Vietnam: De vernieling van land en demokratie Tot 1863 werd de beugvisserij be-oefend op de „Doggersbank" BLIK DOOR HET WERELD Verenigmgkan met 160 leden ecllt wat doen Competitie voor D-junioren afgesloten Afscheid schoolhoofd J. Buysse besloten met receptie Voor 5e maal Ronde van Burgh-Haamstede President Thieu van Zuid-Viet- nam heeft 2ich laten bekleden met ongeveer totale diktatoriale be voegdheden - grotendeels een for maliteit want hij deed toch al onge veer wat hij wilde, maar althans voor de vorm wa& Thieu dan presi dent van een funktionerende demo kratie. Een kort overzicht van de gang van zaken bij de parlementai re behandeling van de wet die Thieu extra-bevoegdheden geeft, leert ove rigens wel anders. De voorzitter vertikte het de vergadering te laten beginnen omdat enige senatoren van de oppositie hebben opgebeld dat militairen hen beletten hun huis te verlaten. Andere senatoren bleken trouwens spoorloos verdwenen te zijn, merkwaardigerwijs precies zoveel dat de getrouwen van Thieu een meerderheid konden vormen. Toen door het verschijnen van wat meer oppositie die eenvoudige zege toch niet meer door kon gaan ont stond groot theater tot de oppositie plus voorzitter waren verdwenen. Een inderhaast tot voorzitter ge bombardeerde senator heropende de vergadering schielijk met alleen Thieu-aanhangers in de zaal en de ivet was er door, ogenblikkelijk door Thieu getekend en van kracht ver klaard. Er kan nog wel een proce dure bij het hooggerecht aangespan nen worden maar veel uithalen kan dit althans voorlopig niet. Het verhaal wordt hier wat uitge breider omschreven, omdat de reden voor de hele Vietnamese strijd vol gens de Amerikanen nog altijd is een stuk Azië voor de demokratie te be houden tegen het opdringende /com munisme. Nu, een dergelijke reden is al lang een aanfluiting geweest en ze is het nu meer dan ooit. Maar er is wel dit verschil dat voorgangers van Thieu, zoals de beruchte Diem, juist vooral kans hadden om hun militairen te gebruiken voor zulke demokratische bezigheden als het laten verdwijnen van parlementa riërs en het arresteren van tegen standers, omdat de Amerikanen de voornaamste last van de strijd droe gen. Dit is veranderd, dankzij de zo genaamde Vietnamisering, het sys teem dat beoogde beter getrainde en uitgeruste eigen Z uidvietnamese soldaten de strijd te laten leveren, wat met wel flinke Amerikaanse steun uit de lucht trouwens beter verloopt dan menigeen had ver wacht. Overstromingen Maar Thieu schijnt door de Viet namisering zo flink in militaire macht te zitten dat hij zowel de oorlog tegen de Vietcong en partners als die tegen zijn politieke tegen standers kan voeren. Het maakt de zaak er niet verkwikkelijker op. Trouwens, het is ook maar be trekkelijk dat de Amerikanen, zich uit de strijd aan het losmaken zijn. President Nixon maakt wel steeds keurig melding van weer zoveel dui zend man die naar huis terugge keerd zijn, maar daartegenover staat dat hij de luchtoorlog intenser voert dan een van zijn voorgangers. Nog afgezien van de vele burgerslacht offers die vallen, is het hele Zuid- vietnamese land verwoest door toe passing van ontbladeringsmiddélen, die intussen zijn vervangen door de zogenaamde Ploeg van Rome, een geweldige bulldozer geval dat met mechanische middelen stickken land volkomen kaal maakt. Alleen al de vele bomkraters, die vervolgens moerassige stukken land worden vol muskieten die malariagevaar bren gen, betekenen een enorm verlies aan landbouwgrond. Wat nu in het noorden gebeurt lijkt veel op een Amerikaanse poging het noorden hetzelfde aan te doen: industrieën zijn er al bij de vleet