nederland en de sowjet-unie offensieve operaties tegen britse leger hervat zaterdag kan kabinetsberaad begroting beëindigd zijn rrr;;=de bloedige strijd in Pakistan om een taalkwestie DE ZIERIKZEESCHE COURANT „De Magneet" McGovern krijgt meer „zwarte steun" Twee kinderen omgekomen bij brand in crèche van pension Koninklijk paar naar Zuid-Slavië ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE I Maandag 10 juli 1972 128ste jaargang Nr. 21111 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jarinewekken 11, Zierikze.e, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, iel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenmin Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand I 4,50; per jaar 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 o/o B.T.W. m dit nummer: Succesvolle ronde Bur gh-H aamstede Doe uw voordeel lil de OPHEFFINGS UITVERKOOP bij Alles met 50 korting Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De ware vrijheid luistert naar de wetten. Verwachting tot dinsdagavond: Bijna overal droog Bijna overal droog en vooral aan de kust vrij zonnig; overwegend matige wind uit zuidwest tot west; aan de kust minimumtemperaturen 12, ma xima 18 graden, in het binnenland minima 8, maxima rond 20 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 11 juli. Zon op 4.33, onder 20.57. Maan op 5.06, onder 21.24. Nieuwe maan: 10 juli (20.29). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 11 juli 3.29 15.51 8.54 21.31 Springtij: 13 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-7. Het K.N.M.I. deelt mede: De regen van het afgelopen weekend werd veroorzaakt door een frontale storing, die over Nederland tot stilstand was gekomen. In de loop van zaterdag liet het zich aan zien dat het front verder oostwaarts zou koersen, maar een onweerssto ring die snel vanuit Zuid-Frankrijk noordwaarts was gekomen, trok over West-Duitsland waardoor het front opnieuw stationair over Nederland bleef en werd bovendien nog geakti- veerd. In het oosten en zuiden van ons land kwamen vrij veel onweers buien voor. De maxima die zaterdag slechts 16 graden hadden bedragen, werden zondag nog 20 graden. Een rug van hogedruk, maandagochtend over Oost-Engeland, zal maandag middag en dinsdag het weer in Ne derland beïnvloeden en er zal nog slechts hier en daar een bui voorko men. DENHAAG. 8-7. Nederland en de Sowjet-Unle zijn van oordeel dat zich in Europa positieve ontwikke lingen hebben voorgedaan, als het van kracht worden van de „Ostver- trage" tussen Duitsland enerzijds en de Sowjet-Unie en Polen anderzijds, en menen dat het Berlijn-akkoord van groot belang is voor het ver minderen van de internationale span ning. Dit staat in een gemeenschappe lijke verklaring, die na afloop van het driedaagse officiële bezoek van de Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromyko, aan Nederland vrijdagavond is gepubli ceerd. Minister Schmelzer en zijn Russi sche ambtgenoot zijn verheugd over de voortgaande gunstige ontwikke ling van de Nederlands-Russische betrekkingen. Beide regeringen zijn bereid het streven naar een ver dere ontwikkeling van deze betrek kingen voort te zetten. Doden in Belfast BELFAST. Naar maandagochtend vroeg in de Noordiersc hoofdstad verluidde, z\jn voorzover bekend b(j de schietpartijen van zondagavond in Belfast zes burgers om het leven gekomen. Geweld zegeviert in Noord-Ierland Eind 1972 verkiezingen in West-Duitsland? BONN, 8-7. De Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, Scheel, heeft zaterdag verklaard dat hij en kanselier Brandt willen voorstellen op 3 december algemene verkiezin gen te houden. In een gesprek met „Bild am Sonntag" zei Scheel te verwachten dat de christen-democraten met die datum akkoord zullen gaan. De minister gelooft niet dat de so ciaal-democraat Schiller, die enkele dagen geleden aftrad als minister van financiën, zal overlopen naar de christen-democraten. Onder grote belangstelling werd vrij dag de Ronde van Burgh-Haamstede verreden. Men ziet hier de meute van amateurs onderwerg. