Blue Band voor de slanke lijn van 98 voor speciaal sinas z IMJOJSTUS ^5-35%köftingb»j FOKVEEDAG AGENDA Evenementenprogramma V.V.V. Renesse „Huurverhoging mosselpercelen redelijk" J9 Stank uit zee niet hinderlijk meer C. Wandel en Zn LAATSTE NIEUWS VERVOER Schouw.en-Duivelancl heeft zijn Fokveedag er weer opzitten, een jaarlijks zomergebeuren, dat in de winter tijdens een speciale verga dering altijd nog een markant ver volg krijgt. Er is dan meestal wat rustiger gelegenheid de merites van de fokveedag nog eens door te praten. Thans overheersen uiter aard de indrukken van de dag. Een fokveedag is inderdaad een „centrale" gebeurtenis voor agra risch- en veetelend Schouwen-Dui- veland. De sfeer op zon dag ademt het typisch „landelijk" ka rakter van deze streek en bindt het heden met een aansprekend lijntje met het verleden, toen alleen land bouw en veeteelt het beeld van Schouwen-Duiveland bepaalden. Toch - ook de buitenstaander zal het zijn opgevallen - loopt het met de belangstelling voor de fok veedag wat terug en dat houdt uiteraard rechtstreeks verband met het aantal bedrijven en het stuks getal dieren. Vorig jaar nog werd een vraag teken gezet bij de mogelijkheid durend regionaal fokveedagen te organiseren. De vraag werd ge steld of men niet naar grotere (Zeeuwse) verbanden toe moet, maar van die centralisatie ver wachten wij niet zoveel. Er gaat altijd een brok streekeigen mee te loor en de regionale inbreng gaat verloren in een massaliteit, die moeilijker hanteerbaar en vooral moeilijker be-oordeelbaar is. Wehcht is liet ook niet nodig, want op een fokveedag geeft niet het kwantum de doorslag, maar de kwaliteit en de (keurende) kenners waren daar donderdag niet onte vreden over. Het schaap blijkt het ook nog wel te doen op Schouwen-Duive land, maar (hoeveel dijken zijn er niet) er zouden er veel meer kun nen zijn. Het schapenvak echter is heel typisch en niet iedereen staat te trappelen om er mee te begin nen. Een beetje verdrietig is de ta nende belangstelling van de jeugd voor de kalveropfokwedstrijd. Dit valt te meer op, daar de jeugd, die zich hier mee bezig houdt, door gaans heel intensief aan de kalfjes „sleutelt", ze vertroetelt, en heel erg goed verzorgt. Hier laat zich een prille liefde gelden voor het dier en het zou jammer zijn, als zo iets waardevols verdween. Intussen een goede fokveedag, maar toch ook wel uitnodigend tot enkele kanttekeningen. De paarden waren van „grote klasse", maar wie enige herinne ring heeft aan het paardenverleden van deze streek, weet dat het bij elkaar maar een heel flauwe af spiegeling is van hetgeen eenmaal was. Het kan natuurlijk niet an ders, maar ook in dit opzicht ver algemeniseert het platteland, want paarden zijn eeuwenlang zo dui delijk typisch geweest voor een landbouwstreek. Ontsnapte uit Van Mesdagasiel keerde vrijwillig terug GRONINGEN, 6-7. De 24-jarige H. B. uit Oosterwolde, die woens dagavond uit de van Mesdaginrich ting te Groningen verdween is te rug. Hij meldde zich donderdag avond vrijwillig. H. B. was veroordeeld voor het om het leven brengen van een 19- jarige verpleegster in 1967 in Doe- tinchem. B. ontsnapte al eerder uit de inrichting en keerde ook toen en kele malen vrijwillig terug. De Regenbogen in aktie tijdens de wedstrijden in het kader van de Kaagweek 1972. Dinsdag 18 juli ringrijderij Advertentie RENESSE, 6-7. Ook gedurende de ze zomer heeft de plaatselijke V.V.V. „Renesse Vooruit" weer heel wat evenementen gepland ten behoeve van de toeristen. Op 10, 11 en 13 juli wordt een driedaagse wandeltocht gehouden. De laatste avond zullen de lopers door de plaatselijke muziekvereni ging „Luctor et Emergo" feestelijk worden ingehaald. Woensdag 12 juli wordt een speciale feestmarkt ge houden met gratis waardebonnen, ballonnen en