DE KRING de postgiro Wie postgiro heeft gaat rustig zonder wisselzorgen en -kosten naar het buitenland! Opvoeren van de rundvieesproduktie in Nederland is uiterst moeilijk da's makkelijk! De protistutie DE BROODPRIJS op Katendrecht Twee verpleegsters bijna vermoord ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 juli 1972 Nr. 21110 Een hopeloos pleidooi van de minister Advertentie Wij eten per jaar zo'n 20 kg rund vlees en hoewel dat 12 kg minder, is dan de rest van de E.E.G. komen w\j rundvlees tekort. Over kalfsvlees praten wy maar niet: dat wordt voor 98o uitgevoerd. Van varkensvlees hebben wjj over, evenals van kip. Schapen eten wy bijna niet. De hele E.E.G. komt rundvlees te kort. Zuid-Amerika kan dat niet helemaal bijbenen en dus lopen de prijzen van rundvlees( ook in verge lijking met kip en varkensvlees) sterk op Dan begypt niemand meer waarom de boeren de produktie van rundvlees niet sterk opvoeren. Ook de minister niet. Helaas is het niet zo eenvoudig deze produktie sterk te vergroten. Het wordt eentonig Minister Lardinois sprak in Vlis- singen op de ledenvergadering van de Nederlandse Bond van Varkens- en Rundveehandelaren. Hij zag voor de handelaren nog een goede boterham in het verschiet. Koe en kalf leveren 40 procent van de agra rische produktie, die 12 miljard per jaar bedraagt. De heer Lardinois wees op de schaarste aan rundvlees in de hele wereld. En daar kwam zijn uitspraak: „De akkerbouwbe drijven schreeuwen om een belang rijke eenheid runveemesterij!" Ver moedelijk zullen de bouwboeren in het zuidwesten deze uitspraak voor kennisgeving hebben aangenomen. Zij hebben tien jaar geleden name lijk alle vee opgeruimd en zijn ziels- verheugd er van af te zijn. Zij kun nen nu een werkelijk vrij weekeinde nemen en vlak voor de graanoogst zelfs vakantie. De minister bedoelde natuurlijk het volgende. Gezien de zeer schrie le prijzen voor de akkerbouwpro- dukten hebben tal van bouwboeren het slecht. Toch hebben ze een gro te massa goed ruwvoeder: lucerne, bietenkoppen, vlasdoppen, stro van erwten, bonen en ander spul en soms ook dijken en hooi. Nou, dan moeten ze maar eens flink wat rundvlees gaan produceren want dat is duur. De veehandelaren zullen deze kreet van harte ondersteund hebben. Het leveren van af te mesten jong vee en het afnemen van vleesstieren, ossen of vaarzen ligt hun wel. En vooral in een gebied waar rund en varken schaars zijn geworden, De vraag is nu, of dat alles mogelijk is. Laten wij dan meteen doorstoten naar de kern van het vraagstuk. Waardoor blijft, bijna overal ter wereld, de produktie van rundvlees achter bij de vraag? Tijd en grond Een volwassen koe heeft 0,5 tot 1 ha grasland nodig voor hooi en groenvoer en dan moet er nog krachtvoer bij, soms. Het duurt 2 jaar eer een rund een kalfje geeft. En meer dan één kalf per jaar is zeldzaam. Ziehier de wortel van het tekort. Varken en kip zijn vele ma len sneller te vermenigvuldigen. Willen wij meer jonge runderen voor de mesterij, dan moeten er „Herinneringen aan Godfried Bomans" AMSTERDAM, 6-7. „Herinnerin gen aan Godfried Bomans" staat als nummer één op het maandelijks lijstje van de tien meest verkochte boeken, door de collectieve propa ganda van het Nederlandse boek opgesteld op basis van gegevens van 65 boekverkopers. De overige negen zijn: 2. Germaine Greer: De vrouw als eunuch; 3. Rap port van de club van Rome; 4. G. K. van het Reve: De taal der liefde; 5. mevr. dr. A. A. A. Terruwe: Geef mij je hand6. Jaap Kramer en Wim de Bruijn: Zwervend over de Wad den; 7. Alistair Maclean: De zwarte kruisvaarder; 8. Arthur Haily: Wie len; 9. Nadjezjda Mandelstam: