DE KRING BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Protestanten in Ulster het struikelblok NAAK EENHEID IN KOREA? Om een topconferentie De bejaarden en de Bijstandswet Scheepswerf failliet Zeven miljoen voor Bangla Desh Angst voor halssnoeren MADRID, 5-7. Spanje is op zijn beurt getroffen door de psychose van de halssnoeren die doden". De laatste 48 uur zijn tientallen personen bij de politie, bij de gezondheids au toriteiten en op de redacties van kranten verschenen die in paniek waren geraakt en vroegen hoe zij de goedkope halssnoeren van Afrikaanse oorsprong konden kwijtraken waarvan zij de giftige werking en de „boze" eigenschappen vrezen. Duizenden snoeren van kra len of plantenknoppen, af komstig uit Afrika, zijn in Spanje in omloop. Ze zijn er gebracht door handelaren of toeristen die van de Kanari sche eilanden komen of uit Marokko. Nieuwe aflevering „Zeeuws Tijdschrift" Deze week verscheen een nieuwe aflevering van hel Zeeuws Tydr schrift: nummer 3 van de 22ste jaargang. Een gevarieerde inhoud kenmerkt dit nummer dat „opent" met een bijdrage van prof. II. Engel, oud-directeur van het Zoöl. Museum te Amsterdam, over de mens en we tenschapsbeoefenaar drs. P. J. van der Feen, een bekend man bij ieder die in Zeeland iets te maken heeft met zoölogie, archeologie, paleonto logie en geschiedenis. Het voormalige huis „De Salaman der", een bijzonder 17de-eeuws huis aan de Dwarskaai te Middelburg wordt beschreven door C. A. van Swigchem. Verdere historische bij dragen in dit nummer: De Hollandse graaf en de Walcherse steden, (mr. Caspar van Heel), en een recentie door C. Dekker van het Oorkonden- boek van Holland en Zeeland lot 1299,deel I, eind van de 7e eeuw tot 1222) van A. C. F. Koch. Op het gebied van de kunst brengt het Zeeuws Tijdschrift de openingstoe spraak van A. Viruly gehouden bij gelegenheid van de opening van de tentoorstelling van Sarika Góth in de kunstzaal Van Benthem en Jut ting te Middelburg. De letterkundige Helma Wolf-Catz schrijft over „Maatstaf en (de Zeeuwse) dichter Hans Warren'. In dit nummer ook ditmaal weer een interessant Zeeuws Prentenboek - met vele foto's van C. A. L. Kotvis - en de Zeeuwse Kroniek. Daarin een herinnering aan een publikatie van de gemeentear chivaris van Zierikzee, W. H. Kei- kes, in het tijdschrift Antiek, onder de titel: „Een redding door de loods- schokker van Bi'ouwershaven als inspiratiebron voor de zeeschilder C. C. Kannemans". In het blad verder de mededelig van het uittreden wegens drukke werkzaamheden uit de redactie van het Z.T. van de heer G. A de Kok. De plaats v°n de heer De Kok werd intussen ingenomen door André Oosthoek. Minister Schmelzer terug uit Cairo SCHIPHOL, 5-7. Minister Schmel- zer heeft tijdens zyn bezoek van vier dagen aan Egypte „een zeer duide lijke wil tot een vreedzame regeling van het conflict met Israël" aange troffen bij al diegenen met wie hij in Cairo van gedachten heeft gewis seld. Onder hen bevond zich ook presi dent Sadat. De krijgszuchtige rede voeringen van de Egyptische presi dent van enige tijd geleden zijn daarmee weliswaar ogenschijnlijk in tegenspraak, doch minister Schmel zer voegde verduidelijkend aan zijn uitspraak toe, dat de Egyptenaren die vreedzame regering alleen wen sen binnen het kader van de resolu tie, die de Veiligheidsraad in no vember 1967 heeft aangenomen. De bewindsman legde deze verkla ring af, terstond nadat hij in de regerings-fellowship uit Cairo