KADEMUUR LUITJE ZIERIKZEE OP DE ZEEUWSE LIJST FOKVEEDAG SCH.-DUIVELAND (18e) WEER VAN START STREEKNIEUWS Gebakken vis op Vismarkt plotseling in de lucht komen hangen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag fi juli 1972 Nr. 21109 Voor f 18 miljoen aan werken in Zeeland, waaronder jachthavens te Brouwershaven en Bruinisse Op Zuidhoek-terrein MIDDELBURG, 6-7. Zoals bekend heeft de rijksover heid onlangs een bedrag van 600 miljoen beschikbaar gesteld voor de uitvoering van werken in het kader van werkloosheidsbestrijding. Van dit bedrag zal in de provincie Zeeland aan werken mogen worden besteed een bedrag van f 18 miljoen. Voor de uitvoering van deze „aanvullende werken" is intussen door de Provinciale Commissie voor de Werk gelegenheid in Zeeland een voordracht opgemaakt van voor uitvoering in aanmerking komende werken. Op de voodracht van de Provin ciale Commissie komen drie voor Schouwen-Duiveland belangrijke werken voor. Ais nummer vier staat op de lijst van door lagere publiek rechtelijke lichamen voorgedragen objecten - volgorde is prioriteit - aanleg van een jachthaven te Brou wershaven, totale kosten f 1.500.000,- subsidiebedrag 700.000,- (50 u/o). Nummer vijf op de lijst: verbeteren kademuur Luitje te Zierikzee, totale kosten 770.000.subsidiebedrag 731.500,- (95 °/o). Volgnummer zeven kreeg aanleg jachthaven Bruinisse, eerste deel, totale kosten 1.939.440,-, subsidiebedrag 100.000,(5 °/u). De ton voor de jachthaven Brui nisse is een aanvullend bedrag op de reeds gesubsidieerde zg. eerste fase van aanleg. Door de Provinciale Commissie werden twee lijsten opge steld, één met een subsidietotaal van f 9.314.000,- voor de rijkswerken en één met een subsidietotaal van f 9.256.700,- voor projecten die door lagere publiekrechtelijke lichamen (de gemeenten) zijn voorgedragen. Politiebureau Zierikzee Tijdens een woensdagmiddag in het Provinciehuis te Middelburg ge houden persconferentie gaf mr. J. P. Boersma, lid van Ged. Staten en voorzitter van de Provinciale Com missie voor de werkgelegenheid een toelichting op de cijfers en de voor gedragen objecten. Hjj deelde daarbij mee dat op de „Rijkslijst" als reservewerk staat op genomen de bouw van een politiebu reau te Zierikzee. Tot de belangrijkste werken op de voordracht van de Prov. Commissie wat betreft geheel Zeeland behoren de aanleg van een kustriolering in „Bru" krijgt weer „Grevelingendagen" Bruinisse krijgt ook deze zomer drie feestelijke „Grevelingendagen", waarvan de eerste zal plaatsvinden op donderdag 27 juli. Deze dag voor al jolijt voor de jeugd: kinderspelen op het sportveld en een kinderfeest programma met Hans Borghardt. Dat betekent o.a. goochelen, kinder- kwis, balonnade en poppen-theater in „Durps'uus". In de avonduren een rondgang dóór de muziekvereniging „Nu met Hope" door het dorp. Vrij dag 28 juli: boegsprietlopen, kussen gevecht enz. aan de haven en om 20.00 uur: Vara's drive-in-discotheek in „Durps'uus". De grote dag" van de Grevelingendagen wordt wel za terdag 29 juli met 's morgens een in ternationaal hengelconcours en om 14.00 uur aankomst van de Greve- lingenmeermin in de haven, gevolgd door rondgang met „Nu met Hope". Van 16.00-18.00 uur wordt gelegen heid gegeven tot het eten van mos selen op het havenplateau. Verder op 29 juli a.s. in Bru: 15.30 uur con cert door de Kon. St. Jacoba Harmo nie uit Antwerpen; 18.00 uur rond gang St. Jacoba Harmonie door het dorp; 19.00 uur voetbalwedstrijd Xerxes uit Roterdam tegen combina tie Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE Hoge onderscheiding Onze vroegere stadgenoot de heer R. Hogerheijde (van het orkest Co Valeska), slaagde aan het Arnhems conservatorium voor het diploma solospel klarinet. Op alle (vijf) on derdelen behaalde de heer Hoger heijde een tien, een te