I STREEKNIEUWS ZIERIKZEE VIERDE DE RESTAURATIE VAN STADHUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBOD^ Donderdag 29 juni 1972 Nr. 21105 Foto met vraagteken De groep jeugdige feestvierders op een foto van 1923, die - door onbe kendheid - veronderstel lenderwijs werd gesitueerd te Zonnemaire, blijkt uit Oosterland afkomstig. De foto - opgenomen in het dinsdag nummer - heeft bij velen heel wat losgewoeld aan herinnering. Talrijke brieven en telefoontjes toonden aan dat de groep allerwege werd her kend. De meeste.jongelui op de plaat kunnen gemakkelijk worden her kend. Inmiddels dankt de redaktie aartelijk voor alle informaties. ZIERIKZEE Geen spreekuren weihouder Men verzoekt ons mede te delen dat wethouder II. Asma van onder wijs op de data 29 juni, 6, 13 en 20 juli geen spreekuur zal houden in verband met vakantie. Foto- en schilderijententoonstelling Op vrgdag 30 juni wordt de door Delta-foto jaarlijkse expositie ge opend door burgemeester Th. H. de Meester. De tentoonstelling wordt ditmaal gehouden in het Graven steen. Behalve foto's wordt werk ge. exposeerd van de schilders G. H. Breetveld en Jan Jongschaap en beeldhouwwerk en keramiek van het echtpaar Braat. Verder wordt werk tentoongesteld van de Haagse fotograaf Hans Götze. Kinderkoor zong in ziekenhuis Het Nieuwerkerkse kinderkoor „Van Knop tot Bloem", o.l.v. dirigent de heer Wessels uit Middelharnis. bracht een „zangbezoekje" aan hel Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. Vertrek vond plaats om kwart voor acht in de stromende re gen, onder een onweersbui. In het ziekenhuis werd ongeveer een half uur in de hal gezongen. Het koor werd tevoren verwelkomd door de direktrice. Vele „lopende" zieken wa ren in de hal komen luisteren. Ge zegd mag worden dat allen het ge- bodene zeer waardeerden. Nadat het repertoire was afgewerkt dankte de direktrice het koor en haar dirigent hartelijk voor hun komst. De zangers werden na het zingen getrakteerd op limonade met koek. Geen bankoverval Woensdag deden geruchten de ron de dat de Amro-bank alhier was overvallen (men noemde zelfs be dragen tot f 500.000) was geroofd. Bovendien zouden er bij schermutse lingen gewonden zijn gevallen. Het is allemaal uit de lucht gegrepen. De politie hield een alarmoefening en had blijbkaar de bank of de om geving van de bank als oefenterrein gekozen. Geslaagd Aan hel Chr. Lycheum te Goes slaagde voor het Gymnasium Beta- diploma, onze stadgenoot de heer D. C. Louwerse. Onwelkome gasten bij stadhuisreceptie Bjj de plechtigheid btf gelegenheid van de afsluiting van dc restauratic van het Zierikzeese stadhuis heeft zich gisteren (wocnsdag)avond een incident voorgedaan waarbij twee jeugdige inwoners van Zierikzee met harde hand uit de ontvangsthal moesten worden verwijderd. Het tweetal was naar hel stadhuis gekomen om daar ..een graantje mee te pikken" van de in hei stadhuis aangeboden verversingen in do vorm van wijn en kaas. De jongelui, dc 21- jarige M. en zijn 20-jarige vriendin S., kregen echter van de burgemees ter en de wethouders te horen dat hun aanwezigheid niet op prijs werd gesteld en aanleiding gal" tol bezwa- rén. Op het verzoek zich te verwij deren werd door M. en mcj. S. ech ter niet voldaan, waarna ze verzet boden toen de concierge het tweetal op straat zette. Beiden werden, bui ten aangeland, door de gewaar schuwde politie „overgenomen" en naar het bureau overgebracht voor verhoor, waarna proces-verbaal werd opgemaakt. Kleinood in een oude stad rikzee en dat bleek een doortikker, die enkele geciseleerde