DE ZIERIKZEESCHE COURANT MOSKOU EN PEKING ZOUDEN OORLOG VOORBEREIDEN V.S. terug naar conferentietafel in Parijs „De Magneet" Pikt Eerste Kamer f 1.000,- niet AUSTIN MORRIS Zeven doden bij vliegongeluk DE TOESTAND IN ULSTER Vliegtuigbotsing in Amerika Het Saltoverleg; SENATOR MCCOVERN ONTMOET ERNSTIGE TEGENSLAG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 juni 1072 128ste jaargang Nr. 21106 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenmtn Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand i 4,50; per jaar 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Watervoorziening in raad Wester schouwen Mening van schrijver WASHINGTON, 29-6. De Sowjel-Unie en Cliina be reiden zieh voor op de oorlog. Er is geen andere ver klaring mogelijk voor de troepenconcentraties aan weerskanten van de gemeenschappelijke grens van 8.000 km, aldus de mening van de bekende Ameri kaanse kroniekschrijver Jack Anderson in de „Wash ington Post1". Volgens hem is deze situatie aanleiding geworden voor spoedbcsprekingen in Washington. Anderson maakt in dit verband gewag van een bijeenkomst van degenen die voor de strategie van de V.S. verantwoordelijk zijn om drie uur in de ochtend. WASHINGTON. 30-6. President Nixon heef donderdagavond bekend gemaakt dat de V.S. het vredesover leg over Vietnam in Parijs op 13 juli zullen hervatten. Wij gaan naar de conferentietafel terug, aldus Nixon in de veronder stelling dat de Noordvietnamezen bereid zijn op een opbouwende en ernstige manier te onderhandelen. De journalist wiens artikelen in enige honderden bladen in de V.S. verschijnen, schrijft verder dat pre sident Nixon bij zijn recente bezoe ken aan Peking en Moskou gepro beerd heeft een matigende invloed op de twee partijen uit te oefenen. Hijzou met name hebben gezegd dat een Chinees-Russische oorlog „tegen de belangen van de V.S. zou indrui sen", hetgeen een diplomatieke waai-schuwing inhoudt dat de V.S. eventueel tussenbeide zouden ko men. 99 Gele gevaar Advertentie Doe uw voordeel in de OPHEFFINGS UITVERKOOP bij Alles met 50 korting Naar het oordeel van Anderson zijn de leiders in het Kremlin „beze ten" door angst voor het „gele ge vaar". De Chinese leiders zouden op hun beurt niet minder bezorgd zijn voor de Russen. De Chinezen zouden in het gebied van Lop Nor nabij de grens van de provincie Sinkiang nieuwe raketten met vaste brandstof hebben opge steld die atoomladingen over 4.000 km kunnen vervoeren. De Russen zouden aan hun kant van de grèns meer dan een miljoen mensen hebben samengetrokken, met name in Mongolië. Vorige week zouden de Chinezen zich hier bitter over hebben be klaagd bij Henry Kissinger, de voor naamste raadsman van president Nixon in veiligheidszaken die toen een bezoek aan Peking bracht. Aan weerskanten van de grens nemen de troepenconcentraties „in een verschrikkelijk tempo" toe, aldus Anderson. Volgens hem zijn de Ame- rkaanse leiders hierover ten zeer ste gealameerd. Verboden reizen Volgens westelijke diplomatieke kringen in Moskou hebben de Sowjet -autoriteiten zonder uitleg alle bui tenlandse ingezetenen verboden ten Oosten van de Wolga te reizen. Di plomaten, journalisten en anderen in Moskou die de afgelopen twee weken een vergunning hebben gevraagd voor een reis naar Siberië of naar Centraal-Azië, hebben nul op het re quest gekregen. Het verbod geldt kennelijk niet voor toeristen. Het is niet ongewoon dat bepaalde streken enige tijd verboden gebied zijn. In het verleden werden dergelijke maatregelen kennelijk wel eens ge nomen wegens militaire oefeningen in het betrokken gebied. Nu zijn er speculaties dat het ver bod misschien iets te maken heeft met het concentreren van Sowjet- troepen langs de Chinese grens of met een verhoging van de stroom voorraden naar Noord-Vietnam. Humphrey voorspelt terugtrekking troepen WASHINGTON, 30-6, Senator Hubert Humphrey die dingt naar de Democratische kandidatuur voor het presidentschap, heeft donderdag voorspeld dat president Nixon nog voor de presidentsverkiezingen op 7 november, alle Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam zal hebben terug getrokken en een bestand, hetzij eenzijdig hetzij met instemming van Hanoi en de voorlopige revolutio naire regering van Zuid-Vietnam, zal