vernield en het tere dijkenstelsel dat zowel de be volking beschermt tegen overstro mingen als zorgt voor terrein waarop rijst kan groeien, schijnt door de bombardementen danig ondermijnd precies aan de vooravond van de grote regens zodat gerekend kan worden op enorme overstromingen, desnoods nog te bevorderen door wolken te bestrooien met chemica liën, zodat ze in geweldige regen buien oplossen. Het enige vreemde wat men in die taktiek kan aantreffen is dat het land in het zuiden geen eind aan de strijd heeft kunnen maken, maar dat men kennelijk hoopt dat dit in het noorden wel zal gebeuren. Terwijl de bevolking daar meer dan die van het zuiden in het verleden heeft la ten blijken dat haar moreel niet makkelijk te schokken is. Zinvol lijkt het systeem niet, tenzij het de enige manier is om de landen die pressie op Noord-Vietnam kunnen uitoefenen daartoe te bewegen, met name China en de Sowjet-Unie. Maar zelfs die overweging maakt het tafereel niet hartverheffender. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 3-6. Aanvoer: to taal 867, slachtrunderen 645, varkens 222. Prijzen (in guldens per kg): koeien 5,35-5,80 (le kwal.) 4,75-5,15 (2e kwal.) 4,65-4,75 (3e kwal); vaarzen 5,80-6,30 (le kwal.) 5,20-5,65 (2e kwal); stieren 6,00-6,40 (le kwal.) 5,60-5,90 (2e kwal.); varkens 2,42- 2,44 (le kwal.) 2,40-2,42 (2e kwal.) 2,35-2,40 (3e kwal); slachtzeugen 2,20-2,26; zware varkens 2,25-2,32. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prijzen): slachtrunderen klein, stroef, koeien gedrukt, stieren duur der, varkens ruimer, vlug, gedrukt, enkele prima's boven notering. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 3-7. Op de paarden markt in Utrecht werden maandag 310 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: Luxe paarden 1600-2200, werk paarden 1200-1650, oude paarden 1090-1450, 3-jarige paarden 1275- 1575, 2-jarige paarden 850-1100, veu lens 600-925, hitten 900-1050. Slachtpaarden per kg geslacht ge wicht f 4,00-4,40; jonge slachtpaar den per kg geslacht gewicht f 4,40- 5,00. De handel was zeer gedrukt. Vette kalverenmarkt Barneveld BARNEVELD, 3-7. Aanvoer: 230 stuks. Handel: vlug. Prijzen (in gul dens per kg lev. gew.): le kwal. 4,40 -4,60; 2e kwal. 4,20-4,35; 3e kwal. 4.00-4,15. SPORT DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Wedvlucht vanuit Baumels op zondag 25 juni. Gelost 9.30 uur. Af stand 180 km. Deelname 138 oude duiven. Aankomst eerste duif 11.36.12 Laatste duif 11.45.20. J. Wesdorp 1, 4 en 29; L. v. d. Hoek 2, 7 en 32; Feleus-Westenbrugge 3, 11, 12 en 13; J. van Almenkerk 14 en 23; L. Fonteine 15, 16 en 26; C. Berrevoets zn. 17; J. Krijger 18 en 19; C. Groenleer 20 en 31; M. Wesdorp 21 en 25; J. Bolier 22 en 33; L. Heyboer 30; M. Heyboer 34 en 35. Uitslag van Chateauroux op za terdag 24 juni. Gelost 5.40. Deelname 67 duiven. Aankomst eerste duif za terdag 17.23.37. Laatste duif zondag 7.58.40. Zeer traag verloop. J. Wesdorp 1, 4 en 14; L. Noordijk 2, 13 en 15; W. Blom 3 en 9; L. Heij- boer 5; L. Fonteine 6; C. Groenleer 7, 8 en 16; J. Krijger 10; Jac. Dekker 11 en 12; Feleus-Westenbrugge 17. Wedvlucht vanuit Beaumets. Jonge duiven. Deelname 150 duiven. Ge lost om 9.30 ilur. Aankomst eerste duif 11.36.22, laatste duif 11.59.14. L. Noordijk 1, 4, 5, 6, 7, 12, 29, 33, 35 en 37; C. Berrevoets 2, 16 en 25; L. v. d. Hoek 3, 11, 18, 19, 28 en 31; W. Blom 8, 14, 21, 26 en 38; J. Wes dorp 10; Schiettekatte-Stoutjesdijk 22; Feleus-Westenbrugge 23 en 36; J. van Almenkerk 24 en 34; C. Groenleer 27 en 30; W. den Boer 32. Let op: Woensdag inmanden voor Ruffee vanaf 18.00 t/m 19.00 uur. Bekervlucht, geschonken door M. Kleppe, café De Bierhal. P.V. „De Reisduif".