DE KRING LEERPLICHT WERKENDE JONGEREN I VAN HET VADERLANDSE ERF Politicus contra „motie-ontaarding" Flitsen uit het buitenland Kinderen en vakantiedagen De kwestie-Peiger Wal biedt de BEELDBUIS? Komen er akties in haven Rotterdam? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 juli 1972 Nr. 21107 12-jarige leerplicht einddoel Met ingang van 1 augustus a.s. zal de partiële leerplicht voor werkende jongeren met een jaar worden ver legd tot twee jaar. Dat houdt in dat de naar schatting 56.000 jongeren, die na het volgen van de lagere school straks by een baas gaan wer ken, een dag per week onderwys of vorming moeten gaan volgen. Hun werkgevers zyn by de wet verplicht deze jeugdige ondergeschikten hier voor vryaf te geven. Naast deze 56.000 werkende jonge ren volgen tienduizenden andere jongeren, die al eerder by een baas gingen werken, dit onderwijs of deze vorming. En dit is dan maar de eer ste stap op weg naar de volledige leerplicht tot het achttiende jaar. Etappegewijze invoering De werkende jongeren in ons land hebben de afgelopen drievier jaar talrijke sociale akties gevoerd om meer aandacht voor hun vrij precai re maatschappelijke situatie te krij gen. Die opzet is gelukt. Tijdens de laatste verkiezingsstrijd vormde de situatie van de werkende jongeren een der belangrijkste programma punten van de verschillende politie ke partijen, bepaald niet alleen van die uit de linkse hoek. In het regeerakkoord, dat ten grondslag lag aan de vorming van het huidige kabinet, werden afspra ken opgenomen die betrekking had den op met name het onderwijs voor werkende jongeren. Een duidelijk bewijs, dat de akties van deze jonge ren ook bij de regeringspartijen in druk hebben gemaakt. De onderwyspassage van het re geerakkoord vermeldt onder meer, dat in 1975 voor alle 15- en 16-jari- gen een partiële leerplicht van twee dagen per week zal moeten gelden. Voor alle 17-jarigen die reeds als 16-jarige onder de partiële leer plicht vielen zou volgens het regeer- akoord in 1975 een verplichting van één dag per week onderwijs moeten bestaan. Dit zijn dan de eerste, al vrij ge decideerde stappen op weg naar de volledige leerplicht tot het achttien de jaar, waarnaar uiteindelijk ge streefd zal moeten worden. Dat deze ontwikkeling in étappes geschiedt, heeft twee redenen. In de eerste plaats moet het on derwijs en de vorming van werken de jongeren in de komende jaren nog meer gestalte krijgen en in de tweede plaats zal het bedrijfsleven de tijd moeten worden gegund om vertrouwd te raken met de situatie, dat bij invoering van de twaalfjari ge volledige leerplicht niet langer een beroep kan worden gedaan op jongeren tot 18 jaar. Vier mogelijkheden Twee leef tij dskategorieën vallen per 1 augustus van dit jaar onder de partiële leerplicht, te weten de 14- 15-jarigen en de jongeren in de leer tijd van 15-16 jaar. Hoe kunnen zij straks aan de ge deeltelijke leerplicht voldoen? Er zijn verschillende mogelijkheden, welgeteld vier. Weinig interesse voor burgemeesterschap Haarlemmermeer HAARLEMMERMEER, 1-7. Vol- gens de commissaris der koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranen burg, is er weinig belangstelling voor het burgermeesterschap in Haarlemmermeer. Hij zei dit don derdagmiddag in Hoofddorp, waar hij een gesprek met de raad had over de nieuw te benoemen burge meester. Er zouden ongeveer 12 sol licitanten zijn, wat voor een ge meente van boven de 60.000 inwo ners zeer weinig is. KIEL. Het Olympisch Zeilcentrum in Kiel is gereed voor de 500 zeilers en 250 sportjournalisten. Hier een overzicht van de jachthaven. Het gehele