kusjes ople verde. Intussen hier nog een compact ver haal over de restauratiegeschiedenis, die ook omvat een Zeeuwse cos- tuumopstand en twee fraai door de heer Plaum gerestaureerde antieke arresleden. Stadarehivaris W. H. Koikes schrijft in dit verband: In de eeuwenlange ontwikkelings gang van het Zierikzeese stadhuis zal de 28ste juni 1972 zonder twijfel een bijzonder belangrijke mijlpaal zijn. Hoewel reeds eerder bepaalde fa sen van de stadhuisrestauratie met enige feestelijkheid en/of toespraken werden afgerond, betekent het ge reedkomen van de grote representa tieve ruimten een hoogtepunt dat extra gevierd diende te worden. In vogelvlucht In dit verband is het zeker nuttig om het raadhuis nog eens in vogel vlucht aan een nadere beschouwing le onderwerpen. De oudste kern van het raadhuis complex wordt gevormd door de zgn. Vleeshal met de daarop staan de donjonachtige toren. Hier komt de bezoeker voortaan binnen; hij wordt dan onmiddellijk geconfron teerd met een ruimte, die nauwelijks meer aanknopingspunten bjedt met het onaantrekkelijke hok, waar tien tallen jaren lang de ambtenaren hun fiets probeerden te „parkeren" Via deze sfeervolle ingang maakt men opnieuw een entrée in een ruimte, die haast met een fraai over dekt plein valt te vergelijken. Deze ontvangsthal of burgerzaal, van ouds de Vierschaar, biedt vele ver rassingen. In de eerste plaats ruimtelijk. Wie de wirwar van smalle gangen en rommelige vertrekken heeft gekend, die in de afgelopen jaren zijn opge ruimd, heeft moeite om deze volsla gen metamorfose te kunnen bevat ten. Vijf zuilen Een tweede verrassing vormen de vijf slanke zuilen, die eeuwenlang aan het oog waren onttrokken en ten dele nog onbeschadigd tussen het la ter aangebrachte rïiuurwerk te voor schijn kwamen. Een derde verrassing vormen on getwijfeld de wapenschildjes aan de zware moerbalken, die weliswaar voor het grootste deel werden gere construeerd, maar toch fragmenta risch bewaard waren gebleven. De regeneratie van het uitermate verwaarloosde trappenhuis met de hoogst ongemakkelijke uitgeholde treden is een openbaring. Het stads bestuur behoeft zich niet meer te generen voor de duizenden, die jaar lijks de representatieve ruimten van het stadhuis alsmede het gemeente museum bezoeken en dan vanzelf sprekend allen eerst de onaantrek kelijke wenteltrap moesten passeren. Ook in de tweede helft van de 18de eeuw verbouwde trouwzaal (in die tijd als Vierschaar in gebruik, getuige o.m. het schepengestoelte) en raadzaal zijn op gevoelige wijze in vroegere luister teruggebracht. Met name deze twee ruimten ade men de sfeer van het vermogende Zierikzeese regentenpatriciaat. Begin in 1955 Bij de algehele stadhuisrestaura tie, in 1955 begonnen en vervolgens in fasen ten uitvoer gelegd, is ook de verdieping waar het gemeente museum is ondergebracht, niet ver geten. De vernieuwing van het dak (nieuw beschot en nieuwe leien) en de restauratie van de voorgevel van het stadhuis, kwam ook de schitte rende Schutterszaal ten goede. In deze ruimte werd in 1971 bovendien een aan alle eisen voldoende ver lichting aangebracht, die de ruimte werking en de opmerkelijke kap constructie op fraaie wijze accen tueerde. Kostuumopstelling Het werk van de „officiële" res tauratie heeft duidelijk inspirerend gewerkt, want ook in eigen beheer konden in deze periode enkele waardevolle verbeteringen en aan winsten tot stand worden gebracht. Behalve een tweetal brede inge bouwde wandvitrines in de zgn. Scheepjeszaal werd in 1970 de zgn. Schouwse tegelkamer in ere her