- Brouwershaven Wedvluchten „De Reisduif" op 24 -6, vanaf Survilliers. Afstand 308 km. A. J. Flikweert 1, 2 en 3; comb. Wesdorp 4; H. Krabbe 5. Ook op 24-6, vanaf Chateauroux. Afstand 570 km. A. de Wilde 1; J. M. Kloet 2, 3 en 4. Dit was een zeer slechte vlucht Van de 54 duiven bereikten er de zelfde dag maar 4 hun hok. Op 1-7 vanaf Compiegne. Afstand 268 km. Comb. Wesdorp 1 en 6; Joh. Flik weert 2; J. M. Kloet 3, 7 en 8; H. Krabbe 4; A. J. Flikweert 5. P.V. „De Reisduif" St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht van de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland vanaf Compiegne. De afstand bedroeg 262 km. In concours Uit de Zierikzeese visserijhistorie ZIERIKZEE, juli 1972. Pogingen om in Zierikzee de visserij nieuw leven in te blazen, zijn - gelük bekend - niet altijd succesvol geweest. In de 16e, 17e en 18e eeuw ging het de visserij in Zierikzee goed, maar door het voorspel, de overheersing van Napoleon en de daarmede verband houdende politieke verwikkelingen, was de visserij geheel ten onder gegaan. Wel werd in 1818 getracht de Zierikzeese visserij weer op te richten, waartoe 18 hoekers uitgerust werden ter beugvisserij onder IJsland, maar deze poging faalde volkomen. Het laatste schip verging in 1836 op de kust van IJsland. Weliswaar werd er later vanuit Zie rikzee nog wel wat op de kust gevist, maar dit had weinig betekenis. Deze visserij werd uitgeoefend door vier schokkers en botters, met een geza menlijke bemanning van 14 koppen. De vangsten dezer schepen kwamen meestal op de vismarkt van Zierik zee terecht en soms werd gezamen lijk per jaar voor f 2.000,besomd. Toch werd in 1858 opnieuw een poging gedaan de visserij buitengaats weer op te richten. Onder het be stuur van de reder mr. H. A. van IJsselsteijn (deze man was gemeente ontvanger) werden twee vissloepen aangekocht, waarschijnlijk te Vlaar- dingen, om deze uit te rusten ter beugvisserij naar de Doggersbank. De grote sloep werd bemand met 13 koppen en de kleinere met 8 kop pen. Al in 1858 werden hiermee be vredigende resultaten geboekt. En kele malen had publieke verkoping plaats der aangevoerde ingekuipte vis. In 1859 deed de grote sloep één reis en bracht 170 tonnen zoute vis en 30 tonnen koolvis aan. De prijs beliep f 20,per ton. De kleinere sloep deed twee reizen en bracht in deze twee reizen 105 tonnen zoute vis en 14 tonnen koolvis mee. De tweede vangst werd in veiling op gehouden, doch later uit de hand afgestaan tot gelijke prijs als de eer ste partij. De levers De levers van de schelvissen en kabeljauwen vonden in Zierikzee geen kopers, doch. werden in Mid delburg tegen goede prijs verkocht. fn november 1859 vertrok de grote Jaarvergadering „Bruse Boys' waren 86 duiven. Ze werden met Zuidwestenwind om 8.40 gelost. De snelheid van de eerste duif was 1(25.70 m/'m. Aankomst 11.33.07. De snelheid van de laatste duif was 971.79 m/m. Aankomst 12.10.50. J. Verwijs Zn 1; A. Verwijs 2, 7 en 8; L. Reijngoudt 3, 21 en 22; Iz. Reijngoudt 4; A.Hooglander 5; J. C. Verwijs 6, 12, 27 en 28; Joh. Quist 9, 15 en 29; A. Faasse 10 en 17; W. Neele 11 en 26; L. Vermeij Zn. 13, 18, 20 en 25; M. Meijer 14; M. Fon- teijne 16; M. Geuze 19; Kr. Reijn goudt 23 en 24. VOETBAL DFS organiseert camping-toernooi Evenals in de voorgaande jaren, zal er te Burgh-Haamstede in de bouwvakvakantie door de sportver eniging D.F.S. een campingvoetbal toernooi worden georganiseerd. De eerste wedstrijden hiervan zullen woensdagavond op het sportpark „Van Zuijen" plaatsvinden. De hier op volgende wedstrijden zullen vrij dagavond plaats