op Schiphol was teruggekeerd. Dodelijke steekpartij KERKRADE, 4-7. In het zieken huis te Heerlen is maandagmiddag de 34-jarige losarbeider H. J. van de B. uit Kerkrade overleden aan de verwondingen, die hij 's morgens had opgelopen tijdens een handgemeen met zijn vader, de 57-jarige H. v. d. B. Er bestond reeds lang een wat ge spannen verhouding tussen de zoon en de vader. Eerstgenoemde was maandagmorgen tegen zeven uur in beschonken toestand thuisgekomen na een uitgebreid nachtelijk bezoek aan enkele café's. Hij was in een stoel in de woonkamer in slaap ge vallen, waar zijn vader hem kort na zeven uur aantrof. Er ontstond een woordenwisseling over het gedrag van de losarbeider, die uitliep op een handgemeen. Op een gegeven ogenblik voelde de va der zich. zo in het nauw gedreven, dat hij een broodmes pakte, dat op tafel lag, en daarmee een slaande beweging maakte. Het mes trof de zoon in het hoofd. De vader rende naar buiten om hulp te halen en de gewonde losarbeider werd direct naar het ziekenhuis in Kerkrade overgebracht. Later op de dag ging hij naar Heerlen om een spoedopera tie te ondergaan. Het slachtoffer overleed evenwel kort na deze ope ratie. FRANK VAN FALCKENOORT Dit alles schijnt de baas evenwel niet te deren. Hij betaalt alles kon- tant en een keer heeft ze gezien, dat zijn portefeuille uitpuilde van brief jes van honderd en er zelfs een paar van duizend tussen ontdekt. Ze vindt dit allemaal hoogst ei genaardig. En er is nog iets, wat haar te denken geeft. Achter de zaak pal naast de keuken, is een wasge legenheid met toilet. Die ziet er' al tijd proper uit, daar zorgt de werk ster voor, die iedere morgen komt. Er zijn drie deuren in die wasgele genheid: op de één staat een marine- lijk poppetje, op de tweede een vrouwelijke idem. Duidelijk genoeg voor iedere bezoeker en bezoekster. Tenslotte is er een derde deur, ken nelijk ook een w.c., want er zit een vrij-bezet slot op. En op die deur staat geschilderd: privé. Aanvankelijk dacht het personeel, dat deze w.c. voor hen bedoeld was, maar Wieseveld heeft van de eerste dag af verordineerd, dat niemand toegang had tot deze w.c. Die was enkel voor de baas zelf. In casu Wie seveld. Tot zover is alles in orde. Dat kan allemaal. Of er in de rest van het huis. op dc bovenverdieping nog een w.c. is, weet Mieke niet, want ze is nog nooit boven geweest. Trou wens niemand van het personeel. Zelfs de werkster niet. Behalve dc zaak, do keuken, de wasgelegenheid met beide w.c.'s. het magazijn cn het spoelhok is de rest van het huis taboe voor iedereen. Er is vanuit de zijgang, die naar het spoelhok en dc wasgelegenheid voert, een trap naar boven. Maar voor do opgang is een st,evig hek, dat altijd op slot is cn enkel baas Wieseveld heeft er een sleutel van. Dat begint al een beetje geheimzinnig te worden. Het wordt pas goed geheimzinnig met die derde deur. Zelf heeft ze tot driemaal toe gemerkt, toen ze op de dames-w.c. zat, dat de privédeur werd ontsloten en er iemand naar binnen ging. Maar als ze zelf van de w.c. kwam, stond het bordje cfp deur drie op wit; vrij. De deur was des ondanks stevig op slot. Twèe keer dacht ze, dat het de baas was. die naar deze w.c. was gegaan, doch de derde keer zag ze hem, nadat ze van de w.c. kwam, achter het buffet staan. En ging ze nadenken: wie ging er zoeven door die privédeur naar de w.e. nummer drie? En waar bleef die iemand Ze lette tussen het bedienen door goed op, wie er terugkwam- in