steld. ZIERIKZEE, 28-6. Zierikzee heeft een gerestaureerd stadhuis. Het eerste huis der gemeente pronkte woens dagavond in volle luister bij de officiële viering van weer een zeer belangrijke afsluiting van een herstel fase. Vele ruimten herkregen oude luister, maar hel schoonst werd de royale benedenhal en de Vier schaar, waar recht werd gesproken. Het gemeentebestuur had de mouwen opgestroopt om van deze gebeur tenis een unieke zaak te maken en dat is - hoe kan het anders in een zo door schoonheid en historie gestempelde sfeer - wonderwel gelukt. Vele genodigden, die een duidelijk lijntje hadden naar de gebeurtenis van de dag en wat daarmee samenhing, waren aanwezig en de licht kruidige geur van w(jn, rook en kaas verdreef mogelijke gedachten aan moeilijke financierings problemen en niet altijd gemakkelijk sluitende begrotingen. Gastheer op deze luisterrijke avond was burgemeester Th. H. de Meester en de wethou ders de heren II. Asma en C. Bij de Vaate, die ook de raadsleden aanwezig wisten. Ereburger Een heel bijzondere avond werd het voor architect B. V. v. d. Berg, een man „van het eerste uur" bij de stadsrestauratie, die door burge meester De Meester het besluit van het gemeentebestuur werd medege deeld, dat hij benoemd is tot ere burger van Zierikzee. De heer De Meester spelde de bij de onderschei ding behorende versierselen op en overhandigde de heer v. d. Berg de oorkonde. Hem werd toegevoegd, dat zijn liefde en hartstocht voor deze res tauratie geleid heeft tot een „onge loof lij ke waardering". In zijn bewogen dankwoord bracht ir. v. d. Berg de gelukwensen over van het college van b. w. en ge waagde met beti-ekking tot de res tauratie van een echte estafette; de mensen kwamen en gingen, maar de opdracht werd steeds doorgegeven en uitgevoerd". Er is altijd een boei- De burgemeester had een boeiend brok restauratiegeschiedenis in een „nutshell" gedaan. Nadat het aan wezige publiek moeiteloos naar de Schutterszaal was gelokt, sprak hij een hartelijk welkomstwoord, o.m. tot de Rotterdamse bestuurders (de Maasstad had een stevige vinger in de specie), een delegatie uit de En gelse „twinning'-stad Hatfield, o.w. burgemeester mr. Storey en gemeen tesecretaris mr. Asquith, mr. F. Th. Dijckmeester en echtgenote, me vrouw Schuurbeque-Boeye, de colle ges van b. w. van de verschillende gemeenten in de regio, de ereburgers van de stad en vele anderen. Restauratiegeschiedenis De stadhuisrestauratie - zo deelde de voorzitter mede - is nog niet be ëindigd, maar de belangrijkste fase is thans voltooid. Het begon allemaal in december 1953, toen de toenmalige burgemeester J. J. Schuurbeque Boeye contact zocht met het minis terie van O.K. W over herstel van de kap van het stadhuis. In diezelfde tijd komt de stadsarchitect van Rot terdam B. V. van den Berg in het beeld. Een eerste krediet werd verstrekt van 85.000, dat opliep tot f 140.000. Januari 1955 In januari 1955 gaat het werk van start; in 1957 is het voltooid, maar was de som al opgelopen tot meer dan f V2 miljoen. Dan komt de be stedingsbeperking. Onder het be stuur van mr. F. Th. Dijckmeester De voormalige fietsenstalling kwam er - na herstel - zo uit te zien. In deze ruimte is de officiële ingang tot de benedenhal aangebracht. komt de torenrestauratie tot stand en de gevelrestauratie (1963-'67). Van 1966-1972 wordt de vleugel sociale zaken aangepakt, gevolgd door de vierde fase, de Stadswaag. Zo ging het stap voor stap, met een tot nu verbruikt kapitaal van f 2,6 miljoen. Dankwoorden Veel dankwoorden vielen er te