vinden. Aan het toernooi zal door acht campings worden deelgenomen. Door. de sport vereniging D.F.S. wordt ook een vol leybal toernooi georganiseerd dat eveneens op het sportpark „Van Zukijen" plaats vindt. Duiveland I— Wolphaartsdijk I 1—3 De laatste nederlaagtournooiwed- strijd tussen Duiveland I en Wolph aartsdijk I, waarvoor goede belang stelling bestond op het sportterrein „De Saêle", is op een nederlaag uit gelopen voor de thuisclub. Het werd 3-1 voor Wolphaartsdijk. Deson danks is het toch een goede presta tie voor Duiveland I geworden wan neer men bedenkt dat Wolphaarts dijk I in de vierde klasse van de KNVB speelt. Het opent in ieder ge val voor Duiveland I goede perspec tieven voor de competitie, die voor dit elftal op 19 augustus a.s. aan vangt. Voor de overige elfallen is deze datum op 2 september a.s. De door Duiveland georganiseerde ne- derlaagtournooien zijn ook dit jaar weer succesvol verlopen. Zoals be kend werden de voorafgaande wed strijden allen gekenmerkt door gelijk spel. BRUINISSE, 30-6. lil de kantine van het clubgebouw hied de v.v. Bruse Boys, Bruinisse, de jaarver gadering onder leiding van de voor zitter de heer M. Verspoor. Hij begon zijn jaar overzicht in mineur, bij herinnering dat in het afgelopen seizoen het begeerde kam pioenschap niet kon worden behaald en dat in dit opzicht wel teleurstelde De voorzitter wilde er evenwel niet lang bij stilstaan. Liever zag hij vooruit en pleitte hij voor een goede verstandhouding tussen bestuur en leden. Hij hoopte dat de training die over enkele weken weer gaat begin nen succesvol zou verlopen. Het ledental Met het ledental gaat het nog steeds in de goede richting. Niet al leen was 1971 het jaar van het da meselftal, maar ook jongeren kwa men de gelederen versterken. Met een aantal leden van 160 konden worden gevormd: 9 elftallen, te we ten: 2 senioren elftallen, 2 A elftallen 2 B elftallen, 1 C elftal een D eftal en een dameselftal. Dit betekent voor vele ouderen een zware taak, omdat al deze elftallen in training moeten komen. Gelukkig waren weer twee personen bereid als be stuurslid op te treden en deswege hun krachten aan de vereniging te geven namelijk „meester" Viergever en de heer L. Bal. De eerste zal het D. elftal trainen en als notulist de vergaderingen verslaan. De laatste zal een elftal begeleiden en als chauffeur optreden. Het veld Gp het veld konden verbeteringen worden aangebracht aan de afras- tering. Aan het aanbrengen van nieu we zitplaatsen wordt nog gewerkt. Door de komst van het aardgas en de goede getse van een bevriende relatie konden kantine en kleedlo kalen van c.v. op aardgas worden voorzien. Dank zij de toto kon de vereniging ook financieel uit de voe ten en de penningmeester kon dit later bevestigen door zijn rekening met, een goed slot af te sluiten. Een bloemstuk had de waardering uitgedrukt voor wat door trainers en anderen voor Bruse.Boys in het af gelopen seizoen was gedaan. Er kon den weer een aantal obligaties wor den uitgeloot en als de heer N. de Keizer, die deze zaak altijd afwikkelt het uit gelote bedrag komt aanbie den krijgt hij dikwijls te horen, „hou het geld maai'", een geluid dat maar al te graag wordt gehoord en een bewijs dat Bruse Boys vele goede vrienden heeft. Goede verstandhouding Ook de verstandhouding met de gemeente en met de K.N.V.B. consul de heer L. A. Jonker van de Zande is uitstekend. De nieuwe bewerking die het ter rein onder ging (kunstmest enz.) leidde tot een uitstekend resultaat, een prima veld met een stevige grasmat ligt op de spelers te wachten Na een woord van lof en bemoe diging aan het adres van de C. en B. elftallen