vlaggetjes. Tevens wordt er een Nationaal Standwer kersconcours gehouden. Op vrijdag 14 juli spelen de dames van de Rot terdamse vereniging „Astoria" om 6 uur 's avonds op het sportveld aan de Laone een voetbalwedstrijd tegen een dameselftal van de camping „Bremhoeve". Om zeven uur wordt het voetbalgebeuren voortgezet met een wedstrijd tussen de Nederlandse schaatskernploeg en een elftal van camping „Schouwen". Ringrijderij Dinsdag 18 juli wordt op het par keerterrein van het voetbalveld aan de Laone een ringrijderij georgani seerd. Donderdag 20 juli krijgen kin deren tot 14 jaar de gelegenheid zich uit te leven in een strandmozaiek- wedstrijd, die aan het eind van de Jan van Renesseweg wordt gehou- rcn. Zaterdag 22 juli wordt door de Lions Club de wandelmars Schou wen georganiseerd. Om 2 uur wordt vanaf het dorpshuis gestart, belang stellenden kunnen zich ook bij het VVV-kantoor aanmelden. Van 24 tot en met 26 is het kermis en 28 juli zijn er kinderspelen met ballonwedstrijd op het strand aan het eind van de Jan van Renesse weg. Kinderen van 5 tot 14 jaar kunnen aan deze spelen meedoen. Donderdag 3 augustus is er weer een strandmozaiek. En op 10 augustus geeft de muziekvereniging „Luctor et Emergo" een concert vanaf de kerktoren en een taptoe. Dit laatste concert van het seizoen begint om 21 uur op het dorpsplein. 12 augustus treedt de muziekvereniging met ma- joretten corps uit Bruinisse op op het dorpsplein, het optreden begint om 19.30 uur. Als afsluiting van het seizoen wordt op 19 augustus een lampion optocht gevolgd door een kampvuur gehouden. Aan de optocht wordt medewerking verleend door het mu ziekkorps Luctor et Emergo. DEN HAAG, 6-7. De voor de pe riode juni 1972 tot juni 1973 doorge voerde verhoging van de huurprijs van de mosselpercelen in het Wad dengebied is alleszins redelijk. Aldus heeft staatssecretaris Van der Stee van financiën donderdag geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Dusarduijn (KVP), Waalkens (VVD), Walburg (ARP), Tolman (CHU), Koningh (DS'70) en Van Rossum (SGP). Sinds 1966 gold voor deze percelen een huurprijs van f 300 per jaar. De ze bedraagt thans f 500. De kamer leden spraken in hun vragen van een drastische verhoging. De bewinds man vindt de verhoging redelijk, ge zien de stijging van het prijspeil in het algemeen en de relatief lage huurprijzen welke voor de mossel percelen in het Waddengebied wer den bedongen. Coördinatie brandweer en ambulances in kop Noord-Holland DEN HELDER, 6-7. Tien gemeen- ten in de kop van Noord-Holland zullen vanaf woensdag officieel gaan samenwerken in een regionale brandweer- en ambulancedienst. De commissaris van de koningin zal de ze dienst in Den Helder installeren. Vanaf dat moment beschikt de dit gebied als eerste in Nederland over een dergelijke volledig gecoördineer de hulpverlenende dienst. Dieven sloegen slag tijdens noodweer ST. OEDENRODE, 5-7. Inbrekers hebben voor f 37.000 aan (kleuren) televisies, radio's en casetterecor- ders gestolen uit twee winkelbedrij ven in Nijnsel (gem. St. Oedenrode) door de ruit van een van de winkels waren drie bakstenen gegooid. Van de andere winkel was de deur opengebroken. De dieven moeten hun slag geslagen hebben tijdens het noodweer van woensdagnacht. De winkeliers ontdekten de inbra ken eerst donderdagochtend. Fabriek door bliksem inslag uitgebrand - Schade: vier ton LOON OP ZAND, G-7. Bij het he- vig onweer in de nacht van woens dag op donderdag is de bliksem in geslagen in de leerfabriek H. Vro- mans te Loon op Zand. De fabriek brandde uit. De schade wordt ge schat op 400.000 gulden. Volgens ooggetuigen ontstond di rect na de blikseminslag een enorme vuurzee. De brandweerkorpsen van Loon op Zand, Kaatsheuvel en De Moer konden niets uitrichten. Het is volgens de