projekt, gebouwen inbegre pen, kost 80 miljoen gulden. Na de Olympische Spelen wordt het cen trum beschikbaar gesteld aan jeugd- en sportorganisaties. In de eerste plaats kunnen wer kende jongeren aan de gedeeltelijke leerplicht voldoen door deelneming aan kursussen die uitgaan van vor mingsinstituten voor jeugdigen. In de tweede plaats kunen zij aan de lerplicht voldoen door deelneming aan door de minister van onderwijs en wetenschappen aangewezen in stellingen waar onderwijs of vor ming wordt gegeven. Een derde mogelijkheid bestaat uit het volgen van één van de door de minister erkende bedrijfskursussen. De vierde mogelijkheid om aan de partiële leerplicht te voldoen is het volgen van onderivijs aan scholen voor beroepsonderwijs, voorzover daar onderwijs wordt gegeven in het kader van de Wet op het leerlingwe zen. In dit geval sluiten de ouders van de minderjarige een leerover eenkomst voor hun kind met diens werkgever. Wat er na 1 augustus 1972 zal ge beuren, is voorshands nog een open vraag. In elk geval staat het wel vast dat het volgend jaar de partiële leerplicht opnieuw wordt uitgebreid, oor de volgende fase kan gekozen worden tussen de invoering van een tweede dag voor de 15-jarigen of een eerste dag onderwijs of vorming voor de 17-jarigen: Het zou ons niet verbazen wanneer de regering aan de maatregelen ten behoeve van 15- jarigen de hoogste prioriteit zal ge ven. Voor de opvang van de partieel leerplichtigen in augustus 1972 zijn fondsen beschikbaar, die de vor mingsinstituten in staat stellen hun werk te doen. Er zijn thans 220 vor mingsinstituten in ons land. Voorzo- vernodig zullen zij geholpen worden door nieuwbouw van noodlokalen of semi-permanente gebouwen. Daar voor is een bedrag van 63 miljoen gulden op de begroting uitgetrokken. Ook in de personele sfeer zullen op grond van prognoses die inmid dels door de vormingsinstituten zijn ingediend, faciliteiten wordèn ver leend. Het is overigens niet de bedoeling dat het z.g. participatieonderwijs be perkt zal blijven tot deze vormings- instituen. Dit onderwijs dient zich ook te ontwikkelen binnen allerlei andere vormen van onderwijs. Man dood door dronken automobilst BEVERWIJK, 1-7. De 24-jarige J. Langbroek uit IJmuiden is in Be verwijk tijdens een fietstochtje met zijn gezin om het leven gekomen, hij werd aangereden door een automo bilist, die met te hoge snelheid een bocht nam. De automobilist is opgesloten. Hij rook naar drank en had geen rijbe wijs. Een dochtertje van een jaar die bij haar vader op de fiets zat, kreeg bij dit ongeluk een hersenschudding. Onderneming failliet WAALWIJK, 1-7. De handelson derneming N. van Loon te Waalwijk heeft faillissement aangevraagd. De tien werknemers is ontslag aange zegd. Reeds enkele maanden geleden werd door het bedrijf contact opge nomen met de industriebond NKV, toen de handelsonderneming door het sterk teruglopen van de order portefeuille in moeilijkheden ver keerde. De bedrijfsvereniging voor de schoen- en lederwarenindustrie heeft latep weten dat de werkne mers volgende week nog wel hun vakantiegeld zullen ontvangen. ROTTERDAM, 1-7. De besturen van de drie havenvervoersbonden (N.B.V., K.B.V. en C.B,U.> zullen zich deze week beraden over het conflict, dat in het cao-overleg is ontstaan over het toekennen van een welvaartsverbetcring per 1 juli. N.B.V.-voorzitter Wim Hulsker, die dit vrijdagmorgen in Rotterdam be kend maakte, acht acties niet uitge sloten. De bonden willen een reële loon stijging van twee procent. De werk- DEN HAAG, 1-7. De A.R.-fractle- voorzltter in de Tweede Kamer, mr. W. Aantjes, heeft in het A.R.