Arnhem nog niet eerder geleverde prestatie. De jury - waarin o.m. zitting had de heer Eduard Philipse - besloot op grond van deze uitzonderlijke pres tatie, de heer Hogerheijde voor te dragen voor de Prix d'Excellence. Antieke doopdeken voor het gemeentemuseum Op de dag, dat de kostuumopstel ling in het gemeentemuseum min of meer officieel aan het publiek kon worden getoond, verraste de heer C. O. J. Hendrikse de conservator met een belangwekkende aanwinst, ten geschenke aangeboden door mej. A. van Buiig te Dreischor. De collectie antiek textiel kon worden verrijkt met een meer dan honderd jaar oude doopdeken, des tijds te Nieuwerkerk gebruikt. De interessante deken, die aan een fraai bewerkte sprei, met kant afge zet, doet denken, werd in het verle den gebruikt om de jonggeborene bij het binnenbrengen in de kerk voor de doopplechtigheid enigermate te gen tooht en koude te beschermen. Men spelde dan de „deken" met gro te spelden vast op de schouders van de peettante. Aanwinst voor maritiem museum Ter expositie in het Maritiem Mu seum in de Noord-Havenpoort heeft de heer J. C. Uiji te Zierikzee dezer dagen in bruikleen aangeboden een interessante antieke verrekijker van Engelse makelij, eertijds nog in ge bruik geweest bij Leendert Uijl, ex ploitant van een postkoets. In de pe riode 1870-1880 was de kijker steeds in de koets aanwezig; men kon dan op afstand vaststellen of de veer boot, waar de postkoets op aansloot, al in aantocht was. Toen de kijker naderhand in het bezit kwam van de vader van de bruikleengever, werd deze gebruikt bij het loodswe zen te Zierikzee om de aanwezigheid .van zeegaande schepen waar te ne men. Meisje zwaar gewond bij botsing Dinsdagmiddag omstreeks 2.45 uur vond een botsing plaats op de krui sing aan de Tol, waardoor het 14- jarig meisje A. J. B. te Kruiningen ernstig werd gewond. Een vrachtauto reed in de richting Tol komende van de Zeelandbrug. De auto werd bestuurd door P. J. B. (52) te Kruinningen, die geen voor rang verleende aan een van rechts komende vrachtwagen, bestuurd door B. v. d. L. te Haamstede. Door de kracht van de botsing werd het 14-jarige" dochtertje van B. uit de kabine geslingerd en bekwam ernstig hoofdletsel. Dokter W. Bont- kes verleende eerste hulp, waarna het meisje werd overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis en later werd vervoerd naar het Dijkzigt-ziekenhuis te Rotterdam. Woensdag was haar toestand iets beter, maar nog ernstig. westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en de bouw van een openlucht-zwem bad te Breskens. De „werklijsten" zullen door de Prov. Commissie worden voorgedra gen aan het College Openbare Wer ken in Den Haag. Mr. Boersma acht te het min of meer een „historisch" moment dat de provincie Zeeland thans voor de eerste maal werd „in gepast" in de zogenaamde dure wer ken. Omstreeks medio augustus kan een beslissing over de voorgedragen werken worden verwacht. De be stekken van de gemeenten dienen op 1 september a.s. gereed te zijn, aan besteding kan worden verwacht per 1 november. De beide vrachtwagens werden ernstig beschadigd. De politie stelde een onderzoek in en maakte pro ces verbaal op. De politie verwon dert zich over de ongevallenfre- kwentie op déze kruising, die het verkeer toch duidelijk moet zien aankomen. Inbraak in waterstaatskeet In de nacht van 3 op 4 juli hebben onbekenden zich toegang verschaft tot een keet van de Prov. Water staat, tussen Zierikzee en Seroos- kerke. Een toegangsdeur werd open gebroken, waardoor men de keet kon binnenkomen. Het belangrijkste on derdeel van de buit vormde een boormachine; verder een kist met enkele goederen. Een politieel onder zoek werd ingesteld. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand over juni Geboren: Gillis Johannis, (te Zie rikzee) z.v. G. J. Klompe en van P. J. L. van der Linde. Overleden: van Wezel, Christina, (te Zierikzee) 95 jr. w.v. W. de Boer. Gehuwd: de Jong, Hindrik Robert, 23 jr. (Emmen) en Akkersdijk, Ma rion Doris, 24 jr. (Rotterdam). Handbell Ringeis and Singers gearriveerd BROUWERSHAVEN, 5-7. Wocns- dag 5 juli arriveerden in Brouwers haven de Handbell Ringers and Sin gers. Dit uit Migican (USA) komende koor maakt een tournee in het kader van het programma „People to People." Het koor arriveerde per bus van uit Ludwigshaven in Brouwershaven en werd hier namens de VW Brou wershaven verwelkomd door de heer Hanse. Namens het gemeentebestuur van Brouwershaven heette burge meester Schouwenaar, allen hartelijk welkom. M enverblijft 5 dagen in Brouwershaven en vertrekt daarna weer naar Brussel en Parijs om ver volgens naar Amerika terug te ke ren. Deze uit 2000 middelbare scholieren geselecteerde jongelui geven op vrijdag 7 juli een concert in de Ned. Herv. Kerk te Brouwers haven terwijl op zondag 9 juli een concert zal worden gegeven in de Ned. Herv. Kerk te Dreischor. Tij dens hun bezoek in Brouwershaven zullen diverse excursies worden ge maakt terwijl voorts een ontvangst door de leden per Provinciale Staten op het programma staat. DREISCHOR Grote „Rommelmarkt" Zaterdag 8 juli aanstaande (13.30 uur) zal te Dreischor een grote „rommel"-markt plaatsvinden t.b.v. de „Band zonder Naam". Aan de markt is een verloting verbonden met zeer fraaie prijzen. Voor de kleuters komt er een grabbelton en er wordt gezorgd voor een frisse dronk in de vorm van limonade, al- ZIER1KZEE. Uit een archief je dook een oude foto op van een Zierikzeese hondenkar, zoals die er in de twin tiger en ook nog wel dertiger jaren waren. Het plaatje werd herfotogra- feerd. Men ziet de toenmalige klom penmaker Pairoux met zijn kar vol klompen en getrokken door drie honden, aan de Karnemelksvaart. ZIERIKZEE, 6-7. Dc koetjes blaten weer in de Zuid hoek en de dikbillen staan gelaten te wachten of ze uitverkoren worden tot de top door te dringen, alles op liet ruime weideterrein lioek Groeiieweegje-Juliaiia- straat, in het kader van de 18e Centrale Fokveedag voor Schouwen-Duiveland, die vandaag (donderdag) wordt gehouden. Het „puik van kooi en stal" is weer op komen draven of liever werd ver voerd, na een wilde nacht vol regen en onweer. Stuiven doet het derhalve zozeer niet om het fokveedag-terrein, dat een royale vervanging betekent voor het terrein, waarop voorheen altijd de fokveedag werd gehouden, maar waarop thans het sportcentrum „Onderdak' prijkt. De fokveedag toont weer een beeld van veetelend Schouwen-Duiveland, iets geringer van omvang dan vorige jaren dachten wij. Het bestand doet zich gelden op het aantal inzendin gen door omstandigheden. Vanmorgen was de keuring volop aan de gang en rond één uur weet men al veel meer, waarna als klap op de vuurpijl de echte prijswinnaars uit de bus komen. Kalfjes Koeien wachtten in de Zuidhoek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Vertederende noot in het geheel van zwart-bontvee, de kalfjes, ver zorgd en gekoesterd door leden van de Kalveropfokclub, die hun dieren nog tot het laatste moment oppoet- tsen voor de test. Verder de keur meesters en veel mannen „van het vak", gelaarsd, gebruind en hele maal op de hoogte en de oud-veete lers, die de melkemmer al lang aan de wilgen hebben gehangen, maar nu daar ge-interesseerd en toch nog volop bij de tijd rondstappen-op het terrein, dat hier en daar nogal wat modderig aandoet. Officiële opening De fokveedag kreeg zijn officiële begin met een openingstoespraak van loco-burgemeester C. Bij de Vaate bij ontstentenis van burge meester Th. H. de Meester. Na de burgemeester ge-excuseerd te heben, legde de heer Bij de Vaate de nadruk op de inspanning van de fokkers, waardoor