hebben uitgeroepen. Nixon, zo zei Humphey tegen journalisten, kan niet anders doen gezien zijn in 1968 gedane belófte om een einde aan de oorlog te ma ken HILVERSUM, 29-6. Volgens de fractieleider van de CHU in de Eer ste Kamer, dr. J. W. van Hulst, is er een grote kans dat minister De Brauw zijn wetsontwerp tot verho ging van de collegegelden er in de Eerste Kamer niet door zal krijgen. Hij schat de uitslag van de stem ming in de senaat volgende week dinsdag op 50 procent voor en 50 procent tegen de „f 1000-wet". De CHU-fractievoorzitter gaf zijn mening donderdagavond in het tele visieprogramma „Ter Visie". De oppositie zal, aldus dr. Van Hulst, zeker in „oorlogssterkte" op komen en onder de leden van de fracties van de regeringspartijen zullen er zeker enkelen „uit de boot" vallen en tegen het wetsontwerp stemmen. In dit verband wees dr. Van Hulst erop dat ook in de Tweede Kamer twee-leden van een rege ringsfractie (de KVP-ers Zelissen en Verdijk) tegen de verhoging van de collegegelden hebben gestemd. In de Eerste Kamer is deze kans nog gro ter, 'omdat, aldus dr. Van Hulst, de Eerste Kamerleden van de rege ringspartijen niet aan het regeerak koord gebonden zijn. Dealer: ISTA - Oosferland Tel. 01114-1495 i. pSlKlP. BLACKPOOL, 29-6. Zeven Duitsers zijn om het leven gekomen toen een handelsvliegtuig van de Westduitse firma Intercity-Flug, kort na ver trek van het vliegveld van Blackpool in het noordwesten van Engeland, neerstortte op een vakantiekamp. Het toestel, dat München als be stemming had, kwam op een spoor lijn terecht en schoof vervolgens in een reeks vakantie-huisjes, waar het in brand vloog. Alle doden waren inzittenden van het toestel. Een achtste inzittende, de 37-jarige Erwin Reil uit München werd zwaar gewond en moest een spoedoperatie ondergaan. Een geluk bij een ongeluk was dat de huisjes vrijwel allemaal verlaten waren, omdat de bewoners aan het diner zaten. BELFAST, 29-6. Militante protes tanten in Noord-Ierland hebben donderdag de Britse regering doen weten, dat zij een sensationele actie in de zin hebben met de versper ringen, die zij het aanstaande week einde in geheel Noord-Ierland wil len oprichten. Een leider van de U.D.A. - verde digingsorganisatie van Ulster heeft verklaard, dat de strategie van de U.D.A. erop gericht is, de Britse regering de toezegging af te dwingen dat Noord-Ierland voor goed deel uitmaakt van het Verenigd Konink rijk. NEENAII, 29-6. Een vliegtuig van North Central Airlines en een vlieg tuig van Air Wisconsin z(jn donder dag boven Lake Winnebago in de Amerikaanse staat Wisconsin met elkaar in botsing gekomen. De wrakstukken en lichamen van de inzittenden lagen over een breed te van twee kilometer van het meer verspreid. Geen der dertien inzitten den heeft het er levend afgebracht. Aan boord van het North Central toestel bevonden zich drie beman ningsleden en twee passagiers. In het andere toestel zaten twee be manningsleden en zes passagiers. Ooggetuigen verklaarden dat de botsing boven het meer een „grote bal rook" veroorzaakte. Het is het tweede ongeluk in de geschiedenis van North Central, die een van de voorbeeldigste veilig heidsreputaties van Amerika heeft. De spoorlijn werd zo zwaar be schadigd dat geen treinverkeer meer mogelijk was. De piloot van het toestel heeft niet laten blijken dat er iets mis was. Type Ford-auto's moet terug DETROIT, 29-6. Ford heeft don derdag bekendgemaakt dat zij bijna 4,4 miljoen personenauto's en vrachtwagens van het type Ranche- ro vanjde modellen 1970 en 1971 te rugroept om een plastic onderdeel in de sluitingen van de twee veilig heidsgordels op de voorstoelen te vervangen. In tachtig gevallen wei gerde het onderdeel dienst waardoor dë inzittenden de gordels niet kon den vastmaken. Een maand geleden hebben medewerkers van de „Con sumentenadvocaat" Ralph Nader de onderneming gevraagd het manke ment te verhelpen. WASHINGTON, 30-6. President Nixon heeft donderdagavond op zyn persconferentie in Washington ver klaard dat de Russen over vyf jaar sterker dan de Amerikanen zouden zjjn geweest als er niet een akkoord tussen de V.S. en de Sowjet-Unie was gesloten over de beperking van de strategische bewapening. Voordat dit akkoord werd gesloten, aldus Nixon, troffen