Me moires en 10. Godfried Bomans: Op reis rond de wereld en Rottumer plaat. ROTTERDAM. In de Rotterdamse Heijnekensstraat viel bij het slopen een muur de verkeerde kant op en bedolf vier auto's. Een drietal auto's werd min of meer zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. eerst meer koeien komen of wij moeten leren omgaan met koeien, zodat zij niet op 5-jarige leeftijd af geslacht worden maar op 10 jaar. Want dat kan. Maar het gebeurt niet. Meer koeien wil zeggen: meer melk. Daarvan dreigt alweer een grote overvloed. Speciale vleesras sen dan, die weinig melk geven? Dat kan. Maar nu komt de ekonomie een spaak in het wiel steken. Een mest- rund moet 2 tot 2,5 jaar oud wor den om de maximale produktie van kwaliteitsvlees te geven. Welnu, on danks de hoge prijzen voor ru.nd- vlees is het in Nederland onrendabel om speciale vleesrassen aan te hou den. Dat kan alleen in landen waar de grond weinig kost, mits daar dan toch goed gras groeit. Een zeldzame kombinatie overigens. Tijd en grond maken dat rund vlees duur is wat de voortbrenging betreft. Wij mogen niet eens zeggen dat het rundvlees thans duur is. Was het werkelijk duur dan zou men de melkproduktie verminderen en de vleesproduktie opvoeren. Dat ge beurt echter nog niet in Nederland. Een storende faktor is ook zeer ze ker de kalvermesterij. Niet alsof de ze ongewenst zou zijn maar zij heeft de prijzen van jonge kalveren opge dreven tot soms boven de f 300. Wel nu, als men met zo'n hoog bedrag beginnen moet (als investering in een levend dier) wordt de mesterij van vleesstieren of -vaarzen een hachelijke onderneming. Dat is al thans de mening van de praktijk. En terecht in vele gevallen. Oplossing mogelijk? Wanneer de wetenschap er in zou slagen koeien zonder veel risiko meerlingen te laten werpen zou een belangrijke bijdrage geleverd wor den aan de oplossing van het vraag stuk. Ook is het mogelijk dat onze koeien langer meegaan (b.v. dank zij de ligboxenstal en beter melken), zo dat minder kalveren voor de opfok nodig zijn. Maar voor de rest is het gewoon een prijzenkwestie. Rund vlees zal nog duurder worden. Dan zal op de duur het peil bereikt wor den, dat f 300 voor een jong kalf niet meer teveel is en dat het de moeite loont een vleesstier 1,5 tot 2,5 jaar te houden. Alsdan kan het akkerbouw bedrijf er zeker van gaan profiteren. De prijs beheerst produktie en handel. Dit voorjaar exporteerde Nederland veel voorvoeten (rund vlees van le kwaliteit) naar Parijs. Als retoervracht nam men dan Franse achtervoeten (2e soort!) mee terug. Die werden hier smakelijk opgegeten omdat wij nu eenmaal vooral goedkoop willen eten. Thans wordt een groot deel van deze Fran se achtervoeten verwerkt tot vlees waren. Die worden weer uitgevoerd, zelfs naar Parijs en zolang dat winst geeft, zal het gebeuren. Op 1 febru ari a.s. wordt trouwens de handel in de hele E.E.G. vrij en kan er nog veel meer gebeuren. Wenst de minister meer rundvlees dan moet hij zorgen dat het voort brengen daarvan geldelijk aantrek kelijk is. Alsdan komt dat rundvlees er. Per 1 september a.s. worden de prijzen voor rundvlees met 3 pro cent verhoogd ter aanpassing aan de gestegen produktiekosten. De mi nister vond dat een zeer twijfelach tige maatregel. Toch zal hij heel an dere verhogingen meemaken als hij meer rundvlees wenst. Daaraan verandert ook een vergrote E.E.G. helemaal niets. W. BOSHUIS Grootste kraanponton AMSTERDAM, 6-7 Bij de N.D.S.M. in Amsterdam is na een bouwtijd van ruim zes maanden de kraan ponton „Champion" gereed gekomen die volgens de werf de grootste ter wereld is. De „Champion" is in opdracht van Heerema