de zaak, maar het waren altijd klanten, die ze zelf erheen had zien gaan, dus. Op een avond in het laatst van maart stond ze in de wasgelegenheid heur haar bij te kammen, toen er een man binnenkwam. Hij begon zijn handen te wassen, iets, wat het meisje een beetje eigenaardig vond, wart je gaat doorgaans eerst naar de w.c. en daarna was je je handen. Omdat ze het niet helemaal ver trouwde, bleef ze opzettelijk treuze len. De man was met zijn handen wassen klaar en droogde ze af. Hij keek een paar keer naar het meisje, dat nog altijd het haar kamde, waar na hij zorgvuldig een sigaret -begon te rollen, welke hij tenslotte opstak. Mieke kamde nog altijd haar lange haar. Blijkbaar begon het de man te vervelen, want hij grauwde: ..Heb je niks anders tc doen Schiet op. de mensen wachten op je Het meisje keek hem verontwaar digd aan en wilde hem .van repliek dienen, doch iels in zijn ogen boe zemde haar vrees in, zodat ze zon der te antwoorden de wasgelegen heid verliet. Hoewel ze goed oplette, wist ze met stellige zekerheid, dal de man niet teruggekeerd was in de zaak. Ditmaal stond het voor haar vast, dat die derde deur ergens heenvoerde en je er via een andere weg weer vandaan kon gaan. Maar hoe Het bleef haar bezig houden en op een avord, toen ze met Nico een eindje rondwandelde bemerkte de jongen, dat ze'stiller was als anders. Daarom vertelde ze de historie van de derde deur en vroeg, wat hij er van dacht. De jongen wist er zo spoedig geen antwoord op. Overigens hechtte hij niet veel waarde aan haar relaas. „Misschien heb je je het verbeeld," meende hij doch toen ze pertinent beweerde, dat het al meermalen was voorgekomen, dat iemand naar die derde w.c. ging en er niet meer af kwam, opperde hij: „Best mogelijk, dat het een privédeur is, ergens heen Wat kan het jou schelen Doch toen Nico Vredenoord enige dagen later een verzoek kreeg van de politie om maandagsmorgens om tien uur op het bureau te verschij nen voor het geven van inlichtingen, schoot hem het verhaaltje van zijn verloofde weer tc binnen. Zou hij er eens met dc politie over praten Op het politiebureau werd hij ver wezen naai kamer drie. waar recher cheur Hoolwerf resideerde. En werd hij voorgesteld aan inspecteur Ma- nussen van de Amsterdamse politie. Dc mannen drukten elkaar dc hand. (Wordt vervolgd; duu het I.R.A., maar om de mensen ertoe te bewegen zich te voelen als mondige burgers van hun land die het bestuur ervan beïnvloeden langs de normale wegen van verkiezingen en demonstraties en desnoods sta kingen, maar niet met geweld. Een eerste bereidheid daartoe is het voornaamste aspekt van het besluit van de l.R.A.-extremisten de strijd op te schorten. Hoe en op welke termijn de vol gende stappen gezet kunnen ivorden is hiermee gepromoveerd tot een zaak van overleg tussen l.R.A. en Whitelaw. En natuurlijk de anderen, zoals daar zijn de eveneens meren deels katholieke sociaaldemokrati- sche en labourpartij S.D.L.P.. de protestantse unionisten en'vooral de extremen onder de protestanten, ge- bundeld in de Ulster Defence Asso ciation. Volgende barricade Dit verbond ter verdediging van Ulster is nu het voornaamste strui kelblok: het heeft zijn barricaden om protestantse wijken gelegd en rept zelfs ervan om water, gas en elektra af te snijden van de katho lieke no-go-area's en af en toe to nen deze heren dezelfde begaafdheid als het l.R.A. te bezitten bij het ple gen van aanslagen. De aanhang van dit