„de slof" AGENDA OFFICIËLE START GOED BEZETTE KUNSTMARKT V.V.V. Croo,st,! ,isl'ot"!,' "or<lt daar 6™1" Verton's Schoenen Afscheid Sjoukje Dijkstra STREEKNIEUWS „Jumelage"-jongeren uit St. Hilaire weer te gast te Zierikzee i Leuke attracties ju historische omgeving Karwei voor Bruint,sse ZIERIKZEE, 4-7. De kunst- en antiekmarkt op het oude vismarktplein aan de Sint Domusstraat, werd heden-dinsdagmorgen officieel geopend door burge meester Th. H. tie Meester, die geflankeerd werd dooi de ook dit jaar weer volop actieve V.V.V.-officials, in het bijzonder de „mannen van de evenementencom missie". Schilder Han ter Keurs vertelt zijn vooral jeugdige publiek over het histo- rische paneel dat hij vandaag hoopt te realiseren. De burgemeester stelde vast dat de kunstmarkt al weer voor het derde jaar wordt gehouden en dat er ook deze zomer weer vele attracties wor den geboden. Er zyn andere punten van over eenkomst met vorige jaren, maar die liggen vooral op het punt van het weer: ook vanmorgen geen zonnetje aan de hemel bij de start van het toeristenseizoen. Alles heeft echter twee kanten: als het prachtig weer is trekt de toerist het liefst naar strand en duin. Bij het weer van vandaag kan men meer publiek in de stad en dus op de markt verwachten. De klacht van vorig jaar dat de kunstmarkt te wei nig bood aan „echte kunst" kan dit jaar niet staande worden gehouden. Burgemeester De Meester wees in dit verband op de activiteiten van de Goese kunstenaar Han ter Keurs, die in een stand op de markt historische taferelen, ontleend aan de historie van Zierikzee, schildert en daarbij een toelichting geeft. Verse mosselen Na het startsein van de burge meester, die was ingeleid door de V.V.V.-voorzitter de heer F. R. Duynstee, bood de heer H. Schot de heer De Meester en gemeentesecre taris de heer R. van Ommeren verse mosselen, pas .geplukt" uit de nog altijd zilte zee, aan. Nadat de officiële gasten zich op weg begaven naar de rondvaartboot voor een tochtje over de Ooster- schelde en het ophalen van de „zee meermin" nam een vrij talrijk pu bliek bezit van de markt en omge ving. Flitsen uit het buitenland BONN. Na de eerste ronde van het overleg in Bonn tussen president Pompidou van Frankrijk en bonds kanselier Brandt zijn maandag de kansen gestegen dat de Europese tcpconferentie in de herfst doorgang vindt. BARCELONA. De 8-jarige André van Beurten uit Amsterdam is na een verkeersongeluk in Spanje over leden. Hij zat met zijn ouders en een broertje in de auto, die bij Subirats bij Barcelona in een slip raakte en 'tegen twee tegemoetkomende vrachtwagens botste. Het gezin moest met verwondingen naar een ziekenhuis in Barcelona, waar An dré enkele minuten na aankomst is overleden. Op de eigenlijke Vismarkt toont de jonge Zierikzeese kunstenaar-ont werper Hans Zwart zijn pentekenin gen en in de overdekte hal geeft de heer Verhaegh uit Roozendaal de monstraties glasblazen, sier- en kunstwerk. Een flink aantal dames van de U.V.V. verkopen allerlei aan trekkelijke zaken, niet alleen „rom meltjes" maar ook fraaie handwer ken en stroopwafels ten bate van het bejaardenwerk te Zierikzee. „Auber ge Maritieme" zorgt dat er geproefd kan worden van het verse zeebanket. Aan het begin van de Venkel werkt Han ter Keurs aan zjjn historisch paneel en verder treft men op de markt aan mozaïekwerk van het atelier Ravenna en fraai leerwerk van Wolfgang en Hanöker, Borutta, die demonstreren hoe van echt leder bijzonder kunstzinnige riemen en tassen in „hippe stijl" kunnen wor den gemaakt. BELFAST. De militante protes tantse „Ulster Defence Associaton" (UDA) heeft een uitnodiging van de grootste Rooms-Katholieke politigke partij voor een gesprek aanvaard. Dit