-orgaan „Nederlandse Gedachten" kritiek geleverd op wat hy noemt de „mo tie-ontaarding". Het Nederlandse parlement, zo stelt hij, zou er goed aan doen het debat en daarmee de motie in ere te herstellen door meer echte discus sie en minder apodiktische uispra- ken. In zijn artikel wijst hij erop, dat tot en met dinsdag j.I. 18 moties werden ingediend. Van deze 188 mo ties werden er 18 weer ingetrokken, 25 werden er aangehouden of nog niet beslist en 119 werden verworpen en 26 aangenomen. TEL AVIV. De Israëlische veilig heidsdienst is gewaarschuwd voor nieuwe sabotage-pogingen door „toe risten" die handelen in opdracht van Arabische terroristen-organisaties. LONDEN. In Londen is deining ontstaan naar aanleiding van het voornemen van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie om in de Britse hoofdstad een bureau te openen. De controverse ontstond nadat bekend geworden was dat Israël in een brief aan Engeland tegen het Palestijnse voornemen had geprotesteerd. VATICAANSTAD. Paus Paulus de zesde die vrijdag het feit herdacht dat hij negen jaar geleden tot paus werd gekroond, heeft in een toe spraak tijdens een mis in de Sint Pieter, de duivel de schuld gegeven van de stormachtige periode in de R.K. kerk na het Vaticaanse Concilie van 1962-1965. LONDEN. In de periode vooraf gaande aan de dag waarop de Britse regering overging tot het laten „zwe ven" van het pond sterling (23 juni), hebben de reserves van Groot-Brit- tannië een aderlating van tweeen- eenhalf miljard dollar ondergaan. WASHINGTON. President Nixon heeft op zijn persconferentie te ken nen gegeven dat hij Spiro Agnew zal vragen vice-president te blijven als hij - Nixon - weer president wordt. WASHINGTON. President Nixon heeft op zijn persconferentie ver klaard dat zijn regering zich zal hou den aan de uitspraken van het fe derale hooggerechtshof over de af schaffing van de doodstraf in de V.S. maar dat hij op dit punt toch wel enige reserves heeft. BRUSSEL, 1-7. Een Belgisch kamerlid, mevrouw Maria Verlakt van de christelijke volkspartij, heeft de Belgische regering in overweging gege ven aan iedere Belgische werknemer per kind een va kantiedag extra per jaar te geven. Dat zou dus betekenen dat een vader van vijf kinde ren vijf extra vakantiedagen in een keer zou krijgen. Volgens het kamerlid zou zo'n regeling een bijdrage be tekenen aan de „herwaarde ring van het gezin", dat, vol gens haar mening, in de Bel gische sociale wetgeving nog onvoldoende aan zijn trekken komt. gevers (de Scheepvaartverenigingen Zuid en Noord) hebben deze eis af gewezen. Ze menen dat de economi sche situatie in de haven dit niet mogelijk maakt. Volgens de heer Hulsker gaat de argumentatie van de werkgevers niet op. „Uit de jaarverslagen over 1971 is gebleken, dat een groot aan tal bedrijven, met name de concerns, winst hebben gemaakt". De heer Huisker wijst er ook op dat dit jaar reeds 1.300 man zijn afgevloeid. ISTANBOEL. Politiekringen in Is- tanboel hebben meegedeeld dat een jongeman die woensdag uit een ven ster van het hoofdbureau van politie in Ankara sprong en doodviel, be trokken is geweest bij de ontvoering van een moord op de Israëlische consul-generaal Efraim Elrom. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft een automatisch werkend ruimtesta tion, de „Prognos 2", gelanceerd voor het onderzoeken van de zonne-acti- viteit ert haar invloed op de magne- tosfeer van de aarde. BONN. Dè Westduitse Christende mocratische oppositie in de Bonds dag heeft kritiek laten horen op de erkenning door de heilige stoel van voormalige Duitse gebieden ten oos ten van de Oder-Meissegrens als Pools. PARIJS. Frankrijk heeft verklaard dat het in 1976 een waterstofbomla ding ter beschikking zal hebben, die bestand zal zijn tegen stralingen van een atomaire raket-afweerraket. WASHINGTON. Het Amerikaanse Federale Gerechtshof heeft bepaald dat de doodstraf ongrondwettig, wreed en een ongebruikelijke straf is. Hiermee wordt het leven gespaard van 600 gevangenen die in Ameri kaanse gevangenissen op uitvoering van het vonnis ziten te wachten. MOSKOU. De Sowjetrussische mi nister voor luchtvaart, Boris Boega- jew, heeft verklaard dat de Sowjet- Unie de V.N.-oproep van deze maand tot bestrijding van vliegtuigkapingen steunt. EAST ST. LOUIS (Illinois). Zeven tig negers die met 130 anderen het stadhuis van East St. Louis in de V.S. hadden bezet hebben geweigerd het gebouw te verlaten zolang er voor 'achtduizend negers geen werk gevonden is. UTRECHT, 1-7. De rechter zal het nu al vier maanden durende conflict tussen het electronisch bedryf Pei ger in Emmen en de Industriebond N.V.V. moeten beslechten. Directie-secretaris W. van der Graaf van Peiger deelde mee dat het bedrijf de president van de Amster dams rechtbank, mr. U. Stheeman, zal verzoeken uitspraak te doen in het kort geding dat het bedrijf tegen de Industriebond N.V.V. had aange spannen. Mr. Stheeman had bij de behande ling van het kort geding beide par tijen voorgesteld alsnog te proberen via overleg de zaak bij te leggen, maar zoals gemeld liep een laatste contact tussen het bedrijf en de bond op woensdag jl. op niets uit. De rechercheur bemerkt, dat Ma- nussen nadenkt. En als hij geen ant woord krijgt vraagt hij: „Is er met die Wieseveld wat aan de hand „De man staat bekend als een handelaar in verdovende middelen, voornamelijk Indische hennep. Hij heeft drie veroordelingen achter de rug De laatste dateert van drie jaar geleden, toen ze hem aan de grens aanhielden. Mag jij raden, waar hij het verborgen had: in de sierschil- den van de wielen en in de reserve band. Twaalf kilo in totaal. Maar hij is niet de grote baas. Alleen een tus senpersoon, hoewel wij veronderstel len, dat hij in rechtstreeks kontakt staat met de grote bazen. Daarom word ik steeds meer versterkt in de mening, dat de heren hun zetel naar Dorringen hebben verplaatst. Waar schijnlijk in de cafetaria, die daarom als camouflage wordt gebruikt." Hoolwerf begint langzamerhand te begrijpen, dat er waarheid kan schuilen in hetgeen de Amsterdamse inspecteur oppert. Hij zal voorzichtig zijn voelhorens uitsteken. Heel voor zichtig, want hij begrijpt nu wel, dat die Wieseveld een gehaaide jongen is. Manussen geeft hem tenslotte zijn zegen. Het klinkt een beetje sarcas tisch. Wat denkt de inspecteur Dat een dorpsrechercheur niet opgewas sen is tegen dit karwei? Best moge lijk, maar als Wieseveld zijn cafeta ria gebruikt als camouflage voor zijn praktijken, komt Hoolwerf er achter. Dat kan een week of een maand du ren en misschien nog langer, maar hij komt het te weten. Alleen is hem nog niet duidelijk, hoe Maiers in dit patroon past. Want DINSDAG 4 JULI NED. I: De grootste hap zendtijd besteedt de NCRV vanavond aan Prins Igor, een filmversie van Alexander Porhievich Borodin's van muziek en tekst voorziene ge lijknamige opera. Borodin maakte bij het schrijven van zijn opera ge bruik van een oude Russische le gende, volgens welke van generatie op generatie doorvertelde verhaal, de in de twaalfde eeuw levende vorst Igor behalve met talrijke lief desaffaires ook te maken kreeg met oorlogsdreiging. De eerste theater opvoering vond plaats in 1890 in Sint Petersburg. De opera wordt voorafgegaan