Ingenieursbureau in Den Haag gebouwd. Het kraanschip heeft een 800-tons draaikraan, die over de achterzijde van het schip 1200 ton kan heffen. Voor de bouw werd ge bruik gemaakt van he casco van de '30.000 tons tanker „Velutina". Met de opdracht was een bedrag van vele miljoenen gemoeid. De „Champion" die zaterdag wordt gedoopt, zal bin nenkort worden ingeschakeld bij het plaatsen van platforms in het Noorse ekofisk-olieveld. U reist rustiger zonder nodeloos veel geld op zak. Met de Postgiro kost u dat niets extra. En u vermijdt allerlei wisselproblemen. Want op een girobetaalkaart krijgt u - zonder bijkomende kosten! - de hier vermelde vaste, ronde bedragen uitbetaald. Bij de meeste postkantoren. Op vertoon van uw geldig paspoort. De Postgiro is toch wel grenzeloos makkelijk 1 Per kaart In: België: bfr. 2000. Denemarken: dkr. 200. Duitsland: dm 100. Finland: fmk 100. Frankrijk: ffre 200. Monaco: ffrs 200. Luxemburg: Ifr. 2000. Ned. Antillen: naf 100. Noorwegen: nkr. 200. Oostenrijk: ö.s. 1000. Spanje: pts 2000. Suriname: sf 55. Verenigd Koninkrijk, Guernsey en Jersey: 15. Zweden: skr 200. Zwitserland en Liechtenstein: fr.s. 200. DEN HAAG, 6-7. Minister Van Agt van justitie is het met het open baar ministerie eens, dat opgetreden dient te worden tegen de overlast, welke de bewoners van de Rotter damse stadswijk Katendrecht onder vinden als gevolg van excessen op het gebied van de prostitutie. Aldus is gebleken uit het woensdag gege ven antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid Lems (P.v.d.A.). Elke concrete en controleerbare klacht wordt door de zedenpolitie, in overeg met het openbaar ministerie, serieus onderzocht en op haar meri tes beoordeeld, aldus de minister. Volgens hem wordt de laatste tijd in het bijzonder er naar gestreefd om met toepassing van bepalingen uit de Rotterdamse algemene politie verordening de uit de prostitutie voortvloeiende hinder tot een mi nimum te beperken. De bewindsman deelde voorts mee. dat het openbaar ministerie inmid dels het verzoek heeft gekregen in overleg met de gemeentelijke auto riteiten na te gaan wat verder kan worden gedaan ter bevox-dering van de rust in Katendrecht. Het college van b. en w. van de Maasstad heeft de minister meege deeld dat het maatregelen heeft ge troffen en verdere maatregelen voor bereid om aan de wensen van de bewoners van de wijk tussen de Maas- en Rijnhaven te Rotterdam tegemoet te komen. DEN HAAG, 6-7. De bevoegdheid van het Produktschap voor granen, zaden en peulvruchten tot het vast stellen van minimumbroodprijzen is bij Koninklijk Besluit verlengd tot 1 juli 1973. De minimum-broodprij zen blijven zoals ze waren: voor verpakt, gesneden witbrood 71 cent, voor ander witbrood 67 cent, voor verpakt, gesneden bruinbrood 68 cent, voor ander bruinbrood 64 cent, alles per 800 gram. De minimumprijsregeling geldt nu in 142 gemeenten. Advertentie KOUWENBERG EXTRA POSTZEGEL RODE KRUIS DEN HAAG, 6-7. Met ingang van 1 september zal de PTT een bijzon dere cyferzegel van 5 cent zonder toeslag toevoegen aan de Rode Kruiszegels welke van 15 rugustus tot en met 30 september in de ver koop zullen zijn. De PTT doet dit in verband met de tariefwijziging met ingang van dezelfde datum. De cyferzegel dient ter bijfranke- ring voor de waarden, die als ge volg van de tariefwijzigingen buiten gebruik zullen raken. Op de zegel zün in rood de waarde en de belette ring alsmede het Rode Kruissymbool op een wit fond aangegeven. Het ontwerp is van Marte Roeling uit Amsterdam. De verkoop en geldigheidstermijn zijn gelijk aan de reeds eerder aan gekondigde serie Rode Kruiszegels (20 plus 10, 25 