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DUBLIN, 9-7. De voorlopige vleugel van het ver boden republikeinse leger heeft zondagavond bekend gemaakt dat „de offensieve operaties tegen het Britse leger in Noord-Ierland" worden hervat. In een in Dublin uitgegeven verklaring zeggen de Provisionals dat zij tot het besluit zijn gekomen omdat het Britse leger het 13 dagen oude bestand in het noorden heeft verbroken. De stap na het uitbreken van een schietpartij tussen Britse troepen en schutters van het I.R.A. zondagmiddag in het westen van Belfast. Minstens twee Britse soldaten en een burger raakten iri de eerste drie uur van de schietpartij gewond. De moeilijkheden begonnen nadat dakloze katholieke gezinnen poog den om door de protestanten ver laten huizen texbetrekken. De gezin nen waren naar hun zeggen gedwon gen geweest hun huizen in protes tantse wijken te verlaten. De vei'klaz'ing van het I.R.A. luidt: „Het bestand tussen het Ierse repu blikeinse leger en de Britse bezet tingstroepen werd vandaag om on geveer 17.00 uur zonder waarschu wing door de Britse troepen in Belfast verbroken. Als gevolg daarvan hebben alle I.R.A.-eenheden opdracht gekregen de offensieve ac tie te hervatten". De verklaring werd zoals gebruikelijk uitgegeven door het Ierse republikeinse infor matiebureau en was ondertekend door P. Oneill. Schietpartijen In de gebieden van Belfast waar het I.R.A. controle uitoefent bi-aken kort na het uitgeven van de verkla ring op uitgebreide schaal schietpar tijen uit. In de gehele stad werd geweervuur gehoord en betrouwbare kringen zeiden dat zowel de officials als de voorlopige vleugel van het I.R.A. kennelijk gezamenlijk hadden besloten het bestand op te heffen. De eerste bomexplosie in de nieu we geweldcampagne deed zich zon dagavond voor in de stad Jonesbo- rough, in het graafschap Armagh, waar het postkantoor werd opge blazen. De leider van de Provisionals, Sean Mastiofain, zei dat het I.R.A. hernieuwing van het bestand zal overwegen als Groot-Brittannië er in het openbaar om vraagt. De Sinn Fein, de politieke vleugel van de Provisionals, bevestigde tegelijker tijd in Dublin dat beide vleugels van het leger - officiële en voorlopige - het bestand hebben opgeheven. Brits verweer In een verklaring van het bureau van William Whitelaw zegt de staatssecretaris voor Noord-Ierland dat de schietpartij die een einde maakte aan het bestand „duidelijk door het I.R.A. was,beraamd om het hervatten van de terroristische acti viteit te rechtvaardigen". Ook Britse officieren in Belfast ontkenden hef tig dat hun troe'pen het bestand verbraken. Een van hen zei dat de soldaten pas vuurden nadat ze eerst zelf beschoten waren. Problemen zijn „enorm" Advertentie DEN HAAG, 7-7. Premier Bies- heuvel rekent er op dat het kabinet zaterdag a.s. het beraad over de be groting voor volgend jaar kan beëin digen. De besprekingen daarover worden vanaf dinsdag 11 juli voort gezet en zullen de ministers de daar op volgende dagen bezig houden. „We komen er uit", aldus de minis- Biesheuvel er aan, dat hij ,jn de ja ren 1963 tot 1967, als minister van landbouw in diverse kabinetten, ver- verschillende begrotingsbesprekin gen meemaakte. „De budgettaire problematiek van toen valt in het niet bij die van vandaag-aan-de- dag", aldus de premier. Hij noemde de problematiek van nu „enorm". ter-president, vrijdagavond tijdens AMSTERDAM. Vorige week iverd bij de N.D.S.M. het kraanschip „Cham pion" gedoopt. Het is de grootste kraanponton ter wereld, gebouwd van het casco van een 30.000 tons tanker. Het schip beschikt over een 600 tons draai- kraan, die 1200 ton kan hef jen. Het zal binnenkort worden ingezet bij het plaatsen van diverse platforms voor Philips Noorwegen in een olieveld. Tot dusverre hebben de ministers in het algemeen gediscussieerd over algemene beleidszaken, aan de hand van een overzicht van de stand van zaken van minister Nelissen van fi nanciën. Vanaf dinsdag vangen de bespre kingen aan over de afzonderlijke de partementale begrotingen.' In een bijeenkomst met journalis ten herinnerde minister-president Sindhi vervangt officieel Oerdoe-taal KARATSJI, 9-7. In vier gebieden van Karatsji geldt vanaf zondagmid dag 13.00 uur (Ned. tijd) een volledig uitgaansverbod en militairen hebben de ordebewaking overgenomen van MIAMI BEACH, 9-7. Kort voor de nationale democratische