door het nieuws van acht uur en wordt gevolgd door de rubriek Ander Nieuws. In het voor programma Follyfoot en Tanja Koen's Dier en Vriend. In Follyfoot moet Gip tot z'n schande bekennen, toch niet zoveel over paarden af te weten als hij tevoren iedereen wilde doen geloven. NED. 11: Het VARA-avondje be staat vanavond uit „Zo maar een zomeravond", dat het nieuws van acht uur omlijnt, en een aflevering uit de serie McCloud. Voorafgaande aan de avonturen van Brigadier Dog de gebruikelijke samenvatting van de Tour de France. Lettie Koster man en Herman Stok wippen om vijf over zeven op de buis om er - op de onderbreking voor het nieuwsbulletin na - daar tot negen uur op te blijven. Als speciale gas ten zijn er de Clark Brothers, een Amerikaans duo, dat zeer bedreven is in tap-dansen. Na de zomerse pret weer werk aan de winkel voor McCloud achter wie in het dagelijks leven de acteur Dennis "Weaver schuilgaat. Als McCloud maakt hij zich vanavond druk met peniciline- smokkelaars. Ze kidnapten hem. Willen hem vrijlaten in ruil voor een gevangen genomen makker. Aan het eind van de avond: Achter het Nieuws. DINSDAG 4 JULI NED. I: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Journaal; 19.05 Follyfoot; 19.30 Dier en Vriend; 20.00 Journaal; 20.20 Prins Igor; 22.10 Ander Nieuws; 22.30 Journaal. NED. II: 18.25 Tour de France; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Journaal; 19.05 Zomaar een zomeravond; 20.00 Journaal; 20.20 Zomaar een zomer avond; 21.00 McCloud; 22.15 Achter het Nieuws; 22.55 Journaal. WOENSDAG 5 JULI NED. I: Regisseur Alfred Werker is niet zo'n hele bekende in de film wereld. De NOS zendt vanavond een film van hem uit. Het is de uit 1954 dat er twee mannen zijn, die de zo genaamde rentenier naar de andere wereld willen helpen, staat nu voor hem vast, Maiers is bang, daarom ontkent hij in alle toonaarden. Maar waarom? Weet Maiers soms teveel? Nogmaals bezoekt hij de patiënt in het ziekenhuis. De man zit nu over eind in het bed als de politieman hem bezoekt. Doch Gert had zich ook dit bezoek kunnen besparen, want Maiers ontkent opnieuw, dit maal heel gedecideerd, dat men hem van de trottoirrand heeft geduwd. „Hoe komt u aan deze onzinnige ge dachte, meneer Wie zou er belang bij hebben mij te doen verongeluk ken „Dat vraag ik me nu juist af, meneer Maiers Ik heb een getuige, die pertinent beweert gezien te heb ben, dat twee in het zwart geklede mannen - één lange en één normale lengte - u onverwacht een duw ga ven, zodat u voor de auto van me neer Van Gelder terechtkwam. Ab soluut en zeker." Maiers haalde zijn schouders op. „Ik heb, nadat ik wat opgeknapt was alle kranten, die men mij heeft ver strekt, erop nagelezen, maar er wordt met geen woord gesproken over een getuige." Hoolwerf knikte, toen hij ant woordde: „Dat klopt, meneer. We hebben dit uitdrukkelijk verzwegen en de persoon in kwestie op zijn hart gedrukt zijn mond verder te houden. Want volgens mij, meneer Maiers, is dit een vuil zaakje, een heel vuil zaakje. Vandaar, dat de politie hier niet het risico wilde lopen, dat ook deze getuige bedreigd zou worden." De man in bed begon te lachen. Donderdag 6 juli, 20.20: Verraden en Verkocht. Paul (rechts, Giulio Bos$ttiis beroepsinbreker en samen met zijn neef Berni Denis Manuel) beramen zij de „perfecte" inbraak. daterende film „De man met het lit teken". In die film bekende acteurs en actrices zoals Donna Reed, Dianne Foster en Dana Andrews. Hoofdfi guur - zeg maar slachtoffer - van het verhaal is een zekere Jim Guthrie. Hem wordt de moord op de broer van zijn verloofde in de schoe nen