eindigde spreker met een beroep te doen op alle leden zich voor de club in te zeten. De bestuursleden de heren A. Roon en N. de Keizer werden herko zen. Voor een trainer en scheidsrech tercursus gaven zich 15 personen op. Bij de rondvraag bleek een aantal jongere leden het waarom van het bestuurlijk beleid, niet altijd duide lijk aan te voelen. De klachten die er waren werden zo veel mogelijk opgelost, door hen een heldere uit eenzetting te geven van de genomen beslissingen. ZIERIKZEE, 1-7. Op het sport park Bannink te Zierikzee werd za terdagmorgen de competitie voor D-junioren afgesloten met het spelen van de vijf nog resterende wedstrij den. Brouwershaven D I, dat nog al eens verstek moest laten gaan, stond hierbij voor de opgaaf om nog drie wedstrijden te spelen. Het programma werd geopend met de wedstrijd tussen Brouwers haven Dl en Zierikzee Dl welke met ruim verschil (7-0) door Zierikzee Dl werd gewonnen. SKNWK Dl stelde hierna met een 3-0 overwinning op Eruse Boys Dl haar tweede plaats op de ranglijst veilig. SVOWK Dl bleef hierna met dezelfde cijfers aan de winn endehand tegen Brouwers- haven Dl waarna kampioen Zierik zee Dl de competitie afsloot met een 4-2 zege op MEVG DL Tot het beha len van de kampioenstitel droegen de volgende spelers van Zierikzee hun steentje bij: Wim v. d. Maas, Gerrit Dokter, Bert Nuijens, Jan Elom, Adje Roineijn, Ko Willemse, Hans Volkerie, Miechel Holm, Rinie Stoutjesdijk, Emair Cabud, Jan Sa- man en Marco Does. De wedstrijd reeks van deze morgen werd afge sloten met de wedstrijd tussen Brou wershaven Dl en Zierikzee DII wel ke met 4-0 door laatst genoemden werd gewonnen. Het team van S.K.N.W.K.-D 1 (Nieu- werkerk) dat in de competitie royaal op de tiveede plaats wist te eindi gen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) VIKI RENNEN Plechtigheid te Nienwerkerk NIEUWERKERK. 30-6, Het afscheid van het hoofd der openbare basis school te Nieuwerkerk, werd afge sloten met een avondreceptie in de grote zaal van ..Ons Dorpshuis", aangeboden door de Oudercommissie Talrykc oud-leerlingen grepen de gelegenheid aan hun nu gepensio neerde „meester" nog eens de hand te drukken. D heer R. J. Visser, voorzitter van de oudercommissie. sprak een wel komstwoord. ..U bent een echte dorpfiguur, in de beste betekenis van het woord. U heeft ervaring en u bent bekend met de plaatselijke verhoudingen hier. U was nog een onderwijzer van het oude stempel, maar de resultaten mogen gezien worden." Als blijvende herinnering werd door mevrouw Van Wcsten- brugge-Schlcttckatte en haar doch- terje (resp. oud-leerlinge en huidige leerlinge) een horloge aangeboden. Oud-leerling, de heer C. Slootmaker en zijn zoontje, die thans nog op school zit, boden het echtpaar Buys se elk een fijne tuinstoel aan. Prompt daarop gingen de gordijnen van het toneel open, en bracht „Oe fening en Uitspanning", het plaat selijke fanfarecorps, o.I.v. de heer A. Rodewalt, de familie Buysse een se renade. De voorzitter, de heer A. Heyboer, bood namens het gezel schap een boekenbon aan. De heer Buysse heeft vele jaren zitting ge had in het bestuur van het fanfare corps. De aanwezigheid van „O. en U." ontlokte aan de heer Buysse de woorden: „dat doet me herinneren aan vroeger jaren". Een oud-leerling uit zijn Oosterlandse periode, de heer Verhoek, haalde goede herinnerin gen op van ongeveer veertig jaar geleden. Drumband Daarna trad de drumband van de plaatselijke wandelsportvereniging „De Vier Bannen" van mevrouw J. Lodewijk-de Witte, op, die een pitti ge mars ten gehore bracht. Mevrouw Lodewijk overhandigde namens deze vereniging, waarvan de heer