staatssecretaris niet mogelijk gedifferenteerde huur prijzen te vragen, al naar gelang het produktievermogen en de ligging van de percelen. Van ongeschikte percelen kan de huur tussentijds worden opgezegd. Advertentie Vrachtauto met duizenden overhemden ARNHEM, 6-7. De vrachtwagen met aanhanger die afgelopen week einde in Arnhem werd gestolen met meer dan 14.000 overhemden erin, is teruggevonden. De overhemden - waarde bijna een ton - zaten er allemaal nog in. De aanhanger is teruggevonden in Maarn, de vrachtauto in Bussum. De politie vermoedt dat het de daders alleen te doen is geweest om een rit met de vrachtauto. De splinternieu we overhemden zijn teruggeven aan de eigenaar van een Arnhemse over- hemdenfabriek. f kil AIO U DEN HAAG, 7-7. Dc stank uit zee, voor de Noord-Hollandse kust veroorzaakt door gestorven planktonorganismen, was woensdag niet hinderlijk meer voor de badgasten. Dit was te danken aan het feit dat de diertjes minder massaal stierven dan dc voorgaande dagen. Het Rijksinstituut voor Visserij-Onderzoek heeft dit tijdens een controletocht noordwaarts van het strand van Wijk aan Zee geconstateerd. Ten noorden van Callantsoog, tot Julianadorp, werd nog wel veel plankton in zee aangetroffen ,maar dan levend. Benoorden Juliana dorp was maar weinig te vinden. „Sportvissers moeten 's avonds langer kunnen vissen" DEN HAAG, 6-7. De sportvissers moeten 's avonds langer kunnen vis sen, en niet zoals nu bepaald is tot een uur na zonsondergang. De twee de-kamerleden Scholten en Walburg (beiden ARP) hebben minister Lar- dinois van visserij en staatssecreta ris Vonhoff van recreatie donderdag schriftelijk gevraagd de verlenging van het vissen mogelijk te maken. Jongetje verdronken BANT, 6-7. De zesjarige Jan Monsma uit Warga (Fr.) is donder dagavond in de Lemstervaart bij Bant (Noordoostpolder) verdronken. Het kind, dat met zijn ouders met de boot op vakantie was, viel over boord. Na bijna twee uur dreggen werd het stoffelijk overschot van het jongetje gevonden. Dodelijk ongeluk in Rotterdamse haven ROTTERDAM, 6-7. De 47-jarige bootsman B. Dam uit Nieuw-Vosse- meer is donderdag bij werkzaamhe den aan boord van zijn aan de Prin ses Beatrixhaven in Rotterdam lig gende schip om het leven gekomen. Bij het lossen van de lading raakte de bootsman door nog onbekende oorzaak bekneld tussen een luik hoofden een hijspapier. „FZ/tee/i" uit het buitenland WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben geen plannen hun plannen hun 43.000 man sterke strijdmacht in Zuid-Korea te ver minderen in verband met de nieuwe overeenkomsten van dat land met Noord-Korea, zo heeft een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Washington woensdag j LONDEN. De Britse Labourpartij heeft donderdag beloofd dat als zij weer aan de macht komt een refe rendum zal houden waarbij de be volking zich zal kunnen uitspreken over het al dan niet toetreden tot de Europese Economische Gemeenschap Ook zal zij voorwaarden opstellen voor nieuwe onderhandelingen over toetreding. WASHINGTON. Senator Mike Gravel, een van de scherpste critici van president Nixons' Vietnam-po- litiek, heeft donderdag aangekon digd zich kandidaat te stellen voor de Democratische nominatuur voor het vice-presidentschap. BONN. In Bonn hebben de West- duitse minister van handel en fi nanciën, Karl Schiller, en de Sow- jetrussische minister voor buiten landse handel, Nikolaj Patolitsjew, een nieuw verdrag over handel en economische samenwerking onderte kend TOKIO Kakoeei Tanaka, de man die bekend staat als de „electronisch geleide bulldozer", is de nieuwe pre mier van Japan geworden. Zij eerste daad was een krachtig pleidooi voor het normaliseren van de betrekkin gen met China en het sluiten van een vredesverdrag met de Sowjet-Unie. NEW YORK. Libanon