hebben republikeinse kringen in Belfast meegedeeld. WASHINGTON. President Nixon heeft de grootste order in vredestijd op het gebied van de koopvaardij bekendgemaakt. Het gaat om zestien schepen waarvan de bouwkosten 660 miljoen dollar (ongeveer '2,15 mil jard gulden) zullen bedragen. VATICAANSTAD. Paus Raulus de 6e heeft gewaarschuwd dat een groot deel van de mensheid terug keert naar het oude geloof dat de vrede in de wereld alleen door ge weld van wapenen gehandhaafd kan worden. PARIJS. Een toestel van de Fran se luchtmacht, een straalvliegtuig van het type C-135, dat verbonden was aan het Franse Polynesische centrum voor kernproeven, is in hét gebied van de Stille Oceaan veron gelukt. De bemanning van zes wordt vermist. NEW YORK. De Amerikaanse strijdkrachten in en bij Zuid-Oost- Azië zijn sinds het begin van het Noord-Vietnamese voorjaarsoffen sief met meer dan 50.000 man Uitge breid. Dit is meer dan de 40.000 Amerikanen die in dezelfde periode uit Vietnam zijn teruggehaald, al dus het verschenen juli-nummer van het Amerikaanse „Time Magazine". WASHINGTON. President Nixon heeft tegen zijn zin een wetsontwerp getekend waarbij de ouderdomspen sioenen met 20 procent worden ver hoogd. Hij zei dat hij op de andere staatsuitgaven 3,7 miljard dollar zou moeten bezuinigen om de gevolgen van deze „fiscaal onverantwoorde" wet te compenseren. CARACAS. Bij ernstige inciden ten rond de zetel van de „vakcentra le van Caraböbo" in de stad Valen cia, ruim 150 km van Caracas, zijn twaalf mensen gewond en zijn 122 arrestaties verricht. Dit heeft een woordvoerder van de politie meege deeld. BARI. Uit de kruiskerk in Biton- to, een dorpje op tien kilometer van de Zuid-Italiaanse stad Bari zijn twee schilderijen uit de zeventiende eeuw van de hand van Carlo Rosa gestolen. Ze stellen de heiligen Fi- lippus en Mar'tinus voor en hingen aan weerskanten van het hoogaltaar. Rappe politiehond AMSTERDAM, 3-7. Een politie hond heeft maandagavond in de Amsterdamse tuinstad Slotermeer wegvluchtende inbreker tot staan na een korte achtervolging een gebracht. Het was een 35-jarige Ma rokkaanse gastarbeider, die met een landgenoot op heterdaad werd be trapt bij een inbraak aan de Veiling Meineszlaan. Na een telefonische tip stuurde het hoofdbureau van politie een aantal patrouillewagens naar het huis, waarvan de bewoners wegens va kantie afwezig waren. Het huis werd door de politiemannen afgezet. Daarna drongen twee politieagenten naar binnen. Toen de twee Marokkanen zagen dat ze in de val zaten, sprongen ze beiden van één hoog op straat. De oudste brak zijn onderarm en gaf zich over. Links en rechts de gesto len sieraden uit zijn zak werpende, zette de ander het op een lopen. Hij zou vermoedelijk zijn ontkomen, als niet juist een patrouillewagen was gearriveerd met de politiehond. BRUINISSE, 3-7. Aan de fabriek van de firma L. Padmos en Zoon (e Bruinisse arriveerde vrijdag het casco van de Noordzeeviskotter UK. 207. Dit casco werd gebouwd bij de scheepswerf Velthuys Groningen en is bestemd vopr schipper P. de Boer uit Urk. In dit schip moet door de firma Padmos een 1100 p.k. Deutz Diesel motor worden gepaatst, terwijl het verder geheel visklaar moet worden gemaakt. Het schip is 33 Vz meter lang, 7 meter breed en 3,85 hol. Met deze afmetingen is deze kotter de grootste die tot dusver in Brui nisse bedrijfsklaar is gemaakt. Het illustreert ook, dat in de Nederlandse kottervloot, de schepen steeds gro ter worden gebouwd. Momenteel is het misschien de grootste kotter van de hele vloot, maar er zijn er in bestelling, die nog groter zullen worden. Dat het in zijn soort echter een reusachtig schip is, wordt wel het beste duidelijk als men de