conventie in Miami Beach van start gaat heeft het zwarte congreslid Ronald Dcl- lums van Californië zondag besloten zijn steun te geven aan senator George McGovern, de leidende kan didaat in de race naar de presidents- kandidatuur van de partij. Dellums was aanvankelijk van plan geweest zijn stem te geven aan de zwarte kandidate Shirley Chis- holm. Zijn besluit om op het laatste moment naar McGovern over te stappen nam hij omdat „hij niet in de schaduw kan blijven terwijl dui velse en cynische krachten pogen McGovern te stoppen in zijn gevecht om de kandidatuur". Dellums had te voren met Shirley Chisholm over zijn beslissing gesproken en zei dat hij de andere neger-gedelegeerden op de conventie zal bewerken" om hun steun voor McGovern te verkrijgen. Ongeveer 15 procent van de gele geerden in Miami Beach deze week zijn zwarten. de politie, op de derde achtereenvol gende dag van vernieling en plunde ring door Oerdoe-sprekenden, die verbitterd z(jn over een wet waarbij het Sindhi de enige officiële taal werdt. De president van Pakistan,* Ali Bhoetto, heeft het kabinet in spoed zitting bijeengeroepen en voor van daag (maandag) heeft hij de leiders van de Oerdoe- en Sindhi-sprekende gemeenschappen uitgenodigd voor een onderhoud in Rawalpindi, om tot een regeling van het conflict te komen. In Karatsji, de hoofdstad van de provincie Sind, is het uitgaansverbod van kracht in de wijken Liqaquata- bad, Golimar, Nazimabad en Pak Co lony. De politie is uit deze gebieden teruggetrokken. Oerdoe-sprekenden - meest Mo hammedanen, die zich in Karatsji vestigden na bij de scheiding in 1947 uit India te zijn gevlucht - trokken de straat op uit protest tegen de wet die het Sindhi tot de enige officiële taal maakt. Zij richtten barricades op en stichtten branden. Anderen trokken naar de betere winkelcentra waar zij drankzaken plunderden en het meubilair op straat in brand sta ken. Volgens onofficiële berichten wa ren er zondag al meer dan 20 doden, maar een officiële woordvoerder zei dat maar vier mensen zijn gedood. In Nawabsjah, 240 km van Ka ratsji, zouden bij soortgelijke onge regeldheden 15 mensen zijn gewond. Hier geldt een uitgaansverbod gedu rende tien uur, evenals irt Hydera bad. HEERLEN, 9-7. Twee kinderen z(jn zaterdag bij een brand in een crèche van een pension in Heerlen omgeko men. De slachtoffers zijn de broertjes Mark en Willy Strijks uit Kerkrade, respektievelijk 2 en 4 jaar. De brand in het pension „Mirer" aan de Kruisstraat in Heerlen, werd 's avonds om ongeveer acht uur ont dekt door twee pensiongasten en een 14-jarige babysit en hulp. Ze waren gealarmeerd door een rook- en brandlucht, die doordrong tot de bo venverdieping, waar zij naar de t.v. keken. De brand bleek te woeden in BELGRADO. 10-7. In de Zuidsla- vische hoofdstad is zondag officieel bekendgemaakt, dat koningin Julia na en prins eBrnhard eind septem ber een officieel bezoek aan Zuid- Slavië zal brengen, op uitnodiging van president Tito. Het bezoek duurt van 20 tot 23 september. Het geldt hier een tegen bezoek. President Tito bracht in ok tober 1070 een bezoek aan Neder land. een slaapkamer op de beneden- etage, waar de twee kinderen te sla pen waren gelegd. De kinderen kon den niet meer wordengered, ook niet door de brandweer óf de politie. De verkoolde lijkjes werden na de blussing in de bedjes aangetroffen. Een deel van de etage brandde uit. De politie van Heerlen neemt voor lopig aan dat de brand is ontstaan doordat de kinderen met lucifers ge speeld hebben. Het heeft tot 's morgens vijf uur geduurd voor de politie de lijkjes had geïdentificeerd en de ouders had ingelicht. De ouders bleken thuis te overnachten. De pensionhouder en zijn vrouw waren zondagmiddag nog niet op de hoogte. Zij vertoefden op een onbe kend adres bij familie in de rand stad. Evenveel als feestje LONDEN, 8-7. De filmster Eliza beth Taylor heeft 45.000 dollar ge schonken aan de Unicef, het kinder fonds der Verenigde Naties. Dat is evenveel als het verjaardagsfeestje heeft gekost dat Elizabeth Taylors echtgenoot, Richard Burton, zijn vrouw eerder dit jaar aanbood in Boedapest. Ze had die gift indertijd toegezegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 11