plus 10, 30 plus 15, 45 plus 25 cent). De prijs per serie zal f 1,85 gaan bedragen. gasverwarmmg Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. IJ2EUWARDEN, 6-7. Twee ver pleegsters van het St. Bonifacius- hospitaal in Leeuwarden zijn In de nacht van woensdag op donderdag op het nippertje ontsnapt aan een moordpoging van een 27-jarige man, die hun huis aan het Zaailand was binnengedrongen. „Ik wil je vermoorden, ik moet je vermoorden", riep de man, naar la ter bleek de fabrieksarbeider J. E. uit Leeuwarden, terwijl hij trachtte de verpleegster Tineke Opzeeland met een zware asbak op het hoofd lo slaan en haar van de trap te duwen. De verpleegster en haar collega Tietje Adema wisten de man, die vermoedelijk onder invloed van ver dovende middelen was, te overmees teren waarna een taxichauffeur werd gewaarschuwd. Het was eigen lijk toeval dat Tineke Opzeeland niet alleen thuis was. Zij had 's avonds bezoek gekregen van Tietje Adema en omdat het nogal laat was besloot ze maar te blijven slapen. 's Nachts om drie uur werd het tweetal wakker door het gestommel van de man, die met behulp van een ladder via het dakraam de woning was binnengekropen. Flitsen uit het buitenland LONDEN. De Britse premier Ed ward Heath heeft een nieuwe oproep tot de vakbonden gericht met de re gering samen te werken om de so ciale en economische positie van het land te verbeteren. BEIROET. De president van Syrië, generaal Hafez Assad, ging woens dag voor een officieel bezoek naar Moskou. Dit heeft Radio Damascus bekendgemaakt zonder iets te zeggen over de duur van het bezoek. DAMASCUS. Syrië heeft te ken nen gegeven dat het de Veiligheids raad bijeen zal roepen tenzij Israël de vijf gevangengenomen Syrische officieren vrijlaat. SEOEL. Regeringsvertegenwoordi gers van Noord- en Zuid-Korea heb ben in mei in Seoel- ën Pyongyang directe besprekingen gevoerd over hereniging van Korea, zo is in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel mee gedeeld. BREGENZ. Een Nelerlandse toe rist - de 87-jarige heer Jules Rut ten uit Amsterdam - wordt sinds vrijdag in de omgeving van de Oos tenrijkse vakantieplaats Bludenz in Voralberg vermist. PARIJS. De Franse vliegtuigont werper Marcel Dassault heeft mee gedeeld dat hij werkt aan een nieu we super-Mirage die beter z-1 zijn dan de Amerikaanse Phantom- jachtbommenwerper en de Sowjet Mig-23. CHICAGO. In Chicago zijn twee mensen in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op leiders van neger-benden in de ghetto's van de stad. De oorlog tussen concurre rende benden, die elkaar de controle over de drughanel in de ghetto's be strijden, heeft in een etmaal aan vier bendeleden het leven gekost. SAIGON. Nguyen van Hai, de va der van een Vietnamese student, die gepoogd heeft een Amerikaanse Jumbo Jet naar Hanoi te laten vlie gen, is in de Zuidvietnamese hoofd stad gearresteerd, aldus is van de zijde van de politie meegedeeld. BELFAST. Bij het vliegveld Al- dergrove in Ulster zijn twee protes tantse broers die naar katholieke vrienden op weg waren, vermoord. Hun lijken zijn in een sloot gegooid. Het waren jongens van 19 en 21 jaar. MOSKOU. De vulkaan Aland op het einland Aland, dat deel uitmaakt van de Koerilen-archipel, is tot. uit barsting gekomen. De lava stroomt de Zee van Oehtosk in, waarin de archipel ligt. VERENIGDE NATIES, GENEVE. VN secretaris-generaal Kurt Waldheim heeft op een persconferentie in Geneve gezegd dat hij probeert de missie-Jarring te reactiveren. Hij meent dat het conflict „nieuwe as pecten vertoont die onderzocht moeten worden." De vraag is nu hoe er gehandeld moet worden, aldus Waldheim. SAIGON. Ondanks