Buysse thars nog voorzitter is, een geschenk Aan het einde van deze drukbezoch te receptie dankte de heer Buysse. mede namens zijn familie, allen, die deze bijzondere vrijdag tot een on vergetelijke dag hadden gemaakt. Tot slot overhandigde de heer Visser hem nog het receptiealbum, met daarin de namen van dc aanwezigen tijdens de diverse bijeenkomsten van deze dag. Hij stelde hem voorts ook nog een fotoreportage van dit af scheid in het vooruitzicht. Vrijdag 7 juli a.s. zal door het wiclercomité VVesterschouwen voor de vijfde maal de Ronde van Burgh- Haamstede worden georganiseerd. Op het bekende parcours aan de Zandweg zullen om 17.00 uur 45 nieuwelingen het vertrek nemen voor een wedstrijd over 60 km. Onder hen zijn o.m. A. v. d. Steen. Etten- Leur; A. Verheij, Hardinxveld; J. Damen, Ulvenhout; Benie Scheers, Middelburg en P. v. d. Pluijm uit Hank. Bij de amateurs, die te 19.00 uur starten voor een wedstrijd over 100 km, komen rond dc zestig renners aan de start. Hierbij is de Kavero- ploeg met o.m. Wim Evcrtsc. Ad van Overveld, Piet Franken. Wim de Wilde. Wim Westdorp. Piet Maas en Oscar en Hans Hhllemons vertegen woordigd. Van cie verdere deelne mers, die een vooraanstaande rol kunnen spelen, willen wij noemen Ton Damen. Peter Gödde, Henk Stander. Leo Verweij. Tonnie Huij- zen. Goes Stoutjesdijk en Bas van Dorth. Gezien het aantal premies dat er voor deze wedstrijden beschikbaar is gesteld mag er zowel bij de nieu welingen als bij de amateui-s een boeiende strijd worden verwacht, waarbij hel nog niet valt te voor spellen wie er uiteindelijk als over winnaar uit dc bus gaat komen. Successen voor Wim Evertse Wim Evertse. de laatste weken re gelmatig in de prijzen rijdend, heeft in het afgelopen weekeind weer eni ge aardige succesjes weten te boeken In de ronde van Oud Gastel kwam hij voortreffelijk voor de dag met een tweede plaats achter Cees van Dongen uit Oud Gastel die de 80 km aflegde in 1 uur 58 min. en 13 sec. Derde werd J. Meijer. Utrecht. 4. B. van Lamoen. Haarsteeg en 5. M, Venrooy, Hecsch. In de ronde van Hoofdplaat ging de overwinning naar de Zeeuwse kampioen Jan Raas. 2. Grant Thomas. Philippine. 3. Peter Godde. Hardinxveld, 4. Henk Stander. Oude Tonge, 5. Johnny Ver- bcke .IJzendiJke, 6. Wim Evertse, Tholen, 7. Piet Maas, Heerïe. sloep naar de Doggersbank en kwam eind december terug. De vangst was buitengewoon groot, maar de prijzen waren slecht. De kleinere sloep werd uitgerust ter korvisserij op platvis. Deze vangst was gering. In het voor jaar werden beide uitgerust ter kool visserij en maakte twee reizen, maar de vangsten waren door de aanhou dende stormen slecht, In diezelfde winter gingen beide schepen weer ter beugvisserij naar Doggersbank. Het jaar 1861 weet weinig goeds te melden over de twee schepen. De in gevallen winter belette hen vijf we ken niet naar zee te gaan. In de zo mer daarop deed elk der sloepen twee koolreizen. De grote sloep bracht in beide reizen 154 tonnen zoute vis aan en de kleine 92 tonnen. Voor het merendeel moest die vis ter verkoop naar Vlaardingen wor den gezonden wegens het kleine de biet in deze gemeente en gebrek aan concurrentie bü publieke afslag. De prijs varieerde van f 21,tot f 22,50 per ton. Tengevolge van de minder gun stige uitslag die deze onderneming te beurt viel, werd de kleine sloep uit de vaart genomen. Gedurende de winter van 1861 op 1862 was alleen de grote sloep in de vaart ter uit oefening van schelvis- en kabeljauw vangst naar Doggersbank. Deze vis werd bijna altijd hier ter markt ge bracht, Er werd f 3.000,voor be dongen. De zomer daarop waren de beide schepen weer in de vaart