U.D.A. bevindt zich voornamelijk in de minst welvarende buurten. Dit wordt wel eens verklaard als de vrees van degenen die op de een na onderste sport van de maatschappe lijke ladder staan om op de alleron derste te komen als door Whitelaws toedoen de katholieke minderheid niet langer de rol van verschoppe lingen hoeft te spelen. Deze protes tantse groepen hadden niet veel om trots op te zijn behalve dan dat ze nog konden neerzien op de inwo ners van Bogside en dergelijke ka tholieke getto's en die laatste trots laten ze zich niet afpikken. De katholieken zijn nu in een sta dium gekomen dat overlegd kan worden, waarbij niet over het hoofd moet ivorden gezien dat het l.R.A. en met name de felle vleugel van de zogenaamde provisionals, vooral on der druk van onderaf zoals akties van huisvrouwen bekeerd is. Zij hebben hun voormannen en die voormannen luisteren naar de ach terban. Daarentegen is er onder de protestanten op dit moment zeker een half dozijn voormannen te noe men die echter allemaal maar een deel van de protestantse bevolking achter zich hebben. Dat wordt de volgende barricade die Whitelaw moet zien te nemen bij zijn poging Noord-Ierland te pacifi ceren: een protestantse voorman te vinden die gezag heeft in alle krin gen en die de visie heeft dat met een beetje redelijkheid van alle kanten de toekomst van Noord-Ierland niet zo rood van het bloed hoeft te zijn als het heden is. Bemanning was zó zeeziek IJMUIDEN, 5-7. De bemanning van het Britse jacht „Nature Girl", was zo zeeziek, dat zij het schip nau welijks meer konden besturen. Het jacht dreigde voor de kust van Bak- kum aan de grond te lopen. Met vuurpijlen en lichtsignalen werd getracht de aandacht van de kust wacht te trekken. De reddingboot „Prins Hendrik" is het jacht zon dagavond om half tien te hulp ge sneld. De „Prins Hendrik" nam het jacht op sleeptouw en bracht het veilig de haven van IJmuiden bin nen. Aan boord bevonden zich 'twee mannen, twee vrouwen en een kind. Munitie onder de vloer DEN HAAG, 5-7. De 42-jarige Hagenaar C. A. Davids heeft bij het opknappen van zijn woning onder de vloer twee kistjes met munitie uit de Tweede Wereldoorlog gevon den. In de kistjes, die vermoedelijk door de vader van de vinder in de oorlogsjaren verborgen zijn, zaten een handgranaat, enkele mortiergra naten en geweermunitie. De politie heeft er zich over ontfermd. In Nouril-lerland is ondanks de wapenstilstand weer menig schot gevallen en er waren weer doden en tal van gewonden. Maar wie hieruit de konklusie trekt dat een als be langrijke stap naar een oplossing bezongen ontwikkeling weer op niets uitgelopen is, heeft toch geen gelijk; ondanks de nieuwe schietpartijen, hoeveel die ook op de oude lijken, is wel degelijk een nieuwe fase begon nen. Een uitgangspunt van de ge volmachtigde minister voor Noord- Ierland, William Whitelaw, is dat geen oplossing mogelijk is zonder het l.R.A. dat niet alleen een onder gronds leger is maar bovendien de sterkste politieke organisatie van het katholieke bevolkingsdeel. Praten mei het l.R.A. is daarom niet toege ven aan terreur maar eenvoudigweg besef hoe de werkelijkheid is. En dat met deze beweging die door haar aard maar een betrekkelijk discipli ne van onder tot boven kan hebben een weliswaar niet perfekte maar toch zeker Britse verwachtingen overtreffende wapenstilstand te sluiten viel, bevestigt slechts dit realistische inzicht van Whitelaw. Maar intussen is in feite niet veel