spreken op deze gedenkwaardige dag. De burgemeester koos een sym pathieke volgorde en liet de mannen opdraven die het allemaal met de handjes hebben moeten doen; de he ren Hanse, Meersom, Merle, Van Nieuwenhuyze en Steenpoorte. Deze bouwvakkers, die met zoveel liefde hun werk deden, ontvingen - onder luid applaus - een geschenk onder couvert, een soort „pannebier" dat natuurlijk eerder niet kon, want het sadhuisdak ging er al op medio 16e eeuw. Op het „slappe koord" verscheen verder de altijd ijverige en nauw lettende opzichter de heer W. J. v. d. Werff (Haamstede), die een grote doos sigaren in ontvangst mocht ne men. Dank werd ook gebracht aan de architecten van Monumentenzorg en het gemeentebestuur van Rotterdam, in de personen van de oud- en hui dige hoofddirekteuren van Gemeen tewerken, de heren Tillema en Plan- tema. Alle eer ook aan de dames van de Costuumafdeling op dit typische stadhuisavondje. Zij allen kregen een presentje in zilver en een apart geschenk was er voor de heer en mevrouw v. d. Bijl, dat belangrijk bijdroeg tot de inrichting van de Schouwse costuumstand in het mu seum. Ook de aannemer de firma Woudenberg en de onderaannemers N.V. P. Schults en J. Steutel ontvin gen dankwoorden. Een fraaie ,moot" van de gerestau reerde Vierschaaj end samenspel geweest en persoon lijk ben ik intensiever betrokken bij dit werk, dan het - uiteraard ook vele - werk dat de grote stad vor dert". Een deel van de onderschei ding komt ook de vele medewerkers toe, waarvan hij als „stadhuisfigu ren" noemde de heren M. A. Sweere en H. E. S. Sinck. Geschenk in zilver Voor een slotverrassing zorgde het waterschap Schouwen-Duiveland, dat als geschenk bleek te hebben aange boden een doos met drie antieke zil veren lepels en drie vorken, daterend omstreeks het einde van de 18e eeuw en afkomstig van het voormalig wa terschap „Schouwen". Het bestek is gemerkt met de letters A, B, C of D, hetgeen staat op de respectievelijke gebrachte keuren in het verleden. Een waardevol stuk voor de mu seumcollectie. Muziek De avond werd verder doorge bracht met bezichtiging van het stadhuis, onder het genot van een glas wijn en een stuk Franse kaas, van Delicatessenhuis N.V. De Jong en met zeer subtiele muziek, gebracht door het echtpaar F. K. en M. Adri- aanse, leden van het Zeeuws orkest, die op clavecimbel en viool werken vertolkten van Fontano, Cuperin en Corelli, een verfijnde bijdrage aan een toch al hooggestemd program ma. Afgezien van een lichte geluids hinder (het was een vol huis) kwa men de werkjes uiterst verfijnd uit de muzikale verf. Het echtpaar ont ving als blijk van waardering een antieke plattegrond in lijst'van Zie- En we mogen wel zeggen dat de dezer dagen gereed gekomen Zeeuw se kostuumopstelling in een zaaltje boven de burgemeesterskamer dc attractieve waarde van het gemeen temuseum aanmerkelijk zal verho gen. De conservator zag hierbij de reeds jarenlang sluimerende plannen op vrij korte termijn gerealiseerd dank zij de zeer enthousiaste mede werking van een damescommissie, bestaande uit mevr. De Meester, mevr. Pannekoelc, mevr. Keikes en mej. Lydia Sipman. Deze commissie wist zich op haar beurt te verzeke ren van de waardevolle bijstand van het echtpaar Van der Bijl. Laastge- noemden verstrekten adviezen en verschaften diverse bruiklenen bij de toepassing van Zeeuwse sieraden. Een kijkje op de ingang naar de eveneens herstelde trap. (Foto's: Zierikzeese Nieuwsbode). Architect B.V. v. d. Berg te Rotterdam, ereburger van Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3