en maakten ieder twee reizen op zoute vis. De grote sloep bracht veel aan en werd te Vlaardingen verkocht. De „Cornells Anthonie" In 1863 werd alleen nog door de grote vissloep, de „Cornelis Antho nie", gevist, die gedurende de win ter weinig ving en slechte resultaten boekte. De zomerreis met de beug was beter, maar de tweede reis was dusdanig slecht, dat de onderneming besloot er nu mee te stoppen. Beide sloepen werden te Vlaai-dingen in het openbaar verkocht. Het mislukken dezer onderneming, om in Zierikzee weer een visserij buitengaats te stichten - zo schrijft men - is voornamelijk toe te schrij- ven aan het gemis van geschikt Zie- j-ikzees scheepsvolk. Zo ging in 1863 deze onderneming ter ziele. Ziei-ikzee zou moeten wach ten tot 1912, toen er door burge meester mr. A. J. F. Fokker weer andere vissei-s uit verschillende Zeeuwse plaatsen wei-den aange trokken om hier een weliswaar an dersoortige visserij op te richten, die tot heden nog een goede bestaans mogelijkheid biedt. Van houten hoog aarzen en hengsten is deze vloot uit gegroeid tot moderne mosselkotters die het aanzien waard zijn. Dat ze nog lang - ondanks de don kere wolken - in de haven mogen worden gezien, is wel aller vissers- wens. J. SCHOT B.Wzn. Wol biedt de BEELDBUIS 'i DONDERDAG 6 JULI NED. I: Met een nieuw avontuur van het kuiken Calimero wordt van avond het TROS programma op het eerste net geopend. In de vooravond voorts „Een echte man", een afleve ring uit de serie „Wat een familie", en een film over adelaars, die zich ophouden in de Drakensbergen in Zuid-Afrika. Na hel nieuws van acht uur een nieuwe aflevering van Tatort „Verraden en verkocht". Gui- lio Bosetti ziet men in het avontuur van vanavond als Paul, een beroeps inbreker die zijn jongere neef weet over te halen samen met hem een kraak te plegen. De kraak mislukt. Er wordt een ander doelwit gezocht. Het oog valt daarbij op een juwe lierszaak. De TROS besluit haar uit zendingen met „En Publicwaarbij de schijnwerper ditmaal wordt ge richt op het artiestenechtpaar Tony Hatch en Jackie Trent. Het tweetal krijgt assistentie van mimespeler Rob van Reijn, de Belgische trom pettisten The Mertens Brothers en de Franse zangeres Joel Daydé. NED. II: Eerst de samenvatting van de Tour de France. In „Graag gedaan", waarmee de TROS de zendtijd tol half acht vult. komen mensen aan bod die veel voor de medemens doen. maar zelden of nooit in de publiciteit komen. Vanaf half acht neemt de VPRO bezit van liet tweede net. Achtereenvolgens ziet men Betty Boop, Popeye en - in een aflevering van VPRO-jazz - Clyde McCoy en zijn orkest. Van Mat van Heilsbergen is de hierna te vertonen film „Figuranten dromen". Hij haalt mensen naar voren die in films en t.v. spelen als figuranten optreden, maar nimmer bekendheid krijgen. Van figuranten naar grote sterren, naar acteurs en actrices als Alfonso Mejia, Miguel Inclan en Ro berto Cobo. Ze zijn te zien in Luis BunucVs film Los Olvidados. Twee hoofdpersonen in zijn film: een jon ge bandiet die niets en niemand ont ziet en een gevoeliger kereltje dat bij anderen zoekt wat hij bij zijn ei gen moeder niet vindt: wat begrip en wat liefde. DONDERDAG G JULI NED. I: 18.45 Brigadier Dog: 18.55 Journaal; 19.05 Calimero; 19.10 Wat een familie; 19.35 Het adelaarsjong; 20.00 Journaal; 20.21 Tatort; 22.15 Jackie Trent en Tony Hatch; 22.40 Journaal. NED. II: 18.25 Tour de France; 18.45 Brigadier Dog18.55 Journaal; 19.05 Graag gedaan: 19.30 Betty Boop; 19.35 Popeye; 19.40 VPRO- jazz: 20.00 Journaal: 20.20 Figuran ten dromen; 21.05 Los Olvidados; 22.20 Journaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5