veranderd: met name zijn de zoge naamde no-go-area's, de door bar ricades afgesloten katholieke woon wijken, nog steeds gebied waar het Britse leger zich niet vertoont: klei ne stukjes vrijstaat als het ware. Whitelaw heeft niet zo'n haast hier het gezag van de mannen in uniform te herstellen - dit zou het eenvou digst zijn al zouden er soldaten bij sneuvelen. Maar het gaat er niet om de bevolking te dwingen tot berus ting dat het Britse leger sterker is SEOEL, 5-7. Noord- en Zuid-Ko- rca hebben in gezamenlijk commu niqué, dat tegelijkertijd in Pyon gyang en Seoel is gepubliceerd, mee gedeeld dat zij geheime vredesbe sprekingen hebben gevoerd die ten doel hebben beide delen van het na de Tweede Wereldoorlog verdelde Korea te herenigen. Deze volkomen onverwachte mede deling volgt na geheim overleg tus sen beide Korea's in de twee hoofd steden. De directeur van de Zuidko- reaanse inlichtingendienst, Hoe-Rak Lie heeft van 2 tot 5 mei besprekin gen gevoerd in Pyongyang met Young-Joo Kim, broer van de Noordkoreaanse premier Kim II Soeng en directeur van de afdeling organisatie en leiding van de com munistische partij. De Noordkore aanse tweede vice-premier en oud minister van buitenlandse zaken, Soeng-Choel Fark, heeft daarop namens Young-Joo Kim van 29 mei tot 1 juni in Seoel besprekingen gevoerd met Hoerak Lie. BONN, 5-7. Aan het einde van het periodieke overleg dat president Georges Pompidou en Bondskanse lier Willy Brandt in het raam van hun vriendschapsverdrag in Bonn hebben gevoerd, hebben beide staatslieden verklaard dat ze een topconferentie van een tot tien le den uitgebreide Europese gemeen schappelijke markt „zeer gewenst" vinden. UTRECHT, 5-7. Ongeveer 70 pro cent van de bejaarden, die in een bejaardenhuis worden verzorgd, moet voor de kosten hiervan een be roep doen OP de algemene bijstands wet. Verwacht wordt dat over vijf jaar iedere bejaarde, die verzorging ge niet in een bejaardenhuis, de kosten daarvan zelf niet meer zal kunnen dragen en een beroep zal moeten doen op de bijstandswet, zo blijkt uit een discussienota van de Neder landse Federatie voor Bejaarden beleid, waarin de vraag aan de orde is gesteld of het wel gewenst is ver goeding van de verzorgingslcosten nog langer te doen plaatsvinden via de algemene bijstandswet. In de kringen van de bejaarden bonden komt men meer en meer tot de conclusie dat dit ongewenst is. Steeds meer valt ook bij de tehui- zenorganisaties te beluisteren, dat men zich afvraagt of deze wijze van financiering nog wel zo gelukkig is. 270 man werkloos HAARLEM, 5-7. De Haarlemse rechtbank heeft de Zaanlandsche scheepsbouwmaatschappij te Zaan dam failliet verklaard en de voor lopige surseance van betaling inge trokken, die het bedrijf vorige week werd vexdeend. De 270 personeelsleden van de Zaanlandsche scheepsbouw maat schappij kregen dinsdagochtend 'te horen dat zij ontslagen zijn. Tot rechtex'-commissaris is be noemd, mr. B. Swanenbiirg en tot curator de Haarlemse advocaat mr. P. Heidinga, die al aangewezen was als bewindvoerder toen het bedrijf voorlopige surseance van betaling kreeg. Geld in kachel verbrand EDE, 5-7. In Wekerom (gemeente Ede) is een man tot de ontdekking gekomen dat zijn spaax-geld van bij na 13.000 gulden aan bankbiljetten grotendeels is verbrand. Hij had het geld in een portefeuille in de asla van een kolenkachel verstopt en dat ook tegen zijn vrouw gezegd. Zij was dit kennelijk vergeten, want toen het