deze dag weer mogelijk werd. Dit bracht de loco burgemeester op de figuur van de boer in het algemeen, die tegenwoor dig moet zorgen voor een optimale bedrijfsvoering. Grond, ontwatering en bemestingstoestand moeten in or de zijn; arbeid en kapitaal in even wicht en ,de boer moet bereid zijn zeven dagen per week te werken". Een veefokbedrijf mag zeker niet gezien als een hobby, maar aandacht en liefde voor het vee moeten er zijn. Weliswaar is „de grazende koe de meest economische oogstmachine, maar de kostenstijging ook in de rundveehouderij is indrukwekkend", aldus de heer Bij de Vaate, die hier na de aandacht vestigde op de nood zaak van een juiste beleidslijn van de overheid, waarbij voldoende overleg voorop dient te staan. Alleen zo en door gezamenlijke aanpak, kan een goed geleid bedrijf ook een optimale kans krijgen. Na mens het gemeentebestuur sprak hij tot slot zijn goede wensen uit voor een geslaagde fokveedag, daarmee de dag voor geopend verklarend. les voor het goede doel. Er zullen ar tikelen bij opbod worden verkocht. Voor Dreischor betekent de „rom- mel"-markt ongetwijfeld een bijzon- der aantrekkelijke gebeurtenis: er is een grote sortering, ruime keus en goedkope prijzen. De markt begint met het volgen de muzikale programma: 1. San Carlo, mars; 2. Bij ons staat op de keukendeur; 3. Als ik jou kus en 4. Avanti, mars. De organisatoren ver wachten een goede belangstelling. OOSTERLAND Jongste nummer „De Schoolkrant" Als nummer drie van de vyfde jaargang verscheen juist voor de zomervakantie weer „Be School krant", het orgaan van dè openbare basisschool alhier. Als naar gewoon te een „Ten geleide" van het school hoofd, de heer P. T. Bolkenbaas, waarin een aantal mededelingen vervat zyn. Eerst over het niet toekennen van een vierde leerkracht, waarom be sloten werd om de klasseindeling onveranderd te laten en de (te grote) gecombineerde klas van mej. Sinke, indien nodig, gezamelijk door het komende moeilijke jaar te leiden. In dit nummer werd voor het eerst door een tweetal ouders een artikel tje geschreven. Verder een opsom ming van de verschillende aanwin sten voor de school, zoals het docu mentatiecentrum, een informatieve bibliotheek, een televisie-ontvanger, een bandrecorder met hoofdtelefoons en een mooie variëteit van materia len voor handenarbeid en handwer ken. Verder van de paarse bloemen- bak, geschonken door de ouders van de leerlingen hoofdzakelijk, ter gele genheid van de opening van de nieuwe school aan de Dr. Schutter straat. Een dertiental leerlingen gaat de school verlaten en 23 stuks komen hiervoor in de plaats. Verder nog meer mededelingen betreffende vakaritietijden, over de verstrekking van schoolmelk en het schoolsparen. Bij zwemwedstrijden in het instructie-zwembad te Nieu werkerk voor de zesde klassers wonnen Corrie van der Werf en Hans Andeweg een medaille. Opge nomen is verder een artikeltje van mevr. A. L. van der Maas-Bal, se cretaresse van de oudercommissie, met als titel: „Moet de schoolkrant verdwijnen of nog blijven?". De ou dercommissie was unaniem van oor deel dat dit contact-orgaan nog moet blijven. In een volgend artikel wees de heer J. van der Maas op het te leurstellend bezoek van de ouders aan de „openbare les", gegeven door de leerkrachten. Er waren maar zes tien ouders present van de 120 140. De schrijver breekt een lans voor deze openbare les en hoopt op een volgende keer op meer bezoek. Dan volgen er (opstel)reakties van vijfde klassers over hun schoolreis op 21 juni en over de sportdag van 30 mei Verder verschillende reakties betref fende het schoolkamp van de zesde klassers. Tussen dit leerlingen werk nog een zakelijke bladzijde over on derwijsvernieuwing en de rijksbij dragen hiervoor. Tot slot nog wat mengelwerk van jongere leerlingen. BRUINISSE Verkeer