schepen vergelijkt die er naast liggen. Advertentie Originele PINOCCHIOcréalle, onvoorstelbaar makkelijk, gezond en niet te verslijten. voor school, werk en weekend! Tf- in de maten 28-42 diverse kleuren natuur leder .plantage crêpe zolen. Voor Iedereen die van gezonde. Jeugdige schoenen houdt I Alleen écht met het cPinoCcfuo merRl Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 2488 Ontslag predikant na kritiek op rassenheleid JOHANNESBURG, 3-7. De Neder duitse Gereformeerde dominee dr. D. F. Malan heeft ontslag genomen uit zijn gemeente in Johannesburg nadat opschudding was ontstaan over zijn kritiek op het rassenbeleid van de Zuidafrikaanse regering, Malan heeft onlangs in preken in zijn kerk gezegd dat de blanken iets moeten doen om de grote kloof tus sen de levensstandaarden van de verschillende rassen in de republiek te overbruggen. Ook waarschuwde hij zijn toehoorders dat studenten leiders niet meteen als communisten gebrandmerkt moeten worden. VALKENBURG, 3-7. Sjoukje Dijkstra is maandagavond in een voorstelling van Holliday on Ice gehuldigd in verband met het be ëindigen van haar schaatscarriëre. In Valkenburg, waar zij in 1964 haar professionele loopbaan begon, waren o.a. schaatsprominenten aanwezig om afscheid van Sjoukje te nemen. Ard Schenk, die op zijn schaatsen op het ijs verscheen, dankte haar namens alle collega's in een uitbun dige toespraak voor haar prestaties. Mr. dr. Ch. van Rooy, commissaris der koningin in Limbur, bood Sjouk- ie bloemen aan. Dodelijk ongeluk door rijden onder invloed NIJKERK, 3-7. Op de Barneveld- seweg in de gemeente Nijkerk is in de nacht van zondag op maandag een personenauto met vijf Marok kanen tegen een aantal bomen gere den. Een van de inzittenden, de 27- jarige K. Hassnauoi uitvPutten, ver loor daarbij het leven. De bestuurder, die onder invloed van sterke drank verkeerde, reed in een bocht naar rechts rechtdoor en raakte drie bomen. Hij en één van de vier passagiers liepen verwondin gen op. KORTE BERICHTEN LIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Oost-Westmarkt Pasar Malan in de Houtrusthallcn in Den Haag heeft tachtigduizend bezoekers getrokken, meer dan ooit tevoren. De Pasar heeft een week geduid en is zondagavond gesloten. Naast de tientallen Indische eet tentjes trok vooral de fototentoon stelling „Indonesië nu" veel belang stellenden. DEN HAAG. De pogingen van de gemeente Den Haag om een consor tium van diverse bouw- en beleg gingsmaatschappijen in te schake len voor het overnemen van de Haagse en Scheveningse belangen van Zwolsman's E.M.S. zijn niet ge lukt. Het consortium is uiteen ge vallen, zo heeft het college van b. en w. van Den Haag in een brief aan de gemeenteraad meegedeeld. DODELIJKE ONGELUKKEN DELDEN. Tienjarige Hennie Mas- selink uit Delden (Gld.) is bij het spelen op een haventerrein in het Twente-Rijnkanaal geraakt en ver dronken. Herhaalde duikpogingen le verden niets op. Na drie uur dreggen haalde de politie het lijkje boven water. HELMOND. De 46-jarige mevrouw J. Hendriks uit Nijmegen is maan dag in Helmond bij een autobotsing om het leven gekomen. De auto waarin zij zat verleende op een krui sing geen voorrang en kwam in bot sing met een andere wagen. NIJKERK. De bijna tweejarige Marnix Daniels is maandagmiddag in een vijvertje bij zijn huis in Nij kerk verdronken. Doordat de familie thuis de verjaardag vierde van zijn broertje was Marnix even aan de aandacht van zijn ouders ontsnapt. De grootmoeder haalde het kind la ter levenloos uit het water. UTRECHT, 4-7. De 71-jarige G. P. Luehof uit Heelsum is in de nacht van maandag op dinsdag in een Utrechts ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een aanrijding maan