonen. Jaguar 12-cilindermodel COVENTRY, 11-7. Jaguar Cars Ltd. te Coventry (Gr.-Br.), behorend tot het Britse autoconcern British Leyland, heeft maandag een nieuw model uitgebracht, de Jaguar XJ-12. Qua uiterlijk lijkt de auto op de reeds vier jaar bestaande XJ-6 (be halve dan de nieuwe grille, maar het verschil huist met name onder de motorkap. In plaats van de tot nu toe gebruikte 6-cilinder motor heeft de nieuweling een krachtbron van 12 cilinders. De motor (inhoud 5,3 liter) heeft een vermogen van ruim 300 pk. waardoor een topsnelheid van liefst 225 km/uur kan worden bereikt. Ouders kjageu crècliehouilster aan HEERLEN, 11-7. De ouders van de dit weekeinde bjj een brand in een crèche in Heerlen omgekomen broer tjes Willy en Marcje Strijks heb ben ip een brief aan de officier van justitie te Maastricht de eigenares van de crèche van nalatigheid be schuldigd. Ze zeggen dat zij de kinderen aan mevr. Mirer zelf hebben toever trouwd en niet aan een veertienjarig meisje, dat als oppas fungeerde. Mevr. Mirer zou beloofd hebben dat een meisje speciaal aanwezig zou zijn om in de kamer bij de jongens te slapen. De ouders zeggen in hun brief ver der dat ze niet op de hoogte waren van de vakantieplannen van mevr. Mirer. Volgens de Heerlense crèche houdster had ze er de ouders wel de gelijk van in kennis gesteld dat zij en haar man gedurende het week einde afwezig zouden zijn. De ouders hadden hier volgens mevr. Mirer geen bezwaar tegen. De officier van justitie zal na be studering van de stukken vermoede lijk nog deze week beslissen of hier sprake is geweest van een strafbaar feit. Verdachten Schiedamse moord wijzen elkaar aan ROTTERDAM, 10-7. Het is de Schiedamse recherche nog steeds niet duidelijk wie van de twee Rot terdamse overvallers afgelopen don derdagnacht de 32-jarige Schiedamse kruidenier J. M. van den Bosch met een revolverschot doodde. De twee, onmiddellijk na de roofmoord in de flat van de kruidenier aan de Nieu we Damlaan gearresteerde verdach ten, wijzen elkaar in de urenlange verhoren als de schutter aan. Starfighters botsten BRUSSEL, 10-7. Twee militaire vliegtuigen van het type Starfighter F 104 van de Belgische luchtmacht zijn.B maandag in volle vlucht op el kaar gebotst en brandend, in de buurt van Waver 30 km ten zuid oosten van Brussel, neergestort. De beide piloten, een kolonel en een on derluitenant, konden bijtijds met hun schietstoel hun vliegtuig verla ten. Ze zijn veilig aan de grond ge komen. Commissie voor onderzoek in taaiconflict RAWALPINDI, 1Q-7, President Zoelfikar Ali Bhoetto van Pakistan heeft maandagavond een hoge com missie van vier leden benoemd die zal zoeken naar een spoedoplossing voor het taaiconflict in dé provincie Sind dat geleid heeft tot hevig hand gemeen tussen bevolkingsgroepen Tegen vertegenwoordigers van de Urdu en Sindhi sprekende groepen zei Bhoetto dat het „kort dag" was. DEN HAAG, 11-7. Met ingang van 15 juli a.s. zal „de pil" deel uitmaken van het ziekenfondspakket. De pil zal verkrijgbaar zijn op recept van de huisarts of specialist. De regeling geldt ook voor de consultatiebureau's voor geboorteregeling die hierover een afspraak hebben gemaakt met een ziekenfonds. Aldus heeft het mi nisterie van sociale zaken en volks gezondheid dinsdag meegedeeld. Op medisch voorschrift worden ook pessaria voor anti-conceptionele doeleinden (spiraaltje, ring e.d.) ver strekt. Men kan deze krijgen bij apotheker, arts of consultatiebureau voor geboorteregeling. Tweede overwinning voor McGovern MIAMI BEACH, 11-7. De demo- cratische conventie besloot later in de nacht van maandag op dinsdag een besluit van de commissie voor de geloofsbrieven te handhaven vol gens hetwelk burgemeester Richard Daley en 58 van zijn aanhangers niet deel kunnen uitmaken van de con ventie van Illinois. Dit besluit betekende een tweede overwinning van dc grocp-McGovcrn op dc oude garde in de partij. Het is de eerste maal sedert de oorlog dat Dalcy, één van dc groten uit de partij, geen rol zal spelen bij dc benoeming van dc presidentskan didaat. TEL AVIV, 10-7. Mr. Max Kritz- man. dc verdediger van dc Japanner Kozo Okamofo - de enige overleven de dader van de slachtpartij die op 30 mei van dit jaar op het Israëlische vliegveld Lod aan 26 mensen hel le ven kostte - heeft maandag bij de opening van het proces in Tel Aviv r.ljn eigen cliënt als tegenstander ge kregen. Dc prominente Israëlische pleiter, die door de militaire rechtbank aan dc Japanner is toegewezen, vroeg om Oen psychiatrisch onderzoek van Okamoto om vasl te stellen of zijn cliënt tijdens dc aanslag toereke ningsvatbaar was. Toen de tolk de woorden van Kritzman had vertaald sprong dc 24- jarige Japanner, die de zitting tot dan onbewogen had gevolgd, als een furie overeind en schreeuwde dat hij niet aan een dergelijk onderzoek zou meewerken. Hij achtte zich volkomen verantwoordelijk voor de aanslag en zei tenvolle te beseffen dat hij niet alleen op burgers, maar ook op de politie had gevuurd. Zierikzee Deze zomer dagelijks geopend: ge meentemuseum (stadhuis), maritiem- museum (Noord-Havenpoort), Bur gerweeshuis (beeldentuin en antiek beurs), Gravensteen (foto- en kunst tentoonstelling). Dinsdag 11 juli Zierikzee Toeristendag: 10.00 uur kleuter- en kindervaria in „De Lichtboei"; 10.00- 17.30 uur: kunst- en antiekmarkt; 10.00 uur: vertrek R.T.M.