Grevelingendam De teller van het vèrkeer op de Grevelingendam wees op 1 juli 11.459.672, dit was op 1 juni 1972 nog 11.231.974, zodat in de afgelopen maand 227.498 auto's daar passeer den. In het weekeinde en met de maandag komt het verkeer altijd over de 10.000 tegenwoordig. Op ge wone werkdagen blijft men daar wel iets onder, zódat moet worden ge constateerd, dat wel enige invloed van het verkeer over de Brouwers- dam te merken is. Lang oliespoor De automobilist L. M. A. N. uit Zierikzee reed dinsdagavond op de hoek Oudestraat oprit naar de ha ven enige betonnen palen omver, die daar staan, om de rand van de weg aan te geven en te voorkomen, dat de berm teveel kapot wordt gere den. Dit bezorgde de auto een lek carter. Of de man in de Mercedes, dit hu niet merkte of dat hij zich er niet om bekommerde is niet duide lijk. Wel duidelijk was zijn spoor, want al stopte hij niet, een oliespoor liep over de weg, van Bruinisse tot aan de dijk bij Sirjansland. Toen was de olie op en kwam de wagen uit zichzelf tot stilstand. De gewaarschuwde politie kwam een kijkje nemen en maakte proces verbaal op. Dat dergelijk rijden een gevaar op de weg betekent, behoeft niet te worden vermeld. DEN HAAG. Shell Nederland Chemie N.V. overweegt sluiting van haar, Styreenfabriek in Pernis. Re den hiervan is, dat Styreen tegen woordig op de markt goedkoper ver krijgbaar i§ dan de eigen fabriek het kan vervaardigen. De Zierikzeese Toeristendagen ZIERIKZEE, 5-7. Dc onschuldigste vorm van culinair bezig zijn kan nog tot moeilijkheden leiden. Sinds er te Zierikzee Toeristendagen zijn, wordt er op de Vismarkt vis gebakken voor het publick. Zo'n vers gebakken visje wil er bij de mensen wel in, maar dc gebakken schollctjcs hangen nu - bij wjjzc van spreken - aan een zijden draadje. Dinsdag j.l. verscheen een ambte naar van de Warenwet op ons aller Vismarkt en deze funktionaris con cludeerde dat de omstandigheden waaronder vis gebakken werd,- niet helemaal voldeden aan de desbetref fende voorschriften. De viscontrölc- funktionaris evenwel was een cou lant mens en V.V.V. (want V.V.V. doet in gebakken vis en de winst komt in de V.V.V.-pol) mocht blijven bakken tot vier uur 's middags, een regeling waarmede vooral opperbak- meester K. Weber ingenomen was, want de eigenaar van „Auberge Ma ritime" wil graag visjes aan klanten slijten, althans op deze plaats niet ten eigen faveure, maar „voor de stad" en voor de toeristen, die later moeten kunnen zeggen „nou. die vis was puik". Geld voor V.V.V. De hele bakkerij zweeft voor de komende Toeristendagen in de lucht, omdat de heer Weber helemaal niet boos is op de vis-contröle-meneer, maar hij geen gezeur kan hebben over vis. omdat hij toevallig zelf ook een visrestaurant exploiteert en hij ieder verdenking wil voorkomen, dat de vis op de Vismarkt niet puikje puikje zou zijn en dat hij met de Vismarkt-bakkerij een cent zou wil len verdienen. Het is allemaal liefde werk voor V.V.V., die dinsdag de he le viskas zo overnemen kon en f 450 in dc V.V.V.-pot kon doen. En dat tikt lekker door. Iemand moet dc Warenwet dus hebben getipt, maar de Warenwet is dc Warenwet en dat is maar goed ook. Daar zegt niemand iets van; noch de visbakker, noch V.V.V., maar er moet wel even vastgesteld dat de Vismarkt (V.V.V.) nu zonder visbakker zit en daarom heeft het bestuur van V.V.V. zich woensdag avond ernstig beraden hoe het ver der moet. Voorzieningen zullen worden ge troffen om te voldoen aan alle eisen en een nieuwe visbakker moet wor den aangetrokken. Dit verhaal is wat gechargeerd uit de pen gevloeid, maar soms denkt men toch, wat is het in Nederland toch allemaal moeilijk en wat is er veel kleingeestig gedoe, waar de grote zaak - het toeristenverkeer - niet mee gediend is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3