de mijnenvel den en de blokkade voor de kust van Noord-Vietnam blijven buitenlandse schepen dit gebied naderen. Hun la ding wordt gelost door kleine scheepjes, die heen en weer varen tussen de aanvoerschepen en de kust, zo blijkt uit een communiqué van de Amerikaanse zevende vloot. PAPEETE (TAHITI). Frankrijk heeft afgelopen vrijdag een tweede kernproef genomen in de Stille Oceaan, aldus niet-officiële rappor ten uit Papeete, Tahiti. Er zou nog minstens een proef op het pro gramma staan, maar die wordt niet verwacht voor de tweede helft van juli. BRUSSEL. De Europese Commis sie in Brussel heeft de raad nieuwe voorstellen gedaan voor een voed selhulpactie ten behoeve van de ont wikkelingslanden. De kosten daar van bedragen ruim 116 miljoen gul den, afgezien van het vervoer van het voedsel waarvan de Gemeen schap ook een deel wil betalen. De commissie is van plan 15.000 ton bo- t.erolie te leveren waarvan 10.000 ton aan het wereldvoedselprogramma. BRUSSEL. Verscheidene mensen uit het Luikse hebben er woensdag melding van gemaakt in de nacht van dinsdag op woensdag aan de hemel boven Luik een geheimzinnig sterk verlicht vliegend voorwerp te hebben gezien. Utrechtse studenten „links" UTRECHT, 6-7. Bijna 47 procent van de mannelijke en bijna 20 pro cent van de vrouwelijke juridische studenten behoort politiek tot de „linkse" richting. Van de mannen heeft 20 procent geen politieke kleur 27,2 rekent zich tot de V.V.D., DS'70 of is „gematigd rechts" en 6,1 pro cent is confessionee.l. Wat de vrou wen betreft bedragen deze percen tages 46,5 procent, 29,6 procent en 4,2 procent. Spreeuwen en kersen BRUSSEL, 7-7. Honderduizenden spreeuwen zijn momenteel in België zo in de weer in de kersenboomgaar den dat pessimisten beweren dat er binnenkort geen kers van Belgische bodem in het land te koop zal zijn. Ook andere jaren hebben de Belgi- che kersenkwekers het moeilijk ge had de spreeuwen uit hun boom gaarden te houden, maar dit jaar maken de spreeuwen het wel bij zonder bont. Het Belgische Comité ter Bescher ming van Culturen tegen vogelscha- de heeft al verscheidene acties uit gevoerd om de spreeuwen te verja gen. Het tracht nu een laatste poging te doen om te redden wat te redden valt. Er is een speciaal spreeuwen- bestrijdingscentrum in het leven ge roepen dat dag en nacht telefonisch bereikbaar is. Iedereen uit de streek waar kersen geteeld worden is verzocht dat centrum ogenblikke lijk te alarmeren als hij de slaap plaats van spreeuwen ontdekt. In België moeten ongeveer 10.000 ge zinnen van de kersenteelt leven. Hoolwerf nam het woord. „Meneer Vredenoord, het gaat nog over de zaak-Maiers. U was er op Tweede Kerstdag getuige van, dat meneer Maiers onder de auto van meneer Van Gelder terechtkwam. En u hebt beweerd gezien te hebben, dat twee mannen de heer Maiers een duw gaven, zodat hij viel en voor de auto terechtkwam. In het belang van het onderzoek hebben we ge heim gehouden, dat er een getuige was. Het is al enkele maanden gele den en u zult waarschijnlijk gedacht hebben, dat deze zaak verder gese poneerd was, doch dit is niet het ge val. Deze meneer uit Amstei-dam «is ook geïnteresseerd in de zaak-Maiers U krijgt nu een aantal foto's te zien van mannen, die allen op de een of andere manier met de justitie in aanraking zijn geweest. De moge lijkheid bestaat, dat de beide man nen of één van hen - die volgens u de heer Maiers van het trottoir hebben geduwd, er bij is. Bekijkt u ze één voor én rustig en nauwkeurig en vertelt u me dan of u er één her kend." Hoolwerf opende een grote map en haalde er een pak foto's uit, welke hij voor de jongeman neerlegde. „Neemt