-rondvaart boot; 13.45 uur: kinderprogramma in de Beurs; 16.00 uur: kindervoorstel ling in de Concertzaal; 20.00 uur: filmvoorstelling in de Concertzaal. Renesse VVV-kantoor, start wandeltocht, 19.15 uur: 8 km; 19.00 uur: 12 km. Woensdag 12 juli Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, intern zang- dienst, (o.a. kindergroep uit Wupper- tal). VVV-kantoor, start wandeltocht, 19.15 uur: 8 km; 19.00 uur: 12 km. Omstreeks 21.00 uur muzikaal ont haal „Luctor et Emergo". Donderdag 13 juli Burghsluis Haven, 19.30 uur, vertrek R.T.M.- boot voor avondvaart met zang en muziek. Burgh Tussen 18.00 en 19.00 uur start pres tatiewandeltocht ten bate van de restauratie Herv. kerk Burgh. Begin- en eindpunt: pompstation; afstanden 5 en 8 kilometer. Vrijdag 14 juli Zierikzee: Zomerreünie stamboek ronde- en platbodemjachten - 20.00 uur: mu ziekkorps en drumband door de stad; 21.30 uur: waterspel in vijf taferelen. Brouwershaven Grote Kerk, 8 uur, orgelconcert. Zaterdag 15 juli Zierikzee Luitje, 13.00 uur, vaart met de „Stad Zierikzee" naar het admiraalzeilen op de Oosterschelde, (duur ca. 4 uur) Woensdag 19 juli Renesse Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur, „Inter mezzo" (Jongerenkoor Walcheren en rythmisch combo). Zaterdag 22 juli Sirjansland Camping Hogezand, 20.00 uur, mu- ziekconcert met lampionoptocht en kampvuur. Als u het gezien hebt, dan heeft u een rooie-oortjes-kwartiertje gehad. Televizier is naar de Posta der Sol in Zuid Spanje gereisd, om gauw even te kijken hoe onze landgenoten het maken in de zon. Nu, ze maken het best in de zonmaar om nu te zeggen, „gut, gut, wat zijn we stijl volle vakantiegangers", nee, nee. dat lukt niet zo erg. Het strandgébeuren is er van een soort middeleeuwse boertigheid; radikale insmeprscènes en velaftrek-seances. Woelen in stoe len door dames, die zich eerst naakt van top tot teen in de spiegel had den moeten vóór-controleren, om te zien of het zó wel kon. Maar olé, hel blijkt te kunnen. Intrigerend was een moe, die alles maar hardstikka duur vond( de pesos van Franco zweven duidelijk naar boven?) en een pa, die - afgaande op de econo mische sonderingen van zijn echt vriendin; één portie eten kocht voor vier personen. Zo krijgen we weer een ruggesteuntje in dc buitenland se beoordeling. Wat moeten de don- ker-ogige castagnetten-danser essen wel met verschrikkelijk dédain neer kijken op onze in het hete zand wen telende rondbollig- en borstigheid. Eindelijk verliet de camera het strand en ging het de bergen van Zuid Spanje in. Dal beloofde alles, maar (excuus, zo werd het nu een maal gebracht), het hoogtepunt van de rit, die met ezels werd gemaakt, vormde de winderigheid van deze dieren. Een meisje riep in opperste ver bazing uit: „Zeg Hans, wat voeren ze die beesten toch?" Deze ezelachtige ontladingen ga ven voedsel aan carnavaleske jool, die tot duizelingwekkende hoogten steeg en toen het uitgebalanceerde gezicht van Jaap van Meeleren weer zichtbaar werd, hebben wc echt toch wel het klamme zweet van hel voor hoofd gewist. Kijk, van mij mag bijna alles, maar wat is er tegen die achtergrond van ezclrijdcrs(stcrs) nog over van hel land van Rembrandt en Spinoza. Hel schijnt werkelijk dat hel won- d er elixer „Flcu de Meu" in de ade ren van het Nederlandse volk is doorgedrongen en nu de hartjes op jaagt tot ongekende pret. .Somen met hel levende water schijnt de romantiek in dit land te sterven en we dragen onze collectie ve pretboodschap „hardstikke leuk" uit tot aan verre stranden. Dc wijs heden staan op de keukendeur van dit carnavalslandje, maar ooit zag ik een kluit feestende landgenoten, voorzien van versierneusjes, voor de lens passeren op een Frans oorlogs gedenkteken in Normondië. De po litie was toen wel mooi boos en dat vonden ze eventjes gek. „We doen niks" riepen ze in koor. Dat was nog ivaar ook. maar soms zou je gewoon Grocnlander willen zijn, Lap of Sa- mojecd of Georgiër cn maar eens niet zo nodig Nederlander. SCHIER EILANDMAN. V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2