geschoven. Om aan de handen van de dorpsbewoners te ontkomen, neemt Jim de benen, om na een jaar of drie terug te keren. De sheriff grijpt hem bij die terugkeer in de kraag. Hij krijgt drie uren de tijd om te bewijzen dat hij <^ie moord niet gepleegd heeft. Aan de spannende avonturen van Jim gaat een handvol kleinigheden vooraf: van Gewest tot Gewest, de tips van het Bureau voor Toerisme en een filmpje van de Stichting Socutera. Na de Wildwest- avonturen een brok Holland Festi val: een beeldregistratie van in het kader in het Amsterdams Carré ge brachte muziektheater Laborintus 11 van Luciano Berio. In de middag uren de Kijkkastman van Piet Ekel over Peter en Lotta. NED. II: Vanavond kan men met Sahraton, een nieuwe popgroep, kennis maken in NCRV's Eddy Rea dy Go, waarin Eddy Becker ook Pe ter le Lasseux, Sandy Coast, Ferdy Lansé, Frans Hoeke en Mac en Katie Kissoon ontvangt. Hieraan vooraf gaat een samenvatting van de Tour de France. In Doek Green opwin ding door een telefoontje van een opgewonden juffertje die het politie bureau meldt, een beruchte moorde naar op wie de politie al tijdenlang aast, gezien te hebben. Het blijkt geen loos alarm geweest te zijn. Het uiterste wordt niet alleen gevergd van de politiemensen maar ook van de deelnemers aan het na Doek Green uit te zenden Spel-zonder- Grenzen. In het Italiaanse Passaria- no ploegen uit België, Zwitserland, Frankrijk, Engeland, Duitsland, Ita lië, en van eigen bodem de ploeg van Venray. Hierna de rubriek Kenmerk en het Hiro-magazine. WOENSDAG 5 JULI NED. I: 17.00 Kinderprogramma; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Journaal; 19.05 Van gewest tot gewest19.50 1 Toeristische tips; 20.00 Journaal; 20.20 Socutera; 20.25 Three Hours to kill; 21.40 Holland festival; 22.15 Journaal. NED. II:. 18.25 Tour de France; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Journaal; 19.05 Eddy Ready Go; 20.00 Jour naal; 20.21 Dock Green; 21.05 Spel zonder grenzen; 22.20 Kenmerk; 22.45 Hiro-magazine; 23.05 Journaal; 23.10 Teleac. 20 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT „U kijkt misschien teveel naar de t.v., meneer. Blijft u met uw beide benen stevig op de grond staan en gaat u achter dieven en inbrekers aan. Dat is voor de politie een zeer nuttige bezigheid en bovendien veel verstandiger, dan mij telkens lastig te vallen met onzinnige vragen. Voor de zoveelste maal: niemand heeft belang bij mijn dood, dus niemand geeft mij duwtjes of iets dergelijks. Ik ben gewoon gevallen. Twee keer, toevallig ongeveer dezelfde wijze. Een samenloop van omstandigheden. Een derde keer zal me dat niet meer gebeuren, want ik blijf van de trot toirrand vandaan. Vooral als er veel mensen op de been zijn, zoals die Tweede Kerstdag." De politieman slaakte een onhoor bare zucht. „Goed, meneer Maiers, u ziet me niet meer terug. Als men u te zijner tijd voor de derde keer onder een auto duwt en u het hoek je omgaat, breng ik een bloemetje mee voor uw graf, verstaat u? Maar ik heb nog één vraag en dan ga ik. Indertijd hebt u enkele jaren in Frankrijk gewoond. Daar heeft men u tweemaal gearresteerd onder ver denking van handel in verdovende middelen. Beide keren bent u vrijge laten wegens gebrek aan bewijs, ter wijl u de tweede keer tevens bent uitgewezen als ongewenste vreemde ling. U hebt zich toen in Delft geves tigd, waar u te boek stond als koop man. Na daar twee jaar gewoond te hebben, kocht u een huis in Dorrin gen en vestigde u zich hier. Sinds dien is de narigheid ontstaan Houdt het een soms verband met het an der 7" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7