de Russen voor bereidingen om nog veel meer inter continentale raketten en kernonder zeeboten te bouwen. Maar, zo ging de Amerikaanse president verder, deze overeenkomst is nog maar eën begin. De tweede fase van het over leg die in oktober zal beginnen, is belangrijker. „Pas als er een perma nent verdrag is gesloten over de be perking van de strategische wapens, kunnen de V.S. besnoeien op hun de fensiebudget en de produktie van moderne wapens verminderen". Advertentie ATTENTIE BRANDMELDING gemeente Duiveland Tel. (01114) 1495 en 1876 AMSTERDAM. De uittocht i'on de bouwvakkers is vandaag (vrijdag) begon nen en de komende weken zullen de bouwterreinen er verlaten bp liggen. Natuurlijk weet deze bouwvakker al lang welke route hij zal nemen maar hij kon het tijdens de lunchpauze gewoon «iet laten zich alvast op weg te dromen met behulp van de autokaart. WASHINGTON. 29-6. Senator George McGovern die volgens velen al bij de eeistc stemming op de de mocratische partjjeonventie op de kandidatuur voor het presidentschap zou mogen hopen, heeft donderdag een ernstige tegenslag moeten incas seren. De commissie voor de geloofsbrie ven van de democratische partij be sloot namelijk in Washington het aantal kiesmanstemmen dat hij bij de X'oorverkiezing in California had gekregen, te verminderen van 271 tot 120. Als degene die bij de „primaries" op 6 juni met 45 procent van stem men als winnaar uit de bus was ge komen. had hij alle 271 kiesmanslem- men van de staat op zich verenigd. Senator Humphrey die 38 procent van de stemmen had gekregen, en andere tegenstanders van McGovern protesteerden hiertegen. Volgens hen was de bepaling dat degene die de meeste stemmen krijgt op alle kies manstemmen kan rekenen, in strijd met nieuwe part ij bepalingen die ge richt zijn op evenredige vertegen woordiging. De commissie voor de geloofsbrieven gaf hen gelijk. Senator McGovern uit Zuid-Dako- ta had maandag jl. ten onrechte verklaard dat hij al over de 1.509 (kiesmanstemmen beschikte om bij de eerste stemming in Miami Beach te worden aangcwczCn als de kandi daat van de democraten. I^ter moest hij echter toegeven dat hij nog enige stemmen tekort kwam. SOEDAN. De strijd in Zuid Soedan is na 17 jaar bittere oorlog gestreden De wapens zwijgen. De eertijds ge vluchte bewoners trekken nu weer naar hun vroegere woonplaatsen te rug, om daar geconfronteerd te worden met grote verwoestingen en gemis van hun bezittingen. De Ver enigde Naties voeren op het ogen blik een aktie om geld voor deze mensen bijeen te brengen, opdat zij zich van de meest noodzakelijke be zittingen kunnen voorzien. Het mot to van deze aktie is: „Een vergeten oorlogeen vergeten vrede?" Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot zaterdagavond: Af en toe zon Perioden met zon, maar voorname lijk in het oosten en zuiden van het land plaatselijk ook regen; zwakke tot matige wind tussen oost en zuid; minimum temperaturen ongeveer 11 graden, maxima morgen rond 18 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 1 juli. Zon op 4.24, onder 21.03. Maan op 23.06, onder 9.46. 2 juli. Zon op 4.25. onder 21.03. Maan op 23.21, onder 11.05. 3 juli. Zon op 4.26, onder 21.02. Maan op 23.36, onder 12.26. Laatste kwartier: 4 juli (4.25). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 1 juli 6.10 18.19 11.40 - 2 juli 6.48 19.01 0.08 12.22 3 juli 7.30 19.44 0.52 13.14 Doodtij: 7 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 30-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen de koele lucht boven de Britse eilanden en de warme lucht boven Duitsland, bevindt zich een regengebied, dat donderdag in het oosten van ons land regen bracht De middagtemperaturen liepen hierbij niet verder op dan tol 15 graden, maar in het westen van hel land. waar het vrij zonnig was, werden maxima van ongeveer 20 graden be reikt. In Scandinavië en boven het Middellandse Zee-gebied werden temperaturen bereikt die dicht in de buurt van de 30 graden lagen. De veranderingen die zich op de weerkaart in onze omgeving vol trekken, gebeuren slechts langzaam. Het ziet er dan ook naar uit dat er zaterdag op enkele plaatsen wat re gen zal vallen. Het blijft onstand vastig weer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1