dagavond bij Maarsbergen. DEN HAAG. Aan de gevolgen van een verkeersongeluk op Rijksweg 12 tussen Woerden en Utrecht zijn twee mensen overleden. Het zijn de verloofde van een Nederlandse vrachtwagenchauffeur W. M. van den Tempel (21) uit Vleuten en de bestuurder van een personenauto A. M. Meeder (81). ZIERIKZEE Geslaagd Aan de Hogere Technische School 'te Breda is geslaagd voor het exa men „chemische techniek" de heer P. J. Rotte te Zierikzee. BRUINISSE Burgerlijke stand over juni Geboren: 27. Cornelis Jacob, z.v. Jan Theunes Kik en Anthonia Pie- ternella Capelle; Adriana d. v. Maar ten Hanzen en Thona van den Berge. Overleden: 8. Pieter van den Ber ge, 78 j., weduwn. van G. J. Roth; 10. Pieternella Bal, 60 j„ weduwe van Klaas Koster; 22. Tannetje Scherpenisse, 81 j„ weduwe van Din- geman van Gilst; 27. Johannes A. Overbeeek, 82 j„ echtgen. van J. P. de Wit; 28. Jannetje Wilhelmina Ka toen, 75 j., echtgen. van M. Elenbaas. Gehuwd: 16. Jacob van Duivendijk, 25 j. en Lena Maatje Feytel 19 j. Vroeg moselseizoen Vorig jaar werden in de mossel- aanvoer en de mosselhandel regel matig records gebroken. Bij ons we ten is het nog nooit voorgekomen, dat niet alleen het mosselseizocn zo vroeg kon beginnen als dit jaar. Meestal werd na dc opening als dc bepaalde datum was aangebroken, de tweede opening veertien dogen later bepaald. Ook dat de kwaliteit op de Wad denzee zo vroeg, zo goed was als nu kwam bijna nooit voor, terwijl ten slotte de aanvoer voor 1 juli die bij na 25.000 tonnen bedroeg. Dat is wel een aanvoercijfer, dat nooit eerder zo vroeg kon worden gehaald. Gevarieerd programma voor de komende twee weken Hans Zwatt, maker vatl pen- en waterverftekeningen in zyn stand aan dc Vismarkt. (Foto's Zierikzccsehe Nieuwsbode) f ZIERIKZEE, 3-7. Sedert zaterdag j.l. vertoeft weer een gezelschap jon geren uit St. Hilaire bij gastgezinnen te Zierikzee en in enkele andere ge meenten. Na een voorspoedige reis arriveerden de veertien jongens cn meisjes zaterdag in Zierikzee. waar na op het stadhuis dc „verdeling" plaatsvond cn kennismaking volgde met dc dikwjjls al bij vorige „jumi- lagc'-gclcgcnhcden opgedane vrien den cn kennissen. Zondag hadden de Franse gasten gelegenheid om wat te wennen aan hun niéuwe omgeving. Maandagmor gen volgde een rondtoer over Schou- wen-Duivcland. Burgemeester Th. H. dc Meester ontving het jeugdige ge selschap maandagmiddag ten slad- huizc. Hij vond het in een korte toe spraak, een gelukkige zaak dat het succes van de banden met St. Hilaire ook thans weer blijkt. „Een goede zaak voor de Europese eenheid". Na dc welkomstwoorden van de burge meester werd onder leiding van dc archivaris de heer W. Kcikcs een rondleiding gemaakt door het mu seum. Programma Tot en met vrijdag 14 juli a.s. slaat een gevarieerd programma op stapel, dat heden (dinsdag) begint met een bezoek aan Arnhem. Woens dagmiddag gaat dc jeugd op dc fiets naar Ouwcrkcrk cn de zwemspullet jes gaan daarbij mee. Woensdag avond (19.00) uur wordt er gevoet bald tegen hel Zierikzeese ambtena renteam op sportpark „Bannink". Donderdag 6 juli wordt een tocht je gemaakt naar Middelburg, via Vcere. Verder staan er nog vele aan trekkelijke punten op het program ma: o.a. vaartocht met de Z.Z. 4, be zoek aan tentoonstellingen Graven steen en Maritiem museum, een fiet- senrally, bezoek aan zwembad „On derdak" cn aan het historische schouwspel (waterspel) op vrijdag 14 juli a.s. Het tijdstip van vertrek is vastge steld op zaterdag 15 juli aanstaande. Zierikzee Deze zomer dagelijks geopend: ge meentemuseum (stadhuis), maritiem- museum (Noord-Havenpoort), Bur gerweeshuis (beeldentuin en antiek beurs), Gravensteen (foto- en kunst tentoonstelling). Dinsdag 4 juli Zierikzee Toeristendag (o.a. kunst- en antiek in de Beurs, klederdrachtenshow. In markt, i-ondvaarl, kinderprogramma de Concertzaal: 16.00 uur kinder voorstelling film „Avonturen van Dik Trom; 20.00 uur: film „Mash". Woensdag 5 juli Rcncssc Hei-vormde kerk, 20.00 uur, zang avond, m.m.v. gez. koren van Sch.