zondagavond een beetje koud in huis werd stak zij de kachel aan. Na de ontdekking van de ramp riep de man dix*ect de hulp van de politie in die de x-estanten naar de bank bracht, waar men xiu bekijkt hoe de strop tot een mini mum kan worden beperkt. ESSEN. Luchtschepen, clie van 300 tot 50 meter hoogte reclamespots, nieuwsberichten en verkeersmede- delingen uitzenden, zullen spoedig boven het gebied van Rijn en Roer cirkelen. De nieuwe luchtschip-ge neratie wordt door experts uit de he le wereld gebouwd op een lucht scheepswerf bij de luchthaven Essen -Miilheim. De luchtschepen worden gevuld met lucht en gas en krijgen een maximum snelheid van 120 km per uur. De foto toont de eerste vol tooide gondel voor een luchtschip. De gondel biedt plaats aan twee pi loten en zes passagiers. SEOEL. De Noordkoreaanse tweede vice-premier Soeng Soel Park(r) heeft de Zuidkoreaanse ho&fdstad Seoel bezocht en daar geheime be sprekingen gevoerd. Hier drukt hij tijdens zijn verblijf in Seoel de hand van de Zuidkoreaanse president Sjoeng Hee Park. DEN HAAG, 5-7. De NOVIG (Ne derlandse Organisatie voor Inter nationale Ontwikkelingssamenwer king) is van mening, dat het resul taat van de zondag 18 juni gehouden inzameling voor Bangla Desh („Geef hun een kans") teleurstellend is. Als de steekproeven juist blijken te zijn, zal deze inzameling ongeveer zeven miljoen gulden opbrengen. UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Nederlandse re gering betreurt, in overeenstemming met haar px-incipiële afwijzing van de apartheidspolitiek, een geweld dadig optreden van de Zuidafri- kaanse politie tegen studenten die kritisch staan tegenover het apart- heidsbeleid van de regering van Zuid-Afrika. 's HERTOGENBOSCH. De stich ting „Mensen in Nood" in 's-Herto- genbosch heeft het dank zij een gift van f 10.000,- mogelijk gemaakt, dat vijftig kinderen uit het Ierse Bel fast de eerste twee weken van au gustus met vakantie kunnen gaan in Nederland. LEIDEN. „U hebt een groot voordeel, Nederland is een uitste kend land om het milieu te bestu deren", mex-kte minister Stuyt van volksgezondheid op bij de opening van de milieuconferentie „Man and Environment". Aan het congres ne men studenten deel uit de Verenigde Staten en Zweden. DEN HAAG. Px'ins Bernhax-d is woensdag in zijn functie van inspec teur-generaal naar Kreta vertrok ken om een werkbezoek te brengen aan aldaar oefenende luchtmacht geleide wapeneenheid. HAREN (Gr.). De Nederlandse zuivelindustrie maakt nog steeds te veel kaas, zo heeft de hoofddirecteur van de Coöperatieve bedi-ijven Do- mo-Bedum, de heer K. de Boer dinsdag verklaai'd. Hij sprak over de kaaspositie op de algemene leden- vex-gadering van de Coöperatie in Haren (Gr.). AMSTERDAM. Minister H. Lang- man van economische zaken heeft in een gesprek met de burgemeester van Zaandam R. Laan en de Noox'd- Hollandse gedeputeerde De Jong af wijzend gereageerd op hun verzoek een kx-ediet beschikbaar te stellen aan de in moeilijkheden verkerende Zaanlandse Scheepsbouw Maat schappij (ZSM) in Zaandam. DEN HAAG. De schenking van f 18 miljoen van Nederland aan Bangla Desh wordt gebruikt voor de aankoop van Nederlandse vliegtui gen voor de binnenlandse luchtvaart en voor technische bijstand bij de x-ehabilitatie van de baggervloot en de opbouw van een baggei-organisa- tie, alsmede voox'zover mogelijk de leverantie van baggermateriaal. KORTE BERICHTEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5