en Syrië hebben verzocht de Veiligheidsraad bijeen te roepen wegens „het weige ren door Israël Syrische en Libanese militairen in vrijheid te stellen" die op 21 juni door Israëlische stx'ijd- krachten op Iibanees grondgebied waren gevangen genomen. BRUSSEL. Ook het Wereldvcr- bend voor de Bierenbescherming heeft zich nu gemengd in de strijd tegen de Belgische vogelvangstprak- tijken. In een brief aan het Belgi sche ministerie van landbouw heeft het verbond gesteld dat België nog steeds de Europese vogelstand uit buit. VA*.' BELFAST. De militante protestan te Ulster Defence Association (Ulster Defensievereniging) heeft meege deeld dat na het komende weekeinde twee weken van „vrede en genade" zullen volgen om de Britse overheid een afkoelingsperiode te bieden in wat gewoonlijk een gevaarlijke tijd is in Noord-Ierland. BOEKAREST. De Amerikaans0 minister van buitenlandse zaken, William Rogers, is donderdagmorgen door het Roemeense staatshoofd, Ni- colae Ceausescu, voor een langdurig onderhoud ontvangen in het paleis van de staatsraad, het voormalige koninklijk slot in Boekarest. SANTIAGO. De Chileense presi dent Allende wordt opnieuw gecon fronteerd met verzet van het parle ment tegen zijn nationalisatieplan nen en tegen een van zijn ministers. De volksfrontregering van Chili heeft geen absolute meerderheid in het parlement. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft de vliegtuigfabriek Boeing gemachtigd voor 150 miljoen dollar passagiersvliegtuigen van het type 707 aan China te verkopen. De fabriek is in onderhandeling met de Chinese overheid. LOME. Aan het Meer van Lome in Togo is men begonnen met de bouw van een waterzuiveringsinstal latie. Het werk wordt uitgevoerd door een Nederlandse onderneming en zal twee jaar in beslag nemen. De kosten zijn ongeveer 18 miljoen gul den. BONN. Bondskanselier Willy Brandt zal op z'n vroegst vandaag (vrijdag) bekendmaken of hij 't ont slag van minister van economische zaken en financiën Karl Schiller aanvaardt. De bondskanselier houdt dan een persconferentie. MADRID. Een Spaanse DC-8 met tien bemanningsleden aan boord is donderdagochtend vroeg in de At lantische Oceaan gestort. Er zijn geen overlevenden, zo heeft een woordvoerder van de Spaanse maat schappij Aviaco in Madrid meege deeld. TOKIO. Dc Japanse Tweede Ka mer heeft donderdag de aanwijzing goedgekeurd van de 54-jarige Ka koeei Tanaka tot premier van Japan. Citroën-agent voor Schouwen-Duiveland GARAGE Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 Vrijdag 7 juli Brouwershaven Ned. Herv. kerk, 20.00 uur, concert Handbell Ringers and Singers uit Michigan (U.S.A.). Zaterdag 6 juli Renesse 18.30 uur, finale camping-voetbal toernooi. Dreischor 13.30 uur aanvang „rommelmarkt" t.b.v. de „Band zonder Naam", met verloting. Zondag 9 juli Dreischor Hervormde kerk, 700 uur, Handbell Ringers and Singers. Woensdag 12 juli Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, intern, zang- dienst, (o.a. kindergroep uit Wupper- tal). DEN HAAG. Hilversum III zal vanaf één oktober ook in de winter maanden tot zes uur 's avonds op de middengolf te beluisteren zijn en niet zoals eerder gemeld - vroeger worden uitgeschakeld. Bovendien neemt de PTT vanaf één oktober via de draadomroep het programma van Hilversum III tot één uur integraal over. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 8 en zondag 9 juli Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Van Geer en dokter Bontkes. Gedurende de zomermaanden geld voor de Westhoek en Brouwersha ven geen speciale weekeinde artsen- dienst. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 1280, dokter H. J. Simons. Renesse, tel. (01116) 280 en dokter W. J. Terpstra, Brouwers haven, tel. (01119) 280, houden ook tijdens de weekeinden eigen praktijk Dokter H. Speelman, Oostcrland, tel. (01114) 1280, neemt waar voor dokter De Bruin. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter E. E. Vleugels Schutter. Zic- rikzee, tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter v. d. Zande en dokter Visser. Zuster A. K. Werkman. Kcrkwcrvc, tel. (01110)-2309, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts L. Tjebbes, Middelharnis, tel. (01870) 2966 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland en Gocrec-Overflakkec. De weekeindedienst gaat ir» zater dagmorgen na 9.00 uur. Werkloosheid in Amerika gedaald WASHINGTON, 7-6. Dc werkloos- heid in de Verenigde Staten is de afgelopen maand aanzienlijk ge daald. Dat heeft de directeur van het begrotingsbureau, dr. Caspar Wein berger, donderdag verklaard in een vraaggesprek voor de televisie. De cijfers zelf zouden vrijdag wor den bekendgemaakt maar zij zouden een sterke verbetering te zien geven in vergelijking met het percentage van 5,9 voor maart tot en met mei jl. Bij een werkende bevolking van ruim tachtig miljoen mensen zijn er in de Verenigde Staten ruim vijf miljoen werklozen. De regering- Nixon heeft zich ten doel gesteld de werkloosheid terug te dringen tot vijf procent aan het eind van het jaar. Zuidvietnamezeu in Qnang Tri SAIGON, 7-7. Twee compagnieën Zuidvietnamese paracommando's zijn vrijdagochtend vroeg de stad Quang Tri binnengerukt en hebben er wei nig tegenstand van het Noordvietna- mese garnizoen ondervonden. Aldus heeft het Zuidvietnamese opperbevel in Saigon officieel bekendgemaakt. Quang Tri was op 1 mei door de Noordvietnamezen onder de voet ge lopen in het offensief dat ze tegen Zuid-Vietnam hadden ontketend. Enkele intieme in-het oor-fluister zaakjes, z onder privé vervelend ie willen zijn en anderen ie vermoeien. Bijgeloof mijdend heb ik rond de be wuste tijd niet het sterrebeeld ge controleerd, maar er moet vast iets over het thema vervoer hebben in gestaan voor Tweelingen. Even dit nog: Zierikzee is een mooie, gebenedijdeoude slad, maar de opstoppingen van auto's en in- en uitladende vrachtwagens, de samenscholingen van (overigens welkome) toeristen en de op hoeken samenklonterende dagje-uit-buspas- sagiers is zo ontzettend, dat men zich alleen lopend of per tweewicler zakelijk kan voortbewegen. Mijn tweewieler echter - het is geen wereldnieuws - werd aan flar den gereden door een automan, die mogelijk even te nadrukkelijk aan de azalea's in zijn tuin heeft gedacht en dal wordt in het verkeer soms afgestraft. Een ingewikkeld verhaal ga ik kort maken: via besprekingen, tele foons - zo gaat dat dan - en formu lieren gewerd mij een bedrag van en kele tientjes als ge-assuradeerde pleister op de wonde, maar van zo'n sigarencent kan men natuurlijk geen funktioneel gelijkwaardig ver voermiddel kopen. Zeiden dc man nen: tweewielermanje Iweewiele is al oud", waarop ik hardop dacht: „dal kan wel zijn, maar er mankeer de niets aan, was er doorlopend ver liefd op. hetgeen zich reeds tot liefde had verdicht". Maar zulke overwegingen spelen blijkbaar geen rol, zodat ik mijn sta len ros uit dc schuur heb gehaald. Op een belangrijk moment dit trimapparaal bestegen hebbende, viel een luide knal tvaar te nemen en bleek de achterband aan flarden. Mijn echtgenote reed met haar fiets achterop en - dat moet dan in het Kreeftenbeeld hebben gestaan - zij hield al rijdend plotseling het stuur los in de handen. De kiem van een calamiteit xvas aanwezig, maar het is goed afgelopen. Het ts duidelijk dat het met ver voer niet erg wil. Misschien gaat het een Matra-racewagen worden of een autoped nf een paard, want tenslotte is hel Centrale Fokveedag geweest en daar stonden best lekkere J-jtk- stukken opgesteld. SCH1ERE1 LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2