u er alle tijd voor, want het is van het grootste belang, dat u ze ker bent van de herkenning." Nico Vredenoord bekeek de boven ste foto enige tijd, waarna hij hem opzij legde en de volgende bekeek. Gedurende enige minuten ging hij zo door. Hoolwerf en Manussen waren opgestaan en hadden zich terugge trokken in een hoek van het vertrek waar ze fluisterend een gesprek be gonnen. Het duurde precies vijf minuten, toen schoof de bezoeker een stapel foto's opzij maar één ervan bleef voor hem liggen. Hij keek naar de beide politiemannen, die nu naderbij kwa men. „En?" vroeg Hoolwerf, „wat is het resultaat?" De jongen schudde zijn hoofd. „Die twee lui heb ik er niet tussen gevon den. Best mogelijk, dat ze er toch bij zijn, maar het ging allemaal zo snel die middag en ze waren beiden in het zwart gekleed, zodat ik ze nau welijks heb gezien. Ik heb wel iets anders ontdekt." Er klonk een zekere triomf in zijn stem. „Zo?" Hoolwerf deed of hij plotse ling geïnteresseerd was, maar in werkelijkheid wist hij al, wat er ko men zou. Nico wees op de foto voor hem. „Deze manik moet me al heel sterk vergissen, maar hij lijkt spre kend op de eigenaar van „De Kring" die Wieseveld". Hoolwerf bekeek op zijn beurt de foto, welke hij natuurlijk al eerder had gezien. „Wieseveld. Wacht eens, zit die man niet in de nieuwe cafe taria aan de Bosstraat „Precies, meneer Hoolwerf. Waar schijnlijk is deze foto al enige jaren oud, maar het kan niet missen. Wat heeft hij op zijn kerfstok? Ik heb hem nooit erg sympathiek gevon den." „Zo, zo. Dus dat is meneer Wiese veld". Hoolwerf keek Manussen veel bel ekenend aan. „Deze meneer zal wel kunnen vertellen, waarom er een foto van Wieseveld in het ar- chier is." Manussen was weer gaan zitten, gevolgd door de rechercheur. „Wel eens gehoord van handel in verdo vende middelen, meneer Vre denoord." Nico keek de Amsterdamse in specteur knikkend aan. „Allicht. Je leest er tegenwoordig veel over. Enne, heeft hij dat gedaan 23 FEUILLETON DOOR FRANK VAN .FALCKENOORT „In het verleden. Enfin, Hoolwerf, zeg jij het maar verder." De rechercheur schraapte zijn keel „Kijk eens, meneer Vredenoord, wc zijn blij, dat u Wieseveld hebt her kend Hij is inderdaad in het verle den betrokken geweest bij de handel in narcotica. Nu is hij plotseling verleden jaar in Dorringen gekomen. En een cafetaria geopend. We heb ben een en ander gecontroleerd, maar Wieseveld heeft het vakdiplo ma en een horeeavergunning. Hij heeft het volste recht dit werk te doen. Maar meneer hier - en ik eveneens - zijn van mening, dat Wieseveld zijn cafetaria gebruikt als camouflage, begrijpt u? Er zijn aan wijzingen, dat het centrum van de handel in narcotica verplaatst is van het westen van het land naar onze omgeving. Dat kan in de zaak van Wieseveld zijn, maar ook elders in onze gemeente. Wij weten nu ook, dat zijn zaak niet zo heel best meer loopt De eerste de beste Havo-er, die behoorlijk kan rekenen, kient binnen tien minuten uit, dat zijn zaak geld kost. Met andere woorden: hij werkt met verlies. Als het een normale cafetaria is, houdt hij er vandaag of morgen mee op, want dit kan geen mens bolwerken. Op een gegeven dag is de portemonnaie leeg en dan moet je ermee stoppen of het wordt een faillesement. Maar.als hij deze cafetaria gebruikt als dekman tel voor zijn oude praktijken, in casu de handel in verdovende middelen, dan kan het hem wat schelen of hij biet verlies werkt, begrijpt u? Dan heeft hij liever dat er weinig mensen in zijn zaak komen, want dan heeft hij het gemakkelijker. Kunt u me volgen „Helemaal, meneer." (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7