-D. en Jeugdkoor uit Zierikzee. Donderdag 6 juli Zierikzee Zuidhoek, (hoek Julianaslraat-Groe- neweegje, aanvang 9.00 uur, 18e cen trale Fokveedag voor Schouwen- Duiveland. Aanvang middagpi-o- gramma: 13.00 uur. Bruinisse Zesde wielerronde van Bru. Start nieuwelingen voor 60 km: 15.30 uur. Stai't amateurs voor 100 km: 18.00 uur. Vrijdag 7 juli Brouwershaven Ned. Herv. kerk, 20.00 uur, concert Handbell Ringers and Singers uit Michigan (U.S.A.). Zaterdag 8 juli Renessc 18.30 uur, finale camping-voetbal- toernooi. Woensdag 12 juli Renesse Herv. kerk, 20.00 uui-, intern, zang- dienst, (o.a. kindergroep uit Wupper- tal). Advertentie Exclusieve ledéren geschenken en bureaugarnituren CAOWb DAM9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE DEN HAAG. De helft van de dis cussiegroepen binden de PvdA, die in de afgelopen maanden het discus siestuk „Socialisme nu" besproken heeft zich uitgespi-oken voor een hechte samenwerking tussen PvdA, D'66 en PPR. ZOMER Zo weet ik, tot mijn spijt, wel bij na zeker, dat de 'strandtenthouders in de Schouiose Westhoek niet lig gen te bulderen van plezier en ge noeglijkheid. Die trieste zekerheid voegt zich bij dankbaarheid dezer zijds niet in de badpakken- of zon- nebrillenbranche de schamele bo terham te moeten verdienen. Eii zonne-olie is nu ook niets hoor. Enfin, het is hel praatje van de dag nietwaar; we zitten weer eens een beetje scheef met het weer en ik denk wel voortdurend aan de kindertjes, die nu feitelijk volop zon op het blote bastje zouden moeten hebben en - mag dat onder deze om standigheden? - ook aan de dames, die nog maar bleekjes zien, behalve enkele uitschietersmaar die hebben hun portie bruin al diep in het zui den gehaald. Nooit tevoren was deze categorie zo bevoordeeld boven hel witte legioen, dat zich ophoudt ach ter beregende ruilen of onder hel druipend tenlluifeltje cn met plas tic koppetjes toch maar wat bood schappen gaat doen, want ook deze vakantie-show „must go on". Er gaai op een bepaalde manier nog weer van alles door ook. Ik on derga dit als een wonder van klima tologische onafhankelijkheid. Gasten bevolken huisjes, tentjes, hotelle tjes; ze kopen brood en pinda's; dc stoere jongens van dc campings gaan elkaar per voetbal bevechten en Zierikzee viste vanmorgen - on der een novemberhemelljc - een zeemeermin op, welk lief kind luis ter zal gaan bijzetten aan hel pro gramma van de zomer. Degenen die nog werken, kunnen 's avonds ook niet eens even uit de voelen. Ik heb gisteravond maar wal op mijn kamer(tje) zitten lezen en rommelen en nadien nog even aan de buis gemorreld. Dal leverde het uitzicht op een innig sporikusje dat ons aller Ard Schenk afscheid ne mend Sjoukje schonk. Kijk, zo iets blijkt dan een sombere zomer weer niet te kunnen beletten. Of onze agrariërs al pijn hebben aan de natte zomer, wordt nog niet vernomen. Mogelijk net nog niet, ivant een drainage dat we hier heb ben cn een afvloei van waterdat is kolossaal. Zeker is wel dat de dui nen een drupje meepikken en dat zal dc flora wel ten goede komen. Intussen moet V - om duidelijk getroost te worden - buiten eens op dc rozen letten. Die zijn zo fris en warmrood en ze staan uitbundiger te bloeien dan op andere jaren. Al thans die indruk wekken ze en een (goede) indruk is ook ivat waard in deze vreemde zomer! SC11IERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2